Wat eten we met de Kerst? mm sm Worn Culinaire grootmeesters antwoorden op de vraag: Zelfs de grootste uil heeft nog de wijsheid in pacht 595.- i Overtrekt nu Bankstel PE HAVENLOODS DONDERDAG 16 DECEMBER 1965 ier chef-koks van gerenommeerde Rotterdam se zaken geven op deze pagina antwoord op 7/ de vraag: Wat is uw favoriete Kerstdiner? S oms is dit het diner, dat zij op Eerste Kerstdag hun gasten in het restaurant zullen voorzetten soms ook is het een diner, dat het meest past bij hun eigen smaak. Maar in alle gevallen is het een samenstelling van gerechten, uitgedacht en bij elkaar gezocht door culinaire grootmeeste rs. Veel van die gerechten zullen moeilijk klaar gemaakt kunnen worden in de huishoudelijke ke uken, omdat een chef-kok altijd kan beschikken over een uitgebreid assortiment van ingrediënten en ook omdat hij bij de keuze van die ingrediënten mindef- gebonden is aan een prijs dan de huisvr ouw. Toch willen wij graag deze menu's en deze gerechten aan onze lezers voorleggen om te laten zien hoe deze vier meesters van Rotterdamse keukens hun taak opvatten. En misschien kunnen vele lezers, die het Kerstdiner extra willen ver zorgen, hun voordeel doen met de suggesties va n deze koks. Want het bereiden van een diner begint al met de samenstelling van het menu, dat harmonisch moet worden opgebouwd en dan naar een hoogtepunt gaat. Wij hopen, dat onders taande menu's daarbij in ieder geval als richtsnoer kunnen dienen. ners te komen koken op het Paleis Soestdijk en bij het komende huwelijk van prinses Beatrix zal hij ongetwijfeld ook weer aanwezig zijn om op te treden als lid van de Koninklijke keukenbriga- CHEF POP: Kalkoen zonder veel show lenhovenstraat 25 te Rotterdam is man, die eigenlijk wars is van alle pu bliciteit, een karaktertrek overigens, die vele koks met hem delen. De heer B. E. A. Pop, die sinds zijn veertiende jaar in dit vak zit en thans twaalf jaar als chef-kok in de keuken van Le Cocq d'Or de scepter zwaait, beschouwt zijn werk meer als een hobby. Hij heeft uit gesproken meningen over de samenstel ling van een menu. De gerechten moe ten naturel op tafel komen, zonder show, meent hij. ,,Als de mensen kalkoen wil len eten, dan hebben zij geen behoefte aan gehakt", zegt hij. „Daarom vul ik de kalkoen nooit. Daarnaast moeten de gerechten zonder veel show worden op gediend. De mensen willen zien wat r.e eten. Natuurlijk worden de schotels wel opgemaakt, maar zo. dat zij passen bij het gerecht". De heer Pop wil verder met i zelf praten, want zijn werk is r zich- de"hoofdzaak! ~Hij "spreekt "dan ook veel liever over het door hem samengestelde kerstmenu, dat hij als volgt heeft opge bouwd. P&té de Foie gras frais Tortue clair Homard Thermidor Spoom a l'orange Dinde rötie Glacé Noël De paté, zoals chef-kok Pop die zal presenteren, zal niet bij veel gezinnen op tafel komen. Deze paté wordt namelijk in Frankrijk bereid en dan speciaal over gevlogen. „Het is een heel dure pate aldus de heer Pop. „Ze kost 130 gulden per kilo, maar op deze manier weet ik tenminste wat ik in huis heb. Aangezien deze paté echter beperkt houdbaar is, kan ik dit alleen met Kerstmis doen, omdat ik dan tenminste weet hoeveel mensen aan het diner zullen deelnemen". Over de Tortue clair, de heldere schild padsoep, valt in dit geval niet veel te zeggen. Anders ligt het met de Homard Thermidor een gevulde kreeft met een speciale, saus. „Normaal wordt hier een kaassaus voor gebruikt", aldus de heer Pop, „maar aangezien ik de gerechten naturel wil opdienen, maak ik een kreef tensaus, die gemonteerd wördt op een goede eiersaus. Daar overheen komt dan kaas en het geheel wordt gegratineerd Un de oven zetten, waardoor een korst je op het gerecht komt). Hierdoor be houdt de saus de kreeftsmaak". Dan volgt de Spoom a l'orange, een soort sorbet die heel luchtig is en daardoor licht verteerbaar is. De sorbet wordt op gediend met sinaasappelsap. De kalkoen wordt ook weer naturel opgediend. Wel wordt de kalkoen ont beend, omdat de heer Pop van de been deren de saus trekt. Het vlees wordt op de schalen gerangschikt. Daarbij worden appelmoes, cranberries en compote ge geven Dtze compöte bestaat uit schaal tjes met afzonderlijke vruchten, zodat de gasten zelf kunnen kiezen wat zij wil len hebben. Ten slotte serveert de heer Pop de Glacé Noël, her kerstijs. Dit is een par fait, waarbij hij als versiering een Zwit sers kerkje van suiker heeft gemaakt. Vooral de dames stellen dit bijzonder cp prijs", zegt de heer Pop. „Ik heb CHEF HENDRIKS: Kippetje voor aartshertog - mus aan het Stadhuisplein geeft de heer P. J. Hendriks leiding aan een grote staf van personeel. De heer Hen driks die van zijn zeventiende jaar af de pollepel hanteert, is nu al een jaar of vijf chef-kok van Erasmus. Geduren de de afgelopen vijf jaar is hij ook al vele malen uitgenodigd om bij grote di- de. De grote belangstelling van de heer Hendriks, die thans 45 jaar is, gaat uit naar de koude keuken. „Dat is mij" speciale hobby", zegt hij, „hoewel hel hele vak op zichzelf al prachtig is. Iemand, die er zin in heeft, kan zich m dit vak helemaal uitleven. Als zijn be langstelling daar naar uitgaat, krijgt mj zelfs de kans om naast het koken en het bereiden van exquise gerechten, te schil deren of te boetseren, als dat nodig is voor de versiering van koude buffetten en tafels. Het is alleen jammer, dat de sociale toestanden in dit bedrijf nog slecht zijn, ondanks de grote verbeterin gen, die na de oorlog zijn aangebracht. Chef-kok Hendriks heeft al in vele za ken en In vele steden gewerkt, „in Frankrijk heb ik het het meest naar mijn zin gehad. Het is jammer, dat e in Rotterdam 's avonds zo weinig te doen hebt, want dan komen er vrij wei nig gasten. Gelukkig hebben we veel partijen, waar we de handen aan vol hebben, maar de mensen gaan^ s avonds nog veel te weinig ergens eten De heer Hendriks hoeft niet lang na te denken, wanneer hij zijn keuze voor het kerstdiner moet opnoemen. Het ziet er als volgit uit: Kreeftcocktail Real Turtle soup Poulet a l'Archiduc met whisky saus en room Fruitsalade met likeur Voor de kreeft-cocktail verdeelt men de kreeft uit een blikje over het beno digde aantal glazen. Met vermengt ma yonaise met wat cognac, ketchup, papri kapoeder, fijngehakte peterselie en wat worcestershiresaus. De saus wordt over de kreeft gegoten en elk glas wordt ge garneerd aan de ene kant met wat pa prikapoeder en aan de andere kant wat fijngehakte peterselie. Op de rand van het glas wordt een half schijfje citroen bevestigd. Ook in dit geval is de Real Turtle soep geen probleem, omdat men die soep kan kopen in blikjes of potjes. De kip op de manier, zoals de Aartshertog die wil eten, wordt gewoonlijk bereid met papri ka óf paprikapoeder en met room. De kip wordt in stukken gesneden en gesau- teerd (gebraden) in boter of olie. Daar- D' dl. witte wijn en een dl. madeira bij. De kip Wordt besprenkeld met een theelepel tje bloem. Het vocht wordt langzaam in gekookt, waarna er een kwart liter room op gaat. Dan laat men de kip nog 25 tot 30 minuten sudderen. Bij dit gerecht geeft men gebakken ananas, gebakken banaan en kroepoek, rijst en doperwten. CHEF GROENENDIJK: Reeboutje met haricots Rustwat" aan de Honingerdijk i pas 29 jaar en op deze jonge leeftijd heeft de heer W. Groenendijk leiding over vijf man. die verdeeld zijn over de Rustwat en het Parkpaviljoen. Zelf geeft hij slechts aarzelend toe, dat hij de leiding heeft. „Wij doen alles samen", zegt hij dan. „We overleggen welke spe cialiteiten we zullen nemen en we nemen alle beslissingen gezamenlijk". De heer Groenendijk is nu zo'n vijf- en-een-half jaar verbonden aan „In den Rustwat" en voor die tijd werkte hij in het Westerpaviljoen. Wanneer men hem vraagt wat zijn specialiteit is, haalt hij zijn schouders op. „Onze keukenbriga de heeft een heel lange lijst van specia liteiten", zegt hij dan. Het door deze brigade uitverkoren me nu is het volgende: Cocktail de Floride Bisque d'Homard en Tasse Saumon bouille Sauce au Vin Blanc Sorbet au Champagne Gigot de Chevreuil Haricots verts a la Bellevue Mousse de Reinettes Pommes gaufrettes Pêche Panaché Liqueur Grand Marnier Deskundig advies i maakt u het best vertrouwd met bont. Denkt u over een bontmantel! Kom dan eens geheel zonder verplichting kijken naar onze mooie grote col lectie. U bent welkom! Lang model 795.- 3 4 nertz Cocktail de Floride is een krabcocktail met stukjes grapefruit. De Bisque d'Homard en Tasse is een kreeftensoep. Daarna volgt gekookte zalm met een wit te wijnsaus. Voor deze saus neemt men een blanke roux, gemaakt van vijftig gram bloem, waarbij men al roerende een halve liter bouillon van vis voegt. Men laat de saus minstens tien minuten zacht doorkoken. Dan voegt men er wit te wijn bij en zodra de saus van het vuur genomen, voegt men er vijftig tot - iel twee eventueel zestig gram boter eierdooiers bij. De Gigot de Chevreuil is een reebout, die wordt geserveerd met haricots verts (kleine groene boontjes), appelmoes en verschillende soorten aardappelen. Dan komt de Pêche Panaché, een soort luch tige pudding van slagroom en eidooiers, gevuld met fruit en slagroom. Koop in een speciaalzaak! Betrouwbare jervice Vol- ledige garantie Credleiservlce mogelijk Eigen atelier, ook voor j veranderingen en reparaties Prijzen die binnen uw bereik lig- gen Gespecialiseerd In grote Bontmantels in elke prijsklasse. Grote sortering bontstola's tegen zeer aantrekkelijke prijzen. Rotterdam (bij's-Gravendljkwal)Tel.234577 maandag 20-dinsdag 21 woensdag 22 en donderdag 23 december geopend tot 's avonds 9 ui de huisvrouw wellicht toch opgevolgd kan worden. Het keuze-munu, zoals dat in Old- Dutch zal worden gepresenteerd, ziet er als volgt uit: Grand buffet de Noël Consommé Célestine Velouté Princesse Trongon de truite-saumonnée en timbale Filets de sole Véronique Sorbet Dom Pérignon Mignon de veau Favorite Canard sauvage a l'orange Faisan röti Nature Poulet sauté Grand-Duc Surprise de Noël Le grand panier aux fruits Het is dus een indrukwekkend menu, dat er beslist niet zo eenvoudig uitziet. Het Grand buffet bestaat uit een grote verzameling van lekkere hapjes, zoals paling, zalm, chaud-froid van eend. pa trijs en dergelijke. De Consommé Céles tine is een heldere soep, gegarneerd met dunne plakjes gevulde flensjes. De ande re soep, Velouté Princesse. is een room soep met asperges. De Trongon de trui- timbale is na voegt men de room, drie dl bouillon, 1 glas witte wijn en 1 glas whisky toe, waarna men de stukken kip verder gaar laat worden. De saus wordt gezeefd en op smaak gebracht met wat cayennepe per. De stukken kip worden op een ver warmde schotel gerangschikt en de saus wordt er overheen gegoten. Voor de fruitsalade kan men de eigen fantasie gebruiken. Een scheutje maras quin over de vruchten zal een bijzonder goede afronding vormen. CHEF DRESSCHER: Dit jaar wat „eenvoudiger" WIJ gaan wandelen in de 25-jarige diergaarde „Blij- Dorp". Echt een randje doen, in gezelschap van gewikkeld gerecht, "dat bestaat uit zalm de directeur, dr. A. C. V. van Bemmel, die ons veel kreeft0 en' champignons, op^un^beirt wetenswaardigs over „zijn" dieren en planten zal ver weer bedekt met een kreeftesaus. De Fi- tellen. Leerzaam en interessant, waarbij men tot de geepeldeSdniiv®°en^bedekt met*'een wit! conclusie zal komen, dat achter de hekken aan de te wijnsaus. Bentincklaan een rijk bezit wodt vertroeteld en ver- Chef-kok Dresscher gaf voor dit laat- zorgd. Voor zover het mogelijk is, zelfs in de vrije door huiwwuwen6 gpbniikt' kaïPworde?. natuur> hetgeen het geheel des te aantrekkelijker Men laat de tongfilets heel kort poche- maakt. ter, da't'van8deak^lsrgebracht el dat Het wordt een nagenoeg wekelijkse wandeling, beslist niet meer mag koken), uiter- waarbij wij bij de uilen starten, aan de buitenkant (hef overglbllven%fcht nadat de° filets van de Rivièrahal, waar men nog al eens onwillekeu- er uit gehaald zijn) worden de ontpitte rig voorbij loopt, maar waar, bij de viering van het SV^óndl0iSgewaf?mrSDalmaahakaOlt 10-jarig bestaan, door het personeel ruime verblij- men ze er uit en legt ze op de tongfilets, ven zijn aangeboden. Hierin vertoeven de Oehoe's, de lv°°tste "ilensoort, behorend tot een groot aantal waarna men goed blijft roeren, zodat de rassen ongeveer 15 die voorkomen in Noord-, sZuer^ler bij?evoeXdwaeLbijatmgeen fatten- e* Z^d-Europa, Azië en Amerika. Het zijn rnoet oppassen, dat de saus beslist niet nolenbroeders, die vroeger ook in het zuiden van Ter de^tongfflets^ef de'dniiven gigot Limbur§ werden aangetroffen, waar zij echter reeds ten lang verdwenen zijn. pa^nesorbet.^Chef^okgIDresscher °raadt komen veelal voor in dierentuinen, waar zij uitge- de huisvrouwen aan gewoon ijs te nemen broed 21Jn> maar m Duitsland worden zij nog wel in de vrije en daar overheen een smakelijk sausje natuur uitgezet. Het meest zijn de dieren bekend door de jacht van bijvoorbeeld aardbeien met een op kraaien, waarbij de tamme exemplaren als lokaas dienen scheutje maresquin er door te gieten. Voor de kraaien, die hen van alle kanten benaderen en dan kMfsmedaillon6 waarop ^ln° nlakie zwl- beginnen te krassen en te schelden. Deze ruziezoekerij houdt zerik ligt en dat gegarneerd is met plak- hen 20 bezig dat Z1J er Seen flauw idee van hebben, dat zij door jes Straszburger paté. waarover een jagers, in schuilhutten, belaagd worden en op grote schaal te lichte Madeirasaus is gegoten. Ook hier- worden beschoten. „Hüttenjagd" is bij onze Oosterburen het voor heeft de heer Dresscher een re- veelzeggende woord, voor dit soort kraaienjacht, waarbii de cept voor de huisvrouwen maar hij Oehoe zo'n voorname rol speelt. En waartoe de scheldpartijen KSMte^^St de^raaien zoveel bijdragen, makkelijk is. De medaillon wordt opengesneden -- wordt een dun schijfje paté ingelegd, hebben zij, met felle ogen, zodat men zich wel eens afvraagt, Ook de sneeuwuilen, die men 'in „Blijdorp" aantreft, zijn de moeite waard om eens nader te bekijken. Verstandige koppen chef-kok van Old Dutch, de heer G. P. Dresscher, is vooral wan- het over zijn vak gaat, een gezel lige prater. Hij is 58 jaar en in zijn loopbaan als kok, waar hij op zijn veer tiende jaar aan begonnen is, heeft hij reeds vele culinaire hoogtepunten be reikt. Zo heeft hij al enkele prijzen op tentoonstellingen gewonnen en hij be schouwt het als een grote eer, dat vele mensen, die als leerling bij hem in de keuken hebben gewerkt, thans chef-koks zijn van grote zaken en van scheep vaartmaatschappijen. Ook neemt hij exa mens af voor het leerlingenstelsel van de horeca. Het kerstdiner, dat de heer Dresscher dit jaar voor Old Dutch heeft samenge steld, is op zichzelf al een culinair hoog tepunt, al zegt hij z.elf, dat hij het dit jaar eenvoudig heeft' gehouden. De heer Dresscher is er zich heel goed van be wust, dat vele gerechten, die op het me nu staan, niet of heel moeilijk door de huisvrouw kunnen worden bereid. Daar om heeft hij uit het uitgebreide menu een aantal recepten gekozen en daar een bereidingswijze voor gegeven, die door waarna het vlees weer wordt dichtge naaid. Daarna laat men het vlees met heel weinig boter heel zacht sudderen. Als het bijna gaar is, gaan er wat fijn gehakte ui en champignons bij. Het vlees wordt afgeblust met een glaasje cognac. Dan wordt het vlees er uit ge haald en men voegt per twee personen een achtste liter room bij de saus, die men daarna zacht laat reduceren (in dikken). Daarna wordt de saus op smaak gebracht met peper en zout. Bij dit ge recht kan men doperwten of een stukje celeri geven. Voor de Poulet sauté Grand-Duc gaf chef-kok Dresscher het volgende recept. Een ontbeende kip wordt licht ingewre ven met kerrie en daarna heel licht ge bakken. Dan gaan er een theelepeltje sambal, twee lepels kerriepoeder, een Uw voor bijzonder lage prijs Vraag vrijblijvend huisbezoek Tel. 25.31.11. Rotterdam b.g.g. tel. 28.34.63 i de uil het beeld der dom heid wordt genoemd. Trouwens in te genstelling tot het oordeel der oude Grie. ken die in het dier het symbool der wijs heid zagen. De sneeuwuil komt voor in de toen dra's rond de Noordpool, in Noord-Europa en Noord-Amerika derhalve. Zij voeden zich met konijnen en lemmingen, maar het eigenaardige is, dat er onder deze dieren dikwijls massa-sterfte voorkomt, met om de 4 of 5 jaar een hoogtepunt. Met als gevolg een uitzwermen van de sneeuw-uilen, op zoek naar voedsel. Zodoende is de honger der sneeuwuilen aanleiding voor de grote trek naar het zuiden, iedere 4 of 5 jaar opnieuw, de laatste maal nog eind 1964, toen ei zelfs uilen-emigranten in de duinen van ons land werden aangetroffen. Maar ook vlo gen zij op de schepen, die ten zuiden van New Foundland voeren en op één ervan, trof men bij aankiomst in Rotterdam niet minder dan zes exem plaren aan, die als „displaced" dank baar in „Blij-Dorp" zijn opgenomen, waar zij nu een volière bevolken. Ko nijnen en lemmingen zijn daar echtei voor hen taboe, maar zij kunnen zich wel te goed doen aan witte ratten en muizen en ook aan krekels, die in de diergaarde zelf gekweekt worden. Een wrede zaak is dit niet, want alle dieren, die voor de uilen-consumptie bestemd zijn, worden eerst vergast. Wanneer men zich bij de uilen-verblij ven omdraait, ziet men een grote weide, waarop tussen een grote groep flamin go's, enkele kraanvogels en ook een troep gewone witte ooievaars rondlopen. De ooievaars zijn over het algemeen exemplaren die tijdens de trek of bij het uitvliegen in aanraking zijn geko men met bv. telefoondraden en niet goed meer kunnen vliegen. Vandaar, dat zij door de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Vogels, in „Blij-Dorp" zijn opgenomen, om daar verpleegd te worden. Zij hebben daar de laatste tijd ook wel jongen gekregen, maar van een hoog geboortecijfer kan men nog niet spreken Ooievaars nemen de benen Voor wat betreft de ooievaarsstand, ziet het er overigens in ons land niet al te best uit. Het is zelfs zo, dat, ter wijl er bij ons in 1940 nog 300 bewoonde ooievaarsnesten waren, het er nu nog maar 40 zijn. De oorzaak daarvan wordt gezocht in het feit, dat de nieuwe agra rische methoden, het grasland zo zeer ten goede komen, dat het voor de „lang benen" minder aantrekkelijk wordt. Want sprinkhanen, veldmuizen en mol len treft men op onze weiden steeds minder aan en ook de bruine kikkers, de zo overbekende delicatesse der toch zo populaire vogels, worden steeds zeld zamer. Waarbij men dan maar moet ver geten dat groene kikkers toch ook wel in aanmerking zullen komen om te wor den opgepeuzeld. Deze dieren lopen na melijk nooit gevaar, wanneer een ooie vaar in de buurt is, omdat zij in sloten voorkomen en ooievaars hun voedsel al leen maar op het droge zoeken. Zodat de landbouwer, die zich zo ver heugt in de uitroeiing van allerlei onge dierte op de akkers, zich er maar op moet voorbereiden, dat de ooievaar, waaraan hij nooit een hekel heeft gehad, spoedig geheel zal zijn verdwenen. In de omgeving van Rotterdam en speciaal in Oudewater, komen zij nog wel voor en ook nog wel in de Elzas, maar daar houdt het toch mee op. Spanje is thans voor hen een geliefd land en daar is hun aantal zelfs dermate toegenomen, dat er in het afgelopen jaar 20.000 broed- paren zijn geteld. Het ziet er dus wel naar uit, dat wij in de toekomst Sinter klaas' bemiddeling zullen moeten inroe pen, als we nog een ooievaar willen zien. Maar voorlopig is het gelukkig nog niet zo ver en wanneer de noo'i het hoogst mocht zijn, dan is „Blijdorp" er wellicht nog, om uitkomst te brengen. M. VAN DEN BERGE

De Havenloods | 1965 | | pagina 16