Lezers praten wat na TALENPRAKTICUM DEED INTREDE OP ULO SCHOOL Veel jubilarissen bi j Wilton-Fijenoord Heerlijk duurt het langst ^dsRZie^!t speelt korte tijd in Luxor Agenda Schiedam MIJNENVEGER TE KOOP HAVENLOODS DONDERDAG 3 FEBRUARI 1966 7 SCHIEDAM Padvindersgroepen gaan samen i het Pompenburg is de eerste in Rotterdam en talenprakticum ingericht heeft. Het hoofd van de school, de heer G. J. ter Borg, heeft in samenw erking met zijn onderwijzend personeel, vooral de heren J. Fossen (Frans) en J. Pleiter (Duits), uit de drie systemen gekozen die Philips voor een talenprakticum heeft ontwikkeld. Het systeem, dat deze ulo-school gekozen heeft biedt de meeste voordelen. De leer ling luistert, spreekt en krijgt bovendien een controle op wat hij gezegd heeft. De beide leraren zijn enthousiast over de bereikte resultaten. Het prakticum is aan het begin van dit schooljaar gestart en men is dus nu viereneenhalve maand aan de gang. De heer Fossen noemt de resultaten verbluffend; de heer Pleiter ls iets gereserveerder, maar ook hij ziet een duidelijke vooruitgang bij zijn leer lingen ten opzichte van de conventionele lessen. Men ls er van overtuigd dat in de toe komst dit systeem op alle scholenzal komen omdat het voor leerling en ook leraar duidelijke voordelen biedt boven het oude. En wat zeggen de kinderen er zelf van? ..Fantastisch", zegt een eerste klasser ,,je leert véél vlugger en je hoort me teen hoe je de taal moet uitspreken". Op' de Willem de Zwijger u.l.o. krijgen de eerste en tweede klassers door mid del van het prakticum les in Frans en Duits. Later zal er nog Engels aan toe gevoegd worden. Alle leerlingen vinden deze manier van les geven heerlijk. Vol gens de leraren vlassen ze erop om in het prakticumlokaal de koptelefoon op te zetten en naar de band te luisteren waarop de nieuwste les te horen is. Het zit allemaal betrekkelijk eenvou dig in elkaar. In een klaslokaal zijn tien luisterboxen gebouwd, waarin op een tafeltje een bandrecorder staat met een speciaal voorzetapparaat en een mi crofoontje. De bandjes hebben vier spo- ren.Een ervan, daar waar de leraar zijn aanwijzingen op geeft, is geblokkeerd. De leerlingen volgen de aanwijzingen van de leraar op, spreken zinnen en woorden uit, die hij aangeeft. Ze kunnen dan later de band terugspoelen en naar hun eigen uitspraak luisteren. Meteen daarachter horen ze weer de stem van de leraar, die natuurlijk de goede uiL spraak heeft. De leerlingen horen dan of ze een fout gemaakt hebben. Voor de vol gende groep leerlingen wordt de band weer schoongeveegd. De stem van de leraar blijft dan staan, want dat spoor is zoals gezegd geblokkeerd. Na de prak tische les volgt een les in de klas, waar de leraar de kinderen wijst op de nieu we woorden en begrippen en alles nog eens doorneemt. De praktijk heeft geleerd dat de kin deren veel vlugger leren, omdat ze in dividueel onderwijs krijen, niet afgeleid kunnen worden omdat ze alleen de stem op de band horen en bovendien omdat hun fouten onmiddellijk gecorrigeerd worden, zodat ze niet altijd in dezelfde fouten blijven volharden. Op het moment zijn er tien luister boxen, zodat de klassen steeds gesplitst moeten worden. De heer Ter Borg heeft een ingenieus programma opgesteld, zo dat elk kind toch aan zijn trekken komt. De opbouw van de lessen is een be langrijk onderdeel van dit systeem. Phi lips heeft een staf programmeurs in diénst die rekening houden met de wen sen die van de diverse scholen binnen komen en die voor een goede eopbouw van het leerprogramma zorgen. De kin deren leren in zestig lessen van drie kwartier tweeduizend woorden foutloos uitspreken. „En dit zijn," aldus de heer Fóssen, „de woorden die men in de prak tijk ook het meeste nodig heeft". In september van dit jaar treedt de Geconcentreerd luistert deze leerlinge van de Willem de Zwijger U.L.O. naar de aanwijzingen van de leraar die op de bandrecorder staan. Dit meisje, Tineke de Held, verklaarde dat ze deze manier van leren veel fijner vond 'dan de gewone. voorzieningen in de school is de Willem de Zwijgeru.l.o. startklaar voor de om zetting. „De Brulboei", het orgaan van de Schiedamse Waterscouts, de S-W.S. deelt mee, dat deze groep een fusie heeft aan gegaan met groep twee, die ook te kam pen heeft met tekort aan leden en on derdak. Oorspronkelijk kwam men bij een in de Prinses Beatrixschool, later werd verhuisd naar een wijkgebouw en vervolgens naar een schuur bij de boer derij Vijfsluizen, die het ook begaf. De verkenners van groep twee hebben het vorig jaar nog gekampeerd. Intussen tobt ook S.W.S. (groep I) met een te kort aan leiders. De „scheepsraad" heeft nu besloten om de aloude stam van de loodsen weer op te richten, om zo mogelijk daaruit in de toekomst leiders te kunnen betrekken. Deze loodsen kun nen dan ook het voortrekkerswerk doen. De verkenners en anderen worden uitge nodigd om mee te werken de loodsen- stam op te richten. Aardgasenquette in Kethel Deze week is in Kethel de enquette be gonnen over aansluiting op het aardgas. Deze enquette diende om na te gaan. hoeveel en welk soort van gastoestel- len in het verzorgingsgebied van het gasbedrijf aanwezig zijn. Aan de hand hiervan kan worden bepaald, welke om- bouwonderdelen besteld dienen te wor den, welke toestellen aan huis en welke in de werkplaats omgebouwd moeten worden. Tenslotte, welke toestellen niet voor ombouw in aanmerking komen. De enquette vindt plaats door speciale enquetteurs, die zich kunnen legitime ren. Het is van groot belang, dat van het publiek medewerking wordt onder vonden. In verband hiermee, worden te voren diverse formulieren enz. aan huis bezorgd. Het bezoek van de enqueteur vindt plaats in de week van 7-11 febr- Op de werf van Wilton-Fijenoord te Schiedam zijn weer aan een aantal le den van het personeel onderscheidingen uitgereikt, in verband met hun langduri ge dienst bij het bedrijf. Ir. B. Wilton, die namens de betrokken burgemeesters koninklijk onderscheidingen mocht uit reiken aan de heren A. Been uit Rotter dam, sous-chef van de afd. bedrijfSboek- houding, de ere-medaille in zilver, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau. De heer J. van den Bos uit Rijswijk, onstructeur van de afd. apparatenbouw kreeg de medaille in brons; de heer P. W. van Doorne te Rotterdam, voorman bankwerker van de afd. machinefabriek eveneens de medaille in brons. H. Hey- koop uit Schiedam, baas afd. bankwer kers. nieuwbouw in zilver. C. Sloot uit Vlaardingen voorman klinker, eveneens in zilver. Zij zijn allen 40 jaar aan het bedrijf verbonden. Dan waren er nog zilveren jubilaris sen, n.l. de heren P. van den Berg, vlak- walser. A. F. C. Horeman, schaver, S. J. Loos. chef de bureau afd. reparatie, al len uit Rotterdam. L. Roodnat, contro leur afd. werktuigbouwkunde, G. v. d. Burg, ijzerwerker-afschrijver, uit Vlaar dingen C. van Dijk. koperslager-fitter uit Hoogvliet. L. van Gog, baas afd. ap paraten ketelbouw. Schiedam. Mej. J. ten Brave uit Rotterdam, steno-typiste, afd. expeditie vierde haar 15-jarig dienst- jubileum. Zij allen werden door ir. Wil ton toegesproken en ontvingen het ge bruikelijke geschenk. t.elüko beurs, wethouder Van B 3 februari Chr. Soc. Belangen 20.00 uur: Rhetorica: Spreken in het. openbaar Irene 20.00 uur; De Druiventros; Dans avond. 4 februari Amstelbron 20.00 uur: V.V.D.: Alg. Ledenvergade ring. Arcade 20.00 uur: St. Liduina Lyceum: Ouderavond. 20.00 uur; N.K.V.-L.W.M.: Vergade- Musis Sacrum 20.00 uur: Politie Muziekgezelschap; Feestavond. Irene 20.00 uur: Cefa: Filmavond Tivoli 20.00 uur: De Megas: Dansavond. Wijkcentrum 20.00 uur: Alg. Ned. Metaal Bond: Vergadering. 5 februari Arcade 20.00 uur: St. Liduina Lyceum: Ouderavond. Irene 20.00 uur: Pers. Ver. P.T.T.: Perso- neelsawond. Tivoli 20.30 uur: Schied. Jazz Sociëteit ..Guillaume": Bijeenkomst. Wijkcentrum 20.00 uur: Volleybalclub „S.V.C.": Kontaktavond. 0 februari Arcade 20.00 uur: R.K. Instuif: Dansavond. Galerie Punt Vier: Kijk Koop Kunst. Galerie Wiegman: George Belzer, me taalplastieken. bij Amateur kapsters jeen in Musis Sacrum In de ,,Doe het zelf'-kapwedstrijd vindt woensdagavond 9 febr. te Schie dam de eind-selectie plaats voor deelna me aan de nationale finale te Amster dam. In deze eindwedstrijd, geselecteerd uit 72 deelneemsters van het oorspronkelijk aantal van plm. drieduizend, komen thans uit de dames M. J. de Baan-Riet- dijk, Schiedam, A. Poot te Gouda, T. H. M. C. Salters-v. d. Poel uit Den Haag, R. A. van Gelder-de Leeuw uit Hellevoetsluis, mej. G. Timmers uit Slledrecht en I. L. van D'enzél-peterson uit Rijhsbu'rg, met als reserve-deelneem sters de dames J. de Feijter uit Baren- drecht en mej. M. Harkes uit Waddinx De winnaressen uit de 12 provincies ontmoeten elkaar op 29 maart in Am sterdam. In Schiedam is de regionale- finale in Musis Sacrum, aanvang 8 uur. De beste „doe het zelf"-kapster van Ne derland ontvangt een gouden halsket ting en een auto, terwijl er verschillende b prijzen zijn. Bedrijfsjournaal Wilton Fijenoord Het bedrijfsjournaal van Wilton-Fijen oord 1965, waarin ditmaal ook is opge nomen een overziciit van „Brons Me taal", is weer een keurig staaltje van cinografie door de heer C. de Wit en mej. N. M. Kooyman. De heer L. F. de Ronde zorgde voor een goede tekst en geluid. Bij de pre mière dinsdagavond in Musis Sacrum te Schiedam, heeft ir. B. Wilton er aan herinnerd, dat de heer De Wit zijn zil veren jubileum bij het bedrijf heeft ge vierd en hem dank gebracht voor het samenstellen der film, hetgeen hij nu reeds 14 jaar doet. De film zal in Rotterdam, Vlaardin gen en Maassluis in totaal 14 maal wor den vertoond voor leden van personeel en genodigden, in totaal plm. 8000 personen. Het verdere deel van het programma wordt gevuld d'oor de cabaretshow Henk Elsink met medewerking van Tonny Huurdeman en Gonnie Baars. r)P ONS ARTIKEL „Koken en bakken voor God" zijn een aantal interessante brieven binnen gekomen. We hebben er al enige in een vorig artikel verwerkt. Maar er liggen er nog meer. Die drukken we nu zo maar af, zij het enigszins verkort en met hier en daar een klein commentaar. Mevrouw A. de B.-v. d. B. uit Kralingen schrijft: „Wat voor beroep toy in ons leven hebben telt niet mee. Alleen of wij werkelijk Mens geweest zijn. Het Christus-beginsel in ons moet gevoed en gekweekt worden, alle dag opnieuw en dit is de opgave voor ieder mens. In deze tijd vol van alle materie en status is daar weinig van te merken. Niemand heeft tijd voor de ander. Luisteren kunnen wij niet meer vanwege de altijd durende herrie die er om ons heen is. Over deze dingen zou de mensheid goede voorlichting moeten krijgen, niet over de zogenaamde pil. Kerken en staat zouden deze richting uit moeten, wil er nog iets uit deze chaos gered worden. In deze tijd tellen alleen de dingen, mensen niet. Met het wondervolle leven wordt gesold. Onleefbaar zijn de steden, ook Rotterdam, voor de gewone mens (voetganger). Als een gejaagd dier gaat hij zijns weegs, opgejaagd door de automobilist. Het gehele onderwijs zou veranderd moeten worden bij het jonge kind Zou men moeten beginnen om begrip te kweken voor de ander, alleen als mens, ongeacht haar of zijn status. Dit zou de arbeidssfeer ten goede komen, en ieder zou gewaar deerd worden in het beroep dat hij uitoefent, omdat allen nodig Zijn. De maatschappij kan niet bestaan van alleen directeuren. Als de mensheid kon leren in ieder mens een klein deeltje God te zien konden wij veel gelukkiger leven: teder mens vriendelijk tegemoet treden en bereid zijn dienst te doen als dit nodig is. 't Is maar gebrekkig wat ik hier neerschrijf, maar zo voel ik het. Ik citeer hier nog een uitspraak van „St. Thérèse". „Christus heeft nu op-aarde geen ander lichaam dan het uwe, geen handen dan de utee, geen voeten dan de uwe, door uw ogen straalt Christus' medelijden de wereld in, met uw voeten gaat Hij rond om goed te doen, met uw handen zegent Hij ons," Ook de kran ten zouden ifeze dingen met grote koppen moeten opnemen niet altijd sensatie en oorlog. Opvoeden en herhalen steeds weer ik tfeloof dat de mensen naar een houvast snakken." Hierbij slechts één opmerking: Mevrouw De B. schrijft over het Christus-beginsel, dat elke dag ih ons gekweekt en gevoed moet worden. Is het niet Jezus zelf, de Persoonlijke Heer, die telkens weer in ons leven het heft in handen wil nemen? Zo alleen komen de woorden van St. Thérèse tot huh recht. „Het Christus beginsel" lijkt me een wat vage en onpersoonlijke uitdrukking. Jezus is echt een Hi;! De heer C. P. laat weer een ander geluid horen: „Ik wil aan het gesprek graag deelnemen, maar dan op een ge heel andere wijze dan de twee briefschrijvers. Deze bedienen zich Van termen en een taal, die al heel lang kwistig over ons volk is uitgestrooid, terwijl de feiten bewijzen, dat steeds minder mensen er zich door laten overtuigen. Mijns inziens ligt dat meer aan de taal dan aan de mensen. Mej. P. uit Kralingen zegt o.m.: „Zoals we ook de liefde Gods kunnen ervaren als wij in ver wondering stilstaan bij een spinneweb of een vogelnestje." Zo zouden we ook eens stil kunnen staan bij een door een tijger verscheurd hert en een door de bliksem getroffen mens. De katholieke geestelijke en geleerde Teilhard de Chardin schreef in zijn boek „Het verschijnsel mens" o.a.: „Uit een valse evan gelische vroomheid meent men dikwijls het christendom recht te doen door het tot een zachtaardige mensenliefde terugte dringen. Men begrijpt echter niets van zijn „geheimen" wanneer men in het christendom niet het meest realistische en meest kosmische geloof en hoopvol verlangen ontdekt. Het rijk Gods een grote familie? In zekere zin, ja; maar in een andere zin ook een ontzaglijk biologisch proces Van vrijdag II februari tot en met dinsdag 1 maart zal in het Luxor Thea ter Annie M. G. Schmidt's musical „Heerlijk duurt het langst" spelen. Deze musical trekt reeds een jaar een vol huis rn het lijkt dus overbodig hiervan nog iets te vertellen. Toch moet dit, omdat het hier een produktie betreft van eigen bodem en omdat het één van de weinige musirals is, die geslaagd mogen heten. ..Heerlijk duurt het langst" heeft zelfs Piet Meerburg en Willy Hofman prijzen zich ook daarom gelukkig met het pro- dukt van Annie M. G. en Harry Bannink. Vooral als we weten dat slechts 20 pet. van alle uitgebrachte musicals het „ha len" (sinds 1945 275 musicals waarvan nauwelijks 25 met een werkelijk com mercieel succes) dan wordt dit nog eens extra onderstreept. De hoofdrollen zijn in de bekwame handen van Conny Stuart en André v.d. Heuvel, een musical-echtpaar bij uitstek! Dat Conny het stuk min of meer draagt mag men toeschrijven aan het feit dat het haar als het ware „op het lijf" ge schreven is. De musical draait sinds 1 januari met groot succes in de provin cie en komt dus nu voor krap drie we ken naar Rotterdam. De 150ste voorstel ling zal hier in de stad worden gegeven. Voorlopig heeft men het plan met de musical tot 1 april 1967 door te gaan, wel een bewijs, dat het hier om een geslaag de musical gaat. „Heerlijk duurt het langst" wordt door een sterke tekst ge dragen en is van typische ingrediënten (lach en een traan) voorzien die een ongecompliceerd avondje uit, mogelijk maken. Het Amsterdamse en provinciaal se succes zal zich zeker in onze stad voortzetten. Joods Nationaal Fonds Zondagavond 13 februari om 20.00 uur zal er ten bate van het Joodse Nationaal Fonds en de W.I.Z.O. een voorstelling gemeen telijke beurs, wethouder Van Boo- hove, heeft het in deze raadsvergade ring wel weer eens duidelijk gemaaktt we zitten er in Schiedam in financieel opzicht beslist niet zo lekker bij. De enige troost is, dat zulks van alle rond de duizend Nederlandse gemeenten kan worden gezegd, hetgeen de aangele genheid er niet eenvoudiger op maakt. Tenzij de Landsregering meer royaal over de brug komt en een diepe duih in het gemeentefonds doet ten gunste ook van Schiedam. De wethouder klaagde by het voor stel inzake de gelden voor de veel omstreden Rijnmond Raad; evenzo bij het voorstel der f 25.000 voor het feest en dito met een sterretje toen het ging over de waterleidingtarieven. De raad gaf toen de wethouder zijn centje er bij. En of de wethouder even blij wap! Die cent maakt bijna 25.000, al kost dat de heer Van Dijck rekende dat even gauw uit per Schiedams gezin slechts 85 cent per jaar meer. Hetgeen nog te overkomen Bijna was er politiek debatje begonnen over het komende feest. Eer lijk is eerlijk, wethouder Van Bochove had het uitgelokt en hij kreeg van communist Colïé meteen lik op stuk. ..Het standpunt van de C.P.N. in deze is mij nog niet bekend", sprak de wet houder arglistig, toen de heer Colli dit had gezegd. ,,Want", zo zei de wet houder, tijdens de stemming in de Kamers verdwenen de C.P.N .-afge vaardigden". Meteen brandde de heer Collé los; vroeger had hij dan wel gestemd om een krediet te verlenen voor de volksfeesten, maar hiervan kon thans niet worden gesproken. „Trou wens", zo merkte hij op, ,,het geschenk wordt niet aangeboden door het Ne derlandse volk, maar uit het volk, en dat zegt me genoeg". .Heren, we be ginnen hier niet aan een politiek debat, dat is in de Kamers al gebeurd", remde de burgemeester snel af. En of hij gelijk had! De boom voor de Dr. Noletstichting werd weliswaar hoe langer hoe dikker, maar kennelijk ook hoe langer hoe rotter. Totdat de boom met hulp van een stevige storm, zichzelf rooide en uit wraak op een auto terecht kwam. waar hij een wrak van maakte. Daar moet de gemeente nu voor bloeden. „Had u niet sneller kunnen laten rooien?" mopperden de raadsleden te gen de wethouder. „De storm heeft het gedaan", zei deze. SGP komt met eigen lijst In de vergadering der afd. Schiedam van de S.G.P. is besloten om dit jaar met een eigen lijst deel te nemen aan de gemeenteraadsverkiezingen, nu de sa menwerking met „Protestants Schie dam" is opgezegd. De kandidaten zullen nader nog worden genoemd. van dg musical gegeven worden. Voor deze voorstelling behoeft men niet in de rij te staan, de voorverkoop zal plaats vinden op zondag 6 en maandag 7 februa ri van 11-13 uur in de hal van Luxor. Het J.N.F. zorgt voor ophouw en boom- aanplanting in Galilea (Israël) en de W.I.Z.O. neemt de omscholing van nieu we emigranten en bouw van kindertehui zen te Israël voor haar rekening. het inbrengen daar- Inderdaad, een proces waarin het vaak niet zo lief toegaat. De heer K. uit Maassluis schrijft: ,£>e meeste mensen staan voor zichzelf in en brengen zo zonden in de gemeenschap waardoor ze niet alleen de schuld 1 eigen zonden, maar ook nog de schuld i van in de gemeenschap hebben Het is wellicht beter van tekortkomingen te spreken in plaats van zonden. Als de heer K. het druk heeft over de zonden van anderen", dan ware het toch eens goed de apostel Paulus er op na te lezen, die vond dat we geen van allen zo best zijn en dat de veroordeling van anderen ook onszelf moet treffen. We moe ten volkomen paraat staan voor God, meent de heer K. Woorde lijk schrijft hij: „Niets hebbende, niets begerende, niets hopen de Jezus van Nazareth had er echter geen bezwaar tegen dat de mens voor zijn zelfbehoud zorgt en dus wel wil hebben, wil begeren en hopen, mits deze eigenliefde gepaard gaat met de liefde tot de naasten. Met andere woorden: Hetzelfde wat wij wensen, moeten we ook de ander geven en gunnen. De heer K. zegt, dat men altijd Gods bevel moet gehoorzamen. Waar klinkt dat „bevel" en „wat en wie is God"? Daarover zijn de meningen zeer verdeeld. Over deze briefschrijvers kan men zeggen dat zij zich een „allround" godsbegrip hebben opgebouwd en dat zij zich daarbij erg lekker voelen. Dat'lcunnen we dan voor kennisgeving aan vaarden. Als het nu om koken en bakken voor God gaat zal het voor christelijke mensen wellicht doelmatig zijn om te leven naar het ook door Jezus vermelde hoogste gebod: God lief te hebben en de naasten gelijk men zichzelf liefheeft. We hebben daar ons handen vol aan en bijbelteksten en interpretaties kun nen we nu wel eens enige eeuwen missen. De christen zal daarbij moeten bedenken, dat de grote theoloog Kierkegaard eens uitsprak dat de christelijke kerken inrichtingen zijn die het evangelisch christendom helpen afschaffen onder voorwend sel van het uit te breiden. Zo komt het dan dat er mensen zijn die het woord God niet meer wensen te horen. Velen van hen hebben het woord God vervangen door het Leven waarvoor zij „koken en bakken". Ook zonder „Here,Here" te roepen kan men aan de goede kant staan." Ook hier een paar kanttekeningen: 1. Ik ben het met deze briefschrijver volkomen eens, dat men zomaar niet vanuit de natuur tot God kan komen. Maar dan ook niet vanuit de natuur als biologisch proces!! De Bijbel spreekt van chaos-machten. die Gods goede schepping be dreigend binnendringen en het gezicht op Zijn goedheid proberen te verduisteren. Alleen wie God als Verlosser heeft leren kennen, kan ook in de Schepping iets van zijn Vader liefde zien. 2. C.P. schrijft terecht dat het in deze wereld heus niet zo lief toegaat. Maar is bij zelf niet een beetje te lief. als hij het woord „zonde" door „tekortkoming" gaat vervangen? Merken we niet als we echt onze naaste proberen lief te hebben als onszelf, hoe ons eigen ik altijd weer roet in het eten gooit. Dat eigen ik kan alleen overwonnen en verlost worden door wonderen van God in ons leven. 3. Inderdaad wordt er van Bijbelteksten vaak een verschrikkelijk misbruik gemaakt en we nemen het woord „God" vaak veel te makkelijk op onze lippen. Er is heel veel religie, ook z.g. christelijke religie, die met geloof in Jezus precies niets te maken heeft. Maar of we niet „God" maar liever door „Leven" moeten vervangen?? Ik ben bang. dat we dan de zaak erg gaari vervagen. En daarvoor is C. P. terecht erg bevreesd. We hebben ten slotte niet te doen met een „iets", een „waarde", iets onzijdigs: „Het Leven". We hebben te doen met Iemand, met HEM! DR. K. J. KRAAN TVE Jacobus Willem van Brederode van de Jonker Frans van Brederode pad- vindersgroep is te koop. Deze oude, ge heel houten Canadese mijnenveger werd in 1943 gebouwd en kwam veel later bij de padvindersgroep. Enkele jaren geleden kwam deze groep in het nieuws toen ons iceekblad een actie begon om dit schip voor deze jongens te redden. Die actie werd een groot succes en de Jacobus Wil lem van Brederode werd- door een groot aantal Rotterdammers letterlijk en figuur lijk op de helling gezet en kon zo de strijd tegen de ouderdom een tijdje voort zetten. Nu ziet de groepsleider er echter geen heil meer in. Hij zegt: „Het wordt ons te veel, we kunnen de strijd tegen vermolming niet meer effectief voort zetten en zouden, wanneer we nu niet ingrepen, straks niets meer te koop aan te bieden hebben. We hebben dat bord met „te koop" erop gezet om eens te kijken wie of wat daarop zal reageren. Voorlopig kwam er al een oud-marine man uit Hamburg overvliegen. Hij bekeek ons schip eens en was akkoord met de vraagprijs (f6.000), maar de transport kosten van hier naar Hamburg waren zeer hoog, zodat deze koop op niets uit liep. Als we de Van Brederode kunnen verkopen willen we tot de aanschaffing van een zogenaamd „beurtertje" over gaan. Met zo'n stalen vrachtscheepje heb ben wij niet zoveel nazorg als met een geheel houten schip. Daarom gaat de Jacobus Willem weg. Het doet ons echt geen plezier, maar we kunnen niet an ders. Straks is het te laat en krijgen we er niets meer voor en nu kunnen we voor de opbrengst misschien nog efn waardige, stalen opvolger kopen." Liefhebbers voor een oude mijnenveger, hier ligt UW kanst Telefoon 231768.

De Havenloods | 1966 | | pagina 7