k Chiel de Mey leefde zich uit in Piccolo-theater Bij de wijde Zwaaikom Experimenteel musiceren van Haags Ensemble alledag kerk Bijzonder Bach concert door Bernard Bartelink J i i 11 !- Gevonden voorwerpen Studenten Muziekgezelschap gaf boeiende uitvoering DE HAVENLOOxjo ^oxnuEKDAG 9 DECEMBER 1965 liep geweldig te schelden toen ik hem voor het eerst trof in het kleine theatertje, dat vroeger het repetitielokaaltje van het Phïlhar- monisch orkest was. „Weet je, voor mij gooien ze er een bom op „En al het werk dan, dat je al gedaan hebt vroeg Piet van der Meulen. „Kan me niet scheltn". „En jij dan „Ik zeg toch, kan me niet schelen". „En m'n vrouw dan", zegt Piet, „die heeft je nog zo geholpen". „Ja, dat zou jammer zijn. Nou, toch maar niet dan". Chiel de Mey had de pest in, maar toen hij eenmaal ztfn hart had gelucht, ging hij weer aan 't werk. De oorzaak Een paar schilders van de gemeente hadden er de hele dag over gedaan een paar deuren te plaatsen. En dat had Chiel de Mey mateloos geër gerd. Terecht. Want in het Piccolo-theatertje gaat op elf december, zaterdag, de première van twee één- acters, „Een jaar voor iedere roos" van Tennessee Williams en „Ach, arme Fred" van James Saunders. En dat betekent tevens de ingebruikneming van het theatertje door het Nieuw Rotterdams Toneel. Elke minuut tot die datum moet worden gebruikt om het theaterje in orde te maken. En daarmee is Chiel de Mey de laatste weken dag en nacht bezig. Hij heeft het ontwerp gemaakt en onder zijn leiding wordt het onooglijke repetitielokaal omgevormd tot een echt theatertje, waar ongeveer 160 mensen kun nen plaats nemen. In elk programma van het NRT staat met kleine let tertjes vermeld „décor op eigen atelier uitgevoerd onder leiding van Chiel de Mey". Dat is eigenlijk wat te weinig eer voor een man, die een groot deel van het succes van een voorstelling in zijn vingers heeft. De decorontwerper kan nog zulke goede plannen uitbroeden, de man die zijn ideeën vorm moet geven, zal minstens over even grote artisticiteit moeten beschikken, naast een groot technisch inzicht en een welhaast heeft gedaan kost 't nog geen 20 mille, onuitputtelijke vindingrijkheid om de bel^geXIt waarschlJnllJk het dub" meest ingewikkelde décors zo uit te voe- 3 èn in de voorstelling voldoen d° M6y €r werkelij'k Chile met e i creaties èn dat ze vervoerd kunnen worden. „Wij zijn uniek' W/ij", zegt Chjel de Mey en hij be- doelt de Nederlandse toneelgezel schappen, „wij zijn uniek in Europa wat het reizen betreft. Het betekent dat een décor opvouwbaar moet zijn. En 2» licht mogelijk. Het moet binnen een paar uur opgezet en afgebroken kunnen worden. Dat kennen ze in het buitenland niet". Gewicht en vervoelbaarheid van décors stellen de hoogste eisen aan de man die ze moet maken. Een voorbeeld mag ge haald worden uit de recente NRT-pro- duktie Amphitryon. In het eerste bedrijf komt de nacht op, lui-liggend in een wagen, getrokken door twee vurige heng- Hoe maak je die knollen? En zo, dat ze bruikbaar zijn in een groot aantal voorstellingen als het stuk veel publiek blijft trekken en zo dat ze zonder be zwaar vervoerd kunnen worden Vroeger was de beesten een zeer kort stondig leven beschoren van papier mêr. ché als ze waren. Maar Chiel de Mey heeft in Duitsland nieuwe preparaten ontdekt, waarmee hij van alles kan doen. Hij kan er goed een vorm in modelleren, hij kan ze prachtig bespuiten, waardoor de hengsten werkelijk hoogst mytholo gische figuren worden, waarvan de kij ker gelooft dat ze in de Hades gestald worden. „Die beesten werden er even tussen door gemaakt", vertelt Chiel de Mey, terwijl hij zijn theatertje rond stapt Hij heeft er vele uren inzitten. Maar over het resultaat is hij zeer tevreden. „De muren heb ik nachtblauw ge maakt. En voor de ramen hangt groene luxaflex. Het is er aardedonker. Dat was de bedoeling. Het is helemaal op de be- lichting gemaakt, zonder reflectie". „Is dat niet fijn gek", wijst hy de electriciteitsleidingen aan. Aan de achter muur van het zaaltje is een batterij scha kelaars van waaruit witte plastic leidin gen opbloeien als varens tegen een boom stam. „We werken ze niet weg, ben je gek, het geeft een goed effect zo". En dan het foyertje; piepklein en knal rood als een zonsopkomst na een stik donkere nacht. „We hebben jaren van zo'n theatertje gedroomd en nu is het er geruisloos gekomen". En nog voordelig ook, hoorden wij van Iemand anders. Nu Chiel de Miey het Aan de voet van de grote Schouwburg zijn sas. Ook omdat hy mogelijkheden ziet zijn vochtige atelier aan de Goudse- rijweg, waar hij met vier man personeel werkt, zo af en toe te verlaten om hier waar de kachel brandt en de koffie bij de hand is te gaan werken. Chiel de Mey is na zijn HBS - tijd gaan schilderen en teke nen. Hij belandde zonder merkbare overgang in het vak van decorateur. „Mijn vader deed het ook al. Het is heerlijk werk. Het is enorm om gein in je werk te hebben Met een prikklok achter de deur zou het niet willen". Die klok zou merkwaardige uren aan wijzen, vertellen insiders. Soms veertien uur per dag of nog langer. Hij is nooit thuis. Die man is bezeten van het thea ter. De Mey heeft niet voor niets gewerkt. In de ruim dertig jaar dat hij als decora teur werkt, hij is nu 52 jaar, bouwde hij een internationale reputatie op, die hem dn schouwburgen ver buiten ons land bracht. Verleden jaar bijvoorbeeld was hij in Tel Aviv om er te adviseren bij de décorbouw voor de Israëlische „My fair Lady". „Het was geweldig. Maar ik heb niets van Israël gezien. Ik ging alleen van mijn hotel naar het theater. Nou ja, en •het ritje naar het vliegveld. Maar ik verwacht nog een keer terug te gaan". Over de décoibouw in Nederland geeft hij hoog op. „Het is hier vaak veel beter dan in het buitenland. Veel beter ver zorgd". En als voorbeeld noemt hij de maquettes voor de nieuwjaarspremière, die in „II faut passer par les nuages" een belangrijke rol spelen, (zie foto) „In Parijs waren het maar vlakke din getjes". De Mey knutselt er uren aan. Hierin kan hij zich uitleven. Een detail zus en een detail zo. Het resultaat is er naar. Want als Anty Westerling even komt kijken, is ze sprékeloos van het resultaat „Er wordt hier féintastisch gewerkt", zegt De Mey enthousiast. „Als er bij voorbeeld Duitsers komen, kijken ze hun ogen uit. Vooral als ze horen dat we het met zo weinig mensjes doen. Zij werken met twintig, dertig, veertig man". 's Nachts beitsen W/at zijn de mooiste déoors geweest? Dan kan hij aan het opnoemen blij- W"*' 1 hngensrol -V- pip Verloting ging niet door Winkeliers van de Lorentzgalerij had den in verband met de St. Nicolaasaktie een verloting georganiseerd, waarbij de lootjes gratis werden verstrekt. Even wel bleek deze verloting in strijd te zijn met de Loterijwet, zodat de politie moest ingrijpen en het verdere uitreiken der loten niet toestond. De prijzen die beschikbaar waren gesteld, zijn later aan liefdadigheidsinstellingen geschon ken. Spaarsaldo daalde Het spaarsaldo van de Coöp. Raiff- eisenbank te Maasland daalde in de maand november met ruim f32.000. In- betaald dan ingelegd f32.464,15. Per ul timo november was aan spaarders ver schuldigd f3.289.524,48. Dinsdag 14 december in de St. Lau- renskerk. Voorganger ds. P. H. Quartel. Onderwerp Jesaja 40 vers 1-8. Troost. Stichting Nieuwe Muziek en de Rotter damse Kunststichting in gebouw Atrium een concert heeft gegeven, had in elk geval de verdienste het auditorium in kennis te hebben gebracht met de vruch ten van een nog geheel in het experi ment wortelend muziek-ideaal. Toch lijkt het ons verstandiger om, zolang de nieuwe getallenformule, waar op deze pogingen tot het opwekken van nieuwe klanken en geluiden zijn gefun deerd, nog in het stadium van het expe riment verkeren en het bestaande in strumentarium tegennatuurlijk moet worden bespeeld om het nieuwe klank beeld tot openbaring te brengen, zoals b.v. het aanstrijken van bekkens en koe bellen of door pizzicati-grepen en streken achter de kam van het snaar instrument (om van de nazaal klinken de effecten, van Chinese naruco's en glasinstrumenten, staafjes, plankjes en de vele andere slag- en geruisinstru menten maar niet te spreken), al deze In de St. Laurenskerk zal op zaterdag 11 december een bijzonder Bachconcert worden gegeven door Bernard Bartelink, organist te Amsterdam. Het concert begint om kwart over acht. Bernard Bartelink zal het eerste deel van „Das Wohltemperirte" Clavier" van Joh. Seb. Bach uitvoeren. Dit is iets wat niet elke dag voorkomt en daarom geven wij de volgende toelichting. ven. Essentieel Is echter de voorstelling, die in de décors heeft plaats gevonden. Voor De Mey is er maar een criterium: het moet theater zijn. En dan noemt hij de voorstellingen „Irma la Douce" en „Cyrano". En ook „Amphitryon". „Dat was eigenlijk een onmogelijk décor, maar dat los je dan op". Maar ook aan de déoors van de nieuw, jaarswens beleeft hij plezier. „Daar komt helemaal geen ontwerp voor. Ze zeggen: het moet een feest worden. Nou, dan ga ik mijn gang". En zelf andere décors ontwerpen? „Dat wil ik wel, maar ik sta niet te dringen om een décor te ontwerpen. Laat mij het maar uitvoeren. Dit is mijn wereld. Ik vind wel dat het meer de bedoeling moet zijn om meer Rotterdam mers bij het NRT te betrekken. Jongens als Henk de Vos, Hans Hollenbach en Guus de Ruijter moeten meer aan bod komen. Ze hebben het in hun vingers". Zaterdag gaat zijn Piccolo-theatertje open. Iedereen die er maar iets mee te maken had, heeft er aan meegewerkt. Dinsdagnacht stond o.a. drs. Wdlly Hof man vloeren en banken te beitsen. Zon der overdrijving mag van een aanwinst voor de stad worden gesproken. Een echt klein schouwburgje, waar het NRT klei ne zaal-produfcties kan geven, waar ca- barettiers terecht kunnen. Jaap van de Merwe zal in januari de eerste zijn. Wie weet, zal het ook een plaats kunnen wor den waar schrijvers en tonelisten elkaar kunnen ontmoeten, waar rechtstreeks geëxperimenteerd kan worden. Want dat ontbreekt nog in Rotterdam, ook al heeft Rob de Vries eens beloofd de schrijvers uit te dagen voor het NRT te werken. Het woord „Clavier" kon in Bach's tijd elk toetsinstrument aanduiden: zo is het derde deel van de Clavierübung voor orgel geschreven (de zgn. Orgelmesse). Bach zelf heeft geen nauwkeurige aan- wijzing gegeven betreffende het instru ment waarvoor hij zijn Wohltemperirte Clavier bestemde. In principe zou elk van de drie voornaamste toetsinstrumen ten van die tijd: orgel, clavecymbel, cla vichord in aanmerking komen. Een specifiek orgelwerk, met uitslui ting van andere instrumenten, is het Wohltemperirte Clavier dus niet. Wat deze instrumentale „dubbelzinnigheid" aangaat: in dit opzicht zouden we in het Wohltemperirte Clavier een voorloper kunnen zien van latere, nog meer ab stracte werken als: Ein musikalisches Opfer en Die Kunst der Fuge, die nog veel meer mogelijkheden tot uitvoering op verschillende instrumenten openlaten. Dat het tweede deel van het Wohltem- perirtes Clavier.'reeds meer dan het eer ste, deze tendenz tot muzikale abstrac tie vertoont, tot absolute muziek onaf hankelijk van het irfstrument (zoals prof. -17.00 uur, behalve op zaterdag en zon dag: ring met 5 sleutels, ring met 3 sleutels; portemonnee met inh.; munt biljet; draagbaar met hoofdkussen; he renhandschoen (r)heienhandschoen (r)herenhandschoen (1) Te bevragen bij de vinders: sport- sjaal, Metz, Stadhouderslaan 44; alpino, v. Loenen, Aalberselaan 16; kindermuts, v. Beek, Schiedamseweg 65; capuchon, Kerdel, Ouddorpsestraat 23; regenjas, Niemantsverdriet, Nieuwe Haven 75; 2 dameshemden, v. Nierop, Rotterdamse- dijk 76; turnpakje. Kerkhof, J. C. van Markenstraat 9; dameshandschoen, van Beek, Schiedamseweg 65; dameshand schoen, Alg. Begr. plaats, Vlaardinger- dijk; herenhandschoen, Alg. Begraafpl., Bos, de Meesterstraat 31; herenwanten, Dolleman, Joh. de Wittsingel 223lpaar dameshandschoenen, v.d. Pluijm, Loeff- straat 14; dameshandschoen, Loch, B.K. laan 245; 1 paar dameshandschoenen, Schop, Populierenlaan 34; pijp voor stofzuiger. Hoogwerf, Nw. Maasstraat 4: ledikant, Baaij, Grofbaan.25 kl. 22; droogrek, Zijlstra, Broersvest 95c; ring, De Groot, v. Hallstraat 61D.M. 50, Scholten, Dr. Sauerstraat 11; 1 school tas met inh. Leendert, Albardastraat portemonnee met inh., Damen, Mac- „Der Vor- Bodky reeds opmerkt in zijn trag Alter Klaviermusik") - argument te meer kunnen zijn voor deze zienswijze. Wie zou menen, dat het hier om een droge stof zou gaan onderschat J. S. Bach en zijn vertolker Bernard Barte link. Dit concert is een grote opkomst waard. Toegangsbewijzen (inclusief program ma) ad. f 1,50 (tot 18 jaar f0,75) vooraf verkrijgbaar aan het Kerkekantoor, Gro tekerkplein 9 en des avonds aan de kerk. klankproeven en resultaten voorlopig buiten de concertzalen te houden. Het waren dan ook meer de vreemde manualen, de bizarre klankeffecten, de show-achtige bediening der instrumen ten en de nog onbekende instrumentale effecten die de aandacht gespannen hielden. Van muziekgenot is in deze sector voorlopig nog geen sprake of het zouden de angstkreten en -geluiden moeten zijn van de loeiende en gillende electronische muziek, die uit alle hoe ken van de zaal de ruimte binnen stroomden. Na het „Quartet", op. 22 voor viool, klarinet, tenorsaxofoon en piano, van Anton Webern, de eigenlijke grondleg ger van deze experimentele muziek, hoorden we van Bertoncini diens „Quod libet" voor altviool, cello, contrabas en slagwerk, een allegaartje, waarin af wisselend de ene musicus de andere di rigeerde, die dan op diens draaiende handgebaren de allerzotste glissandi aan zijn instrument ontlokte; dit alles afge lezen van het op een doek geprojecteer de notenbeeld. De clou van dit musice ren was, dat aan het slot de één na de ander van het podium verdween, totdat er één strijkend en zagend op een bek ken overbleef. Wanneer ook deze ver dwenen is, is het stuk uit. Angstaanjagend en toch boeiend was de electronische weergave van „Schijn werpers op de fabriek" van Nono, die met medewerking van de altzangeres Ileana Melita werd uitgevoerd. Deze a.h.w. uit de hel klinkende muziek, sug gestief ondersteund door de soms maca- bare zang- en spreekstem van de zange res, mag op de sensatie-belusten en neu rosen invloed hebben, vooralsnog hebben wij geen behoefte aan zulke lugubere en oorverscheurende geluiden. Na de pauze hoorden we nog „Einst dem Grau" voor mezzo-sopraan en ka merensemble van Ton de Kruyf, een in het twaalftoonssysteem geschreven com positie, waarin de lyriek van de zang stem het wint van de experimentele in strumentatie. Ileana Melita zong haar partij boeiend van klank en voordracht. Tot besluit van deze avond nog een onding van Earle Brown: „Times Five" voor fluit, harp, trombone, cello en elec tronische band opgenomen babillages te imiteren: een climax van musiceer- kunst. IDO EYL dat de student, naast zijn weten schappelijke studie, nog voldoende be langstelling toont voor de muzische ont spanning. Deze belangstelling heeft zich, wat de Nederlandse Economische Hoge school betreft, geconcretiseerd in een muziekgezelschap, dat zich ten doel stelt jaarlijks één of meerdere concerten te geven die gewijd zijn aan de barokke, klassieke en moderne Kamerorkestmu- ziek. Ditmaal was het het Rotterdams Stu denten Muziekgezelschap van bovenge noemde Hogeschool dat de Studium Ge nerale 1965—1966 in de aula van de Ho geschool vertegenwoordigde met een ka merorkest-uitvoering van twee werken uit de laat-Barok, t.w. de Orkestsuite „Castor et Pollux" van Rameau en het Concert voor viool en strijkorkest in g. op. 6 nr. 1 van Vivaldi. De suite van Rameau is samengesteld uit dansvormen waarin vooral de hobo's opvielen door een mooie toonvorming. De vioolsolo in het Concert van Vivaldi wer.d vertolkt door de Concertmeester van het Kamer orkest, de heer R. Sperling. Hij speelde zijn solopartij rpet een geacheveerde en zekere stokvoering en wist hiermede een stabiele en muzikale toon te ontwikkelen. Zeer boeiend klonk ook de dialoog tussen de viool en de cello in het Grave, waar in de cellist genoemd mag worden om zijn opvallend mooie toonvorming en mu zikaal spel. I.E. Ariiestenpalet passeerde 500ste programma De in Utrecht gevestigde organisatie m b,MieirvirSên rfgTSBSS. KBLÜS'.JFSS zijn belangrijkste opera „Castor et 130 tehuizen en inrichtingen voor zieken. Pollux' Het Rotterdams Studenten Muziekge zelschap heeft onder leiding van Johan van Gooi er zijn krachten aan gewijd en het moet worden gezegd: met succes. Zo wel individueel als in samenspel wordt er verrassend goed gemusiceerd. De frase ringen, en toepassing der dynamische schakeringen zijn ingegeven door een mu zikale intelligentie van dirigent en spe lers, zodat, naast een streven naar stijl vol musiceren, ook aandacht wordt be steed aan een fraaie orkestklank. De strijkbezetting klinkt, waarbij de twee hoboïsten en twee fluitisten door een mooie toonvorming zich volledig aanpas sen. De twee fagottisten mogen nog wel enige aandacht besteden aan de techni sche afwerking van hun partijen. De suite van Rameau verkreeg een voor amateurs respectabele uitvoering, bejaarden en gedetineerden. Op 1 decem ber jl. werd het 500ste programma ver zorgd. Van de ongeveer 250 artiesten die, ook al geheel belangeloos, meewerken, komt een flink aantal uit Rotterdam. Dit zijn Tonny Raijmonti en Tini Scha- dé, Aad v. d. Lijcke en Theo Jönsthövel, Leny Becht, Tony Ricardo, de Spelbre kers, Will Couré, Yvonne Tolenaar, Paul Roodsant, de Henrico's, The Harmonies, The Tunecrackers, het Rhythm-trio en The Three Birds. Schiedamse medewer kers zijn zanger Jan Mulder en accor- deoniste Vera Simone. Tehuizen, alsmede goede amateurs en (semi) beroepsartiesten, die interesse hebben voor „Artiestenpalet", kunnen contact zoeken met de leider, Victor Conselman, Dillenburgstraat 13, te Utrecht, tel. 030-10267, bij voorkeur in de middaguren. „II faut passer par les nuages" van Francois Billetdoux, dat op 1 januari 1966 door het Nieuw Rotterdams Toneel onder regie van Rob de Vries en met in de hoofdrol Caro van EyCk in pre mière wordt ge bracht, krijgt de Nederlandse titel „De wolken voor bij". De jongensrol, voor welks bezet ting ons blad werd ingeschakeld, het geen prompt tot een groot aanbod leidde, zal worden vervuld door Tonnie Bloe- mers. Tonnie verschijnt niet voor het eerst op de planken. Naast Johnny Kraay- kaïmp stond hij in Olivier, de musical, die het om onbegrijpelijke redenen in ons land niet heeft gehaald. JAN HEIN DE GROOT. Esperantisten herdenken dr. L. L. Zamenhof Zaterdag 11 december wordt de ge boortedag herdacht van dr. L. L. Za menhof, de grondlegger van de interna tionale hulptaal Esperanto. Ter gelegen heid daarvan organiseert het Rotterdam se Esperanto Comité een bijeenkomst in de grote zaal van de Pauluskerk, Mau- ritsweg 20. De bijeenkomst begint om 8 Het programma is rijk gevarieerd. Als eerste zal in het Esperanto spreken, de ambassadeur van Australië in België, Ralph L. Harry. Daarna spreekt de Rot terdammer C. Coppens, die beknopt het onderwerp „Homaranisme" zal behande len. d.w.z. de opvattingen die dr. Zamen hof over de menselijke samenleving had. In het kunstzinnige deel van het pro gramma zullen de aanwezigen de be roemde Russische toneelspeler Nikolaj Rytjkov uit Moskou kunnen horen TAoor afgraving van het begin van de Noordvest ter hoogte van de Voormalige Spoelingbrug is er een verbinding te water ontstaan tussen de Schie en het ruimere water van de Noordvest. Deze wijde watervlakte werd aangeduid als Zwaaikom. Van de Proveniersbrug af heeft men het gezicht op een heel oud. deel van Schiedam. In het midden ziet men het voor malige Doelengebouw, dat al voor verschillende doeleinden werd ge- Op de tekening wordt het gebouw geflankeerd door twee korenmolens, te weten links „de Vrijheid" en rechts ,,Dé Noord".

De Havenloods | 1965 | | pagina 4