AUTO-RIJDEN Dankzij nieuwe vindingen wordt steeds comfortabeler Ford GT in serieproduktie D AF-personenwagen met sterkere motor Saab-sportwagen 170 km per uur Ver gis u niet: klei Hangen aan eigen ketting Speciale „snuffelkamei" Gehoord in de garage Drie jaarvier maanden, negen dagen Dü, m^^hIAJODS DONDERDAG 24 FEBRUARI 1966 19 Darakztf een aantal verbeteringen aan het verschijnsel auto is het chaufferen (en het mee rijden) de laatste jaren een stuk comfortabeler geworden. Hoewel revolutionarie toepassin gen zijn uitgebleven de krachtbron van de auto is nog altijd de vertrouwde, maar weinig economisch werkende explosie-motor en het karakter van de automobiel onaangetast is gebleven, is op detail-punten toch veel verbeterd. Nagenoeg alle auto's zijn thans uitgerust met twee ruiten-wissers en met een ruiten-sproeier, met een verwarming en een voorruit- blazer. Dat vinden we al heel gewoon. En in steeds meer auto's zien we bevestigingspunten voor veiligheidsgordels, verstelbare achteruitkijkspiegels (om het hinderlijk verblinden door achteropkomende, onbehoorlijke, vol-licht rijdende automobilisten te voorkomen) ruiten wissers met twee snelheden, lichttoeters (om, indien nodig, met één beweging even vól-licht te kunnen geven), een benzinemeter, een temperatuurmeter en een lampje, dat verklikt, dat de choke openstaat. Allemaal kleine hulpmiddeltjes om het de chauffeur een beetje gemak kelijker te maken. En intussen wordt in de research-afdelingen hard gewerkt, om weer nieuwe toepassingen voor de auto te bedenken. Op het programma staat o.a. de ontwikkeling van een brandstof-cel, die als krachtbron voor de auto van de toekomst zal kunnen gaan fungeren. Of het ooit zo ver zal bomen, dat de explosie-motor het tegen deze nieuwe vinding zal moeten gaan afleg gen? Er zijn heel wat mensen, die daarvan overtuigd zijn. Maar zij zijn er ook van overtuigd, dat dat nog vele jaren zal gaan duren. Verkoop Uw auto dus nog niet: het kan met die brand stofcel nog wel een tijdje aanlopen. Gezocht wordt ook naar moge lijkheden, om het rijden veiliger te maken. Automatische dim-appa- ratuur Is al (o.a. In Japan) ont wikkeld en de Amerikanen maken een serieuze studie van vele soor ten uitlaatgas-reinigers. Er wor den vele proeven genomen om er achter te komen, hoe de construc tie van de auto verbeterd zou kun nen worden. Zo wordt er gedacht aan een carrosserie, die bij een frontale botsing „optrommelt", en zo de energie, die de botsing met zich meebrengt, op voor de inzit tenden minst schadelijke wijze „consumeert". Op het gebied van de banden staat de research evenmin stil. Een ontwikkeling van de laatste tijd Is de zeer brede super-single band (voor vrachtwagens), die twee naast elkaar gemonteerde normale banden kan vervangen. Ook de spijkerbanden-kwamen pas de laatste tijd tot puntige popula riteit. De fabrieken zijn nu in staat spijkerbanden van zéér goede kwaliteit te maken, die op gladde ijswegen van onschatbare waarde kunnen zijn. Ook de radiaaïbanden (gordel banden) zijn een nieuwe stap op het gebied van de ontwikkeling van de auto, en dan speciaal wat betreft zijn „schoenen". Omdat het moeilijk is, om ten aanzien van radiaaïbanden te generalise ren (van groot belang is het type auto, dat u berijdt) dient u hier over bij uw garagehouder desge wenst advies in te winnen. Mon teer echter nooit luk-raak een of twee radiaaïbanden in combinatie Ford heeft de snelle, exclusieve geleverd in maar liefst 150 ver- GT- waarmee op Le Mans succes- schillende kleur-schakeringen. sen zijn geboekt, nu in seriepro- Hoewel het vermogen van de duktie genomen. De wagen wordt achterin gemonteerde Ford 4,7 li- Vergis u niet in deze sportieve, aantrekkelijke auto. Hij is (nog) van klei. Het is het model op ware grootte van het nieuwste type Ford USA GT, de GT-P. die is ontwikkeld uit vroegere GT-modellen. De auto is nog geen meter (om precies te zijn 96,5 cm) hoog. De GT-P voldoet aan de nieuwe F.I.A., bepalingen voor prototypen sportwagens. ter V 8 motor ietwat is terugge bracht, om de wagen geschikt te maken voor normaal gebruik op de openbare weg, levert deze krachtbron toch nog altijd 335 pk. De topsnelheid ligt in de buurt van de 275 kilometer per uur. In de eerste versnelling kan worden „doorgetrokken" tot 93, in de twee de tot 145, in de derde tot 204, in de vierde tot 228 en in de vijf de tot 275 kilometer per uur. De wagen is maar 101,6 centimeter hoog en de bestuurder met zijn passagier zitten half achterover geleund. De koplampen zijn in de carrosserie ingebouwd. De twee zittingen zijn niet verstelbaar, maar de pedalen kunnen zo wor den gesteld, dat zij voor iedereen de best mogelijke rijpositie ople veren. Een enkele ruitewisser, waarvan fle snelheid is te regelen, veegt de gehele voorruit, en blijft ook bij hoge snelheden tegen het glas gedrukt. Standaard wordt de ze GT geleverd met een elektrisch verwarmde voorruit, een door een thermostaat gecontroleerde venti lator, gekleurd veiligheidsglas in achter en zijruiten en een verwar ming: air-conditioning kan op wens worden geleverd. met „gewone" banden* want dat komt de wegligging van uw auto beslist niet ten goede. Het best is, om, indien u tot radiaaïbanden overgaat, er meteen vier tegelijk te nemen. Nóg iets nieuws: de jodiumlamp. De gloeispiraal van deze lamp heeft een veel hogere temperatuur (en dus ook licht-in- tensiteit) dan bij de normale lamp het geval is, bij een gelijk stroom verbruik. Dit is o.a. te dankeh aan de speciale „vulling" van de lamp: aan het vulgas is een geringe hoe veelheid jodium toegevoegd. Van daar de naam: jodium-gloeilam- pen. Voorts heeft de wisselstroom-dy namo zijn intrede gedaan. Omdat we met onze radio, (soms zelfs bandrecorder) ruitenwissers, siga ren-aanstekers en andere elektri sche accessoires steeds meer stroom gaan gebruiken, moeten we er ook voor zorgen, dat de ac- - cu behoorlijk wordt gevoed. De gelijkstroomdynanjo heeft als na deel, dat bij stationair draaien van de motor niet of praktisch niet wordt bijgeladen. En omdat we in dit steeds drukker wordende 'and steeds vaker in de file moeten staan (met stationair draaiende motor), terwijl we toch elektrici teit „consumeren", krijgt de accu het steeds moeilijker. De wissel stroomdynamo nu is niet alleen lichter dan de gelijkstroomdyna mo, maar zorgt onder 511e omstan digheden voor voeding voor de Zo gaat de ontwikkeling van de auto door- Verwarmde ruiten, comfortabeler stoelen, betere' rui tenwissers, nog betrouwbaarder remmen, beter licht. Het zijn ont wikkelingen, die we meer op prijs moeten stellen dan een verander de grille of een anders geprofileer de motorkap. Belangrijker dan de „mode-lijn" zijn immers comfort, betrouwbaarheid en veiligheid van de hedendaagse automobiel. Voor al, nu de automobiel steeds meer een massaal toegepast gebruiks artikel is geworden. Deze nieuwe Oldsmobile Torna do is opgehangen aan zijn „eigen" ketting, om de sterkte ervan te bewijzen. De ketting wordt ge bruikt om het vermogen van de koppelomvormer naar de parallel opgesteld^ turbo hydra-matic transmissie over te brengep. De ongebruikelijke krachttoer (de auto weegt meer dan twee ton) vond plaats in de haven van Chi cago. Zeventien wensen In Amerika wordt op het ogenblik een studie gemaakt over de mogelijkheden, de auto veiliger te maken. Men heeft zeventien wensen ge formuleerd, die op het ogen blik druk worden besproken. 1. Bevestigingspunten voor veiligheids gordels als stan daard; 2. Beschermende bekleding voor dashboard en zonne- kleppen als standaard; 3. Schokopvangend stuurwiel en teleskoperende stuur- kolom; 4. Verzonken instrumenten, knoppen en bedienings organen op dashboard 6. Verbeterde bevestiging van de zitplaatsen aan het onderstel; 7. Zwaailicht als standaard; S. Veiligheidsglas van bijzon dere kwaliteit rondom voor alle voertuigen van meer dan tien ton maximum toegelaten gewicht en voor alle autobussen; 9. Dubbelleidings remsys- teem voor alle voertuigen van meer dan tien ton; l. Standaardisering voor in stelling en bediening van alle automatische gang wissels; 1. Totale standaardisering van alle typen ruitenwissers en -sproeiers; J. Verbod van spiegelende vlakken op en rond dash boards, ruitenwissers e.d.; f, Installatie ter beperking van het uitlaatgasgevaar in de uitlaat zelf (dus niet Achteruitrijlampen als standaard voor alle motor voertuigen; Buitenspiegel voor motor voertuigen van alle klassen als standaard. Bij Ford in Amerika is een spe ciale afdeling, waar op gezette tij den nieuwe auto's naar binnen worden gereden, om vakkundig te worden „besnuffeld". Niet alleen modellen van Ford, maar ook van concurrerende merken worden hier in tien dagen tijd volledig, tot het laatste boutje, uit elkaar gehaald. De ongeveer 15.000 onder delen van de wagen worden schoongemaakt en als opgezette vlinders op grote borden „opge prikt". De onderdelen worden ook uitvoerig gefotografeerd. „Wij ver gelijken alle facetten van de on derdelen om de waarde ervan ten opzichte van de concurrentie vast te stellen", zeggen ze bij Ford. „We bootsen onze concurrenten niet na: we proberen ze te over troeven met nog betere construc ties". Over enkele weken wordt in Eindhoven gestart rhet de serie produktie van de Daffodil de Luxe „S": een speciale sportieve versie van de normal^ JDaffodil. Het mo torvermogen van deze „S" die overigens maar óp beperkte schaal zal worden gebouwd is opge voerd tot 36 pk. De topsnelheid bedraagt 118 kilometer per uur. De wagen accelereert in 14 seconden van 0 tot 80 kilometer per uur en is herkenbaar aan een hel-witte carrosserie. De Variomatic is uiteraard aangepast aan het (twin tig procent hogere) vermogen: de voorwielen zijn voorzien van schijf remmen. De 2 cilinder luchtgekoel- de DAF-motor is bij deze speciale versie voorzien van een Solex 40 PICS carburateur en een vergroot luehtfilter. Door een vergroting van de "boring met 1 mm is cle cilinderinhoud gebracht op 763 cc. Voorts is de mo speciale cilinderkoppen kleppen. De nieuwe Porsche Carrera 6 (6 cilinders, 200 pk) zal in het ko mende seizoen op de circuits te zien zijn. De wagen haalt een top van omstreeks 280 kilometer per uur. In Duitsland te koop voor veertig mille. Bron: Porsche. Cipag heet het internationale co mité, dat ijvert voor links voor rang. De Belg Pierre Descamps is voorzitter, de Nederlanders jhr. ir. S. Laman Trip en pater E. Kre- kelberg SJ maken er ook deel van uit. Bron: Ned. Comité L.V. Achterruiten, die door vijf elek trische draden in het glas worden verwarmd, wórden nu als fabrieks- extra aangeboden op Britse serie- wagens als de Wolsewy Wasp, de Riley Kestrel en de Vauxhall Cresta, Bron: 8MMT. Vredestein heeft al een derde parkeerterrein voor de werkne mers moeten aanleggen. In 1961 had de fabriek 1196 werknemers en een parkeerterrein voor 62 auto's. Nu is het aantal werk nemers gestegen tot 1550, en het aantal parkeerplaatsen tot 150, hetgeen al lang niet meer voldoen de was. De directie van de fabriek meent, dat het noodzakelijk is par keervoorzieningen voor de werk nemers te creëren, omdat men dit ziet als een onderdeel van het so- dïale beleid van het bedrijf. Bron: Vredestein. Bestelwerk in eigen beheer heet het nieuwe boekje, dat de EVO de Algemene Verladers en Eigen Vervoerders Organisatie heeft laten verschijnen en waarin een duidelijk overzicht wordt gegeven van alle zaken die met het bestel werk te maken hebben. Bron: EVO. Een glasvezel-c merkt de nieuwe sedan, die in Turkije zal worden gebouwd uit onderdelen, die uit Engeland wor den geïmporteerd. Reliant heeft zich twee jaar bezig gehouden met de ontwikkeling van deze perso nenauto. De motor (naar keuze 1200 cc of 1500 cc) komt van Ford. Bron: SMMT, De Zweedse Saab-fabrieken heb ben een nieuwe sportwagen gelan ceerd; de Sonnett 11, een 2 per- soons Gran Turismo wagen, met n fiber glas. Mechanisch is de wagen geheel gebaseerd op standaard Saab-com- ponenten. De topsnelheid bedraagt 170 kilometer per uur. Er is een beginsterie van 25 in produktie. De nieuwe Renault 16 is onlangs door een jury van 32 automobiel journalisten uitgeroepen tot de „auto van het jaar" Het was de beloning voor een karwei, dat pre cies drie jaar, vier maanden en negen dagen had geduurd. Want in die periode werd de nieuwe Re nault 16 van niets tot een volwas sen automobiel. Voor de fabricage ervan werd meteen ook maar een nieuwe fgbriek neergezet: circa 2500 man bouwen daar nu op een vijf kilometer lange lijn met .00 volautomatische puntlasmachines, 219 las mallen, 13 droog- en moffel- oveng en 15 lakcabines de R 16.

De Havenloods | 1966 | | pagina 18