m Manager Brox: Feijenoord weer op weg naar succes ZOVEEL HOOFDEN QO ZOVEEL ZINSNEDEN-*- Niets is gevaarlijker dan het doen van wedstrijdprognoses Bevervolk van diergaarde damt voor zijn winterkost 19.66 goed begin halve werk RECTIFICATIE A. Z. R. JORRIT JORITSMA SCHRIJFT ONS: een is 't coupons gordijn- en japonstoffen 10% korting tfs HAVENLOODS DONDERDAG 6 JANUARI 1966 TTeijenoord" zei de heer G. Brox, manager van de Rotterdamse vereniging, „is een soort nationaal instituut geworden. Een vereniging waar het hele land een klein beetje mee meeleeft." Dat deze opvatting juist is, werd in de afgelopen weken weer eens onder streept met een onafgebroken stroom aanvragen om kaarten voor de ontmoeting van de Rotterdammers tegen Ajax. Deze wedstrijd staat voor zondag op het programma. Uit alle delen van het land, van Maastricht tot Groningen kwamen verzoeken om toegangskaarten binnen, maar helaas kregen de meeste voet balliefhebbers nul op het rekest. AI sinds enkele weken is er geen plaatsje meer onbesproken en dat doet natuurlijk vooral de heer Brox goed. Hij zei: „Het eerste elftal heeft een moeilijke tijd adhter de rug, maar het ziet er toch naar uit dat we de weg naar succes hebben teruggevonden. Dat zit niet alleen in de komst van Harry Bild- Ik geloof dat de Zweed een aan winst is voor het elftal, maar ona goe de spel valt of staat niet met hem. Dat zou ook niet juist zijn, want je moet er bij de samenstelling van een elftal van uit gaan dat de topspelers geblesseerd kunnen raken en daarmee mag het elf tal dan niet van slag zijn". Ajax werd onlangs met een soortge lijke situatie geconfronteerd toen Pronk zich een ogenblik vergat en zichzelf met een ferme klap voor vier weken buiten het elftal stootte. Hij zal zondag niet van de partij zijn. „Heel jammer", zei de heer Brox, „want ik ken hem als een sportieve speler. Overigens geloof ik niet dat Ajax door deze tegenslag belangrijk gedupeerd is. Ook de Amsterdammer* blijven een gevaarlijke tegenstander zon der hun vertrouwde spil. al meen ik dat him voorhoede zondag te zwak zal zijn voor onze defensie, terwijl onze aanvals- linie juist in staat is hun verdediging te overrompelen". Dit vertrouwen ls geput uit het op merkelijke herstel van de laatste weken en het typeert de stemming die weer bij Feijenoorêl heerst. De manager van Ne derlands populairste voetbalvereniging spreekt met grote vastberadenheid.Hij is er zeker van dat Feijenoord binnen kort weer de allure heeft van een groot elftal. De heer Brox zegt dan ook over het verloop van deze competitie: „Voor het kampioenschap van Nederland zijn wij weer ernstig kandidaat". Over de uitbreiding van het aantal contractspelers dit jaar: „De kennisma king met Bild is goed bevallen. Scandi- naviërs liggen ons beter dan de zuider lingen en bovendien vragen de „ama teurs" uit het hoge noorden nooit zulke hoge bedragen. Vooral in Schotland zijn heel wat van hun goede spelers als fullprof terecht gekomen en het zit er zeker in dat we straks opnieuw zullen proberen om enkele Scandinaviërs aan te trekken". Over de verkoop van Bergholz: „De Maastrichtenaar was een jongen met een moeilijk karakter. Zeer wispelturig. Hij ia na een overrompelende start afgezakt naar het tweede elftal van Anderlecht". Over de verkoop van Henk Groot: „Na tuurlijk speelt hij in Ajax een goede par tij en dat hij onze grootste concurrent in de strijd oma het kampioenschap van Nederland goede diensten zou bewij zen was vooruit bekend. Maar geloof mij.die jongen was niet tegen te hou den. Dat hij zondag zijn uiterste best zal doen om zijn „oude" club een ne derlaag toe te brengen is een situatie iraan wij hier nog even moeten wen- Het begrip clubliefde raakt verder Henk Groot van club veranderen, maar niemand vindt dat vreemd. Ook zonder Henk Groot moet ons elftal overigens in staat worden geacht om kaïriptoen te worden. Als ik die overtuiging volledig op alle spelers zou kunnen overdragen, zou er heel weinig onzekerheid overblijven. Maar, wanneer de klok 's zondags twee uur heeft geslagen, dan kan ik niets meer doen Rinus Michels: rekening houden met inzinking ER zijn zoveel factoren die een voet balwedstrijd kunnen beïnvloeden, dat ik voor de wedstrijd van zondag echt geen prognose zou kunnen geven". Dat zegt Rinus Michels. zelf tien Jaar lang uitblinker in het eerste elftal van Ajax en trainer van het Amsterdamse team. Hij spreekt uit een rijke ervaring, want in zijn loopbaan als voetballer heeft hij menigmaal tegen Feijenoord ln het veld gestaan. „In zeer véél wedstrijden ls de uit- clag volkomen anders uitgevallen dan we verwachten en dat maakt me een beetje huiverig om over deze wedstrijd veel te zeggen. Natuurlijk zijn wij iets verzwakt door de schorsing van Pronk, maar een goed resultaat zal hiervan niet afhangen. We zullen zondag probe ren ons gewone, goede spel te spelen en dat kan verrassend genoeg zijn. Ik ben erg blij dat we Henk Groot weer in onze gelederen hebben. Br geloof dat hij zich in de omstreken van Rotterdam niet zo prettig voelde en zoiets merk je altijd aan een speler". Rinus Michels spreekt nuchter over het succes dat Ajax tot nu toe In de competitie heeft geboekt. Hij zegt: „Het is tot op heden allemaal erg gunstig verlopen, maar ik houd er toch wel re kening mee dat er eens een inzinking zal komen. Bij Feijenoord heerst mo menteel een Bild-rage en het komt wel even slecht uit dat we juist in deze pe riode een belangrijke steun als Pronk moeten missen. Ik geloof trouwens niet in wondervoetballers en ook onze achter hoede in nieuwe samenstelling zal waar schijnlijk wel een behoorlijke greep op de gevaarlijke voorhoede van Feijenoord hebben. We zijn niet favoriet, maar in deze prestigeslag zulten wij zeker een heel goed figuur slaan". Arbiter Dorpmans: geen ruw spel nodig ZONDAG speelde hij met de vetera nen van Vitesse zelf nog een voet- batetri jd; over drie dagen zal hij pro beren de ontmoeting Feijenoord-Ajax in goede banen te leiden: scheidsrechter J. F. Dorpsmans uit Arnhem. Deze 40-Jari- ge arbiter heeft ook vorig jaar Feije noord-Ajax onder zijn hoede gehad en meer afgaande op die ervaring zegt hij: „Zulke wedstrijden zijn meestal niet zo moeilijk. Hier komen twee technische teams tegen elkaar uit en die hebben geen ruw spel nodig". Arbiter Dorpmans die pa* vijf seizoe nen in het betaalde voetbal fluit ls «teik favoriet om dit jaar op de lijst Premie-verlaging hij Stad Rotterdam" De levensverzekeringmaatschappij „Stad Botterdam" N.V. heeft met ingang van 1 januari voor een aantal vormen van levensverzekering de premiën ver laagd. Het betreft hier zogenaamde risico verzekeringen. Dat zijn verzekeringen, waarop uitkeringen worden gedaan, in dien de verzekerde voor een bepaalde datum komt te overlijden. De premieverlaging, die afhankelijk Is van de leeftijd van de verzekerde en van de duur der verzekering, kan meer dan tien procent bedragen. De verlaging is mogelijk geworden door het gebruik maken bij de premie berekening van moderne sterftestatistie- ken en door de sterk vergrote omzet, die de „Stad Rotterdam" met deze ver zekeringen behaalde. In de advertentie van de Rotterdamse Ziekenfondsen d.d. 30-12-'65, betref fende de wijziging van de Zieken- fondspremiën werd abusievelijk Zie kenfonds A.R.Z. genoemd. De juiste naam ls echter ZIEKENFONDS Ik weet wat er te koop is. Ik ben het symbool van de tieners. Ik pak ze aan hoe ze aangepakt willen worden. Ik zeg ...elke gozer pakt een wijfie en golven maar er tegen aan. En als er grieten flauwvallen, dan krijgen ze een bak water. Ene Eager Waard Soms kan de wijze waarop wij over ,/onze bejaarden" spreken mij onweer staanbaar doen denken aan de manier waarop de dierenbescherming voor onze huisdieren Op de bres staat. Dr. J. Scbreuder Vraagt ene jongetje aan andere jongetje: „Weet jij het verschil tussen een condoom en een dinky toy?" zegt andere jongetje: „Wat is dat, een dinky toy?" „Lager onderwijs" van C. Bnddingh Het uitlenen van mascarastiften, zoals meisjes dat veel doen, is een bron voor verspreiding van trachoom, de voornaam, ste oorzaak van blindheid. Dr. Philips Thygeson Mijn vader heeft het dikwijls in mijn jeugd gezegd: Edu, jij wordt een leider der mensen. Het zit in je. Vader kon het weten. Ik heb er vroeger om gelachen, maar nu geloof ik dat hij gelijk begint te krijgen. Meermalen heb ik visioenen gehad. Vrije Burger Eduard Drenthem Soesman Als het voor ons moeilijk is om aan een Europa zonder Frankrijk te denken, dan is het naar mijn mening nog moeilijker voor Frankrijk om aan een Frankrijk zonder Europa te denken. Paul Henri Spaak K.E.S.-zegels sparen is veilig sparen Manager Brox: op van Internationale scheidsrechters te ko men. Onder de kritische blikken van de scheidsrechterscommissie baant hij zich een weg naar de top. Ofschoon hij voor strenge arbitrage is heeft hij in de af gelopen vijf jaar nog maar twee spe lers naar de kleedkamer verwezen. De laatste keer onlangs bij de wedstrijd Xerxes-NAC. Zijn loopbaan op het voet balveld heeft een stevige basis gevonden in de carrière als middenvoor van Vi tesse. Niet minder dan tien jaar achter een heeft hij do aanvallen van het des tijds vermaarde elftal geleid. „Dat was in de goede tijd van Vites- ondergrond hebt en je hebt wat gevoel voor arbitrage dan kun je je gemakke lijk verplaatsen in de situatie van de spelers en dat kan een soepele leiding opleveren. Ik was overigens dolgelukkig dat ik de belangrijks wedstrijd van zon dag heb gekregen". Ongetwijfeld omdat hij dan opnieuw zijn grote klasse als scheidsrechter kan aantonen. 5 en 27 december 1965? Reeds na de prestaties! Vlak voor de Nederlandse Schaatskampioenschappen, die 26 en 27 december jJ. in Deventer werden gehouden, was de Nederlandse pers vrij wel unaniem van mening, dat het duel Schenk-Liebrechts de nationale titel strijd zou beheersen. Daaraan zou verder niemand te pas komen. Ook Cees Verkerk niet. Weliswaar zou Cees later ln het seizoen nog van zich doen spreken, maar in Deventer zou hij moeten buigen voor de overmacht van zijn twee rivalen. Rudie Liebrechts zou als grote favoriet voor de titel starten. En wat gebeurde er op die, ln de De tweede dag weer, na de meest flit- schaatsgeschledenis zo gedenkwaardige sonde en enerverende schaatsgevechten, - - ooit op Nederlandse banen gevoerd.Cees Verkerk diende zich met twee nieuwe Nederlandse records aan als de groot ste Nederlandse schaatskampioen aller tijden! Rudl Liebrechts werd derde. Ik zelf, tevoren als vierde man getipt werd zesde. Als ik nu een schuchtere poging waag om het succes van Cees Verkerk te verklaren, wil ik wijzen op de navol gende factoren. Cees was door de voor spellingen mentaal zwaar geladen. Cees had zelfvertrouwen; hij was zich van zijn eigen kunnen bewust. Cees wilde eens laten zien, wat hij waard was. Cees wilde afrekenen met het odium van „de derde man". De derde man Al deze factoren hebben hem mijns in ziens naar een grootse prestatie gevoerd. En zo'n grootse prestatie is zeer belang rijk. In schaatskringen wordt iets derge lijks een doorbraak genoemd. Is het goed I dan blijven de prestaties na zo'n door- I braak, op dit verhoogde niveau gehand haafd. Met Cees Verkerk heeft het er alle schijn van dat dit inderdaad het ge val zal zijn. Afgelopen weekeinde beeft onze ploeg 'e wedstrij- deelgenomen aan internationale v de lente komt valt er rondom de vijver in „Blij- Dorp", het centrum van de dier gaarde, heel wat te genieten. Dan klinkt er de jubel van de kleine Hollandse eendjes en de smierten. En dan vallen de typische gelui den en de opvallende kleuren van bekende inheemse soorten water vogels zomede de bedrijvigheid rond de broedkorfj es, die er ge plaatst zijn, op. Hoewel die bedrij vigheid wel iets is afgenomen, se dert „Blij-Dorp" twee jaar geleden begonnen is met het inrichten van een broedfarm voor watervogels aan de Kralingseweg, omdat ge bleken is, dat het kweken van wa tervogels, dicht op elkaar, niet be paald een groot succes oplevert. Maar vertier li er nog genoeg, wanneer men, rustig op een bank bij de vijver gezeten, toeziet op de vele, in eigen tuin uitgebroede en opgefokte vogels, waar onder ook de kuif eendjes met hun zwar te „hoofddeksels", die in de broedtijd altijd een stil plekje opzoeken, zodat men niet altijd de kuikentjes, wanneer zij ter wereld komen, in de gaten heeft. Waar door zij, wanneer zij eenmaal groot ge worden zijn, zich kunnen verspreiden over de stad. Zij leveren dan een be langrijke bijdrage aan de «ingels waarin zij zich naar hartelust kunnen uitleven. Ook de aalscholvers vragen de aan dacht in de vijver, speciaal, omdat zij voor de visstand in ons land als zeer na delig beschouwd worden en daarom doel bewust worden ingeperkt. Vroeger waren de aalscholver-kolonies bij ons zeer alge meen, maar thans zijn er alleen nog maar grote kooien voor de dieren in de natuur-reservaten van het Naardermeer, in Lekkerkerk en in de kop van Overijs sel. Waar overigens het aantal ook weer bewust laag gehouden wordt, door een aantal eieren weg te nemen, voor zij uitgebroed zijn. „Bij-Dorp" heeft toestemming gekre- REISBUREAU WAGONS UTS/COOK VOORDELIGE GROEPSREIZEN EN GEREDUCEERDE TARIEVEN VOOR OUDERS VAN EMIGRANTEN WIJ KOMEN" avond met film, zang (Alb. de Booy) 14 januari in de FLEVOZAAL, Hoogstraat 11L Toegangsprijs ƒ1.— één consumptie yrij; niet-leden eyeneens welkom. Inlichtingen: REIS- EN PASSAGEBUREAU wagons-1 its//cook Schiedamse Vest 56 - Telefoon 010—11.25.00. gen om in een bepaald reservaat jongen te vangen en die zijn thans onderge bracht in een grote dode boom, die in de vijver boven water uitsteekt en dient voor het bouwen van nesten, voor het broeden en voor het voortbrengen van jongen. Aanvankelijk probeerde men, de jonge aalscholvers vrij in de vijver te laten rondvliegen, maar dit is geen suc ces gebleken. Want toen de dieren de vliegkunst wat beter onder de knie, of liever onder de vleugel kregen, vlogen zij de vrije wereld in en dat was geens zins de bedoeling. Daarom worden de vogels thans gekortwiekt zodat zij met de vijver en met korte-afstand-vliegen genoegen moeten nemen. Een attractief hoekje is ook het perk je in de rotstuin bij de vijver, waarin 's zomers een familie stokstaarten woont. Kleine civetkatten, die in Zuid- Afrika in grote families onder de grond, in zelf gegraven holen en gangen leven en de hele dag door in de weer zijn. Bij het publiek zijn zij daarom zeer popu lair, vooral door hun eigenwijze optre den, met de voorpootjes voor de borst, op het hoogste punt van hun verblijf, dat als uitkijkpost dient voor naderend gevaar. Want in de natuur moeten zij uiterst beducht zijn voor grote roofvogels en dit oer-instinct is dusdanig ook in het bezit van Blij-Dorp" verankerd, dat er reeds, wanneer er een meeuw overvliegt gepiept en gefloten wordt, alarm gebla zen derhalve, waarop de hele familie met de grootste spoed in de holen ver dwijnt. Ook van overvliegende vliegtui gen moet zij niets hebben, want zij rea geren er met hetzelfde effect op, als bij echte vogels. Heel vreemd. Het meest interessante dier, dat men ln de hoek van de vijver aantreft is de bever, die algemeen bekend staat als de waterbouwkundig ingenieur van het dierenrijk. De exemplaren, die men in „BHj-Dorp" aantreft, zijn van Canadese oorsprong, beroemd en ook wel berucht door het feit, dat zij beken en riviertjes afdammen. Achter de dam, waarvoor zij handig de juiste plaats weten te vinden, vormt zich een stuwmeertje, dat voor bevers van tweeërlei betekenis is. Aan de kant van de dam bouwen zij namelijk een burcht, half onder water, maar zo geconstrueerd, dat de toegang onder water ligt, waardoor roofdieren, die de kunst van het duiken niet verstaan, nim mer als ongenode gast kunnen binnen komen, mede doordat het waterpeil van het meertje altijd hetzelfde blijft. Ter wijl de bevers hun burcht tevens gebrui ken als opslagplaats van voedsel, voor de wintermaanden. Dat voedsel bestaat voornamelijk uit verse boomschors. Vandaar, dat de be vers de gehele zomer druk doende zijn, om takken en boomschors aan te voe ren, aldus een wintervoorraad vormend, die onder water met tenen wordt afge dekt, waardoor zij zich het hele jaar door van verse boomschors verzekerd weten. Ook in de diergaarde hebben zij de gelegenheid om takken en kleine boomstammetjes onder water aan te brengen, een bezigheid, waarvan men versteld staat en waarbij vooral prijs wordt gesteld op een behoorlijke water stand. want wanneer dit niet het geval is. raken de dieren in paniek, hetgeen duidelijk gebleken is, toen er in de afge lopen zomer, werkzaamheden aan de vij ver moesten worden verricht en hier en daar droge plekken ontstonden. Toen sleepten zij in ijLtempo modder en tak ken aan, om er bet gaas van hun kuipje mee dicht te stoppen, opdat het water er niet uit zou stromen. In ieder geval zijn bevers buitenge woon ijverige dieren, die bij het bou wen niet alleen gebruik maken van hun bek, maar ook van hun voorpootjes en er zelfs niet tegen op zien, om grote ste nen te sjouwen, zo groot, dat men zich wel eens afvraagt, hoe dit mogelijk is. Ook dragen zij hun jongen in de voorpo ten rond. Maar ten slotte zijn bevers be trekkelijk grote knaagdieren, met platte staarten, waardoor zij van beverratten, die ronde hebben, gemakkelijk te on derscheiden zijn. In West-Europa zijn zij praktisch uitgeroeid en in ons land weid de laatste bever 170 jaar geleden ln de Ussel geschoten. In Oost-Europa, Sibe rië en Canada komen zij echter nog vrij algemeen voor. horen tot de waterbewoners in de vijver van de diergaarde. Ook zij bouwen heel Ingewikkelde nesten, maar zij leggen geen dammen aan. Zij leveren een bont- soort, nutria, en ten behoeve van dat bond worden zij nogal eens in pelsdie- renfarms gekweekt. Van tijd tot tijd ontsnappen er echter wel enkele en om dat men in Nederland altijd beducht is voor de dijken, waarin knaagdieren ho len graven, is dit minder gewenst. Maar een geluk is, dat beverratten de winter niet kunnen verdragen, in tegenstelling tot de bisamratten, die een doorlopend gevaar vormen en daarom fel bestreden worden. In de omgeving van Roermond kwam tot voor kort mog een kolonie beverrat ten voor, maar voor zover bekend heb ben zij de strenge winter 1962'63 niet overleefd. En in .Blij-Dorp" wordt een regelmatige controle uitgeoefend op de betonnen bak, waarin de dieren leven en er gaat geen dag voorbij, ot hun aan tal wordt geteld. Het „weest op uw hoe de" doet hier dus wel opgeld. M. VAN DEN tweede u, -cue, en Amerü deelnamen. En wie werd eerste v het eindklassement? Precies, Cees Ver kerk! Weliswaar won Ard Schenk de 500 m. in 41,9 sec, maar Cees bracht z\ wel de 1500 m. als de 3000 m. op zijn naam. Schenk werd 2e, Bartling 5e, Lie brechts 8e en ikzelf 9e (Nottet viel op de 500 m.) pgegeven aan 50, te Rotter dam of telefonisch onder nummer 183954, zal Ik de secretaris en de penningmees ter van onze vereniging gaarne verras sen. Tot een volgende keer, wanneer ik iets hoop te schrijven over ons trainings kamp hier. Jorrit Jorritsma Valdress Ungdomsherberge Fagernes (Noorwegen) Terlenka 55/45 herenpantalons Speciaal slankmakend model. Moderne kleuren. Embleem baan, de aanduiding S.V. „Rotterdam" en een afbeelding van Cees Verkerk in actie. Juist nu er in en rondom Rotter- deren van de S.V. „Rotterdam" met e lidmaatschap of donateurschap te ver sterken. Deze jonge actieve vereniging der leiding van haar trainers Van pen en Nederveen verschillende condi tietrainingen in de Kralingerhout en in een gymnastiekzaal, terwijl donderdags- bovsztdl het Noorse Hamar. De contributie _- junioren bedraagt 8.- en voor senioren m. i. v. 13 januari op al onze japonstoffen I goudsesingel 33a rotterdam - telef.124104 HET RODE ETIKET! TERLENKA 55/45 HERENPANTALONS West.Kruiskade Korte Hoogstraat Katendr. logedijk Winkeleentr

De Havenloods | 1966 | | pagina 8