r Twee Schiedamse ,produkten' op de grote reis Rijnmondraad legt gemeente zware lasten op De kleine Held f Kraamgeld is vervangen door kraamverzorging WETSTEYN w 5 -V -V -V "V -V V f V 1 OPRUIMING Lederwaren- en souvenirbeurzen boekten uitstekende resultaten Agenda Schiedam Gevonden voorwerpen Overtikt nu Banbtal Dl üavjmnlUODS DONDERDAG 13 JANUARI 1966 2 Het getuigt van goede „public relations"-zin bij I.H.C.-Holland, waaronder de werf „Gusto" ressorteert, en de sleepdienst van L. Smit en Co., dat royale mede werking werd gegeven aan nationale- en internationale schrijvende, fotogra ferende en filmende pers om de afreis van de „Ile de France" mee te maken. Er was reden voor die ondernemingen om trots te zijn op hetgeen hier is gepresteerd of nog gepresteerd zal worden. De bouw van het gigantische boor eiland, gevolgd door het verslepen over een afstand van 2640 zeemijlen. mi Kapitein Arie Poot uit Maassluis had netjes berekend, dat hij zulks in 25 da gen zou kunnen doen, „ijs en weder die nende", al zal de sleep dan. van het ijs niet veel last ondervinden. Aan de 9000 PK van 's werelds sterk ste sleepboot de Zwarte Zee zal het niet liggen en aan kapitein Poot en de rond de dertig bemanningsleden evenmin. Rustig had de „Zwarte Zee" in de Mer- wedehaven zijn beurt af liggen wachten, totdat vijf zwakkere broeders het boor eiland van de steigers van „Gusto" los hadden getrokken. Vlot kreeg de Zwarte Zee het „keesie" waaraan de eerste verbinding vastzit, over gegooid. En toen maar via de voor loop van de kettingspruit aan het boor eiland halen, totdat de 6'/j cm doorsnee staaldraad en de dubbele nylon rekker binnen waren. Toen lag het booreiland „slaags" op de Waterweg en in een 4-5 njijls gangetje, ving de reis aan. Er loei de vele schepen en van de werf een af scheidsgroet. Het liep allemaal lekker tot nabij Maassluis. Doordat een poot van het eiland weigerde vanwege een defec te pomp omhoog te komen, was ruim een uur vertraging bij het vertrek ont staan en dat gaf een lelijke misrekening. Want boven Maassluis begon de vloed te lopen en die haalde al gauw de snelheid eruit. Op het laatst werd het een drijfpar- tijtje want voor De Hoek moest de tros ook nog wat ingenomen worden en ook dat verminderde de snelheid. Het mocht allemaal niet hinderen; zonder deining kwam de sleep in het ruime sop. Nog een extra draai er omheen, vliegtuigen en helikopter er overheen, vliegtuigen het rare geval op zee. Want. een raar geval blijft zoiets toch. Met zijn 48 me- Nieuws uit de clubbladen De Chr. Korfbalclub ODI zal zaterdag 15 januari de jaarvergadering houden, waarin o.m. de kampweek wordt bespro ken. Als bestuursleden zijn aftredend de heer H. Roozenbeek, voorzitter, penning meester B. Sleeuwenhoek. wedstrijdse cretaris C. Toussaint, die herkiesbaar zijn. Het clubblad deelt voorts mede, dat de „boterletter- kerstkransactie" ruim f800 heeft opgeleverd. De weekbrief van S.V. en H.V. Schie dam wijst erop, dat over vier maanden weer met honkbal wordt begonnen en iedereen in het bezit moet zijn van een keuringskaart. Uiterlijk 15 maart moe ten de negentallen zijn samengesteld. ter hoogte boven de waterspiegel, 55 me ter lengte en ruim 53 meter breedte, is het een vreemde eend in de grote bijt. En met de sleepdienst is er nog iets anders. Want het wonder zit niet eens in die 9000 PK, die straks de in aanbouw zijnde „Witte Zee" als zusterschip van de Zwarte Zee ook zal krijgen, maar het is het materiaal dat hier de doorslag geeft. Dat wil zeggen, indien trossen en werkbaar staaldraad niet zodanig waren, dat zij die 9000 PK konden doorstaan, dan behoefde er geen Zwarte- of Witte Zee gebouwd te worden. En dus zitten we hierbij in de vraag wat er het eerst was, de kip of het ei; de sleepboot of de sleeptros. Schiedam wenst „zijn" pro- dukten (Zwarte Zee en Ile de France) behouden vaart. Beierlandsestraat 2a (hoek Groenelaan - Schiedam) Tel. 010-26.51.16 (financiering mogelijk) B. en W. van Schiedam doen de ge meenteraad een schrijven toekomen met betrekking tot de kosten van de Rijn mondraad, waarin wordt medegedeeld, dat Schiedam voor het jaar 1965 hieraan heeft bij te dragen f 12.889 en voor 1966 niet minder dan f97.654. Het college merkt hierbij het volgende nog op: „Het dagelijks bestuur van Rijnmond heeft ons zijn begrotingen voor de jaren 1965 en 1966 toegezonden en daarin wordt als bijdrage van Schiedam voor 1965 een bedrag van f 12.889 en voor 1966 een be drag van f 97.654 geraamd- De begrotin gen zijn opgesteld volgens een in 1954 door een studiecommissie van het Insti tuut voor Bestuurswetenschappen ont- Het is stil geworden aan de Vlaardin- gerdijk, waar eertijds de ingang voor de werven van Wilton een enorme drukte veroorzaakten. Er is een nieuwe hoofdingang in ge bruik genomen in de noordwest hoek van het terrein, zodat al het verkeer via het Rubensplein wordt geleid. Evenwel heeft de oude ingang niet ge heel afgedaan, want ten gerieve van de vetgangers blijft deze nog in gebruik, zodat men niet zo ver naar de autobus sen behoeft te lopen. Op de achtergrond der foto ziet men het gigantisch booreiland dat in aan bouw is en de hele Wilton-werf mar- r~ w 2 S 8 9 0 11 12 13 *r 13 is IS 6 16 7 17 13 19 19 20 21 u 23 23 2¥ 25 24 27 27 2 9 24 30 30 31 33 3¥ 31 35 36 37 39 3 S 39 W ¥1 VI HX ¥3 ¥3 ¥J ¥5 ¥4 ¥7 W 50 2 M 12 bron 14 loot f 15 inhoudsmaat 16 tocht 17 hoofddeksel 18 vrucht 19 gevuld 20 Europeaan 'a 21 voertuig 22 voertuig 23 schildergerei 24 firma (afk.) j 25 bloem, plant 27 klank 28 dochter van Laban 29 wel 30 onderhouden 34 Frans lidwoord C 35 teleurstellend f 36 kledingversiering 38 zeer 39 voordat 40 atoomgroep 41 raamscherm 42 aanduiding 43 heester 44 hoofddeksel 45 groot pak 46 ontplofbare stof 47 muziekgezelschap 48 rover 49 gevangenis 50 drukprocédé Vertil al; vissersboot 2 gierigaard 3 grondsoort 4 geograf. term (afk.) 5 begin 6 maanstand afk.) 7 boom 8 vogel 9 aanzien 10 opening 11 bodem 12 grillig 13 bestellingen fles 37 uitroeD Oplitssins van daze puzzel elders ii 14 verzetten met armer en benen 15 verdriet 16 kleur 17 soort vlag 18 zat 19 eierproduktie 22 profeet 23 schrijfkosten 25 kleverige stof 26 ontkenning 27 kloosterlinge 30 meisjesnaam (afk 31 omlaag 32 god der liefde 33 kippenloop 34 oosters land 37 beschermen 38 goed gekookt 41 sportterm 42 Nederl. rivier 43 betrekking 44 tuingerei 45 stok 47 zat 48 voorzetsel 49 vreemde munt (afk.) worpen, maar door de afdelingen van de financiële secties van dit instituut vrijwel unaniem als onbruikbaar afgewe zen, model. Met enige moeite is uit de ze begrotingen op te maken, dat het to taal der uitgaven voor 1965 op f 366.100 en voor 1966 op f 1.750-600 wordt geraamd. De uitgaven betreffen voor het groot ste deel kosten van algemeen beheer, waarin dus een rijksbijdrage in het voor uitzicht is gesteld. Voorshands wordt de ze om ons tot 1966 te bepalen op f500.000 geraamd, omdat ook op de rijksbegroting dit bedrag voor dit doel is uitgetrokken. De algemene kosten worden geraamd op f 1.355.600 zodat de rijksbijdrage naar raming 36,88 procent daarvan zal bedragen. De rest moeten de gemeenten opbrengen uit middelen, die. naar algemeen bekend is, reeds on toereikend zijn om de traditionele uitga ven te doen. Daarom moet deze rijksbij drage als ten enenmale onvoldoende worden aangemerkt. Hierbij komt, dat bij ontplooiing van de activiteiten van Rijnmond op het ge bied van ruimtelijke ordening, milieuhy- giëiie, volksgezondheid en recreatie de uitgaven aanzienlijk zullen toenemen zon der dat zulks vermindering van de eigen uitgaven der gemeenten voor deze doel einden zal meebrengen. Wanneer Rijnmond een taak zou gaan uitvoeren in opdracht van een gemeen te, waardoor de rechtstreekse uitgaven van die gemeente verminderen, brengt dit geen baat, want dan wordt aan die gemeente door Rijnmond de volledige kostenrekening gepresenteerd. De verwachting is gewettigd, dat Rijn mond een voorshands jaarlijks toene mende gemeentelijke bijdrage zal vra gen, waaraan slechts zal kunnen worden voldaan als daarin van hogerhand wordt voorzien, hetzij door een rechtstreekse rijksbijdrage, hetzij door een extra uit kering uit het gemeentefonds, een zoge naamde verfijning. Dit laatste heeft alleen zin wanneer ge lijktijdig het aandeel van het gemeente fonds in de rijksbelastingen wordt ver groot. Immers, anders zou deze extra- bijdrage tot gevolg hebben dat het uit keringspercentage van de algemene uit kering wordt verlaagd. Indien u daarme de instemt, zijn wij voornemens deze aangelegenheid ter kennis te brengen van de instanties, welke voor de gemeen telijke belangen dienen op te komen. Maar omdat de bijdragen der gemeen ten als wettelijk verplichte uitgaven wor den aangemerkt zullen de door Rijnmond geraamde bedragen aan de gemeentebe grotingen 1965 en 1966 moeten worden toegevoegd". Fa. Me Boevé-Götas Speciaal handschoenenmagazijn CONQUISTADOR VERSCHRIKT DOOR PE LOSGEBROKEN SHER ISTERUS, IS BR VAM DOOR ÖBSAAN GAAN GOUDEN VERTELLINGEN WE ZULLEN OE PAARD LATER, OP pg WEG NAAR SAN MIGUEL VINDENPABLITO) MOED HOUDEN PASTOORDAT IS HET TUKS VAN CONQUISTADOR 30N SCHURK .PASTOOR. IS STAAT EEN PABLITO! WE R'JDEN ER HEEN VOOR HEM ONSRUIKBAAR PAARD AAN DE ■STIERENGEVECHTEN BEGINNEN.1 STIEREN-ARENA TE VERKOPEN Bij vele ziekenfondsverzekerden, die tevens lid zijn van een der drie kruis verenigingen blijkt een misvatting te be staan over de inhoud van de ministeriële beschikking waarin vermeld staat, dat van 1 januari 1966 af de ziekenfondsuit kering van f 55 kraamgeld wordt ver vangen door maximaal tien dagen dagen kraamverzorging aan verzeker den. Via de kruisverenigingen kan interne kraamzorg, dan wel wijkkraamzorg wor. Karei Doormanstraat 294 gen verzorgd door een kraamverzorgster die door het kraamcentrum beschikbaar wordt gesteld. Voor deze hulpverlening ontvangt het kraamcentrum f27 per dag van het ziekenfonds waarbij de verze kerde is aangesloten. De kosten die aan de hulpverlening door een kraamverzorgster bij interne kraamzorg zijn verbonden, liggen heden ten dage evenwel aanzienlijk hoger, na- dit nummer De vorige week vrijdag beëindigde Wintervakbeurs voor Koffers en Leder waren en de Souvenirbeurs, die gelijk tijdig in de Jaarbeursgebouwen te Utrecht werden gehouden, hebben wel haast traditioneel uitstekende resultaten geboekt. Beide beurzen zijn zeer behoor lijk bezocht en de handel is hijzonder geanimeerd geweest, zij het dan, dat over het algemeen de piek van 1964 toen het gehele land collectief 10 pet. loonsverhoging kreeg niet is geëven aard. In de resultaten van dit jaar ziet men meer een stabilisatie van de reeds ver leden jaar ingezette tendens en dit geldt met name voor de lederwaren dat. rekening houdend met een kleine stijging in het publiekelijk bestedings patroon, de vraag naar het duurdere en kwalitatief betere produkt blijft voort duren. Voor de souvenirs geldt, dat in kopers over het algemeen een nog gro tere toeloop van toeristen verwachten en 13 januari Musis Sacrum 20.00 u. Dans school „Sitton": Nieuwjaarsbal. 14 januari Musis Sacrum 20.00 u. NVV Bestuurdersbond: Jaarfeest: Musis Sa crum 20.00 u. Pers. ver. Stokvis: Kon- taktavond; Sursum Corda 20.00 u. Wan delsportver. „Schiedam-Zuid": Ledenver gadering; Sursum Corda 20.00 u. Wan delsportver. „De Schied. Tippelaars": Le denvergadering. Irene, 20.00 u. Geref. Ouderver.: Vergadering. 15 januari Musis Sacrum 20.00 u. The Trifids: Dansavond; Sursum Corda 14.00 u Wandelsportver. „Schiedam-Zuid": Be stuursvergadering: Tivoli 20.30 u. Schie dams Jazz Sociëteit „Guillaume": Bij eenkomst; Irene 14.00 u. Slatenkring CHU: Vergadering; Irene 20.00 u. Herv. Jeugdverband: Jaarvergadering. 16 januari Arcade 20.00 u. R.K. Instuif: Dansavond; Stedelijk Museum Grafiek van Erich Heckel en tekeningen van Jan Roëdp 0 Apothekersdienst De apothekers- dienst in Schiedam begint vrijdagavond 6 uur. Dienst heeft 't Gouden Hert, St. Liduinastraat 58, tel. 268364. enkele uitzonderingen daargelaten nog wat ..steviger" hebben ingekocht. Opvallend was voor beide beurzen het aantal exposanten, dat in de slotenguête beweerde nieuwe Nederlandse relaties te hebben aangeknoopt: in de lederwaren 88 pet., in de souvenirs 97 pet. Opval lend was ook dat bijna de helft (47 pet.) van de souvenirfabrikanten directe ex portorders heeft genoteerd, vnl. naar Duitsland en België (maar in totaal 11 landen) een percentage dat aanzienlijk hoger is dan voorheen. Hieruit blijkt dat Nederland als toeleveraar van souvenirs langzaam maar zeker zich een plaats verwerft op de wereldmarkt. In concreto kwamen voor beide beur zen de volgende gegevens uit de bus; 77 pet. der lederwarenfabrikanten toon de zich tevreden tot zeer tevreden over de binnenlandse orders, 13 pet. matig en 5 pet. ontevreden. 61 pet. had ex portorders geboekt naar acht landen, vnl. België, Luxemburg en West-Duits- land. Voor de souvenirfabrikanten wa ren de cijfers: 75 pet. tevreden tot zeer tevreden over de orders, 12 pet. matig en 11 pet. ontevreden. melijk ongeveer f 40 per dag. Het ver schil tussen de vergoeding door het zie kenfonds en de werkelijke kosten dienen door de verzekerde zelf aan het kraam centrum te worden betaald. Als een ver zekerde tevens aangesloten is bij het aanvullingsfonds van een ziekenfonds be staat de mogelijkheid dat het door het ziekenfonds te vergoeden bedrag van f 27 per dag niet onaanzienlijk wordt verhoogd. Wanneer de vërzekerde geen interne kraamzorg kan verkrijgen, be staat ook nog de mogelijkheid gebruik te maken van de zogenaamde wijk kraamzorg. In zo'n geval komt een kraamverzorgster twee maal per dag moeder en kind verzorgen. Voor deze circa f5,50 zelf zal moeten betalen, tenzij hij een suppletie ontvangt uit net aanvullingsfonds. De grote verliezers bij deze nieuwe regeling zijn de niet-verzekerden (dat zijn nog altijd 28 van de 100 Nederlan ders) en van hen vooral de kleine zelf standigen en degenen die met hun in komen juist boven de weistandsgrens liggen. Deze niet-verzekerden moeten voor het verkrijgen van interne kraam zorg een tarief van f 40 per dag beta len en f 17 per dag voor wijkkraam zorg. „Leven in een veranderde wereld" Zaterdagavond 15 januari zal het Ge ref. Jeugdverband in gebouw Irene de jaarvergadering houden. Met de gecom bineerde Schiedamse jeugdverenigingen, zal een wedstrijd worden gehouden aan de hand van dia's in bijbelkennis. Daar na houdt ds. Jac. van Dijk uit Den Haag een ezing over het onderwerp: „Leven in een veranderde wereld." RIJNMONDRAAD VERGADERT De voorzitter van de Rijnmondraad maakt bekend, dat de Raad in openbare vergadering zal bijeenkomen op vrijdag 14 januari 1966 des namiddags half drie in „De Doelen" te Rotterdam (ingang zijde Karei Doormanstraat luifel). Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie te Schiedam, dagelijks van 8.00 uur 17.00 uur, behalve op zaterdag en zondag; bruine aktentas met inh.; bruine dameshandschoen (gehaakt en kunstleder)pullover en pakje sigaret ten; windjack. Te bevragen bij de vinders: bruin le deren portemonnee met inh., Schilten, Cort van der Lindenlaan 27; zwarte plas tic portemonnee met inh., Van Vliet v. Beverenstraat 7; damestas met inh., R. J. Schol, Meidoornsingel 262, Rotter dam; zwarte herenportemonnee met inh. Brökling, Alex Numanstraat 22a; zwarte damesportemonnee met ing., Koning, Poortugaalsestraat 2a; rode damesporte monnee met inh., Scheepmaker, Troel- stralaan 17; aktentas met inh-, F. Sprong, Hoofdstraat no. 249a; staal- draadstrop Straatmakerswerf, Hoofdstr- halve litermaat, A. den Hollander, Rid- derkerksestraat 20a; dwarsfluit, J. But, Ampèrestraat no. 30; 1 paar gummi laarzen, Meinckens, Proveniershuis 25; damesschortje, v.d. Heuvel, Vlaardinger- dijk 7; 2 zijden shawls, Vermaat, Volta- straat 18; damesregenjas, W. van Kat wijk, Marconistraat 71; ring met 2 sleu tels De Mol Lange Kerkstraat 66; etui met 5 sleutels, H. Pente, Bellstraat 5a; kruising herder-bouvier (reu), Gem. Rei- nigings Dienst, Buitenhavenweg; kanarie (paarse ring), v.d. Brand, Edisonplein 9: Bruine herenglacé (L), Steebs, van der Elststraat 18b; 1 paar groene dames- handschoenen, Postkantoor, Tüinlaan; zwart lederen dameshandschoen, Van dameshandschoen (met bont). Hoek, Brielsestraat 28; 1 paar bruine plastic handschonen, Slavenburg, Troelstralaan Lezing over rheuma-bestrjjding In de jaarvergadering der afdeling j Sahledam-Nieuwland van de Ned. Chr. Vrouwenbond, zal zuster Van der Gaag een lezing houden over het onderwerp: „Rheuma-bestrij ding". Contact met jezelf We hebben het in dit hoekje nog wel eens gehad over het gesprek met de ander. In de toneelstukken van Harold Pinter kwamen wij die zinloze gesprek ken tegen van mensen die elkaar in feite niets te zeggen hebben. In „De mandarijnen", een roman van Simone de Beauvoir knipte ik de twee volgen de zinnen uit een gesprek: Hebt u nooit een afschuw van u- zelf? Nee. Maar ik heb heel weinig contact met mezelf. Dat is een heel ander aspect van onze moderne levenshouding. Hoeveel men sen zouden er niet zijn die deze laat ste uitspraak, als ze eerlijk wilien zijn, moeten onderschrijven. Ze zijn hang voor de eenzaamheid. Ze even altijd voor de deur vap hun huis. zoals wij dat wel eens zeggen van mensen d.e zuidelijker van ons wonen. Ze leven op straat Zelfs als ze een heel ge riefelijk huis hebben En ais ze th„is zijn, staat de radio aan of de televi sie. Als ze maar wat om zich heen hebben. Ais ze maar naar een andere stem. naar muziek of naar het ia- waai op straat kunnen luisteren En als ze maar andere mensen bezig zien dan is het allemaal goed. ')an loop je tenminste niet de kans om jezelf on der ogen te komen. Ik heb heel weinig contact uiet me zelf. Zelfs die unieke gelegenheid voor veel mensen om met zichzelf in con tact te komen, het alleen zijn op een lange autorit, benemen ze zich nog door de autoradio keihard aan te zet ten. En zo ontstaan de mensen van „wees uzelf, zei ik tot iemand maar hij kon niet, hij was niemand". Voor veel mensen zijn er maar twee rampen, die hen kunnen treffen sla peloze nachten en avonden dat er „niets" op de televisie is. Geen wonder dat wij het contact met onszelf ver liezen. Dat betekent, dat wij die ty pische menselijke mogelijkheid laten liggen, waarbij wij onszelf eerlijk on der de ogen komen. Goed. aangeno men dat u een ander liever niet ee,- lijk onder de ogen komt En onder „eerlijk" versta ik dan even: zoals u werkelijk bent We spelen ten slotte allemaal een rol en t is helemaal niet nodig voot Jan en alleman uit je rol te vallen. Een ander heeft er vaak niets mee te maken wat er allemaal in u rondspookt. Maar we hebben er zelf toch mee te maken! En vat meet er dan voor rampzaligs gebeuren als we ook die kans laten voorbijgaan? Dan worden we niemand, en dan zijn we nergens meer, en dan wordt het echt waar, dat we meer geleefd wór den dan dat we zélf leven. Misschien hangt het hiermee samen dat we met al onze geraffineerde men senkennis geen plaats meer weten met het hart van de mens en met ons eigen hart. Je komt '.t ook niet meer tegen. Zadkine heeft meer gelijk ge kregen dan hij misschien ooit ge droomd heeft. Ik heb heel weinig con tact met mezelf. Mens zonder hart En dat alles, terwijl er Eén is die dat hart wil binnengaan. MEDEMENS FABRIKANT Uw voor bjjzonder lage prijs: Vraag vrijblijvend huisbezoek Tel 25.31.11 Rotterdam b.g.g. tel 28.34.63

De Havenloods | 1966 | | pagina 2