Ik leef uit de geesten ben een weer veel £0,'(l werk bijzonder mens en wijsgeer „KOOS DE KAPPER" SCfflEDAMS FACTOTUM: De Hoop deed in Boven natuurgebied Waddenzee hangt dreiging van afsluiting DE HAVENLOODS DONDERDAG 6 JANUARI 1966 4 SCH N BL Cen "T, WADDENZEE Schiedamse hoofdagent van politie moet eens gezegd hebben, dat Koos leeft op de rand van het gekkenhuis of de gevangenis. Dat is beslist geen kwaad testimonium over Koos, hij is zelfs bereid daarmee van harte in te stemmen. Want Koos zegt dat hij een „vrijdenker is, wat niets te maken heeft met godsdienstige begrippen, maar Koos heeft zo over alles zijn eigen gedachten. Voor ieder mens zyn deze vry maar Koos zet gedachten vaak op papier en dat kan weieens moeilijkheden geven. „Ik ben een diepdenker", zegt Koos van zichzelf waarmee be slist niet iedereen zal instemmen, maar goed. Koos zegt het. Even zo goed als Koos vindt dat hij goed kan rijmen en dichten. Ook hierover verschillen de meningen. Dit laat Koos allemaal koud. Koos behoeft voor de Schiedammers eigenlijk geen nadere introduktie „Koos de Kapper is een begrip, voor iedereen. Koos zegt van zichzelf: „Ik ben juri disch adviseur bij de enkelvoudige Strafkamer, alleen kosteloos". Jn officiële taal zou dat „pro deo" heten of „toegevoegd advocaat", maar weet Koos veel. Dat onder de „enkelvoudige Strafka mer" bv. ook de politierechter ressor teert. deert Koos evenmin, zijn „juridi sche" bezigheden beperken zich toch tot het Schiedamse kantongerecht en dat is hoog en zwaar zat. Koos zoekt het dan ook nooit in het Juridische vlak, maar werkt met ge voelselementen, al probeert hij op zijn manier weieens een spitsvondigheidje. De kantonrechter wil ook weieens iets anders dan allemaal bekennende of ont kennende verdachten en neemt Koos op de koop toe. v En Koos kan z'n woordje wel doen namens de verdachte. De nu 78-jarige „Koos de Kapper" heet volgens de bur gerlijke stand, de heer M. Dollée Dat zal voor de meeste Schiedammers een openbaring zijn. In het telefoonboek Koos heeft telefoon aan huis zoch- „Koos de Kapper", maar am bleek hij niet geregis- onder die Langs omwegen kwamen toch zijn te- lefoonboeknaam te weten. Trouwens, wanneer Koos je opbelt zegt hij ook beslist niet: „Hier meneer Dolleemaar introduceert zich met „Hier Koos de Kapper." Vanwaar nu deze „nickname", zoals de Engelsen zoiets noemen? Dit komt, niet alleen omdat Koos vroeger kapper was, al zou een dergelijke verklaring voor de hand liggen. In feite heeft het beroep niets met zijn „roepnaam" te maken. Dat zegt Koos ten minste zelf. „Vroeger, dat was vóór de oorlog, woonde ik in Rotterdam in de Zadelhof straat. Daar ben ik uit gebombardeerd. Maar in die tijd schreef ik dan allerlei spotgedichten, vooral op politiek terrein en zo. In die tijd was er ook een ver maard iemand uit de Rotterdamse on derwereld, die „Koos de Kapper" werd genoemd. Een vriend stelde me voor, om mijn gedichten met die naam te on dertekenen en dat heb ik gedaan." De hoofdagent had het dus echt niet zo ver mis! Goed dgn, Koos voelde zich mogelijk rebels min of meer gelieerd met onderwereld Koos; zal hem een zorg zijn. Je beledigt hem er helemaal niet mee. En als u ooit bij hem op bezoek komt (Franklinstraat 1) mag u gerust zeggen, dat het er een grote bende is. Koos zal u vriendelijk met zijn twin kelende oogjes toejachen- Hem een zorg. Uit veiligheidsoverwegingen zijn we maar in de ex-kapsalon of wat het ook geweest moge zijn, blijven staan. De stoelen schenen ons, ondanks de vier poten, toch niet zo erg solide toe. En iets beetpakken hebben we ook niet gedaan, want waar moet je zo gauw je handen weer wassen? Koos vindt het allemaal even best, hij is hier in zijn domein en daarmee bas- De ramen van zijn ex-kapperswinkel heeft hij behangen met allerlei hele en halve wijsgerige gedichten, waar ook weieens vuiligheidjes jegens de mensheid in verwerkt zijn. Maar daar is Koos dan ook vrij denker voor. Koos was in het verleden écht kapper. Trouwens, de tondeuze ligt er nog net eender als toen hij die had neergelegd, nadat hij het laatste hoofd voor zijn AO.W. er mee had bewerkt en de scheerkwast staat nog net zo in het pot- ie, als hij die na de laatste maal te heb ben gebruikt, had neergezet. „Mijn opvolger kan hier zó beginnen." vertrouwt Koos ons toe. Alleen de ge dachte er aan doet ons griezelen. „Ik heb mijn vergunning nog en daar kan mijn opvolger zo instappen. Als 'ie ver standig is, noemt hij zich dan „Koos de Kapper de tweede" of zo", geeft Koos wijsgerig zijn advies. „Dan heeft hij meteen een reuze zaak, er zit goud in". Hetgeen je zo op het eerste gezicht be slist niet zou zeggen. Goed dus, u weet dat Koos de Kapper niet Koos de Kap per is door zijn kapperij; hij had voor hetzelfde geld „Linke Lou", „Zingende rot", of „Gerrit de Stotteraar" kunnen heten, om enkele „nicknames" van an dere vermaarde onderwereld-personages In de politiek Koos heeft ook in politiek gedaan Er waren 65 Sphiedammers die zijn „par tij" met hun stem steunden; Koos haal de de gemeenteraad niet. Erg jammer; we zouden best een stukje levendigheid in de raadszaal kunnen gebruiken. Al was het alleen maar om onze raads- verslagen opwekkender te maken. „Roelfsema" rijmt lekker op bv. „Tante Da", waarvan Koos beslist iets leuks zou hebben gedicht. Dat missen we dus. En ook zijn vertegenwoordiging veer de „Partij der Wederopbouw", al zijn we zonder die partij in Schiedam toch aan de wederopbouw toe gekomen. Koos is dus wat men noemt een man, die van vele markten thuis is, om het kantongerecht in die verzafnelaandui- ding oneerbiedig te betrekken. Maar Koos probeert ook daar met de rech ter een handeltje op te zetten met: ..Kan er voor die arme man niet wat af, edel achtbare." Soms kan het en dan hebben de ver dachte en Koos een echte dag. Koos slaat op zijn manier kromme spijkers recht. „Die analphabeten in Schiedam help lk met brieven, verzoekschriften en al les wat geschreven moet worden," ver telt Koos Maak u echt niet kwaad ©ver die „Schiedamse „analphabeten", want dat deden wij ook niet; per slot van reke ning is het gelukkig dat zij Koos heb ben. Koos heeft, vooral bij de jeugd in de Franklinstraat-omgeving, een eigen re putatie zich opgebouwd. „Bonnenkoning" heette hij, want je kon voor bonnen en punten en wat we in en na de oorlog al meer „rijk" waren, bij Koos terecht. We kunnen meevoelen met de huisbaas, die vol ergernis de huurpenningen bij Koos komt halen, als je je eigendom in zo'n toestand ziet „Hij kan mijn bloed wel drinken," vertelt Koos lachend. Waarom zou je er niet om lachen, de huisbaas krijgt toch de kans niet. Koos rijmde wel een rijm op de huis baas en plakte die op de winkelruit. „Ze hebben een poosje geleden bij me ingebroken," vertelt Koos. Men kan zich slechts afvragen wat de inbreker tot zoiets heeft bewogen, mis schien wilde hij nog wat oud huisraad of zo stiekum in de zaak van Koos zet- Koos de Kapper poseert o In 1965 heeft het hospitaalkerkschip „De Hoop" weer een groot aantal diensten verleend. Door de medische dienst werden 270 patiënten behan deld. Hierbij waren 226 Nederlanders, 29 Duitsers, 4 Fransen, 7 Polen en een Engelsman, een Griek, een Belg en een Deen. In het scheepshospitaal werden 91 patiënten opgenomen. Het aantal ver- pleegdagen bedroeg 425. Over de scheepszender werd in 194 gevallen medisch advies gevraagd door de vol gende artsen: de heren N. J. Teljer, P. F. van Bazel, A. Bierhorst, H. E. Blok, A. G. Hartman, J. Lindner, J. Bax en dr. D. van Veen. De geestelijke verzorging gebeurde door de predikanten L. Loosman. C. G. Scheepsstra, J. M. van de Brink, H. J. van Heerden, P. Uidam, J. de Vries. G. S. Oegema, J. J. Poldervaart, P. van der Spek. H. van Niel en B. Bouma. Deze dominees hielden met elkaar 71 kerkdiensten en 70 dagsluitingen. Res pectievelijk werden hiervan 63 en 35 diensten op de 129-meterband uitgezon den. Het aantal kerkgangers onder de vissers bedroeg 2100. Zeventienhonderd Vespa-club Rotterdam De Vespa-Club „Rotterdam" is één van de ruim dertig Vespa-Clubs in Ne derland, die zijn aangesloten bij de Ves pa-Club „Holland", een vereniging van enthousiaste scooterrijders, die zich ten doel stelt, het toerisme per Vespa-scoo- ter aan te moedigen en onder de club leden een vriendschapsband te onder houden. De Vespa Club „Rotterdam", die ruim dertien jaar bestaat en thans ze ventig leden telt, kan terugzien op vele geslaagde evenementen, waartoe het or ganiseren van verscheidene internationa le scooterrally's, deelname aan bloemen corso's en intochten van {Sinterklaas be horen, terwijl de vele clubritten ontel baar zijn. De leden bestaan uit enthousiaste da mes- en heren scooterrijders en hun duo's, voor wie het rijden per scooter een sport is, terwijl de vriendschaps band voor velen er één voor het leven is geworden. Gedurende de wintermaanden, wan neer het toerseizoen gesloten is, wordt er om de veertien dagen een contact avond gehouden waar de leden gezellig bijeen zijn. Bezitters van een Vespa-scooter, welke belangstelling hebben voor de Club, kun nen zich in verbinding stellen met mej. S. S. v. d. Sande, de secretaresse van deze club. Het adres luidt: Overschiese Dorpsstraat 46. Rotterdam (8). telefoon 281238. maal kwam bericht over goede ont vangst binnen. De radio-technische dienst voerde in 1965 177 reparaties aan boord van vis serschepen uit. Ruim 700 maal kon al leen met een advies over de radio wor den volstaan. Van de dagelijks opgeno men weerberichten werden er 422 op nieuw uitgezonden. De machinekamer mensen verleenden 30 maal hulp met het uitvoeren van noodreparaties. Acht schepen werden van drinkwater zien. Twee schepen kregen gasolie op zee. Het KN'M.I. kreeg van „De Hoop" 1284 weerrapporten binnen. In 1965 v Maar Koos ls zich gaan gen zijn onderwereld-collega's, hij heeft zich een straatterrier aangeschaft, die hij meteen ook maar „Koos" doopte- En Koos is erg waaks zegt Koos. „We eten samen uit de Staatsruif," oreert Koos en dat moet je gelijk maar snappen, want Koos zegt allerlei vreem de dingen. „Ik ben emeritus-kapper," gaf hij als antwoord op de vraag, of hij verder nog wat doet. „Ik leef uit de geest, ik ben een bij zonder mens en een wijsgeer", geeft Koos ons na, als we tussen oude stoelen, tafel en wat er al meer in zijn „spe lonk" staat opgestapeld naar buiten la- Het was lekker op het plein In de Franklinstraat. Dag Koos. Hier volgt het jongste geestesprodukt dat „Koos de Kapper" in verband met de jaarwisseling schreef, men oordele hierover zelf. Sinterklaas, kerstman gingen, aan ons starend oog voorbij. Vijf en zestig, vol emoties, Sloot deez eindeloze rij. De kringloop, zon,maan, aarde, Kreeg weer haar dieptepunt. O zonne, zij uw terugkeer, Ons allen weer vergund, O zón, wees ons genadig. Keer weer terug als eeuwen her, O zonne, rijs gestadig, Hoe klein in 't onbegrensd heelal, De kringloop, zon,maan,aarde, Vuur, mensen, dieren, planten. De hoogste levenswaarde. Koos de Kapper. Dit is het zaakje waarin Koos vreeger jyjeni kan het overal en in alle toonaarden horen: ons land wordt steeds armer aan natuur schoon., Vooral na afloop van de zomervakanties kan men de ver halen van teleurgestelde rustzoe- kers beluisteren, waarin het ver dwijnen van vertrouwde stukjes bos, duin of heide breed wordt uitgemeten. Juist in de Randstad Holland is deze treurige ontwik keling op onrustbarende wijze aan de gang. Met name voor de velen die zich graag in de stilte van de natuur verpozen komen de slagen hard aan. En jammer genoeg verneemt men nog allerwege het misver stand van: dit .gaat verloren, maar een eindje verderop komt er een mooi natuurgebied voor in de plaats. Dat is helaas een onmoge lijkheid; echte natuur is niet met mensenhanden te maken. Op dat punt had Rotterdams burgemees ter Thomassen gelijk toen hij op-' merkte dat ons Kralingse Bos géén echt natuurgebied is. Toch zou het ©njuist zijn aan te nemen, dat nu niemand zich tegen deze aantastingen van. uit natuurwetenschap pelijk en recreatief ©ogpunt, belangrijke begin van deze eeuw in de vriendenkring van Heimans en Thijsse begonnen. Die natuurbeschermingsbeweging is sinds dien geweldig gegroeid, maar lang niet altijd hebben pretesten van die zijde de gewenste uitwerking. Ondanks een heftig verze.t is het be langrijke natuurmonument De Beer ver loren gegaan. En steeds verder dringen .havenuitbreiding en industrievestiging op in de richting van het nu nag gave Voorne. Ondanks gewichtige beloften en toezeggingen van hogerhand kennen we natuurbeschermers die deze ontwikke ling in dit gebied nog niet zien gestopt. Ondanks een door de Kroon vastgestelde demarcatielijn tussen recri dustrialisatie in dit gebied! Vooruitziende geesten in de natuurbe schermingswereld hebben ër al «p gewe zen dat het enorme arsenaal aan werk tuigen en mankracht, dat momenteel bij de uitvoering van het Deltaplan betrek ken is, na voltooiing van dit project wei eens in het Waddengebied z©u kunnen worden ingezet. Bn ziedaar, ep een bij eenkomst te Groningen heeft ir. C. v.d. Burgt, hoefd van de Dienst Lauwerszee- werken va* de Rijkswaterstaat, laten doorschemeren dat de plannen tot afslui ting van de Waddenzee in Waterstaats kringen reeds terdege zijn bestudeerd. Dit nieuws heeft de natuurbeschermers in een alarmtoestand gebracht. Onlangs is door de landelijke Contact-Commissie voor Natuur- en Landschapsbescherming te Utrecht een vergadering belegd, ge wijd aan de bedreiging van de Wadden zee. Daar zijn zoveel feiten aa* de orde gekomen dat wij helaas slechts een greep kunnen doen. Maar duidelijk is geworden •lat de toekomst er ook voor dit uitge strekte e* ongerepte gebied d#*ker uit- In zijn epeni*gswoord nam de voorzit ter van de Contact-Commissie, jhr mr. M. v d. Goes van Naters, stelling tegen de menselijke bemoeizucht die duinreser vaten industrialiseert, moerassen ent- DELTA6EBIED Leerlingen r.k. UTS riehtten sociëteit op De r.k. U.T.S. aan de Baljuwstraat in Rotterdam is pas een paar maanden oud, maar de leerlingen hebben nu al een schoolvereniging opgericht, die de naam „The young technican society" gekregen heeft. Voor Kerstmis werd de eerste contactavond gehouden in de aula van de Herman Heijermansschool, om dat in het eigen schoolgebouw geen plaats is voor bijeenkomsten waaraan alle leerlingen deelnemen. Tijdens deze contactavond werden da plannen voor het komende jaar bekend gemaakt en de eerste die zich als dona teur opgaf was de directeur de heer A. C. F. van Dijk. Het donateurschap kost vijf gulden per jaar en het lidmaatschap voor de leerlingen is f 7,50 per twee jaar. In gebouw Odeon zullen op 28 januari de Maskers optreden voor de nieuwe schoolvereniging. Het bestuur hoopt dat er dan voldoende leden en donateurs zullen zijn want anders kan de verma kelijkheidsbelasting niet betaald worden. Aantal jeugdpaspoorthouders is teleurstellend In het jaaroverzicht zoals dat in het C.JP.-Bulletin wordt gemeld door de Schiedamse Jeugdraad wordt gemeld, dat het aantal jeugdpaspoorthouders te leurstellend is. Na v»el voorbereidend werk, kon in maart van het afgelopen jaar een com missie worden samengesteld, waarin zit ting verkregen de heren J. A. Brevet, voorzitter, G. Rens, secretaris, F. Reni- rie, penningmeester en als leden mej. drs Chr. Roeland, de heren M. Diele- mans, P- H. Heidenrein en T. Hemmin- ga Sejaardensoos heeft nu een eigen naam De geregelde bezoekers van de be- jaardensoos voor buitenkerkelijken, di# 's maandagsmiddags van twee tot vier uur in de zaal van de Bergsingelkerk wordt gehouden, hebben onlangs een naam voor hun soos bedacht. Deze so- ciëte>; heet voortaan „De weg tot elkan der". De belangstelling voor deze drie jaar oude soos neemt n°g steeds toe want zij heeft de naam, erg gezellig te zfjn. „De weg tot elkander" telt tegen woordig 30 leden. Negende Del bami-cross in het Kralingse Bos Voor de negende achtereenvolgende keer zal zaterdag 8 januari de „Delba- na Cycle-cross" worden georganiseerd door de „Pedaalridders" in het Kraling se bos bij het Langepad te Rotterdam. Om één uur starten de nieuwelingen; om twee uur de aspiranten en om half drie de amateurs en profs. Meer dan 100 renners uit alle deleö van het land zullen aan de start ver schijnen. Onder de prominenten bevin den zich de kampioen van Nederland, Cor Rutgers, verder Jan van Geest, Ma- nus Brinkman, Jan van Dijk Jan Wil- Wat de amateurs betreft, wordt veel verwacht van Ton Valk uit Voorschoten. Bij de nieuwelingen zijn geen voorspel lingen te doen, omdat deze renners in kracht nauwelijks voor elkaar onder doen. Bij de aspiranten maken A. van Dun, J. Breur, Th. van der Lijst, H. van Zandbeek en H. Perfors, een goede kans. Het programmaboekje vermeldt alle die a de- gint, beken normaliseert en tegen de zelfde mensheid die nu al van mening is, dat de Waddenzee maar niet zo „onor delijk" kan blijven liggen. Daarom stelt de Contact-Commissie «waarin ca. 100 organisaties op het gebied van natuur bescherming en recreatie zijn verenigd) de eis van het behoud van onze laatste rijkdommen, waartoe ook de Waddenzee behoort- Ongerept Enigp vooraanstaande geleerden de den hierna uit de doeken welk een on voorstelbare rijkdom in dit gebied word aangetroffen. Hierbij bleek dat de Wad denzee het meest uitgebreide en ongerep te natuurgebied van Nederland en één der belangrijkste in Europa is. De plank tonrijkdom in het zeewater zorgt in de ondiepste delen voor een rijk dierenleven van mosselen, kokkels, wormen, garna len en vis. Behalve mensen (er worden 5 miljard mosselen en garnalen per jaar gevangen) ên zeehonden (1400 exempla ren leven er) heffen ook ontelbare scha ren vogels hun tol onder deze kleine die Op een augustusdag werden in het Waddengebied niet minder dan 500.000 steltlopers van vele soorten geteld. Voor al tijdens de vogeltrek van het hoge noorden naar het zuiden van Europa zijn de drooggevallen slikplaten van belang als rust- en voedselgebied. Dit maakt dat de Wadden internatio naal van belang zijn, vooral nu de slik platen. bij de Zuidhollandse en Zeeuws? eilanden als gevolg van het Deltaplan grotendeels verdwijnen. Mr. H. P. Gorter, directeur van de Ver eniging tot Behoud van Natuurmonumen ten in Nederland trok enige leerzame vergelijkingen tussen het Deltaplan en de technische mogelijke bedijking van de Waddenzee. In een gelijk werktempo zou men voor de inpoldering van de Wadden ca. 50 jaar nodig hebben met als kos ten: f556 miljard gulden! Dat is twee a driemaal zoveel als voor het Delta plan is berekend. Er zullen 150 km. secundaire en 100 km. primaire dijken moeten worden aan gelegd (in het Deltaplan resp. 13 en 22 km.). Kon men bij het Deltaplan wijzen op een verkorting van de zeewerende dijken van 700 km. tot enige tientallen kilometers, in het Waddengebied wordt deze hoeveelheid van 240 km. slechts tot 140 km teruggebracht. Als de bestaande dijken verzwaard zouden worden, zou dat maar 6 procent van de totale bedijkingskosten (d.i. f 300 a 400 miljoen) kosten. De winst aan ze cross zullen meedoen. Zondagsschool „Benjamin" begint 9 januari weer Zondag 9 januari begint Zondagsschool „Benjamin" weer. Zij begint met de verhalen over Jezus' omwandeling op aarde. De Zondagsschool is verdeeld in drie groepen, op die manier kan de ver telling worden aangepast aan de leef tijd. Alle kinderen tussen 4 en 13 jaar zijn van harte welkom. Het is iedere zon dag van 2 tot 3 uur in Centrum Kralin gen, Hoflaan 132. Eventuele inlichtingen tel. 138531. landbouwgrond zou bij de inpoldering van de Waddenzee 10-000 a 15.000 hec taren bedragen. Gezien de hoge kosten: een magere oogst. Ook als spaarbekken voor de drinkwa tervoorziening kan de Waddenzee niet dienen, ao heeft een deskundige meege deeld. De voordelen van dit plan lijken dan ook uiterst gering. Als werkverschaf fingsobject Voor het vrijgekomen mate riaal van het Deltagebied zijn de kosten v'eel te hoog. Wij wensen de bestuurders die t.z.t. de beslissing over het al dan niet bedijken van de Waddenzee moeten nemen sterkte toe bij hun be sluiten. HANS HAVEN-

De Havenloods | 1966 | | pagina 12