F Reflecterende armbanden bieden voetgangers betere bescherming IS DAT JE STRAF? „Met de waardige geldwereld mag men niet spotten" Toon van den Enden haalt jeugd in huis en blijft zelf jong Verolme verbood artikel BTonchi letten Dü HAVüünjLUODS DONDERDAG 24 FEBRUARI 1966 11 Het waren wel uiterst ongunsti ge weersomstandigheden waar onder wij dezer dagen op een donkere weg in de Scheveningse duinen een demonstratie hebben kunnen meemaken van het re flecterende beveiligingsmateri aal waarmee de parate eenheden van het Nederlandse leger op korte termijn zullen worden uit gerust. Des te overtuigender werd hier de waarde bewezen van dit beveiligingsmateriaal om dat bleek dat bij een mistige re gen op de onverlichte weg een voetganger, voorzien van de 7 cm brede „Scotchlite"-mouwband, op ca. 100 meter afstand in de ge dimde lichtbundel van een auto duidelijk waarneembaar is. Het heeft ruim een jaar geduurd voor dat beslist werd dat onze militairen met deze banden zullen worden uitgerust. In dit jaar is er ernstig en veelvuldig ge ëxperimenteerd, waarbij miilitadire en burgerlijke instanties in nauwe samen werking met een bekende Haagse fabri kant van weg- en verkeersbeveiligings- materialen hebben getracht, de meest verantwoorde markering voor een voet ganger op een donkere weg te vinden, die tegen lage prijs verkrijgbaar gesteld kan worden. Nu is echter de op grond van de proefnemingen thans aanbevolen markering met een mouwband, die een voudig om de arm geschoven kan wor- •m, dioor de hoogste militaire autoritei ten aanvaard en- het ligt in de bedoeling binnen luttele weken tijds alle parate onderdelen van ons leger met deze vei ligheidsbanden uit te rusten. Tal van beveiligingen zijn geprobeerd, waaronder verschillende buitenlandse systemen. Zo kwam de geperfectioneer de, brede Duitse mouwband in rood/wit gestreept reflecterend materiaal er min der goed af doordat de zichtbaarheid van het rood verloren ging door het fel op lichten; van de witte stroken. Ook groen reflecterend materiaal bleek geen op lossing evenmin als de plastic knijper met facetgegoten stukjes plastic, die slechts uit één enkele richting zichtbaar bleek en snel stuk ging. Fosfor bleek reeds na 2 maanden veel aan uitstraling te hebben ingeboet. Het nu gekozen „Scotchlite", dat be staat uit een weefsel waarop een laag van minutieus kleine glasbolletjes is ge goten, heeft eveneens „zware" proeven moeten doorstaan. Zo werd het mate riaal, dat in normale gevallen alleen bij gebruik in het duister wordt gedragen, ook blootgesteld aan beproevingen met kunstzonlicht gedurende 60, 120 en 180 uren, aan 48 uur lang uitlogen en een maandlang in de open lucht bij alle weersomstandigheden. Het is hierbij ge bleken, dat „Scotchlite" zich na al deze beproevingen prima heeft gehouden. WurliTzer 1.145.- HUUR or. met recht van koop O C mtif i zondereerste storting Demonstraties van de modellen 1966 te Rotterdam dag van 10 tol 4 uur door onze Wurlitzer-urgamst Joop Walvis. Bij aanschaffing van een orgel 3 MAANDEN GRATIS ONDERRICHT. Enorme sortering PIANO'S Prijzen vanaf 675.- HUUR met recht van koop 4 C m v.a. JL p.mna. dondereerste storting hoge inruilwaarde voor Uw oude PIANO of ORGEL, SCHOONHEIDSSALON PARFUMERIE VERBOON H. J. M. DE VETTE SCHOONHEIDSBEHANDELING Voorts waren zowel fotografische als visuele waarnemingen van belang, aan gezien deze beide onderzoekingsmetho den tot geheel verschillende resultaten leidden. Ook voor burgers Het belangrijke van deze proefnemin gen en van de daarop gevolgde beslis sing van de militaire autoriteiten is ui teraard in eerste instantie gelegen in het feit, dat de veiligheid van onze militai ren beter is gewaarborgd. Waar de verplichting van het gebruik van het bevestigingsmateriaal door mili tairen ten nauwste samenhangt met het gebruikmaken van de openbare weg, ligt het in de lijn der verwachting dat deze kwestie althans ook bekend is bij de in stanties die thans doende zijn onze We genverkeerswet te herzien. Het zou natuurlijk wel enige conse quenties hebben de beveiligingsarmband wettelijk verplicht te stellen voor de voergangers op slecht of niet verlichte (buiten)wegen: men denke b.v. aan de overigens relatief lage aanschaffingskos- ten van ca. f 1,50 per band. Een wette lijke verplichting tot het dragen van de ze banden is, alhoewel voor de veiligheid van alle weggebruikers dringend aan te bevelen, evenwel (nog) niet te verwach ten. Toch doet een ieder er verstandig aan, nu deze banden een hoge mate van lopen op eleoht verlichte buitenwegen veiligheid blijken te garanderen, bij lo de mouwband te dragen en degenen, die het effect graag eerst zelf zou willen zien, raden wij aan eens een militair te vragen naar zijn zo nuttige nieuwe uit rustingsstuk. De foto toont, hoe de armband in het donker reflecteert, wanneer er licht op valt. (foto L.F.F.D.) TTET artikel van Gert van der Hoest. waarover wij hiernaast schrijven, zal niet in Verolme Nieuws worden gepubli ceerd. De heer Verolme heeft de publi- katie verboden. Dit is voor het eerst in het tienjarige bestaan van dit perso neelsblad. dat de heer Verolme persoon lijk ingrijpt in de redactionele inhoud. De reden voor deze handeling is, dat de heer Verolme de open brief van Gert van der Hoest en de reacties daarop „nonsens" vindt. „De heer Verolme is wel vaker kras met zijn beweringen", luidde het com mentaar van de heer Van der Hoest. ..Als ik een foto maak. die niet erg goed uitvalt, dan zegt hij al gauw: brandhout. Ik denk, dat hij zich heeft afgevraagd: wat heeft deze stuint met het bedrijf te maken?". Gert van der Hoest deelt niet de me ning van zijn werkgever. „Er worden enorm veel personeelsbladen uitgegeven, maar bij de kranten, de ralddo en de televisie verdwijnen ze meestal in de prullemand", zegt hij. „Verolme Nieuws wordt altijd gelezen, omdat er niet alleen stukjes in staan over tewaterlatingen, overdrachten en nieuwe orders. In een maaltijd wil je tenslotte ook wel wat zout en krulden hebben". Verolme's perschef geeft er overigens blijk van teleurgesteld te zijn door deze beslissing van zijn baas. „Iedereen weet, dat ik er trots op ging, dat hij mij een volledige vrijheid van handelen gaf", zegt hij. „Die vrijheid heb ik nooit mis bruikt. Die open brief kon je ook geen misbruik noemen. De mensen moeten toch de humor kunnen zien. En deze satire had bovendien een ernstige onder grond. Ik ben niet voor niets zo lang ziek. Dan heb je de tijd om over de dingen na te denken".. Perschef Gert van der Hoest: Lf ET is Gert van der Hoest, de perschef van Verolme, nu eens een keer niet gelukt. Dat is jammer. Voor al die miljonairs, die nu met al hun geld in de zorgen blijven zitten. Het is ook heel jammer voor Gert zelf, want zijn droom om in één klap rijk te worden, zij het dan ook met alle „zorgen" van dien, is vernield. Toch is hij niet ontevreden. „Ik heb de leugen aangetoond", zegt hij, zij het dan ook ietwat spijtig vanwege de duiten, die de rijkaards in hun zak hebben gehouden. „Geld maakt dus niet ongelukkig, want als dat wei zo was, dan zou ik nu stinkend rijk zijn." Enige tijd geleden publiceerde Gert van der Hoest in het personeelsblad van zijn broodheer, Verolme Nieuws een open brief aan allen, dig rijk zijn, Daar in deelde 'Hij mee, dat hij besloten had allé zorgen van die rijkaards over te ne men. „Geef mij uw geld, dan bent u van uw zorgen af en eens in de maand zal ik u rapporteren hoe gelukkig ik met uw zorgen ben", zo schreef hij ongeveer. Hij kondigde verder aan, dat hij thuis zou blijven om al het geld, dat binnen kwam te tellen. „Iedereen, die rijk is, zegt dat het geld hem alleen maar zor gen brengt", zegt Gert van der Hoest. Het geld is niet gekomen, tenminste niet van de rijkaards. Wel kwamen er een paar guldens en rijksdaalders van mensen, die beslist niet tot de rijken van de wereld behoren, maar die sym pathie hadden voor het idee van Gert. De rijken hielden hun portefeuilles dicht, ondanks het feit, dat de oproep van Gert in vele dag- en weekbladen en zelfs via de radio werd verkondigd. De Rotterdamse voetbaltrainer Toon van den Enden heeft een zwak voor de jeugd van zijn stad. Uiteraard heeft dit te maken met de werkzaamheden die hem altijd met diezelfde jeugd in contact brachten. Hij trainde o.a. Spar ta, Hermes-DWS. RFC. De Baronie en Telstar. Toen hij dan ook in de Tide- munstraut 81 een biljart-academie met zes biljarts opende, bleek men de weg naar dit gezellige onderkomen wel te kunnen vinden. Toch vond Toon van den Enden dat hij té eenzijdig gericht deel van het pu bliek kreeg. Daarom ging hij vorig jaar aan het werk om zijn (grotere) plannen verder gestalte te geven. Zo werd er in februari 1965 een bar-dancing onder de naam „Togo Club" op hetzelfde adres geopend. Nu, na een jaar, kan men vast stellen, dat de opzet van Toon, om hier een plaats vrij te maken als ontmoe tingspunt voor de jeugd van opze stad, geslaagd is. Talentenjacht Het woord „bar-dancing' geeft andere associaties dan het paleisje dat Toon neer wist te zetten doet vermoeden Van een biljart-academie werd na een moei zame verbouwing een gelegenheid ge maakt waarop onze stad trots kan zijn. Vooral de woensdagen en de weekends is de „Togo Club" een druk bezochte ge legenheid waar men de kans krijgt een dansje te maken op de muziek van één of andere band. Bij de viering van het éénjarig be staan van de ,,Togo Club" heeft de heer Van den Enden gemeend iets te noeten ondernemen om aan deze verjaardag enig reliëf te geven. Daarom heeft hij besloten elke woensdagavond een ander (nog onbekend) orkest in zijn club te la ten spelen en het publiek zal dan in de gelegenheid gesteld Worden om via een invulformulier zijn oordeel te laten we ten. Door die (keiharde!) jury zal dan beslist wordeft of een orkest een contract verdiend heeft. Elk winnend orkest krijgt namelijk als prijs een contract aange boden. Woensdag 2 maart zal deze ta lentenjacht beginnen en er schreven nu reeds verscheidene bands in- „Wij willen trachten die bands hier te brengen, die al over enige plankenerva ring beschikken", aldus de assistent van Toon, de heer Jeu:. Keune. „Dan gooien we ze „voor de leeuwen", om het eens populair te zeggen, want dit jonge pu bliek is zeer kritisch!" Men is verder van plan in de toekomst op de zondagmiddag een matinee te hou den en dit uit te laten groeien tot een Rotterdams evenement voor de tiener, waarbij men dan speciale artiesten zal aantrekken die de juiste Togo Club-toon vinden. Bands die interesse hebben voor de talentenjacht kunnen zich r~ "n telefonisch melden onder n 238325. (Advertentie) GROOTSTE KAMPEERSHOW v. d. Pascalweg 98-115 - Lombardijen GEBR. VAN ESVELD ARAVANS - AANHANGWAGENS 40 SOORTEN TENTEN NERGENS Zó VOORDELIG Hoestdronk in tabletvorm.95ct Verolme Nieuws, diat diezie week nog uit zal komen, heeft hij een groot artikel ge schreven, waarin hij veel van die reac ties publiceert. De meeste mensen heb ben om zijn actie gelachen en daar is Gert zelf erg blij om. Anderen hebben hem gevraagd of hij, zodra hij rijk is, iets kan doen voor zieke mensen Weer anderen stuurden geld, soms omdat zi] Gert in zijn streven wilden helpen, soms ook omdat zij dachten, dat bij bezig was met de een of andere actie! De mees ten van hen krijgen hun geld terug, schrijft Gert, want hij wil niemand om de tuin leiden. Vreemd is overigens een reactie van één van de werfdirecteuren. Die kreeg van een relatie het verzoek om toezen ding van het meest recente nummer van Verolme Nieuws. De man zat er kenne lijk een beetje mee in, want hij stuurde het decembernummer. De oproep van Gert stond in het januarinummer. Gert schrijft daarover: „Wij begrijpen Cinerama ging naar Rusland William R. Forman, president van Ci nerama Inc., heeft een overeenkomst ge sloten met J. Jay Frankel van Accord International Corp. voor de internationa le Cinerama-film „Cinerama's Russian Adventure with Bing Crosby", waarin Bing Crosby als presentator op het doek verschijnt en het commentaar spreekt. De film wordt geproduceerd door J. Jay Frankel in samenwerking met HaroldIJ. Dennis die als producent is verbonden aan Bing Crosby Enterprises. Deze film die de toeschouwers uniek amusement en avontuur brengt, is opge nomen in de Sowjet Unie en zal worden vertoond in het kader van een cultureel uitwisselingsprogramma, in samenwer king met „The United States Depart- - ment of State". Dennis en Frankel zijn momenteel nog bezig met de montage van deze film waarvan de opnamen werden gemaakt over een periode van de laatste acht ja ren, door de gehele Sowjet Unie. Homer McCoy, die reeds vele zeer verdienste lijke films heeft gemaakt voor Walt Dis ney, schreef speciaal voor Bing Crosby het scenario. In „Cinerama's Russian adventure with Bing' Crosby" maken we kennis met o a het wereldberoemde circus van Mos kou: Popov de clown; het Bolshoi Bal let: een troika race; een jacht op wilde beren; een race van rendieren en vele andere, van die typische Cinerama-opna- men. waarbij het publiek als het ware wordt opgenomen in de handeling. Initiatiefnemer Toon van den Enden. Veger: „Hoe komt het dat jij niet zo goed bent als Eurotop?" Matteklopper: „Ach. ik sla er maar een slag naar". Eurotop, devolledig automa- yJA matische tapijtreini- f ging. Binnen een 8UrO week hebt u uw ta- \AP*" I pijt of loper: stofvrij, zandvrij, nieuw van kleur en verstevigd terug. ...Nu slechts f3.— per m2, mits u zelf haalt en brengt in een der winkels van Roeloff, Bierens, Prima. f3.25 per m2, incl. thuis halen en bezorgen door Motex, tel. 010-133916. Een LEZERES legt de volgende vraag aan me voor: „Mijn moeder had twee kinderen, een jongen en een meisje. Die "jongen was haar afgod. Het meisje (dat was ik) kon zij niet luchten of zien. Ik kreeg van mijn moeder altijd het gevoel, dat ik er eigenlijk niet had moeten wezen. Later is ze her trouwd. Mijn stiefvader waarschuwde haar altijd, dat ze mijn broer niet zo moest voortrekken, maar tevergeefs. Mijn broer is plotseling gestorven, maar ik leef nog. Mijn stiefvader is niet gelovig, maar hij zei toch, toen mijn broer overleed tegen mijn moeder: Dat is je straf. Maar mijn moeder neemt het niet en is sindsdien verschrikkelijk bitter en opstandig. Gelooft u ook niet, dat die dood van mijn broer de hand van God is, en dat God mijn moeder een les wilde leren? Het is toch allemaal wel opmerkelijk Graag wil ik puntsgewijze een paar opmerkingen maken: Ik kan me de gedachtengang en de gevoelens van deze lezeres heel goed indenken. Ze heeft als kind veel geleden onder een gevoel van miskenning en onrechtvaardige achter uitzetting. Ze lijdt daar nu nog onder. Nu geeft het plotseling overlijden van haar broer haar beledigd rechtsgevoel een zekere bevrediging. Maar is beledigd rechtsgevoel wel een goed kom pas, om op te varen? Komt hier ook niet een stuk kinderlijke jaloezie om de hoek kijken? Die broer kon die voortrekkerij ook niet helpen, maar allicht kijk je hem er toch onwillekeurig met een scheef oog op aan. En bespeuren we hier ook niet een stuk bevredigd wraakgevoel: moeder heeft eindelijk haar trekken thuis ge kregen. Haar afgod is haar ontvallen, maar het meisje, dat ze als een Assepoester behandelde, leeft prins-heerlijk voort, al haar ergernis ten spijt. Je zou bijna zeggen: „Lekker". Maar als leedvermaak over zo'n tragisch sterfgeval ons hart bedreigt, mogen we dan wel spreken over „Gods hand". We mogen toch Gods hand niet de meppen laten uitdelen, die wij maar al te graag zouden geven? 01k kan het niet helpen, maar ik moet voor die moeder opkomen. Nee, ik zeg niet: „Alles begrijpen is alles ver geven", maar ik zou toch' wel echt willen begrijpen, waarom die moeder zo'n onberedeneerde voorkeur had voor die jongen boven dat meisje. Meestal heeft dat weinig of niets te maken met de kinderen zelf, maar zijn het beelden uit het verleden, die de ziel en de levenshouding van zo'n moeder of vader ver troebelen. Je kan als moeder een hekel hebben aan een meisje, al van baby-af, omdat je overhoop ligt met je eigen vrouw-zijn. Of omdat wat er aan de geboorte van het dochtertje is vooral- Voor deze ruim twee uur durende film werd een selectie gemaakt uit een hoe veelheid materiaal voldoende voor een projectietijd van ruim veertien uren. gegaan. En ga zo maar door. Er zijn zoveel redenen, die je vaak zelf niet helemaal of helemaal niet begrijpt, waarom er in je ziel iets kan scheefgroeien ten opzichte van je kinderen. En als dan iemand tegen je zegt, wanneer je lieveling is weg. genomen: „Dat is je straf", dan voel je dat als een soort hand granaat, die je opeens voor je voeten krijgt gesmeten. Deen wonder dat je dan bitter bent en opstandig en dat je hart tegen zo'n godsoordeel van menselijke makelij protesteert. B Maar de Bijbel spreekt toch veel over Gods straffen? Inderdaad. Maar Gods straf is meestal dit, dat Hij je als mens de gevolgen van je eigen daden en verzuimen laat dragen. In het geval, waarover we het nu hebben, kan je toch moeilijk stellen, dat het plotseling sterven van die zoon een gevolg was van de verwennerij van zijn moeder. Trouwens, Jezus zegt duidelijk in de Bergrede: „Oordeelt niet, opdat gij niet geoordeeld wordt; want met het oordeel, waar mede gij oordeelt, zult gij geoordeeld worden, en met de maat, waarmee gij meet, zal u gemeten worden. „Als we tegen een moeder, die haar oogappel verloren heeft, gaan zeggen: „Dat is je straf", gaan wij dan niet zitten in de rechterstoel van God? En oordelen wij mensen vaak niet veel harder en veel meer rechtlijnig dan God zelf, die Vader is, en van wie de Bijbel zegt: „Hij doet ons niet naar onze zonden en vergeldt ons niet naar onze ongerechtigheden" (Psalm 103). n We moeten allemaal telkens een zware strijd voeren, om innerlijk rijp en volwassen te worden en te blijven. Telkens nog spelen negatieve belevingen uit onze kindertijd ons parten. Telkens bespeuren we in onze ziel duistere ondergrondse stro mingen, die ergens ontspringen aan de modderwel van onver werkte ervaringen van vroeger, en die onze omgang met God en de medemens vertroebelen. In de omgang met God worden we ons deze dingen bewust en gaat Zijn licht ons onbewust doordringen en Zijn liefde zuivert ook het diepst van onze ziel. Als langs deze weg de lezeres de negatieve ervaringen ten op zichte van haar moeder positief gaat verwerken, dan komt ze zelf tot een grote innerlijke vrijheid, die ook op haar moeder verlossend kan inwerken. Als ze haar moeder met liefde en begrip gaat benaderen en haar helemaal niet op het verleden aankijkt (ook niet in haar gevoel!!), dan kan in het hart van moeder langzamerhand gaan ontspannen en ontdooien wat nu nog haar ziel verkrampt en verstijft. Wie weet, wordt dan mis schien die moeder nog blij, omdat juist haar dochter nog leeft! Leg het allemaal maar te week in Gods liefde, dan gebeuren er nog dagelijks wonderen! Dr. K. J. KRAAN Stunts maal stunts, die hij bedacht in dienst van en vwr zijn werkgever Verolmè. En wanneer zo'n stunt dan weer lukte, zei iedereen; „Verolme doet-het. maar. bijvoorbeeld het geval "leid van de 90.000 Esso Lybia, welke plechtigheid geschiedde vanaf het Noor se varende schoolschip, de driemaster Norlandet. De tanker werd gedoopt met een magnum champagne en Gert was er zelfs in geslaagd de keldermeester van het Franse champagnehuis Mercier naar Rozenburg te halen om hem de. wijn niet gulle hand te laten schenken. Zo zou men nog veel meer voorbeelden kunnen Men kan natuurlijk 2eggen, dat dit ge woon de baan is van Gert van der Hoest. Dat is dan ook zo en hij verdient er goed zijn brood mee. Maar nu Gert een stunt <voor zichzelf heeft bedacht, nu laten de rijken hem in de steek. En dat is jammer. Gert heeft mijn sympathie. Al was het alleen maar, omdat ik deze stunt zelf graag had willen bedenken. Want de kans zit er natuurlijk nog altijd in, dat een miljonair zo genoeg krijgt van zijn zorgen, dat hij zijn hele bankrekening laat overmaken. Ik hoop, dat Gert zich dan mijn sympathie herinnert. Verder mag ik niet gaan, want dit blad is «reen Verolme Nieuws. Jan Dijkstra spaar... door nu te kopen Geld-ontwaarding, Inflatie... allemaal tot. Uw dienst, maar gewone mensen als U en wij kunnen er toch niets aan doen. Wat U wèl kunt doen Is band recorder-banden kopen, die U zich al lang wenste... maar dan niet wachten, neep, riCi kopen en... spAren. Want morgen verkopen wij 18 cm spoelen met liefst 400 meter Polyester langspeelbanden voor 4 en 2 sporen, dubbel gepolijst (voorkomt beschadiging aan de kop) met volledige garan tie, voor een prijs, om eens flink te sparen, voor nog géén vijf gulden. 400 meter langspeelband 4-2 sporen, met garantie In onze Discohoek verkopen wij deze kwaliteits langspeelbanden, 400 meter Polyesterband, met volledige garantie, voor 4 en 2 sporen, In doos voor 30 Mtr. aanloopband op spoel, In rood en geel, 4 98 Ciin tef. of schrift

De Havenloods | 1966 | | pagina 7