Jorrit Jorritsma wil zich dit seizoen naar de top schaatsen Fortuna VI. wil Turkse keeper nog voor 15 december contracteren Éénjarig Clatertje Bhier gaat zaken grootscheeps aanpakken i'ZBobbe) K.N.V.B. geeft weer cursus voor jeugdvoetballeider Oplossing puzzel DE HAVENLOODS DONDERDAG 9 DECEMBER 1965 9 SCHIEDAM WmM- J^en maand geleden woonde hij nog in Istanbul eni nu kan men, hem aantreffen in een pension in Vlaardingen, te midden van zijn vrienden die hij ook in Turkije al kende en die hij in Nederland heeft teruggevonden. Hij staat in geschreven als metaalbewerker, maar zijn hart gaat uit naar de voetbalsport die hij in Turkije als keeper met veel succes heeft beoefend en die hem nu ook hier onweer staanbaar trekt. Be 25-jarige Ogus heeft zich intussen bij Fortuna Vlaardingen ge meld en het bestuur van deze club probeert met ijlte'legrammen aan de weet te komen of men hem nog voor 15 december kan contracteren, pimwi De voorzitter van het betaalde voetbal van Fortuna, - de heer C. Stadhouders zei: „wij als klein-clubje in-het betaalde voetbal kunnen geen halite ton neertellen voor een speler. Een man die goedkoper is kan meestal niet voetballen. In de competitie staan we op de zeven- de plaats en er is nog kans dat wé'één van de drie promotieplaatsen kunnen bereiken. Daarvoor zoeken we versterking. In ons doel staat nu Ton Horik, die zeer goed voldoet, maar wanneer hij geblesseerd - raakt zijn we uitgepraat. We proberen nu voor weinig geld een tweede goede doelman te krijgen en er wordt gezegd, dat Ogus ons uit de nood kan helpen." De lange Turk die in zijn pension jn bed lag met een baard van enkele dagen keek allesbehalve vriendelijk. Hij is pas een maand in Nederland en.de meeste tijd daarvan heeft hij kiespijn gehad. „Alles goed, tand niet goed" stamelde hij. Enkele vrienden met wie hij de kleine pensionkamer deelde, zorgden voor een gestadige toevoer van bier en zij vulden de kamer met een dichte sigarettenrook. De con versatie verliep via een smal paadje van gebrekkig Duits, gebaand door een vriend die geruime tijd in 'Duitsland had gewerkt. „Ogus goed keeper" zei hij prijzend en ter ondersteuning van zijn betoog haalde hij foto's tevoorschijn waarop de patiënt in goede welstand stónd opgesteld temidden van andere jonge voetballers. J^EEDS van 18 oktober af zijn de dertien snelste langebaanrijders van ons land een paar avonden per week op de Jaap Edenkunstijsbaan te Amsterdam present om zich onder leiding van trainer/coach en oud wereldrecordhouder op de 3.000 meter, Anton Huiskes, op het komende schaatsseizoen voor te bereiden. Daar is ook Jorrit Jorritsma bij met zijn negentien jaren het op één na jongste lid van de Nederlandse kern ploeg. Het wordt voor de gebrilde Rotterdammer een belangrijk wed strijdseizoen. Vorig jaar, toen zijn talenten zich onloochenbaar afteken den, kon hij zich nog niet ten volle ontplooien. Eerst moest zijn hbs- studie tot een goed einde worden gebracht. Dat is inmiddels gebeurd en daarom is hij dan ook vol optimisme over het voor de deur staande schaatsseizoen. Voor Janet In Istanbul is Ogus enkele jaren gele den in contact gekomen met een Utrechts meisje dat jaren achtereen met haar ouders in Turkije op vakantie is geweest. Vier' weken geleden is de voetballer met de familie naar Nederland gereisd. Voor Janet heeft hij zijn prof-contract met Eyup verbroken en uit de toelichting van dé vrienden viel op te maken dat Ogus met haar wil trouwen en dat hij voor haar in het Nederlandse voetbal een goed inkomen wil verwerven. Of dat allemaal te verwezenlijken zal zijn? „Kijk eens aan", zei de heer Stad- (Advertentie) 5 0 Betrouwbaar en a betaalbaar m Mathenesserplein 29, H 5 Telefoon 238676 Beijerlandselaan 65 Telefoon 271560 M Winst en verlies voor SVC Slechts enkele teams van de Schie- damse Volleybal Club kwamen in de afgelopen week binnen de lijnen. Dames 1 kreeg een koude douche bij Orawi in Dordrecht. (1—3). Na het prachtige suc ces tegen leidster ZVC, dat tegen de schiedamse dames de eerste punten ver speelde, leek het alsof SVC al haar kruit in deze wedstrijd had verschoten. Het veel lager geklasseerde Orawi moest de eerste set met 1215 aan SVC laten. Toen echter zakte het spelpeil van de SVC-meisjes schrikbarend, waardoor Orawi het initiatief kon nemen. Met 1512, 15—9 en 154 zegevierde een en thousiaster Orawi en staan de SVC-da- mes 1 weer met beide benen op de grond. Dames 4 blijft op de goede weg voort gaan. Ditmaal wonnen zij met 30 van een tegenvallend Juliana 1. Heren 1 maakte geen fout en klopte het Delftse Punch met 30. Alleen tijdens de eer ste set was er van enige strijd sprake, daarna kwamen de Delftenaren er niet meer aan te pas. (1614, 153 en 156) Heren 4 verloor met 3—0 van ke DVO, terwijl heren het ster- ,w, - 6 elkaar de tweede maal ontmoetten. 22 werd het resultaat. De beide eerste teams staan deze week voor een bijzonder zware opgave. Da mes 1 ontvangt woensdag het lastige AMVJ 1; heren 1 gaat zaterdag op be zoek bij Orawi 2, dat tot de sterkste ploegen behoort. Clubbladennieuw s „Animo-Nieuws" meldt, dat de eigen drumband het eerste lustrum heeft ge vierd en brengt daarvoor aan bandleider W F. de Gids alle hulde. Op zaterdag 11 december vinden de onderlinge wedstrijden voor dames en hereA plaats. Deze Chr. gymnastiekvereniging te Ke- thel krijgt straks drukke dagen, want op 7 januari zullen in Kethel de Kringselec tiewedstrijden van de kring Maasmond worden gehouden. De jaarvergadering vindt op 27 januari plaats. „Smasher", het maandblad van de Schiedamse Sportvereniging T.S.F. deelt mee, dat Els van Dort is benoemd tot lid van verdienste der lawntennis-afde- ling, uit \yaardering Voor het feit, dat zij na acht jaar secretaresse te zijn geweest die taak heeft neergelegd. houder, „onder buitenlanders die hier werken zitten natuurlijk ook goede sport mensen. Een van hen is Gural Kuran, die op het punt staat een contract te tekenen met SVV. Een verbintenis piet Ogus kan ons nooit veel kosten en. we "nemen dus bijna geeh risico". De jonge Turk heeft tweemaal ge speeld in het Turkse amateurelftal en vijfmaal in het jeugdelftal. Met dit team reisde hij naar Athene, Sofia, Italië en zelfs naar Engeland, waar hij in het Wembley stadion zijn doel met groot suc- cfs verdedigde. In Nederland heeft hij een aantal wed strijden in de ere-divisie gezien en hij meent in ons voetbal goed te kunnen meekomen. „We trainden altijd erg hard, harder dan in Nederland", liet hij weten. „Na enkele weken verplichte rust is mijn conditie niet meer zo best, maar als ik straks bij Fortuna oefen, ben ik er snel "weer bovenop Intussen is het tot Istanbul doorge drongen dat aan het Nederlandse voetbal- front nog mankracht geplaatst kan wor den, want een derde speler, een interna tional van Galatasaray, heeft zijn komst aangekondigd. Voor de Turkse verenigin gen is dit intussen een onaangename zaak, omdat het royale Europese leven hun spelers onweerstaanbaar trekt en om dat er in West-Europa voor een goede speler nog steeds flinke bedragen op ta fel komen. De veelvoudige Turkse internationaal Bartu speelt momenteel in Italië, terwijl bij Austria in Wenen de bekende Arkoz en Ersoy zijn neergestreken. In Duitsland hebben veel goede Turkse voetballers een werkkring gevonden. Hog meer sportmensen Uit de spaarzame opmerkingen in de kale, sombere en volle kamer viel op te maken dat nog meer sportmensen met ge pakte koffers klaar staan om voor weinig geld hun diensten hier te komen aan bieden. Voor de argumenten van de heer Stadhouder zullen zeker meer clubs ge voelig zijn: „We hebben geen geld om binnenlandse spelers te kopen en dan proberen we maar voor een luttel bedrag een buitenlander, die met de immigran- tenstroom ons land binnendrijft, aan te trekken". Na de toevloed van spelers uit Suriname en uit landen achter het IJze ren Gordijn beleeft ons land straks wel licht een toevloed van Turken. De benauwde sfeer in het kleine ka mertje in Vlaardingen ademde geen spor tieve geest. Terwijl enkele mensen onver stoorbaar aan een brief zaten te werken, iemand een overhemd poogde te herstel len, een ander 'n berg sokken probeerde onder te houden in de wasbak met koud water, deed Ogus moeite het gesprek tot voetbal te beperken. Hij liet weten dat hij het maar kin derachtig vond om vanwege de regen dn wedstrijd van Feijenoord tegen Twente af te gelasten. ,,Bij ons regent het vaak veel harder en dan spelen we nog op een veld zonder gras ook" memore'erde hij. „Dat moet op zo'n mooie grasmat toch allemaal veel gemakkelijker gaan". Op de tafel lagen sportfoto's verspreid met Ogus in grote stadions vol mensen. Vopr hem een tastbare herinnering aan misschien wel heel grote wedstrijden. Voor bestuursleden van Fortuna voor lopig de enige aanduiding dat hun kan didaat inderdaad in internationale wed strijden is uitgekomen. De Turk heeft voor de Vlaardingers nog geen proeve van bekwaamheid kun nen afleggen omdat de onderhandelingen vanwege de taalbarrière moeilijk verlo pen, omdat Ogus nog maar pas in Ne- Een van de herinneringen van Ogus: Enkele spelers die deel uitmaken van het Turkse militaire elftal. Achterste penningmeester rij in het midden doelman Ogus. Rechts voor de nieuwe aanwinst van S.V.V. Gural Kuran. Na de Nederlandse kampioenschappen 26 en 27 december te Deventer vertrekken zeven geselecteerden naar Noorwegen om zich daar tijdens wed strijden met sterke buitenlanders te kun nen meten om zodoende beter voor de dag te kunnen komen op de Europese kampioenschappen in Deventer en de wereldkampioenschappen in Göteborg. Jorrit Jorritsma hoopt van harte bij „het" zevental te worden gekozen. Hij heeft daar overigens wel goede hoop op. „Vorig jaar was ik immers al zesde bij de Nederlandse kampioenschappen en toen had ik lang zoveel niet getraind", De cursussen Opleiding Basisdiploma van de K.N.V.B. afdeling Rotterdam zul len op resp. dinsdag 14 en donderdag 16 december worden beëindigd. In janu ari 1966 volgen dan de mondelinge exa mens ter verkrijging van het Basisdiplo ma. Na de diploma-uitreiking op donder dag 3 februari 1966, volgt op korte ter mijn de cursus Opleiding Jeugdvoetbal- leider A. Deze cursus die in hoofdzaak is gebaseerd op het vormende werk in de vereniging bestaat uit tien lesavonden plus een weekend, zo mogelijk in het K.N.V.B.-Sportcentrum te Zeist. Dan is er nog de cursus Opleiding Jeugdvoetballeider B, die zich in hoofd zaak richt op het praktisch werken met de jeugd op het voetbalveld of in de zaal. Deze cursus bestaat uit 14 lesavon den in een gymnastieklokaal. Beide cur sussen zijn bestemd voor bezitters van het Basisdoploma. Tenslotte is er de cursus Opleiding Bestuurskader. Deze cursus omvat tien lesavonden wan twee lesuren. Zij staan voor ieder bestuurs- en verenigingslid open. Het cursusgeld bedraagt tien gul den per persoon. Op deze cursus worden o.a. behandeld: bondsorganisatie, be- stuurstaken van voorzitter, secretaris en commissiewerk. Tafeltennistoernooi voor scholieren in vakantie De heer C. Stadhouders, voorzitter van de sectie betaald voetbal van For tuna: Misschien voor een dubbeltje op de eerste rij de kandidaat geplaagd wordt door een aanhoudende kiespijn waar geen drankje tegen l}elpt. „Alleen tand niet goed", zei hij met een dun lachje, blijkbaar verze kerd van het feit dat het met Janet uit Utrecht èn met het voetballen tenslotte toch allemaal bést in orde zal komen Jazzclub „Clatertje Bhier" bestaat jaar. Het bestuur meent, dat nu de tijd gekomen is de balans op te maken en met nieuwe toekomstplannen te komen die een geheel eigen vorm gaan geven aan deze club. Die plannen behelzen on der meer, dat men op een eigen wijze iets wil gaan doen aan de kunst het bestuur spreekt hier zelfs van een „cul tuur". Eén van de doelstellingen is ook de jeugd (vanaf 16 jaar) naast de jazz meer te gaan bieden op het gebied van toneelkunst, exposities van schilderijen en beeldhouwkunst, met daarnaast de ge legenheid voor de leden om zelf hun creativiteit hier onder te brengen. „Clatertje Bhier", een studentikoze naam, die soms verkeerde associaties wekt, is een bloeiende sociëteit met cir ca 250 leden. Men wil dit ledental uitbrei den tot 400 om dan ook financiël in staat te zijn de zaak zonder enige subsidie rond te krijgen. Men heeft in het verleden al getoond goede jazzavon den te kunnen organiseren en het pleit voor het aktieve bestuur, dat bijvoor beeld Herman Schoonderwalt eens tot de uitspraak kwam, dat hij in dit clubge bouw 't Vlot aan de Heemraadssingel 191 het liefst speelde, omdat hier ook naar de muziek geluisterd werd. Zoals wel bekend is, heeft Rotterdam een bepaalde voorsprong op jazzgebied. Er bestaan verschillende goede clubs die regelmatig met zeer gehoorlijke program ma's komen. Ook „Clatertje Bhier" heeft zich zijn plaats waardig getoond en dui delijk gemaakt, dat hier in een grote behoefte voor de jeugd wordt voorzien. Tóch wil i Als alle plannen te sluiten- lukken zal men in 1966 kunnen starten met een nieuwe exclusieve club die een besloten karakter krijgt en waarin men als het ware een vereniging onderbrengt, die zich richt op de meer moderne kunst zonder jazz. Had het bestuur niet tot de ze stap besloten, dan had een bepaalde stuwing bij de leden wellicht een scheu ring veroorzaakt want de vraag naar een breder opgezet karakter van „Clatertje Bhier" werd steeds groter. Niet alleen de creatieve prestaties van de eigen leden zullen aan bod komen, men wil ook lezingen laten houden door bekende cabaretiers, musici, schrijvers e a. Met een zaal die plaats biedt aan ruim tweehonderd personen heeft „Cla tertje Bhier" zeker een reële kans al die plannen te verwezenlijken. Reeds nu wordt elke avond die het bestuur heeft georganiseerd door gemiddeld honderd leden bezocht en met een groter ledental zal de ruimte tot de laatste plaats ge bruikt kunnen worden. De contributie be draagt f5,- per jaar, per lid en men kan zich opgeven bij: Chris Snelders, Van Meursstraat 10c, telefoon 255312. „Wij zoeken mensen die iets te zeggen hebben. Iemand die durft te proteste ren tegen de conventie. We willen kri tiek uitlokken en daarover discuseren", aldus Chris Snelders. Alle Middelbare scholen te Rotterdam zullen een stencil ontvangen waarin beknopt uitleg van één en ander wordt gegeven. Jazzclub „Cla tertje Bhier" zal dan geen uitgesproken jazzclub meer zijn, maar een enting op kunst in de ruimere zin. Het zal weer vele jongeren gelegenheid geven zich zegt hij ervan. Mocht hij éénmaal geko zen zijn voor Noorwegen dan is de kans groot, dat de Rotterdammer tijdens de strijd om de Europese en de wereldti tel in de baan zal komen. Door de vo rig jaar geleverde prestaties van Ard Schenk, Rudie Liebrechts en Cees Ver kerk mag Nederland dit jaar immers met vijf rijders op beide kampioenschap pen uitkomen. Jorrit heeft het volste vertrouwen in zijn schaatstoekomst, ondanks het feit dat de jacht naar steeds betere tijden ook enorme eisen aan de jongere schaat sers stelt. „Vroeger begonnen de toprij- ders hun training als het ging vriezen, 's Zomers deden ze vrijwel niets. Maar nu moet je het hele jaar door aan je conditie werken", vindt Jorrit. Daar heeft hij overigens geen bezwaar tegen, 's Zondagsmorgens is hij in het Kraling- se Bos te vinden en de afgelopen maan den trainde hij 's zaterdags op het CIOS in Overveen. Er is de laatste jaren trouwens toch wel het één en ander veranderd in de in ternationale schaatswereld. De tijd dat een rijder door één sterke afstand te rij den onbereikbaar werd voor de anderen, is voorgoed voorbij. „Tegenwoordig", zegt Jorrit, „moet je een all-roundrijder zijn om mee te tellen. Je moet een goed sprinter en een goed stayer zijn. Op al le vier de afstanden moet je goed mee kunnen, hoewel je natuurlijk altijd je fa voriete afstand blijft houden". Heeft Jorritsma een bepaalde sterke afstand? „Ik geloof het niet", zegt hij. „Ik pro beer me te ontwikkelen tot een all round rijder. Wel is het zo, dat ik m'n winst maak op de korte afstanden, de 500 en de 1500 meter dus". Jorrit Jorritsma heeft zich volledig op de schaatssport toegelegd. Sporten als voetbal, atletiek en wielrennen, die hij ook heeft beoefend, hebben het moeten afleggen tegen z'n favoriete wintersport. Dat is ook niet zo verwonderlijk voor «en jongen van Friese afkomst. Zijn vader werd namelijk in Heeg geboren. Het was overigens ook zijn vader die hem „ontdekte". Toen Jorrit vijftien jaar oud was, nam zijn vader hem voor het eerst mee naar een wedstrijd. Dat was in Reeuwijk. Twee jaar later werd Jorrit in Scheemda kampioen van Neder land bij de junioren. Vorig jaar, toen hij ook al lid van de Nederlandse kern ploeg was, reisde hij voor het eerst als schaatser naar het buitenland. In Noor wegen deed hij aan een junioren-wed strijd mee en in Oost-Berlijn met veel succes aan een senioren-wedstrijd. Nog een paar weken en de grote schaatswedstrijden gaan beginnen. Tot het zover is rijdt Jorrit bijna elke avond heen en terug naar de Jaap Eden-baan om samen met Anton Huiskes aan de techniek te schaven. Elke foutieve li chamelijke beweging van de schaatser kost immers tijd. En straks komt het op fracties van seconden aan. Voor de leerlingen van de scholen bo ven het g-l.o. zal in de kerstvakantie een individueel tafeltennistoernooi worden gehouden, waarbij de deelnemers (sters) naar gelang hun leeftijd in groepen zullen worden ingedeeld. Enkele leden van de Schiedamse tafel tennisvereniging hebben ook dit jaar weer een commissie gevormd, die zich met de organisatie heeft belast. Het toernooi zal op maandag, 27 en dinsdag 28 december in de Koopmansbeurs wor den gehouden. De leerlingen, die zich op geven zullen persoonlijk aan hun huis adres een oproep ontvangen. Men kan zich opgeven tot uiterlijk 8 december aan het secretariaat van de gem. sport raad, Oude Kerkhof 19a. Horizontaal: 1 spar; 4 plooi; 8 bont; 11 op; 12 idee; 1'3 zede; 14 Tudor; 15 nu; 16 Athos; 19 sen; 20 meest; 22 lef; 24 dam; 25 gas; 27 coderen; 28 dit; 30 alle; 32 foei; 33 ontmoedigen; 34 deeg; 36 loge; 38 elp; 39 bedaren; 41 rat; 42 tal; 43 lel; 45 steen; 46 pip; 48 keten; 49 poëem; 51 Ur; 53 neus; 54 eend; 55 p(our) c(ondoléance)56 krijt; 57 teelt; 58 ergo. Verticaal: 1 sofa; 2 p(iu) p(iano); 3 riool; 4 pet; 5 leus; 6 ozon; 7 Ier; 8 bezem; 9 N(omen) N(escio); 10 tuit; 15 degeneratie; 17 taal; 18 sec(onde); 20 man; 21 spie; 23 formeel; 24 decibel; 25 garde; 26 sloep; 28 donor; 29 Tibet; 31 eng; 32 fel; 35 elft; 37 gave; 39 ban; 40 nek; '42 teint; 44 lende; 45 stuk; 46 pose; 47 Peel; 48 Nico; 49 put; 50 met; 52 R(eservaitis) RCeservandus); 55 P.G. Er is in het algemeen bitter weinig contact tussen opvarenden van sche pen in Schiedamse havens of op de werven, en de burgerij. Het valt daarom te meer te waar deren, dat de bemanning van H. Ms. vliegdekschip Karei Doorman", dat gedurende enige maanden bij de wer ven van Wilton-Fijenoord in reparatie zal zijn, blijkt geeft zich niet binnen de veiligheid van het schip te willen opsluiten, doch contact met de Schie damse burgerij op prijs stelt. Dat is uiteraard niet zo eenvoudig en zeker niet binnen de voorschriften, waaraan men heeft te voldoen. Maar min of meer als „intermedair" tussen de „Doorman" en de burgerij, is dat contact opgenomen met de Schiedamse politie en vertegenwoordi gers van df. Schiedamse pers. Dit resulteerde in de organisatie van een voetbalwedstrijd tussen drie groe pen, maar de weergoden verhinderden de wedstrijd. Ter vervanging vond aan boord van de „Karei Doorman" een gezellige avond plaats, waaraan vertegenwoor digers van de betrokken partijen deel namen. Daar bleef het niet bij, want de bemanning van de Karei Doorman" wilde aan een aantal Schiedamse kinderen een St. Nicolaas-feest aan bieden, waarvoor ongeveer 50 kinderen, die in min of meer hulpbehoevende omstandigheden verkeren, werden uit genodigd. In een kantine van de werf, hebben zij een fijne middag gehad, zijn ont haald, ze zongen en kregen nog een een mooi geschenk toe. Dat was allemaal geregeld door de Commissie voor Ontspanning en Sport van de „Karei Doorman", waarin de Int. ter zee 2e klasse Bijl en sergeant vliegtuigmaker De Bruyn de leiding hebben. Het hoofd van de vliegdienst overste La Bree gaf van zijn belang stelling in het gebeurde blijk. De uitgestelde voetbalwedstrijd zal nu op een nader te bepalen datum in januari worden gespeeld. Óp de foto: Vliegtuigmaker H. K. Bot, een Schiedammer, laat jeugdige stadgenootjes meegenieten van het feest dat de bemanning van der „Karei Doorman" hen aanbood- NAMAC houdt wedstrijd voor miniafuurauto-racers De NAMAC, de Nederlandse Algemene Miniatuur Auto Club, organiseert zater dag 11 december in de Rochussenstraat 223 (Boven) van tien tot vier uur wed strijden voor miniatuurauto-racers (be ginnelingen en gevorderden) en een ruil beurs voor verzamelaars van automo dellen. De toegang is vrij. Iedereen is welkom.

De Havenloods | 1965 | | pagina 9