Het grootste verhaal aller tijden moet men ze aan zien ZOVEEL HOOFDEN QO ZOVEEL ZINSNEDEN Dr. R. Oortdirecteur Rijks H.B.S.legt functie neer y- Deze week in de bioscopen feestelijke kandelaars KRATZt iiiffwon DE HAVENLOODS DONDERDAG 16 DECEMBER 1965 13 SCHIEDAM JAREN geleden zagen wij in een blad een cartoon. Op het teke ningetje stond een bioscoop waar op in grote letters een bijbelse spektakelfilm werd aangeprezen. Naast de pompeuze ingang van het theater stond een Heilssoldate, die een bord droeg met daarop de woorden: „Het boek is veel beter". Voor ons zal dit grapje altijd een schot in de roos blijven. Men kan ge deelten uit de Bijbel op de film weer geven, tot beelden uit het leven van Jezus toe, maar dat is dan ook alles. Dat hoeft overigens niet gering te zijn, vooral niet als die beelden ook nog een aanduiding zijn van datgene wat niet te ver-beelden is. Het onzienlijke te vatten in filmbeelden is immers uit gesloten. En daarmee geloven we dan midden in de moeilijkheden te zitten van regisseur George Stevens, die de bijna drie uur durende film over het leven van Jezus Christus heeft ge maakt: „Het grootste verhaal aller tij den". Stevens zei: „Ik heb mijn film over Christus vrij gehouden van sentimen ten. Ik geloof dat dit absoluut nood zakelijk is. Mijn uitgangspunt was niet een ontroerende film te maken, maar een document." Inderdaad, dat heeft hij ernstig en met toewijding gepoogd. Maar juist dat wat Jezus' story tot „the greatest ever told" maakt, krijgt men niet te zien. En om dit veel beter aangeduid te krijgen moet men het boek lezen. Maar iedereen moet de film zelf beoor delen. Op de kritieken kan men echt niet afgaan. Wij zullen dat illustreren: Zwolsman vraagt mij vaak om financieel advies. Is dat zo gekt Er zijn ook paters die voorlichting geven. Wim Kan De oudere mens heeft zogenaamd zijn kansen gehad. Wij noemen hem dan ook een ,,snoqperd". wanneer hii als bejaarde nog een nieuw huwelijk aangaat. Waarom spreken wij in het ene geval van snoepen en in het an dere van liefde? Waarom ontzeggen wij de oude dag avances, welke wij De Volkskrant: boeiende ervaring Het Parool: er komen veel woorden uit Jezus' mond, maar ze komen ons niet nader De Telegraaf: daar stond een mens, een levend Het VrUe Volk: „...waar is de dynamiek die Hij be zeten moet hebben Alg. Handelsblad: veelzijdig drama De Nieuwe Linie: religieuze kwakzalverij Godsdienstleraren van een ^rote rooms- katholieke middelbare school in Amster dam verklaarden zich tegen Stevens' Christus-interpretatie. Zij kozen een groep jongens en meisjes uit aan wie zij de film lieten voordraaien als een school voorbeeld van hoe het niet moet. Na af loop werd een enquête gehouden. De jon gelui vonden zonder uitzondering de film goed en mooi! Soberheid JJEGISSEUR Stevens heeft er veel werk van gemaakt. Jaren van voorstudie heeft hij eraan besteed. Bijna elke actrice of acteur uit de filmkolonie bood zijn diensten aan. Onder de meer dan hon derd sprekende personages treft men dan ook een keur van spelers aan. Om een paar namen te noemen: Charlton Heston, Sidney Poitier, Pat Boone, Van Heflin, Shelley Winters, John Wayne, Angela Lansbury, Jose Ferrer, Claude Rains, Ri chard Conté enzovoort. De grootste zorg was uiteraard de be zetting van de- Christus-rol. Dit kon na tuurlijk geen ster zijn die door het pu bliek als wildwest- of spionageheld zou worden herkend. De keus viel op de Christus i Pilatus VANAF vandaag draait „Het grootste verhaal aller tijden" (The greatest story ever lold) in het Cinerama-theater te Rotterdam Om een volmaakte weergave te verkrijgen heeft Cinerama zich speciaal voor deze bijzondere film een extra apparatuur uit Amerika aangeschaft. Deze optische appa ratuur bestaat uit een zg. airgate blower, die door de vorming van een luchtkussen voorkomt dat er een verschuiving van de filmband zal plaatsvinden, en een tweetal lenzen. Deze lenzen als kleine ka nonnetjes kosten per stuk ƒ11.500. Met deze apparatuur is Cinerama Rotterdam- het derde theater op het contingent, dat met een der gelijke volledige outillage werkt. In feite is dit een definitieve af sluiting van het experimentele sta dium. In Amerika, waar de Cine rama ontstond, bereikte men dit stadium slechts een jaar eerder. De betekenis van deze afsluiting reikt nog verder. Men is nu afge stapt van de sensatie („u zit er middenin") waarbij allerlei spec taculaire stunts nodig waren om de bezoekers met het Cinerama- beeld vertrouwd te laten raken. Nu is men in het vlak van de speel film terecht gekomen en biedt men de toeschouwers het volle pond. Zweed Max von Sydow, die in diverse films van Ingmar Bergman optrad. Opvallend is de soberheid waar bijna de hele film door mee wordt gewerkt. Een koe van een fout is dat men Jezus- de bekende woorden van Paulus over geloof, hoop en liefde in de mond legt. Eveneens vonden wij de scènes met bij voorbeeld Johannes de Doper en Lazarus' opwekking niet gelukkig. Het gesprek met Pilatus, dat in het evangelie met zo veel scherpte staat opgetekend, blijft te vaag. Maar nogmaals, men moet zelf maar gaan kijken. Er is geen enkele reden om aan te nemen dat de meningen in Rot terdam wel eensluidend zullen zijn. Hele gezinnen, scholen, werkplaatsen en kan toren zullen het hartgrondig met elkaar oneens zijn. Geheel koud laten zal het weinigen. A.H. ft ARENA: Het pronkstuk van de fa- milie, a.l. j ft CENTRAAL: Mary Mary, 14 j. OO ft CINEAC: Even afrekenen heren! 14 j. OO ft CINERAMAThe greatest story ever told, 14 j. OOO o COLOSSEUM: vrij. t.m. wo.: Shenan- f doah, 14 j. OOO GRAND: Some like it hot, 14 j. OOO HARMONIE: do. t.m. zo.: Het gehei- me commando. 14 j. OO ma t.m. wo. Kid Galahad, 14 j. OO KKITERiON: Lieve, neve John ipro) 18 1 OOO LÜMIEREI tabu (prol.) 18 J. O j ft LUXORLiefde met Spaanse peper, PRINSES: De langste dag 14 j. OOO za. zo. mi.: Vrijbuiters van het overigens tot de meest onvervreemd bare van elke mens rekenen? drs. J. Huüts Onze partij i tegen vliegen. Ik zou moeilijkheden krijgen als ik vloogDe lucht is voor de vogeltjes. Ir C. N. van Dis (SGP» Insiders zijn ervan overtuigd dat de put van de 13 miljard tekort gedempt zou zijn wanneer de belastingfraude in België uitgeroeid zou worden. Zo werd bekend dat- van de Antwerpse slagers slechts vijf percent een inko men opgeeft van meer dan 150.000 frank (11.000 gulden). Volgens deze getallen zou de bevolking van Ant werpen per man per dag slechts 9 gr. vlees verbruiken. Belg. correspondent Smets Waar de bodem Frans is, is het bloed Frans- Waar de bodem Duits is, is het bloed Duits. Gaullistische afgevaardigde De ontwikkeling in het vertonen van naakte vrouwelijkheid is gegaan van een in uiterste schuchterheid min nende bakvis, via het vitalistische pretleven der twintiger jaren, de ont bloting van Mariene Dietrich en het romantische naakt van Hedy Lamarr naar het billen-variété van Brigitte Bardot en de pret-bloothetd van dan sende Sofietje Loren. Filmrecensent over „ontbloting" STUDIO '62: Nog cat? (prol.) 18 j. OO THALIA: The Sandpiper (prol. 's VENSTER: De l.amoi VICTORIA: vrij. t.m. w tulp, 14 j. OO za. zo. wo. mi.: Robin schelmen, a.l. OO nieuws. Pussy- 18 j. 18 j. OOO -7JW ft première ■OO seer goed OO goed OO middelmatig Korte Hoogstraat 18-Rotterdam telefoon (OIO) 13 57 63 Vergunningen verleend voor bouw en verbouw B. en W. vas Schiedam hebben de vol gende vergunningen verleend voor het uitvoeren van b ouw- of verbouw- werkzaamheden N.V: Distilleerderij Duys en Co. tot verbouwing van de aan elkaar gren zende panden Nieuwe Haaven 99 en Warande 46, zulks door het vergroten van de emballageruimte en het daarop aanbrengen vam een plat dak. L. de Bruin tot verbouwing van het pand Polderweg 218, omvattende o.m. het maken van een douchecel en privaat en het vergroten van de dakkapel aan de achtergevel. Internationale Transporten Joh. Keij- zer tot verbouwing van het pand Nieuw Mathenesserstraat 85, zulks door het vergroten van de werkput. H. Wodrada tot de bouw van een ga rage op het achtererf van het pand Stad houderslaan 107. Bouw- en Aannemingsbedrijf Van Straalen v. d. Have N.V. te Rotter dam tot de bouw van 1 flatgebouw, be vattende 72 woningen in 12 woonlagen op een terrein ten noord-oosten van het Plei 1940—1945. C. H. L. Westerveld tot verbouwing van de achtergevel van het pand Louise de Colignystraat 3. .1 het pand omvattende de bouw van een garage tegen de zij gevel en het wijzigen van de indeling van de begane grond. OOK ALS BANKSTEL TE LEVEREN interieürverzorgers JJet zullen voor dr. R. Oort zaterdagmiddag, 18 december ongetwijfeld moeilijke ogenblikken zijn, wanneer hy afscheid gaat nemen als directeur van de Rijks Hogere Burgerschool en de M.S.V.M. te Schiedam. Sinds 1946 aan deze onderwijsinrichting te Schiedam verbonden, heeft hij zich niet alleen gehecht aan het onderwijs, maar ook aan docenten en de duizenden leerlingen, die hij hielp opleiden. Er is zaterdagmiddag van twee uur tot half vier een receptie in de aula van het Stedelijk Museum, waar uiteraard slechts een klein aantal van degenen die in hun jeugd met „de directeur" in aanraking kwamen, aanwezig kunnen zyn, omdat velen naar elders zijn uitgezworven. De heer Van Oort werd op 18 november 1900 in Rockanje geboren, volgde later in Amsterdam het gymnasium'en deed daar in 1919 eindexamen. Hierna volgde zijn universitaire opleiding in Leiden. Hij deed in 1921 zijn kandidaats examen en op 29 februari 1924 volgde het doctor aal-examen wiskunde en mechanica gevolgd in mei 1926 door wiskunde en natuurkunde. Op 12 november 1937 promoveerde de heer Oort op een proefschrift: ,,Over de apolaire voort brenging en apolaire eigenschappen van de vlakke kromme van de derde graad". Hoewel er uiteraard heel weinig vrije tijd voor de directeur van een HBS over blijft, is dr. Oort nog voorzitter van de kring van rectoren en directeuren in de 2e inspectie: bestuurslid der Vereniging van directeuren van V.H.M.O.-scholen voor meisjes; bestuurslid van de weten schappelijke Kring te Schiedam en sinds 1937 lid van de Rotary. Dr. Oort houdt veel van reizen en vooral Joegoslavië trok zijn belangstel ling. Hij bestudeerde de geschiedenis van dat land en volk en ook de taal en houdt vaak lezingen. Het algemeen maatschappelijk leven in Schiedam heeft zijn volle belangstelling, al ontbreekt hem veelal de tijd daarvan te doen blijken. Zo gaat Schiedam straks afscheid ne men van iemand, die op onderwijsgebied in onze stad gedurende bijna twintig jaar een belangrijke rol heeft gespeeld en als gevolg daarvan beslist niet zal worden vergeten. In zijn onderwijs, heeft hij altijd voorgestaan het wekken van goede burgerzin. Zijn werk vond reec^s erkenning, toen in 1964 dr. Oort werd benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Zoals reeds medegedeeld, vindt zater dag 18 dec. een receptie plaats, vooraf gegaan door het officiële afscheid. Om vier uur vangt de receptie aan, die tot half zes duurt. Dan is er die avond in Musis Sacrum een af scheids-bij eenkomst voor ouders van leerlingen, oud-leerlin gen, docenten, oud-docenten en vrienden. Dinsdag, 21 december, nemen 's mor gens de leerlingen in de school afscheid, gevolgd door een afscheidsavond even eens in Musis Sacrum, welke avond wordt verzorgd door de schoolvereniging „Onder Ons", die e zal opvoe- Drs. W. de Tombe tot het maken, een dakkapel in de zijgevel van pand Burgemeester Knappertlaan 144. het H. v. d. Kraan's Bouwbedrijf o ter tot de bouw van 8 woningen op rein, gelegen aan de westzijde van Jan van Zutphenstraat. Total Nederland Aardolieprodykten N.V. te Rotterdam tot de bouw van een houten kantoorgebouwtje op een terrein, gelegen aan de Hoofdstraat 3. W J. Eiolet te Rotterdam, namens het Kerkbestuur van de Parochie St. Mar- tinus te Kethel, tot de bouw van een kerkgebouw c.a. op een terrein aan de Willem Andriessenlaan. Vragen over de bouw van tweede dijk Zoals bekend zal in het kader van dé Deltawerken, een nieuwe dijkverster king worden aangebracht langs de Wa terweg vanaf Hoek van Holland tot aan Schiedam. Deze dijk komt dan twee meter boven NAP te liggen. In de vergadering van de Provinciale Staten heeft mevr. U. G. Schllthuis geïnformeerd of dit een vol doende hoogte zou zijn en informeerde of verhoging tot vier meter niet gewenst Evenwel moest gedeputeerde mr. T. A. van Dijken mededelen, dat de plannen nog niet geheel vast staan. Wel werd medegedeeld, dat de tweede waterkering achter Schiedam in 1968 gereed zal zijn. 0 Ter opening van de jaarlijkse to neelwedstrijden, georganiseerd door de sectie Toneel van de Schiedamse Ge meenschap, brengt donderdagavond, 16 december in Musis Sacrum de geref. toneelclub „Geron" het spel: „Een in specteur vraagt belet". De „staat van dienst" van dr. Oort luidt als volgt: Van maart 1923 - 18 mei 1923, tijdelijk leraar mechanica aan de R.H.B.S. te Leiden; van 1 sept. 1924 tot 1 sept. 1935 leraar lyceum te Bussum; van 1 sept. 1935 tot 1 sept. 1937 direc teur der R.H.B.S. te Sapnemeer, 1 sept. 1937 tot 1 aug. 1946 directeur der Gemeentelijke H.B.S. te Zutphen en sinds 1 augustus 1946 is dr. Oort ver bonden aan de school te Schiedam. Hij heeft het, vooral in de laatje jaren, niet zo gemakkelijk gehad. Dit kwam niet alleen door de snelle toena me van het aantal leerlingen, met aan de andere kant de moeite om aan de no dige docenten te komen, maar voorname lijk door het sterk verouderde schoolge bouw maakte het dr. Oort niet gemak kelijk. De brand die vorig jaar een deel van de bovenverdieping van het gebouw verwoestte, deed „de deur dicht". Daar naast waren er dan nog de voorberei dende werkzaamheden voor de bouw van de nieuwe school in het Nieuwland-com- plex, welk „beloofde land" evenwel dr. Oort niet als directeur zal mogen betre den, maar hij heeft aan de plannen veel tijd besteed. Dr. Oort heeft zich ten volle ingezet voor zijn werk. Hoewel gezins- en fami lieleven bij hem een zeer belangrijke plaats innam, «af hij alle krachten aan „zijn" school. Het te laat op school ko men, onder welk voorwendsel dan ook, was voor hem een gruwel. Dat wisten zowel de docenten als leerlingen! En dr. Öort gaf steeds zelf het goede voorbeeld. Leiding gever Daarnaast wist dr. Oort uitnemend lei ding te geven aan de docenten en was voor hen ook adviseur. Hij volgde hen in hun studie en met het opstellen van lesrooster enz. hield hij zoveel mogelijk rekening met hun belangen. Dr. Oort moedigde studie aan. Vooral de gehuwde-studerende docen ten hadden zijn aandacht vanwege de voor hen extra zware belasting, die hij door gunstige indeling van het rooster trachtte te verlichten. Eenmaal afgestu deerd, stelde hij het altijd op prijs, wan neer de studie niet geheel werd beëin digd en bleef zich dan ook van de vor deringen op de hoogte stellen. Zoals hij dit deed jegens de docenten, zo was dit ook het geval ten opzichte van leerlingen en oud-leerlingen. Laatst genoemden behielden zijn belangstelling in hun verdere levensloop en hij stelde zich altijd daarvan graag op de hoogte- Op schoolavonden, bij sportdemonstra- ties, ontbreekt dr. Oort nimmer. Onder zijn leiding vinden de jaarlijkse voorbe reidingen voor het schoolkamp plaats, evenals die voor de werkweek der vijfde klassen. Ook het contact met het be drijfsleven stelt dr. Oort steeds op prijs en in de laatste jaren zorgde hij er voor, dat de school een bedrijf „adop teert", zodat daarheen ook excursies ge maakt konden' worden, zulks na een grondige voorbereiding. De regionale bijeenkomsten van het C.B.O. werden door hem trouw bezocht, waardoor de contacten tussen bedrijfsle ven en school werden bevorderd. Telkens was het afscheid nemen van leerlingen na het eindexamen voor hem zelf een zware opgave. Voor ieder van de geslaagden had hij een persoonlijk woord. Stond de school met allen die zich daarbinnen bevonden centraal in het leven van dr. Oort, ook de weten schap heeft altijd zijn grote belangstel ling gehouden. Levenswerk Vooral wiskunde en kosmografie trok ken hem aan, wat kennelijk „in het bloed zit", want de bekende prof. dr. J. H. Oort, hoogleraar in de astronomie te Leiden behoort tot zijn familiekring- Typerend is ook, dat dr. Oort nog steeds relaties onderhoudt met zijn promotor, de bejaarde prof. Van der Woude. Met dit alles als zijn.'levenswerk, nam en neemt het gezin van dr. Oort een geheel eigen plaats in. Zijn echtgenote, die altijd zo'n grote steun in de zware taak van de directeur van de school was, steunde hem zoveel zij kon in het Alle kinderen van dr. Oort, Herman, Else. Max en Frans zijn gehuwd. De oudste zoon is rechter in de arrondisse mentsrechtbank te Rotterdam en werkt o.m. aan een proefschrift. De tweede zoon is arts, gespecialiseerd in de kin dergeneeskunde en gepromoveerd. De derde zoon is wiskundige, gepromoveerd en lector in de wiskunde aan de Ge meentelijke Universiteit te Amsterdam. De dochter studeerde na haar eindexa men H.B.S. aan de school voor Maat schappelijk Werk en behaalde daar haar diploma's. Zij is maatschappelijk werk ster bij Humanitas. Er zijn zeven kleinkinderen en zij al- de vreugde van dr. Oort en

De Havenloods | 1965 | | pagina 13