RUBBER Bespreek zelf je plaat Mejuffrouw C. E. Smeyer: gids in platenlabyrint SOUL Sound of Music Kans voor scholieren: Voor de kleuters Feet Gynt Paganini Virtuoos Newport Nina Simone Even uitluisteren Even blue in echte saloon IS Beatlef'. jy^ogen wij u even voorstel len aan mejuffrouw C. E. Smeyer (21), cheffin van de afdeling grammofoonplaten van de firma N. V. Asra, Karei Doormanstraat 165. Zij zal deze keer haar mening geven over de platen die op deze pagina besproken wor den. Mejuffrouw Smeyer werkt vijf jaar in de platen- handel en was veertien toen zij zelf haar eerste plaatje kocht. Ze heeft nu een be- Om vaak naar te luistéren! Heerlijke gezellige muziek met veel' toppers uit de gelijknamige film, goed gebracht met zang van de als een komeet omhoog gescho ten ster Julie Andrews. Een plaat, die het geld 16,90) méér dan waard is. Ongekunstelde zang kunst doet in de verbeelding de beelden weer leven. Sound of Mu sic is over de gehele wereld een grandioos succes geworden of aan het worden. Heeft u deze sublieme langspeelplaat nóg niet in huis? Bent u er dan wel heel snel bij, tvaVit straks is deze plaat vólko men uitverkocht, als we tenminste de cijfers van Amerika en Enge land bekijken: Amerika kocht én verkocht 2.000.000 langspeelplaten van dit unieke werk, terwijl ook Engeland er mag zijn met 500.000 exempla ren. Nu is de film ook in ons land de zégetocht begonnen slechts een paar weken geleden en nü reeds hoort u overal op radio, TV en op straat de overbekende musical; een film én een plaat voor het hele hoorlijk discotheekje met voornamelijk Frar.se chansons hoewel zij geen voorkeur heeft voor een bepaalde stijl en het meer zoekt in het po pulaire. Zij kan beschikken over een goed geheugen en een behoorlijke vakkennis die haar in staat stelt de weg te vinden in het labyrint van tunes, folksongs, protestsongs, klassieken enz. „De moeilijkste klant, „zegt zij, „is de man die binnen stapt en helemaal geen idee heeft van wat hij wil aan schaffen. Er zijn mensen die inderdaad alleen maar een strofe van een bepaald melo dietje kunnen voorfluiten, maar dat is meestal geen be zwaar. Daar komen we wel achter, sommigen weten soms zelfs alleen maar een bepaald woordje uit de tekst. Maar het is een heerlijk werk, vooral als je de mensen hele maal naar hun zin kunt hel pen. Ik zou bijvoorbeeld nooit een ander vak willen; ik zou me geen raad weten. Vooral de inkoop van de platen is een interessante zijde van het vak, hoewel ook een zeer ge vaarlijke. Zó is een plaat vol komen „in" en dan ga je be stellen. De maatschappij kan de vele aanvragen bijna niet aan en wanneer de bestelling dan eindelijk binnenkomt blijkt de plaat niet meer te gaan. Maar samen met de bedrijfsleider wordt alles overwogen en zo worden er in feite weinig foutjes ge maakt. Waar mijn voorkeur naar uitgaat Nou ik ben bij voorbeeld dol op de zangeres Timi Yuro. Doodgewone mu ziek, zachte achtergrondmu ziek met violen en dan haar negroïde stem, voor mij het einde Juffrouw Smeyer heeft naast de platenwereld die haar volkomen in beslag neemt, liefhebberij j.n auto rijden, tijdschriften en góede televisie-stukken. Samen met haar verloofde gaat zij vaak uit en wordt ook dan weer geconfronteerd met de mu ziek die zo'ri belangrijke plaats in haar leven inneemt. Deze opname werd gemaakt in 1960 in Newport. Nina Si- morae, met haar nogal aparte "stijl, hoort u op deze plaat zichzelf begeleiden op de piano, met haar trio. Zij opent de plaat met het nummer Trouble 'in mind, een oud volksliedje wat zij be werkt heeft. In het nummer Nina's blues een eigen compositie, krijgt u een idee hoe zij is als pianiste. De overige nummers zijn evenals het eerste in de klassieke blues-stijl gebraaht. NinaSimone die in ons land in feite bekendheid kreeg door haar uitzendingen via de televisie bespeelt momenteel meer het thema van de protest songs. Haar keiharde teksten en haar volle dige inzet hebben haar zonder uitzondering een goede pers opge leverd. Daarom kun nen we nu rustig met een alweer oudere op name terugkomen om opnieuw vastgesteld te zien dat Nina Si- mone inderdaad groots is. Stereo Colpix PCX -S 026 U.S.A. Colpix SCP 412. The Beatles hebben zichzelf jvertroffen. In de eerste negen lagen dat hun nieuwste L.P. ..Rubber Spul" in de handel was werden er niet minder dan 1.200.000 van verkocht. Dit breekt jlk verkooprecord van de Beatles. De platenmaatschappij deelde me de dat er in de beginperiode plm. 140.000 exemplaren per dag wer den geperst. Het is volgens vele Mikkie Mekes (15 jaar), Tweede Middelland, straat 11a, derde klas Schonebergerschool ULO. ,,Ik heb het plaatje „My Baby, balla, balla" (CNR uh 9788) van The Scorpions een paar keer ge draaid om tot een goede beoordeling te komen. Wat mij opvalt is daarbij dat het grapje van The Scorpions, waarmee zé ook in andere plaatjes o.a. Hello Josephine" kwamen, vervelend aandoet. De plaat lijkt uit en dan plotseling beginnen ze weer, dat is dus niet origineel. Instrumentaal is het wel een fijne plaat. Aan de andere kant staat „Mojo". Wel gezellig, een plaatje voor een feestje." Peter Veenman (13 jaar), Doezastraat 23a, klas lb Mecklenburgschoolgemeenschap (Havo-hbs) ,,Lk heb een hele leuke plaat gehad met een pittig melodietje dat'zeer goed gespeeld wordt. Het is van The Bintangs en deze knapen uit Beverwijk hebben van „You can 't just a book by the cover" (Muziek Expres me 1002) en ,,I 'm a man" iets fijns gemaakt. De eerste melodie, een vlot mee- zingertje, is beter dan de andere omdat zij niet zo eentonig is. Vooral de mond'harmonika komt hierin goed naar voren. De hoes geeft aan dat The Bintangs over een grote fanclub beschikken. Ik wacht nog even af." de briefkaart en vergeet niet te vermelden hoe oud je bent, in welke klas je zit en op welke school je gaat. In volgorde van binnenkomst zullen de aanvragen in behandeling genomen worden. Iedere maand verschijnen er dus zes foto's van jongens of meisjes die aan de beurt zijn. Zij krijgen automatisch een willekeurig tienersplaatje dat zij moeten bespreken. Top of flop dat maakt niets uit. Op verzoeken om bepaalde plaatjes kunnen wij niet ingaan! Maak je bespreking niet langer dan een half velletje van een normaal schoolschrift en vergeet niet ook daar je naam onder te zetten! Doe mee en verdien twee plaatjes! Eén voor op de draaitafel en één in de krant De n.v. Grammofoonplaten maatschappij C.N.R. heeft een heerlijke serie plaatjes voor kleu ters. Je hoort ze niet meer als ze luisteren naar het kinderkoor Pip- peloentje, o.l.v. Ger Leeflang. Óp de tekst van Annie M. G. Schmidt en muziek van Paul Chr. van Wes terling zingt het koor Spoken, de Regenworm, Het meisje met de nylon haren en Poppenbal. (HX 1332). Het kinderkoor „Jacob Ha mel", o.l.v. Herman Broekhuizen brengt het bekende openingsliedje van de televisie „Klaas Vaak" met op de achterkant „Waar woont de zandman?" op nummer SK 158. Uit de serie Sprookjes van de Efteling kozen wij het verhaal van de Gelaarsde kat (dubbele speélduur) no. SP 17. Mocht het teveel worden twintig of dertig keer naar dit goed uitgebrachte verhaaltje te luisteren de kleuters krijgen er niet genoeg van! Grieg, Edvard Hagerup. Peer Gynt Music - The London Sym phony Orchestre o.l.v. Oivin Fjeldsta^. Een opname uit de „Ace of Diamonds" serie van Decca met mono- enstereo uitgaven. Deze opname van de toneelmuziek voor Peer Gynt is een heerlijk te ver teren orchestraje uitvoering ge worden met een zeer goede stereo- fonische indruk. De selectie op de ze plaat behelst alle acht num mers, welke de twee orchestrale suites omvatten, alsmede de „Pre lude" en de Dance of the moun tain King's Daughter"; het laat ste stuk overeenkomstig Grieg's brieven ook behorende tot de twee de suite. Een zeer aanbevelings waardige stereoplaat van de be kende Decca kwaliteit voor een verantwoorde prijs, 13,95. Natuurlijk „Michelle"!! nu van The Spokesmen op Brunswick 05950 met aan de andere kan: „Better days are yet to come" er dit laatste is zeker van toepassing op Michelle want dit is een top song die de tienerswereld ver overt! the Spokesmen geven eer eigen interpretatie mee aan dii goede nummer en zullen zeker eer graantje meepikken in de grott concurrentie-strijd met Beatles er Overlanders. „Twee eigen liedjes op zicht' van Marijke Philips op Philips Jh 327960. „Draaien" en „Het einde Ze heeft ze zelf gemaakt en zc zingt ze zelf. dat is een bijzondei verschijnsel in de amusementswe reld van Nederland, schrijft Win: Sonneveld. De tekst is inderdaac heel leuk en we nemen aan da deze zichtzending overal goed ont vangen zal worden. Jasperina de Jong brengt weei een enig plaatje met een heerlijke tekst onder de titels „De rosse Er zijn legio platen met „Coun try and Western Music", maar er zijn slechts weinig zangers, die deze stijl zo goed beheersen en brengen als Johnny Cash, Billy Grammer en de gebroeders Wil- burn. Zij komen dan ook uit Ten nessee (in het hart van Amerika), waarvan de hoofdstad Nashville een grote naam heeft in de ver breiding van deze ontwapenende Noordamerikaanse volksmuziek. Als u zich wilt tracteren op een bijzonder geslaagde verzameling country-songs, met groot vakman- buurt" en Mevrouw De Bruin" Of Philips JF 327957. Jasperina die zich in de rosse buurt waagt waar de mannen het lonken niet laten. Op de andere kant heeft ze een snijdend gesprekje met haar werk ster. Len Barry met 1-2-3 op Bruns wick 05942 een plaat die hoge ogen gooit. Conny van Bergen op Decca AT 10138 met „Sorry" en „Ik val in slaap", een gewaagde tekst, maar het valt allemaal erg mee. Conny heeft een leuke stem en haar plaatjes zullen de weg naar de draaitafel wel vinden. Liefhebbers opgelet! The Louis van Dyke Trio met „Crash" en Danny Boy" op CBS ep 5723. Louis op het orgel, Jacques Schols met de bas en Johnny Engels op de drums brengen een pittig, door Boy Edgar gearrangeerd nummer, waarbij Louis laat blijken iets met het orgel te kunnen doen. schap en geraffineerd (soms authentiek vals!) begeleid door (bar)-piano, strijkers en gitaren, neemt u dan de langspeler „John ny Cash's Country Round-Up". Het is een verademing na alle imitaties op dit terrein. De zan gers hebben stuk voor stuk een natuurlijke aanleg voor de coun try-blue s en de begeleiding cre- eert (vooral bij de liedjes van Ted en Doyle Wilburn) een echte sa loon-atmosfeer. Mensen, op naar de Grand 01' Opry! Dit stuk voor treffelijk amusement is vastge legd op Hilltop Records JM 6010. Volgende maand zal „De Havenloods" starten met een nieuw idee. Leerlingen van alle onderwijsin richtingen krijgen de kans een plaat te bespreken Om ons behulpzaam te zijn met een voorbeeld gaven Mikkie Mekes en Peter Vee ramen hun mede werking. Zij bespraken elik een plaatje en mogen dit natuurlijk als beloning behouden. Indien je interesse hebt en je bent 12-17 jaar en scholier, schrijf dan een briefkaart met in de linkerboven hoek het motto: „grammofoonplaat" aan Redactie „De Havenloods", Westtolaak 25 "te Rotterdam. Wie het eerst komt, die het eerst maalt. Schrijf je naam en adres duidelijk op de achterkant van Vioolconcert no. 1 - Herman Krebbers - Wiener Symphoniker - Willem van Otterloo. Vioolconcert no. 4 - Arthur Gru- minaux - Orchestre des Concerts Lamoureux - Franco Gallini. De autodidact Nicolö Paganini (17821840) was volgens vele tijd genoten een aanhanger van de zwarte kunst, zeker was hij de grootste virtuoos op de viool. Zijn composities zijn dan ook speciaal geschikt voor de technische mees ters op dit 4-snarige instrument. Deze Philips opname brengt twee violisten van grote klasse te zamen, waarbij Herman Krebbers zonder meer de boventoon voert, magnifiek gesteund door de Wie ner Symphoniker o.l.v. Van Otter loo. Grumiaux speelt wat terug houdend en ook technisch moet hij in Krebbers zijn meerdere erken nen. De kwaliteit van de opname (al enige jaren oud) is zeer goed te noemen. Philips A 02426 f 22,9ft. olaat dié is uitgebracht De songs, die zijn opgenomen rijn zeer uiteenlopend van aard ioch dit neemt niet weg dat dé plaat in z'n geheel gezien een enorm succes is. Een nummer als .Michelle" gezongen door Paul is zeer gevoelig en wordt zeker een grote hit! Tevens bespelen The Beatles op deze plaat nog ande re instrumenten dan alleen gi taar en drums; zo zien we b.v. iu de song „I'm looking through you", Ringo achter het Hammond orgel plaatsnemen en in „Norwe gian wood" bespeelt George de ci- Alle songs op deze L.P. zijn ook weer composities van Len- non-Mc. Cartney, uitgezonderd .Think for yourself" en „If I needed someone" waar George Harrison tekst en muziek van heeft gemz kt. Ringo Starr laat ook zijn vocale kwaliteiten weer horen in het door hemzelf en John en Paul gecomponeerde „What gnes on" dat evenals Act Nate- rully van de L.P. Help! in Coun try Western stijl is. Dit zijn maar enkele van de vele punten die van „Rubber Soul" een best seller hebben gemaakt

De Havenloods | 1966 | | pagina 7