linoleum Hans Kraay speelt wéér niet mee in ons nationale elftal rw Vreedzame coëxistentie wordt op apenrots in praktijk gebracht H sport f Elektriciteitsnet wordt verbeterd DE SP0RTT0T0 Oplossing puzzel stormloop DEKLERK&ZN HUUR PIANO'S HUUR - DONDERDAG 27 JANUARI 1966 4 SCHIEDAM In het stadsgedeelte, begrensd door de Aleidastraat, Vlaardingerdijk, Nieu we Haven en Burgemeester Knappert- laan te Schiedam, zijn de laatste tijd in de avonduren herhaaldelijk storingen in de elektriciteitsvoorziening opgetre den. Deze storingen werden veroorzaakt door overbelasting van dit 35 jaar oude net, dat het enorm gestegen stroomver bruik, voortvloeiende uit het gebruik van steeds meer elektrische apparaten, waarbij vooral moet worden gedacht aan de elektrische bijverwarming, niet meer kan opvangen. Bij brief van 21 december j.l. heeft het elektriciteitsbedrijf de stroomver bruikers over de oorzaak van de storin gen ingelicht, waarbij tevens op hen een ernstig beroep is gedaan om het elek triciteitsverbruik zoveel mogelijk te be perken. Intussen zijn enige noodvoorzie ningen getroffen, om aan de onhoudba re toestand, in afwachting van de defi nitieve maatregelen, het hoofd te bie- dit TK WEET VAN JU" 5ELF dat ik niet gemakkelijk ben, maar wanneer ik in het veld sta, geef ik »e altijd voor honderd procent en wat kan men van een speler meer verlangen?". Hans Karay spil van Feijenoord die de laatste maanden constant in uitstekende vorm is, probeert te achterhalen waarom hij wéér niet is opgeroepen voor de centrale training waarvoor bondscoach Georg Kessler onlangs een keuze heeft gemaakt. De kwestie van de niet-uitverkiezing is een onduidelijke zaak. want het is moeilijk vol te houden, dat de defensie van het nog steeds wankele Nederlands elftal een steunpilaar als de blonde Rot terdammer gemakkelijk kan missen. Week-in, week-uit zien duizenden voet balliefhebbers hoe Kraay in ,de defensie van Feijenoord trefzeker en resoluut zijn werk doei Op de vraag waarom deze Hans Kraay door de bondsofficials nog steeds niet tot de beste voetballers van Nederland wordt gerekend, komt ner-, gens een bevredigend antwoord en ook de Feijenoord-verdediger zélf kent de motieven niet die aan de niét-uitverkie- zing ten grondslag liggen. Feijenoord-manager Guus Brox die deze kwestie bij de KNVB al eens ter sprake heeft gebracht, zegt verontschul digend: „Ik bepaal niet welke spelers tot de selectie moeten behoren". Hij ge looft niet dat er bepaalde redenen zijn voor de niet-uitverkiezing. „Natuurlijk maken wij er hier en daar wel eens een opmerking over, maar het Nederlands elftal blijft primair een zaak van Kess ler Hij heeft het recht om spelers te passeren, al meen ik persoonlijk dat Kraay een voetballer is die erbij hoort- Ik geloof niet dat er bij de voetbalbond een bepaalde rancune leeft en wanneer men vindt dat Schrijvers op dit moment de voorkeur verdient dan heeft men het volste recht om hem te kiezen. Overi gens denk ik dat Hans Kraay binnen niet al te lange tijd toch wel een kans zal krijgen". Tegen Het Rotterdamsch Parool heeft Kessler gezegd, dat de stopper niet be hoeft te wanhopen. „Ik heb tijdens de ontmoeting Feijenoord-Twente gezien dat Kraay in uitstekende vorm is", aldus Kessler. „Ik heb Kraay in. mijn boekje roteerd, maar ik wil eerst de komen- oefenwedstrijden afwachten". De bondscoach verzekerde ten slotte dat er tegen de figuur van Hans Kraay geen enkel bezwaar bestaat. Niet veel vertrouwen Deze sussende woorden uit de hoogste gelederen van de bond geven echter niet veel vertrouwen. Het is namelijk niet de eerste keer dat er van bondswege wordt gesuggereerd dat de keuze van Kraay mogelijk binnenkort te verwachten valt. Achtmaal heeft hij het Oranje-shirt ge dragen. In de periode waarin Elik Schwartz het team onder zijn hoede had. heeft Kraay een aantal jaren niet voor het Nederlands elftal mogen uitkomen, omdat de bondscoach hem te Brutaal vond. Elek Schwartz heeft daar nooit een geheim van gemaakt. Later is Schwartz op dit besluit teruggekomen toen Kraay „wat ouder en verstandiger was geworden". Nog driemaal heeft de blonde oud- Utrechter daarna tot ieders tevredenheid de kleuren van Nederland verdedigd. In wedstrijden tegen België (00), Albanië (2—0 in Rotterdam) en Oostenrijk (1—1). In drie wedstrijden maar één doelpunt tegen, een succes dat het goed functio neren van de defensie duidelijk aantoon de. Toen Denis Neville de zaak van Schwartz had overgenomen, zocht hij tij dens een training' de spelers van Feijen oord in Rotterdam op. De nieuwe coach Officieel programma voor het 2e reserveformulier d.d. 29 en 30 januari 1966 Aston Villa-Sheffield U. 1 Burnley-Chelsea 2 Fulham-Blackpool 3 Liverpool-Leicester 4 Sheffield W.-Manchester U. 5 Stoke-Arsenal 6 Sunderland-Leeds U. 7 Westham-West Bromwich 8 Stuttgart-r.C. Koln 9 Kaiserslautern-Werder 10 Hannover-München 1860 11 Nürnberg-Eintracht Fr. 12 Schalke 04-Meidricher 13 Horizontaal: 1 braod; 7 satan; 11 een; 12 ego: 13 elp; 14 ULO; 15 Niobe: 16 mal; 17 eerst; 18 rapalje; 19. grein; 21 ronde; 24 Deens; 26 opstaan; 27 gamelan; 28 er; 29 re; 39 Venetië; 32 potlood; 33 gewis; 34 schee; 37 ogief; 38 voltage; 39 Irene; 40 alt; 41 vrede; 42 tod; 43 Rijn; 44 une: 45 ros; 46 stelt; 47 roest. Vertikaal; 1 benig; 2 rei; 3 anode; 4 deern; 5 porapoen: 6 hellinig; 7 tspeer; 8 turen; 9 als; 10 notie; 16 Aa; 20 rap; 21 intrede; 22 overleg23 dra; 24 danig; 25 Ssmos; 27 sen; 28 Leo. 30 etcle'era)31 eerl-ne: 32 Pi'atus; 33 ode; 34 spits; 35 hoede; 36 Everl: 37 oever; 38 Isère; 39 t(en) Haata'e): 40 rot; 41 feest; 42 dos. praatte met de aanstaande kandidaten en toen hij van Kraay hoorde, dat hij regel matig om studieredenen in Den Haag was, zei Neville: „Dat komt dan goed uit, want dan kunnen we hier nog eens extra oefenen". Enkele dagen later werden 27 Neder landse voetballers opgeroepen voor een oefenpartijtje in Nijmegen. Uit de krant moest Hans Kraay lezen dat Neville hem alle veelbelovende opmerkingen ten spijt niet had gekozen. Ook rond 1960 had de KNVB al eens bewezen niet altijd over even goede manieren te be schikken, toen de trip van het Neder lands elftal naar de West werd voorbe reid. Ruim twee jaar achtereen had Kraay destijds tot de vaste selectie van het Nederlands elftal behoord en met stopper Cor van der Hart rotsvast als centrale figuur in de verdediging werd hij voor een lange reeks wedstrijden als reserve aangewezen Enkele weken voor deze interessante reis werd van alle spe lers en ook van Hans Kraay in Den Bosch de maat genomen voor een tro- pencostuum, maar toen enkele dagen later het reisgezelschap werd bekend ge maakt, ontbrak plotseling en zonder eni ge aanwijsbare reden de naam van Kraay op de lijst. En ook toen al, geen enkele toelichting van de bond aan het adres van de hevig teleurgestelde spe ler, die tot op de dag van vandaag vergeefs heeft gezocht naaf een ant woord op de vraag, waarom de KNVB de kandidaten voor haar eerste elftal soms zo ongemanierd behandelt. Een aantal jaren geleden heeft Kraay meegewerkt aan een demonstra tie die Georg Kessler in Lunteren gaf voor de Nederlandse oefenmeesters. Na afloop heeft Kessler langdurig met Kraay over allerlei voetbalzaken gesproken. De Feijenoord-stopper en de nieuwe bondscoach zijn dus geen vreemden voor elkaar. Kessler heeft de kennismaking onlangs eenzijdig hernieuwd bij de wed strijd FeijenoordAjax en het zal hem niet zijn ontgaan dat Hans Kraay een voortreffelijke wedstrijd speelde, maar na afloop van de ontmoeting geen woord var Kessler over de kansen op verkie zing. Ook de rapporteurs van de bond die de ontmoeting Elinkwijk tegen Feijen oord bijwoonden moeten de sublieme vorm van de Rotterdammer hebben ge registreerd. Bij de laatste selectie heeft Kessler echter zijn keuze niet op de Rot terdammer laten vallen. Wèl werd geko zen de Sittardia-speler Dullens, die ach teraf bekende helemaal niet in goede vorm te steken. Hans Kraay; „Ik vind het helemaal niet onbegrijpelijk dat men wil vasthou den aan het duo Israel-Schrijvers. Ik wil van mezelf helemaal niet zeggen dat ik beter speel dan wie ook van de ge selecteerden en wanneer ze mij kiezen SVC-herenteam zorgde voor goed resultaat Het eerste herenteam van de Schiedam- se Volleybal Club heeft na de prachtige zege op koploper Achilles wederom voor een fraai resultaat gezorgd. Het sterke en hoog-geklasseerde HML 2 uit Den Haag werd na zeer spannende strijd met 3—2 geklopt. De Schiedammers ble ken volledig opgewassen tegen hun sterk aanvallende tegenstanders en zegevier den vooral door de door hun coach goed uitgestippelde taktiek. (setstanden waren; 7—15, 15—4, 15—11, 12—15 en 1513). Dames 1 stelde teleur. Zonder vechtlust en geloof in eigen kunnen werd dit team met 31 geklopt door Syrena, dat voor iedere punt vocht. Hier waren de set standen 156, 11—15, 159 en 1511. Dames 2 is weer in opmars. Ook dit maal werd met 30 gewonnen en wel van het Rotterdamse ZVC 2. Heren 2 echter moest met 3 invallers tegen Lek- kerkerk aantreden en bleek hierdoor vol komen kansloos. Met 3—0 werd verloren. Ook deze week krijgen de teams van SVC het weer moeilijk. Dames 1 ont vangt Concordia 1 en heren 1 gaat op be zoek bij Juliana 1. Vooral de heren wacht een zware opgave- Clubbladeniiieuws 0 Volgens mededeling in S.V. en H.V. Schiedam Weekbrief, begint donderdag avond 10 febr. de spelregeltestwedstrijd voor C-junioren. Op donderdag 10 febr. begint de scheidsrechterscursus voor de aid. honkbal. 41 „Ursus" zal volgens het clubblad op 4 febr. in de kantine een contactavond houden, waaraan medewerking zal wor den verleend door „Les Coccinelles". 0 De chr. korfbalclub ODI zal 2e paas dag deelnemen aan het toernooi in de Ves-serie te Den Haag. 0 Door SBLO wordt medegedeeld, dat zich drie nieuwe verenigingen hebben aangesloten, waardoor in totaal 65 clubs zijn aangesloten. Het zijn de basketbal vereniging Juventus, landelijke rijver- eniging Schiedam en tennisvereniging Keep Smiling. 0 In de „Martinitter" wordt een drin gende oproep gedaan tot aanvullen van het bestuur van de vereniging, ook omdat binnenkort de voorzitter-secretaris, de heer Hofman zijn functie gaat neerleggen. Intussen is in de dezer dagen gehouden vergadering de heer Bi. van Westrenen tot secretaris gekozen, zodat de heer Hofman alleen de functie van voorzit ter vervult. Hierdoor is voorlopig het be- stuursprobleem in Martinit tot oplossing gebrach* Hans Kraay andere spelers die zich ge passeerd voelen". Wel blijft het voor de robuuste Feijen- oord-man, die meermalen heeft bewezen over een uitstekende mentaliteit te be schikken, een moeilijke zaak dat de bond hem volkomen negeert en dat er niet ge zegd wordt waarom hij, als speler die in de afgelopen maanden zijn kandidatuur zo duidelijk heeft gesteld, nog steeds niet tot de kring van beste voetballers van Nederland kon worden toegelaten. W. merken op dat stadsgedeelte tot vorig jaar een stijging van het elektriciteitsverbruik werd ge meten van gemiddeld 7 pet. per jaar. Het afgelopen jaar geeft daarentegen een toeneming van de stroomafname te zien van 25 pet,, welke geenszins te voorzien is geweest. Om het net afdoende te versterken, zo dat het ook weer de vereiste reserve heeft, is het noodzakelijk om: een nieuw transformatorhuis in het net op te ne men; de transformator van 200 kVA in zuil 10, staande op de hoek Burgemees ter Knappertlaan/Warande te vervangen door één van 300 kVA; enige hoog- en laagspanningskabels te leggen. De kosten van deze voorzieningen zul len f 142.500 bedragen, verdeeld als volgt: arbeidslonen f39.162; materialen f 101.438; onvoorzien f 1.900. Feesten rond huwelijk Beatrix kosten 25.000 B. en W. van Schiedam stellen de raad voor f 25.000.- krediet te verlenen voor de festiviteiten bij het huwelijk van prinses Beatrix. Bij het organiseren van deze festiviteit wordt er rekening mee gehouden, dat er 's morgens van 10 tot 's middags twee uur een televisie-uitzending is. zodat voor de middag een programma vol festiviteiten is samengesteld. Omdat leerlingen van de scholen voor het voorbereidend- en lager onderwijs een herinnering aan deze dag krijgen, zal van genoemd bedrag f 15.000,. hier voor worden besteed. Nieuw postkantoor in juli open Hoewel de werkzaamheden voor de bouw van het nieuwe postkantoor aan de Lange Nieuwstraat door het winter weer wordt vertraagd, wordt toch ver wacht, dat het gebouw omstreeks juli- augustus kan worden betrokken. Door bepaalde maatregelen heeft men in het interieur van het gebouw de laat ste weken nog vrij geregeld kunnen wer- 13 JANUARI TM 2 FEBR. LINOFELT-MOIRÉ ijzersterk linoleum in meerdere kleuren, 200 cm br. van 8.30 per meter, nu VQ0/ 5.90 Een beperkte partij KURKLINOLEUM van zware kwaliteit in diverse kleuren, 200 cm. breed van 20.50 per meter, Q nu voor VELVET- EN HOUTNERF LINOLEUM zware kwaliteit in gemêleerde kleuren, 200 cm breed, van 13.50 per meter, O Qf} nu voor ww HOLLAND-GRANITÉ uitsluitend prima kwaliteiten. Keuze uit divei^e kleuren, 200 cm breed, van 13.90 per meter, 8.90 COUPONS VOOR MINDER DAN DE HELFT DER WAARDE 'S MAANDAGS GESLOTEN m ROTTERDAM; BINNENWEG, BEIJERLANDSELAAN (~)ver alpinisme in „Blij-Dorp" gesproken. Welke een na- tuuriijke aanleg en bedrevenheid kan men daarin be speuren b(j de Geladabavianen, die tussen de manenscha pen leven op een apenrots, die aan het eind van de Van Aerssenlaan is gelegen, ter hoogte van de Stadhoudersweg. Volleerde alpinisten zijn het, afkomstig uit Ethiopië, waar zij in het ruige hooggebergte leven, boven de boom-grens, waar het 's nachts tot 8 graden kan vriezen en waar zij op de rotsen naar hartelust kunnen klimmen. Inderdaad klimmen, want springen doet een Geladabaviaan nimmer. Evenals een 'alpinist houdt hij zich aan drie punten vast alvorens het vierde punt los te laten en het is een lust om bij de apenrots eens te kijken naar de manier waarop zij d steunpunten gebruiken. Trouwens, dat zij bij de manenschapen zijn ondergebracht, is niet alleen, doordat zij hun „huisgenoten" zo goed kunnen verdragen, maar ook, doordat zij nimmer zul len trachten de vrijheid te verkiezen boven het verblijf op de apenrots. Hetgeen hij andere bavianen, die uit het laagland komen, wel het geval is, want hoewel ook zij niets tegen d» manensdhapen hadden, sprongen zij, toen er een proef genomen werd, prompt over de muur, de tuin in Overigens is de combinatie manenschapenGeladabavianen er een, die nog nimmer is vqorgekomen in dierentuinen. Zo op het eerste gezicht een merkwaardige combinatie. De dieren hebben echter met elkaar gemeen, dat zij allebei thuishoren in het hooggebergte. Wat dit laatste betreft kunnen zij derhalve ook winter en zomer buiten zijn in het Europese klimaat Alleen is er in de rots van „Blij-Dorp" een stal aangebracht, waarin zij naar believen'kunnen toeven, wanneer het regent of sneeuwt en begrijpelijkerwijs maken zij daarvan ook wel gebruik. Beide diersoorten zijn gras-eters, hetgeen voor de manen schapen niets bijzonders is, maar voor Gelada's wel omdat zij daarin afwijken van andere apen. Het is mede daarom wellicht, dat zij afgezien van een enkel meningsverschilletje in vol maakte harmonie leven. Zij spelen zelfs met elkaar en het is heel gewoon, dat een baviaan op de rug van een manenschaap vorstelijk rondrijdt, parmantig tot en met. De bavianen waken zelfs over de schapen door op de rots op uitkijk te gaan zitten. En o, wee, wanneer men dan aan de schapen komt. Dan treedt er hevig verzet op. Zoveel belangstelling als er altijd is voor de apenrots, zo weinig interesse hebben de bezoekers voor de rendieren, doordat men ze wel door een poort kan zien, maar toch niet zo goed als wanneer men buiten het hek van de diergaarde staat- Voorbijgangers blijven dan ook nogal eens geboeid staan. Men noemt het rendierenverblijf daarom wel eens de „uitstalkast" van „Blij-Dorp". Een kast overigens, waaraan ook de bezoekers wel eens wat meer aandacht mogen be steden en beslist niet aan moeten voor bijgaan. Want men ziet er dieren uit Noorwegen, Finland, Lapland, Noord- Zweden, Noord-Rusland en Siberië. Die ren. die door de Lappen als huisdieren in kudden gehouden worden en op de kale hoogvlakten een belangrijke rol spelen. Vooral voor de vleesvoorziening- De herten hebben brede, gespreide voeten, die dienst doen als een soort sneeuwschoen en steun bieden op de Men kan ze horen lopen, want M. Kamps 40 jaar bij het onderwijs Zaterdag 29 jan. "lis de:hëer M. Kamps veertig jaar werkzaam bij het onder wijs. Sinds 1 juni 1938, dus bijna 38 jaar, is hij verbonden aan de St. Jaco- busschoöl in Kethel-Noord, waar hij in dertijd de heer C. Ruys opvojgde. Op verschillend algemeen terrein heeft de heer Kamps in Kethel zich doen gel den. Vrijdag zullen de feestelijkheden 's morgens aanvangen met opdragen van een speciale mis in de St. Jacobus- kerk, waaraan de leerlingen van de school medewerking zullen verlenen. Daarna is er feest in het schoolgebouw, 's Avonds om 8 uur is er in het r.k. Ver enigingsgebouw een receptie waar on getwijfeld heel wat inwoners van Ketpel de gelegenheid zullen benutten om Qe bekende onderwijzer gelukwensen aan tities worden iedere woensdag gehouc van 10 tot 12 uur in de Pauluskerk a de Mauritsweg. WURLITZER ILECTRONISCHE ORGELS $0' geluid voort en wanneer er in het hoge Noorden een rendierkudde op grote af stand nadert, is het alsof zich een gewel dige hagelbui ontlast. Overigens zijn het dieren, die zeer koude en onbarmhartige gebieden bewonen en aldus de warmte moeilijk kunnen verdragen. Het zijn ook herten, waarvan zowel de mannetjes als de vrouwtjes een gewei dragen, dat ieder jaar vernieuwd wordt. Het eigenaardige is, dat de Lappen aanvankelijk leefden van de jacht op de rendieren, maar in de loop der eeuwen is daarin een radicale verandering getto- men, zodat de dieren nu min of meer on der de hoede van de bewoners der pool streken leven. In Noorwegen worden zij nog wel geslacht, maar de Lappen ge bruiken ze reeds geruime tijd als melk en trekvee, als lastdier en soms als rij dier, zodat zij er heel veel toe bijdragen, dat het leven in deze onherbergzame streken dragelijk blijft. De Lappen, die een zwervend bestaan leiden kunnen door de rendieren gemakkelijker met het weer meetrekken naar betere be woonbare streken, wanneer het tegen de pool aan al te koud wordt. Voor wat Blij-Dorp betreft is het hou- de voetgewrichten brengen een krakend den van rendieren geen eenvoudige zaak. Deze beesten, die overigens sober in hun eisen zijn, eten als „hoofdschotel" korst mossen, die in ons land slechts in de wa terleiding-duinen groeien en dienen voor bodembedekking Met deze plant mag dan ook slechts voorzichtig worden om gesprongen en slechts vaklui mogen de door de rendieren zo begeerde plant pluk- ,ken. Bovendien moet er een plukvergun- ning voor worden afgegeven. Het is dus begrijpelijk, dat het voede ren van rendieren een zorg apart is, on danks dat zij zo sober leven. Maar „Blij-Dorp" is nog nimmer voor één gat gevangen geweest en toewijding is er genoeg. Dat weten alle Rotterdam mers trouwens ook wel. M. VAN DEN BERGE met recht van koop O C m v.a. Bp.mnd. zonderee rste storting Demonstraties van de modellen 1966 te Rotterdam dag van 10 tot 4 uur dooi onze Wurlitzer-organist Joop Walvis. Bij aanschaffing van een orgel 3 MAANDEN GRATIS ONDERRICHT Tennisclub „Leonidas" De r.k. Tennisclub „Leonidas" biedt iedereen gelegenheid de tennissport in clubverband te beoefenen. De inschrij ving voor het komende seizoen staat weer open. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij mevrouw Entingh-La Housse, Tweede Hogebanweg 74, Rottérdam. Prijzen vanaf 675.- met recht van koop C m v.a. X m p.mnd. zondereerste storting Letwel: hoge inruilwaarde voor Uw oude PIANO of ORGEU Vraag fi

De Havenloods | 1966 | | pagina 4