Parade van bedrijfsauto's op de 51ste RAI Garantie voor gebruikte auto's Nieuw initiatief van BOVAG Bordinat Cobra: Stijgende belangstelling voor de bestelwagen 3I/M13 tebniort Bescherming voor vuile auto's Middenklasse DAF in 1966 nieuwe experimentele sportwagen In Nederland veertig miljard verkeersovertredingen per jaar -^vjuüUUS DONDERDAG 27 JANUARI 1966 Al# algemene tendens valt er een groeiende interesse in de be stelwagen te signaleren. De voor delen van gemakkelijke hanteer baarheid in de steeds drukker wor dende binnensteden en mogelijk heid tot gebruik als „recreatie auto" tijdens de weekends spre ken velen aan. Op deze RAI-ten- toonstelling zal men dan ook een groot aantal wagens zien, die met het rijbewijs BE (het normale per- sonenwagenbewijs) bestuurd mo gen worden. Over het algemeen betreft dit de categorie van com binatiewagens, bestelwagens, be stelwagens met zijruiten, open be stelwagens (z.g. pick-up), de am bulance en de lichte vrachtwagen, alsmede de z.g. microbus. Ford toont op de tentoonstelling o.a. de nieuwe Ford Transit. Een -andige bedrijfswagen die in maar. ;fst 36 verschillende typen lever- iar ls, om aan alle mogelijke "tnsen van de kopers tegemoet te kranen komen. Men heeft keuze tussen 2 verschillende wielbasis (2,7 of 3 meter), 6 laadvermogen klassen, 3 V-motoren (1,2 liter. 1,5 liter en 1,7 liter) en 18 verschillen de deurcombinaties. De geheel voorin geplaatste V-motor neemt maar weinig plaats in en is ge makkelijk toegankelijk. Naast de chauffeursstoel bevindt zich een tweepersoons bank: chauffeur en passagiers hebben een goed rij- comfort, gezien hun plaats tussen de assen. Als nieuws brengt General Mo tors de 1966-uitvoering van de Opel Blitz, met een 1,9 liter mo tor en bovenliggende nokkenas. Eveneens een creatie, die vele toe passingsmogelijkheden biedt voor o.a. post, politie, brandweer etc., mede dankzij de verschillende wielbases, waarmee de typen zijn uitgerust. Verder laat General Mo tors de nieuwste caravan-uitvoe ringen zien van Opel Kadett, Opel Record, Vauxhall Victor en Che- velle en Chevrolet. In de Bedford serie kan men kennismaken met 9 modellen, in laadvermogen varië rend van 400 tot circa 8500 kg. Op stand 33 toont Kemper en Van Twist voor het eerst in Nederland de nieuwe Perkins automobieldie selmotor. type V8. 510 (vermogen 170 pk, inhoud 8,36 liter), geschikt voor middelzware en zware vracht, wagens. Nieuw is ook de Kaiser Jeep „Gladiator" met 6-cilinder motor. (3,8 liter, vermogen 145 pk). In de sector toebehoren en gara geuitrusting toont Koni o.a. schok- brekers (ook de reuze-schokbreker die speciaal werd ontworpen voor Op donderdag 3 februari a.s. wordt in het Amsterdamse RAI- gebouw de 51e tentoonstelling van bedrijfsautomobielen geopend. Op deze imposante parade van piepkleine bestel- wagentjes en grote wegkolossen (daarom kreeg de tentoon stelling ook het motto mee: „Van Licht Tot Zwaar") zal het publiek kunnen kennismaken met de nieuwste produkten van de bedrijfswagenindustrie. Er zijn in totaal 217 stands voor vrachtwagens, bestelwagens, autobussen, carrosserieën, onderdelen en toebehoren. Deze „bedrijfswagen RAI" duurt tot en met zondag 13 februari. de Oosterscheldebrug en die 500.000 maal zwaarder is dan een normale automobielschokbreker) en verder kachels, achterruitblo wers, chauffeursstoelen, en hef- bruggen. Er staat een nieuwe En gelse machine om met heet water de door de fabriek aangebrachte beschermende waslagen van auto's te verwijderen en wiel spoorinstallaties, bougie-reinigers, remtesters, ontelbare hoeveelhe den gereedschap en garage-hulp- middelen. De tentoonstelling is geopend van 10.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 22.00 uur. Zaterdag en zondag van 10.00 tot 17.00 uur. De toegangsprijs bedraagt f 3. Bezoekers, die met de auto naar Amsterdam komen, kunnen op de volgende wijze het snelst het RAI- gebouw bereiken: Uit de richting Utrecht slaat men direct na het passeren van de verkeersbrug over de Amstel linksaf. Men bevindt zich'dan op de Kennedylaan, welke op het Europaplein eindigt. Uit de richting 't Gooi komt men Amsterdam binnen via de ro tonde bij het Amstelstation. Van af deze rotonde rijdt men tussen het Amstelstation en het Renault» gebouw rechtdoor. Bij de „wolken krabber" op het Victorieplein houdt men links aan en bereikt dan via de Rooseveltlaan het Euro paplein. Uit de richting Den Haag komt men in de hoofdstad via de Aals meerweg. -Wanneer men dan het Hoofddorpplein bereikt, slaat men rechtsaf over de brug de Zeilstraat in. Bij de kruising Zeilstraat-Am- stelveenseweg slaat men weer rechtsaf en vervolgt deze weg tot het Olympisch stadion. Bij het sta dion slaat men linksaf en bereikt dan via de Stadionweg en Diepen- brockstraat het Europaplein. Ook kan men, uit de richting Den Haag komende, afslaan bij Schiphol, de brug over de ringvaart rechtdoor in de richting Amstelveen overrij den, in Amstelveen afslaan naar het winkelcentrum en vandaar in de richting Buitenveldert rijden. In Buitenveldert ziet men naast de RAI-pijlen reeds de PTT-toren en ook de RAI-mast en over de Europa-boulevard rijdt men recht op het RAI-parkeerterrein aan. Bezoekers, die met de trein naar Amsterdam komen, nemen vanaf het: Centraalstation tramlijn 4, welke zijn eindpunt heeft op het Europaplein. Amstelstation buslijn General Motors toont op de Bedrijfswagen-RAI de nieuwe Opel Blitz, 7 15, welke via het Europaplein naar het station Sloterdijk rijdt. Muider- poortstation tramlijn 3 en over stappen op tramlijn 4 bij de krui sing Ceintuurbaan-Van Woustraat. Amstelveen, busdienst Maarse Kroon, vertrektijden Amstelveen Sportlaan-Maarten Lutherweg: 12 minuten voor het hele en halve uur; Plein 1960: 6 minuten voor hele en halve uur, met uitzonde ring van de laatste bus, die pre cies om 10 uur vertrekt. Overigens is er voor de 51e RAI- tentoonstelling evenals voor ande re evenementen in het RAI-ge- bouw weer een arrangement met de Nederlandsche Spoorwegen. Op vrijwel alle NS-stations is een goed koop gecombineerd reistoegangs- biljet verkrijgbaar. Dit biljet geeft recht op vervoer naar en van Am sterdam, ongelimiteerd vrjj ver voer op alle tram-, bus- en veer diensten vafl het Amsterdamse Ge meente Vervoer Bedrijf en toe gang tot de tentoonstelling. Een van de belangrijkste „me dicijnmannen" in de auto-genees- kunde is Holts: er is bijna geen autokwaaltje te bedenken, of ze hebben er wel iets voor. Nieuw is Weather Seal, een in spuitbussen verkrijgbare roestwerende vloei- Auto's van het jaar Op de valreep van 1965 hebben 32 journalisten uit W. Europa weer de auto's van het jaar gekozen. Renault stond bovenaan het lijstje met de R. 16, die „de eerste echt praktische familiewagen" werd ge noemd. De verdere rangorde luid de: 2. Rolls Royce „Silver Sha dow", 3. Oldsmobile „Tornado", 4. Peugeot 204, 5. Triumph 1300» Gehoord in de garage 0 Duizend dagen zijn de auto-ont werpers in Detroit de werkelijk heid vooruit met hun klei-model- len. Men werkt daar nu al aan de 1969-ers. Bron: Chrysler. 0 In het jaar 1970 zullen we in Nederland 2,5 miljoen auto's heb ben. Bron: RAI. stof, die naar men ons verzeker de zonder bezwaar op vochtig en zelfs vuil metaal kan worden ge spoten. Alleen dikke vuil- en mod derlagen behoeven verwijderd te Worden. Dankzij de speciale sa menstelling dringt de vloeistof door de verontreiniging heen en stoot water af. De vloeistof ver spreidt zich over het gehele opper vlak en vormt een ondoordringba re film, die lucht en vocht twee roestvormers uitsluit. Door de flexibiliteit van deze sneldrogende vloeistof, die ook corrosie voor komt, kunnen opspringende steen tjes e.d. de film slechts tijdelijk beschadigen, omdat deze zich on middellijk herstelt. Het kleurloze en doorzichtige Weather Seal heeft geen schadelijke invloed op lak, rubber of plastic en kan daarom zonder enige voorzorgen op alle aan roestvorming onderhavige de len (zoals chassis, portierpanelen, bumpers, grill enz.) worden ge spoten. De bussen kosten f3,50. Nieuw boek over de Austin Seven Van de hand van Peter de Graaf is zojuist een nieuw boekje over auto's verschellen. Het heet .•De Austin Seven" en in dit werkje kan men veel wetenswaardigs le zen over het handige, knap ge construeerde Engelse automqbiel- tje, dat ook in Nederland vele „aanhangers" heeft weten te ver werven. De auteur putte bij het samenstellen van zijn werk uit een groot aantal bronnen en publiceert zelfs de werktekeningen van de eerste „Seven". Verschenen bij de uitgeverij H. Honig. Prijs f3,50. Geïllustreerd met 28 foto's. Deze maand is de BOVAG be gonnen met het afgeven van een nieuw soort garantiebewijzen. Wie een gebruikte wagen koopt bij een oij de BOVAG aangesloten garage houder en daar meer voor betaald dan f 2500,-, ontvangt zo'n garan tiebewijs, dat een geldigheidsduur heeft van 3 maanden of 10,000 ki lometer. De BOVAG hoopt hiermee de re serve. die hier en daar bij het pu bliek bes Wat ten aanzien van het kópen van een goede, gebruikte wagen, weg te kunnen nemen. Het garantie-bewijs heeft in hoofdzaak betrekking op zgn. „Verbórgen Ge breken", gebreken, die reeds aan wezig waren tijdens de koop, doch die uiterlijk niet waarneembaar waren, zoals gebroken of defecte onderdelen. Daarbij strekt de ga rantie zich ook uit tot normale slij- tages, die zich kunnen voordoen, omdat een gebruikte auto nu een maal geen nieuwe is. Komt een dergelijk geval binnen de garan tieperiode voor, dan nemen koper en verkoper beiden een deel van de herstelkosten op zich, volgens een vaste formule, die op het ga rantiebewijs is vermeld. Wanneer over de uitvoering van de garantie verschil van mening mocht ontstaan tussen koper en verkoper, kan de eerste zich wen den tot het secretariaat van de BOVAG in Den Haag. waar men zal pogen te bemiddelen. Mocht dit niet gelukken, dan zal de koper zich tot de gewone rechter dienen te wenden. De gedachten van de BOVAG gaan echter uit naar een andere regeling, waardoor par tijen de oplossing van htm geschil in de toekomst sneller, eenvoudi ger en goedkoper zouden kunnen verkrijgen. Een commissie van deskundigen zou een bindend ad vies kunnen uitspreken wanneer het BOVAG-secretariaat geen min nelijke schikking kan bewerkstel ligen. Het Hoofdbestuur van de BOVAG heeft er zijn leden op ge wezen dat de goodwill die een der gelijk garantiebewijs bij het pu bliek moet hebben, onder alle om standigheden hooggehouden dient te worden. In dit verband heeft het Hoofdbestuur van de BOVAG zich de bevoegdheid voorbehouden leden die misbruik van het garan tiebewijs maken voor bepaal de tijd het recht te ontnemen dit langer te gebruiken. Ook kan een lid, hangende de behandeling van een ingediende klacht, worden ge schorst in zijn bevoegdheid tot het voeren van het garantiebewijs. Paardemiddelen tegen het parkeerprobleem bleem. Rond de jaarwisseling heeft Rome een paardemiddel be- proëfd, door een groot deel van de binnenstad tijdelijk voor alle rij dend verkeer af te-sluiten. Er ont stond zo een „voetgangers-eiland" maar in de buitenwijken hoopte de drukte zich op. Ook in Enge land denkt men aan paardemidde len. Daar wordt een wet voorge steld, waarbij het bezit van een voertuig in Londen strafbaar wordt gesteld, tenzij men in het bezit is van een garage of een privé par keerterrein. Het voorstel is af komstig van de Londense wijkbe- sturen, maar de Automobielclub heeft zich er al sterk tegen gekant. DAF heeft meegedeeld, dat in de nieuwe fabriek, die in Limburg wordt gebouwd in de toekomst drie verschillende typen personenauto's van de band zullen rollen. Een ty pe in de z.g. populaire klasse en twee in de middenklasse. In 1969 hoopt men daarvan reeds 60.000 stuks te kunnen maken. De Daffo dil met 750 cc motor blijft in Eindhoven in produktie. Hetgeen niet geheel onbegrijpelijk Proef met rijdende rechtbank Verkeersovertredingen dienen snél te worden bestraft, zeggen ze in India, en daarom is men daar voorlopig nog4 bij wijze van proef begonnen met rijden de rechtbanken. Het zijn bussen, met plaats voor de rechter en de griffier, de getuigen en de ver dachten. Wie een verkeersovertre ding begaat, wordt terstond naar de wachtende rechtbank gevoerd, verhoord, en veroordeeld. Het gaat allemaal in snel tempo, afgestemd op het huidige snelverkeer. De Fargobussen zijn speciaal door een zustermaatschappij van Chrys ler gebouwd en worden tijdens de piek-uren naar de drukke kruis punten gestuurd, waar de meeste verkeerszondaars worden ver wacht. Achterin de bus bevindt zich een kassa, zodat de overtre ders him berouw terstond in geld kunnen bewijzen. Ford heeft een nieuwe experi mentele sportwagen gebouwd: de Bordinat Cobra. De wagen is ge test met een 4,7 liter motor, maar zal in de toekomst worden uitge rust met een 7 liter V 8-motor. Bijzonderheden: ultra lichte car rosserie en een dak van vinyl met ritssluiting. Het dak bestaat uit drie secties, die achter de zittin gen kunnen worden opgeborgen. De kuipvormige zittingen zijn door de vloer heen direct op het chas sis bevestigd. 1IJMM Volgens schattingen worden er in ons land maar liefst 40 miljard verkeersovertredingen per jaar begaan. Uiteraard komt daarvan maar een zéér klein gedeelte ter kennis van de politie. De korpschef van de gemeentepolitie in Temeuzen, de heer D. van Ooijen, die zojuist een boek heeft geschreven over verkeer en wetshandhaving (Uitg. van Gorcum. Assen) stelt daarin, dat 1.3 miljoen van die overtredingen bij de politie bekend worden. De verhouding is dus ongeveer 1 op 30.000. De schrijver meent, dat ons land ten minste 25 miljoen gulden per jaar zou kunnen besparen, als we de materiële schade van verkeersonge lukken geraamd op 500 miljoen gulden per jaar met vijf procent zouden kunnen verkleinen. Om van een besparing van menselijk leed dan nog maar te zwijgen. De huidige politie-organisatie. aldus de schrijver, is in haar huidige opzet niet geschikt om de verkeersonveiligheid doelmatig te bestrijden. Er zal voor de Nederlandse politie een andere organisatievorm moeten worden bedacht. Gebeurt dit niet, dan zal het verkeerstoezicht steeds meer een versnippering ondergaan en daardoor in waarde inboeten. Ook acht de auteur van het boek een ruimere marge op zijn plaats met betrekking tot de straffen yoor yerkeersovertraders. Er moeten méér straffen komen, zoals: 0 het volgen van een verkeerscursus. Op die manier zou worden voor komen dat, zoals thans gebeurt, de boete wordt betaald door de werk gever van de overtreder. het volgen van een mentaliteitscursus. Zeer geschikt voor mensen, aan wie een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid is opgelegd. 0 Ontheffing van de rijbevoegdheid. 0 Verplichting een mediscb-psychologisch onderzoek te ondergaan als gebleken is dat de chauffeur verkeersgevaar lijk is. Opvallend vindt hij het ten slotte, dat er in het ene arrondissement van ons land veel meer ontzeggingen van de rijbevoegdheid voorkomen dan in het andere. In Dordrecht signaleerde hij zo 1 ontzegging op de 210 overtredingen en in Den Haag 1 op de 2106 overtredingen. De nieuwe Ford Transit, leverbaar in 36 verschillende uitvoeringen.

De Havenloods | 1966 | | pagina 11