Muziekminnaars huldigden Schumann op de Boompjes Bij God mag men rommel maken HUUR PIANO'S HUUR j l>UJN DERDAG 16 DECEMBER 1965 WurliTzer Robert Schumann, de beroemde Duit se componist en zijn niet minder be roemde vrouw Clara Wieck waren wel hogelijk verbaasd, toen de directeur van het New Bath Hotel aan de Boompjes, waar zij h. Rotterdam logeerden, opeens kwam vragen of zij zo goed wilden zijn naar een andere kamer te verhuizen. Ze vonden het nergens voor nodig. Ze waren best tevreden met de kamer, die ze aan de achterzijde van het hotel hadden en voelden er niets voor naar de voorkant te verhuizen, zoals hun gevraagd werd. De componist zei dit dan ook heel dui delijk, maar de directeur, de heer Van Graenenbroeck bleef aandringen. Schu mann zei later, dat hij de indruk kreeg, dat de man niet de waarheid sprak, toen hij volhield dat hij de kamer voor ande re gasten nodig had. Verder vond hij, dat de directeur nogal vreemd stond te lachen. Ten slotte zwichtte het kunstenaarspaar. Schouderophalend droeg Schumann zijn bezittingen naar de kamer aan de voor zijde, vanwaar men een prachtig uitzicht over de rivier had. Daarna begaf het echtpaar zich per rijtuig naar de Nuts- zaal aan de Oppert, waar het zou concer teren. Het was de 10e december 1853. Schu mann vond de zaal niet mooi, maar goed van klank. Het talrijke publiek reageerde enthousiast, toen het echtpaar op het po dium verscheen; het applaus gold ook me vrouw Schumann, die voor het eerst in Nederland was Het werd een avond van intens romantisch muziekgenot met een keur van werken van de componist. Na dat het concert besloten was met een aria van Verhulst, gezongen door mevrouw Of fermans-Van Hove volgde een grootse huldiging van de geliefde componist en zijn echtgenote. In het rijtuig, dat hen terugbracht naar het hotel was er nauwelijks plaats voor alle bloemstukken, die zij hadden gekre gen. De grootste verrassing wachtte hen echter toen zij op de Boompjes arriveer den. Het stond er zwart van de mensen: er was bijna geen doorkomen aan. Een juichende menigte ontving het echtpaar voor de ingang van het hotel. En toen bleek waarom zij van kamer hadden moe ten veranderen; de heren Verhulst en Hutschenruyter vooraanstaande figu ren in het Rotterdamse muziekleven hadden het initiatief genomen voor een serenade. Onder oorverdovend gejuich versche nen de heer Schumann en zijn vrouw op het balkon van hun kamer. Bijna te zelfdertijd klonk muziek; op het Bolwerk naderde een harmonie-orkest, gevolgd door leden van alle grote Rotterdamse zangverenigingen. Voor het hotel werden fakkels aangestoken en terwijl het pu bliek stil luisterde klonk in de heldere winternacht over de Boompjes en de Maas het „Festlied an die Künstler" van Mendelssohn. Vervolgens stond op het programma het „Vlaggelied" van Ver hulst Er volgden nog twee composities van Schumann; het Waldkor uit „Der Rose Pilgertfahrt" en de „Geburtstag- marsch", door Hutschenruyter voor blaas instrumenten gearrangeerd. Intussen wa ren de beide initiatiefnemers van de se renade met de voorzitter van Toonkunst, de heer Schutze Van Houten, naar binnen gegaan om het componistenpaar namens heel Rotterdam te complimenteren. Lang nadat de fakkels gedoofd 'varen, bleef het nog druk op de Boompjes. Uit slapen kon het echtpaar Schurfiann ech ter niet: reeds om half zeven moest het de volgende morgen vertrekken ten einde op tijd in Amsterdam te kunnen zijn bij een repetitie. Voor hun enorme enthousiasme kregen de Rotterdammers echter in Schumann's Ds. J. Couve nam beroep naar Voorburg aan Ds. J. Couvee, predikant bij de ge rei Kerk van Schiedam heeft het be roep naar de geref. kerk van Voorburg aangenomen, nadat hij onlangs voor dat naar Slikkerveer bedankte. De predikant is sinds maart 1959 aan de geref. kerk in Schiedam verbonden. Museumprogramma Van 18 december tot 17 januari wordt in het Stedelijk Museum van Schiedam een tentoonstelling gehouden van grafie ken van Erich Heckel. Zij werd samengesteld door Museum Folkwang te Essen. Van 23 dec. tot 17 januari wordt een tentoonstelling gehou den van schilderijen en tekeningen van Jan Roëde, welke expositie na een in leiding door Dolf Welling, door mr. M. J. M. van Kinderen zal worden ge opend. Zaterdag, 18 december, geven op uit nodiging van de Vereniging van Vrien den van het Stedelijk Museum Schiedam in de aula van het museum, Veronika Hampe (viola da gamba) Jeanette van Wingerden (blokfluit) en Anneke Uitten- bosch (clavecimbel), waarbij werken o.m. van Bach, Hïndel, Couperin worden uitgevoerd. Clubbladennieuws „Ursus-Nieuws" deelt mee, dat ook nu de oude gewoonte zal worden gehand haafd, om als „nieuwjaarsreceptie" een voetbalwedstrijd te organiseren tussen de veteranen en een nader te vormen elf tal. De vorige maal werd deze „recep tie" een succes. De wedstrijd vinft plaats op 2 janua ri. „Schiedams Nieuws" herinnert eraan, dat met ingang van 1 juli een nieuwe contributie-regeling wordt ingevoerd, die zal bedragen voor junior-honkbal f 9,-, idem plus voetbal f 12,-, senior-honkbal f 21,-, idem plus voetbal f 0Q - militai- .ici plus voetbal f 9,-. De boterletteraktie van de Chr. korf balclub O.D.I. te Schiedam heeft netto f 650,- opgeleverd. Er werden 618 boter letters verkocht, waarvan 423 aan be drijven. Er volgt nu nog een „kerstkran- senaktie". Naar het „Nieuwsblad" van de Chr. gymnastiekvereniging D.O.K. mededeelt, heeft de aktie die in Schiedam-Zuid is gevoerd tot resultaat gehad, dat een da- mesafdeling aanvankelijk met 12 leden is begonnen benevens vier ad- yAi i Clara Schumann-Wieck dagboek een „goede aantekening." En toen mevrouw Schumann jaren later nog eens in Rotterdam kwam concerteren, bleek zij die bijzondere hulde in de open lucht nog niet vergeten te hebben. Gusto krijgt opdracht voor drijvende kraan De Vennootschap onder firma Holland Cranes, waarin Conrad Stork, de Wërf Gusto en Werf Verschure samenwerken, heeft van een Franse aannemer op dracht gekregen tot het leveren van een diesel-elektrische drijvende grijper kraan. Deze zal gebruikt worden bij bagger- werkzaamheden in de haven van Mar seille. De bouw van het ponton en de gehele afwerking er van zal worden uit gevoerd op de werf Gusto te Schiedam. De export van Holland Cranes wordt verzorgd door I H.C. Holland te Den Haag, waarvan Gusto deel uitmaakt. Het ponton zal in juni 1966 moeten worden opgeleverd. „Deo Cantemus" concerteert in Laurenskerk Zaterdagavond, 18 december geeft het chr. gem. koor Deo Cantemus uit Rotter dam Zuid het jaarlijkse kerstconcert. In de St. Laurenskerk wordt een uitvoe ring gegeven van o.a. het Te Deum Lau- damus van Hasse. Medewerking verle nen: Nelly Groeneveld, sopraan, Tonny Jaa- nus, alt, leden van het Radio Philh. Or kest, Stoffel van Viegen, orgel. Dirigent Arie Pronk. Het is de eerste maal dat dit koor, dat in de laatste jaren uitgroei de tot 250 leden, een concert geeft in de Laurenskerk. Het concert begint om AN het Nederlandse front deze keer geen nieuws. Daarom zou ik u graag op het volgende attent maken: voor het eerst sedert 1933 zijn de Nederland-verzamelaars weer in het bezit van uiterlijk herkenbare automaatzegels. Een groot aantal zegel loketten Is namelijk inmiddels uitgerust met z.g. zegelafgifteautomaten. Deze apparaten bevatten rollen van 500 en 1000 zegels; elk vijfde zegel is aan de achterzijde ge nummerd en levert zodoende het bewijs een automaateegel te zijn. U kunt ze per stuk verzamelen, dan ziet u er alleen de achterkant van en niet het zegelbeeld zelf. Het voordeel van het verzamelen van stripjes van drie is, dat u de onderste dan wel bovenste zegel (met het nummer) kunt omvouwen, zodat u één zegelbeeld ziet en één achterkant. Deze automaatzegels zijn in de volgende waarden verkrijgbaar: 20 en 40 ct uit rollen van 500 en 8, 18, 30 en 45 ct uit rollen van 1000 stuks. De Duitse Michel- katalogus noteert voor de Duitse automaatzegels, waaraan spirantengroepen, waarin wordt voorzien de Nederlandse identiek zijn, een veelvoud van de prijs in bestaande behoefte. van een zegel van dezelfde waarde, afkomstig uit een vel, Het maandblad van de v.v. „Martini mjts de zegel aIs zodanjs herkenbaar is en wel aan haar deelt mee, dat haar terrein als gevolg nummer. Ik zou u willen adviseren, aan deze zegels -■ --ta ^De'het'r r^Sipynea is bereid gevonden In dere rubriek wil ik upets vertellen over een groot de zaterdag junioren C-elftal onder zijn aantal prachtige zegels, die in verschillende Europese hoede te nemen. In de pupillencompeti- landen tegen de Kersttijd zijn of worden uitgegeven, tie voetballen plm. 40 jongens. Beginnen wil ik met LIECHTENSTEIN. Dit land munt w „Soul", het maandblad van de Schie- reeds lang uit door zijn schitterende zegels. De weldadig- damse Jazzsociëteit maakt er melding heMszegej van 75 Kappen evenwel steekt alles naar de van, dat in het afgelopen jaar 41 bijeen- kr0Qn Kende ik de zegel tot nu toe slechts van de foto, vandaag ontving ik ze m komsten plaats vonden, waarbij het^aan- ,evende jyve en ze overtreft qua uitvoering, eenvoud en presentatie alle verwach- tingen. Het ontwerp is ontleend aan een schilderij van de Portugese schilder Leitao,, die de knappe vorstin Gin» met haar zoontje prins Franz Josef Wenzel vereeuwigde. Verder verscheen ter ere van professor Nigg een gedenkserie met afbeeldingen van zijn scheppingen in de waarden 10R (de boodschap aan Maria), 30R (Drie Koningen) en 1.30F (het kind Jezus in de tempel). Ferdinand Nigg was professor in de kunst nijverheid en bezat als zodanig in geheel Europa vermaardheid. Ten slotte verscheen een herdenkingszegel van 25R t.g.v. het ITU-eeuwfeest. De uitgiftedatum van alle bovengenoemde zegels was 7 december. LUXEMBURG verrast ons mét een prachtige serie sprookjesmotieven uit Luxemburgse kantons in de volgende waarden: 50+10c (de schone Romeinse van de Titelberg/ Ech), 1F+25C (Schappchen, de boswachter/Remich)2F+25c (de heks van Koerich/ Cape'llen), 3F+50c (de kabouters van Schoenfels/Mersch), 6F+50c (Tollchen, de poltergeest van Hespringen/Luxemburg) en 10F+5.90F (het goede vrouwtje van Heispelt/Redingen)Deze serie is inmiddels verschenen en wel op 6 december. Mocht u er evenwel in zijn geïnteresseerd, dan wil ik trachten de zes sprookjes (in het Duits en in sterk verkorte PTT- versie) voor u te verkrijgen. Laat het m« dan even Verdere juweeltjes presenteert ons de ZWITSERSE PTT met haar Pro Patria serie. Het zijn ditmaal inheemse dieren. Op de 5+5R een egel met jonkies, op de 10+10R twee schatjes van marmotjes, die wantrouwend in het rond kijken, maar ten slotte toch hun angst naar de achtergrond verdringen en, gedreven door hun chronische honger, een brood- of kaaskorstje uit uw hand komen eten. De 20+10R toont ons een fier in de wereld kijkend edelhert, op de 30+10R snuffelen twee dassen wat in het rond en het witte konijn van de 50+10R zegel lijkt te zeggen: ik ben het mooiste dier van allemaal. Boven- dien verschijnen weer postzegelboekjes inhoudend 12 X 5+5R, 12 X 10+10R 4 x 20 10R. De zegels, die op 1 december werden uitgegeven m' aanwinst voor de diermotiefverzamelaars. BELGIë's strijd tegen de TBC wordt voortgezet met een serie weldadigheidszegels, ditmaal met afbeeldingen van historische gebouVren rondom de Grote Markt van Brussel Het Gildenhuis, het Brouwershuis, het Schippershuis, het Huis van de Hertogen van Brabant en de toren van het Stadhuis is weergegeven op de volgende zegels: 50c+10c, lF+40c, 2F+1F, 3F+1.50F en 10F+4.50F. Deze serie verscheen op 6 december. GRIEKENLAND herdacht op 30.11 het 50-jarig bestaan van de Postspaarbank. De oplagen van de 10 Lepta en 2.50 drachmen zegel zijn resp. 4.5 en 2.5 miljoen stuks. Tezelfdertijd verschijnt een serie ter viering van het feit, dat een jaar geleden het hoofd van de apostel Andreas door paus Paulus VI werd teruggegeven aan de Metro poliet van Patras. Toen de Turken naar Europa oprukten, werd het hoofd naar Rome in veiligheid gebracht waar het sindsdien verbleef. De ldr zegel (2.5 miljoen) toont ons de St. Andreaskerk in Patras, terwijl de 5dr zegel (1.5 miljoen) een oud mozaïek met Andreas weergeeft. Kortgeleden eerde Oostenrijk zijn Bertha von Suttner met een postzegel omdat zij 60 jaar geleden, in 1905, de Nobelprijs voor de vrede kreeg. Drtmaal eert ZWEDEN een viertal andere Nobelprijswinnaars uit datzelfde jaar: Op de 20 öre zegel de portretten van de Duitse professor von Lenard (Nobelprijs voor natuurkunde) en de Duitse prof. von Baeyer, die de prijs voor scheikunde kreeg. De 30 öre zegel draagt de portretten van dr. Robert Koch (geneeskunde der infectie-ziekten) n 1 t-.-_.i-Dnifltt nAirolc liin iroflrpii(rhdar TOWPl 2- als 3-Z1 tal bezoekers redelijk was. De aandacht wordt er door het bestuur op gevestigd, dat „Guillauma" geen dansclub is, maar de enige jazzclub in Schiedam en men hier dus platen kan beluisteren. Zaterdag, 18 december treden „The dazzling four" onder leiding van Marinus Ee op. Zij zijn pas uit Amerika terug gekeerd. Op 2e kerstdag is het kerstbal met fne- dewerking van de eerste prijswinnaars tijdens het jazz concours te Loosdrecht, de „Papa Gay Pohl's low down blues, group '65", „The Riverside Seven" en „Les compagnons du jazz". Clair-obscur houtsneden in Museum Boymans De kersttentoonstelling in het Muse um Boymans, die van 18 december tot en met 6 februari gehouden wordt, om vat clair-obscur houtsneden uit drie eeu- In de grote zaal voor wisselende expo sities bij de hoofdingang en in de drie tentoonstellingszalen van het prentenka binet, zijn ruim 250 clair-obscur houtsne den te zien, d.w.z. houtsneden van ver schillende blokken in kleuren gedrukt. De tentoonstelling geeft een compleet overzicht van deze boeiende grafische techniek, te beginnen met de Duitse en Italiaanse meesters uit de XVIe eeuw, zoals Hans Baldung Grien, Hans Burg- kmair de Oude, Lucas Cranach de Oude, Ugo da Carpi, Andrea Andreani, Nicolo Boldrini tot aan de laatste beoefenaars ervan in de XVIIIe eeuw in Engeland, Jackson en Skippe. Een hoogtepunt vor men de clair-obscur houtsneden door Hendrik Goltzius en Christoffel Jegher. Van vele voorstellingen zijn drie of vier afdrukken in verschillende kleuren aan wezig. Bouw r.k. kerk in Kethel is nu goedgekeurd 1 een mooie Dezer dagen is de vergunning ver strekt voor bouw der nieuwe r.k. St. Martinuskerk te Kethel, die op het ter rein aan de Willem Andriessenlaan zal verrijzen. Het gebouw zal 725 zitplaatsen bevat ten. Zo mogelijk zal nog dit jaar de eerste paal worden geslagen. J. D. van Roon 40 jaar bij Ver. Glasfabrieken Bij Koninklijk Besluit is aan de heer J. D. van Roon, aan de Westfrankeland- sestraat 75c, toegekend wegens langdu rige en trouwe dienst, de ere-medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. De heer Van Roon viert woensdag, 15 december, zijn veertig jarig jubileum bij de N.V. Verenigde Glasfabrieken, waar hij momenteel als controleur me chanische werplaats werkzaam is. Op een speciaal voor deze gelegenheid belegde bijeenkomst in de kantine van het bedrijf aan de Buitenhavenweg, is de jubilaris gehuldigd. umaKi uc jiuiucwh u" """w* de Pool Sienkiewicz (literatuur). Beide zegels zqn verkrijgbaar zowel Z- als 6-z«üig getand, de eerste uit rollen van 100, de tweede uit postzegelboekjes van 20 stuks. Ze verschijnen op 10 december. IJSLAND laat ons vanaf 3 december op een lOOKr zegel ƒ8.25) zijn nationale klederdracht zien. Ook dit zegel is, evenals de van de hiervoren besproken series van Liechtenstein, Luxemburg en Zwitserland, gedrukt bü Courvoisier. NOORWEGEN maakte op 29.11 een begin met de uitgifte van een serie met motieven uit de Noorse natuur. Als eerste verscheen een zegel ter waarde van 1.50Kr. PORTUGAL eert zijn goede dramaturg-dichter Gil Vicente, die 500 jaar geleden werd geboren. Deze als steeds zeer kunstzinnig uitgevoerde Portugese postzegels dragen afbeeldingen van zijn toneelstukken. De oplagen zijn als volgt: 20 centavos: 10 miljoen; 1 escudo: 9 miljoen; 2.50 esc.: 1.5 miljoen en 6.50 esc.: 0.5 miljoen stuks. Vicente, die tevens goudsmid was, overleed in 1537 in Evora (Portugal). FRANKRIJK's eerste kunstmaan A 1 zweeft in een baan om de aarde. Met de lan cering van deze satelliet door middel van een raket van het type „Diamant" behoort nu ook Frankrijk tot de ruimte-mogendheden. Met het ruimtevaart-programma werd in 1950 door de lancering van „Veronique" een begin gemaakt. Om het eerste succes volle ruimteschot voor de historie vast te leggen, verschenen op 3 december twee zegels in de vorm van een triptiek, een driedelig vouwblaadje met beide zegels (0.30 en 0.60F) ter weerszijden van een vignet, dat op dit gebeuren wijst. Twee weldadig heidszegels ten bate van het Rode Kruis verschijnen op 13 december. Beide zegels, die tevens op Reunion worden uitgegeven, hebben fragmenten uit schilderijen van Renoir als onderwerp. Speciale aandacht vraag ik voor het carnet, een posteegeiboekje met een miniatuurvel van deze postzegels. De oplaag van deze boekjes is steeds bij zonder kiein (vorig jaar 345.000 stuks) en dus voor belegging uitermate geschikt. TTERSLAGEN yan lezingen in de krant zijn vaak moeilijke dingen. Soms is de weergave zo mager, dat je het idee krijgt dat de spreker zich heeft uitgeput in algemeenheden en vaagheden, waarmee eigenlijk niemand een stap verder komt. Maar het kan natuurlijk in werkelijkheid best een origineel en spranke lend betoog zijn geweest. Soans staan er echter in zo'n kramteverslag allerlei boeiende opmerkingen, en dan denk je weer wat jammer, dat ik daar niet ben geweest. Zo las ik een paar dagen geleden in mijn krant iets over een lezing van prof. dr. E. L. Smelik van Amsterdam, die hij in de Remonstrantse Kerk gehouden heeft over het onderwerp „Wonen". Men noemde het een knappe, vaak humoristische speech. Prof. Smelik vertelde hoe de mens, sinds zijn prille bestaan, getracht heeft bescherming te vinden, in een woning. Van de primitiefste tentwoning tot het meest solide flatgebouw van deze tijd. „Een woning is altijd een beetje een vesting. Men zoekt er yerweer in, ook tegen de naaste. My home is my castle Maar de woning is ook een stuk beslag leggen op de ruimte. Een kind kan door het spelen met een luchtballon opeens de ruimte gaan beleven. Het vliegeren bij de jongens geeft hun een soortgelijke ervaring. Ruimte is leefmogelijkheid, gelegen heid om zich te ontplooien. Aan de ene kant is er bij de mens een angst voor, aan de andere kant een drang naar de ruimte. Dat komt heel sterk uit in de functie van de deur. Door de deur treedt men de eigen besloten ruimte in en gaat men ook weer uit, de wereldruimte tegemoet. Ook de ramen hebben heel duidelijk een grensfunctie: „via het venster moeten we de bui tenwereld van binnenaf beleven". Het maakt een groot verschil of iemand binnenkomt in een huis waar hij verwacht wordt, of dat hij zo maar ergens bin nenloopt. In het laatste geval krijgt hij steevast yan ons te horen: „Kijk maar niet naar de rommel". Je bent zo heerlijk helemaal met je eigen dingen bezig ge weest, dat je niet hebt gerekend op een ander. Je kon in je eigen home even zo heerlijk terugvallen op jezelf en je eigen besognes, dat je je niet instelde op een ontmoeting met iemand van buiten. Het masker en harnas van de sociale plichtplegin gen mocht even af daarom geeft die rommel, als je hem ten minste maar aan kunt, ook iets van ontspanning en bevrijding. ,Kijk niet naar de rommel" is dus een uitdrukking van zelf bescherming, je wil je zelf niet blootgeven. Een huis is immers expressie van de bewoners, maar geen etalage. Het kramteverslag, waaruit ik een en ander vrij weergeef, eindigt als volgt: „Kortom, de hoogleraar bekeek het huis van kelder tot dak op een manier, die een honderdtal toehoorders aan het denken zette, hetgeen de grote winst was, die prof. Smelik deze avond boekte". Zou het niet de grote winst van het komende kerstfeest kun nen zijn, dat we ook zo aan het denken worden gezet over het wonen van God. Zo, dat ons denken vieren wordt? Voor mij staat op het ogenblik een z.g. adventshuisje, en dat speelt in de Duitse gezinnen bij het komende kerstfeest een grote rol. Op elk van de vier zijden van het huisje zie je zeven luiken ,zes kleine om een groter dubbelluik in het mid den. Elke dag kan er in de vier adventsweken een nieuw luikje worden opengedaan, en op de binnenkant van de luikjes kan je een advenswoord lezen. Tot eindelijk op kerstfeest zelf de dubbele voordeur mag worden geopend. Dan zie je het kind Jezus in de kribbe. Wonderlijk eigenlijk: Je kan elke dag een luik openen, en bij God naar binnenkijken. Elk bijbelwoord is een venster, een grens, die je overschrijden mag, Gods wereld binnen. Geloof is: bij God binnenkijken. Maar dan ook: bij God binnengaan. Je hoeft geen toeschou wer te blijven. Op kerstfeest gaan de deuren naar God wijd open. God wil je thuis zijn. Je mag best bij hem rommel maken. Hij kwam niet voor niets in een stal. En als de rommel te dreigend is, helpt hij zelf mee, dat je er toch door komt en dat je toch in je eigen leven echt huizen kunt. Bij God kun je al je plichtplegingen achterwege laten en je maskers rustig laten vallen. Je kunt je helemaal bij hem ont spannen, want hij kwam als een klein, weerloos mensenkind in de krib. Je hoeft je helemaal niet groot te houden tegenover hem. Je moogt voor Hem knielen. En je aan Hem geven,-zoals je bent. Wat jammer dat wij vaak van het geloof een kramp en een harnas maken en dat wij vaak in de vroomheid spastisch reage ren. Maar bij God komen is thuiskomen. Wonderlijk eigenlijk we zijn bang voor die ruimte van God, want hij lijkt ons altijd weer ver en vreemd. En toch is deze ruimte van God de ware leefmogelijkheid voor ons allen. Daar gaat het pas echt menselijk toe. Nergens wordt onze menselijkheid meer ernstig genomen dan in de geboorte en het kruis, en in het open graf van Jezus. In mensen een welbe hagen. Dr. K. J. KRAAN. '"Telkens wanneer het water hoog wordt opgestuwd in de Maas, dan ondervinden in het bijzonder de be woners van de Westhavenkade er de nare gevolgen van. Zo was dat ook weer tijdens de hoogwaterstand der laatste dagen, waarbij het water tot 2.40 boven A.P. kwam, hetgeen inhield, dat op ge noemde kade het water plm. 60 cm. tegen de huizen stond. De vloedplanken, stevig aange smeerd met klei en zo, hield het meeste water wel buiten de deur, maar er waren toch allerlei onprettige ge volgen voor de bewoners van de kade, die echter meestal aan de hoger gele gen achterkanten de panden kunnen bereiken. Intussen zorgde de Havendienst middels een roeibootje voor aanbren gen der vloedplanken. Overigens had men ook langs de Poldervaart hier en daar last van de hoge waterstand, waarbij het water by de Kerklaan over de dijk stroomde en gevaren voor doorbraak deed ont- zonder eerste storting Demonstraties van de modellen I960 Bij aanschaffing van een orgel 3 MAANDEN GRATIS ONDERRICHT, dagelijks van 10 tot 4 uur door Wurlitzer-organlst Joop Walvis te Rotterdam Enorme sortering Prijzen vanaf 675.- met recht von koopje - zonder eerste storting Let wal: hoge inruilwaarde voor Uw oude PIANO of ORGEL.

De Havenloods | 1965 | | pagina 6