ISO RIVOLTA: Geneve toonde rijke oogst aan nieuwe modellen Belangstelling voor een sportieve auto neemt toe Gehoord in de garage Jalta 3A3: kleine ,Rus' beneden de vier mille exclusieve prestige-auto uit Italië Straks: vliegende vrachtwagens DE HAVENLOODS DONDERDAG 31 MAART 1966 Genève heeft deze maand weer onderdalt geboden aan de „bloem" van de internationale auto-industrie. In het omvangrijke Pare des Expositions toonden niet minder dan 1200 inzenders uit 22 landen de nieuwe oogst voor 1966. Een bloeiende oogst, compleet met een aantal spectaculaire primeurs. Een van de nieuwe modellen, die hier glanzend in pre mière gingen, was de BMW 1600. De wagen is iets korter (23 centimeter) dan het bekende 16001800 model, maar haalt dezelfde top snelheid, namelijk 160 kilometer per uur. Het is een twee-deurs model, dat overigens dui delijk de „familie-trekken" van BMW ver toont. De belangstelling voor de z.g- ,,kombi" neemt nog steeds toe. Dat is niet onbegrijpelijk. In heel wat gevallen dient de auto door de week als „werk-ezel" en tij dens de week-ends als „recreatie auto", waarin het gehele gezin plus bagage een royale plaats moet kunnen vinden. BMC verraste de bezoekers in Geneve met een break-uitvoering van het 1100 model (Morris 1100 en Austin Glider) en Auto Union lanceerde bij deze gelegenheid een station-wagen uitvoering van de „Audi", de Audi-Variant". Brede achterkleppen maken het in- en uitladen gemakkelijk en de besdhikbare ruimte kan op zo eco nomisch mogelijke wijze worden benut. Sportwagens Saab had voor Genève ook een wereldprimeur in petto: de spor tieve Saab Sonnett 11. een lage snelle auto met kunststof-carrosse rie. Op het 'gebied van de sportie ve auto's konden de liefhebbers op deze show trouwens toch hun hart ophalen. Alfa Romeo pronkte er met een 1600 Spider (carrosserie van Pininfarina) en de Italiaanse carrossier Bertone liet o.a. een cabriolet Porsche 911 zien en een Jaguar sportcoupé Zijn Italiaan se vakbroeder bouwde op basis van een Roover 2000 een cabrio let, die uiteraard ook grot# aandacht trok. Jaguar zorgde voor nieuws met een iets langere uitvoering van het E-type. In deze sportwagen ia achterin nu ook plaats voor 2 passagiers of, indien gewenst, voor extra-veel bagage. Experimentele Vauxhall Vauxtoall trok de kijkers in drommen naar zich toe met een interessante experimentele auto. die speciaal werd ontworpen om comfort, veiligheid en wegligging ook bij hoge snelheden) te testen. In het midden van de voorruit be vindt zich een spijl, waaromheen de twee portieren scharnieren. Het stuur is telescopisch en ook de pedalen zijn verstelbaar- De stoelen zitten vast aan de carros serie. In het ontwerp zijn tal van nieuwe snufjes verwerkt die, als ze in de testwagen voldoen, mis schien ook wel eens in de praktijk zullen worden doorgevoerd. Als grote attractie voor de lief hebbers van de autorensport toon de de autotentoonstelling in Genè ve in een speciale afdeling be roemde renwagens: daar stonden ze dan, de brullende monsters uit het verleden. Een Bugatti uit 1925 (2 liter motor, acht cilinders) die 150 km per uur kon lopen en een Lancia uit 1963, een Alfa Romeo uit 1938 en een Lago Talbot uit 1950. Voor de liefhebbers om te smullen, deze krachtige parade paarden van de auto-industrie, in hun constructie soms voorlopers van de huidige seriewagens. In technisch opzicht viel op de ze eerste grote tentoonstelling van het jaar te constateren, dat op het gebied van de vering door de automobielfabrikanten veel verbe teringen zijn aangebracht. De wis selende belasting (door de week rijdt mijnheer alleen, tijdens de week-ends moet alles in de auto) stelt hoge eisen aan de construc tie van de vering. Ook aan de remmen wordt nog steeds „ge werkt". Voorwielaandrijving mag zich in grote populariteit verheu gen: nadat Citroën, Panhard en DKW ietwat moeizaam de spits afbeten, volgden BMC, Ford (Tau- nus 12M), Lancia (Fulvia en Fla- via), Autobianchi (Primula) en Renault (R16), Triumph (1300), Peugeot (204) en zelfs Oldsmobile (Tornado). Een interessante ont wikkeling. „automatische bak". Steeds meer automobilisten gaan het niet-scha- kelen waarderen, vooral nu de ste den steeds drukker worden en de automatische bakken steeds beter. Zelfs typische sportwagens (Ja guar) worden al met een auto maat geleverd. In Genève waren ditmaal ook kleinere wagens (met motoren beneden de 1 liter in- hould) te zien met een automaat. Een teken, dat ook deze ontwik keling doorzet. Deskundigen van de Amerikaanse Chrysler-fabrieken hebben zich weer eens uitgelaten over de (al dan niet nabijetoekomst. Hun voorspellingen zijn nauwelijks meer vaag te noemen. Zij verwachten een transportverkeer over enorme afstanden, uitgevoerd over ver keerswegen waar vrachtwagens electronisch geleid worden. Zij zien vliegende en drijvende trucks en ook rijdende scholen. De tegen woordige slaapcabines, zeggen ze, zullen ruimtes moeten worden, waar chauffeur en bijrijder kunnen rusten, slapen en koken, terwijl hun auto over de weg raast. Als de auto op de plaats van bestem ming is gekomen, zal hij automatisch naar de zijkant worden ge reden, zodat de inzittenden kunnen doorslapen, totdat zij aan de beurt zijn om hun vracht af te leveren. De ontwerpers voorspellen verder het wegvallen van de verschillen tussen trucks en bussen. Beiden zullen zowel voor personen als voor vrachtvervoer kunnen worden ingezet, Chauffeurs zullen zich ook gaan moeten specialiseren: er komen ian z.g. „internationale bestuurders" en „stads-rijders". Dicht bij de hoofdweg, in de buurt van een stad, wordt gewisseld. Natuurlijk is ook voor de computer bij de toekomstvoorspellingen een royale plaats ingeruimd. Een brein regelt tijdstip van vertrek en route. We zijn benieuwd. Interieur van de nieuwe BMW 1600. Jaguar brengt een E-type uit, dat nu ook achterin ruimte biedt aan twee passagiers. Deze jongste versie van het E-type wordt ook geleverd met een automatische versnellingsbak. Er gaat een nieuw wagentje op onze Nederlandse wegen verschijnen: de Jalta 3A3. Klein, stoer en met een luchtgekoelde viercilinder motor achterin. Vier personen vinden een behoorlijke plaats in dezt auto, die nog geen vierduizend gulden gaat kosten (ƒ3975.-) Opval- lend is de bijzondere sterke verwarming, gebouwd op de Russischt winters. De stoelen van de Jalta kunnen als slaapbank worden ge» bruikt. Het de fabriek op 10 maart 1964. Het vorige produktie-record van Ford Amerika werd bereikt met de Falcón. De eerste Falcon werd op 14 september 1959 geprodu ceerd. De een-miljoenste kwam twee jaar en zestien dagen later. Bron: Ford. AUTOVAK 66, de vaktentoon stelling voor garage-uitrusting en gereedschappen zal worden gehou den van maandag 9 tot en met za terdag 14 mei a.s. in het RAI-ge- bouw in Amsterdam. Bron: RAI. BMW viert dit jaar het vijftig jarig bestaan van de (op 7 maart 1916 opgerichte) fabriek. De eerste mijlpaal werd bereikt in 1923, toen men naast de bouw van vliegtuigmotoren startte met de produktie van motorrijwie len. Met de automobielbouw be gon BMW in 1928. Na de oorlog kwam de opbloei in 1959 met de lancering van de BMW 700 en daarna met de grotere modellen, zoals de pas geïntroduceerde' BMW 2000 en de nieuwe 1600. Bron: BMW. STEREO-MUZIEK in de auto is in Amerika al geen opvallend ver schijnsel meer Chrysler Interna tional gaat nu een stereo-bandre corder op de markt brengen, die heel gemakkelijk in elke Ameri kaanse auto (die niet ouder iis dan 10 jaar) kan worden inge bouwd. De set heeft een speelduur van een uur en 20 minuten: vier gekoppelde luidsprekers zorgen voor de geluidsweergave Bron: Chrysler. KIES UW AUTO heet het KNAC Auto-jaarboek 1966, dat zo juist is verschenen in de serie El- seviers Practische PocketbibUo- theek. Omvang 224 bladzijden, ca 190 illustraties. Prijs f2.90. Han dige gids, compleet met prijslijst. Bron: Elsevier. Co Schoonheim geschreven boek je. Bedoeling van dit werkje: een inzicht te geven in de gang van zaken die tot schuiven of slippen leidt en het theoretisch behande len van de mogelijkheden, de slip op te vangen en te beheersen. Uitg. Argus, Den Haag. Prijs J» X De experimentele Vauxhall, die in Genève zijn „première" beleefde, is opvallend van stijl en bevat tal van nieuwe snufjes. De portieren scharnieren rond een spijl in het midden m de voorruit. De nieuwe stationwagen op basis van het BMC 1100 model. De uitvoering van Austin heet „Country man" en die van Morris „Traveller". Als extra z'jn stoelen met volledig neerklapbare rugleuningen te krijgen, zodat de auto ook als slaapwagen" kan worden gebruikt. OK. heten de auto's, die door General Motors dealers voortaan een officiële garantie meekrijgen. De behoefte aan een sanering van de handel in gebruikte auto's liet zich de laatste jaren sterk gevoe len. De verkopen van occassions in Nederland verdubbelden in drie jaar. Op het ogenblik worden in ons land bijna tweemaal zoveel gebruikte als nieuwe auto's ver kocht. Een goede garantie geeft de koper meer zekerheid. Bron: Gen. Motors. SLIP EN ANTI-SLIP is de titel van een door Henk Stemmer en ISO Rivolta: exclusieve prestige- auto uit Italië. Er rijden er maar enkelen van in Nederland. Een handjevol. Maar zij, die er een bezitten, kun nen er trots op zijn. Want de Iso Rivolta is beslist geen alle daagse- of „goedkope" automo biel. Het is een sierlijke prestige- wagen. Natuurlijk, men moet er wel wat geld voor over hebben, om de auto te kopen. De nieuwste modellen die on langs in Amsterdam op de Neder landse markt werden geïntrodu ceerd zijn de Iso Rivolta 300 en de Iso Grifo 365. De Rivolta is uitgerust met een 300 pk motor, de Grifo met een krachtbron van 365 pk. En om nu ook maar met een de prijzen te noemen: de Ri volta köopt U voor f 49.500 en de Grifo voor f69.500. De carrosserie werd ontworpen door Bertone. de motor is afkom stig uit de Chevrolet Corvette. Het geheel is in elkaar gezet in de Iso-faforiek in Bresso, een klein stadje nabij Milaan. Daar lopen de exclusieve prestigewagens thans met een snelheid van vier per dag van de band. ISO exporteert ongeveer tachtig procent van de eigen produktie over de gehele wereld (Amerika, Engeland, Zwit serland, Denemarken. Zuid-Afrika en Zweden, om maar enkele lan den te noemen, waar men de ISO's kan tegenkomen). Onder de ISO-klantenkring telt men Barba ra Hutton. Harry James. Aga Khan, Koning Feisal, Stewart Granger en de bouwondernemer Sabbatini Betazzi, uit Rome. die met vier exemplaren een record verzameling bezit. Van de nieuwe modellen hoopt de importeur (Smelt in Amster dam) er een twintigtal in ons land te verkopen. De wagens zijn mooi afgewerkt (met echt leer) en ac- celleren bijzonder fel. Dunlop schijfremmen zorgen voor een goed remvermogen en dankzij de sterke, soepele motor kan ook bij lage snelheden (dertig kilometer in de stad) in de vierde versnel ling worden gereden. De topsnel heid van de Rivolta is 230 kilo meter per uur, die van de Grifo ligt nog hoger. Van 1949 tot 1963 fabriceerde ISO (eigendom van de familie Ri volta) motorrijwielen, scooters, driewielers en de Isetta-auto. Te genwoordig is de produktie geheel gericht op de Iso Rivolta. Van de ze wagen produceert ISO het ge hele chassis, de achtervering, di verse stukken van de stuurinrich ting en een aantal andere onder delen. BIJ FORD liep deze maand de een miljoenste Ford Mustang van de band. De eerste Mustang ver- De Iso Rivolta heeft een 3559 cc. motor en een sierlijke carrosserie van Bertone.

De Havenloods | 1966 | | pagina 15