„Ach, als het maar regent hebben wij een beste dag" T.V. RADIO I Brieven van mrs. Cornelius RECORDERS Om17 KRATZv Rembrandts „Juno" in museum Boymans Nieuwe ontwikkelingen in Terlenka-stoffen MUSEUMDIRECTRICE DRA PETRA CLARES: Oplossing puzzel DE HAVENLOODS DONDERDAG 31 MAART 1966 de Intercontex, die van 3 tot Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze lente-frisse blousjes, in de maten 38 t/m 48 a /i/ en in wit, f £)U rose en bleu, voor mg? Géén tel. of schrift. bett. ^NTIEK is in de mode. Zó zelfs dat het boekje „Wat is antiek" dit jaar de tiende druk zal bele ven. De schrijfster van deze documentaire bestseller is dra. Petra Clarijs, die sinds korte tijd directrice van het museum „De Waag" te Deventer is. Deze aanstelling, een vrouw aan het hoofd van een stads museum, leek een goede aanleiding eens te gaan praten met de nieuwe directrice. Het blijkt, dat een vrouw in het museum geen zeldzaamheid is, ook niet in de hoogste regionen. Ons eigen Maritiem Museum heeft een vrouw aan het hoofd en het Utrechts,Spoor wegmuseum ook. ,,Je moot gewoon enorm zakelijk, zijn, het neemt je dag en nacht in beslag", zegt de nieuwbakken directrice. „Je hebt met geld en begrotingen te maken, met personeel, sociale lasten, je moet weten van onderhoud van het gebouw, het mag niet te droog zijn en niet te vochtig; adh je leert het door de fraktijk eigenlijk. Mijn ouders lieten mij niet zo graag deze richting opgaan, zij zagen meer in de specifieke vrouwelijke beroepen (waarbij ik dan onwillekeurig aan een juffrouw van de retirade dacht of aan zeer nuttige en fraaie handwerken). Maar ik ging toch studeren, Frans als hoofdvak en kunst geschiedenis als bijvak omdat dat altijd als een luxe werd be schouwd. Via het Stedelijk museum in Amsterdam kwam ik bij het Bureau vain de rijksinspecteur voor roerende monumenten, als hoofd van de afdeling Musea. Het is een soort raad-en-daad- dienst voor de kleinere musea, we gaven financiële hulp en adviezen in museale moeilijkheden". En toen werd het Deventer, een provinciestad van de eerste orde, vol koek. schaatsenrijders en Go Ahead-fans. De over. gang valt mee, Deventer blijkt bij nader inzien meer cultuur te bieden dan de westerling vermoedt en in het vriendelijke Waaggebouw waar het museum is gevestigd, valt nog heel wat te regelen en te ordenen. Wat vindt een deskundige op het gefbied rage om bij voorbeeld Biedermeier stoelen Wit te schilderen en ze met een fris "Bloemetje te bekleden? „Natuurlijk is het vandalisme plegen op zo'n meubel, maar ik vind alles goed, zolang zij die er op willen gaan zitten, er plezier aan beleven. Het is een zoeken naar romantiek (een bepaald soort dan) en wonen is één facet van de romantische gevoelens die in ieder mens schuilen. Maar waar we het nu over hebiben is meestal geen echt antiek, antiek moet minstens honderd jaar oud zijn en dan nog ij er mooi en lelijk natuurlijk". We verzeilen even op de kronkelwegen die langs Louis Seize, rococo en empire voeren, maar een leek raakt snel ver dwaald. Er is kennelijk veel belangstelling voor antiek, hoe komt dat? „Vroeger was antiek bestemd voor een heel kleine klasse, er waren gewoon te weinig mensen die het konden betalen. Nu is er veel meer geld en bovendien is antiek een bewijs van welstand, een statussymbool geworden, zoals het in Amerika in nog veel sterkere mate is. Daarbij komt ook nog, dat men eigenlijk sinds de jaren dertig bezig is, het museum dichter naar de mensen te brengen, en zo krijgt men er heel langzaam meer belangstelling voor. En dat de boekjes over antiek zo'n succes hebben komt, dadht ik, omdat er de gewone antieke ■dingen in worden behandeld, de ge bruiksvoorwerpen die in de handel zijn. Witj het boekje inkijkt, zoekt meteen of het bureau van oom Arend of de zilveren theepot van tante Trui er instaan." Niet meer fluisteren Wordt het museumbezoek in het alge meen beter? „Ik geloof van wel, in ieder geval komen er meer mensen uit alle lagen vain de bevolking. Kinderen bijvoorbeeld, met schoolbezoeken. Ze hoeven niet meer 'fluisterend langs al die oude dingen te lopen, of vroom naar schilderijen te staan kijken. Ze worden er actief bij betrokken. Voor Veger: „Hoe komt het dat jij niet zo goed bent als Eurotop?" Matteklopper.-.Ach. iksla er maar een slag naar". Eurotop, de volledig automa- matisctie tapijtrelni- I-. ging. Binnen een Guro week hebt u uw ta' J P'i1 of '°Per: stofvrij, zandvrij, nieuw van kleur en verstevigd terug, ...Nu slechts f3.- per m2, mits u zelf haalt en brengt in een der winkels van Roeloff, Bierens, Prima. f3.25 per m2, incl. thuis halen en bezorgen door Motex, Korte Hoogstraat 18 Rotterdam Telefoon (010) 135763 Verkoop van paas- gebak in Thrift-shop In de Thrift-Shop zal op de donderdag voor Pasen, 7 april, paasgebak en taar tjes verkocht worden. De taarten zijn gebakken door de leden van de Ameri- cain-Netherlands Club of Rotterdam, die ook altijd de kledingbeurs organiseren. Tevens zal er die dag ook een opruiming gehouden worden. Dat betekent, dat de kleren, nog goedkoper zijn dan anders. Er zal een tafel staan, waar allerlei kledingstukken op liggen en in die berg mag naar hartelust gegraaid worden. De Amerikanen noemen het een „white ele- fant", iets dus waar je niets aan hebt. De Thrift Shop, wordt zoals bekend elke donderdag om de veertien dagen ge houden in de Schotse Kerk aan de Schie- damse Vest. Er zal één uitzondering zijn op deze regel; op Hemelvaartsdag zal er geen verkoop en inkoop van gebruik te kleren zijn, de Thrift-Shop wordt de dag daarvoor, op woensdag 18 mei ge houden. Rotterdamsch Vrouwenkoor geeft kerkconcert Het Rotterdamsch Vrouwenkoor o.l.v. Matty Amesz-de Wit geeft op dinsdag 5 april in de Nieuwe Oosterkerk, Boe zemplein 4, een kerkconcert. Medewer kenden zijn Jan Brandwijk, orgel, Annie Hutting, viool, Krijnie Poot, sopraan, Map Bax, alt en een Strijkkwintet, dat bestaat uit Annie Hutting. Jacqueline Wind, Jac. Weidema, mr- H. L. Benja mins en C. v.d. Bos. Het concert begint om acht uur. Kaar ten a fl,75 zijn bij de muziekhandel en 's avonds aan de kerk verkrijgbaar. Gedurende twee maanden hangt als bruikleen in het Museum Boymans-Van Beuningen een van Rembrandts late werken, de „Juno", die kort geleden uit de kunsthandel van de heer H. M. Cra mer in Den Haag door een Amerikaan se verzamelaar werd verworven en die door de nieuwe eigenaar in langdurig bruikleen zal worden gegeven aan het Metropolitan Museum te New York. De „Juno" heeft 'n in alle opzichten bewogen geschiedenis gekend. Volgens 'n document van 29 augustus 1665 weigert ongeveer in het begin van 1664 de Am sterdamse koopman-verzamelaar Har- men Becker, die in onderpand voor schilderijen en tekeningen aan Rem brandt geld had geleend, de aflosising van deze schuld door de kunstenaar'met de woorden: „Laet Rembrandt eerst de „Juno" opmaken (afmaken)". Uit het feit, dat Becker op 6 oktober 1665 de af lossing aanvaardt en de kunstwerken die hij in onderpand had aan Rembrandt te ruggeeft, mag men afleiden, dat de schilder inmiddels de „Juno" voltooiden afgeleverd heeft. Lange tijd heeft men de „Juno" als verloren gegaan beschouwd, zonder zich bewust te zijn dat deze „Juno" het schil derij was, dat als een werk van een na volger van Rembrandt opgeslagen was in het depot van het Museum te Bonn, onder de werken van minder belang uit de verzameling Otto Wesendonck. Provinciale Dag '66 van U.V.V. Het Provinciaal bestuur Zuid-Holland van de Stichting „Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers" zal op dinsdag 5 april de Provinciale Dag 1966 houden. Er zal on der meer het woord worden gevoerd door de provinciale presidente, mevrouw H. W. Gallas-Dortland en mevrouw L. H. A. Klaasesz-de Bruine, ere-presidente van het provinciaal bestuur Zuid-Holland Door de firma C. de Jong zal een voor jaarscollectie getoond worden. met 12 april in de Amsterdamse RAI wordt gehouden laten 12 confec tionairs en de AKU zien wat er dit jaar zoal met terlenka mogelijk werd. De internationale samenwerking van de Algemene Kunstzijde Unie n.v. (AKU), de stoffenfabrikanten en de confectie- industrie brachten belangwekkende nieuwe ontwikkelingen. Een opvallend resultaat wérd bereikt met de nieuwe getextureerde ge kroesde) garens, die een up-to-date as sortiment gebreide Terlenka stoffen mogelijk maakten. Terlenka Fashion Fair toont een veelzijdige collectie. Naast tienermodellen en kleding voor alledag zijn er vooral ook geklede mid- dagjurkjesr en charmante cocktailjurk jes die de aandacht verdienen. Nieuw is ook een jacquard- weefsel bereikt In een groot aantal musea is heit zélfs zo, dat kinderen er zelf aan expressie kun nen doen. En huisvrouwen, die hebben toch steeds meer tijd, met al die moderne keukenhulpen en apparaten? Ach, en als het maar regent, dan hebben wij een beste dag Na een dergelijk gesprek realiseer je je ineens dat je zelf todh veel te weinig naar een museum gaat; je vindt altijd vedl belangrijker dingen om te doen en voor „zo maar" een wandelingetje door het museum schiet zelden tijd over. Maar waarom niet? In een museum heerst die volmaakte rust die ieder mens van tijd tot tijd nodig heeft, juist met al die razende keukenmachines en die lamme televisie. De schoonheid van kunst, in welke vonm dan ook, antiek of modern, doet je goed. Ga eens een keer, in de stad, of hl Deventer. SASKIA KLUWER. station", midden in de stad, met een hal viermaal zo groot als uw Centraal. Nu is het de gewoonte in Amerika, dat men niet direct doorloopt naar het per ron, doch men wacht in deze stationshal len. In deze gezellige ruimte zijn 15 dub bele schuifdeuren aangebracht met bo ven elke deur een glasplaat plus het nummer van het betreffende perron. De ze glasplaat wordt verlicht en kan men lezen waar de trein heen gaat. De Ame rikaan, vertrouwd met deze gang van zaken, staat al automatisch te wachten voor zijn „track" en in het sneeuwsei- zoen staat deze hal natuurlijk overvol. Het is heel gewoon dat binnen een kwar tier meer dan 10.000 mensen staan te wachten, allemaal netjes in rijtjes van acht, voor een schuifdeur. Zodra het be treffende station afgeroepen wordt door een onzichtbare meneer met een enorm eentonige stem en de schuifdeuren open gaan, dan rent het hele rijtje naar de trein, de kaartjes in de hand gereedhou dend om direct af te kunnen geven als ze in de trein springen. De Amerikaan is echter in het wach ten ontzettend lankmoedig. Zij lezen de krant of een magazine om de wachttijd te verkorten, doch men ziet niemand en dit is mij opgevallen met neer hangende mondhoeken of een furieuze blik in de ogen, omdat het zolang, duurt. Men neemt dit ongemak want ze zijn het niet alleen, als Ze maar thuiskomen, dit i het Een andere, kleurrijke noot in de win ter is de hondenmode. Men ziet de Ame rikaanse honden in de mooiste creaties uitgedost, alles latest fashion". Hun vrouwtjes vinden het echt te koud, zon der tackel-truitje of bulldog-blazer, en om de oortjes niet te laten bevriezen hebben ze er een petje of wollen muts je bij op, die onder de kin, met een gro te strik, wordt vastgehouden. Deze hon- demodesnufjes kunt u in elke goede hon denzaak vinden en mocht uw hond wor den uitgenodigd voor een feestje, dan kan hij of zij zich mooi maken met een prachtige brede halsband, vol met glin- stersteentjes. Sommige viervoeters dra gen jasjes met een gesteven front je com pleet met zwart strikje Ook lekker warm ingepakt zijn de kin deren^ Zijdrggen wollen mutsen, waar inhet hele hoofd verdwijnt, doch er zijn openingen, ingelaten voor ogen en mond. Deze mutsen zijn in felle kleuren ge breid en de openingen zijn omgenaaid in een andere kleur wol. Zo ziet men dan knafrode gevallen, met witte ogen en een zwarte mond, of een helblauwe muts met groene ogen en een witte mond. Het lijkt wel wat op carnaval, doch tegen de ijzi ge wind zijn de gezichten zo mooi be schermd. Misschien is dit wel een idee voor onze Elfstedentocht rijders; iedere rijder natuurlijk een andere kleur muts om ze uit elkaar te kunnen houden Nu wij het toch over kleur hebben: on ze driekleur was een dezer dagen hier ook nog in het nieuws. Gedurende de oorlog arriveerde in Philadelphia Hr. Ms onderzeeër K.15 voor het ondergaan van diverse reparaties. Deze reparaties na men acht maanden in beslag en gedu rende dit oponthoud maakten officieren en bemanningsleden vele vrienden onder de Amerikanen, In „Th* Inn" gelegen in het hartje van Philadelphia werd menig gezellig uurtje doorgebracht en toen de tijd van vertrek gekomen was. werd een speciaal afscheidsfeest gevierd en werd door de eigenaars, de heer en mevrouw Stolwein, de toegang voor het „gewone" publiek gesloten. Het bedieningsperso neel en de vele vrienden kregen een spe ciaal ontworpen marinespeldje, terwijl de familie Stolwein een herinneringsbord werd aangeboden, waarin de uitdruk king van dankbaarheid voor het „tehuis ver van huis", tot uiting kwam. Velen van de bemanningsleden bleven jaren in contact met deze familie en speciaal met kerstmis kregen zij .kaarr ten van de nog in leven zijnde marine- mensen. Doch hoe gaat het, in de loop der tijden verminderde het aantal meer en meer en in de laatste jaren was er geen levensteken meer doorgekomen. Toch leefde de herinnering onlangs weer op. Onder de vele vriendschapsbanden, die de commandant van de K.15 Louk Klein- man had gesloten, was èèn der voor naamste die met Rear Admiral Roger C. Heimer en zijn echtgenote, die 24 jaar geleden in de omgeving van Phila delphia woonden. Overste Kleinman be zocht dit echtpaar vele malen in hun wo ning en het contact bleef gehandhaafd, ondanks het feit dat de Nederlander na de oorlog in Australië ging wonen. Het echtpaar Heimer, terugkerend van een bezoek aan Australië, bracht een waar devol geschenk mee voor de familie Stolwein. namelijk een zijden wandkleed, waarop afgebeeld allé krijgsverrichtingen van de K. 15 gedurende de oorlog. Dit kleed is een schitterende vervan ging voor het vier jaar geleden gestolen herinneringsbord, (waar de krant toen- dertijd ook over heeft geschreven), dat zo hoog door de Stolweins werd gewaar deerd en de mooiste plaats in de bar had gekregen. Dc gepensioneerde admiraal Heimer had de duikbootbemanning van de diefstal op de hoogte gebracht, gedu rende zijn recent bezoek. Het resultaat was, dat Kleinman resoluut zijn eigen wandkleed aan „The Inn" ten geschen ke gaf; een kleed, dat hij gekregen had van zijn bemanning bij zijn afscheid en waar hijzelf ten zeerste aan was gehecht. Het echtpaar Heimer bracht het kostba re geschenk persoonlijk, met een schrij ven van de commandant aan de fam. Stolwein. die er dolgelukkig mee is. Kleinman werkt thans als ingenieur bij de Electric Co. in West-Australië en hij heeft deelgenomen aan de perlichting van Perth voor de overvliegende Ameri kaanse ruimtevaarders. Dit verhaalWaarvan ik hier in het kort de -voornaamste punten weergeef, stond in extenso afgedrukt in een der grootste dagbladen van Philadelphia met een oplage van mear dan één mil joen. Hieruit blijkt de grote waardering voor elk -vriendschappelijk contact met buitenlanders op een wel zeer welspre kende manier. Want zó is Amerika. jullie Mrs. Cornelius. tel. 122786. GOES - AMSTERDAM - HILVERSUM -HAARLEM Keilt U het idool 0-17? Voor ons al jaren een goede be kende Toch kent U 0-17ookI Het is de dartel-spartelen de, rolbollende er ook bijho rende groep van 0-17! Deze 0-17 kleden en er aandacht aan besteden is ons geheim datwij U graagverklappen. Jongenskleding alléén van 0-10 jaar. Binnenweg hoek Mauritsweg Rotterdam Horizontaal: 1 geweld; 6 braden: 11 bas; 12 mee; 13 eik; 14 ion; 15 U(nited) S(tates); 16 vonk; 17 soep; 18 pa; 19 leed; 20 Oran; 21 edel; 22 egaal; 24 gooi; 25 eisen; 26 a la; 27 wedde; 28 Let; 29 aal; 30 pre; 31 een; 22 bar; 33 uil; 34 lob: 37 sap: 38 lid; 39 bal; 41 apart; 43 oma; 44 eloge 45 Sara; 46 brits: 47 Enak; 48 knie; 49 pond; 50 en; 51 grit; 52 Eris; 53 de; 54 rent 55 Ido; 56 les: 57 tor; 58 tussen; 59 kiezen. Verticaal: 1 gas; 2 es: 3 emoe; 4 lende: 5 dek: 6 bes; 7 riool; 8 aker: 9 ei: 10 nop; 11 bureel; 14 nadien: 16 vele: 17 page: 19 lest; 20 mal: 21 node; 22 die; 23 gal; 24 aap; 25 ode: 26 naast: 27 weide: 29 ara: 30 rui; 34 laster: 35 opa: 36 bark: 37 por; 38 lat: 3D bond; 40 aga; 41 lekker: 42 rang: 43 mis; 44 lens; 46 beide; 47 sprei; 48 iris; 49 Oise; 50 net; 51 ton; 52 elk; 53 Don; 54 nu; 57 te. ingeweven reliëf-motieven, bestaande uit Terlenka met wol. Ook bij deze ontwikkeling hebben de getextureerde garens een rol gespeeld. Op de foto: modieus tienerjurkje met contrasterende biesgarnering en A-lijn rokje. Het is gemaakt van het mate riaal „Viva Terlenka" van Menko. Als U nu voor het voorjaar in Uw nieuwe pakje een paar ge zellige blousjes wilt aanschaffen ...en een prijs van 8 gulden ligt U wel... kom dan eens langs op onze Blouse-afdeling. Want dan kunt U guldens sparen door nu te kopen... omdat wij een speciale aanbieding blouses hebben, voor nog géén twee rijksdaalders. Tetoron, Polyester m/katoen blouses, zó gewassen, zó droog, niet strijken - één en al gemak en plezier. Tetoron blouses met rever- kraagje en prima pasvorm, die in voorjaar en zomer onmisbaar zift,

De Havenloods | 1966 | | pagina 11