0 5 K H Romeyn de Hooghe maakte ets voor Schiedamse koopman KIPKROKE Overmaas uit koers aÉ te: xlrTl T)e kleine Held TAPUTHANDEL CENTRAAL WETSTEYN Lekker, van 1I?Dp3C23 Sacco en Vanzetti DE HAVENLOODS DONDERDAG 3 FEBRUARI 1966 2 SCHIEDAM f DONGEN MAAK DAT OK WÉG KDMT v DIE 'STIER KOMT OF/ X JE AF.' - EN BEREIKT HET NEERQEE-TDETeT Aleidew MATADORS de stier af_ r "s- opstaan .conquistador! l< ben HET OE VRIEKlDj 'PABLITDJ 'WEES MAAR N NIET BANö ^ClUISTADOR'i HK 2AL. DlE'SmEls iUIT DE BUURT _~4_WIJDEM 1 HET 16. PABLITO ZOWAAR GELUKT DE j AANVAL VAN! PE -5TIER. AF TE G.LAAN JJit de tijd oiunild del lijk na Rembrandt is ongetwijfeld de Amsterdam- mer Romeyn de Hooghe, de belangrijkste en veelzijdigste graveur, fcn typische vertegienwoordiger van de late Barok, met haar voorliefde voor sterke tegenstellingen van licht en donker, het theatrale gebaar en would be deftigheid. Men neemt aan dat Romevn de Hooghe op 10 september 1645 in Amsterdam, als zoon van een knopenmaker, geboren is. Ae" vr°e9r}*P talent en werkte op 23-jarige leeftijd in Parijs. verder laaut vnn VHflflrlr,t,1De;1 Rott*rdam ei, rele andere plaatsen. Het bearnv acht J Harlevl dwir w<iar hij op 15 juni 1708 werd Boor zijn eigenaardig karakter en bij. zondere loopbaan was zijn leven rijk aan sterke tegenstellingen Behalve als et ser en gi aveur bewoog hij zich ook op ander terrein van het maatschappelijk leven, zo wist hij in Harderwijk tot mees ter in de rechten te promoveren. Ver moedelijk waren er in die tijd in Har derwijk behalve haringen ook doctorsbul len te koop. In ieder geval tekende hij sindsdien vaak zijn prenten als Jiuris Uitrisque) Dioton. In Den Haag werd hij door de koning stadhouder Willem III wiens glorieda den hij reeds in vele prenten vastge legd had, tot ..Commissaris van de mij nen en revenuen in het graafschap Lingen" benoemd. Ook met andere officiële personen had SPECIAALZAAK VAN ROTTERDAM E.O. hij contact, i an de t.__ wiens huwelijks in 1674 hij een mooie grote ets gemaakt had, In de adelstand verheven. Voor de steden Haarlem. Delft en Rotterdam maakte hij grote platte gronden en gezichten. Alleen Amst«% dam, zijn geboortestad, had hem hej liefst ingerekend en onschadelijk ge maakt, want in de strijd tussen Amsteri. dam en de stadhouder had hij steeds openlijk voor Willem III partij gekozen. Behoorde Romeyn de Hooghe tot de meest geziene kunsteuaara van zijn tijd, hij was ook één van de meest belasterde. Muntte het merendeel van de beelden de kunstenaars in die tijd niet uit deur een voorbeeldig gedrag, ook door hun werken kwamen zij dikwijls in botsing met de- puriteinse officiële zedelijkheid. Ook van Rembrandt zijn er prenten "die men heden niet tentoon kan stellen zon der het risico van politioneel ingrijpen. Romeyn de Hooghe nu moet volgens zijn lasteraars hele series van die pren ten hebben vervaardigd en wel als illus traties van boeken. In talrijke pamflet ten die omstreeks 1690 verschenen zijn, wordt hem dit verweten. Ook worden hem frivole uitlatingen over de christe lijke godsdienst ten laste gelegd, die zij als zij bewezen hadden kunnen worden hem wel in het rasphuis hadden kunnen brengen. Zijn onbestendig karakter en de poli- tiek zullen ongetwijfeld tot al deze bot singen met wereldlijke en kerkelijke in- s aanleiding zijn geweest, maar dit belette hem niet zich op alle gebie den van de ets: en graveerkunst te heb ben bewogen, een omvangrijk oeuvre te hebben nagelaten en in talrijke ste den te hebben gewerkt. Ook in Shiedam, zoals de hierbij af gebeelde prent aantoont, zij stelt een groepje handelaren en bootwerkers voor bij een haven met op de achtergrond een stadje: op de voorgrond worden goe deren gestouwd waarop o.a. het merk an de Oostindische Compagnie en bo venaan het wapen van Amsterdam waar deze was gevestigd: daaronder een ar- touche gedragen door drie cariatiden met de vermelding: ..Jan van Oosterwijck op den Nieuwen Dijk in Schiedam ver koopt Engelsch, Fransch, Luyksch, Sa- yen en Crespen!" De prent is rechts on dertekend. Van oudsher is er in Schie dam een zekere lakenweverij of laken handel geweest, zo wordt in een oorkon de van 1286 één der schepenen Willem de Laken-man genoemd, een naam die in die tijd zeker tevens een beroepsaan duiding inhield. Als plaats waar de lakens die uit de vollerskuip kwamen op ramen moesten worden gespannen en gedroogd had het stadsbestuur het Raamveld aangewezen, 'n terrein begrensd door de Nieuwlandse kade, de Shie en de Dam. Het is moge lijk dat het hahdelshuis van Jan van Oosterwijck, wiens naam duidt op een zuidelijke afkomst, ook bij het Raam veld gelegen was. In de loop van de tij den veranderen vele straten van naam. zo is het denkbaar dat in de tweede helft van de 17e eeuw De Dam, de Nieu wen Dijck genoemd werd. Behalve voor de haringvisserij voe ren Schiedamse schepen uit naar Enge land en Zeeuws-Vlaanderen die handels goederen in-en uitvoerden. Dat het koop manshuis van Van Oosterwijck meer clan plaatselijke betekenis had moge hier uit blijken, dat het het maken van zijn handelsprent opdroeg aan één van de meest gerenommeerde kunstenaars van zijn tijd. C. H. Schwagermann A.R. en C.H.U. samen op een lijst In afzonderlijke ledenvergaderingen hebben de Chr. Historische Kiesvereni ging en de a.r.-Kiesvereniging te Schie dam besloten, bij de gemeenteraadsver kiezing op 1 juni 1966 met één candida- tenlijst uit te komen. In beide vergaderingen werd betreurd, dat de S.G.P. hier ter stede heeft ge meend geen candidaten op deze geza menlijke lijst te plaatsen. Zowel de a -Kiesvereniging als de c h. Kiesvereniging zijn echter van me ning, dat. mede gelet op de goede sa menwerking in de gemeenteraad, dat ook gedurende de komende zittingsperiode principiële christelijke politiek gezamen- lijk moet worden gevoerd. Beide verenigingen hebben het ver trouwen. dat de presentatie van één can- didatenlijst met de A.R.C.H.U, zowel ouderen als jongeren en vooral ook hen, die thans voor de eerste maal gaan stem men, in de gelegenheid zal stellen hun Stem te geven voor een gezamenlijke christelijke politiek in het belang van onze gemeente. Als naam is gekozen Prot. Chr. Groep. Onder deze naam zal de candidatenlijst worden ingediend en in de komende pe riode een enthousiaste verkiezingscam pagne worden gevoerd. S. M. Kamps 40 jaar bij onderwijs Het is voor de heer S. M. Kamps een groots feest geworden bij de herdenking het feit, dat hij gedurende 40 jaar geweest bij het r.k. onder wijs. waarvan de laatste 23 jaar in de St. Jaeobusschool te Kethel. Nadat 's morgens een H. Mis was opge dragen. waaraan de leerlingen van de school medewerking verleenden, was er eerst feest op school, waarbij met zang en spel de jubilaris gelukwensen werden overgebracht. Het onlangs gevormde Oudercomité van de school kwam even eens van belangstelling blijk geven. Zeer groot was het aantal personen dat tij dens de receptie hun opwachting kwam maken. Hieronder bevond zich het kerk bestuur. tal van collega's van de jubilaris uit Kethel. De heer W. Jansen sprak na mens het Oudercomité en bood een arm stoel aan, terwijl mevr. Kamps bloemen ontving. Tal van andere geschenken wer den in de loop van de dag aangedragen, waarbij vooral veel bloemstukken De harmonie „St. Radboud" zorgde voor muzikale opluistering van het geheel. Apothekersdienst De apothekersdienst vangt aan vrij dagavond 6 uur. Dienst apotheek Nieuw- land, Dr. Wibautplein 17, tel. 267532. Het Schiedams politiemuziekgezel- scharp geeft vrijdagavond 4 febr. in Mu sis Sacrum het jaarlijkse concert- aan het bal wordt medewerking verleend door „De Marotta's". kompasstreek zoon van Rembrandt gelijk proberen Aziatische staat figuur uit 1001-Nacht een der muzen deel van vinger verkeerd insektenpoeder (afk.) grafisch produkt ordeteken jongen roodachtig vuurwapen koud produkt vaartuig uniformversiering schuifbak 29 overzetplaats kiesstelsel (afk.) kledingstuk soort balk arbeidzaam plaats in Gelderland kofferetiket 9 zwemwiek 0 dier 1 gevel 2 lidwoord 3 zeef 4 voorzetsel 5 hulptaal 6 een der Drie Musketiers 7 gedwongen zijn 8 zeegod 9 verfstof 0 lichaamsdeel 1 baby-artikel 2 inkeping 4 operafiguur 5 voorzetsel 6 bolgewas 7 gezicht 8 per, langs 9 aan de grond komen 0 soort verpakking 1 zwarte steen 2 titel fafk.) 3 scheel 4 afgod 15 soort wijn 16 groeiprodukt 18 nat 19 37 plag 20 zangstem 21 twisten 22 armoedig 23 manspersoon 24 lichaamsdeel 25 buitendijks land 26 koor 30 plas 31 meer 32 lichaamsdeel 33 oude vrouw 34 coupon 35 grasland 36 het leven betreffend 37 zie 19 38 voorzetsel 40 fundament 41 lijzig spreken 42 muziekinstrument 43 keg 44 kloosterlinge 45 bezitt. v.n.woord 46 tafelgerei 47 vordering -"itwoord betaald (afk.) 49 pers. v.n.woord werkzaam i Oplossing van deze puzzel elders in dit nummer j Aanbouwkeukens ["Uw droom echt" Beierlandsestraat 2a (hoek Groenelaan - Schiedam) Tel. 010-26.51.16 ifinanciering mogelijk) CONQUISTADOR DE MENIGTE DUBELT PABL1TO TOE Drie leden NCBO feestelijk gehuldigd In de jaarvergadering van de afd. Schiedam van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel, heeft de voorzitter, de heer Joh. Knape een drietal leden ge huldigd, omdat zij veertig jaar lid van de Bond zijn. Dit betrof de heren C. de Bruin, J. van der Tas en J. van Dam, die o.m. een fraaie lederen schrijfmap ontvingen van het CNV. Aan deze bijeenkomst werd medewer king verleend door het trio Wim Schulze, terwijl na de pauze door de toneelgroep van Gemeentewerken werd opgevoerd het blijspel: „Geen geld en toch geen zorgen". Medewerkenden aan het spel waren Marja van Beek, Bep van den Bout, Clari van den Tuyn, Joost van Til- borg, Aad van Giessen en Pierre Veth. Soms kunnen woorden, en vooral namen, een sterke beeldende kracht hebben. Ze roepen ineens een heel gecompli ceerd beeld in je geheugen op. Dat gebeurde mij deze morgen toen ik in mijn krant las dat iemand de opdracht had gekregen voor de a.s. 1 mei-vie ring een soort musical te schrijven over Sacco en Vanzetti. De musical zou voor de T.V. moeten worden uitgevoerd Bij die twee namen. Sacco en Vanzetti, zie ik me ineens met m'n vader en moeder in Amsterdam in de tram zit ten. 't Is 's avonds om een uur of half twauif en wij komen terug van een concert in Haarlem. Met lijn der tien rijden we over de Westermarkt, langs die prachtige ranke Westerkerk, waar op 10 maart het huwelijk van Beatrix zal worden gevestigd. De tram stopt, want daar is een halte. Maar dit keer is het er bijzonder druk. Po litie te paard, een deinende menigte mensen en daartussen door spandoe ken: „Sacco en Vanzetti moeten vrij!" ..Redt hen van de electrische stoel!" Enfin, voldoende om een kleine jon gen in alle staten van opwinding te brengen. Een rel om twee Amerikaan se communisten die ter dood veroor deeld zijn. Wanneer ik er nu aan terugdenk moet dat mijn eerste kennismaking zijn met de „woelingen in de maatschappij". Ik zal er toen niet veel van begrepen hebben. Ik werd vooral geobsedeerd door die electrische stoei. Mijn vader moest er mij van vertellen wat hij wist. Toch hebben die twee namen mij nooit losgelaten. Ze vormden iets aan me. Ik heb ze altijd beschouwd als een soort martelaren. Misschien ten on rechte, ik weet dat nu niet meer. Ik heb ook geen gegevens bij de hand om hun geschiedenis enigszins te reoun- |k j,en er wej benieuwd naar. TN de Gorzen van Schiedam zijn vele straten genoemd naar rivieren o.a. Nieuwe Maasstraat en weer anderen naar plaatsen in het Overmaase gebied o.a. Strijensestraat, Puttershoeksestraat enz. Maar de Overmaassesteeg, waarvan men Deze steeg loopt van de Hoogstraat naar hier een afbeelding ziet, ligt wat deze coördinatie betreft nogal uit de koers. de Lange Haven dicht bij de sluis aan de Dam. Het is een kort en somber steegje dat hoofdzakelijk bestaat uit zeer oude en verwaarloosde pakhuizen. De tekening is gemaakt vanaf de Lange Haven. Even is van hieruit de torenspits van de St. Jan Sacco en Vanzetti. Later kwamen er an dere namen: Thiilmann. Torgler en Pimitrof, communisten die onder het Hitler-regime vielen, toen velen nog geloofden in het dilemma Hitler of Moskou. En een ander, die de hand aan zichzelf sloeg en van wie Henriette Holst schreef: Dit had niet moeten ge beuren, wij zijn niet goed genoeg voor elkaar. Als ik aan al die mannen denk dan herinner ik me wat ik gisteren bij de profeet Jesaja las: „Daarom blijft het recht ver van ons en de gerechtigheid bereikt ons niet. Wij wachten op licht.. Wij tasten ais blinden langs de wand, als wie geen ogen hebben, tasten zij". En dan hoor ik Jezus dat enorm p.e- tentieuse woord zeggen: „Ik ben het".

De Havenloods | 1966 | | pagina 2