Aleerlands skikampioene Evelyne de Weger is pas vijftien jaar oud Toparbiter Roomer fluit niet in wereldtoernooi De grote boze wolf is in ieder geval een trouwe echtgenoot DE SP0RTT0T0 HUUR PIANO'S HUUR IS'v' den Berge. Ofschoon WurliTzer Officieel programma voor het 3e reserveformulier d.d. 19 en 20 februari 1966 Tubantia-Gooiland res. 14 Hilversum-Wageningen res. 15 Go Ahead-Feyenoord Ajax-Veendam Telstar-M.V.V. F.C. den Bosch-Sparta Xerxes-de Graafschap Lloewel het aantal Nederlanders, dat elke winter in landen als Zwitserland, Duitsland en Oostenrijk op de ski's staat, met het jaar groter wordt, telt ons land uiteraard nog betrekkelijk weinig skiërs die regelmatig in wedstrijden uitkomen. Dat is ook niet zo verwonderlijk, want niet iedere Nederlander is in de gelegenheid zich intensief op deze voor ons zo spectaculaire sport te werpen en het zal zonder meer duidelijk zijn, dat men met twee of drie weken oefenen per jaar geen bolleboos op de lange latten wordt. De ongeveer dertig Nederlanders, die als wedstrijdskiërs te boek staan, ontmoeten elkaar elk jaar weer in de Franse- wintersportplaats Val d'Isère, waar al sinds jaren in de maand januari de Nederlandse kampioenschappen worden gehouden. Dit jaar werd in dit wintersport eldorado de 15-jarige Evelyne de Weger uit. Rotterdam kampioene van Nederland bij de dames. Daarmee zorgde zij ervoor, dat deze titel in de Maasstad bleef, want vorig jaar mocht haar stadgenote Mélanie Kramers als kampioene van Nederland naar ons land terugkeren. Evelyne de Weger stond op achtjarige leeftijd al op de toeft nog vrij korte, lange latten. De eerste jaren nam ze skiles in het Zwitserse plaatsje Pontresina. Op 12-jarige leeftijd slaagde ze daar voor de zgn. „gouden test": de hoogste graad die in Zwitserland wordt toegekend aan skiërs die zich aan een proef willen onderwerpen om hun skivaardigheid te bewyzen. Vorig jaar nam ze voor het eerst aan de junior kampioenschappen van Nederland deel in Kitzbühel. Ze maakte daar al een uitstekende indruk, maar een val tijdens één der onder delen maakte haar kansloos voor een goede plaats in het eindklasse ment. Dit jaar kwam dan het grote succes. Door een tweede plaats op het onderdeel reuzenslalom en eerste plaatsen bij de slalom en de afdeling, werd ze met een grote voorsprong op Mélanie Kramers voor de eerste maal in haar nog zo jonge skicarrière kampioene van Nederland. Evelyne beschikt over niet al te veel vrije tijd om haar favoriete sport te beoefenen en eventueel nog te trainen ook. Ze is leerlinge van het Rotterdams Lyceum, zodat ze slechts in de kerstvakantie de sneeuw kan opzoeken en soms ook in dg paasvakantie. Volgend jaar staat ze voor haar eindexamen, zodat het de vraag zal zijn of ze zich dan voldoende vrij kan maken voor het skiën, In ieder geval zal ze nadien de skisport niet ontrouw worden, want Evelyne is gegrepen door deze fas cinerende vorm van vrijetijdsbesteding. Grokobe*nst. PRIMA DIEPVRIES IS VOOR U BETAALBAAR Spinazie, fris als de lente 600 gram, slechts 99 ct Andijvie, heerlijk vers 700 gram, slechts 99 ct betaalbare diepvries! Daar komt bij, dat haar ouders enorm meeleven met de ski-aspiraties en pres taties van hun dochter en haar daarbij alle mogelijk steun verlenen. Het succes in jan. kwam voor haar niet helemaal onverdacht. In het achter ons liggende jaar heeft ze zich serieus op de kampioenschappen voorbereid. Sinds ok tober was ze 's zaterdagsochtends op het CIOS te Overveen te vinden om zich aan een gedegen conditietraining onder lei ding van de heer Ebing te onderwerpen en menige zondag werd er geoefend op de „kunsf'skibaan in Leidschendam. Over deze laatste training mogelijk ge maakt door de Nederlandse Ski Ver eniging is Evelyne zeer te spreken. Weliswaar is een kunstbaan niet te ver gelijken met sneeuw, maar vooral voor de houding is de baan ideaal. Verder doet de Rotterdamse ook nog aan tennis en hockey, zodat ze goed getraind aan het skiseizoen begon. Ondanks het nog niet zo. grote aantal Nederlandse wedstrijdskiërs, worden de prestaties elk jaar beter. Vanzelfsprekend kunnen onze landgenoten zich niet meten met de beste skiërs uit Oostenrijk. Zwit serland? e.d.. maar tijdens de jaarlijks* te houden „strijd der lage landen" ook in januari in Val d'Isère slaan de Nederlanders geen slecht figuur. Dit jaar won de herenploeg zelfs de eerste prijs. De damesploeg, bestaande uit Evelyne de Weger, Mélanie Kramers en Nella Kleyn, eindigde als derde. Eveiyne werd ook bij deze wedstrijden de beste van de Het Nederlandse damesteam, dat in Val d'Isère uitkwam in de „strijd der lage landen". Links Evelyne de Wegermet naast haar Nella Kleyn en Mélanie Kramers. drie Nederlandse, meisjes. Wellicht zullen we in de komende jaren meer horen van de kampioene in deze voor ons Nederlanders zo tot de ver beelding sprekende sport. Evelyne is er nog jong genoeg voor. ZET M OP JORRIT! •Torrit Jorritsma is gekozen in de Ne derlandse schaatsploeg, die zaterdag en zondag tijdens de wereldkampioenschap pen in Göjeborg in de baan kómt Zijn goede tijden, gemaakt tijdens de wed strijden in Oslo en Thunsberg, de afge lopen veertien dagen, rechtvaardigen de keuze van de 19-jarige Rotterdammer olkomen. Dit alles bewijst, dat Jorrit over een bewonderenswaardige mentale in stelling beschikt. Dit was immers het eerste jaar dat hij zich geheel vrij van studiezorgen volledig op de schaatssport kon concentreren. Hij had daarom gehoopt juist in Deventer, in eigen land. tijdens de Europese kampi oenschappen te mogen debuteren. Het lukte hem niet. Frits Bartling was in die dagen te snel en Eddy Verheyen had het geluk te zeer aan zijn zijde. Voor Jorrit was er niet eens een reser ve-plaats. Jorrit heeft zich hierdoor niet van zijn stuk laten brengen. Terwijl de Nederland se ploeg in Deventer en Davos ver bleef, trainde hij gestadig door, met een stugheid die zijn Friese afkomst ver raadt. Het succes is niet uitgebleven. In Oslo verbeterde hij drie van zijn per soonlijke records en in Thunsberg was hij zelfs te snel voor Cees Verkerk, Valerie Kaplan en Per Ivar Moe. Wij hebben be wondering voor de wijze waarop hij te rugkwam na een moeilijk begin in dit seizoen en verheugen ons daarom over zijn keuze in de nationale ploeg. Good luck, Jorrit, zaterdag en zondag! HA VEN L< ■OODS DONDERDAG 17 FEBRUARI 1 Van de buitenlandse reizen brengt Roomer meestal als herinnering een poppetje mee. Een rijke sortering wijst op het grote aantal internationale wedstrijden dat hij onder zijn hoede heeft gehad. moetingen geboekstaafd. De wedstrijd Twente tegen Go Ahead die afgelopen zóndag de 886-ste had moet worden ging Volgende week zal hij in ieder geval weer met rood kunnen schrijven wanneer hij in het uitverkochte Wembley-stadion Engeland tegen West Duitsland zal lei den- Een ontmoeting waarin deskundige voetballiefhebbers waarschijnlijk met spijt zullen vaststellen, dat er voor Piet Roomer deze zomer geen rendez-vous in Engeland op het programma staat. VREEMDE BESLISSING VAN K.N.V.B. /"\p 2.1 februari zal de Rotterdamse scheidsrechter Piet Roomer de inter land Engeland—West Duitsland leiden. Voor beide partijen een interessante krachtmeting aan de vooravond van de wereldkampioenschappen voetbal die rond juni worden gehouden. Het zal voorlopig de laatste keer zijn dal Roo mer in Wembley aantreedt, want de K.N.V.B. heeft nagelaten onze toparbi ter kandidaat te stellen voor het wereld toernooi. Ofr»:hoon ook Nederland twee arbiters op de lijst van gegadigden mocht plaatsen is alleen Leo Horn inge schreven. Mocht de scheidsrechter uit Bentveld in de ogen van de keuzehëren straks geen genade vinden, dan zal Ne derland helaas in het wereldkampioen schap helemaal niet vertegenwoordigd zijn. Het is een ernstig verzuim en een beschamende onderschatting van de kwa liteiten van onze Rotterdamse scheids rechter dat de voetbalbond hem niet heeft voorgedragen. De ster van Leo Horn is de laatste ja ren snel dalend. Door enkele onverkwik kelijke zaken heeft hij veel aan popula riteit ingeboet. Zijn recente optreden bij het treffen Leeds United tegen Valencia waarbij de wedstrijd ontaardde in de wat de Engelse kranten noemden een ..mensonwaardige vertoning" heeft aan zijn reputatie weinig goed gedaan. Men heeft Leo Horn verweten, dat hij te lankmoedig is geweest en dat hij de si tuatie heeft onderschaf. Voor de ontmoe ting van Engeland tegen West-Duitsland had de K.N.V.B. drie scheidsrechters kandidaat gesteld: Horn, Roomer en Bo- gaars. De Engelsen kozen Piet Roomer en dat is voorlopig een duidelijke aan wijzing dat men de kwaliteiten van de Rotterdammer daar wèl hoog aanslaat Van 1957 af staat Roomer op de in ternationale lijst en tot nu toe heeft hij bijna overal in Europa de fluit gehan teerd zonder ooit in moeilijkheden te ge raken. Eén van de wapenfeiten die in dit verband aandacht verdient, is zijn werk tijdens de ontmoeting Torino—Leeds Uni ted twee maanden geleden. Het was de returnwedstrijd in de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor jaarbeurssteden. Liep de zaak Leo Hom in Engeland volledig uit de hand, in Ita lië had de Rotterdammer de teugels strak in handen, terwijl hij het bi.i do chauvinistische Italianen thuis bepaald niet gemakkelijk had, omdat Torino het treffen tegen Leeds beslist moest winnen om een ronde verder te komen Veertiende interland In het Wembleystadion zal hij straks zijn veertiende officiële interland leiden. Totaal brengt hij het aantal internatio nale ontmoetingen dat zich onder zijn supervisie afspeelde op 69. In zijn prach tige loopbaan heeft de administrateur die ln Den Haag werkzaam is nog maar één betaalde voetballer het veld uitge stuurd. Dat was Charley Bosveld die on der de ogen van de scheidsrechter na trapte. Het pleit voor Piet Roomer, dat hij zonder al te lankmoedig te zijn toch blijkbaar zoveel overwicht heeft, dat de spelers zich voortdurend in acht nemen. Ofschoon de kwestie van fiet wereld kampioenschap hem niet zo prettig ligt. is Roomer toch niet bereid er veel over te zeggen. ,,Ik vind Leo Horn een aardi ge vent en ik hoop van harte dat hij als scheidsrechter voor Engeland wordt aan gewezen. Het zou echt jammer zijn wan neer hij zijn prachtige loopbaan, die dit seizoen afloopt, niet zou kunnen bekro nen met een optreden in een wereldkam pioenschap. De K.N.V.B. heeft mij in derdaad niet kandidaat gesteld voor het toerinooi en ik vind dat erg jammer, maar men zal er wel een reden voor hebben, ofschoon ik niet-weet welke." Het is Piet Roomer tenslotte liever, te spreken over de ontmoetingen die hij in het verleden heeft geleid. Ofschoon hij nog vier jaar mag fluiten heeft hij nu al voldoende ervaringen opgedaan om een boek te kunnen schrijven- Van alle wedstrijden die hij buitenslands floot staan de ontmoetingen Engeland—Schot land, Italië—Hongarije en Portugal te gen Spanje, die door bijna honderddui zend opgewonden Portugezen kritisch werd bekeken, het hoogst genoteerd. ,,Ik spreek goed Duits en Engels en dat is ook wel een voorwaarde om bui ten de grenzen te kunnen fluiten." zegt hij. „Het is trouwens niet de taal die in moeilijke wedstrijden de doorslag geeft, maar je houding. Wanneer ik bijvoor beeld te maken krijg met een Grieks team dan blijft het een grote opgave om je in een verhitte discussie v erstaan baar te maken. Ik spreek dan meestal maar gewoon Nederlands. Dat verstaan ze evenmin als Duits of Engels, maar iedereen begrijpt heel goed wat je be doelt." Canada m*t recht van koop O C m v.c. mu J Bp.mnd. zondereerste storting Demonstraties van de modellen 1966 te Rotterdam dag van 10 tot 4 uur door onze Wurlitzer-organist Joop Walvis. Bij aanschaffing van een orgel 3 MAANDEN GRATIS ONDERRICHT. Enorm*sortering Prijzen vanaf 675.- met roeht van koop 1 C m v.a. JL m p.mnd. zondereerste storting I Letwel: i hoge inruilwaarde I voor Uw oude PIANO of ORGEL. Vraag folder? ei De verste reis die Piet Roomer ooit heeft gemaakt, bracht hem naar Cana da. waar hij vier weken lang in verschil lende steden optrad. Hij kwam daar op uitnodiging van de Canadese voetbal bond die prijs stelde op een Nederlandse arbiter. ,,Het is een buitengewoon mooie trip geworden, ofschoon niet eenvoudig. Want zo'n vererende invitatie legt ver plichtingen op en het is daarom zaak dat je voor alles een goede indruk ach terlaat.' Het meest aantrekkelijke vindt Piet Roomer het fluiten van Europacup-duels. „Juist het feit dat hier zo vaak onaan genaamheden voorkomen omdat het pu bliek fanatiek meeleeft en omdat er zul ke grote belangen op het spel staan is een uitdaging. Overigens moet ik zeg gen dat iedere wedstrijd tegenwoordig een moeilijke opgave is. In ieder tref fen moet je voorbereid zijn op onver wachte problemen en wanneer je met die instelling een wedstrijd begint kan er niet veel meer mis gaan." Roomer heeft alle wedstrijden die hij onder zijn hoede heeft gehad genoteerd in een cahier. De buitenlandse wedstrij den zijn met rood geschreven, de overi gen met blauw. Totaal zijn er 885 ont- Sportdag Varkenoord op Hemelvaartsdag Op Hemelvaartsdag (19 mei) zal door de Rotterdamse Christelijke Sportfedera tie een grote sportdag worden gehouden. Van de Raad voor de Lichamelijke Op voeding werd toestemming verkregen om dit evenement te doen plaatsvinden op het Sportcomplex „Varkenoord" te Rot terdam-Zuid. De volgende takken van sport zullen worden beoefend: voetbal (junioren en adspiranteni korfbal (senioren, junioren wandelen (10—15—25 km), atletiek en volleybal. Het ligt in de bedoeling, dat de dag begonnen wordt met een „hagepreek", waarin zal voorgaan ds. A. J. Krel. her vormd studentenpredikant te Leiden. Al le inlichtingen zijn te verkrijgen bij de secretaris van de federatie, de heer A. HogeWeg, Gunterstein 11, Rotterdam-23, telel. 010-271955. EEN wolf mag dan wel eens in een kwade reuk staan, op één gebied blinkt hij bepaald uit. Zijn huwelijks trouw is namelijk ongeëvenaard in de dierenwereld en vooral de vrouwtjes zijn er buitengewoon op gesteld. Want het mannetje, waarmee zij door het leven gaat, wordt angstvallig door haar be waak! en owee, wanneer hij door een an dere wolvin maar even wordt benaderd dan begint het spektakel. Want dan vecht de echtgenote zich liever dood, dan de indringster ook maar een schijn van kans te geven. Dit tekenden wij op uit de mond van de directeur van „Blijdorp". de heer A. C. K. vain Bemmel. toen wij onze wandeling door de diergaarde vervolg den. Min of meer tot onze verbazing, want toen wij de wolvenverblijven na derden speelden ono eigenlijk tail van verhalen uit onze kinderjaren door het hoofd. Het verhaal van de boze wolf en Roodkapje, dat het ook nu nog wel doet, vooral wanneer wij de kleinkinderen op de knie hebben. En dan de vertelling van de boze wolf. en de drie biggetjes, waar voor zelfs de moderne jeugd nog belang stelling toont Sprookjes waarin de wolf een bepaald slechte rol speelt. Zodat het ons toch wel goed deed, ook eens een goede eigenschap van het zo in de be langstelling staande dier te kunnen op- „Blijdorp" een groep wolven huisvest zes zijn het er in totaal is eigenlijk een natuurlijke zaak, spe ciaal door de griezelverhalen, die rond de dieren spelen. In gedachten ziet men de dieren reeds in groepsverband achter sleden aanrennen, waarin vluchtende rei zigers proberen om aan hun bloeddorst te ontkomen. Iets wat in de winter maanden in Rusland en Siberië nog wel eens voorkomt, maar toch niet in die mate, als wordt voorgespiegeld- Het ge beurt alleen in bittere tijden, wanweer de nood het hoogst is en de honger zo knaagt, dat de jacht op voedsel-wel moet WOfden geopend. Over het algemeen is het echter zo, dat de wolven rustig overwinteren en dat het tot de grote uitzonderingen be hoort wanneer zij mensen aanvallen. Hun gehuil in de bossen mag dan wel eens onheilspellend klinken, maar het heeft over het algemeen niet veel om het lijf, want het is meestal de maan. die zij aanblaffen. Alleen in Rusland wil het nog wel eens voorkomen, dat wol ven aan hondsdolheid lijden en dan is het uitkijken geblazen, want een zieke wolf, die blind is van woede, kan heel veel onheil aanrichten en daarom wor den ze in dit geval met kracht bestreden. Men neemt wel aan, dat de hondsdol heid, die enige jaren geleden ons land zo in opschudUing bracht, te wijten is aan het feit, dat de wolven-beetrijding mindfer oplettend ter hand wend geno men tijdens de laatste wereldoorlog, toen er eenvoudig geen mensen voor wa ren om dit te doen. Zodoende was hier en daar nog wel iets van de hondsdolheid gebleven. In Rusland heeft men in ieder geval de zaak weer volledig onder de knie en bovendien zijn de dieren uit West-Europa nagenoeg teruggedrongen. Want men treft ze nu nog maar alleen aan in Spanje, Joegoslavië, de Balkan, Polen en natuurlijk in Rusland. Is het voor wolven gedurende de win termaanden verzamelen; zodra de win ter is afgelopen, splitsen de echtparen zich en jagen zij op hun eigen jachtge bied, waar zij ook hun jongen ter we reld brengen. Dat gebeurt in holen, waarin pa de eerste weken niet mag ko men en ma net zo lang de lakens uit deelt tot zij het ogenblik gekomen acht, waarop manlief ook eens een kijkje mag nemen Maaf dan is hij toch de gehele wachttijd door. dicht in de buurt geble ven van zfjn gezin, want het echtpaar blijft altijd bij 'elkaar, geheel volgens de ..wolven-wetgeving". Alleen moe is nog al eens jaloers en dit leidt dan tot hevi ge gevechten, waarmee manlief aich geen moment bemoeit. Want hij vecht nu eenmaal nooit. Ook in „Blijdorp" komen die gevechten wel voor en dan moet de brandspuit er aan te pas komen om de bazinnen, die kunnen vechten bij 't leven, van elkaar te scheiden. Straks, wamraeer het voorjaar is, is oppassen weer de boodschap, maar verder in het seizoen, zijn de gemoederen weer be daard en leven de dieren in volkomen harmonie, bij elkaar. Dicht bij de wolven toeven ook de bruine hyena's, dieren met een vreem de, schommelende gang, die ook al geen beste naam hebben en als grafschenners bekend staan. Doch in de vrije natuur spelen zij toch wel een belangrijke rol, doordat zij de dode dieren, die zijn blij ven liggen, netjes opruimen en op die manier de kansen on besmetting wel zeer verminderen. De „begrafenis-on dernemers" in de vrije natuur zou men ze kunnen noemen, evenals de jakhalzen, De hyend's zijn, met hun ongelooflijk sterke kaken, uitstekend voor het oprui- mingswerk toegerust, want vrij grote beenderen verbrijzelen zij zonder moei te en zij eten ze dan nog op ook. Er zijn slechts een paar soorten van hen op de wereld. In West- en Klein Azië, de gestreepte, in Afrika, ten zuiden van de Sahara, de gevlekte en ten slotte in de Unie van Zuid-Afrika de bruine, waarvan men in „Blijdorp" een itel aantreft. De Zuid-Afrikaanders noemen ze ook wel „strandwolf", omdat zij zich ook wel naar de stranden begeven, om er krabbetjes te eten. Het zijn dieren, die in dierentuinen zelden voorkomen en het is daarom zo jammer, dat de twee in ..Blijdorp" maar geen gelukkig huwe lijk kunnen sluiten. Integendeel, zij zijn totaal niet op elkaar gesteld en maken herhaaldelijk ruzie. Fa. J. van Urk ?8ns§ Westersingel 42-44 R'dnm tel.(010M35025

De Havenloods | 1966 | | pagina 11