Man die Portugal wilde bevrijden is nog steeds een banneling ZOVEEL HOOFDEN Q O ZOVEEL ZINSNEDEN Met pijn en moeite werkt Beertje aan zijn come-back m sport p HUUR PIANO'S HUUR mm DE SPORTTOTO No. 22 Galvao kaapte o jaar geleden de Santa Maria yan achter het lijntje gezien NeJÉDAHPO ing puzzel IVOROL j^ -JPE HAVENLOODS DONDERDAG 3 FEBRUARI 1966 4 SCHIEDAM „ALLEEN VOOR KMENT, AL' WIL' IK TERUG T)E deur van een klein kleedkamertje in het stadion Feijenoord sloe? dicht achter trainer Willy Kment. Reinier Kreijermaai zei binnen op gedempte toon: „Aan hem heb ik ongelooflijk veel te danken. Hij heeft zich er helemaal achter gezet om me terug te brengen naar het voetbalveld en alleen aan hem al zou ik verplicht zijn mijn uiterste best te doen. Verplichtingen heb ik ook tegenover Feijenoord, dat me buitengewoon goed heeft behandeld. Ik heb nog steeds een contract en ondanks de slepende affaire met mijn rechterbeen kom ik niets tekort. Maar daarom alleen werk ik niet aan een rentree: het is vooral het gevoel, dat je op deze manier geen afscheid wilt nemen van een sportcarrière. Ik ben nu dertig jaar en ik kan dus wanneer alles goed gaat straks echt nog wel een partijtje spelen. Na alle moeilijkheden en tegenvallers heb ik eindelijk de weg naar het sportveld v weer een onderling partijtje gespeeld." Uit het gesprek dat trainer Kment kort tevoren had met Kreijermaat sprak een wederzijds respect voor eikaars prestaties. Kment had gezegd: „het is alleen maar mogelijk om een voetballer terug te brengen wanneer je de uiterste medewerking hebt en waanneer de man bereid is om tot het bittere einde door te zetten. In Kreijermaat heb ik zo n man gevonden en al is het natuurlijk niet te voorspellen of hij ooit weer tot grote hoogte zal komen, moet ik toch ootnctoderen, dat ik maar zelden een speler onder handen heb gehad die met zo'n groot doorzettingsvermogen op nieuw aan het werk is getogen. Zijn weg naar herstel verloopt in drie fasen. De perste fase is om te proberen de nor male beweging in het getroffen been te rug te krijgen, dan moeten we trachten de spieren weer helemaal in functie te krijgen en ten slotte dan ls de conditie aan de orde. We zitten nu tussen de eerste en de tweede fase. Rond 1 decem ber toen het been volledig hersteld was —moest Kreijermaat opnieuw leren lopen en dat we nu al aan spieroefenin- gen toe zijn is buitengewoon gunstig." FOLTERING Het dagprogramma van Beertje is sedert één december een voortdurende foltering. Van 'e morgens vroeg tot ■s avonds laat werkt hij een reeks oefe ningen af die geconcentreerd zijn op rechterbeen en conditie. De auto, die hem juist in deze moeilijke periode zulke goede diensten had kunnen bewijzen, heeft Kreijermaat op stal gezet en da gelijks fietst hij naar zijn zaak aan de Dordtselaam en naar het stadion Feijen oord wanneer hij daar wordt verwacht voor de training. Het roken heeft hij er- aan gegeven en de dagelijkse training met Willy Kment die man vraagt het onimogeiijike van je ondergaat hij zonder bezwaren. Bijna iedere dag reserveert de oefenmeester een uur voor Beertje. „Enkele weken geleden", zegt Kreijer maat, „haalde hij het in zijn hoofd om me op een home-trainer te zetten. Dat fietsen deed me ondraaglijk veel pijn maar daaraan stoorde hij zich niet. Ik heb gefietst tot ik er bij neerviel en daarop volgde dan een partijtje tafel tennis. Thuis probeerde lk dan nog eens een half uur lang een gewicht van vier kilo met mijn rechterbeen omhoog te brengen. Binnenkort wordt dat zeven kilo. Tegenwoordig kan ik ook al weer ingeslagen en dezer dagen heb ik zelfs WURLÏÏZER Prijzen met recht van koop 25 mnd zondereerste.storting Demonstraties van de modellen I960 te Rotterdam dag van 10 tot 4 uur door onze Wurlitzer-organist Joop Walvis. Bij aanschaffing van een orgel 3 MAANDEN GRATIS ONDERRICHT. Enorme lortering Prijzen vanaf 675.- P met recht van koop Jg m zonder eerste itorting I Let wei: hoge inruilwaarde I voor Uw oude PIANO of ORGEL. J Vraag folders en Inlichtingen Op de ongelijke grint-grond achter zijn winkel gebruikt Kreijermaat ieder vrij moment om met zijn rechterbeen wat te jongleren met de bal. buiten benen kunt staan, zegt Kment la- iek: goed nu mag je rusten. Ik krijg Waarom moeten ze dat eigenlijk vragen Prinses Beatrix mag toch trouwen als ze wil. Wij hoeven het toch ook niet te vragen aan die Cals? Dan wordt prinses Beatrix koningin van Nederland. En dan is zij de baas van haar eigen vader, ook raar. Uit Haagse 5e klas-opstellen Amateurisme is de vloek van de Ne derlandse liberalen. Oud-minister mr. D. Ut Stikker Je vindt nauwelijks één Oostenrijkse familie, die niet aan tenminste één nazi is geparenteerd of met tenminste één I de Wurlltzer-lmporteurs bij Humanitas in vergadering bijeen Dinsdagavond 8 februari zal de afd. Schiedam van de Ned. Vereniging voor Maatschappelijk Werk Humanitas, de jaarvergadering houden in het wijkcen trum aan het Wibautplein. Als bestuurs leden zijn aftredend en herkiesbaar me- vroliw T van Dooren-Kok en de heer C. v. d.'Hoek. Mededelingen zullen gedaan worden over de stand van zaken voor bouw van het Thurledehuis en over de bejaarden sociëteiten. Ook wordt de aanstelling van een maatschappelijk werker of -werkster besproken. Na afhandeling der huishoudelijke za ken, zal drs. P. Alberda van het Hoofd- bestuur spreken over: „Nieuwe aspecten in het maatschappelijk werk". Wielrenner jubileerde Ondr voorzitterschap van de heer H. Breur heeft de Rennersclub Schiedam de jaarvergadering gehouden, die een bijzonder aspect verkreeg, doordat de heer M. Letterman gehuldigd werd, om dat hij reeds 30 jaar lid van de club is. Er was een speciaal huldigingscomité gevormd, dat bij monde van de heer H. Hoek een jubileumboek overhandigde, dat herinneringen bevatte aan hetgeen de jubilaris alzo in de rennersclub pres teerde. De heer Letterman is gedurende 13 jaar secretaris van de club. Hem werd een fraaie Zaanse klok aan geboden en mevr. Letterman ontving bloemen. Bij de toespraak werd in her innering gebracht, dat de heer Letter man zich altijd op sportieve wijze ge droeg en hij reeds als 13-jarige knaap o de racefiets zat. De verwachting w—J speelt Sporttoto (met datum 29 en 30 jan. 1966) dan één minuut om weer op adem te komen en dan begint het spel opnieuw. Resultaat heeft het trouwens wel, want begin december woog ik nog 92 kilo en nu zit ik al tegen de 86. De eerste weken heb ik gewerkt met tranen in de ogen, maar nu kan ik alweer een voet balschoen aantrekken zonder dat het mij al te veel pijn doet". OP DE WEEGSCHAAL Het is niet de eerste keer dat trainer Kment pogingen doet om de populaire Feijenoomd-rechtshalf in goede vorm te brengen. Ruim anderhalf jaar geleden scheen de briljante loopbaan van Beer tje langzaam naar een einde te lopen, toen de aanhangers van de stadionclub met grote ongerustheid moesten vast stellen, dat Beertje die kort tevoren nog met zijn prestaties duizenden voet balliefhebbers op de tribune in extase bracht niet meer de oude was. Voort durend waren de tegenstanders hem te vlug af en hij scheen de rotsvaste greep op de tegenpartij te verliezen. „Dat was een heel moeilijke tijd", her innert Kreijermaat zich „en het verve lendste was. dat ik maar niet te weten kon komen waar deze dalende vorm aan te wijten was. Kment zei toen: ga maar eens op de weegschaal staan. Het bleek toen, dat ik vele kilo's te zwaar was. De weken die daarop volgden heb ik geen leven gehad. Kment heeft me op een ongenadige manier onder handen geno men. Hij heeft me bijna gesloopt, maar alleen aan hem had ik het te danken dat ik mijn vorm terugvond." Met mateloze ijver en grote toewij ding heeft de oefenmeester zich er nu aan gezet om de gehandicapte en bewe gingloze man naar het voetbalveld terug te brengen. Onverbiddelijk, maar met veel geduld voert hij het programma uit, dat misschien over enkele maanden al tot succes kan leiden Kreijermaat: „Wanneer Kment zegt dat het goed is doe ik mijn uiterste best. Soms is hij hard en dan denk ik wel eens dat hij mij het onmogelijke op legt.'Ik heb echter in hem zoveel ver trouwen gekregen, dat ik altijd zal pro beren te volbrengen wat hij dicteert. Deze mam werkt met een vaderlijke ge negenheid en vooral voor hem zou ik het zo plezierig vinden als ik misschien al over enkele maanden weer een wed strijd zou kunnen spelen". \P 2 februari was het precies vijf 1 jaar geleden, dat het grootste scheepssvontuur van dese eeuw eindig de in een debacle: het drama van kapi tein Henrique C. M. Galvao (70) en het Portugese passagiersschip „Santa Ma ria". Terwijl wij In Nederland diep weg gedoken gingen in onze winterjassen, stonden in Recife in Noord-Braziiië dui zenden journalisten op de zon-overgoten kademuren om te aien hoe ruim 400 pas sagiers uit dit avontuur werden verlost. Het was het einde van hun „verras- singstoeht" die op 21 januari in Willem stad op Curasao was begonnen en die eerst in Angola in Afrika. daarna in Belem en uiteindelijk in Recife eindigde - een wat vreemde reis kris-kras over de Atlantische Oceaan, die de wereld da genlang. in spanning hield. Idealist Henrique Galvao beschouwde dit avontuur als een grote publiciteits stunt. Publiciteit, die zoals hij dacht het dictatoriale bewind van Salazar in Por- nigal zou ontmaakeren Publiciteit kreeg hij: wekenlang was de „Santa Maria" voorpaginanieuws. De wereldpers noem de de stun-t van Galvao het grootste scheepaavontuur van deze eeuw. Maar het fel oplaaiende vuur, dat Galvao had aangestoken, blijkt nu, vijf jaar later, te zijn uitgegaan als een nachtkaars. De man die Portugal wilde bevrijden die als een gezagvoerder. met alle staatsie die daar aan vast zit, het com mando overnam van de „Santa Maria" is nog steeds een banneling. Zijn glorie- tocht over de Atlantische Oceaan eindig de noodgedwongen in Recife. Want Por tugese en ook Spaanse oorlogsschepen zaten hem op de hielen en de Ameri kaanse vloot bleef in de buurt om een nazi is bevriend. De Oostenrijkers ze pen alleen maar in,scheren doen zij nimmer. Simon Wiesen thai De mens is een vreemd wezen: hoe naakter men hem ziet hoe meer hij in zijn hemd staat. Dichter C. Buddingb Toen ik een dezer dagen een grote onderwijsorganisatie bezocht, kwam ik na een paar minuten al tot de ervaring, dat ik niet een departement, maar een beschutte werkplaats van geestelijk onvolwaardigen leidde. Tegen het ein de van de redevoering van de voorzit ter vroeg ik mij af, of het nog moge lijk was ongemolesteerd mijn ouder lijk huis te bereiken. Minister Diepenhorst Dictaturen zijn eenbaanswegen. In democratieën is er tegemoetkomend verkeer. Alberto Moravia Ridder Van Rappard wordt geen Vrije Boer omdat hij weigert zijn lid maatschap op te geven van de Vereni ging van Bijenhouders, die samen werkt met het Landbouwschap en op deze wijze accijnsvrije suiker verwerft. De bijen uit de Maas- en Waalstreek hebben nu Van Rappard benoemd tot ere-dar. Vr(j Nederland SPARTA-FORTUNA '54 rvï critici langs het voetballijntje zijn vaak genadeloos. De ene keer is een speler een kei van een voetballer om enkele minuten later beoordeeld te worden met „kijk opa 's". Vanaf de veilige zit- of staan plaats is het natuurlijk altijd ver leidelijk de hele wedstrijd door de commentaren de lucht in te slinge ren en daar wordt dan ook gretig gebruik van gemaakt. Geen enkele voetbal-enthousiast moet zich wijs maken dat hij zich daar niet aan schuldig maakt. Ja. maar wat bereikt van al die reacties van het publiek nu de spelers? Weinig natuurlijk. En toch kunnen enkele kanttekeningen, verzameld tijdens de match, voor spelers en club van nut zijn. Dach ten wij. Zo heeft de wedstrijd Sparta—Fortuna '54 ons verschil lende tekortkomingen bij de Spar tanen aan het licht gebracht, die o.i. dringend om verbetering vragen. Het was in deze wedstrijd een principiële fout van Sparta dat in de aanvalslinie de twee vleugel spelers Van den Kerkhof en Van Beueren te weinig op hun plaats te vinden waren. De tweemans dek king van Ole Madsen en Bosveld maakte het beide spelers moeilijk, zo niet onmogelijk hun switches door te voeren, daar bij een Sparta- aamval steeds vijf of zes man van Fortuna '54 in de achterhoede opereerden. In zo'n geval is open breken van het spel noodzakelijk om beide genoemde spelers ruimte te geven en de vijandelijke ver dediging uiteen te rukken. Maar hoe is dit te verwezenlijken wan neer de buitenspelers niet op hun plaatsen staan? Door de „taktiek", die nu werd toegepast, ontstond voor het doel voortdurend een kluwen van spelers die het voor de Spartanen bijkans onmogelijk maakte door te breken. Een tekortkoming was ook om Ole Madsen op de linksbuitenplaats te laten opereren om hierdoor de zware dekking te ontlopen. Dit leek ons eveneens een verzwakking van de aanvalskracht en produktiviteit van de voorhoede. Wil men hem op een gegeven moment ontlasten van een tweemansdekking door de tegenpartij, dan dient deze te wor den open gebroken door het spel te verplaatsen naar de beide vleugels. Bosselaar was weer als vanouds de onvermoeibare zwerver, die zo wel verdedigend als aanvallend nuttig werk heeft verricht. Van den Kerkhof is geen speler met een groot arsenaal van virtuoze „trucjes". Hij moet het hebben van zijn enorme snelheid om een langs zijn tegenstander geplaatste bal weer te kunnen bereiken. Dit gaat, zolang de afstand tussen hem en de doellijn nog groot genoeg is. Is deze te klein dan faalt zijn „systeem", daar de bal strijk en zet over de doellijn loopt. De middenlinie en beide backs hebben verdedigend en ook vaak aanvallend behoorlijk werk ver richt, ofschoon het spetbeeld een wat stroeve samenhang vertoonde. Doesburg heeft het niet bijzonder lastig gehad. Hij deed zijn werk met inzicht en stond bij de vaak verrassende schermutselingen voor zijn doel steeds op de goede plaats met uitzondering dan, toen Fortuna '54 na de rust zijn verras send en fraai doelpunt maakte. De corner-verhouding was Sparta 5, Fortuna 5. ROEL VAN EMDEN gevaarlijk treffen turnen hen en Galvao te voorkomen. Ook al omdat Galvao had laten weten, dat hij zich niet zander meer zou overgeven, maar strijdend ten onder zou gaan. Ruim 400 passagiers, onder wie ook tientallen Nederlanders, zouden daarvan de dupe worden. Zij hadden gehoopt op een mooie zeereis uit het Canaibische ge bied naar Lissabon naar Europa. Maar als gijzelaars van Galvao kwamen zij in Recife aan wal. Een reis die voor velen het avontuur van hun leven is ge worden en waarvan zij de krantenknip sels ais goud bewaren. Henrique Galvao en zijn „opperbevel hebber". de Portugese luchtmacht-gene raal, Umberto Delgado, hebben ondanks hun grote vasthoudendheid tegen hun aartsvijand Salazar het loodje moeten leggen. Degado werd samen met zijn knappe Braziliaanse secretaresse bij de Spaans-Portugese grens om het leven gebracht toen hij illegaal zijn vaderland wilde binnengaan. Galvao woont ergens in Brazilië zijn fortuin, verdiend met het schrijven van boeken, ook over zijn „Santa Maria"-avontuur heeft hij op gesoupeerd voor zijn verloren strijd voor de vrijheid van Portugal. Als ban neling kan hij nu in Brazilië mijmeren over zijn grote stunt: De „Santa Maria" waarvan hij op die gedenkwaardige nacht van 21 op 22 januari 1961 het be- en de koers liet verleggen. Vliegtuig Daarna overmeesterde Galvao met zijn rebellen een vliegtuig dat van Casa blanca onderweg was naar Lissabon en liet het anti-Salazar lectuur uitstrooien boven Lissabon en enkele andere Por tugese steden. Maar al de acties van Galvao hebben alleen maar schipbreuk gelpden, omdat het een gevecht was van de vrijheidsmug tegen de dictatuur-oli fant. Maar door zijn strijd ook geschei- den van zijn vrouw die in Lissabon woont, blijft Galvao weigeren zijn ide aal uit zijn hoofd te zetten. De vrij heid van Portugal en de gebiedsdelen over zee. Maar het enige wat hij tot heden gewonnen heeft, zijn de kolossale plakboeken en pakken foto's die hem aan zijn mislukte avonturen herinneren en.... de sympathie van vele oud-„San- ta-Maria"-passagiers. Want ondanks zijn stunt, waarmee hij het reisplan van honderden mensen volkomen in de war heeft gestuurd, is hij altijd een vriendelijke, oude baas gebleven „Eigenlijk een man om aan de ene kant diepe bewondering, maar aan de andere kant diep medelijden mee te hebben," zoals een Amerikaanse di plomaat zei. Toch zal ook de tijd komen, dat Por tugese straten de naam van Galvao zul len dragen en de bustes van Salazar vertrapt worden. Op onderdrukking volgt verlossing, maar of de eenzamei banneling het nog zal beleven? Horizontaal: 1 west; 4 Titus; 8 vlak; 10 pogen; 11 India; 12 Aladin; 13 Urania; 14 tor; 15 top; 16 mis; 17 DiDT; 18 ets; 19 rozet; 20 bep; 21 knaap; 22 ros; 23 kanon; 24 ijs; 25 panit; 26 tres; 27 la; 28 29 veer; 30 E(venrediige) V(ertegenwoordiging); 31 vest; 33 biel; 35 we; 36 nijver; 37 Ede; 38 label; 39 vin; 40 beest; 41 pui; 42 het; 43 wan; 44 ten; 45 Ido; 46 Aramis; 47 moeten; 48 Aegir; 49 menie; 50 pols; 51 speen; 52 snee. Verticaal: 1 wrat; 2 Sparta; 3 tod; 4 tenor; 5 in; 6 ui; 7 snuit; 8 via; 9 landen; 10 krat; 11 git; 12 d(octo)r- (andu)s; 13 loens: 14 idool; 15 port; 16 mest; 18 sap; 19 37 zode; 20 bas; 21 kijven; 22 pover; 23 kerel; 24 navel; 25 nes; 28 rei; 30 vijver; 31 ven; 32 teen; 33 best; 34 lap; 35 weide; 36 vitaal; 38 buiten; 40 basis; 41 temen; 42 harp; 43 wig; 44 non; 45 onze: 46 mes; 47 eis; 48 R(éponse) P(ayé); 49 me. De ,JSanta Maria" in de haven van de Noord-Braziliaanse havenstad Recife. Een tender en een sleepboot liggen langszij om de ruim 400 passagiers na hun avontuurlijke verrassings-reis naar de wal te brengen. Op de kant volgen journalisten en fotografen deze ope ratie in spanning. GOEDKOPER LEVEN IN 1966! Het is verheugend dat duizenden hulsvrouwen vast besloten heb ben hun huishoudgeld beter en voordeliger te besteden. Een verstandig besluit, dat navol ging verdient. Deze huisvrouwen bebben ontdekt dat het wel dege lijk mogelijk is om met het huis houdgeld heel wat méér te doen. Op welke manier dit te verwezen lijken ls? Wel, ztl kopen zo veel en zo vaak mogelijk op de markt; waar de keus zo groot, de kwali teit zo goed en de prijs zo laag ls. Marktkoopman en straathande laar laten hun klanten steeds weer verbaasd staan over het vele voordeel dat z\j bieden. Hun klanten profiteren van hun ge ringe onkosten. Vandaar die vele uitroepen als „hoe bestaat t" en ,,'t is gewoon niet te geloven" die men op de markt hoort. Huis vrouwen die op de markt kopen krijgen méér waar voor hun geld, want OP DE MARKT IS UW GULDEN EEN DAALDER WAARD! SVC behaalde een dubbel succes Zowel het eerste dames- als het eer ste herenteam van de Schiedamse Vol leybal Club behaalden in de afgelopen dagen de volle winst. Dames I klopte Concordia 1 met 3—1, waarbij het ent housiasme van Concordia de SVC-dames in de tweede set nogal parten speelde. Gelukkig herstelde SVC zich tijdig, wat wederom twee winstpunten opleverde. (15—9, 13—15, 15—10 en 15—3). Het eer ste herenteam leverde voor de derde achtereenvolgende maal een mooie pres tatie door stadgenoot Juliana een 3—1 nederlaag te bezorgen. De eerste drie sets gingen gelijk op, doch de vierde set kwam verdiend terecht bij een ster ker spelend SVC. (15—12, 12—15, 13—15 en 815). De reserve-teams van SVC deden het minder goed. Dames 2 ver loor met 3—1 van AMVJ 2 en heren 2 speelde 2—2 tegen DOS 1 SVcT^f "itslagen: dames: AMVJ 3— Heren: SVC 3—Hou stand 1, 0—3. SVC 5—DOP 1, 3—0. Meisjes jun. SVC A—Lekkerkerk A, Tanden blank-Adem fris Onbetwist de beste tandpasta „Animo" hield jaarvergadering Onder voorzitterschap van de heer C. L. de Groot heeft de chr. gymnastiek vereniging Animo te Kethel de jaarver gadering gehouden, waarbij bleek, dat de vereniging op een goed en actief jaar kan terug zien. Het jaarverslag van de secretaresse, mevr. J. Verkade-Meyer herinnerde aan die activiteiten. Verder werden de plannen voor dit jaar mede gedeeld, waarvan we reeds eerder mel ding hebben gemaakt. De technisch- hoofdleider, de heer P. H. Kegel ging het programma na. Bij de bestuursverkiezingen, werd me vrouw J. Verkade herkozen, de heer W. T. de Gids werd tweede voorzitter In het bestuur hebben voorts zitting mevr. H. Steenbeek en de heer J. Quartel. Na afhandeling der huishoudelijke za ken, heeft de öud-leider, de heer H. Voorbach uit Hilversum een door hem opgenomen film vertoond over de ge houden „Gymeastriade". Fa. J.van Urk ?wi Westersingel 42-44 -R'tlam tel.(01011350 25

De Havenloods | 1966 | | pagina 4