Vorktruckrijder dat is'n beroep waarU „ja"tegen zegt! flinke jongeman bekwame LASSER Schiedamse scholieren leren mond-op-mondheademing ï-7AZi\ WASAUTOMAAT UIT DU REKKEN Juliana - Delta werd afgelast 2burm?tT*hüid? LADING CONTROLEUR CENTRALE VOOR ARBEIDSVOORZIENING VAN GEND LOOS ROTTERDAM HUISHOUDELIJKE HULP DE HAVENLOODS DONDERDAG 17 FEBRUARI 1966 ff SCHIEDAM- - Snuif en wrijf Uw verkoudheid vi keel of borst weg i J^ef ts te dankeyi aan een mooi initiatief van de afdeling Seluedan E.H.B.O. en de medewerking vari gemeentebestuur en hoofden van scholen dat vele honderden kinderen dc eerste beginselen leren van de toepassing van mond- op-mond-beademingOp diverse scholen van voortgezet onderwijs heb- ben reeds bijna duizend leerlingen geleerd op welke wijze genoemde eerste hulp kan worden toegepast, waardoor zij in noodgevallen de kans hebben iemand in het leven te helpen houden. Het is duidelijk dat iemand die zich instelt om anderen in gevallen van nood of lichamelijk letsel eerste hulp te verlenen, tracht zoveel mogelijk anderen daarbij te betrekken. .Met een volledig E.H.B.O.-diploma zijn enkele cursusjaren gemoeid. Hoewel uiteraard ook hierbij vaak mensenlevens te redden zijn, geidt dit in nog sterker mate in gevallen van schijndood, verdrinking of verstikking. Onder zulke omstandigheden kunnen seconden over dood of levep beslissen. Het is om die reden, dat de afd. Schiedam van de E.H.B.O. als eerste gemeente in ons land de aandacht van het gemeentebestuur in deze heeft verzocht en ook gekregen. Mond op mond-beademing is nl. in eer ste aanleg heel eenvoudig te leren, kost tn de meeste gevallen slechts vijf minu ten. Dit een feit zijnde, beijveren in het bijzonder de heren A. van Katwijk en W. Bras zich om de Schiedamse jeugd uit het voortgezet onderwijs de eerste beginselen voor deze nieuwe me thode voor toepassing van kunstmatige ademhaling'bij te brengen. Dit streven valt te meer te waarderen indien men weet. dat beide genoemde heren deze lessen geheel zonder enige vergoedihg geven en hun vrije tijd er voor beschikbaar stellen. Doordat zij in wisseldienst werken, is het mogelijk om overdag hier en daar op de scholen les in genoemde beademing te geven. Reeds hebben nu 100 leerlingen van de school aan de Laan de nodige aanwijzingen ont vangen. Er volgen 400 leerlingen van de Schiedamse Huishoudschool. Dezer da gen is de laatste groep van 500 leerlingen van de Gemeentelijke Technische School getraind. Er zijn besprekingen gaande voor de leerlingen van de St. Willebror- dusschool. In totaal weten nu plm. 900 Wie wordt damkampioen De opkomst van deelnemers voor het kampioenschap dammen van Schiedam is groter dan 't vorige jaar. Het aantal deelnemers bedraagt dit jaar 21. Hier van zijn de heren J. C. Onink. W, C. Heuvelman ett H. Mirck vrijgesteld van de voorronden, omdat zij vorig jaar bij de prijswinnaars behoorden. De heer R. W. de Vries kon helaas dit jaar niet meedoen, hoewel hij ook een prijswin naar is. Hij woont op het ogenblik in Groningen. Er blijven dus voor de voor ronden nog 18 spelers over, die zijn ver deeld in drie groepen. De twee hoogst- aankomenden in de elndranglijst zullen met voornoemde spelers in de finale uitkomen. De indeling is als volgt: Groep 1: 1. J. de Wilde; 2. A v Ot- terloo: 3. C. Korpel; 4. J. Westerveld: 5. H. Tettelaar: 6. T. Meyer. Groep 2: 1. C. W. Sleeuwenhoek; 2. M. den Houting: 3. B. Quist; 4. T. A. Prins: 5. J. J. v. Kuyk: 6 M. Veldt. Groep 3: 1 C. den Boer; 2. M. v. Er- kel; 3. A. D. Kinnegin; 4. J. v. Straa- ten; 5. W Vrijland; 6. C. W. v. Dam. In de eerste ronde, die wordt gespeeld op vrijdag, 18 februari in het Wijkge- bouw van de Ned. Herv. Kerk, Oude Maasstraat, worden de volgende partijen gespeeld: Groep 1: J. de WildeT. Meyer; A. v. OtterlooH. Tettelaar; C. Korpel— J. Westerveld. Groep 2: C. W. SleeuwenhoekM. Veldt; M. den Houting—J. J. v Kuyk- B. Quist—T. A Prins. Groep 3: C. den Boer—C. W. v. Dam: M. v. Erkel—W. Vrijland; A. D. Kinne gin—J. v. Straaten. We hopen dat het een prettige, maar vopraI sportieve wedstrijd zal worden en wensen alle spelers en Damclub „Schiedam", bij wig de organisatie rust, veel succes toe in de komende weken. Schiedamse jongens en meisjes op wel ke wijze bij dreigende verstikking op de meest snelle wijze hulp kan worden verleend. En daar gaat het om. Men kan moeilijk verwachten dat na deze sirryiele aanwijzingen, we meteen een leger van eerste helpsters en helpers bezitten maar zolang geen meer be voegde kracht aanwezig is. bestaat in eik- geval kans, dat één van die vele honder den kan. meewerken het leven van ie mand te redden. Want, dit herhalen de instructeurs telkens weer, het komt on- reeds meermalen voor gekomen, dat door de mond op mond beademing men senlevens werden gered. „Niet wachten, niet sjouwen met het slachtoffer, meteen beginnen", is tel kens weer het advies dat de heer Van Katwijk geeft. In de Technische Scholen hebben we de heren Van Katwijk en het werk gezien om een groep Bras a leerlingen duidelijk te maken, hoe zij Welk merk? Welk type! Welke prijs Vraag de volledige brochure var sumenten Voorlichtingsbureau, Onderstaande bon invullen en opplakken op briefkaart of In ge sloten enveloppe zenden aan: Consumenten voorlichtings bureau (C.V.I.) Postbus 207 Dordrecht. GEREF. KERK Oosterkerk: 10 uur ds. D. Bouwtonegt te Den Haag; 5 uur dis. P. R. Everaars, zondag 1. Kethel: „De Ark": 9.30 uur ds J H Baas te Den Haag; 5 uur ds D. Bouw- knegit, zondag 52. Magna li-a Dei Kerk: 10 uur da. J. Cou vee: 5 uur da. J. H. Baas zondag 51. De Goede Haven: 10 uur ds. W. A. Krij ger; 5 uur ds. J. Cou vee. zondag 50. Juliamakerk: 10 uur dis. P. R. Everaars- 5 uur ds. W. A. Krijger, zondag 49. NEI). HERV. KERK Grote Kerk: 10 üur ds. H. W. Hemmes: 17 uur ds. T. D. van Soest, Rotterdam. Bethel kerk: 10 uur d*. C. vam der Steen: 19 uur ds. R. H. Wissimk. Opstandingskerk: 10 uur ds. J. W. Zim merman, H. Doop; 19 uur ds. A. Ie Coq, jeugddienst. Vredeskerk: 10 uur ds. J. G. Jansen; 19 uur ds. J. W. Zimmerman. Ned. Prot. Bond, Westvest, 10.30 uur da. G. S. van Westerouen van Meete- ren uit Rotterdam. Leger des Heils, Lange Haven 71 10 uur Heiligirtgssamenkomst. 6.30 uur openluchtsamenikomst Koemarkt. 7.30 Verlossingssamenkomst. Leiding majoor en mevr. Drijver-Salamort. Oud-Geréf. Gemeente, Geref. Jeugd huis. Lange Haven 07, dienst om 9 en 3.45 uur. Oud-Kath. Gemeente, Dam 28, 10 uui H. Mis. Jehova's Getuigen, Volksgebouw. Tuin- laan 50. 6 uur toespraak, 7 uur Wacht- Vrije Geref. Gemeente, Tuinlaan 50, 10 en 4 uur dienst. Chr. Geref. Kerk. Warande, 10 en 5 uur dienst. Baptisten Gemeente, Lange Haven 125, 7.uur samenkomst. Mission to the Seamen. Anglicaanse dienst kantine Wilton Pijenoord, iedere eerste, derdé en vijfde zondag der maa-rnl v.m. 9 uur Rev. Chr. Reeves g.A. Kerkgemeenschap tot verbreiding der Geref. Leer. Lange Nieuwste. 67. dienst om 10 en 5 uur, Voorganger ds. Hofman. Geref. Kerk (Vrijgemaakt), Westvest 30. 9.30 en 4.30 uur ds. C. Vonk. Evung. Luth. Kerk, hoek Oranjestraat, 10 uur ds. A. Steinhart. Ned. Herv. (Geref.) Evangelisatie, ge bouw Irene. Nieuwe Haven 155, 10 uur ds. J. J. Timmer uil Woerden. Grote Kerk 5 uur ds. T. D. van Soest uit Rot terdam. HERV. GEMEENTE TE KETHEL Predikbeurten voor zondag, 20 februari 1966: D« Rank: 8.30 uur ds. J. W. Zimimer- ir ds. W. Vont, H. ds. W. Voms, jeugd- Dorpskerk: Avondmaal. De Rank: dienst. CHR. GEREF. KERK Warande 10 uur leesdienst, 3 M. Nieuwenhuyze hebben te handelen. Daarvoor- 'is een pop. die op dezelfde wijze reageert als de mens bij mond-beademing. Dat wil zeggen, ook van deze pop zwelt en daalt de borstkas. Het is geen kwestie van bla zen, maar van ademen en dit nu is de „slag" die moet worden geleerd. Ook op welke wijze dit moet worden toegepast, heel eenvoudig en ook, hoe een slachtof fer bij voorkeur dient te liggen. Gewezen wordt op enkele gevaren, zoals het leg gen v.e. voorwerp onder de nek. In het kort wordt aangegeven wat een tweede of derde man kan doen ter assistentie. Beter dan het lezen en vertellen, is de demonstratie zelf: het leren hoe te doen ..We hebben al meermalen ontdekt, dat alleen daardoor het mogelijk is om de mensen tot daden te brengen als het no dig is", aldus de heer Van Katwijk. Overigens is het opvallend, met hoe veel belangstelling de jeugd de aanwij zingen volgt en uitvoert. Uiteraard, er wordt menig ..geintje" bij verkocht, waarom niet: het is gelukkig geen ernst. Maar dat kan het zijn en dan we ten deze jongens en meisjes tenminste De vragen die soms worden gesteld geven het aan, dat men beseft waar het o\er gaat. Daarom vooral is dit ini tiatief van de Schiedams e.h.b.o. toe te juichen en kan bet worden gewaardeerd, dat ook de gemeentelijke schoolinspectie alle medewerking verleent. Aan de les sen kan worden deelgenomen door jon gens en meisjes vanaf 12 jaar. Ieder krijgt een beurt om het beademen op de pop in de praktijk toe te passen. Door het gemeentebestuur is aan alle'hoef den van daarvoor in aanmerking ko mende scholen een schrijven uitgegaan, waarin wordt medegedeeld, dat geen be zwaar bestaat tegen het doen geven van deze eenvoudige les. Reeds hebben dus een aantal hoofden van scholen de wen selijkheid daarvan ingezien: het zou een leerling of leerlinge van eigen school weieens het leven kunnen redden! Of van een ander mens. Er zijn voor de scholen geen kosten aan deze lessen ver bonden. alleen is overleg nodig, omdat de instructeurs niet altijd beschikbaar Gewoonlijk wordt een gymnast'iekuur of zo voor de les aangewezen In elk ge val. is hetgeen thans gebeurt een voor beeld voor andere scholen, waarbij we denken aan scholen voor het uitgebreid en meer uitgebreid onderwijs, h.b.s. of gymnasium. Secretaris der e.h.b.o.-af deling is de heer J. van Eeden (Vlaar- dingerdijk 335a) tel. 264188. De overgangsklasse-wedstrijd Juliana- Delta in Schiedam van afgelopen zater dag is onverwacht niet doorgegaan, 's Middags deelde een bestuurslid van de Dordtse ploeg mede dat hij in ver hand met de slechte weer omstandighe den geen ploeg bij elkaar kon hr.uigen en dat hij reeds met de hond had af gesproken 'de wedstrijd naar een latere datum te verplaatsen. De overige wedstrijden zijn wel door gegaan. Het jongensteam uit Hoogvliet, het meisjesteam uit Rotterdam-Zuid en het damesteam uit Rotterdam trokken zich van die weersomstandigheden niets aan en kwamen wel naar Schiedam. De prestaties van de Juliana-teams waren overigens maar matig. Slechts het jongensteam kwam tot winst maar kon al evenmin imponeren Met 158. 156. 12—15 en 15—6 klopten zij Hoog vliet B. Het damesteam heeft haar oude vorrti nog steeds niet te pakken. Zii verloren met 3-1 van Libanon '50-11. De Rotter- damsen wonnen de eerste set met 159 maar in de tweede set sloeg Julianan verrassend hard terug: 15—6. Helaas was hiermede het Schiedamse kruit vrii- wel verschoten. Slechts bij vlagen kwa men zij nog tot goed tegenspel. Libanon wo» de twee resterende sets verdiend met 15—9 en 15—7. Meisjes-B had geen schijn van kans tegen het sterke DOP-A Ondanks held haftig verzet verloren zij met 30. De setstanden waren: 0—15, 815 en 4—15. Het vierde herenteam had ook haar dag niet en kreeg van Nationale met 3—1 de kous op haar kop. De setstan den waren: 155, 5^—15, 715 en 015. Tqch is er ook zeer verheugend nieuws te melden. Deze week n.l. kreeg de Ju- liana-speler Cees de Munnik een uitno diging voor de centrale training van het. Nationale Jeugdteam. Hij is de eerste Schiedamse speler die deze eer te beurt valt en men is er in Juliana-kringen dan ook bijzonder blij meer. Proficiat Cees! De wandelafdeling van Juliana in Schiedam heeft afgelopen zaterdag deel genomen aan de derde winterserie-tocht. Van een wandelmars was overigens nauwelijks meer sprake: het had veel meer weg van een Noordpool-expeditie. Het dikke pak sneeuw heeft de tocht er echter niet minder fraai en amusant P. v. d. A. Maassluis in vergadering bijeen IN de dinsdagavond gehouden algeme- L no ledenvergadering van de aftl. Maassluis van de Partij van de Arbeid, is de groslijst samengesteld voor de ge meenteraadsverkiezing, die gehouden wordt op 1 juni a.s. De heer .1. Smit. wethouder van culturele zaken wordl lijstaanvoerder, de heer J- Slagboom staat nummer twee. 3. Mevr. J. Ha- makers-d'Achard van Ensehut; 4. W. v. Antwerpen; 5. M. Duimelaar; 6. Av. Tielen; 7. G. Brons: 8. W. de Waard; 9. Mevr. G. G. Geursen-Schooten; 10 A. de Jong; 11. C. A. v. Veenen: 12. P. A. Boutkan: 13. W. v. Rumpt; 14. M. Speijer; 15. C. Duvalois: 15. Mej. M. Hamakers. Na de pauae deed de heer B. Veth verslag van zijn reis en verblijf in Is raël. die hij enige weken ondernam met zijn echtgenote. De familie Veth bezocht verschillende oude steden, reis de door een groot gedeelte van het land. was getuige van de op velerlei gebied gewellige vooruitgang, die mo gelijk was door een in ons land onge kende saamhorigheid en offervaardig heid van de oude- en vooral nieuwe be woners gekomen uit zeer vele landen en werelddelen. Verder schonk de heer Veth aan dacht aan het politieke én geestelijke leven van het Israëlische volk en het werk van de vakbeweging aldaar. uniek Foikbiuesfestival bij „Ciatertje Bhier" Zaterdag 19 maart a.s. organiseert yJazzclub „Ciatertje Bhier" een Folk- blues festival. Aan dit festival, dat uniek genoemd mag worden, zullen ook enke le prijzen verbonden zijn, bovendien zal er door radio en/of televisie aandacht aan worden besteed. Musici kunnen zich tot en met 19 fe bruari laten inschrijven aan het volgen de adres: K. Breedijk. Statensingel 152<j, of 's zaterdags aan de sociëteit (vanaf 15 üur), Heemraadssingel 191. Babyderm-zeep Clubbladennieuws O „Sportief", het clubblad van afdeling Handbal Wilton-Fijenoord constateert dat de resultaten van de eerste teams in de zaalhandbal-competitie bedroevend zijn en vooral heren 1 totaal van slag zijn. Er is een trainer aangetrokken en daarom wordt gevraagd om regelmatig de trainingsavonden te bezoeken. „Smasher" deelt mee dat ook dit jaar een driekamp zal plaats vinden, waaraan ieder lid van TSF kan deel nemen. Het juiste tijdstip van de wed strijden. is nog nie-t bekend, doch het onderdeel tafeltennis zal in ieder geval voor aanvang van het lawntennisseizoen worden verspeeld. Het is de bedoeling om de badminton- i'i tenniswedstrijden in de soorthal te doen plaastvinden, doch het is nog niet zeker of men over deze hal zal kunnen beschikken. 0 Voorzitter W. Groenhorst doet i heid. zo die er al mocht zijn, werd niet gevoeld. Uitvallers waren er dus ook deze keer niet bij. Tijdens het gezellig samenzijn na af loop van de mars kregen bovendien nog twee Juliana-leden heel officieel de pres- tatieprijs voor de 100Q km. aangeboden. Zoals gewoonlijk was ook deze dag weer veel te vlug voorbij. clubblad van het Schiedamse Demos een beroep op de leden tot meer saamhorig heid. Met het bouwfonds gaat het goed. Op 25 maart wordt de feestavond ge houden en er is een klaverjas-afdeling opgericht. S.V.C.-teams speelden met wisselend succes De teams van de Schiedamse Volley bal Club hebben in de afgelopen week met wisselend succes gespeeld. Het 1ste herentêam zegevierde ook ditmaal en wel met 31 over Punch in Delft. De Schiedammers hadden een slechte start, doch naarmate de wedstrijd vor derde kwamen zij er weer beter in. Voor al de laatste set werd met groot over wicht gewonnen. (1715, 1315, 11—15 en 5—15). Dames 1 stelde teleur. Van het bezoekende RVC 2 uit Den Haag werd met 2—3 verloren. Na een goed begin zakten de gchiedamse meisjes terug, tendele dooi wat overmoed, doch ook weer door gebrek aan vechtlust. De set standen waren 15—7, 15—12. 13—15, 11— 15 en 7—15. Dames 2 heeft weer voor winst gezorgd. Met 31 werd Lekker- kerk 1 verslagen. Ook dames 4 won en wel met 3—0 van VCK 2 uit Krimpen. Heren 3 tenslotte verloor met 31 van Jong Pendrecht 1. Deze week gaat da mes 1 op bezoek bij AMVJ te Rotter dam en ontvangt heren 1 het Haagse P.V.C- Vooral de dames wacht een zwa re taak SCHEEPVAART VEREENIGING ZUID afwisselende werkkring als in de Rotterdamse haven, hebben de gelegen heid in vaste dienst te treden van de Scheep vaart Vereeniging Zuid. De werkzaamheden omvatten o.m. het wegen, meten, tellen en bemonsteren van goederen. Na indiensttreding volgt een speciale opleidingscursus Leeftijd tenminste 21 jaar. Schoolopleiding: bij voorkeur U.L.O. Inlichtingen te verkrijgen bij de AFDELING PERSONEELSZAKEN, WESTZEEDIJK 399-401, ROTTERDAM-WEST Bent U geen „stilzitter"? Houdt U van werk waar actie in zit? Bij Van Gend Loos kunt U aan de slag als vorktruck rijder. Behendig werk, dat geen moment verveelt. Natuurlijk hetot U het besturen en laden en lossen van zo'n vernuftige vorkheftruck niet direct onder de knie. Daarom krijgt U er eerst een opleiding voor. En meteen al... goed betaald! Komt U eens praten over dit pittige, mannelijke werk. En over de vele zeker heden die U bij het goede loon, kunt optellen. Uniek waardering*» telsel toeslagen bij on geregelde diensten een bijzonder goede pen sioenregeling vrije bedrijfskleding vrije za terdag elk jaar een aantal binnenlandse trein reizen (ook voor Uw Vrouw) tegen half geld waar nodig reiskostenvergoeding. Bent U boven de 18? Win dan zonder enige ver plichting meer informatie in. U kunt hiervoor alle werkdagen - behalve 'a zaterdags - terecht aan Hudig en Pieters C.V. Cargadoors, Reders, Expediteurs a. KANTOORBEDIENDEN (Mn!.) Leeftijd 20-23 jaar. Voor de afdeling: Expeditie en Geregelde b. GEROUTINEERDE TYPISTE N.V. LEHNKERING &Co's Scheepvaartbedrijf Scheepmakershaven 57 vraagt: voor de buitendienst 16 a 17 jaar. Bromfiets disponibel. Telefoon: 116385, na 19.00 uur 245715. N V. OBSERVATOR - Telefoon 010—1115 2C INSTRUMENTMAKER FIJNBANKWERKERS r haar afdeling gereedschapmakerU BANKWERKER r haar afdeling machinale bewerking DRAAIER REVOLVERDRAAIER CORVEEëR Bij het BEJAARDENCENTRUM DE NACHTEG AAL worden geplaatst. Aan deze Detrekking is uitzicht op welvaartsvast, pensioen verbonden. Sollicitanten kunnen zich richten tot de directrice, zr. J Slagt (telefoon 176731). ECONOSTO N.V. Admiraliteitskade 75 - Rotterdam-16 vraagt voor haar werkplaats een Leeftijd 23 jaar of ouder. Sollicitaties schriftelijk of mondeling aan bovenstaand adres.

De Havenloods | 1966 | | pagina 6