10.000 banden per dag JAPANSE HINO'S UIT ZEELAND Goodyear Luxemburg: Rambler 1966: Dit voorjaar: veel verbeteringen NIEUWE NEUS VOOR CHEVROLET 1966 Gehoord in de Garage „Pest-centrum" in Lommei DE HAVENLOODS DONDERDAG 6 JANUARI 1966 sierlijke middenKUcsse-wegen, die streks eok in Vlissinqen zal De grote Chevrolet Impala heeft voor 1966 ee; borden zijn opnieuw gestyleerd. De zes-cilinder Als de plannen doorgaan, wordt het volgend voorjaar in Vlissingen gestart met de assemblage van Japanse Hino's. Er wordt daar een splinternieuwe fabriek gebouwd, waar in de toekomst (1967) ook de personenwagen van Hino, de „Con- tessa 1300" in elkaar zal worden gezet. Voorlopig gaat de fabriek, die komt te staan in het Sloehavengebied. drie typen vrachtwagens afleveren. In afwachting van de assemblage in Zeeland van de „Contessa 1300" wordt deze sierlijke personenwagen thans nog compleet uit Japan geïmporteerd. Het is een vier-deurs middenklasse-wagen met een 1251 cc motor, die 55 pk levert. Opvallend is de bijzonder goede af werking van de auto. De prijs is 6970.—. Aan de opbouw van een dealernet wordt op het ogenblik gewerkt. De fabriek in Zeeland gaat 2,2 miljoen gulden kosten: de totale terreinoppervlakte bedraagt 40.006 vierkante meter. Naast het assem blageterrein wordt een proefbaan aangelegd van een kilometer. Over de plaats, waar de nieuwe assemblage-fabriek zou worden ge bouwd, zijn in het verleden met verscheidene steden onderhande lingen gevoerd. Men koos ten slot te het Sloehavengebied, omdat het aan diep vaarwater ligt,recht streeks bereikbaar voor zeesche pen uit Japan. Voorzitter van de raad van bestuur van de nieuwe .Automobiel Fabriek Nederland'' is de heer J. Chr. M. A. M Deuss jr., die velgend jaar al ten minste 500 Kino's in de nieuwe fabriek hoopt te kunnen assembleren. Hij stelt zich voor, zoveel mogelijk Eurapees materiaal te gebruiken bij de assemblage en heeft het vol sta vertrouwen, dat Hino zich een plaats op de Nederlandse markt zal weten te veroveren. De Japanse Automobiel Fabriek Hina Motor» Ltd. is ontstaan uit de in 1910 opgerichte Tokyo Gas en Electric Conpany Ltd. en ont wikkelde zich voor de tweede we reldoorlog tot een ven de belang rijkste producenten van vrachtwa gens en autobussen in Japan. Di rect na de oorlog werd het pro- duktie-programma sterk uitge breid. Zes jaar geleden introdu ceerde Hino de eerste personen wagen. In 1961 werd de pick-up Briska uitgebracht en in 1965 de door Michelotti ontwórpen nieuwe versie van de Hino Contessa per sonenwagen en coupe. Hino mo tors neemt thans in Japan de vijf de plaats in op de ranglijst va» automobielproducenten. Ver schrikkelijke spitsuur Bedrijfswagen-RAI in februari De 51ste RAI-tentoonstelling voor bedrijfswagens wordt gehouden van donderdag 3 tot en met zondag 13 februari van het volgend ja«r. Gezien de steeds toenemende be tekenis van de bedrijfsauto, ook voor de middenstand, zal op dit lichtere genre speciaal de nadruk worden gelegd. Het tentoonstelling motto luidt dan ook: „Van licht naar zwaar." Zowel in de sectoren bedrijfsauto's als bij carrosserieën en onder delen en toebehoren is een toename van het aantal in schrijvingen te constateren, zo wordt nu al meegedeeld. Een bewijs van het steeds groeiende belang van de be drijfsauto voor onze econo mie. De tentoonstelling is geopend van 10 tot 17 uur en 's avonds van 19 tot 22 Op zaterdag en zondag n 10 t< 17 u In een van de laatste afleverin gen van „De Autokampioen" lan ceert de ouddirecteur Wegen en Verkeer van de ANWB, de hee A. G. M. Boost het plan. de werk tijden van kantoren, bedrijven instellingen in de toekomst rigo reus te spreiden. Dat kan de spits- drukte verlichten, zegt hij. De bedrijven die een omvangrijk woon-verkeer veroorzaken, zul len in onderling everleg tot deze spreiding mseten komen, waarbij de aanvangstijden met verschillen van een kwartier, bijvoorbeeld tus sen 7.45 uur en 9 15 uur en de slui tingstijden tussen 16-39 uur en 18.00 uur moeten zijn gelegen On ze vraag: wie bijt de spits af? Wegeninformatiedienst 070-814391 Van de KNAC de Kon. Ned. Automobiel Club vernemen we, dat er nog altijd automobilisten zijn, die (thans tevergeefs) het oude telefoonnummer van de We geninformatiedienst bellen. Ter in- informatie: het huidige nummer luidt: 070-814391. De wegeninfor matiedienst KNAC-ANWB krijgt tijdens drukke weekends soms meer dan 25.000 telefoontjes te verwerken Gemakkelijk starten met Start Pilot Om een goede, snelle start te garanderen wordt door Van der Straaten N.V. in Gorinchem „Start Pilot" op de markt gebracht. De superbrandstof, die in het lucht- filter moet worden verstoven, zit verpakt in handige spuitbussen. Volgens de importeur geeft de kleine hus (ƒ6,75) honderd snelle starts en de grote bus (ƒ9,25) hon derdenvijftig. Koudstartinstallatles werden al lang gebruikt voer diesel vracht wagens. Omdat het gemak nu een maal de mens dient, is bij de spuitbus ook een plastic slangetje te krijgen en een schroefdop. Op simpele wijze Is het slangetje te verbinden met het luchtfilter: de spuitbus kan in het handschoenen kastje worden opgeborgen en zie: de automobilist die van de super brandstof gebruik wil maken om in één keer te kunnen starten, be hoeft er niet eens zijn wagen voor uit. Vanuit de cabine kan hij de brandstof in het luchtfilter spuiten. Geen „groene kaart" meer in Benelux Na 1 januari 1967 zal het niet meer nodig zijn, om bij het ver keer binnen de Benelux-landen aan de grens de z.g. „groene kaart" te tonen. De controle zal worden afgeschaft. Dit vloeit voort uit het van kracht worden van het Bene- lux-verdrag over de wettelijke aan sprakelijkheid voor weggebruikers. Let wel: 1 januari 1967, dus dit jaar nog niet. Een groet aantal verbeteringen en nieuwigheden kenmerken de Rambler Renault 1966. De radia- torgril kreeg een nieuw profiel, de koplampranden werden gewijzigd en het profiel van de achterportie ren werd gewijzigd. Verder: nieu we wieldoppen, gewijzigde achter lichten en gewijzigde koffersier lijsten. Ook het interieur onder ging veranderingen. Ds voor- en achterzittingen werden comforta beler en het lichtsignaal-handel kreeg een gemakkelijker plaats. Er werd een nieuw, tweekleurig stuur wiel gemonteerd en de binnenspie gel kreeg een betere plaats. De wagen is leverbaar met 3-bak, 3- bak met overdrive en met volauto matische transmissie. In de hete, rumoerige .martel kamers" van de Goodyear fabriek in Luxemburg draaien de molens dag en nacht om de banden te kwellen. Hier wordt, onder de ver schrikkelijkste omstandigheden, de band aan de tand gevoeld. Hete lucht-kachels zorgen voor een woestijnachtige bedrijfstempera- luur. Ruwe rollen pijnigen het loopvlak: snellersneller stééds sneller gaan die rollen. Er is een machine, die een vaart van 320 kilometer por uur kan veroor zaken. Kijk naar die band. Het enorme wiel ernaast aorgt voor de snel heid. Tweehonderd kilometer per uur. Tweehonderdenvijftig kilome ter por uur. Do toeschouwer kan nu. staande m het laboratorium, zijn ogen nauwelijks geloven. Want dankzij een zeer speciale belich ting lijkt de band volkomen stil te staan. Boor zeer korte MshtfMtse» i van een-tWeeduioendste seconde) op de razendsnel ronddraaiende band te werpen, wekt men voor het traag reagerende mensenoog de illüsie van een onbewogen band. Op deze manier kunnen de vervormingen die door de hoge snelheid optreden, haarfijn worden waargenomen en ook gefotogra feerd. Tweehonderdentachtig kilo- iti de „martelkamer" mn ie beuiewerktuigen. i werden beproefd. TAXI'S in Kopenhagen worden uitgerust met achterbumpers, waarop heel eenvoudig een fiets kan worden vervoerd. Wie door een regenbui wordt overvallen en geen zin meer heeft om te trap pen, kan zich zo, met fiets en al, droog verder laten Bron: De Fiets. HET AUTOM0SEUM in Driebergen heeft tieke benzinepomp gekregen: een handpomp me' van elk vijf liter, die geheel gerestaureerd er Bron: Automuseum. ESSO Nederland N.V. gaat in Utrecht een eigen volledige „Auto-shop" exploiteren. Het betreft hier een experimentele win kel, waar men allereerst wil vaststellen, voor welke accessoires bij de automebiMst de meeste belangstelling bestaat. Daarna wordt overwogen, daarvssr in aanmerking komende benzine-verkoop punten uit te rusten mei dit geselecteerde assortiment. Bron: ESSO. 0 FOM» levert de nieuwe, pas entwikkeMe T4 benzinemotoren, die in de Ferd Carsair werden gebruikt, nu oek als indtKWiemotor. Zij kunnen werden toegepaet in beten, speciale voertuigen, gene rateren, pompen en vorkheftrucks. Bron: Ferd. HR.LMAN heeft op basis van de bekende Imp nu ook een bestelwagen entworpen, de Commer Imp. Het is de eerste bestel wagen uit Engelend met de motor achterin. De laadvloer is 137,5 cm lang en 122,5 cm breed. De Commer Imp zal in het voorjaar 1966 te krijgen zijn voer een bedrag van rond de vijf mille. Bron: SMMT. 0 DE SPAANSE fabriek Nueva Montana Quljano S.A. te San tander zal in de toekomst de 85» en 1109 modellen van BMC gaan assembleren. Bron: SMMT. 0 BEZORGD is de EVO over het stedelijk goederenvervoer. „Wij constateren, dat hoe langer hoe meer de drang toeneemt, om stads kernen voor bepaalde gedeelten van de dag af te sluiten voor het goederenvervaer, hetgeen voor handel, industrie en middenstand een ramp zau kuruian worden. Goederen kunnen niet „lopen zij moeten voer de deur van winkel of magaaijn warden gebracht op tijdstippen, dat het bedrijf Is geopend. Vaar en na the tijdstippen komen de vervoerders voor gesloten deuren. Wi| staan vaar een absolute onmogelijkheid." Bron: Mr. F. E. Spat, voorzitter van de Eigen Vervoerders Organisatie. HET BLAD van de ENAVO Eerste Nederlandse Auto Yoking Organisatie schrijft: „Het Is eon bijzonder prettige gedaahte, dat de Nederlandse regering vol belangstaUsng is vaar adtert« groapan, dia zorg behaevan, zelfs in liet buitenland. Maa «bene ziah cantor te realiseren, dat het Nedarlandae volk niet lutsiidtend bestaat ml ouden van dagen en kinderen, die deze staatsvadorlijke zorg be haeven, maar aak uit 33 procent Nederlanders, die dat geld vaar die zorg op meetan brengen. Het avargrate deal van die 38 procent werkt met een auto en niet Uit weelde. Bron: Bnava. Br. HBUB VAN BOBÏINE, bouwer van de Nederlandse per sonenauto, de Baf, kreeg vorige maand de prijs van het Nederlands Centrum voor Directeuren, een bronzen beeld, „om hem te eren, wiens optreden als directeur wordt gekenmerkt door een construc tieve instelling en die andere leden van de maatschappij betrekt bij zijn ondernemersschap, gericht op de produktieve toepassing van menselijke inventiviteit en kundigheid." Bron: NCD. meter pier uur. Driehonderd kilo meter per uur. De band kermt: dan gaat het loopvlak aan flarden De band blijft heel, maar de stuk ken rubber vliegen in het rond. Een teller geeft precies aan, wat deze bepaalde band nog juist kon hebben. En wat hij juist niet meer kon hebben Ten minste even spectaculair als deze „martelkamers" zijn de ban den-persen, die in lange rijen twee aan twee nabij een lopende band staan opgesteld. Het zijn geauto matiseerde machines, die met stip te tussenpozen de geperste band naar buiten werpen, op de lopende band, die dan weer verder voor het transport zorgt. Tienduizend ban den per dag, maken ze hier, in Colmar-Berg, een van de 85 vesti gingen van Goodyear. Het is, op die van Wolverhampton in Enge land na, de grootste fabriek. „In totaal werken hier 230 ingenieurs, technici, tekenaars etc", zegt de directeur, de heer G. J. Buijten- dijk. „Het zijn mensen van maar liefst elf verschillende nationalitei ten. Er zijn ook dertig Nederlan ders bij". In 1951 startte Goodyear met de^e fabriek, die thans de Bene lux-landen en West-Duitsland van banden voorziet. Toen bedroeg de dag-produktie 480 banden. Maar de vraag van de heftig motorise rende Europeanen nam snel toe. Auto's eisen nu eenmaal banden. „We kunnen de vraag niet aan", aldus de directeur van Goodyear Benelux. „En we ver wachten voor het volgend jaar nog verdere stijging van de ban den-vraag". Neen: het is géén drukfout. Hoe wel het officieel heet, dat Ford in de Belgische provincie Lommei enlangs een groot „Test-centrum" heeft gespend, waar men de in Duitsland, België, Engeland en Amerika gebouwde automobielen duchtig aan de tand kan voelen, spreekt men officieus van het „pest-eentrum", omdat automo bielen zelden erger worden „ge pest" dan juist op dit 2,3 miljoen vierkante meter grote terrein, waar de wagens onder alle moge lijke rij-omstandigheden worden beproefd. Er is een baan met een aantal bochten om de wegligging te con troleren en een speciale rechte baan dient vaar de systematische centrale van remcapaciteiten en acceleratie-vermogens. Verder vindt men er wegbppervlakten van het wasbord-type en de z.g. kin derhoofdjes. Reestvorming en be stendigheid tegen corrosie kunnen worden onderzocht door het rijden door een zoutwaterbad. Heel wat in Lermmel bedachte ellende zal de normale auto in een normaal auto-leven nooit tegenkomen. Maar men moet er iju eenmaal rekening mee houden. Op de foto: Even een hellinkje na men in Lotnmel. De auto moet er tegen kunnen. Niet alleen serie- produkten worden hier beproefd, maar ook de nieuwe modellen, waarmee de fabriek eens op de markt hoapt te kunnen verschij nen. Geen wander dus, dat dit test-centrum zwaar wordt bewaakt IlITO-MOGRiFIE

De Havenloods | 1966 | | pagina 4