een dag de lucht in Wethouder Van Minnen opende Dom Echtpaar R. de Groot 50 jaar getrouwd WETSTEYN ^Is jongen wilde ik al graag piloot worden. Ik leerde er al voor. Je kon toen alleen maar vlieger worden via de luchtmacht. Toen ik voor mqn nummer in dienst moest, lootte ik vrij. Het risico te tekenen voor beroepsmilitair nam ik niet, omdat het niet voor honderd procent zeker was, dat ik bij de luchtmacht zou worden geplaatst. Daarna is de vliegerij toch altijd mijn hobby gebleven. Leren vliegen kon ik niet, want daar had ik geen geld voor", vertelt de heer A. van den Broek, directeur van de Rotterdamse Schoonmaakbedrijven. De heer Van den Broek, sinds 1957 gebrevetteerd sportvlieger, heeft afgelopen jaar de 10.000 vlieguren van de Nationale Luchtvaartschool volgemaakt. Dit is niet onopgemerkt voorbijgegaan, want toen de heer Van den Broek na een tochtje over Zeeland het sportvliegtuigje, de PH-NLT weer op de grasmat van het vliegveld Zestienhoven neerzette, werd hij gelukgewenst door de directeur van de vliegschool, de heer Yperlaan. Zolang de N.L.S. bestaat dit is ruim 18 jaar is het nog niet voorgekomen, dat binnen een jaar 10.000 vlieguren werden geboekt. Ter gelegenheid van dit heugelijke feit nodigde de heer Van den Broek ons uit met hem een vliegtochtje te maken. heer Van den Broek stelde voor een tochtje naar Schiphol te maken, waar we dan zouden landen. Natuurlijk moest ook dit vliegreisje met de verkeerstoren worden besproken en dus gingen we met z'n vieren naar de Meteo. „De luchtdrukstijging zal van daag met ongtVeer 1 millibaar per uur toenemen", verzekerde ons een weer- Ik had om tien uur met de heer Van den Broek ln het restaurant grenzende aan het kantoortje van de N.L.S- afge sproken. Mijn verloofde. Sonja, die nog nooit had gevlogen, zou ook meegaan, terwijl de heer Van den Broek een vriend als co-piloot meenam. Het was prachtig weer en alles wees erop, dat dit de gehele dag zo zou blijven. De kundige, die een grote landkaart met isobaren (gebieden met gelijke lucht druk) voor ons uitspreidde. Verder ver telde hij dat tot een uur of twaalf af en toe een buitje zou kunnen vallen, dat de grondwind uit 320 graden waaide met een snelheid van ongeveer 10 knopen per uur, terwijl tussen de 1000 en 1500 voet de wind uit 320 graden kwam met bij na 15 knopen per uur. Met deze gegevens gingen we vervol gens naar een andere afdeling van de verkeerstoren, waar onze piloot nauw gezet een vliegplan samenstelde. De ver keerstoren van Zestienhoven pleegde naar aanleiding van het vliegplan over leg met de verkeerstoren op Schiphol. De verkeersleiders van deze luchthaven telegrafeerden onmiddellijk terug, dat we bij de landing gebruik moesten ma ken van startbaan 32. „This is Pappa Hotel Fs na al deze voorbereidingen gin gen we op weg naar het kleine vier- persoons sportvliegtuigje de Piper Chero kee PH-ONY, die voor het restaurant stond geparkeerd. We klommen in het vliegtuigje. Terwijl ik Sonja hielp met het vastmaken van de veiligheidsriemen, riep de heer Van den Broek via de ra dio de verkeerstoren op. „Rotterdam tower this is Pappa Ho tel Oscar November Yankee. Preflight check on 10.03 - over". Vrijwel onmid dellijk daarna kraakte de radio in het dak van de cockpit: „This is Rotterdam tower, reading you 5 - over". Onze pi loot vroeg toestemming om naar de startbaan te taxiën. We moesten even wachten, want op dat moment landde net een vrachtvliegtuig, dat uit Enge land kwam. Weer kraakte de radio: „Roger cleared to taxi out, runway 06- over." De remmen van het vliegtuigje werden losgemaakt en langzaam reden we naar de grote startbaan. Voordat we vertrokken werden alle instrumenten nauwkeurig gecontroleerd en liet de heer Van den Broek de mo tor op volle toeren draaien. Sonja voel de zich niet zo erg op haar gemak. Af en toe keek ze me een beetje angstig aan. Haar enige commentaar op mijn „Er gebeurt heus niets hoor" luidde „Nou ja, als we naar beneden zeilen gaan we tenminste samen". Daar moest ik het mee doen. Inmiddels klonk de stem van de ver keersleider weer door het vliegtuig: „cleared into position and take-off". De Piper reed naar het begin van de start baan, waar een klein hokje stond met een rode en een groene lamp. We kre gen groen licht. Met vaste hand trok de heer Van den Broek de gashandel open. Het ruim 100 pk motortje begon te loeien en het vlieg tuigje zette .zich in beweging. Snel liep de snelheidsmeter op en op een gegeven moment trok de heer Van den Broek be heerst de stuurknuppel naar zich toe. Een klein sprongetje en we vlogen- Zacht gleed de aarde onder ons weg. Sonja keek gespannen naar buiten. Al spoedig was het vliegtuig naar ongeveer 1500 voet geklommen en legde de heer Van den Broek de Piper helemaal hori zontaal. De heer Van der Broek is in zijn element zodra hy m net sporivuegimyje s^. Met zijn neus in de wind wacht de Piper Qierokee op de vlucht. Hoofdinstructeilf J. van Perzie (links) lept aan eer,.van;zijn ^-ïeerlinpende heer Smits het vliegplan voor. Instructeur M. F. Noorman van der Dussen rechtskijkt belangstellend toe. Eerste vraag TJET WEER was prachtig. We hadden een enorm uitzicht over de grote polders rondom Rotterdam. „Wat ge beurt er nou eigenlijk als de motor plotseling uitvalt", informeerde Sonja heel voorzichtig, „of durf je dat niet te zeggen?" De onvermijdelijke vraag op de eerste vlucht. „Dan zitten we gewoon irr een zweefvliegtuig. Je kan er dan nog gemakkelijk een geslaagde landing mee maken", zei ik troostend. Ik voelde dat dit haar niet helemaal op haar ge mak stelde, maar ze ging er niet verder op door. We hadden de controlezone van Zes tienhoven verlaten en koesten in de richting van Amsterdam. De heer Van den Broek zocht contact met de ver keerstoren van Schiphol om zijn komst te bevestigen. „Amsterdam tower, this is Oscar No vember Yankee, how do you read - over". We waren het controlegebied van Schiphol al erg dicht genaderd. Achter elkaar klonken verschillende stemmen van verkeersleiders door het vliegtuigje. Wij kregen nog geen contact. Onze piloot riep voor de tweede maal Amsterdam op. Tussen een wirwar van stemmen klonk plotseling luid: „Oscar November Yankee, this is Amsterdam tower, rea ding you 5 - over". De heer Van den Broek stelde de radio iets meer bij en antwoordde: „Oscar November Yankee one five miles east of your airfield - VFR - request landing-instructions - over". Direct hierna klonk helder de stem van de Amsterdamse verkeerslei der: „Roger, join left hand circuit for runway 32, wind zero five zero degrees, one zero knots, call downwind - over". In de verte doemde de serie start- en landingsbanen van de grote luchthaven op. De eerst zo helder blauwe lucht was inmiddels vrijwel geheel dichtgetrokken. Dikke regenwolken pakten zich samen. De heer Van den Broek zette heel voor zichtig de landing in. Langzaam maar zeker liep de hoogtemeter terug en en kele seconden later vlogen we recht op de startbaan af. Na een paar laatste in structies van de verkeersleider besloot onze piloot de heenreis naar Schiphol met een vederzachte landing op baan 32. „Gevaarlijk of niet gevaarlijk, ik ben blij dat we weer op de grond zijn", zei Sonja opgelucht. We taxieden zo vlug mogelijk van de baan af en sloegen een brede zijbaan in. Daar werden we al opgewacht door een hel geel geschilderde auto met een rode lichtbak op het dak met „Follow me". Rustig reden we achter deze wagen aan naar het enorme platform, waarop zo'n tiental luchtreuzen stonden. Het kleine vliegtuig waar wij mee kwa men scheen helemaal in het niet te ver zinken. Het motortje van de Piper was haast niet meer te horen. Boven alles uit klonk het gehuil van de enorme straal motoren van een DC-8, die warm ston den te draaien voor de start. We kregen een plaatsje toegewezen in een van de uithoeken van het platform. Sonja had haar veiligheidsriemen al losgemaakt en lachte toen ik aan haar vroeg hoe ze het had gevonden. „Toch vond ik het wel leuk", antwoordde ze, terwijl ze vlug uitstapte. We kregen van de bestuurder van de gele auto een lift naar het luchthavenkantoor, waar de heer Van den Broek het landingsgeld moest betalen. Ontspannend npiJDENS de koffiepauze in het restau- -I rant van de luchthaven Vertelde de heer Van den Broek enthousiast hoe hij aan het sportvliegen begon. „Toen ik in de winter van 1957 een rondvlucht mee maakte boven het militair vliegveld Ypenburg, voelde ik hoe ik weer door de vliegerij werd bevangen. Ik besloot de schade uit mijn jeugd in te halen en toch zelf te leren vliegen. Ik kwam in contact met de NLS en binnen drie maanden had ik mijn brevet. Elke keer als ik nu in een vliegtuigje stap voel ik me bijzonder rustig. Ik ontspan me hele maal- Er zijn overigens maar heel wei nig hobbies waarmee je je zo kunt ont spannen", lachte hij. Deze enthousiasteling is niet alleen verzot op het vliegen zelf, maar interes seert zich ook bijzonder voor de andere facetten van de vliegerij, zoals bijvoor beeld de radiotelegrafie. Hiervoor haalde de heer Van den Broek ook een brevet. Nu is hij druk bezig met een studie voor het B 3-brevet, dat hem het recht zal geven commerciële vluchten te maken en bijvoorbeeld als tweede piloot met een passagiersvliegtuig te vliegen. De eisen die voor dit brevet worden,gesteld zijn natuurlijk zeer hoog. Dit vindt de heer Van den Broek geen bezwaar want hij wil niet alleen vliegen, maar hij wil er ook alles van weten. Door al het praten was de tijd omge vlogen en het werd weer tijd terug te vliegen naar Zestienhoven. Ook nu moest weer een vliegplan worden samenge steld, naar het weer worden geïnfor meerd en verschillende andere formali teiten worden geregeld. De terugtocht was niet zo boeiend als de heenreis, want het eerst zo prachtige uitzicht werd sterk belemmerd door een laaghangend nevelgordijn. In tegenstel ling met de heenreis voelde Sonja zich ditmaal volkomen op haar gemak. De heer Van den Broek had haar er name lijk van weten te overtuigen, dat by het eventueel uitvallen van de motor in 99 van de 100 gevallen een heel geslaagde noodlanding kan worden gemaakt. Dit had haar volkomen gerust gesteld. Mij geloofde ze blijkbaar niet. Na contact te hebben gezocht met het radiobaken Rotterdam en alle instruc ties van de verkeersleider van Zestien hoven te hebben opgevolgd werd ook dit tweede gedeelte van de tocht besloten met een bijna onmerkbare landing. De instructeur vertelde, dat hij enige tijd geleden een zwaveldampvergiftiging had opgelopen, en dat hij er niet voor een tweede keer mee wenste kennis te maken. Even later vlogen we boven de Briel- se meren. Hier gingen we wat oefenin gen doen, zoals het draaien van boch ten en een overtrek. Sonja voelde zich hierbij alles behalve op haar gemak en klemde zich angstig aan mijn rugleuning vast. De instructeur vertelde haar, dat dit alles bij- de opleiding van de sport vlieger behoorde en dat ze helemaal piet bang behoefde te zijn. Aan dit tochtje kwam voor mij te snel voor Sonja te Vergeet U onze ARENA-SHOW niet I *1 PANNEKOEKSTRAAT 50 RADIO C E N T R U IVI telefoon 12.9t.49 Proefles De VLIEGERIJ was die dag nog niet afgelopen, want de NLS bood me hierna een proefles aan, zodat ik nuook eens zelf de stuurknuppel mocht hante ren. Ook ditmaal ging Sonja mee, hoewel ik haar voorspelde dat dit waarschijnlijk wel niet zo'n rustig vliegtochtje zou worden. Mijn instructeur was de heer M. F. Noorman van der Dussen, die evenals de andere vaste instructeur van de NLS, de heer J. van Perzie, een oude rot is in het vak. Weer vlogen we met een vierpersoons Pipercub. Het is werkelijk een hele ervaring zelf te vliegen. Als automobilist heeft men namelijk altijd de neiging het stuur wat onbeheerst te bewegen. Dat mag bij het vliegen beslist niet. Het vliegtuigje rea geert namelijk direct op elke piepkleine beweging van zowel voetenroeren als stuurknuppel. Mijn instructeur keek Delangstellend naar alle handelingen en zat klaar om bij een eventuele fout onmiddellijk in te grijpen. Af en toe corrigeerde hij mijn bewegingen voorzichtig. Ik voelde me volledig op mijn gemak met deze erva ren vlieger naast me. We vlogen in de richting van Pernis. De lucht zag daar geel van de zwavel dampen en daarom raadde de heer Noorman van der Dussen me aan er maar met een flinke boog omheen e vliegen. Als je daarin vliegt kan je ge rust de benzinetoevoer van de motor af sluiten, want hij loopt dan vanzelf op de stank", zei hij lachend. Ondanks het feit, dat we met een grote boog om de smerige wolken heenvlogen, drong er toch een haast ondraaglijke stank de cockpit binnen. de stads- beiaardier de heer C. Don aan de Markt geopend. De school, die de naam „Dominant" draagt is gevestigd in een van de oude panden, die Vlaardingen nog rijk is. Wethouder H. K. van Min nen haakte daarop bij de opening dan ook in. Hij was erg gelukkig met de totstandkoming van de muziekschool. Het is van groot belang voor iedereen om iets van muziek te weten. De scholen zijn in het algemeen nog niet zo ver dat overal muziekonderricht op een eerste plaats op het lesrooster staat, zo zei de wethouder het is een vreugde als je in je jeugd althans iets van zang en muziek hebt geleerd. Hij hoopte dat de heer Don met zijn opzet er in zou slagen om een groot aantal mensen in te wijden in de geheimen van de muziek. Wat betreft het gebouw zelf zei de wethouder dat het er lang om had ge spannen of het zou moeten verdwijnen of niet. De kansen zijn nu weer wat gekeerd en gelukkig maar. Van binnen is het pand nu keurig opgeknapt grotendeels door de heer Don en vrienden en be kenden zelf. Aan de buitenkant echter hangen de vellen er bij", zei de heer Van Minnen. Als de gemeente er nu eens een verfje tegenaan gooit dan is alles helemaal mooi- De heer Van Minnen vergeleek de school met een kunstsalon, want niet al leen werd er voor en na de officiële ope ning piano gespeeld door een van de leerlingen, ook de kunstenaarsgroep S 45 uit Schiedam exposeerde schilderijen plastieken. De heer Van Minnen hoop te dat dit originele idee om school en expositie te combineren in de toekomst meer toepassing zou vinden. De heer Van Minnen releveerde nog even dat hij de heer Don al van vlak na de oorlog kent. De betrekkingen zijn altijd zeer prettig geweest -dn i-> was de wethouder blij dat de heer Don de ze school in dit oude pand had geopend. De heer Don is ook'de dichter van het Vlaardings stedelied en op de expositie ligt er dan ook werk van hem en een andere Vlaardingse dichter. De heer Don bedankte ten slotte met een kort woord. Hij bood de heer Van Minnen een boe- kenbon aan ter herinnering aan de opening. Advertentie K E S-ZEGELS SPAREN.... IS VEILIG SPAREN!! Vandaag is het 50 jaar geleden dat het echtpaar R. de Groot (74 jr.) en A. de Groot-Minderhouwd (68 jr.) in het huwe lijk trad. Beide zijn geboren te Maas sluis en. zijn er steeds blijven wonen Zij wonen momenteel in een bejaar denhuis aan de Geerkade 39. In de Eer- ste Wereldoorlog moest de heer De Groot zijn militaire dienstplicht vervul len. Nadien kwam hij in dienst bij de Ver. Glasfabrieken (thans Key en Kra mer) aan de Adr. v. Heelstraat en ging Charleroi een opleiding volgen 1 Beterlandsestraat 2a (hoek Groenelaan - Schiedam) Tel. 010-26.51 J6 (financiering mogelijki. De Groot veelal meeging. In de crisis periode de jaren 1930 ging het piet meer zo vlot met het werk, maar de heer De Groot bleef niet stil zitten en heeft zich zo- goed mogelijk er doorgeslagen. Direct na de Tweede Wereldoorlog werd hij te werk gesteld bij de N.V. Key en Kramer en bleef daar tot zijn pensione ring in 1957. Personeel van SHV. kreeg kerstdiner voorgeschoteld In plaats van het broodje kaas of de aardappeltjes met gebakken lever, heeft het personeel van de Steenkolen Handels Vereniging vorige week donderdag in de middagpauze een compleet kerstdiner voorgeschoteld gekregen. Het was een menu dat klonk als een klok en waarop de kerstbout uiteraard niet ontbrak even min als het gebruikelijke glas wijn. Men betaalde hiervoor slechts een luttel be drag (twee gulden) als tegemoetkoming in de kosten. Het personeel had dit diner te danken aan het initiatief van chef-kok O. K. A. Genz, die met het oog op het komende Kerstfeest eens iets anders wilde doen. De directie van de S.H.V. was onmiddel lijk voor zijn idee gewonnen en heeft alle medewerking verleend om het ini tiatief te doen slagen. DE HAVEWLOOdd DONDERDAG 30 DECEMBER 1965. GROENTJES

De Havenloods | 1965 | | pagina 7