Invalide slaat 200 bruten naar de eenzaamheid IEDER GEZIN SPIDO" er n Sarah Bernhardt was enige die over akoestiek in Doelen klaagde DE ENIGE ECHTE DIAMANT ANTRACIET JACQUES OOSTERVEER 231873 DE HAVENLOODS „Klein Contact" is een Grote Weldaad Dirigente Graalkoor houdt auditie Finale songfestival in Rivièrahallen 1943 ENORME TV- PRIJSVERLAGING NU EEN TWEEDE TV HAVENDIENST a. CAFé RESTAURANT KELNERS b. LEERLING KELNERS c. SERVEERSTERS d. LEERLING-SERVEERSTERS e. AMBULANT KELNERS en SERVEERSTERS fLEERLING KÜKS g. BUFFETBEDIENDE Gert van der Hoest wil zorgengeld overnemen 27 JANUARI 1966 6 SCHIEDAM DIAMANT ANTR. V f 9.90 p. hl. - f 93.p. 10 hl voor convectors DIAMANT ANTR. IV 112.75 p. hl. - f 118.50 p. 10 hl voor zelfvullers DIAMANT ANTR. 'ar f 12.95 p. hl - f 119.50 p. 10 hl voor haarden en zelfvullers DIAMANT ANTR. Ill f 12.95 p. hl - f 119.50 p. 10 hl voor haarden en kachels DIAMANT ANTR. II 112.95 p. hl - f 119.50 p. 10 hl voor kachels en centrale verwarming Deze antraciet is hardglanzend, geen steen, sintels, roet of gruis Door de grote hoeveelheid bestellingen gaarne 3 dagen tevoren bestellen. Sinds Regelrecht van importeur PAK NU UW KANS Haal een proefzakje Uitsluitend kontant BEL Adrianastraat 3 binnen het versprei dingsgebied van „De Havenloods" waarvan de woning is voor zien van een naam bordje heeft recht op Heeft U klachten over de bezorging, bel dan even tel. 13 2170, toestel 99 £)e Van der Palmstraat in Rotter dam verschilt niet veel van al die andere straten in het westen van de stad. Maar toch heeft de Van der Palmstraat in de oren van vele mensen een bijzondere klank. Want vanuit die straat worden maandelijks vele brieven, ansicht kaarten en pakketjes verzonden naar een tweehonderd mensen, die chronisch ziek zijn en die zich vaak eenzaam voelen. Naar mensen, die door dit contact weer de moed krijgen hun problemen aan te pakken, omdat zij weten, dat zy toch niet helemaal alleen staan. En dit alles wordt gedragen door de 46-jarige heer N. Wykstra, die samen met zijn vrouw elke dag op nieuw weer klaar staat voor de zieke medemens. De heer Wijkstra is zelf invalide. ..Misschien is dit allemaal wel een beetje egoïstisch," zegt hij aarze lend en met een zachte stem. „Want ik heb aan dit werk een dagtaak, waardoor ik word afge leid en een heleboel dingen ver geet." Misschien is dat wel zo, maar dan is het toch een vorm van egoisme, waar Je medemens beter van wordt. Voordat de heer Wijkstra invalide werd, maakte hij poppenhuizen voor geestelijk gestoorde kinderen. „Enkele jaren geleden werd me dat door de dok ter verboden. Ik mocht niet meer tim meren. Toen moest ik iets anders zoe ken, waarmee ik me kon bezighouden. Ach, nu kun je natuurlijk wel postzegels gaan verzamelen of iets dergelijks, maar daar vond ik geen voldoening in. Daar om heb ik toen contact gezocht met an dere zieken om te proberen iets voor hen te betekenen", zegt hij er zelt van. Elke maand verzendt de heer Wijkstra een gestencild blaadje naar de bijna tweehonderd zieken, die op zijn lijstje staan. In het blaadje, dat die mensen geheel gratis ontvangen, staan opbeuren de artikeltjes, mededelingen over mate riaal, dat beschikbaar is om de ledige tijd door te komen, en gedichtjes of ar tikeltjes, die de zieken zelf hebben ge schreven. „Er zijn mensen bij, die vol ledig verlamd zijn en zelf niet kunnen schrijven. Maar dan dicteren ze bijvoor beeld een gedichtje aan een kennis of familielid en die stuurt het mij dan toe- Als die zieke dan zijn eigen gedichtje in het blad „Klein Contact" ziet staan, be tekent dat heel veel voor hem. Meer dan een gezond mens zou kunnen vermoe den". De heer Wijkstra verzamelt verder al le mogelijke zaken, waarmee hij „zijn" zieken van dienst kan zijn, zoals restjes wol, lapjes en stalen, waarvan men pop- pekleren kan maken, postzegels, bier viltjes, speldjes en al die andere zaken, waar verzamelaars blij mee zijn. Al die artikelen stuurt hij door naar de men sen, die er hem om vragen. „Elke maand krijgt elke zieke dus een exem plaar van „Klein Contact" en een pakje, maar het is natuurlijk wel eens moeilijk om aan alle verlangens te kunnen vol doen. In het begin was ik zelf bang om te vragen, maar dat is nu veel minder geworden, want ik vraag het ten slotte niet voor mezelf'. Vierhonderd brieven GELUKKIG krijgt de beer Wijkstra veel steun bij zijn goede werk. „Ik heb over wolresten niet te klagen", zegt hij, „want hier in dit stadsdeel weten veel vrouwen, dat ik dit doe en als ze wol over hebben, krijg ik de restanten. En dan is er ook een winkelier, die zijn naam niet wil noemen. Die vraagt aan elke klant, die een artikel koopt waar een speldje bij zit, of hij ze zelf spaart. Als dat niet het geval is, houdt hij het speldje achter en eens in de maand komt een meisje al die speldjes bij mij bren gen". Dit werk wordt voor het overgrote deel gefinancierd door het echtpaar Wijkstra zelf. „Och", zegt de heer Wijkstra, die vroeger verpleger is geweest, „ik heb voor mezelf weinig geld nodig, want ik ga nooit de deur uit, tenzij ik voor on derzoek naar het ziekenhuis moet. Ik be schouw dit werk als mijn hobby en elke hobby kost geld". Zijn vrouw voegt daar lachend aan toe: „En daarom heb ik zijn zakgeld maar wat verhoogd". Haar eigen „zakgeld" steekt zij echter ook in dit werk. Per maand verstuurt ze zo'n twee honderd prentbriefkaarten naar geeste lijk zieke kinderen, die in tehuizen wor den verpleegd. „Van het personeel horen we vaak, dat de kinderen er bijzondtr leuk op reageren. Zij verzamelen die ksarten, maar het is vaak heel erg moeilijk om n"tiwe prentbriefkaarten te vinden", zegt ze Soms krijgen de heer en Wijkstra van een ve p eger of De heer en mevrouw Wijkstra: steun a ongeveer tweehonderd zieken. pleegster een klein bedrag, waar enorm blij mee zijn. „Vijf gulden extra betekent weer zoveel postzegels en an sichtkaarten meer", zegt de heer Wijk stra vergenoegd en daaruit blijkt dan weer wat hij eigenlijk niet hardop wil zeggen: dat er nooit geld genoeg kan zijn- Er zijn ook vele zieken, die geheel verlamd zijn en daarom volkomen afhan kelijk zijn van de contacten, die anderen hen bieden. Met deze mensen correspon deert de heer Wijkstra. Per maand schrijft hij zo'n vierhonderd brieven en de zieken geven hem dan met behulp van familieleden of kennissen antwoord. „En dan zijn er ook nog zieken, die zo een zaam zijn, dat ze mij van tijd tot tijd op bellen. Vorige week had ik iemand aan de telefoon, met wie ik twee uur heb zit ten praten. Bij die gesprekken en bij het schrijven van brieven vermijd ik zoveel mogelijk te praten over het ziektebeeld. Ik probeer zo opwekkend mogelijk te zijn om de patiënt weer moed te geven verder te gaan". Album met foto's De HEER WIJKSTRA kent de mees te zieken, met wie hij contact heeft, niet, omdat hij ze zelf niet kan gaan be zoeken. Wel heeft hij een dik album met foto's, diie hem dioor de zieken zijn toe gezonden. „En soms komen de familiele den, als ze in Rotterdam zijn, wel eens op bezoek om ons te bedanken en nade re bijzonderheden te vertellen. Een en kele keer brengen zij dan in de auto de zieke zelf mee. Dat is dan heel prettig, omdat je dan weer eens op een andere manier contact hebt", zegt de heer Wijk- De zieken van de heer Wijkstra zijn over het hele land verspreid. Het zijn er bijna 200 en meer kan hij er eigenlijk niet aan. „Maar als ze met de naam en het adres van een zieke bij me komen, dan kan ik toch niet weigeren" zegt hij. „Het is vreselijk, dat er in zo'n grote stad zoveel mensen volkomen eenzaam zijn. Dan moet je toch helpen". Onder zijn activiteiten valt sinds kort ook een ziekenhuis op Curacao. „Een meisje schreef mij, dat ze alleen bid prentjes verzamelde. Ik heb toen een brief geschreven aan een Rotterdams klooster en een paar dagen later kwam de Moeder Overste met één van de non nen naar mij toe. Ze had op haar school aan alle kinderen gevraagd om bid prentjes mee te brengen, zodat ik het meisje kon helpen. Via de Moeder Over ste kreeg ik ook contact met een zuster op Curacao en nu stuur ik ook brieven en pakjes naar de zieken daar. Enige maanden geleden stonden er ineens twee verpleegsters van dat ziekenhuis hier vooi de deur Zij kwamen ons de groe ten brengen en bedanken" De heer Wijkstra geeft toe, dat het soms wel eens moeilijk is om de proble men van al die mensen te verwerken. „Maar dat heb je ook als verpleger", zegt hij. „Dan moet je ook afstand kun nen nemen als je naar huis gaat. Boven dien heb ik zelf ook veel pijn gehad. Toen ik pas invalide was heb ik veel in de put gezeten en ik ben zelfs jaloers ge weest op die andere mannen, die 's mor gens naar him werk konden gaan. Daar heb ik me overheen gezet. En nu schaam ik me daar wel eens voor, wanneer ik mezelf vergelijk met die mensen, die hun leven lang aan hun bed zijn gekluisterd volkomen afhankelijk zijn van ande- Doelmatigheid in het maatschappelijk werk De Staatssecretaris van Cultuur. Recreatie en Maatschappelijk Werk, de heer C. Egas, heeft de beide Kamers der Staten-Generaal de eerste publikatie aangeboden in een reeks van beschou wingen over doelmatigheid in het maat schappelijk werk. In leidinggevende kringen van het maatschappelijk werk wordt reeds enke le jaren o.m. in discussie-groepen aan dacht besteed aan de inhoud en de be tekenis van de zgn. „social administra tion". Aangezien voor de organisatiekun de voor maatschappelijk welzijnswerk een steeds grotere belangstelling gaat ontstaan, werd besloten een aantal der gehouden inleidingen alsmede een korte samenvatting van de discussies daarover te publiceren. Het ligt in de bedoeling meer publika- ties aan dit onderwerp te wijden als bij drage aan de verdere organisatorische vormgeving van verschillende werk zaamheden ten behoeve van het n schappelijk welzijn. „Doelmatigheid in het maatschappelijk werk Beschouwingen over social ad ministration" is verschenen bij de Staats uitgeverij te 's-Gravenhage en aldaar, alsmede in de boekhandel verkrijgbaar. (62 blz. f2,-). De dirigente van het Graalkoor-Rotter, dam, Marthe van der Putten, houdt dins dagavond 9 februari een auditie voor nieuwe leden van het koor. Iedereen die van zingen houdt, muzikaal is en boven dien enige koorervaring bezit kan aar. deze auditie deelnemen. De enige ver eiste is, dat men ouder is dan achttien jaar. De auditie wordt gehouden in de Pa rochiezaal. Versijdenstraat 22, nabij de Provenierssingel, van 20.00 uur tot 20.30 Het Graalkoor-Rotterdam is in 1935 op gericht. Beschermheer is mgr. N. Niekel, deken van Rotterdam. Het koor dreigt nu. door gebrek aan goed stemmenma- teriaal opgeheven te worden. Vooral eers- Rob de Vries leest voor uit Kinderen Vandaag donderdag komt Dan- kers Coolsingel weer uit met een eigen grammofoonplaat. Op deze E.P. leest Rob de Vries voor uit de bundel „Kin deren" van Simon Carmiggelt. Zoals bij vele platen, die Dankers uitbrengt, is ook de opbrengst van deze plaat weer be stemd voor een goed doel. In dit geval zal per verkochte plaat, waar va: J prijs f3,50 bedraagt, minstens f2,50 den afgestaan aan de actie „Luchtbrug naar het leven", die beoogt een groep Vietnamese kinderen naar ons land te halen. De plaat is tot stand gekomen dank zij de belangeloze medewerking van alle betrokkenen. In de Rivièrahal in Rotterdam zal op 14 mei de landelijke finale gehouden wor den van een internationaal Songfestival, waaraan behalve uit Nederland deelne men, amateurs uit Frankrijk, Engeland, Duitsland, Noorwegen, Spanje, Italië en België. Organisator voor Nederland is de heer H. Wilmsen in samenwerking met o.a. het Rotterdamse Theaterbureau Eurobeat. Aan dit festival kunnen com bo's, duo's, trio's, enz. meedoen. De win naar van de finale ontvangt de gouden wisselbeker, die een hoogte heeft van een halve meter, een bedrag van vijf duizend gulden, 'n plaatopname en even tueel een contract voor de film „Beat- drama 009". De internationale finale-avond wordt op 25 september in de RAI-gebouwen in Amsterdam gehouden. De Dave Clark Five, Adamo, Petula Clark en andere be kende tienerzangers zullen aan deze avond hun medewerking verlenen. Contact-adressen voor deze „Europa Cup voor Amateurs" zijn H Wilmsen. ren". Bescheiden vraag T/ANUIT DE Rotterdamse Van der Palmstraat worden vele bruggen ge slagen naar de eenzaamheid. De heer en mevrouw Wijkstra hehben zichzelf een taak gesteld, waar men alleen -naar be wondering voor kan hebben. Toch zou het goed zijn, wanneer dit echtpaar bij hun werk nog meer steun kreeg, want voor elk gebaar zijn zij, namens „hun" zieken dankbaar. Het adres van de heer Wijkstra is Van der Palmstraat 32a, te lefoon 250087 en zijn gironummer is 159724. Wie wat kan missen voor een zie ke, voor een kind, dat alleen maar een leven van bedlegerigheid voor zich heeft, voor mensen, die verlamd zijn en bijna geheel van de buitenwereld zijn afgeslo ten, kan hij de heer en mevrouw Wijk stra terecht. We twijfelen er niet aan dat vele warmkloppende harten deze be- Waaldijk 12b, Rotterdam, tel. 255177, en scheiden vraa» niet onbeantwoord zul- Organisatie Internationaal Songfestival, len laten. Postbus 6132, Rotterdam. EK HO PRAKTIJKDIPLOMA van In februari 1966 aanvang nieuwe en herhalingscursussen voor: PRAKTIJKDIPLOMA BOEKHOUDEN M.B.A. - S.P.D. BOEKHOUDEN M.O. HANDELSWETENSCHAPPEN M.O. te Rotterdam, 's-Gravenhage en Tilburg. Tevens opleidingen «oor Het Praktijkdiploma Boek houden en M.B.A., in het Charloise Lyceum, Nachtegaalplein 55, Rotterdam-Zuid. K. J. A. v. d. Broek, Jonker Fransstraat 67c, R'dam, Tel. 137526 Prospecius en b g g 01895-2930 inlichtingen hij: c va„ Raad Drapeniersgaarde 24, Den Haag, Tel. 667142 VOOR MINDER DAN WEINIG GELD Profiteer van deze seizoenaanbieding en ga direct naar MODERN, U kunt daar een uitgelezen collectie ingeruilde T.V.'s zien voor een BESPOTTELIJK LAGE PRIJS Al deze T.V.'s zijn grondig gecontroleerd en worden verkocht met 3 MAANDEN GARANTIE Grijp deze kans met beide handen U zult versteld staan zo'n koopje hebt v npg nooit gehaald. Ga dus onmiddellijk naar MODERN. Hoogstraat 62-64 Rotterdam Tel. 010-13 17 00 WILLEMSPLEIN afd. Civiele Dienst ROTTERDAM FF vraagt voor het seizoen 1966: HAVENDIENST „SPIDO" Willemsplein, afd. Civiele Dienst, Rotterdam. Als Gert van der Hoest, de pers-chef van Verolme, zijn zin krijgt is hij over enkele weken net zo rijk als zijn brood heer. En dat streven komt dan niet voort uit materialistische overwegingen, want Gert zegt zelf herhaaldelijk, dat hij be slist niet materialistisch is. Wel wil hij de zorgen van alle mensen, die rijk zijn, op zijn schouders nemen. „En als ik over een paar weken niet stinkend rijjc ben, heb ik een grote leugen uit de wereld geholpen," aldus pers-chef Gert. En die leugen is dan, dat geld niet gelukkig maakt. lAe Rotterdammers zijn altijd bijzonder trots geweest op de akoestiek van de voormalige (Oude) Doelenzaal. Laten wij vaststellen, dat één kunstenaresse er het nodige op aan te merken had. Het was niemand minder dan Sarah Bernhardt. Toen zij na afloop van de voorstelling van 'La Dame Aux Camélias' op 24 Oktober 1881 in de feestzaal van het New Bath Hotel door een aantal bewonderaars gehuldigd werd, uitte zij een ernstige klacht over een bijgeluid, waarvan zij de hele avond last had ondervonden. Het leek, zo zei ze, of haar woorden nagalmden en 'weer terugkwamen". lia's niet afgeleverd had- Tot diep in de nacht duurde het sou per voort. Het was al bijna morgen toen de grote Sarah haar hotelkamer op zocht. Van uitslapen was echter geen sprake; ze moest zo vroeg mogelijk af reizen naar Amsterdam. De recensie, die de N.R.C. de volgen de dag over haar optreden gaf, was een dichtstuk op zichzelf: „Zij adelde Mar- guérite, zij schiep uit haar een dichter lijk nobel wezen, dat men moest liefheb ben als Armand, dat men moest achten als Armand's vader. Zelfs de tekst van Dumas hervormde zij. Hier en daar is die tekst rhetorisch: elk woord, dat niet het stempel der waarheid draagt, is haar De heren, die haar een vorstelijk per aanboden, wisten niet wat zij moes ten zeggen. Zelf hadden ze er niets van gemerkt. Ze achtten het beter over te gaan tot de orde van de dag. Diploma tiek vestigde de heer Browne Van Streef kerk er de aandacht op, dat Sarah juist jarig was geweest, en dat dit een goede aanleiding was om een geschenk te ge ven. (Voor zover viel na te gaan, was de actrice twee dagen tevoren 37 jaar geworden). Er werd dus een pakje over handigd, waarna de vertegenwoordiger van het Toneelverbond opstond om te zeggen, dat zijn organisatie er nog iets aan had willen toevoegen, maar dat de bloemist tot zijn spijt de bestelde camé- een afschuw, en het verdween. In onge kende mate voelt zij de poëzie der taai- Waar de schrijver soms die poëzie uit het oog verloor, kwam zij hem te hulp" In het geheel niet tevreden was echter impresario Jos. J. Schürmann, die de grote actrice tot haar tournee door Ne derland had weten te bewegen. De totale opbrengst van die avond was namelijk niet meer dan f 2.500,- geweest. Toen de tournee een week later ten einde was, bleek het een laagterecord te zijn; in Amsterdam brachten twee voorstellingen niet minder dan f 10.000,- op. Zelfs in Arnhem was de recette nog f 1.200,- ho ger dan in Rotterdam! Als men weet dat de in Parijs wonen de heer Schürmann Rotterdammer van geboorte was, dat hij hier talrijke ken nissen had, en dat hij er zijn hele leven van gedroomd had de grote Sarah naar onze stad te brengen, kan men zich in denken, hoe vervelend het financiële échec voor hem was. De capricieuze actrice is daarna nim mer meer in Rotterdam teruggekeerd. Deze week verschijnt er in Verolme Nieuws, het personeelsblad van deze scheepswerf een oproep van redacteur Gert. Hij nodigt iedereen, die gebukt gaat onder de zorgen van te veel geld, uit dat geld naar hem toe te sturen. Hij wil die zorgen graag op zijn schou ders laden. „Kijk," zegt Gert, „het Is nu wel al gemeen bekend, dat ik na mijn lang durige ziekte tot een zekere inkeer ben gekomen. Ik ben waanzinnig veel van het leven gaan houden. Ik ben ook t de conclusie gekomen, dat het verdraaid gemakkelijk is, wanneer je veel geld hebt, ook bij ziek zijn en dood gaan. In mijn loopbaan heb ik zo langzamer hand al heel veel miljonnairs ontmoet en die zitten allemaal te klagen over de zorgen, die zij door dat geld heb ben. Zij beweren, dat iemand, die geen geld heeft, veel gelukkiger is. Maar het gekke is, dat ze je gek aankijken, wan neer je zegt, dat je dat zorgengeld dan wel van ze over wil nemen. Daar zien ze niets in." Gert van der Hoest is van plan zich de komende weken schrap te zetten. „Als die kreet echt geen leugen is. komt het geld bij zakken vol bij mij binnen aan de Plantageweg 52 te Alblasser- dam," zegt hij. „Dan hang ik een bord je op mijn deur, waarop staat: Geslo ten wegens geldtellen. Als 'k dat geld geteld heb, ga ik op reis. En dan ben ik bereid aan iedereen, die mij zijn geld heeft gegeven, rapporten te sturen, waaruit dan blijkt hoe gelukkig ik met hun zorgen ben." Gert maakt toch nog één voorbehoud, wanneer hij spreekt over dat gelukk;' maken. „Ik bedoel natuurlijk niet het gelukkig zijn op zichzelf." zegt hij. ,,D is voor arm en rijk hetzelfde. Dat is een kwestie van liefde. Maar als je ge hebt. kun je toch heus ook we) gelukkig Misschien moet Verolme over enkele weken naar een nieuwe perschef zoe ken. De kans lijkt niet erg groot, tenzij de heer Verolme zelfOok die kans lijkt ons heel klein.

De Havenloods | 1966 | | pagina 6