KNIELAARZEN Nergens reist een kind zo ver als in de wereld van het boek Goud-glanzende kalkoen op de feesttafel Samen een tapijt knopen Persoonlijke noot ïslsisf rHHsswfcïeamassVs?? I A. VRINTEN chaussures KOKEN DR n«.^.auuuci DONDERDAG 16 DECEMBER 1965 T)ECEMBER met zijn gure dagen en zijn lange avonden leent zich als geen andere tot een van de gezelligste bezigheden die er bestaan, tot het lezen en voorlezen. Men kan kinderen niet vroeg genoeg kennis laten maken met het boek. Niet slechts om ze nu bezig te houden, maar ook opdat ze later hun vermaak weten te vinden, rustig in een stoel gedoken, ontdekkingsreizen om de aardbol kunnen maken en duizend andere levens meebeleven. In de boekhandels liggen de boeken te koop waarvan men weet, dat ze gevraagd zullen worden. En als we ons oor te luisteren leggen bij de boekhandelaren dan horen we dat wij Nederlandse ouders nogal con servatief zijn. We nemen aan dat wat ons boeide ook onze kinderen zal plezieren. We kruiden onze keuze met intussen verworven eigen in zichten: sprookjes vinden we maar griezelig, al moeten we toegeven, dat slechts sporadisch eens een kind er niet van kan slapen. andere veilige figuur naast hem zal staan Laten we dus de oude sprookjes niet alleen met de ogen van de volwas senen bekijken, als verhalen uit een ru we voorbije wereld. Ook onze tijd is hard en meedogenloos en reeds het af stappen van een trottoirband kan de vreselijkste gevolgen hebben. Eigen logica ALS we kinderboeken uitzoeken moe ten we maar onze volwassen logica thuislaten. „Een kind volgt het verhaal aan de hand van zijn eigen opgedane er varingen", zegt de psycholoog. Dat doen wij ook. Maar de volwassene heeft zo veel meer ervaringen die bij hem de beelden doen leven en tot een gedach- tenketting aan elkaar rijgen. Ook het kind denkt in een ketting van beelden. Maar deze ketting heeft nog vele hiaten, zodat het lijkt alsof hij van de hak op de tak springt in zijn verhaal. Niets is minder waar. En wie eens met zijn kind samen een verhaal ontwikkeld heeft die weet hoe kort en lijnrecht kinderlogica zijn kan. En hoe gemakkelijk een kind nieuwe ervaringen absorbeert, die voor ons onlogisch aan elkaar geregen lijken. Honderd jaar geleden behandelde men kinderen als miniatuur volwassenen. Men kleedde ze als zodanig en hun speelgoed was miniatuur-grote-mensen- goed Sinds de grote opvoeder Hierony- musvan Alphen zijn stem verhief hebben we leren inzien, dat een kind eenvoudig en ongecompliceerd speelgoed nodig heeft om te komen tot een begrip van de meer gecompliceerde dingen van het leven. Eenvoudig speelgoed is nu wel onder „educatief' speelgoed algemeen ge accepteerd In de wereld van het kinderboek doet deze gedachte nu ook zijn intrede. Uit Denemarken, en in het Hollands uitge geven bij de firma Ploegsma, bereikte ons een boek, dat heel goed vertolkt wat kinderlogica is. Waarschijnlijk aan de hand van verhalen, die ze met haar eigen kind ontwikkelde schreef de Deen se Astrid Lindgren: Pippi Langkous. We citeren lukraak: „Pippi was alleen. Haar moeder was al lang dood en haar vader, een zeekapitein, was verdronken. Maar ze geloofde helemaal niet dat hij verdronken was. Hij was aangespoeld op een eiland waar een heleboel negers woonden en daar was hij koning gewor den ;,Mijn vader is een negerkoning en als hij maar een boot kon bouwen dan komt hij me halen en dan wordt ik een negerprinses". Pippi was zo sterk dat ze in het circus met gemak de sterkste man van de wereld als een veertje rond kon dragen". Zo'n boek, dat helemaal op de golf lengte van het kind is afgestemd moet uiterst boeiend zijn voor jongens en meisjes. En daar gaat het ons ouders immers om. We zijn ervan overtuigd, dat ook de Nederlandse schrijvers deze nieuwe kant meer en meer op zullen ;t. gaan, als wij, de ouders, ook mee wil- len doen. SUZANNE GIDEONSE Weinig zaken zijn zó aan verandering onderhevig als het uiterlijk van de mo derne. goedgeklede vrouw. Dat uiterlijk wisselt mèt de mode, de haardracht, het kleurenschema van het seizoen, de make up en nog vele andere factoren. Toch blijft in al deze veranderingen één factor constant: hoe de mode op al lerlei gebied ook zij, de echt goed gekle de vrouw past die mode persoonlijk toe. Zij weet altijd de zeer persoonlijke noot te vinden, die haar tot een uitzondering, een aparte verschijning maakt. Robert Andrew Fuchs is een jonge Haagse kunstenaar, die met een scherp oog voor mogelijkheden en een stel vaar dige vingers bijouterieën ontwerpt en vervaardigt, en kleding voorziet van juist dat borduursel dat er iets bijzon ders van maakt. Hij maakt colliers, oorhangers, arm banden, ringen, ceintuurs, corsages in allerlei vormen en kleuren, maar altijd zó dat ze passen bij de persoonlijkheid van de draagster èn bij de gelegenheid waarvoor ze moeten dienen. Ook ont werpt en vervaardigt hij mode in de ruimste zin van het woord, van schitte rende avondjaponnen tot televisiepyja ma's en hoeden. Enkele bijouterieën van Robert An drew Fuchs waren onlangs te zien in een les over het kiezen van kleding, die door de Stichting Teleac, in het kader van de cursus „Kennis van Textiel" werd uitge zonden- ^wandkleden, die in lang -v vervlogen tijden in de gro- Sm Het wandtapijt wenl meer en meer als vloerkleed gebruikt. wÏdt^ok^haLÏknrp" I gen in het huis is de vloerbedekking de blikvanger. Er wordt het meest van gevergd, meer dan van enig ander stuk huisraad. De levensduur van een machinaal gefabriceerd vloerkleed van bijvoorbeeld opmerkelijk dat de nieuwste hobby van het zeif-knopen vT^ M^ er steeds f meer inkomt. Bijna 50 procent van de zelf-knopers bestaat uit man e J is het geen uitgesproken mannenwerk, maar ook geen exclusief werkj® vrouwen. Een handgeknoopt tapijt gaat zeker vier maal langer keus; de maker'heeft zelf groten- deels de kleuren bepaald. ijf De Leidsche Wolspinnerij Neveda heeft het de klant nog gemakkelijker f i 4. ~«y,4 naar ppn p-pnvoudiger en goedkopere handelwijze. De draad c.3 X™d"d"Ssmyrn« tapijtwol. dl. 1. sam.MMl.ld uit 100 procent auiv.it. X.^1 ^SlfSonncn he. High draad niet meer uit elkaar kan draaien en dus ook niet meer is te splitsen. Hei v tapijt wordt, als het eenmaal klaar is, niet open gelopen. Er is een aanmerkelijk zij door middel van een maathoutje en een snijapparaatje meteen oMe iu.s e maat zijn gebracht, niets meer aan lengte verliezen. De pool van het tapijt i. direct bepaald. b"tep" komt worden d. kosfcnm.t10 pro- T wordt ook blank in allerlei grootten geleverd, maar de voorbeschildering werkt ZOEK NIET LANGER WIJ HEBBEN WEER VOLDOENDE We juichen het toe, dat de kinderboek- achrijvers hoe langer hoe meer buiten landse kinderen in hun verhalen mee op voeren, want de internationale verstand houding kan daardoor slechts bevorderd worden. En we kopen de boeken altijd één tot twee jaar boven hun leeftijd. Niet omdat we zo zuinig zijn, maar om dat iedere vader of moeder steevast er van overtuigd is, dat zijn kind zó knap voor zijn jaren is, dat hij de verhalen, die voor zijn leeftijd geschreven zijn vast té kinderachtig zal vinden „Dat is natuurlijk jammer", zegt de boekhandelaar die zijn leven niet anders ontmoet heeft dan ouders met altijd knappe kinderen. „Want tegen de tijd, dat een kind echt rijp ervoor is, is het boek oud nieuws, dan heeft hij het al twee jaar geleden gelezen!" Voorlezen beeld geen verschrikking voor hem is, want een wereld zonder zichzelf kan een kind zich niet voorstellen. En .alleen zijn' sluit altijd de hoop in, dat na ,een poosje' altijd weer zijn moeder of een Kleiweg 127, Tel. 186925 - Straatweg 39, Tel. 186333 - „p.. Han hn kleine nor- hierin de stukjes kalkoenvlees en de rijst bij in ^at bouillon me WAAROM leest een kind en waarom is iedere kleuter dol op voorlezen? Daar is dan eerst de ouderlijke belang stelling bij het voorlezen, waardoor ieder cadeau een dubbele waarde krijgt voor een kind. Het zijn ontdekkingsreizen in een tot dan toe onbekende wereld waarvan het kind weet, dat hij zich die eigen zal moeten maken, wil hij „groot" wor den", zegt de kinderpsycholoog. De ver trouwde stem van de vader of de moe der is de gids die het kind meeneemt over de brug van zijn vertrouwde we reld naar een nieuwe ervaring toe. De intonatie of de interpretatie die zijn moeder aan een verhaalfiguur geeft, door bijvoorbeeld een buurvrouw te imi teren, blijft een levend onderdeel van het verhaal, het mag ook nooit meer veranderd worden. Door het vertrouwde samen te brengen met het nieuwe uit het verhaal, worden de dingen die buiten het begripsvermo gen van het kind stonden, naar hem toe gebracht. Het ondervindt ze als een nieuwe ervaring, die het zich eigen- maakt door het verhaal te beleven. Ook ln de verhalen uit de sprookjesboeken verwerkt de kleuter zijn eigen ervarin gen En vaak zijn deze veel schrikwek kender dan een griezelig sprookje. Om de vele onbegrepen dingen uit de wereld der volwassenen te kunnen verwerken heeft het kind een schijnwereld nodig, die hij kan verkennen zonder eigen li chamelijke schrikreacties. Psychologen beweren zelfs dat een jong kind sneller de shock van een ongeluk te boven komt als het zijn eigen pijnlijke erva ring onder kan brengen bij zijn ervarin gen uit de sprookjeswereld, die immers altijd troostrijk eindigen. Griezelige verhalen schijnen alleen maar voor de volwassenen te bestaan. De wereld van het kind sluit zo nauw om hemzelf heen. dat ,dood' bijvoor- HET heerlijkste, maar vooral ook het duurste avondje van het hele jaar zit er al weer op. Persoonlijk kan ik geen zoetigheid meer zien en ongetwij feld zullen we over een paar maanden ergens in een kast nog wel een door de kinderen aangeknaagd stukje marsepein of een half opgegeten chocoladeletter vinden. Maar de maand december laat ons wat dat betreft niet los, want we moe ten nu al weer gaan denken aan de kerstdagen, die dit jaar niet zo heel erg zullen uitlopen, omdat ze precies op een weekeinde vallen. Het wordt weer een drukke tijd voor vele huisvrouwen (en huisvaders, die graag eens in de keuken de scepter zwaaien), vooral wanneer zij aan het kerstdiner extra zorg en aan dacht willen besteden. Nu zijn vooral de vleesprijzen heel sterk gestegen en menigeen zal dan ook wel schrikken bij het uitkiezen van iets bijzonders. Daarom is het een gelukki ge omstandigheid, dat de kalkoen, die ook in Nederland zo langzamerhand tra ditioneel op het kerstmenu prijkt, altijd nog een heel stuk goedkoper is. En wat gezelliger dan een goud-glanzende ge braden kalkoen, die een ereplaats op de tafel inneemt? Nu zijn er nog altijd veel mensen, die schrikken, zodra ze een kalkoen zien. Het beest heeft hoewel in Nederland voor het grootste gedeelte kalkoenkui kens uit de diepvries worden gekocht een respectabele omvang en vele men sen zijn bang, dat zij er niet in zullen slagen de bout goed te bereiden. Die angst is echter overbodig. Een goede be reiding begint bij het ontdooien van de kalkoen Dat moet langzaam gebeuren: 48 uur lang in de koelkast of een nacht in huiskamertemperatuur. Wanneer men de kalkoen gaat braden, moet men dat ook al weer kalm aan doen. Gebruik al tijd een matig warme oven of een ma tig vuur en dan kan er eigenlijk niets fout gaan. Het Institute of American Poultry In dustries, die jaarlijks tonnen diepgevro ren kalkoenen en kippen en wat dies meer zij, naar Europa exporteert, heeft ook dit jaar weer een keur van nieuwe recepten voor kalkoenen laterL verschij nen. Hieronder laat ik een keuze van twee van deze recepten volgen, in de MET ADAM door Jan Dijkstra gaat kleuren en voeg dan bij kleine por ties tegelijk de bouillon toe. Laat steeds even doorkoken tot de saus mooi glad is. Maak ze af met koffieroom, de sher ry zout en peper naar smaak- Warm hierin de stukjes kalkoenvlees champignons, laat ze niet meer koken. Dien de ragout op in een warme schaal en bestuif' ze met wat paprikapoeder. Geef er de langkorrelige Amerikaanse rijst bij in wat bouillon met een draad je saffraan gekookt en de goudgele maïs .'l „mt Vonfov tfowarmn. Eeil W3T hoop, dat het kerstdiner ook dit jaar weer een succes zal worden. 1 kalkoenkuiken, 7'/« gram zout, wat pe per, 75 gram boter. Voor de saus: 75 gram boter, 3 eetlepels pittige tomaten saus, 1 blpkje kippebouillon voor liter., 3 eetlepels water, 1 eetlepel geraspte ui. 1 theelepel Worcestershire saus (Engel se saus), mespunt mosterdpoeder, iets meer paprikapoeder, mespunt majoraan- of oregano (wilde majoraan). Wrijf de kalkoen aan alle kanten in met een mengsel van zout, peper en vetein Laat dat even intrekken Maak de saus door 75 gram boter (e smelten en er alle andere ingrediënten door te roeren. Laat goed warm worden Giet 1"- lepel hiervan binnen in de kal koen. Laat 75 gram boter in de braad pan heet worden en braad daarin de kal koen onder af en toe bedruipen geduren de een uur. Bestrijk dan de kalkoen aan alle kanten met de barbecuesaus en herhaal dit elke 20 min. minstens tot de kalkoen gaar is en het prikken tussen de gewrichten van de poten geen weerstand meer ontmoet. (2uur ongeveer) Leg de kalkoen op een grote warme schotel, snij hem aan tafel voor op de grote vlees plank. Giet eventueel overgebleven bar- becuesaus in de braadpan, verdun ze zo nodig, maak ze goed heet en geef ze als jus bij de vogel. En wanneer men van de vorige dag heeft overgehouden: kg- gaar kalk°®!? vlees in blokjes gesneden, 4 dl goede bouillon, 1 dl koffieroom, 45 gram bloem 45 gram boter, 100 gram verse champig nons, zout, peper, paprikapoeder, d! sherry of wat meer. Maak de champignons schoon en smoor ze een paar minuten in een lepeltje bo ter en wat zout. Voeg een klein scheutje, sherry toe. Laat de rest van de boter smelten, fruit daarin de bloem tot ze iets f

De Havenloods | 1965 | | pagina 15