André van Middelkoop wordt nop peen beroepswielrenner Onze toprijdsters zijn bij trainer Zwanenburp inqoede handen Ingewikkelde tijdmeetapparatuur bij Uit de Kerken Europese schaatskampioenschappen Sport Deze week in de bioscopen Rui'Olbrengl SPORT INSTITUUT VLUGTER Bfonchiletten O OMEGA Oplossing puzzel DE HAVENLOODS DONDERDAG 13 JANUARI 1966 i sf-HiarnAM ndré van Middelkoop, de in Hillegersberg wonende wielrenner, heeft besloten in elk geval nog één jaartje amateur te blijven, on danks een aanbod van de in oprichting lijnde Caballero-ploeg voor beroepsrenners. De 25- jarige coureur heeft na melijk voor het komen de wedstrijdseizoen zijn tinnen gezet op twee belangrijke evenemen ten voor de amateurs. Ten eerste de Tour de l'Avenir en ten tweede de wereldkampioen schappen. die in 1966 op de Duitse Nürburg- Ring worden gehouden. Het afgelopen seizoen was hij weliswaar reeds voor deze wedstrijden geselecteerd, maar meer dan een reserveplaats kon men hem niet aan bieden. Eerzuchtig als hij is, wil André dit maal méér dan een zit plaats langs het par cours. Van Middelkoop wordt dus, evenals ?ijn boezem vriend, ploeggenoot en tweevoudig na tionaal kampioen Eef Dolman, nog geen beroepsrenner. Het ziet er evenwel naar uit dat dit voor hem het laatste seizoen als amateur gaat worden. Zijn gehele voorbereiding is er op afgestemd om van het komend seizoen een zo goed mogelijk wielerjaar te maken, om zodoende nog nadrukkelijker dan voortheen de aandacht te trekken van de heren die met de geld. buidel de internationale wielerwereld re geren. Liefst zou hij dan samen met Eef Dolman toetreden tot de ploeg van Pelle- naars of een bekend buitenlands merken- team. ,,Want die ploegen laten je ten minste de grote internationale wedstrijden rijden en daar leer je als coureur van", zegt hij. Als het éénmaal zo ver is, dan ziet hij er ook niet tegenop om voor zijn plaats te vechten, want, zo zegt hij: „Ik ben liever knecht in een ploeg die de klassiekers èn de belangrijke meerdaagse wedstrijden rijdt, dan kopman in een ploeg, die alleen bij de tweederangswed strijden aanwezig is". De Rotterdamse Trio-ploeg kan voor 1966 nog rekenen op de steun van André van Middelkoop. Hij praat over deze spe cifieke Rotterdamse ploeg overigens zeer enthousiast. André is er van overtuigd dat de pas één jaar oude Trio-ploeg financieel geïnjecteerd door een suiker werkindustrie in Rotterdam het Rot terdamse wielerleven weer flink in de bjangstelling heeft gébradht. Ploegleider ■mjs Verveer, wiens broer directeur is vii de reeds genoemde industrie, ziet zi# Trio-team voor het jaar 1966 nog Op 22 en 28 januari 1966 zullen in Deventer de Europese schaatskampioen schappen verreden worden, waaraan rijders uit verschillende landen zullen deelnemen. Deze grote sportmanifestatie zal door de Eurovisie direkt worden uitgezonden en overgenomen door de netten van ve le landen. De Zwitserse horlogefabriek OMEGA verzorgt de chronometrage van de wed strijden over de 500m. 1.500 m, 5.000 m en 10.000 m. Twee ingenieurs van de chronometrage-afdeling van de Omega- fabrieken zullen met een staf van me dewerkers een elektronische tijdmeet apparatuur gebruiken. Deze tijdmeet apparatuur is getest door het Zwitsers Observatorium te Neuchatel ten bewij ze waarvan originele precisiecertifica- ten werden afgegeven. De steeds betere prestaties van de rijders en de geringe tijdsverschillen bij de finish maakten het noodzake lijk, dat de tijdopnemers de beschikking kregen over nauwkeuriger en betrouw baarder apparatuur: over een appara tuur, die onafhankelijk is van verschil len in menselijke reactie- en waarne mingsvermogen. Daarom wordt een elektronische tijdopname-apparatuur ge bruikt. De tijdmeetapparatuur is samenge steld uit kwartsklokken, transistors en dioden. Dank zij de volmaakte be trouwbaarheid en nauwkeurigheid van deze apparaten worden tegenwoordig de tijden gemeten in honderdste en dui zendste seconden en wel zonder dat eni ge twijfel kan bestaan over de volgorde van binnenkomst der rijders. Beschrijving van de tijdmeeUpparatuur. 1 Startpistolen met lichtsignaal worden meter vooruit". Na zijn diensttijd moest hij speciaal toestemming vragen om op 21-jarige leeftijd nog bij de nieuwelingen te mogen uitkomen. Dat mocht, en André prentte zich goed in, dat er nu snel re sultaten moesten komen, anders zou hij zijn racefiets verkopen. Zover kwam het gelukkig niet, want mede door een goede training en een ijzeren wil boekte hij meteen overwinningen, zodat hij reeds datzelfde jaar naar de amateurs over- In totaal behaalde de Rotterdammer bij de nieuwelingen en amateurs nu negen tien overwinningen. Een respectabel aan tal, maar vporal tijdens het achter ons liggende seizoen liet hij duidelijk van zich horen. Hij won bijvoorbeeld een' étappe tijdens de zg. Vredeskoers, een door hem hooglijk gewaardeerde étappe wedstrijd, die jaarlijks plaatsvindt en van Praag via Oost-Berlijn naar War schau leidt. En welke wielerliefhebber herinnert zich niet zijn heldenrol tijdens de laatstgehouden Nederlandse kampioen schappen op het circuit van Zandvoort. Het Limburgse duo Stevens-Schepers moest aldaar capituleren voor de Rotter damse wieler-tweeling Dolman-Van Mid delkoop. De mooiste wedstrijd vond An dré echter de Ronde van Limburg, toen hij alweer met Eef Dolman na een 110 km lange vlucht als tweede over de finish ging. Iedereen is er wel van overtuigd dat Van Middelkoop's zegelijst een stuk lan ger zou zijn, als hij over betere sprint- capaciteiten beschikte. De vrij tengere coureUr is namelijk een volbloed stayer. Om zijn sprint toch zoveel mogelijk bij te scherpen, rijdt hij regelmatig naar de Antwerpse winterbaan om aldaar te trainen of aan wedstrijden deel te nemen. Verder houdt hij zijn conditie zo veel mogelijk op peil door veel gebruik te maken van de home-trainer, die hij zelf monteerde in de kelder van zijn ouder lijk huis. Een kelder, die geheel en al voor André's favoriete sport is ge reserveerd. Tientallen banden, race fietsen, herinneringsvaantjes, rugnum mers. bokalen, bloemenkransen, aankon digingen van wedstrijden, vele foto's en tekeningen, waaronder een door André zelfgetekend portret van zijn grote fa voriet Jacques Anquetil, laten er geen twijfel over bestaan, dat dit het domein is van een ambitieus sportman. CINERAMA: The grea told (prol) 14 j OOO COLOSSEUM; My fair lady, a.l. (prol. oooo CORSO. The OOO (und of music, (prol.), GRANdT Some like It hot, (prol.) O.S.S. 117 in prol.) 18 g wntPniei oo Popplns, THALIA; Mai OOO 't VENSTER: De 1' OOO VICTORIA: vr. t.ir 14 i OOO •k première OOOO zeer e°ed OOO - OO middelma: 1 pOO a.l. (prol.), (prol.) 1» J. Shenandoah, dam aan de Economische Hogeschool gaat studeren, rijden ook Peter Heynig en Piet Legierse het komend seizoen in de Trio-trui. Uitzondering op regel Nederlands nestor der sportjournalisten, wijlen Joris van den Bergh, sprak eens de volgende, zo graag geciteerde woor den: „Wat goed is. komt snel." Zo deze woorden op waarheid berusten, dan is André van Middelkoop beslist de uitzon, dering die de regel bevestigt. Toen hij in militaire dienst ging, was hij namelijk al drie jaar lang nieuweling en kwam hij, zoals hij het zelf uitdrukt: „Geen .in de huid gezondheid en zuiverheid Oorlogsgravenstichting geeft filmavond De „Oorlogsgravenstichting" zal op woensdag 9 februari in de Blauwe Zaal van het Beursgebouw om 8 uur een film avond) geven. Er zullen kleurenfilms ver toond worden van de erevelden in In donesië. Birma-Thailand, Engeland en van de inwijding van de gedenksteen in 't voormalig concentratiekamp Maut hausen in Oostenrijk. Deze filmavond is gratis toegankelijk en is bestemd voor nabestaanden en belangstellenden. De „Oorlogsgravenstichting" heeft als doelstelling de inrichting en blijvende verzorging van een waardige rustplaats voor alle Nederlanders die hun leven voor het vaderland hebben gegeven. Be- •chermvrouwe is koningin Juliana. rJ1ijdens de schaatswedstrijden om de Dynamo-Cup, afgelopen weekeinde in Oost-Berlijn gehou den, bewezen de Nederlandse da mes, dat ook zij momenteel inter nationaal een geducht woordje meespreken. Drie jaar geleden im mers was er nog geen sprake van, dat een Nederlands meisje de su prematie van de Russische, Noorse en in mindere mate de Zweedse en Finse meisjes maar enigszins kon bedreigen. Maar vorig jaar tijdens de wereldkampioenschap pen drongen Stien Kaiser en Carry Geyssen zich naar de top en dit jaar heeft de KNSB zelfs besloten vijf dames Carry Geysen, Stien Kaiser, Willy Vel—de Beer, Wil van Wees en de jeugdige Wil Burgmeijer naar Noorwegen af te vaardigen, alwaar zij zich kunnen voorbereiden op de wereldkam pioenschappen die op 12 en 13 fe bruari in Trondheim plaatsvinden. De aanwezigheid van de kunstijsbanen in Amsterdam en Deventer zijn natuur lijk in niet geringe mate debet aan de plotseling sterk gestegen prestaties van cie dames. Het heeft er evenwel ook aile schijn van dat de nu 52-jarige Rotterdam mer Piet Zwanenburg iets met deze suc cessen uitstaande heeft. Dit seizoen stelt hij namelijk zijn veertien jaar lange er varing als schaatstrainer voor het der de aohteréénvolgende jaar in dienst van de Nederlandse damesploeg. Als trainer coach heeft hij de gehele voorbereiding van de ploeg in handen gehad. Tijdens de maanden november en december was hij bijna elke avond op de Amsterdamse Jaap Eden-baan in de weer om de rijd sters te instrueren en te adviseren, ter wijl hij overdag Anton Huiskes assisteer de bij de training van de Nederlandse herenploeg. Vorige week vertrok hij met de gese lecteerden naar Oost-Berlijn. Na afloop van de wedstrijden aldaar vertrok het gezelschap naar Noorwegen, naar het plaatsje Fagernes, waar een trainings kamp werd opgeslagen. Het ligt in de De- doeling daar in de omgeving nog wat wedstrijden te rijden, terwijl ook na de strijd om de wereldtitel nog wat wedstrij den op het programma staan, zodat het er naar uitziet, dat Piet Zwanenburg en „zijn meisjes" pas half februari weer in Holland terugzijn Piet Zwanenburg is het overigens wel gewend de wintermaanden lange tijd van huis te zijn. Reeds van 1952 af het jaar dat hij aan het CIOS te Overveen slaag de voor het diploma oefenmeester hard rijden op de schaats zag zijn echtge note hem elk jaar voor één of twee maanden met door de schaatsbond ge selecteerde hardrijders naar Noorwegen vertrekken. Indertijd was dat elk jaar weer bittere noodzaak, omdat er hier nog geen enkele kunstijsbaan aanwezig was. Piet Zwanenburg heeft het altijd bijzon der naar zijn zin gehad in het gastvrije Noorwegen en daarbij kwam dat hij als trainer ten nauwste betrokken was bij dsuccessen van Kees Broekman, Wim v.d. Voort, Anton Huiskes, een paar jaar later Jan Pesman en weer later Henk v.d. Grift. Vooral aan deze laatste sport man bewaart hij de mooiste herinnerin gen. ..Wat die er voor over heeft gehad om wereldkampioen ie worden, was enorm", zegt de Rotterdamse schaats- Voor verantwoord sportonderwijs naar: rijks gediplomeerde leerkrachten C.I.O.S. }0 DAMESGYMNASTIEK JITSU HERENGYMNASTIEK KLEUTERGYMNASTIEK Zelf ook Duyvesteynstraat 23 Kastanjesingel 42 Sparta terrein TEL. 262375 Piet Zwanenburg heeft zelf ook op de schaats gestaan. Op 15-jarige leeftijd ont dekte hij dat hij aardig vooruit kwam op de gladde ijzers. Om zich in deze tak van sport verder te bekwampn, reed hij. als er geen ijs lag, 's winters per racefiets naar Amsterdam, waar in die tijd een kleine kunstijsbaan was. In 19.37 20 jaar oud werd hij door de KNSB uit verkoren aan internationale wedstrijden in het Zwitserse Davos deel te nemen. ZIJ ft schaal «capaciteiten zouden achter geplaatst bij de verschillende startplaat sen (het startschot geeft de tijdmeet apparatuur de beginimpuls 2. Controlekast geeft een lichtsignaal op het startpistool en is voor de star- Herv. Gemeente: Grote Kerk 10 uur ds. H. W. Hemmes. H. Avondmaal, 5 uur ds H. W. Hemmes. H. Avondmaal Bethelkerk 10 uur ds. D. J. Spaling, 7 uur ds. J. G. Jansen: Opstandingskerk 10 uur drs. R. H. Wissink, 7 uur ds. A. Ie Coq. Jeugddienst: Vredeskerk 10 uur ds. J. G. Jansen. 7 uur ds. D. J. Spaling; Kethel. Dorpskerk 10 uur ds. W. Vons. Projector veiligd voetstuk. 5. Photo-elektrische cel. Wanneer een deelnemer passeert tussen de projector en de photo-elektrische cel (die ieder aan een uiteinde van de finishlijn zijn opgesteld) wordt de lichtstraal een ogen blik onderbroken. De photo-elektrische cel reageert hierop onmiddellijk door een impuls door te geven aan de O.T.R., welke tegelijkertijd de Omegascope, de flitspaal en de Digitaalklok in werking stelt. 6. Omega Time Recorder 2. De O.T.R. is een elektronische chronograaf, ge stuurd door een kwartsuurwerk. Hij drukt de starttijden, de tijden waarop de rijders passeren en de finishtijden af op een papieren strook. Dit doku- ment geeft officieel en onbetwistbaar de gemaakte tijden, in uren, minuten, se conden, tiende en honderdste seconden en zelfs, door interpolering in duizend ste seconden. Twee dezer volledig ge synchroniseerde O.T.R.'s worden gelijk tijdig en parallel gebruikt. 7. 12-Volts-accumuiatoren leveren d» stroom voor de O.T.R.2, die daardoor volkomen onafhankelijk van het lichtnet 8. Rood lichtsignaal flitst a het startschot afgaat, en elke keer dat de deelnemers voorbijkomen en bij de finish. 9. Omegascope. Deze elektronische chro nograaf werkt met een geheugen en een verlicht scoresysteem tot in hon derdste seconden. Een televisiecamera, op dit toestel gericht, geeft het beeld van de gemaakte tijden door, zodat de televisiekijker niet alleen de rijder, maar tegelijkertijd ook de door deze ge maakte tijden ziet en wel steeds met slechts 1/100 seconde verschil. De Ome gascope heeft meer dan 1000 transistors en dioden en is absoluut geruisloos. 10. Televisiecamera's. Verschillende ca mera's zijn langs de baan opgesteld om de televisiereportage zo levendig mogelijk te maken. 11. T.V. monitor. Deze monitor stelt de tijdopnemers in staat te controleren hoe en wanneer de tijden van de Omega scope door de T.V. wordt uitgezonden. 12-13. Schakel- en stuurkast. koppelen de digitaalklok aan de Omegascope. 14. „Digitaalklok". Dank zij het aange ven in zeer grote cijfers van de ge maakte tijden van iedere deelnemer, zowel tijdens de rit als bij de finish, licht deze klok het publiek volledig in. De klok is in het gehele stadion zicht baar. De digitaalklok, die tot op 1/100 sec. nauwkeurig door het publiek kan worden afgelezen, is als het ware een Omegascope in het groot ten behoeve van de toeschouwer. De cijfers op de digitaalklok worden elektronisch samen gesteld door middel van honderden lampjes. 15. Markering van de finish-lijn ten ge rieve van jury en publiek. - ds. W. Vons. Geref. Kerk: Oosterkerk 10 uur ds. S. van Bekkum te Den Haag-Oost, 5 uur ds. J. N. Nammensma; Kethel ..De Ark" 930 en 2.30 uur ds. J. Couvée: Magnalia Del Kerk 10 uur ds. G. van Duinen, em. predikant, 5 uur ds. J. C. van Egmond tc 's-Gravenzande: De Goede Haven 10 uur ds .1, de Winter te Den Haag-Zuid, 5 uur ds. S. van Bekkum; Julianakerk 10 en 5 uur ds. P. R. Everaars. Ned. Protestanten Bond, Westvest, 10.90 uur ds. A. D. Klaassen. Leger des Heils, Lange Haven 71, 10 uur Heiligingssamenkoomet, 6.30 uur openluchtsamenkomst Koemarkt. 7.30 uur Verlossingssamenkomst Leiding majoor en mevr. Drijver-Salomon. Oud-Geref. Gemeente, Geref Jeugd huis, Lange Haaven 97, dienst 9 en 3.45 u. Oud-Kath. Gemeente, Dam 28. 10 uur H. Mis. Jehovah's Getuigen. Volksgebouw Tuinlaan 50. 6 uur toespraak, 7 uur Wachttorenstudie. Vrije Geref. Gemeente, Tuinlaan 50, 10 en 4 uur dienst Chr. Geref. Kerk, Warande, 10 en S uur dienst. Baptisten Gemeente, Lange Haven 125, 7 uur samenkomst. Mission to the Seaman, Anglicaanse dienst, kantine Wilton Fijenoord. iedere eerste, derde en vijfde zondag der maand v.m. 9 uur. Rev. Chr. Reeves B A. Kerkgemeenschap tot verbreiding der Geref- leer, Lange Nieuwstraat 67. dienst 10 en 5 uur Voorganger ds. H. Hofman. Geref. Kerk (Vrijgemaakt) Westvest 30. 9.30 en 4.30 uur ds. C. Vonk. Evang. Luth. Kerk, hoek Oranjestraat, 10 uur ds. A Steinhart. Ned. Heiw. (Geref.) Evangelisatie, ge bouw Irene Nieuwe Haven 155, 10 en 4 uur ds. J. Poort uit Kamerik. Schiedam 25 inwoners rijker Gedurende de maand november nam het aantal inwoners van Schiedam met 25 toe. zodat op 1 december het aantal inwoners bestond uit 40.650 mannen en 41 125 vrouwen: 81.775 personen. Er overleden 62 personen; 39 mannen en 23 vrouwen, geboren werden 103 per sonen, 61 jongens en 42 meisjes. Er vertrokken 351 personen, en er ves tigden zich 285 personen. Er werden 17 huwelijken voltrokken en 1 echtscheiding vond plaats. Hoestdrank in tabletvorm.95ct Omega-apparatuur voor de tijdmeting bij de Europese Schaatskampioenschappen te Deventer. ^ere hu\d? Babyderm-zeep nooit tot volle ontplooiing komen, want de tweede wereldoorlog was een wrede spelbreker. De schaatssport had hem echter zo te pakken dat hij zich na de oorlogsjaren ging toeleggen op het trai nen van jeugdige rijders. Dat hij in die functie een voor de Nederlandse schaat senrijders onvervangbare kracht is ge worden, behoeft geen verder betoog. De sympathieke Rotterdammer praat veel en graag over zijn liefhebberij: het schaatsen Hij verheugt zich dan ook bij zonder over het toenemend aantal kunst ijsbanen in ons land. „Over vijf jaar' aldus Zwanenburg, „staat Nederland als schaatsnatie aan de top". Nederlanders hebben namelijk een na'uurlijke aanleg voor het schaatsen. Nu de jeugd de ge legenheid krijgt zich verder te bekwa men, zullen de prestaties niet uitblijven Hij hoopt er in elk geval van zeer nabij getuige van te zijn en dat zal dan ook wel het geval zijn. Voorlopig wil hij er nog niet mee stoppen en van zijn werk gever hij is ambtenaar der gemeen de Rotterdam afdeling bestratingen krijgt hij in de wintermaanden alle mo gelijke sleun. Misschien staat er voer Piet Zwanenburg dan nog de Olympi sche Spelen op het programma, zoals in 1960 in het Amerikaanse Squaw Valley. I. Startpistolen 2. Contrölekast 3-4-5. Fotocel 6.Omega Time recorder 7. Accu-voeding 8. Rood lichtsignaal 9. Omegascope 10. T.V.-camera's II. T.V.-monitor 12-13. Schakel- en stuurkast 14. Omega Digitaalklok 15. Markering finishlijn. Horizontaal: 2 voormalig; 9 kor rel; 10 keizer; 11 teer; 12 wel; 13 peil; 14 stek; 15 liter; 16 reis; 17 pet; 18 bes; 19 vol; 20 Let; 21 ar: 22 jeep; 23 ezel; 24 fiirm)a; 25 goudenregen; 27 toon; 28 Lea; 29 goed; 30 mainteneren: 34 la; 35 sneu; 36 tres; 37 ha; 38 erg; 39 eer; 40 ion: 41 hor; 42 naam; 43 ribes; 44 hoed; 45 baal; 46 gas; 47 band; 48 piraat; 49 kerker; 50 steendruk. Verticaal: 1 kotter: 2 vrek; 3 oer; 4 O(oster) L(engte); 5 meet; 6 L(aatste) K(wartier); 7 iep; 8 gier; 9 reliëf; 10 reet; 11 ziel; 12 wispelturig; 13 leve ranties; 14 spartelen; 15 leed; 16 roze; 17 standaard: 18 beu; 19 leg: 22 Jonas; 23 leges; 25 gom; 26 nee; 27 non; 30 Ine; 31 neer: 32 Eros; 33 ren; 34 Arable; 37 hoeden: 38 gaar: 41 honk; 42 Maas; 43 baan: 44 hark; 45 lat; 47 beu; 43 te; 49 kr(oon). Piet Zwanenburg (geheel rechts met de Nederlandse damesploeg, waar mee' hij de afgelopen maarden vele, vele avonden trainde op de Amster damse kunstijsbaan.

De Havenloods | 1966 | | pagina 4