m „Het is geen "hout geen opleiding tot straatvechterv i Openbare school reikte sleuteldiploma's uit Vijf middelbare scholen geven hun nieuws C I W% V A J! I* t W% S Cl 11 IC w a r m t e JON BLUMING OVER KARATE: „Ile de France" nog niet vertrokken Moedige redder kreeg polshorloge cadeau Z£"!'Til m BEL WIJNSTEKERS NETTE WERKSTER xxn. v üinJ-iOODS DONDERDAG 30 DECEMBER 1 Jn Amsterdam aan de Valkenbur gerstraat vinden we de grote en moderne dojo van Jon Bluming, de man die vooral op het gebied van de karate-beoefening naam maakte. Men beeft hier van een oude kolenopslagplaats een waar sportpaleisje gemaakt en de ruim 500 leden van deze school voor karate, stok: en zwaardvechten, judo en gewichtentraining vinden hier een machtige outillage. Ruim 300 m2 vloeroppervlakte heeft men hier tot zijn beschikking waarin opgenomen een aparte gewichten- trainingzaal die uniek genoemd mag worden. Jon Bluming die dé karate-leraar van ons land genoemd mag wor den is trots op dit bezit en hij heeft verder nog grote plannen voor de toekomst, die zullen resulteren in andere vestigingen van sportzalen waarvoor hij reeds nu een tweede in Amsterdam op het oog heeft. Medio januari van het volgende jaar zal hij met zijn demonstratie team een grote demonstratie te Vlaardingen geven. Dit als een in troductie van de sportschool die daar door Loek Hollander (27) op advies van de Ned. Karate Asso ciatie geleid zal worden. karate-leraar noemen. Jon Bluming zegt hierzelf van: ,,In feite kan iedereen zich dat noemen en dat doen er ook velen. Ik ken er die met een brandende sigaar in de mond op de mat hun aanwijzingen geven, dat is voor mij een aanfluiting van de sport. Het is een veeleisende sport, die het echt niet zonder serieuze en nauwgezette training kan stellen. Andere „karate-leraren" presteren het les te geven' in „houtjes hakken" (plank jes met de hand doorslaan) waarbij ze niet veel verder komen, want ze weten eenvoudig niet meer. Dergelijke „lera ren" zie je natuurlijk nooit op de mat ver schijnen bij de open kampioenschappen die elk Jaar weer gehouden worden. Het doorslaan van plankjes, bakstenen n met de vingertoppen gaten maken Voor de tweede maal binnen één jaar heeft de gemeentelijke inspecteur van het onderwijs te Schiedam, de heer C. A. Kamp op de openbare school in de Laan sleuteldiploma's uitgereikt. De geslaagden zijn: Elisabeth van Ber- ke, Johanna Bogerd, Elisabeth den Her tog, Marianne Luijendijk, Berendina Krikke, Laura van Oort, Sophia Peter broers, Barbertje van Popermg, Neeltje de Rover, Anna van Rinsum, Jacqueline Smit, Betty Teekamp, Yolanda Tromp- per, Lucia Verkerk, Constance Wolzak, Thomas Ammerdorffer, Jan Bosman, Cornelis van der Burg, Karei Doesburg, publiceren hiervan de echte karate- sport geen goed doet. Karate is op een speciale manier gebruik maken van kracht, Dit heeft te maken met de wet van Newton. Het is de snelheid die voor de kracht bepalend is. Wij zijn er niet op uit om streel-bewegingen te maken zoals we zien bij judo. Wij hakken, sto ten door en proberen met bliksemsnelle bewegingen de tegenstander te overwin nen. Karate trapt waar judo veegt. Tóch kent karate ook worpen waarvan een viertal vaak wordt uitgevoerd. Po pulair gezegd is karate boksen met han den en voeten, gebonden aan regels en op een speciale manier afgewerkt". Weinig ongelukken De heer Bluming heeft karate in Ne derland geïntroduceerd, nu vier jaar te rug en heeft verschillende hoge graden, diploma's en andere indrukwekkende prestaties op sportgebied in Japan en Korea geleverd. Verklaringen o.a. door de Japanner Oyama ondertekend bewij- opleiding tot leraar in karate duurt on geveer drie jaar. Ondanks de hardheid in deze sport „we hebben niets aan poezen, het moeten kerels zijn" ge beuren er weinig ongeukken. Eén keer vorige week het eiland weg zou gaan voor de twee maanden durende reis naar de westkust van Zuid-Afrika, lag het eiland woensdag nog steeds aan de werf. Intussen vindt op hoog niveau voort durend overleg plaats met de directie van Smit en Co. wanneer de sleepboot Zwarte Zee zou kunnen vertrekken. Op woensdag 11 augustus, heeft de twaalfjarige Aris Bremer, wonende aan de Geervlietsestraat 33a, een driejarig jongetje, genaamd Herman Hetten, met gevaar voor eigen leven, uit het water van de Spuisluis gehaald. Dit jongetje was spelenderwijs in het water van de Spuisluis geraakt en zou zonder de directe hulp van Aris Bremer, hoogstwaarschijnlijk zijn verdronken. Het bestuur van het Carnegie Helden fonds, dat van deze redding een rapport heeft ontvangen, heeft besloten Aris Bre mer voor zijn moedig en verdienstelijk optreden te belonen met een polshorloge met inscriptie. Burgemeester Roelfsema heeft deze jongen met zijn ouders ontvangen op het stadhuis waar hij hem het horloge over handigde. hee^ de heer Bluming het 'meegemaakt dat iemand een teen brak en een gebro ken neus heelde fantastisch nadat hij deze zelf „gezet" had. „Bij de opening van het voetbalsei zoen", zo zegt deze sportreus, „gaat het wel eens anders toe. Dan liggen er wel een paar op bed, dat is bij ons beslist niet het geval. Dit werkt ook de sfeer in de hand. Er wordt hier prettig ge werkt en daarom laten sommigen het af weten. We hebben hier heel wat rabau wen gehad die wel even dachten te kunnen doordrukken. Ze waren inder daad indrukwekkend van lichaamsbouw, maar moesten dan het onderspit delven tegen een studentje. Dat is voor de meesten al voldoende om op te houden, maar we letten ook op kwaliteit. Iemand die buiten de sportzaal de schoft uithangt gaat eruit. Die kunnen we hier niet heb ben. Ik vind het erg jammer dat alleen door het feit, dat karate op dit ogenblik „in" is, iedere beunhaas maar denkt met lessen te kunnen beginnen. Ik wou dat ze hier heen kwamen om eens rond te kijken. Voor die zg. leraren staat mijn deur open, want voor mij staat de sport voorop. Plankjes doorslaan al of niet met een scheermesje voorbewerkt bewijst niets. Oyama sloeg eens een stier met één klap dood en moeten het dan deze feiten zijn die onze sport populair moeten maken? Neen! Karate is actie en reac tie, kracht door snelheid en concentra tie op de zwakke plaats. Er moet vecht- spirit zijn, naast vaardigheid in voeten werk en sportiviteit. Ik sla met de knok kel van wijs- en middelvinger dwars door drie plankjes van elk twee centimeter dikte heen (26 cm lang, 28 cm breed), met de bal van mijn voet of de zijkant van de hand mag er nog een plankje bo venop. De door mij opgeleide Amster damse leraar Sehulz prik met twee vin gers gaatjes in zo'n plankje. Stoom afblazen De Japanner Kurosaki (35 jaar en 5e dan), die als bondscoach van de Neder landse Karate Associatie naar ons land komt, slaat een baksteen op zijn hoofd in tweeën. Het zijn spectaculaire stunts die bepaalde feiten bewijzen, maar het verhaal dat een heel klein kereltje die aangevallen wordt door een grote vent de laatste in twee seconden het onder spit laat delven, is een fabel. Mijn erva ringen met de leerlingen zijn trouwens, dat men na een klein jaar training hier al zoveel stoom afblaast dat men buiten de sportzaal eenvoudig geen behoefte meer heeft om wat dan ook uit te lokken Men neemt iets van de sfeer mee, ik durf te zeggen dat ik van straatvechters, juist door deze sport, kerels heb ge maakt die nu een gevecht ontlopen. Ik heb hier ook een jongen, (een schoffie), In een razendsnelle actie „onthoofd" Jon Bluming hier drie flessen. die de eerste maand iedereen dacht af te bluffen, maar die nu, na veel doorzetten, goed op weg is om leraar te worden en zowaar spraaklessen is gaan nemen!" John Bluming heeft een sportpaleisje (f50.000,-!) in Amsterdam. Hij heeft daarnaast een keurkorps van assistenten die zijn werk overal brengen. Hij was het ook die een voorstel van de plaatsver vangend commissaris van politie te Schiedam in zijn oren knoopte en deze man een lijst stuurde van alle karate- beoefenaren die een bepaalde graad be haalden. Sinds die tijd blokt hij op lijsten die in de plaatsen waar een school staat door de politie gevraagd worden. Hij is een voorstander van body-building, maar weet er geen goed ander Nederlands woord voor en wil ook deze beoefening (vooral met halters) tot in de perfectie brengen. De lessen vragen een contributie van f 15.f 20,- per maand, waarvoor deze centrale dojo de hele week openstaat en elk lid er kan komen wanneer hij wil. De spullen staan klaar en door hun contri butie wordt die outillage steeds groter en moderner. Inlichtingen voor geïnteres seerden in en om het Rijnmondgebied bij L. Hollander, Singel 123 te Schie dam, telefoon 263290. Van de vijf middelbare scholen de Schiedamse jeugd, laten we ditmaal het bestuur van „Catena", de schoolver eniging van het Gemeentelyceum Vlaar dingen aan het woord om deze vereni ging te introduceren. „Catena" is het latijn voor „ketting". Deze ketting sym boliseert de band die de schoolvereniging tussen de leerlingen probeert te kweken. Dit ideaal is nog niet Volledig bereikt, maar men beroemt zich erop, dat reeds nü, zes jaar na de oprichting in 1959, de leerlingen van de diverse afdelingen van de school, te weten Gymnasium, HBS en MMS elkaar over en weer als redelijk volwaardige mensen beschou- Di't werd bereikt door het organiseren van een groot aantal festiviteiten als dans-, toneel- en filmavonden en sport wedstrijden onderling, en tegen andere scholen. Ook heeft hiertoe zonder twijfel meegewerkt de goede gewoonte dat in het verenigingsbestuur minstens één leer- secretaresse: B. Brons, penningmeester; A. van Wezel, sportcommissaris en R. Egmond, lid. Dit bestuur is reeds aan de uitvoering begonnen van de volgende plannen: een talentenwedstrijd voor de meer artis tiek begaafde leden van Catena, een avond in samenwerking met de Rijks H.B-S. te Schiedam, een Grote Avond, en als klapstuk een sportweek, beëin digd door een bal annex prijsuitreiking, te organiseren samen met het Groen v. Prinsterer Lyceum te Vlaardingen, de Rijks H.B.S. te Schiedam en het Chris telijk Lyceum Noord te Rotterdam. Het huidige bestuur heeft de handicap, zo vindt het, dat de scholieren zeer wei nig eigen initiatief willen of kunnen op brengen. Dit beschouwt het bestuur als een der grootste hindernissen voor de schoolvereniging om tot werkelijke bloei te komen. In „KPATHP", het blad van de Schie damse Gymnasiasten Bond stelt de leer- net vereiiiKiiiKöUcstuui. iiiiiioiciiö crcix jlcv - - ling van elke afdeling plaats moet heb- lmg op de volgende wijze tegenover de h leraar: Schiedamse waterscouts hebben nieuwe lelievlet De Schiedamse Waterscouts (S.W.S.) zijn in het bezit gekomen van een nieuwe lelievlet, die zij vol trots ter bezichti ging zullen stellen tijdens de gebruike lijke nieuwjaarsreceptie, welke zaterdag 8 januari van 2—4 uur wordt gehouden in het clubhuis aan de Havenstraat op Werf Ouwens. A R -kiesvereniging houdt ledenvergadering De A.R.-kiesvereniging te Schiedam zal dinsdag 4 januari in het Gerefor meerde Jeugdhuis een ledenvergadering houden, waarin bestuursverkiezing moet plaats vinden. In de vacature van J van Katwijk, worden voorgedragen 1. ir. G. A. van Coppoolse en 2. L. van Vee- len. In de vacature mevrouw Drent-Bos: 1. mejuffrouw P. Meijboom, 2. mevrouw Verkade-Meyer. Er moet dan een voor zitter worden gekozen. Waarnemend voorzitter is de heer L. van Veelen. Vervolgens wordt de kandidaatstelling voor Provinciale Staten besproken. en genotmiddelen o Het gemeenteraadslid drs. J. H. Si mons (PvdA) had aan het college van B. en W. enkele vragen gesteld over de gebreken aan woningen aan de Hogeban- weg te Schiedam. B. en W. delen in antwoord hierop mee, dat reeds in juli 1962 door de Ge meentelijke Woningdienst werd geconsta teerd, dat de kopgevel van bedoeld wo ningblok scheuren vertoonde. In verband hiermede is regelmatig controle uitge oefend. Nadat was gebleken, dat de scheurvorming zich doorzette, werd overgegaan tot regelmatige metingen. Eind februari 1965 is de fundering voor een nader onderzoek gedeeltelijk ontgraven. Naar aanleiding hiervan heb ben B. en W. de vergadering van 23 maart 1965 besloten om het Ingenieurs- en Architectenbureau Ir. J. P. van Brug gen ei., G. Drexhage, Ir. J. J, Sterken- burg c.i., en A. Bodon te Rotterdam, in te schakelen om deze aangelegenheid in samenwerking met het Laboratorium voor Grondmechanica te Delft te onder zoeken en in te lichten over: 1. de oor zaak van de verzakkingen; 2. de moge lijkheid van herstel; 3. het wegnemen of bestrijden van de oorzaak. Dit onder zoek is nog niet afgesloten. B! en W. kunnen thans nog geen oor deel uitspreken over de oorzaken van het geconstateerde euvel. De toestand van de fundering levert op het ogenblik geen gevaar voor de bewoners op. Regelma tige controle blijft, hangende voormeld onderzoek naar de oorzaken, plaats vin den. Wanneer zou blijken, dat er herstel lingen of ingrijpende reparaties moeten worden verricht, die voor de bewoners consequenties met zich zouden meebren gen, zullen zij hiervan tijdig op de hoog te worden gesteld. Vanzelfsprekend zal een eventueel voor de bewoners op tredend ongerief tot een aanvaardbaar minimum worden beperkt. Agenda Schiedam 29 december ARCADE: 20.00 u. Kon. Schied. Man nenkoor „Orpheus", Kerstavond. IRENE: 20.00 u. Korfbalclub „Schie dam": Oliebollenavond. 1 januari MUSIS SACRUM: 19.30 u. R.K. In stuif: Nieuwjaarsbal. MARIJKE: 20.00 u. Schied. Handbal ver. „DWS": Nieuwjaarskontakt- avond. 2 januari ARCADE: 20.00 u. R.K. Instuif: Platenavond. STEDELIJK MUSEUM: Grafiek van Erich Heckel-en tekeningen van Jan Roëde. r GALERIE PUNT VIER: Expositie van Peter Struycken. GALERIE WIEGMAN: Trudy Dres- cher, plastieken. APOTHEKERSDIENST Aanvang der Schiedamse apothe- 1 kersdienst vrijdagavond om zes uur. Apotheek Jansen, Swammerdamsin- gel 41, telefoon 26 4917. Adelbertus Gouweleeuw, Bastiaan van Driel, Adrianus Greten, Hendrik Klein, Johannes de Kwant, Robert van Loopik, Gerrit Schreij, Johannes de Wijze, Eddy Strötbaum. Dit zijn met de eerste geslaagden mee totaal 50 leerlingen, die in het bezit zijn van dit diploma. Nu het algemeen vormende gedeelte van de opleiding met het sleuteldiploma is afgesloten volgt voor deze leerlingen een meer beroepsgerichte studie, waar voor de leerlingen over twee groepen zul len worden verdeeld nl. een groep, die de opleiding tot kantoorassistent zal vol gen en een groep, die wordt opgeleid voor het winkelbedrijf. Dit beroepsgerichte onderwijs gaat via de studie voor de z.g. units, die we kun nen onderscheiden in: de verstandelijke units zoals b.v. de unit Engels, unit boek houden, unit handelskennis, unit verkoop- kunde enz., en de vaardigheidsunits zo als de units typen, spreekvaardigheid, etalageschrift enz. Units zijn afgeronde leerstofeenheden in het Ivio-systeem. Ivio betekent Insti tuut voor Individueel Onderwijs. Dit in stituut is in Amsterdam gevestigd en op gericht door prof. dr. P. A. Kohnstamm. Van deze instelling betrekt de school het grootste deel van de leerstof. De diplo ma's, die door het Ivio worden uitgereikt, worden toegekend onder toezicht van een Rijksgecommitteerde. De school met praktijkopleiding in de Laan te Schiedam mag zich in een steeds groeiende belangstelling verheugen, wat wel blijkt uit de snelle toename van het aantal leerlingen. De school telde bij de aanvang in 1964, 52 leerlingen; nu heeft de school reeds 102 leerlingen. Gevonden - verloren Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie te Schiedam, dagelijks van 8.00— 17.00 uur, behalve op zaterdag en zon dag: 1 paar motorhandschoenen; heren handschoen (R.); motorhoes; kinder schoentje; ceintuur; muts; muts; school tas met inh.; tas met inh.; damesporte monnee met inh.; mandfles; ring met 3 sleutels; ring met 5 sleutels. Te bevragen bij de vinders: ring met 2 sleutels, v. d. Ree, Boyle- straat 74a; ring met 6 sleutels, De Rouw, Alb. Thijmstraat 3a; étui met 6 sleutels, Offerman, Bleekerstraat 2; an tenne, Notenboom, Numansdorpsestraat 14a; kinderwagen, Mennen, Tollenstraat 6; werkbak, v. Liere, Ark „Anjo", Nieu we Haven 147; nagelgarnituur, Schoen maker, J. C. van Markenstraat 95; por tefeuille met inh., v- Ieperen, Singel 80; kinderportemonnee, Plooij, Nieuwland- flat 47; damesportemonnee met inh., Vermeer, Alph. Ariënsstraat 36; dames portemonnee met inh., v. Gelderen, Klaas Katerstraat 164; Marokkaanse por tefeuille met inh., Holierhoek, Burg. van Haarenlaan 928; bedelarmband, De Reu ver, Hagastraat 16; ketting met sterren beeld, Jonkman, Hoogdstraat 185 13: damespolshorloge, v. d. Velden, Buiten havenweg 172a; kettinkje met hanger, Brökling, Alex Numanstraat 22a; dames horloge, v. Mil, Schiedamseweg 181; pet, Touw, Havendijk 8r schortje en make- up-tasje, Vise, St. Liduinastraat 96a; herenhoed, Kooij, Troelstralaan 117; laars (L), De Regt, Broersveld 162: re genbroek, v. d- Most, v. Diepenbrock- straat 36; sjaaltje, Folst, Villastraat 115a; babyschoentje, De Kort, Fabri- straat 69; parkiet, Pr. Ireneschool, Lan ge Nieuwstraat 181; parkiet, Borsten, v. Maanenstraat 88; dameshandschoen, De- genaar, Prof. Treublaan 2; 1 paar he renhandschoenen, Sig. mag. Orgens, Boerhaavelaan 80aherenhandschoen, Dullens, Lijsterbeslaan 5; damesglacé, Harmsen, Nieuwe Haven 71b; kinder wantje (R), Kolmeijer, Burg. van Haa renlaan 1177; dameshandschoen (L), De Graaf, Goudenregenlaan 13; herenhand schoen. Scholte, Dr. Sauerstraat 11; 1 dameshandschoen, 2 boodschappennetjes, 1 herenbril in étui; 1 pakje kerstkaar ten; 1 plastic emmer, Postkantoor Tuin- laan- Ook ln het Nieuwe Jear itaat KOK staedi voor U klaar! SCHIEDAMSEWEG 129 JUWELIER ben. Hiermee wordt aan de leden bewezen dat samenwerking niet helemaal tot de onmogelijkheden behoort- Catena is ontstaan op initiatief van de oud-rector, de heer Huisman, en een aantal leerlingen. Reeds heeft Catena nu zijn eerste lustrum gevierd, hierbij te rugkijkend op een vijftal jaren van vruchtbare arbeid van de verschillende besturen. Het lustrum werd naar behoren ge vierd, met toneel- en filmvoorstellingen en een groot bal tot besluit. Catena kijkt vooruit. Reeds zijn de eerste stappen gezet tot grotere samen werking met andere schoolverenigingen. Catena is gestadig gegroeied, zodat het ledental nu ruim 400 bedraagt. Ve le van deze leden wijden hun krachten tevens aan een van de onderafdelingen zoals de diverse sportclubs, de deba ting- en toneelclub. Het orgaan van Ca tena is de Havenpost, nu Kettingreactie, die met een oplage van fuim 500 gra tis aan leden en donateurs verstrekt wordt. De heer P. G. J. Koster, leraar Nederlands, heeft zich bereid getoond de funktie van eindredakteur te vervullen. Het huidige bestuur van Catena is als volgt samengesteld: M. den Hertog, voorzitter; M- Boer, vice-voorzitster; D. van Loon, secretaris; I. Berkhout, 2e leraar: „De leerling staat om acht uur op om niet te vroeg of liever te laat te zijn. De leraar staat om zeven uur op om niet te laat te zijn en om de les van die dag nog wat na te kijken. De leerling komt op de brommer naar school of met de auto van pa. De leraar moet zich op de fiets of lopend Linie G. door weer en wind een weg naar school ging bomen. De leerling kan (en mag soms) onge ïnteresseerd in z'n bank hangen of slapen. De leraar moet de hele dag wakker en op z'n hoede blijven en doen alsof het vak dat hij doceert zeer interessant is. De leerling mag in de pauze de frisse lucht in en doen wat hij wil. De leraar moet met de andere docenten, wier gezichten hem al lang vervelen, in htDeVleèrllngkan'beginnen met z'n huls- De leraar moet meteen 's middags be- Ryndam in herfst '66 naar Duitse dochtermaatschappij De Holland-Amerika Lijn heeft het voornemen in de herfst van 1966 het s.s. Ryndam over te dragen aan haar Duitse dochtermaatschappij, de Europa-Canada ,b.H. te Bremen, ter vervan- a....a het m.s Seven Seas, welk schip tegen die tijd uit de dienst zal wor den genomen. De Ryndam ondergaat op dit ogenblik een uitgebreide dokbeurt in Bremerha- zal begin februari volgend jaar >kt naar Australië, Nieuw-Zee- Uw tuin ophogen Telefoon 238539 volgeboekt naar Australië, Nieuw-Z land en om de wereld varen. Na terug keer in Rotterdam zal het schip daarna zijn trans-atlantische 1966 zomerdienst uitvoeren, zoals aangekondigd in de Hol land-Amerika Lijn-afvaartlijst 1966. Mei „De Havenlood steekt u de concurrentie de loef - werk wanneer hij (of z'n pa) dat wil. Als hij klaagt dat hij tot één uur s nachts heeft moeten werken, vergeet ginnen met het corrigeren van de 80 proefwerken, daar er morgen nog eens 70 bij komen!" Gevraagd voor 5 halve dagen per week, van 8.30— 13.00 uur. Zaterdags vrij. Liefst persoonlijk aanmelden bij: ROZENBERG N.V. - Schiedamseweg 73. Rotterdam. RUILT UW OUDE MEUBELEN IN, COR-ROS ■wJM&e&u* N.V, r'dam oostzeedijk 344-364 i hoek oostplein tel. 133744 's maandags gesloten 1 bij aankoop van nieuwe. J Vraagt vrijblijvend taxatie.* LINSCHOTGN Caravans verkoop - verhuur Koop nog vóór de prijsverhoging: Ook occasions. RIJKSWEG OVERSCHIE ROTTERDAM Telefoon 010—24 9885. een gloedvolle aperitief voor een sfeervolle feestmaand. per literfles f. 3.25 éain VBHpc/eJ

De Havenloods | 1965 | | pagina 6