Rotterdammer Gorris begint aan zijn achtste Monte Carlo.rally Jan van Wijk maakt zonder moeite nog een handstandje Oplossing puzzel COR VELDHOEN Teleurstellend Juliana verloor van Achilles ^rftdag 14 januari wordt in Athene, Bad Homburg, Lissa bon, Londen, Minsk, Monte Carlo, Oslo, Reims en Warschau het startsein gegeven voor de vijfen dertigste Rally van Monte Carlo. Voor sommigen betekent dit jaar lijks terugkerend evenement het summum van sportief genoegen; anderen zien het als het toppunt van roekeloosheid. Tot die laatste groep behoort de heer R. Gorris uit Rotterdam beslist niet. Reeds zevenmaal kwam zijn naam op de officiële deelnemerslijst van deze monsterrit voor en ook ditmaal is hij weer present. Een team vor mend met de coureur Slotemaker uit Zandvoort gaat hij in een BMW 1800 TI in Warschau van start. De heer Gorris stelt zich veel voor van de samenwerking met Slotemaker. In de bijna zestig rally's die hij nu achter de rug heeft, zag hij vele ploeggenoten naast zich. Hij reed o.a. met Gat- sonides en. Pon. Maar met Slote maker heeft hij pas één keer ge reden. Dat was tijdens de rit Luik- Sofia-Luik. „Een enorm goede rijder. Vooral op besneeuwde we- ^a^nend^fra^^idenmeeXnk geril", zegt Gorris van de man met Over de wijze waarop die mensen Monte Viii nvpr ppn nflflT* wekpni de Carlo haalden of bij het zien van bergen wie hij over een paar weKen ae en besneeuwde wegJen in paniek raakten, ongetwijfeld vele moeilijkheden A1 het hoofd zal moeten- bieden. De heer Gorris 45 jaar oud on dergaat het rally-rijden als een volledige geestelijke ontspanning. „Je moet je zo volledig concentreren als je achter het stuur zit, dat je alles om je heen vergeet. En dat is toch de bedoeling van de ontspanning", zegt hij. Geen won der dan ook, dat hij veel bevrediging vindt in het rally-rijden. Maar de deel name aan een Monte Carlo-rit blijft zelfs voor een routinier toch altijd een bijzondere gebeurtenis. Nu reeds is de heer Gorris met de voorbereidingen be zig. Eind vorige maand reed hij samen met ploegleider Van Wamelen naar het zuiden van Frankrijk om het rally-ter rein vast te verkennen en a.s. zondag vliegt hij met Slotemaker en Van Wame len naar Nice, waar een reserve-auto klaar staat om het Nederlandse team de wegen te laten zien, die zij volgende maand moeten berijden. Daar blijft het niet bij wat de voorbe reidingen betreft, want hier in Nederland wordt uiterst consciëntieus een route- boek aangelegd. Dit om de kans dat er dadelijk verkeerd wordt geTeden of dat er naar de juiste weg moet worden ge- zocht, tot een minimum te beperken komen ie "dan' opzoeken en"' de'pers De voorbereidingen van organisaton^che dm komen nj? Nederlanders aard (aanwezigheid van„^materiaal- veeltbelangstening. De kans is groot dat ik dan ongeconcentreerd raak en dat wil -hij boekdelen kunnen schrijven. „Al leen de sterkste rijders blijven uiteinde lijk aan deze rally meedoen". Maar ook zij moeten zich elk jaar weer goed voor bereiden. De heer Gorris heeft in zijn dagelijkse leven veel plezier van zijn rally-ervarin gen. „Je reageert in het drukke verkeer veel sneller en je bent ook op alles voor bereid". Wat dat betreft zou iedere auto mobilist eens een rally moeten meema ken „Er wordt in ons land namelijk ont stellend slecht gereden. Eigenlijk zou iedere Nederlander, die voor zijn beroep in een auto zit, een aanvallende verkeers- cursus moeten volgen", zegt de heer Gor ris die zelf zo'n 70.000 km per jaar rijdt. Warschau Elke deelnemende équipe mag zelf be palen in welke stad men van start wil gaan. Waarom, zo vroegen wij ons af, lieten Gorris en Slotemaker hun keus op Warschau vallen? „Ten eerste omdat de bevolking in Polen enorm sport-minded is", aldus de heer Gorris, „in noodge vallen kun je overal op steun rekenen. Ten tweede omdat de gehele route War schau Monte Carlo ons wel ligt en ten derde omdat een paar andere routes ons door Nederland zouden voerfen. Dat heb ik al een paar maal meegemaakt. Beken- wagen, contact met de fabriek, informa tie naar de gesteldheid van de wegen, regeling van de kosten, hotelbesprekmg zijn in handen van» de reeds genoemde ploegleider. Hij zorgt er ook voor dat de materiaalwagen zo dicht mogelijk in de buurt van de rally-wagen blijft. Een ma teriaalwagen die van alles is voorzien. Er gaan bijvoorbeeld dertig banden mee J "*"'1 i die worden allemaal gebruikt... Fabriekshulp ami heel wat evenementen meegedaan. Naast de altijd boeiende Rally van Mon te Carlo, reed hij meermalen de Coupe des Alpes, Luik-Sofia-Luik, de Tulpenral ly, Luik-Rome-Luik en de Coupe de Bel- gique De vele prijzen die hij bij deze ritten ln de wacht sleepte zijn bijna niet meer te tellen. Overigens gelooft de heer Gorris, dat de meeste van deze rally'sen dan in het bijzonder de rit ten die in de zomermaanden worden ge reden geen lang leven meer bescho ren zullen zijn. „De wegen zijn s zomers te vol en dat levert te veel moeilijkhe den op", zegt Gorris. Enkelerally s be- ctaa-n nu al niet meer, zoals de rit Luik- Sofia-Luik. „Maar de Rally van Monte Carlo zal nog heel wat jaartjes op het P»rinaemeanna'an een d^gelijke ral- 1v i< voor een privé-njder bijna ondoen- liik De meeste en zeker de betere rijders worden wel geholpen door de automobielfabrikanten. Voor hen is deze rallv immers een prachtig reclame-ob ject Zo verlenen de BMW-fabriek en de Nederlandse importeur ook hun steun aan de équipe GorrisSlotemaker. De omstandigheid dat de heer Gorris direc teur is van een sinds kort in een nieuw gebouw ondergebracht BMW-bedrijf in Leiden is hier natuurlijk niet vreemd aa?Het rijden in een rally valt het bes te te vergelijken met een bedrijf. Je moet goed materiaal en de juiste mensen heb ben. Is dit niet aanwezig, dan kun je natuurlijk wel meedoen mar dan moet je niet verwachten bij de besten te ein digen" zegt de Rotterdammer als het anrnke komt. hoe men zich in het De heer RGorris: goed materiaal en de iuiste mensen VERWARMINGSPROBLEMEN op bouwwerken of in loodsen, Vraag informatie over de Volautomatische mobiele Heteluchtapparaten bil Technische Handelsonderneming Districtsdealer voor Z.-Holland, Zeeland, W.-Brabant. Merk. HERMAN NELSON. Vermogens: 31500 K.cal/uur - 100.000 K. cal./uur. Brandstofverbruik: dieselolie, dus goed koop. Volkomen veilig: afscheiding van gas en hete lucht, automatische beveiliging Vraag demonstratie of documentatie over verkoop of verhuur bij: Technisch Bureau COR VELDHOEN, Wilhelminakade 2, Rotterdam Telefoon 17 05 22, afd. heaters. Importeur voor Nederland: N.V. Luck- man, Lonnekerbrugstraat 107, Enschede, Telefoon 05420—10350. Een beeld uit één der vorige Monte Carlo-ritten. De heer Gorris passeert hier, met naast zich de heer De Man een punt, dat tijdens de komende rally niet minder dan vier maal moet wor den gepasseerd. men. Met andere woorden: wie op zater dag 22 januari tijdens het gala-diner de door Prins Rainier III ter beschikking ge stelde cup in ontvangst mag nemen plus een prijs van twaalfduizend nieuwe fran ken, oftewel bijna negenduizend gulden. Het eerste herenteam van Juliana— Schiedam heeft een volkomen verdiende nederlaag geleden tegen de Delftse stu- dentenploeg Achilles. Verdiend omdat de Delftenaren een betere wedstrijdmenta liteit aan de dag legden dan de Schie dammers, die meermalen op het beslis sende moment faalden. De Juliana-spe- lers hebben gevochten als leeuwen maar maakten de fout te vaak onnodig het ini tiatief uit handen te geven waardoor Achilles, gebruik makend van zwakhe den in het Schiedamse blok, tot verras sende tegenacties kon komen. Daarbij kwam nog dat de aanvoerder van Julia na verzuimde op kritieke momenten ge bruik te maken van de wisselspelers. Vooral wanneer Achilles meerdere pun ten achter elkaar had gescoord door langs of over het blok heen te slaan, had een wissel van groot nut kunnen zijn. De Delftse ploeg heeft zich tot het uiterste moeten geven om tot winst te komen. Als de Juliana-ploeg goed was gecoached en wat verstandiger had gespeeld waren beide punten ongetwijfeld in Schiedam gebleven. De setstanden waren: 16—14, 11—15, 13—15, 15—12 en 12—15. Helaas stelde ook het tweede heren team danig teleur. Deze ploeg verloor onnodig van Concordia 3 en kan dus de laatste illusies op een kampioenschap thans wel laten varen. Waarschijnlijk is Schaaknieuws Eindelijk is dan de beslissing in de ont moeting tussen HVO 1 en Messemaker 1 uit Gouda gevallen. Nadat de eerste maal was gestaakt bij de stand 41, werd vorige week opnieuw afgebroken, nadat door verlies van Korpel en remise van Van de Mark (eeuwig schaak) de stand op Vlt—IVi was gebracht. Maan dag won Van Driel en bereikte Uithol remise. Heina, die een verliezende stel ling stond gaf toen op, omdat de over winning toch al vast stond (6—4). HVO 2—W. Steinitz 2 eindigde in een 55 puntenverdeling. De tweede tien van HVO waren vorige week op een achter stand gebracht (3x/2—4";). Maandag Werd de partij van Torn zonder verder spelen remise en kwam Koopman na langduri ge schermutselingen als overwinnaar uit de bus. Maandag worden in het clublokaal van HVO (de kantine van het havenbedrijf) snelschaakwedstrijden gehouden volgens het Zwitserse systeem. De inzet van dit toernooi is het snelschaakkampioenschap van HVO, dat thans Vlaardings enige schaakvereniging is. Er is veel animo et Dureau od voor deze wedstrijden, waarvan de par- de algemene tijen 20 minuten duren <10 minuten per mm. .om» strijd begint maandag om 20.00 uur. M.A.I.-bureau verhuisd Het Maatschappelijk Advies- en In lichtingenbureau is kortgeleden ver huisd van de Sint Laurensplaats naar 't Centraal Station. Een gedeelte van het M.A.I.-bureau is ondergebracht in het gebouw van de A.M.V.J., Mauritsweg 2. Het telefoonnummer van het bureau op het Centraal Station, ik niet riskeren". Op 16 januari twee dagen na het vertrek uit Warschau komen zij via Tsjecho-Slowakije, Oostenrijk Joegosla- Tioilö an TTrnnkriilr in Monte CarlO fVE heer Jan van Wijk uit Rotterdam schoof enig meubilair terzijde en zei: „Ik zal je laten zien waartoe een man van 73 jaar nog in staat is. Niet omdat je zult denken, wat een geweldige vent is dat, maar omdat ik wil aantonen dat een bejaarde niet altijd iemand behoeft te zijn die uitgeleefd bij de pakken neerzit en die gelaten het einde afwacht." Met een vederlichte beweging zwaaide de kleine, vitale man met witte haardos door de kamer en stond enkele seconden later op zijn handen tegen één van de huiskamerdeuren. In dé normale stand teruggekomen zei maatschappelijk nooit een hoge vlucht - ------ J— heeft genomen maar die altijd in sport kringen een gevierde verschijning is ge weest. vfë,~ Italië' en Frankrijk in Monte Carlo aan Mits er zich geen pech voordoet, moét dit traject zonder al te veel moei te worden afgelegd", zegt Gorris. Ver volgens staat er een 1400 km lange tocht Monte Carlo Chambéry Monte Car lo op het Programma. Bij dit traject komt het op pure snelheid aan. De zestig De Rotterdamse rally-specialist heeft best geklasseerden („ik ben al dik tevre- moortoéaqri IéM r-liHpn ttf»n SlOt- bij: „Kijk wanneer alle bejaarden zich de moeite zouden getroosten om iedere dag wat lichamelijke oefeningen te doen, wat meer te fietsen en dagelijks een flinke wandeling in een goed tempo te maken, dan zouden heel wat meer men den ais we daar bij zijn") rijden ten slot te nog een uiterst moeilijke nachtelijke rit van 560 km rond Monte Carlo Dan pas zal bekend worden w=~ Jan van Wijk: ,Jn beweging blijven sen op leeftijd een betere lichamelijke conditie hebben. Bij het bereiken van het 65ste levensjaar denkt menigeen; zo, nu zit het er op, nu kan ik uitrusten. Dat is een ernstige fout, want na een werkzaam leven is stilzitten volstrekt uit den boze. Spieren die niet meer vol doende bewegen sterven langzaam af en het lichaam kan steeds minder incasse ren. Ik zou al mijn leeftijdgenoten wil len toeroepen: mensen blijf in beweging. Het is niet nodig dat iedereen op mijn leeftijd een handstandje kan maken, maar wel is het dringend noodzakelijk dat hij zijn spieren blijft gebruiken." U7i;ir rfoirizwrl aLlofiplrlpiHpr Nog steeds trouwens, want bij de con ditietraining voor mannen boven de der tig iedere zaterdag in het Kralingsebos (wat een doorslaand succes is dat ge worden!) kan men hem treffen als hij daar enig administratief werk verricht. „Wanneer je onder de jonge mensen blijft wordt je niet oud" motiveerde hij ernstig. Die omgang heeft hem steeds geïnspi reerd tot nieuwe initiatieven en zo kon hij de moed opbrengen om op een leef tijd van 54 jaar voor het eerst in te schrijven voor de Elfstedentocht. Bij de 123 schaatsers die de tocht volbrachten er waren er 2000 gestart was Jan van Wijk. Nadien heeft hij zich nog twee maal gewaagd aan de barre tweehon derd kilometers door het Friese land. Vorig jaar schaatste hij spelenderwiis een zestig-kilometertotaal. Men enkele gymnastische oefeningen in de ochtend uren, een fietstochtje en een wandeling („niet zomaar een beetje slenteren, maar flink de pas erin") houdt hij zich fit. Resultaat: „lk kan nu nog lekker in alles meedoen en ik heb nog weerstand. De bewijzen daarvan kwamen vier jaar geleden op tafel toen hij op het sportveld werd getroffen door een discus van Cees Koch. De recordworp van de ze atleet eindigde op de rug van de heer Van Wijk, die niet berekend op de top prestatie van de atleet zich met snel genoeg uit de voeten kon maken waar door de twee kilo wegende discus in sloeg op zijn rug. „Op dat moment zei iedereen nu is het met hem gebeurd en daar zag het wel naar uit. Weken lang heb ik mijn' armen niet kunnen gebruiken en na verbitterd doorzetten slaagde ik erin mijn ledematen weer in beweging te krijgen. Alles functioneert nu weer normaal. Dat kon alleen om dat ik weerstand had." Niet blijven zitten n zestig-zeventig jaar „Hier moet iets gebeuren en de gedachte aan gym nastiek voor bejaarden die hier en daar al schoorvoetend wat bijval heeft ge vonden moet krachtig worden Ajitgedra- gen, want mensen die niet meer willen fietsen en lopen hebben al een beetje afstand gedaan van het leven." HORIZONTAAL: 1 reiken; 6 voorts; 11 Leo; 12 ego; 14 dut; 16 es; 18 postelein; 21 (V(er.) N(aties); 22 G(ewoon) L(ager) Oonderwijs)24 rot; 25 ten; 26 kot; 27 rank; 29 pover; 31 wade; 32 toe; 34 men; 35 poker; 37 pijl; 39 eisen; 41 me; 42 verhoor; 43 en; 44 tante; 46 oer; 47 Eelde 50 non; 51 lei; 52 peen; 54 wedde; 58 Newa; 60 ion; 61 dian; 62 Eeni; 64 rel; 65 sttoom) s(chip); 66 winterdag; 69 L(ager) O(nderwijs); 70 net; 71 ere; 72 ram; 74 katoen; 75 nektar. VERTICAAL: 2 el; 3 iep; 4 koor; 5 netto; 6 volte; 7 Odin; 8 run; 9 t(otus) t(uus); 10 begrip; 13 ge; 15 intern; 17 sla; 19 sop; 20 eer; 21 vod; 23 ontkennen; 26 kanselier; 28 koe; 30 vrijheid; 31 wei; 33 erven; 34 merel; 36 oma; 37 pro; 38 lor; 40 end; 44 typist; 45 ton; 48 een; 48 etalon; 53 Eos; 54 wain; 55 enten; 56 deren; 57 eed; 59 wel; 61 dito; 63 Mark; de wetenschap te moéten winnen net iets te veel geweest. De setstanden wa ren: 1315, 415, 1215. Het derde herenteam kwam heel wat beter voor de dag. Het won tweemaal; achtereenvolgens van Kangoeroes (154, 1416, 11—15, 6—15) en van Animo (3-0) en is daardoor thans leider in het alge meen klassement. Het vierde herenteam verloor met 3—1 van D.R.L. 3 en het tweede meisjes- team ten slotte boekte een verdiende overwinning op D.R.L. b (15—3, 1510, 15—6). Zaterdag a.s. wacht de Schiedamse he ren van het eerste team weer een bij zonder zware strijd. Zij treden dan aan tegen Blokkeer-DES 2. Willen zij nog een redelijke kans behouden op het kam pioenschap dan zullen zij van deze tegen stander, die ook nog allesbehalve kans loos is, moéten winnen. S.V.C.-teams behaalden wisselende resultaten De eerste teams van de Schiedamse Volleybal Club hebben ook ditmaal met wisselend succes gespeeld. Dames I ontving het altijd lastige AMVJ en wist slechts na zeer spannen de strijd op het nippertje te zegevieren, 32. De setstanden waren 1215, 156, 15—13, 4—15 en 15—12. Heren I moest in Dordrecht beide pun ten afstaan aan een sterker örawi 2. Met 3—1 verloren de Schiedammers, na de setstanden 15—11, 1512, 615 en 15—9. Heren 2 zegevierde wederom, ditmaal met 30 over Libanon 4. Heren 3 werd met 3—1 verslagen door het sterke Hoog vliet enook heren 5 verloor met 31 van het leidende ZVC 2. Jongens A ten slotte verloor met 31 van CW A. Al met al geen beste week voor de Schie dammers. Dames 2 verloor tijdens de wedstrijd tegen VCK een van haar sterkste speel sters door een enkelbléesure. Na een ze kere overwinning moest nu met een 22 gelijkspel genoegen genomenworden. Deze week gaat dames I op. bezoek bij Concordia in Rotterdam en Ontvangt heren I het Delftse Alexo. Op papier moet het voor beide SVC-teams mogelijk zijn de volle winst te behalen, al gaat het in de praktijk dikwijls anders. I \E chr. gymnastiekvereniging „Animo" te Schiedam-Kethel blijkt vol activi teit te zijn en in prettige verhoudingen zijn ook dit jaar weer de onderlinge wed strijden gehouden, waarvan de technisch- hoofdleidér, de heer P. H. Kegel de totale leiding in handen had. De drumband van „Animo", die het eerste lustrum, viert, opende de wedstrijden onder leiding van de heer M. de Gids. De voorzitter der vereniging, de heer C. L. de Groot sprak een welkomstwoord, dat hij in het bij zonder richtte tot de juryleden, de heren J. Valkenburg uit Wassenaar en H.Voor- bach, de oud-leider van „Animo", die thans in Hilversum woont. De heren A. v. d. Most en P. G. van Pelt assisteerden als telcommisSie. Het programma voor de dames bestond uit: brug ongelijk, evenwichtsbalk, rin gen, lange mat en springen, voor de heren uit hoog rek, ringen, hbog brug, lange mat en springen. Het was diep m de avond, toen de jury de resultaten van de wedstrijd bekend kon maken. Deze luidt als volgt: Dames, le graad Elly v. d. Kuil, 83,9: 2. mevr. Toos Klapwijk-v. d. Bos, 81,3 graad, die haar wisselbeker van het vorig jaar hier door overdroeg aan eerstgenoemde; 2e graad: 1. Elly Hoegee 74,2; 2. Cora Zee- lenberg, 68,9; 3e graad: 1. Tonny Koster 70,5; 2. mevr. Ina Kegel-Zeelenberg 69,1. Heren le graad: 1. Arie v. d. Lee, 87,1; 2. Wim Overbeeke, 86,6; 2e graad: 1. Wim Pelkman 78,5; 2. Wil de Gids, 78; 3e graad: 1. Bas Breugem, 74,7; 2. John Valenkamp, 7 3,8. Bij de heren kwam Arie v. d. Lee in het bezit van de wisselbeker, die het vorig jaar door Theo Schippers was ver- Pensionnering mag niet betekenen thuis blijven zitten en wachten op de dingen die komen gaan. Dat is de.les die de heer Van Wijk iedere leeftijdge noot zou willen leren. Niet alleen omdat een bewegingloos leven leidt naar U- i„ chamelijke verstarring, want ook gees- Wijk, gevierd atletiekleider in telijk heeft een dergelijk bestaan zijn te- tria, heeft een leven van actieve sport beoefening achter de rug. In zijn goede jaren was hij een gedurfd polsstokhoog springer. De ietwat vergeelde foto's van veertig jaar terug tonen de ouderwets geklede sportman Van Wijk zwevend bo ven een lat op 3 meter Rn Aan de rand van het matadoren, mensen met strohoeden een tikkeltje verbazing de verrichtingen gadeslaan. sen ontmoeten en de wereld zien en dat houdt de geest levendig. Dat inspireert en dat geeft houvast. Niet iedereen zal daarin zoveel kracht vinden om. zoals Jan van Wijk, op een leeftijd van ze ventig jaar aan een cursus Engels en .Duits te beginnen, maar tenslotte heeft het strijdperk der iedereen wél een hobby waar M met -.-«v. on des te meer energie aan kan blijven StWie de kunst van het bewegen heeft afgeleerd is op de verkeerde weg. Dat is het motto waaronder de heei van Wijk zijn krachten - met de ouderdom probeert te meten. Hij zei: „Het is een slechte traditie dat werknemers bij hun afscheid van het bedrijf een luie stoel of een schemerlamp krijgen aangebo den. Eigenlijk zouden ze de mensen bij die gelegenheid een fiets of een paar hele goede wandelschoenen moeten ge ven. Aangezien de kunst van het bewe gen tegenwoordig eigenlijk al op jonge leeftijd wordt afgeleerd dreigt er vooral voor de generatie die over een aantal Zelfdiscipline Triomfen van werkelijk groot formaat probeert heeft Van Wijk nooit beleefd. Buiten be- schouwing gelaten dan de toernooien om het provinciaal kampioenschap waarop hij vele jaren achtereen met zijn pols stok ongenaakbaar was. Van geleide training wist men in die dagen niet en het was al zelfwerkzaamheid wat de klok sloeg. Dat vergde zelfdiscipline en doorzettingsvermogen; de sterkste eigen schappen van de heer Van Wijk, die De jury bleek in het oordeel vol lof te zijn over de prestaties van de A,nimo- leden, welke naar zij verklaarden, boven het landelijk gemiddelde in het KNCTV is gelegen. Op 22 januari heeft „Animo" weer de organisatie van de kringwedstrijden en op 19 februari wordt deelgenomen aan de landelijke wedstrijden in Bergen op Een gezonde huid, een mooie huid! De in rijke mate in PUROL aanwezige, stimulerende krachten maken en houden de huid zachter, zuiverder en gezonder. Hierdoor worden huid-verarming en huid-veroudering tegengegaan. PUROL: wereldvermaard, enig in zijn soort. HIEÜaM DONDERDAG 16 DECEMBER 1965

De Havenloods | 1965 | | pagina 8