u zet grote ogen op bij het zien van al die koopjes MOKD- EK KLAUWZEER Het mond- en klauwzeer is niet gemakkelijk te -varkentje ZOVEEL HOOFDEN Q O wassen «WEEL ZINSNEDEN 1 i i lil Winkler Prins begon 100 jaar geleden aan zijn encyclopedie Besmet terrein Juliana stuitte bij PVC op onverwachte tegenstand m m GRAMMOFOONPLATEN UITVERKOOP: DE HAVENLOODS DONDERDAG 13 JANUARI 1966 ]yjOND- EN KLAUWZEER be heerst de nationale veehou derij. Elke ochtend, even voor zij de slobber gaan klaar maken, kijken duizenden boeren met span ning naar hun varkens. Lopen de dieren kreupel Hebben zij blaasjes op de neus- spiegel Anton van Achten in het Noord limburgse Reuver was (op zater dag 9 oktober) de eerste boer die door de gevreesde ziekte werd ge troffen. Onmiddellijk werden zijn 112 varkens en vijf pinken naar een destructiebedrijf vervoerd. Dc stallen en het erf werden verschei dene malen nauwgezet met natron loog ontsmet. Aan de ingang van zijn boerderij en op de deuren van zijn stallen verschenen de beruchtt waarschuwingsborden. En in een kring van vijf kilometer rond zijn bedrijf werd een veevervoersver- bod van kracht. Drie dagen later ontdekt men op een bedrijf in 't nabije Maasbree 'n nieuwe besmetting. Men neemt er dezelfde maatreglen als in Reuver. Maar een week later steekt de ziekte in de omge ving van Deurne de kop op. Men spreekt er van een explosie. Tientallen bedrij ven worden getroffen. Er wordt groot alarm gegeven. Een tiental entploegen, gewapend met een nieuw, nog niet hele maal uitgeprobeerd, tienvoudig gecon centreerd vaccin, bezoekt boerderij na boerderij. In deze streek wordt de inen ting verplicht gesteld. Men doet alles om jfe streek te isoleren. Maar het is tever geefs. Plotseling komen er meldingen binnen uit de omgeving van Schaijk, en- xele tientallen kilometers noordelijker. Daar worden ook speciale entploegen in gezet. En in Sint Oederode vestigt de re gionale veeartsenijkundige dienst van het ministerie ven Landbouw een diagnos tisch centrum. Van hieruit worden diag- noseploegen de besmette gebieden in ge stuurd. Hun streven: binnen een uur na de melding de diagnose te hebben gesteld de waarde van de veestapel te hebben getaxeerd, de zieke en gezonde varkens naar een destructiebedrijf te hebben ge bracht en het bedrijf te hebben ontsmet. Men leeft in oorlogssituatie. Beneden rivieren ALLES wordt in het werk gesteld om de besmetting beneden de rivieren te houden. Brabant en Limburg en tot 29 december ook Zeeland worden door een kordon van voorschriften omgeven. Geen varken, koe, schaap of geit kan naar bo ven de rivieren worden gebracht. De Waal vormt de geveehtslinie. Bij elke rivierovergang, van de Duitse grens tot de Grevelingendam, worden dag en nacht bewakingsposten betrokken. Op de dijken en in de besmette zones zijn constant patrouilleploegen op pad. Iede re verdachte auto wordt onderzocht. Bij de Moerdijk, Gorkum en Nijmegen wordt aan beide zijden van de brug gepost. Per portofoon worden de noordelijke bewa kers door de zuidelingen van de komst van verdachte wagens op de hoogte ge bracht. Er staat veel op het spel meer dan de doorsnee Nederlander beseft. Het bui tenland houdt de ontwikkeling nauwkeu rig in het oog. België verbiedt als eerste de invoer van vlees en vee vanuit de drie zuidelijke provincies. Frankrijk volgt snel het voorbeeld. Men vreest een in voerverbod van vee, vlees en andere agrarische produkten (groenten, bloem bollen en zelfs in stro verpakt keramiek) uit geheel Nederland. Andere landen zul len dan ongetwijfeld volgen. Er is een exportpakket van niet minder dan drie tot vier miljard gulden in het geding. De strijd wordt intensief gestreden. Er zijn miljoenen mee gemoeid. Maar men hoopt er miljarden mee te redden. In het Brabants-Limburgse gebied rond De Peel en in de omgeving van Schaijk wonden inentingen gehouden: entploegen .vaccineren en masse de gehele varkens stapel. Men volgt daarbij de tactiek van de bestrijding v.e. heidebrand: begin- h kV Waarom een post van een paar hon derd gulden voor de afschaffing van een aantal wereldglobes? Kunnen wij ter bezuiniging op de uitgaven niet beter eerst volstaan met de afschaffing van een paar globes van Nederland? Een gemeenteraadslid over onderwijsbegroting Generaal Franco is een echte katho liek. Hij heeft mij in vertrouwên ver teld. dat hij altijd zijn belangrijkste veldslagen heeft gewonnen op Maria- feesten. Kardinaal Ottavlani Rijnmond is een karikatuur van wat een openbaar lichaam voor het gebied van de Nieuwe Waterweg zou moeten zijn. Wat Europoort voor het Water weggebied in economisch oogpunt is geworden had Rijnmond bestuurlijk moeten en kunnen worden. Oud-gem.secretaris J. Hasper De 'meester zei eens: Hermans, jij weet niets, en ik vond dat niet beledigend. Het is nog steeds zo: ik weet niets, maar ik vind het geruststellend dat de meester alles weet. Toon Hermans Ik draag ook nooit een jas of extra ondergoed. Dat is allemaal niet nodig als je hele huid goed ademt, dan past je lichaam zich vanzelf aan de tem peratuursverschillen aan. Ik ben nooit ziek geweest. Toen ik een half jaar was heb ik longontsteking gehad, maar toen wist ik het ook allemaal nog niet zo goed. Yogi Saswitha Waardering voor kunst gaat niet zon der hebzucht. Ik geloof dat als de heb- kracht vernietigd zoit worden, ook de kunst zou ophouden te bestaan. Wilson, veilingmeester van Sotheby i klauwzeer bedreigt de Nederlandse varkensstapel. Al meer dan honderdduizend van deze dieren 1 afgeslacht. De varkens op de foto zijn vandaag nog gezond, maar morgen kunnen ze besmet zijn. De Veendamse predikant Antony Win kler Prins was 50 jaar, toen de Am sterdamse uitgever Carel L. Brinkman liem de hoofdredactie van 'n geïllustreer de encyclopedie aanbood. Dat was in 1867 en dominee Winkler Prins hapte om fi nanciële en ideële redenen meteen toe, want uit het honorarium kon hij de stu die van vier zoons bekostigen. Drie jaar later verscheen het eerste deel van Win kler Prins' encyclopedie en in 1882. dus nen aan de rand van het gebied en lang zaam optrekken naar de haard. In het gebied rond Deurne boekt men goede resultaten. Men gebruikt daar voor het eerst op grote schaal een nieuw vaccin. Tot dusver was het enten van varkens tegen mond- en klauwzeer een moeilijke zaak. Men had de kwestie, in tegenstelling met de runderentingen, we tenschappelijk nog niet helemaal rond. Runderen spuit men oök- met een vrij nieuw vaccin, jaarlijks tegen mond- en klauwzeer. Dat is voldoende. Bij de var kens is de procedure wat moeizamer. Om drie maanden immuun te worden, moeten zij tweemaal, met een tussenlig gende periode van veertien dagen wor den ingespoten. Maar omdat varkens zel den ouder worden dan zes maanden, is dit entingsschema te omslachtig. En wordt het schema niet streng nagevolgd dan loopt men het risico half geïmmuni seerde varkens te krijgen, waarbij de eerste verschijnselen van mond- en klauwzeer moeilijk zijn te onderkennen. Om, al deze redenen worden de meeste varkens niet voorbehoedend ingeënt. Maar sinds kort beschikt het Centraal Diergeneeskundig Instituut in Amster dam over een tienvoudig geconcentreerde entstof waarmee maar eenmaal behoeft te worden gespoten. Zij was echter nog niet weten strijd tegen het kwaadaardige mond- en klauwzeervirus, bekend onder aanduiding type-C. De re sultaten waren hoopgevend. Er werd vrij vlot een immuniteit bereiit. Maar mid den november was men helaas door de voorraad van 100.000 doses heen. Een inspecteur van de veeartsenjikun- dige dienst in Den Haag: „Inderdaad helaas! Maar jaje produceert nu eenmaal niet volop wat je wetenschap pelijk gezien nog niet helemaal rond hebt. Het gébruik in Deurne beschou wen we als een soort laboratoriumtest. De resultaten zijn hoopgevend. In die omgeving hebben zich ten minste geen nieuwe gevallen voorgedaan." Waallinie doorbroken "VY/ACHTPOSTEN en -patrouillediensten W ten spijt: half november blijkt de Waallinie te zijn doorbroken. De poging Noord-Nederland vrij te houden is mis lukt. In Neede en Eibergen worden nieuwe gevallen gemeld. De eerste week van december verbreidt de epizoötie zich explosiegewijs over Gelderland uit: Meer dan veertienhonderd boerderijen hebben dit beruchte waarschuwingsbord a het toegangshek en op de staldeuren slaan. Het aantal breidt zich gestadig uit met enkele gevallen hier, explosiegewijs in een andere streek. 2 december Wychen. 3 december Groes- beek, 4 december Bemmel en Heumel, 6 december Overasselt, 8 december Barneveld en omgeving. Ede, Ameron- gen en Apeldoorn worden besmet. In de week van 9 tot en met 15 december con stateert men 36 en de week daarop 52 nieuwe gevallen. Overijssel wordt tot zwart gebied verklaard. Onzichtbaar rukt het venijnige virus op. Staphorst, Dalfsen, Ommen, Raalte, Rijssen en Niéuwleusen meldden hier de eerste be smettingen. Enkele dagen later blijken ook vijf bedrijven in Drente besmet te zijn. Onvermijdelijk gevolg van deze niet te stuiten virus-opmars: het buitenland sluit de grenzen voor Nederlands vee, vlees, vleesartikelen, enkele agrarische en aanverwante artikelen. Frankrijk (onze grootste afneemster) en België openen de rij. Duitsland en Zwitserland volgen. Italië aarzelt nog een paar dagen, maar verbiedt de invoer dan ook. Daarmee dreigt ook de kalverenmeste- rij ineen te zakken. Want deze tak van onze agrarische industrie is voor het grootste gedeelte op Italië afgestemd. Deze uitvoerderving kost ons land vijf tien miljoen per week. De binnenlandse handel volgt de oor logsverrichtingen op de voet. Er zijn al meer dan 1500 bedrijven besmet: bijna duizend in Brabant, bijna tweehonderd in Limburg, ongeveer 225 in Gelderland, een zestig in Overijssel en een tiental geïsoleerde gevallen in Utrecht en Dren te. Ruim honderdduizend varkens en meer dan elfhonderd runderen zijn in de strijd gesneuveld. Zij werden in de des tructiebedrijven tot diermeel en tech nisch vet verwerkt. De varkensmarkten in het gehele land worden geschorst. De varkens- markt dreigt ineen te storten. Huisvrou wen profiteren van lagere prijzen voor varkensvlees. De slagers kondigen de prijsdalingen met koeieletters aan. Op de markt ontstaat een zenuwachtige stemming. Als eerste maatregel om de rust te verzekeren besluit men voorlo pig maximaal dertigduizend geslachte varkens in te vriezen. Intussen bestrijdt men de onzichtbare vijand intensief. De boeren krijgen hun vergoeding 100 pet voor gezonde en 75 pet voor de zieke dieren wie laat enten, ontvangt subsidie. De veeartsen hebben voor de massale entingen een goedkoop tarief vastgesteld: een gulden per vaccinatie- Maar de boeren die door mond- en klauwzeer worden getroffen, worden er niet beter op. J. A. Worsseling in Puiflijk (Land van Maas en Waal), van wie op een zondag avond 49 varkens en 1 vaars werden af geslacht: „Over de vergoeding hebben wij geen klagen. Maar je bent een poos je uit je bedrijf. Veertien dagen lang mag je geen varkens houden. De men sen komen steeds terug om de boel te ontsmetten. Al die tijd lig je werkeloos en staan je varkensverdiensten stil. Ik had eigen fokmateriaal. Ik kan nu van vooraf beginnen." Meer dan 1500 boeren kunnen hem dat nazeggen. En wie weet hoeveel er nog zullen volgen. De gevallen in Drente hoopt men tijdig te kunnen isoleren. Maar niemand kan voorzeggen dat het hier bij zal blijven- Men vecht tegen een even onzichtbare als onberekenbare vij and met grootscheepse afslachtingen en tienduizenden inentingen en in na- tronlaag gedrenkte lappen voor de stal deuren. Voor de nationale economie is het van groot belang dat de buurlanden hun grenzen weer openen. Maar daar voor moeten de zwarte gebieden weer tot witte kunnen worden verklaard. En dat varkentje lijkt niet gemakke lijk te wassen. Het hoog geklasseerde Juliana heeft het tegen het Haagse P.V.C. veel moei lijker gehad dan het verschil op de rang lijst zou doen vermoeden. De Schiedam mers hebben vijf sets nogdig gehad om hun enthousiaste tegenstanders te klop pen. Aanvankelijk leek Juliana op een vrij gemakkelijke zege af te stevenen. De eerste set werd met ruim verschil, 15— 7 gewonnen. In de 2de set ging 't echter direct veel moeilijker. De verdediging van P.V.C. kwam steeds beter op dreef. Voorlopig echter behield Juliana het ini tiatief en kon daardoor deze set met 15 12 in haar voordeel beslissen. In de vol- ABC-cabaret in Schiedam het ABC-cabaret van Wim Kan in het Passage Theater op. Medewerkenden zijn: Wim Kan en Corry Vonk, Sylvia de Leur, René Frank, Frans Halsema, Celia Nufaar. Carry Tef- sen en Ank Halsema. Muzikale omlijsting Ru van Veen en Kees Vlak. Algehele lei ding: Corry Vonk en Wim Kan. Traditiegetrouw wel met enkele verrassingen verzorgt het ABC-caba- ret het gedeelte voor de pauze. Corry Vonk brengt natuurlijk haar succesnum mer „Met me vlaggetje, me hoedje en me toeter" en verder nog drie nummers van Toon Hermans. Sylvia de Leur en Frans Halsema, be kend van enkele zeer goede televisiepro gramma's en van het Lurelei-cabaret, bewijzen in dit programma tot welke prestaties zij ook op het toneel in staat zijn. Verder noemen wii René Frank, die al eerder deel uit maakte van het ABC- cabaret en daarna een hoofdrol speelde in de musical „Sound of Music". Car ry Tefsen en Celia Nufaar, voor het eerst in dit gezelschap, tonen dat zij hun plaats volkomen waard zijn. Ru van Veen en Kees Vlak verzorgen weer de muzikale omlijsting. En dan, na het ge bruikelijke kopje koffie: WIM KAN!!. Het Kunstcentrum-Schiedam brengt op 25 januari a.s. in het Monopole-theater de beroemde Zweedse film „Het zevende zegel" van de niet minder beroemde regisseur Ingmar Bergman. Aanvang 20.00 uur, toegang 18 jaar. Het Rotterdams Philharmonisch Or kest zal op'26 januari in het Passage theater concerteren. Uitgevoerd zal wor den. het concert voor 4 violen van Vi valdi. Solisten hierin zijn: G. Radnai E. Hadju Horvay J. M. Böbak en D. Otten. De dirigent is Franz-Paul Decker. De Nederlandse musical „Héérlijk gende set waren de rollen omgedraaid. P.V.C. wist gesteund door de sublie me verdediging en gebruik makend van korte en steekset-ups't initiatief over te nemen. Het zelfvertrouwen van de Schie dammers werd ondermijnd waardoor de derde set met 1513 en de vierde set zelfs met 156 verloren werd- De balans was nu weer in evenwicht en er was dus weer van alles mogelijk. In die vijfde en laatste set echter her vond Juliana weer haar zelfvertrouwen. P.V.C. wist geen raad met de gevaarlij ke floater-services van Peter Soeters en keek in minder dan geen tijd tegen een 90 achterstand aan. De gehele Juliana- ploeg draaide weer als vanouds. Vooral de jonge Cees de Munnik was de Haag se verdedigers keer op keer te slim af. P.V.C. vocht wanhopig terug maar kon toch niet verhinderen dat deze set met de sprekende cijfers 154 naar Juliana ging. I.H.C.-Holland leverde Yverkstuk in recordtijd Het was nu echt niet om de lof te be zingen van „zijn" werf, dat de heer Tb- Thims, super-intendant van de afdeling Petro-Chemie bij I.H.C. Holland ons vol trots vertelde over het werkstukje dat rond de kerstdagen werd geleverd, en waarover we reeds iets schreven. „In deze tijd, waarin zo vaak wordt ge klaagd over de arbeidsprestaties, heb ben we toch echt wel iets anders kun nen ervaren" sprak de heer Thims. Want, aan die arbeidsprestatie was het te danken dat de Schiedamse werf Gusto in 21 dagen een werkstuk heeft afgele verd, waarvoor men in Engeland twee maanden had geclaimd. Dit betrof dan het maken van de „well jacket", die over de pijp van de boonput moest worden gezet van de „Sea Gem" nabij het Engelse Yorkshire. „Het is met dergelijke karweitjes va ker een haast-opdracht, maar deze span. de wel de kroon", zei de heer Thims. Een werkstuk van 225 ton staal" moest worden gemaakt en al waren er oor spronkelijk 25 dagen voor gepland, door de weers- en andere omstandigheden bleven daar slechts 21 dagen van over. Maar het werk was op tijd klaar. De speciale ploeg van lassers heeft veel lange uren gemaakt, maar zij had den het afgezien van de extra beta ling voor over. De bouw van de jac ket geschiedde op het bedrijf in Slik kerveer. Men was er mee op weg toen de ramp met de „Sea-Gem" werd ge meld en daarom is het apparaat op de i achterstand op Duitsland. Frankrijk en Engeland ingehaald en kon men een wetenschappelijk verantwoorde encyclo pedie van eigen bodem raadplegen. In datzelfde jaar 1882, ging dominee Winkler Prins met emeritaat en verhuis de naar Amsterdam. Maar nauwelijks had hij zich daar gevestigd, of de uit geversmaatschappij Elsevier vroeg hem een encyclopédie te herzien en uit to breiden. In vier jaar tijds kwam de tweede druk, eveneens in zestien delen, van de pers. schreven: ,,Als ik mocht overlijden, i mogen mijn vrouw en kinderen weten, dat ik een gelukkig leven heb gehad. Het 'bericht van mijn overlijden moet al leen maar geplaatst worden in de Nieu we Veendammer Courant". ■j Nu, bijna honderd jaar, nadat met de èerste Winkler Prins een begin was ge maakt verschijnt de nieuwe Grote Win kler Prins Encyclopedie. Ditmaal be staande uit 20 delen. Het eerste deel zal in het voorjaar verschijnen en daar na, met tussenpozen van ongeveer vijf maanden, de volgende delen. Deze ency clopedie omvat 100.000 onderwerpen en artikelen met o.m. 12.000 platen, foto's en tekeningen en 350 aardrijkskundige, cultuurhistorische en historische kaar ten. (Advertentie) balansopruiming meubelen gordijnstoffen coupons en servicegoed van 10 tot 50 in prijs verlaagd in onze Karei Doormanstraat 163-167 Telefoon 11.64.20 adriaan l.van houdt I interieur verzorging! goudsesingel 33a- rotterdam -telef.l 24104 duurt het langst" komt op dinsdag 8 en werf te Schiedam voorlopig opgeslagen, woensdag 9 februari a.s. naar het Pas- Als werkprestatie behoudt men er toch sage-theater. wel bijzondere herinneringen aan. Wij hebben weer een mooie collectie Geslaagd concert van R.Ph. onder directie van Edo de Waart Bij het zondagmiddagconcert van het R.Ph-O. trad ditmaal de jonge Nederlan der Edo de Waart als gastdirigent op en de Belgische violist Arthur Grumiaux (een zeldzame vogel «p het Rotterdam se podium) als solist. Als eerste nummer werd de tweedelige Symphonietta Con certante van Jurriaan Andriessen uitge voerd, die de ongewone combinatie van vier trompetten met orkest te zien geeft. De solisten bliezen hun partijen goed, het orkest speelde levendig en paraat. De in 1947 geschreven symphonietta is geen revolutionaire compositie; wel is ze in menig onderdeel vooral ritmisch inte ressant. Deze uitvoering oogstte veel bij val. Grumiaux had het vioolconcert van Beethoven gekozen. Na de hoog gespan nen verwachting, stelde een soms even minder mooie loonvorming bij de solist teleur. Overigens gaf hij een perfecte uitvoering in een niet-sentimentele op vatting. Het orkest klonk daarbij onder Dfe Waart gaaf en geïnspireerd; voor de 2e Satz kan men zelfs het woord mee slepend gebruiken^ Na de pauze volgde de achtste symfo nie van A. Dvorak (nu eens niet „De nieuwe wereld"!), die fris en levendig ten gehore werd gebracht. Deze compo sitie geeft een overdaad aan melodische invallen, meest van pastoraal karakter, en van ongelijk gehalte. Edo de Waart presteerde het om het vrij gecompliceer de werk uit het hoofd te dirigeren; eigen lijk een onnodig kunststukje. verheugend, dat deze jeug- kansen bij de Nederlandse orkes ten krijgt. Met zijn rustig, beheerst en geconcentreerd gebaar Dereikte hij met ons Rotterdamse orkest uitstekende re sultaten. Hij mocht dan ook een uitbun dig applaus in ontvangst nemen.

De Havenloods | 1966 | | pagina 11