Kunst en Kitsch op Keur '66 Onderste jurk boven MOOI IN EEN KWARTIERTJE Als 't snert'weer is maken we een stevige erwtensoep. KOKEN WASAUTOMAAT Overtrekt nu Bankstel ''HWWVBMjOODS DONDERDAG 3 FEBRUARI 1 destijds het idee heeft geopperd om de vakbeurs voor kunstnijver heid de naam Keur dus keuze mee te geven, heeft een luister rijk idee gehad. Want is de heer Mobach, voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Kunstnijverheidsfabrikanten en -handelaren, al van mening dat kunstnijverheid een benaming is die als vlag wordt gebruikt die de ladig niet dekt, zijn mening was nog niets vergeleken bij het oordeel van de heer R. Smeets, directeur van de Akademie voor In dustriële Vormgeving. De heer Smeets ziet de term kunstnijverheid maar liever helemaal verdwijnen. Dit bleek overduidelijk toen hij op een persconferentie ter gelegenheid van de vakbeurs „Keur '66" een voordracht hield over dit onderwerp. Schenkkurken met koppen, die ook uit kurk gesneden zijn, meestal van bekende figuren. Churchill met sigaar naast De Gaulle en Sherlock Holmes met pijp en geruit petjedie op zijn beurt geflankeerd werd door bisschop Makarios. De heer Smeets behandelde de mate rie zeer kritisch. Niet om de beurs ,,af te kraken", zoals hij het noemde, maar om te trachten een beetje helderheid te scheppen in het „merkwaardig ratjetoe" dat bij gebrek aan een betere term nog altijd onder het motto „kunstnijverheid" wordt „samengeveegd". Als voorbeeld noemde hij kwasie-kunst uit Afrika, die als echte negerkunst wordt verkocht, na- maakbloemen, smeedijzeren prullaria, namaak-antiek glas, namaak antiek tin en om de heer Smeets even letterlijk te citeren: „en heel die santekraam die u allemaal kent. Nu viel het met die „santekraam" op de Keur '66 nogal mee. Er was heel veel moois op deze eerste vakbeurs van deze branche in de Beatrixhal te Utrecht. Een groots opgezette beurs bovendien, want met 150 exposasten heeft men drie en een half maal zoveel deelnemers als op de Keur '65 te Amsterdam, waar een veertigtal firma's in de RAl' verte genwoordigd waren. Het is absoluut ondoenlijk van 150 firma's met produkten uit zo'n twintig tal landen een compleet overzicht te ge ven. Hele mooie, sier- en gebruiksvoor werpen van de meest uiteenlopende ma terialen koper, tin, aardewerk, hout en zo voort waren er te zien. De jaarbeurs had bovendien het initiatief genomen tot het doen inrichten van een „keur-expositie". Nog wat klein, maar fraai ingericht en een goed begin. Even goed kwam men voor de dag met „pot- tenbakkerswerk" in alle mogelijke vari aties. Het behoeft geen betoog, dat een der gelijke beurs ook niet vrij is van kitsch De ..versteende" hanen, duiven met fladderende vleugels, poezen, olifanten en noem maar op waren ruim vertegen woordigd. En over kitsch gesproken: de collectie draailampen was uitgebreid. Zwemmende zeemeerminnen, goudvis sen, wie er niet tureluurs van wordt heeft keuze genoeg. En het is vernuftig bedacht. Een lampekap met een tafe reel, een binnenkoker die door de warm te van de lamp gaat draaien en voor al le mogelijke gewenste effecten zorgt. We zagen een bijna „echt" vlammend haardvuur, een vuurtoren, die bundels licht rondstrooide", spuitende fonteinen, aanrollende golven en zelfs een bos brand. „Kijk dat is een Hollandse bos brand en dat een Amerikaanse", ver klaarde men ons enthousiast. Wat men ons wilde zeggen was dat de ene lamp was geïmporteerd uit Amerika en de an dere was gemaakt op eigen bodem." Wat de „eigen bodem" betreft: de oude vertrouwde blauwe mangelbak is in moderne vorm en op pootjes terugge keerd. Beschilderd nu is hij bruikbaar als dienblad, tafeltje, lectuurbak of wat dan ook. Deze firma bracht ook heel Hollands kapstokken in de vorm van een juk. Ook beschilderd natuurlijk met vier extra haken, zodat er in plaats van twee emmertjes wel wat meer jassen aan deze hyper-Hollandse kapstok kun nen hangen. Een souvenir voor de Ame rikanen misschien? Grappig waren op deze beurs een se rie schenkkurken. Afmaal karikaturen van bekende figuren, gesneden uit kurk door een meester in de rechten, die kennelijk meer in De Gaulle en Churchill zag dan in de zwarte toga. Of wellicht had hij letterlijk het advocaatje in ge dachten toen hij Dorus, Max Tailleur en Sherlock Holmes met pijp en petje op de schenkkurk zette. Een nieuwtje voor Nederland zijn eigen, lijk ook de Deense kleine kandelaartjes, die in Denemarken bij elk couvert wor den gedekt. Zoals van dit land verwacht mag worden zijn de kandelaartjes zeer ffaai van vormgeving, en ze zijn er in vele variaties: kleine schaaltjes, ster vormige kandelaartjes en dergelijke. Men wil deze gewoonte hier invoeren en de kandelaartjes in doosjes van vier in de handel brengen. Deurschildjes zijn niet nieuw, rmtar ze zijn wel een rage. Bordjes met af beeldingen voor de verscheidene ver trekken, zoals het fornuisje voor de keu ken, een bedje voor de slaapkamerdeur en zelfs een kereltje met po voor het toilet vinden behoorlijk aftrek. Een fir ma verkocht zelfs in een jaar tijd ni§t minder dan 17.000 van deze po-manne tjes- De pepermolens zijn bepaald weer „in" en dus in vele vormen mooi zo wel als lelijk op de beurs te zien. Fraai waren enkele exemplaren in teak Nieuw was de combinatie van teak met mozaïeksteentjes. Heel leuk vóndért Wij deze combinatie in tafelmatjes bijvoor beeld. Als versiering in gebruiksvoorwer pen was deze combinatie soms ook min der geslaagd. Nog een enkel nieuwtje voor de lief hebbers van planten. Heel handig leek ons een driehoekige plantenbak die voor een kamerhoek bedoeld is en daardoor weinig ruimte inneemt- Erg leuk lijkt ons, maar of het praktisch iS is de vraag, tenzij men voor schaduwminnen- de planten een plaatsje zoekt of voor extra verlichting zorgt. Voor een saaie hoek waar weinig ruimte is, echter een leuk idee. STEFFIE STOKVIS Als het vriest, ^denken we altijd in de eerste plaats aan erwtensoep. Zelf ben ik verzot op het bereiden van snert, in de eerste plaats, omdat het zo'n dankbaar werk is, maar vooral omdat de geur van de vers gesneden groenten zo eetlustverwekkend door het huis zweeft, dat het hele gezin een dag lang al voorpret heeft Ik ben altijd heel lang bezig met die erw tensoep, omdat ik van mening ben, dat een gerecht pas dan nelemaal tot zijn recht komt, wanneer er voldoen de aandacht aan wordt besteed. Het is begrijpelijk, dat de meeste huis vrouwen niet zo veel tijd aan het eten kunnen besteden, maar deze rubriek is ten slotte niet alleen bestemd voor de huisvrouw, maar ook voor de man, die graag eens de pollepel hanteert. Vandaar, dat ik hieronder het recept laat volgen. Erwtensoep maak ik altijd in grote hoeveelheden, ook al weer, omdat ik vind, dat de kwaliteit dan beter wordt. Daarvoor neem ik dan een fikse var kenspoot, waar ik een flinke hoeveel heid bouillon van trek. Een kok ad viseerde mij eens om bij de slager om „vodden en lorren" te vragen, eigenlijk dus het ^fval van varkens vlees. De meeste slagers zullen u echter jetwat verontwaardigd aankij ken, wanneer u er om vraagt. Maar de prijs van een varkenspoot is nu niet zo hoog, dat men daarvoor zal terugschrikken. De poot wordt met zout ingewreven. Ik laat de bouillon flink lang trek ken tot het vlees schoon van de been deren af valt. Daarna worden vlees en beenderen uit de soep geschept. Natuurlijk halen we met een schuim spaan van tijd tot tijd het schuim van de bouillon af. Inmiddels heeft een flinke hoeveelheid spliterwten gedu rende minstens een nacht in de week gestaan. Sommige recepten geven op, dat de erwten daarna in het week- MET ADAM vocht worden gekookt. Ik kook ze in de bouillon. Bij de groenteboer heb ik inmiddels enige preien, een paar grote uien, bladselderij, knolselderij en wat peen gehaald, alles bij. elkaar een hoeveel heid, die evenredig is aan de hoeveel heid spliterwten. De groenten worden gesneden niet al te fijn en goed gewassen. Wanneer de spliterwten bij na gaar zijn, worden de groenten er bij gevoegd. Daarbij komen in blok jes gesneden —e uiteraard geschilde aardappelen en eveneens in kleine dobbelsteentjes gesneden buikspek. De hoeveelheid spek hangt natuurlijk af van de vraag hoeveel geld men aan de erwtensoep wil besteden en hoe stevig men de soep wil nebben. Aan gezien het hele gezin bij ons dan eni ge dagen lang erwtensoep ee'., doe ik er flink wat spek in. De soep blijft langzaam sudderen tot de groenten gaar zijn. Dan gaat het ontbeende en klein gesneden var kensvlees er bij. Een kookworst wordt in schijfjes gesneden en er ook al weer bij gevoegd. Een scheut azijn maakt de soep op de juiste smaak af, hetgeen eventueel nog wordt ge holpen met wat worcestersaus. De soep wordt opgediend eventueel, ge garneerd met sneedjes roggebrood met plakjes koud spek en een stukje kookworst. Dat laatste is niet direct nodig, wanneer de soep zelf stevig genoeg is. Geef als dessert, vooral wanneer kinderen mee eten, een paar pannekoeken, die in de Hollandse keu ken een ideale afsluiting vormen van dit wintermenu. Deze erwtensoep kost mij altijd een groot gedeelte van de zaterdag, voor al omdat het schoonmaken en wassen van de groenten nogal tijdrovend is. afgezien nog van het feit, dat de bouillon een dag tevoren getrokken is. Bovendien „koester" ik de soep de hele dag om te zien wat ik er nog aan kan doen om hem te verbete ren. Zo maakt wat peper afgeme ten naar de eigen smaak, natuurlijk de soep nog smakelijker. Het resultaat is in ieder geval beslist de moeite waard en. het bereiden Van een goede erwtensoep is in dubbele betekenis een heerlijke bezigheid'op een koude winterdag. JAN DIJKSTRA. Denemarken. Eenvoudig vorm. Sommige geschikt boor een dikbuikig fantasiekaarsje. rpOEN ik nog onder ouderlijk toe- zicht stond, placht mijn moeder mij dikwijls toe te roepen dat ik toch voor al schoon en héél ondergoed aan mijn lijf moest hebben, want: „Kind, stel je voor dat je eens een ongeluk krijgt Na die aansporing zag ik mijzelf stee vast kermend op de tramrails liggen met allerlei enge wonden op mijn benen moeden dat het enkelen onder u ook zo vergaat, als volgt: ik koop een luchtig gevalletje met veel schuimend kant waarin ïk er uit zie als een pas ontlo ken lenteblom. Ik draag het ding, ik was het op de juiste momenten en na een paar weken zie ik er in datzelfde stuk textiel uit als een slordig gestopte Worst met franje. Welk merk? Welk type? Welke prijs? Vraag de volledige brochure van alle wasautomaten van het Con sumenten Voorlichtingsbureau. Onderstaande bon invullen en opplakken op briefkaart of in ge sloten enveloppe zenden aan: Consumenten voorlichtings bureau (C.V.B.) Postbus 207 Dordrecht. zodat alle omstanders mijn grijsgrauwe ondergoed wel moésten zien. En ik ijlde naar de kast en trok een hagelwitte 'oriderrok. aan die ik droeg totdat mijn moeder: zei: „Kind, enzovoort enzovoort. Nu ik toezicht op mijzelf moet hou den, tob ik nog steéds met het onder jurkenprobleem: a. hoe houd ik hem WIT, b. hoe houd ik al dat frommel kant er stevig aan, en c. hoe blijf ik in: die ronder jurk een streling voor het oog van de bij mij horende man? Het vergaat mij, en ik mag toch ver- Ik kwam tot deze mokkende gedachte bij het zien van nevenstaande frêle fi guurtjes die er in hun onderjurk nog uit zien alsof ^ze naar een feestje moeten. Het zijn Franse onderjurken, onder meer gefabriceerd door het modehuis Carven. Er is zuinig gebruik gemaakt van kantwerk, de schouderbandjes heb ben een niet afzakkende breedte en de kleuren zijn alles behalve wit; kortom, MIJN idee van een onderjurk. SASK-IA KLUWER Knopen voor het tapijt van Prinses Beatrix Prinses Beatrix geniet nog van haar wintersportvakantie in het Oostenrijks* Lech, samen met haar familie en haar aanstaande echtgenoot. De datum van haar huwelijk nadert echter met rasse schreden, maar er moeten nog flink wat knopen gelegd worden in het tapijt dat alle Rotterdamse vrouwen en meisjes de prinses bij haar huwelijk willen aan bieden. Iedereen is elke dag in de hal van van het Rotterdamsch Nieuwsblad wel kom om haar knoop te leggen. Zoals be kend kan er geknoopt worden van 10 tot 4.30 uur. Het rooster voor de komen de week, waar natuurlijk niet strikt de hand aan wordt gehouden, is als volgt: maandag 7 febr. de letter K, dinsdag 8 febr. de letter G, woensdag 9 febr. de letter A, donderdag 10 febr. de let ter S, vrijdag 11 febr. de letters P en Q, zaterdag 12 febr. de letter R. Aavertenne, Brillant- schitterend bezit voor altijd! van Andel Hoogstraat 16A-152 Bayer] andselaari 17S De Reddingboot heeft woenslagavond om half acht een opênbare bijeenkomst in De Boemerang, Vondelweg 26. Spreker ds. Leep van de Vrije Evangelische Ge meente. Leiding zr. M. P. C. Haaijer en de heer J. C. Slingerland. Woensdag 9 febr. Robert Fruinsitraat 36, lezing over het werk van de rivier politie. Aanvang 10 utir. Woensdag 9 febr. De Smidse, Straat weg 81, Hillegersberg, Jan Lemaire houdt een voordracht. Aanvang 10 uur. voor bijzonder lage prijs! Vraag vrijblijvend huisbezoek Tel. 25.31.11, Rotterdam b.g.g. tel. 28.34.63 unnen de dames heur haar water golven in een kwartiertje. Urenlang bij de kapper zitten of thuis met een hoofd vol krulspelden i 1 open is er nu niet r bij. Aan deze problemen schijnt nu een eind ge- komen te zijn, want de Denen hebben de Carmen i Curler uitgevonden, die I zowel voor de kappers als I voor mevrouw thuis een uitkomst kan zijn. Het is niet goedkoop I 159 gulden maar het is dan ook erg ingenieus. De Carmen Curler (C.C is een elegante met speciale rollers (18 I stuks voor verschillende soorten krullen) die elek trisch worden voorver warmd. Men hoeft geen angst te hebben i branding een thermo- I staat zorgt voor de goede I temperatuur. Elektrische schokken zijn ook i gelijk, want de rollen I worden lós van het apparaat in het haar vochtig. Dan begint men aan de voorkant gezet en worden op temperatuur gehou- in te zetten. Tegen de tijd dat de laatste den door een vloeistof (van geheime kruller er in zit, kan de eerste er al weer samenstelling) die in de rollers zit. uit. Met een klein kwartiertje is het haar Het haar moet schoon en droog zijn, of gekruld. De C.C., is geschikt voor elk type haar, ook gebleekt of gepermanent. Nadere Inlichtingen over dit wonder- preparaat ztjn te verkrijgen bij Carmen Curler Company, Carlton Arcade 7, Vijzel» straat, Amsterdam. Tel. 020—248144.

De Havenloods | 1966 | | pagina 9