Sportmiruiend Schiedam bouwt vliegtuighangar „SCHIEDAM" 15e jaargang no. 22 donderdag 31 maart 196S ENORME SPORTHAL BIJNA KLAAR Avondvierdaagsen zijn al in voorbereiding Bericht voor onze ADVERTEERDERS In toekomst stoppen meer treinen in Schiedam JSIR V Reizen Pop-art expositie in Stedelijk Museum Schiedam in cijfers Raadsvergadering met twee wethouders KUNSTGEBITTEN IE HAVENLOODS weekblad voor Schiedam OPLAGE 26.500 Combinaties met onze edities in Rotterdam, Vlaardingen, Maassluis, Hoek v. Holland, en/of IJssel en Lekstreek mogelijk: TOTALE OPLAOE 228.04)0 onder accountantscontrole. Redactie Schiedam: Leo 't Hart, Burg. v. Haarenlaan 916, Telefoon 266900. Aangesloten bij de Nederlandse Huis-aan-Huisblad Pers WESTBLAAK 25, ROTTERDAM fr TELEFOON 13.21.70 (5 lijnen) fr POSTGIRO 18344 ADVERTENTIES TOT WOENSDAG 10 UUR UITGAVE STICHTING „DE JEUGDHAVEN" In verband met Pasen dienen zet- advertenties volgende week uiterlijk 's woensdags 10 uur v.m. in ons bezit DE DIREKTIE Van vele zijden zijn reeds gunstige re acties binnengekomen op het sa mengaan van beide avondvierdaagsen, voor de gecombineerde avondvierdaag se mSchiedam heeft men nu bijna alle technische moeilijkheden overwonnen Dit jaar zal er voor het eerst gestart worden vanaf het Hermes-DVS terrein in Sport park Harga. Als startbureau wordt de kantine op dit terrein gebruikt. Op een onlangs gehouden vergadering zijn de verschillende functies in de PRC ver deeld. De heer J. Bras is tot marsieider benoemd: de leiding van de administra tie berust bij de heer J. F. Bakkeren. Eén van de grootste problemen was wel het vinden van een geschikte start plaats, maar ook dat is nu helemaal rond. Oorspronkelijk bestond het plan om vanuit de Warande te starten. Van de zijde van de politie bestonden hier ech ter bezwaren tegen. Men vond het na melijk niet langer verantwoordelijk de duizenden deelnemers iedere avond de B.K.-laan over te laten steken. Het ver keer zou dan een grote stagnatie onder vinden, terwijl er gevaar bestond voor de individuelen die niet altijd even oplet tend zijn. De gedachten zijn ook nog even uitgegaan naar de sporthal, die voor dit doel wel bijzonder geschikt zou zijn. De hoge huurprijs die voor deze hal wordt gevraagd kan echter niet door de avond vierdaagse opgebracht worden Uitein- "Y^ANNEER, zoals het bestuur van de Sporthal Schiedam ons berichtte. zaterdag, 23 april de Sporthal officieel wordt geopend, zal Schiedam In het bezit zijn gekomen van een gebouw, dat de mogelijkheid geeft om het gehele jaar vrijwel alle sporten te kunnen beoefenen. Boven dien is door het Schiedamse sportleven een daad gesteld, waarvan het initiatief uit dit sportleven zelf is voortgekomen. Waarbij het ove rigens niet is gebleven, want er is daadwerkelijk veel gedaan, om tot die realisering te komen. En daardoor kan worden gesteld, dat de kosten ver beneden de twee miljoen gulden konden blijven, waarop het anders wel terecht zou zijn gekomen. Schiedam kovit in het noord-westelijk deel van de stad tot een geheel nieuw leven en ontwikkeling. Dat is niet alleen Ie constateren uit de moderne stadswijken die er zijn gesticht en nog worden; in het hoger onderwijscentrum dat er in aanbouw is: de aanleg van de modernste wegen en nieuwe bruggen, maar ook het sportleven komt hier tot bloei. Het ruime, fraaie sportpark Thurlede; het aantrekkelijke en druk bezochte bad Groenoord, het zijn even zovele plaatsen die dienen tot de vrijetijds besteding voor een groot deel van Schiedam. Dit is de enorme sporthal, die sport- minnend Schiedam in korte tijd uit de grond heeft gestampt. MR. 3. VAN BALLEGOYEN DE JONG: Op en rond de sportvelden wordt nog hard gewerkt aan het aanbrengen van verbeteringen. Telkens weer komen er nieuwe clubgebouwen bij. Aan dit re creatiegebied van Schiedam, zal dan nu op 23 april een belangrijk stuk worden toegevoegd: de sporthal. Hier zal als ge volg van onze jaargetijden veel sporten in winter, maar ook wel in vroeg voor jaar en laat najaar thans gestaakte wed strijden te houden. Dit geldt dan o.m. voor korfbal, vol leybal, handbal, tennis, gymnastiek, kortom, voor alle zaalsporten. Alleen het voetbal zit er nog buiten, hoewel er altijd een goede trainingsmogelijkheid voor de spelers hier aanwezig is. De sporthal kan uiteraard nog voor vele an dere doeleinden worden benut: massale bijeenkomsten fruim 2000 zitplaatsen), concerten, grote uitvoeringen, tentoon stellingen, enz. Het voordeel is, dat de hal desgewenst in drie vlakken kan worden afgeschermd door een soort van kleurige zeilen, die weliswaar niet abro- luut geluidloze gedeelten maken, maar in elk geval afdempend werken Onverwachts Tpigenlijk is de sporthal er geheel on- Tj verwachts gekomen. Er bestond een reeds lang sluimerend plan om tot een dergelijke hal te komen, maar het stellen van de daad had meer voeten in de aar de. En zoals gewoonlijk de finan ciën vormden het grootste obstakel. In het jaarverslag 1964 van de Schiedam se Bond voor Lichamelijke Opvoeding (S.B.L.O.) schreef het bestuur o.m. het volgende: „Het afgelopen jaar is het jaar van de sporthal geweest. Het S.B.L.O- bestuur heeft dan ook de werkzaamheden geconcentreerd om de sporthal. In het begin van 1964 keurde de gemeenteraad het krediet goed en konden vele werk- zaaimlheden aanvangen. In februari D", De Nederlandse Reisvereniging biedt dit seizoen een zeer grote verschei denheid in VLIEG-, TREIN-, BUS-, BOOT EN PRIVéREIZEN naar nagenoeg alle landen. Ook gedurende hoogseizoen plaat sen ter beschikking. Boekingskantoor voor SCHIEDAM, VLAARDINGEN, MAASSLUIS EN OMGEVING REISBUREAU sjouwde iedere Schiedammer met steen tjes voor de steentjes-actie. Enkele maanden later gebeurde dit met ijzer. Leden van de aangesloten verenigingen, chauffeurs, vervoersbedrijven etc. ver zorgden het transport van de staalcon structie. Het jaar konden wij afslui ten met „het begin". 19 december sloeg de wethouder van sportzaken de eerste paal van de 581 stuks in de grond. Ter wijl een actie van de verenigingen zorg de voor een fepdtgave, waarvoor weer enkele sportmensen warm liepen. Het is beslist niet zonder trots dat de S.B.L.O. als overkoepelend orgaan van alle sport verenigingen de bouw van de sporthal tot stand zal brengen", aldus het verslag. In hetzelfde verslag vinden we een lange lijst van namen van bedrijven, die zich daadwerkelijk gingen beijveren om de sporthal overeind te krijgen. Aktie op aktie werd door de verenigingen gevoerd, hoewel deze veelal zelf het in financieel opzicht niet gemakkelijk hadden Doch men zag de betekenis van een hal voor de sportbeoefening in en zette zich daar achter. Het bleef niet bij woorden, doch er kwamen ook daden. Vliegtuighangar grote kans was gekomen, toen in Engeland een vliegtuighangaar kon worden gekocht, die voor het gestel de doel ideaal kon worden genoemd. De gemeente Schiedam gaf een renteloos voorschot van f975.000; de Ned. Sportfe deratie zorgde voor f 100.000, waarvan de helft als gift. Uit de oude Toto-regelin gen profiteerde Sehiedam van de KNVB met f 50.000, waarvan ook alweer de helft als gift, de andere helft als ren teloos voorschot. Behalve steun in de ar beid en door extra acties, droegen de Schiedamse Sportverenigingen minimaal f 1 per week per lid gedurende drie jaar bij. Van het bedrijfsleven kwamen soms aanzienlijke giften binnen. Daar bleef het niet bij, want vele Schiedamse en ook niet-Schiedamse bedrijven leverden noodzakelijke materialen tegen kostprijs, of soms geheel kosteloos. Loodgieters die gratis sanitair werk doen; schilders die dito allerlei schilderswerken uitvoeren en ga zo maar door. Directeur Bolmers wist van geen ophouden en telkens kon hij opnieuw een bron aanboren, waar door langzaam, maar zeker de sporthal verrees op het terrein langs de Schie- damseweg bij Kethel. In 1962 was dan rijksgoedkeuring die het grootste gedeelte van het werk verzorgde, aan de slag. De heer C. J. Bol mers, de penningmeester van de S.B.L.O., werd benoemd tot directeur der „Stichting Sporthal Schiedam". Hij is welhaast dag en nacht met zijn taak be zig geweest; het vooruitzicht van de sport hal dreef ook hem. En nu is het zachtjes de directeur de heer Bolmers. van de nieuwe sporthal, die op 23 april zal worden, geopend. ongeveer van dezelfde afmeting als de ze hier. Dat was twee jaar geleden. We hebben nu voor bijna hetzelfde bedrag nl, f 1.600.000 deze hele sporthal in staal constructie gebouwd. Dat zou niet moge lijk zijn geweest, als we niet zoveel hulp hadden ontvangen; anders zou er heel wat meer geld op tafel hebben moeten ko- 0 Zie verder pagina g Nederlands sortering UITLAATPOT V.W. - OPEL MERCEDES enz. Hoffcar Nederland N.V. G. Jf. Mulderstraat 10, Tel. 25.68.15 Wij geven de hoogste korting op onderdelen, banden, enz., enz. Een kijkje in het interieur. Duidelijk kan men zien dat de hal door een staalconstructie wordt gesteund. reizigers en goederenverkeer. Het reizi gersstation Schiedam vertoont zich sinds 1963 als een fraai voorbeeld van mo derne stationsbouw. Dagelijks maken on geveer 2600 vertrekkende en ongeveer 2700 aankomende reizigers (totaal 1.900.000 per jaart' gebruik van het sta- stion Schiedam. De reizigers hebben in 1965 samen f 2.098.000 in de stationskas gebracht. In dit opzich is Schiedam als station middelgroot van betekenis" Dit vertelde de districtschef van de Nederlandse spoorwegen mr. J P. A. van Ballgoyep de Jong tijdens eén pera- lunch. die gisteren in Schiedam is ge joud en. Mr Van Ballegoyen zei verder, dat de drukste lijn van de NS van Den Haag naar Rotterdam over Schiedam ook in de toekomst altijd wel de drukste zal blijven. Daarom zal ook op deze lijn de In het Stedelijk Museum van Schie dam zal van 6 april tot 2 mei 1966 een tentoonstelling van pop-art grafiek wor den gehouden, die als titel draagt 11 Pop Artist „The new image". De tentoonstelling, die in de Verenigde Staten is samengesteld voor Philip Mor ris International, is sinds februari 1966 haar succesvolle tournee door de Ver enigde Staten begonnen. Na New York zal zij worden getoond in Philadelphia, Baltimore, New Orleans. Atlanta, Cincin nati, San Francisco en Los Angeles Ruim 16 sets van deze tentoonstelling worden in de komende weken in Arge- tinië, Australië, België, Engeland. Frank rijk, Canada, Duitsland, Guatamala, Li banon, Puerto Rico, Spanje. Zweden, Zwitserland, Venezuela en Joegoslavië in musea en galeries getoond. De opdracht van Philips Morris Inter national aan de kunstenaars was een ge heel vrije. Met deze vrijheid hebben zij een nieuwe en belangrijke collectie pop art grafiek doen ontstaan omdat de ver schillende technieken, die zich zo bijzon der voor pop-art grafiek lenen, zoals silk screen on bright silver foil, metal lic, plastic, styrene en vinyl, worden toegepast. Van de volgende kunstenaars is werk in deze tentoonstelling opgenomen: Al lan D'Arcangelo, Jim Dine, Allen Jones, Roy Lichtenstein, Gerald Laing. Peter Phillips, Mei Ramos, James Rosenquist, Andy Warhol, John Wesleij, Tom Wessel- Na afloop van de tentoonstelling te Schiedam zal „The New Image" nog ge toond worden gedurende de maand mei 1966 in het Groninger Museum voor Stad en Lande te Groningen en in de maand juni 1966 in De Zonnehof te Amersfoort, waarna de werken, welke door een schen king van Philip Morris eigendom van het Stedelijk Museum te Schiedam zijn ge worden. in de grafiek van zullen worden opgenomen. treinfrequentie het grootste zijn namelijk een 20 minuten dienst. Indien de ver voersbehoefte blijkt toe te nemen zul len waarschijnlijk eerst een 15 minuten- dienst en later een 10 minutendienst wor den ingevoerd. In een dergelijke dienstregeling zullen te Schiedam ongetwijfeld meer treinen stoppen dan op het ogenblik het geval delijk is de keus op het Hermes-terrein gevallen. Het voordeel hiervan is dan het wandelleger niet meer iedere avond door de stad hoeft te wandelen. Hier tegen over staat echter wel dat deze start plaats buiten het centrum ligt, dus iets moeilijker te bereiken. De voorzitters van de WKR en O en de NWB zijn bijzonder verheugd over het bereikte resultaat. Ook de politie van Schiedam is verheugd met de combina tie van beide avondvierdaagsen. Zij heeft reeds haar medewerking toege zegd. Men is van.plan de feestelijke intocht vanaf de parkeerplaats bij de Singelkerk te beginnen. Zekerheid hierover bestaat nog niet. In overleg met de politie moet men nog spreken over de verkeerstech nische moeilijkheden welke hieraan zijn verbonden. Het staat nu al vast dat de feestelijke intocht opgeluisterd zal wor den door de Rijnmondband, die in een schrijven aan de PRC zich voor nie mendal heeft aangeboden. De organisa toren hopen dat dit voorstel door vele korpsen gevolgd zal worden. In overleg met de Vlaardingse politif is besloten de avondvierdaagse in beide steden niet tegelijkertijd te organiseren. Het afgelopen jaar had dit nl moei lijkheden veroorzaakt, doordat liet par cours van beide avondvierdaagsen ge deeltelijk hetzelfde was. Ook op hoog niveau is men bezig om de avondvierdaagse landelijk te vereni gen. Schiedam heeft dit jaar dan ook de kans om te bewijzen dat dit de een heid in de wandelsport zal vergroten. Deze scheiding had in Schiedam toch niet lang stand gehouden, omdat men van hogerhand zou hebben ingegrepen. Dit is nu bijtijds voorkomen. Voor inlichtingen over deze gecombi neerde avondvierdaagse kunt u zich nu reeds wenden tot de heer J. F. Bakkeren, Rembrandtlaan 15a, Schiedam. Telefoon Burgemeester opent „drive-in" bank Vrijdag. 1 april (neen, het is geen grap) om half één zal burgemeester H. Roelfsema het nieuwe kantoor openen van de Algemene Bank Nederland N V., dat aan het Plein 19401945 te Schie dam is verrezen. Het bijzondere van de ze bank is, dat het een zgn „drive- in" bank is, waarin dus automobilisten hun bankzaken kunnen afwikkelen, zonder hun voertuig behoeven te verlaten, om dat zij het gebouw binnen kunnen rij den. Als eerste in Nederland is het ge bouw voorzien van een gesloten televi siecircuit, hetgeen een snelle behande ling van cheque en kastransacties mo gelijk maakt. Bibliotheekuren gewijzigd De uitlening van boeken door de Chr. Leesbibliotheek Schiedam in het Geref. Jeugdgebouw aan de Lange Haven, zal deze week niet op zaterdag plaats vin den maar vrijdag van 1920.30 uur. De bevolking van Schiedam is in de maand januari met 8 personen toegeno men en bestond op 1 februari uit 41.088 vrouwen en 40.652 mannen, totaal 81740 personen. In die maand werden 98 kin deren levend geboren: er overleden 75 personen en er vertrokken 275 personen, terwijl 26 zich vestigden Van de 98 kin deren werden er 3 onwettig geboren: 33 waren eerstgeboren kinderen. Wat het sterftecijfer betrèft, 1 persoon beneden de leeftijd van 1 jaar overleed, 2 tussen 15-24 jaar, 1 tussen 25-39 jaar, 4 tussen 40-49 jaar. 8 tussen 50-59 jaar, 19 tussen 60-69 jaar en eveneens 19 tus sen 70-79 jaar, 21 van 80 jaar en ouder. Er werden in die maand 35 huwelijken gesloten en er vonden 5 echtscheidingen plaats. Van de 35 gehuwde echtparen konden er 5 een eigen woning betrekken, 9 gingen bij ouders inwonen, 3 verkre gen onderhuur, 7 moesten elk afzonder lijk gaan wonen en 11 vestigden zich bui ten de gemeente. Er verhuisden in totaal 109 gezinnen in die maand. Van het aantal vertrokken gezinnen, gingen er 44 in Rotterdam wo nen. Omtrent de leeftijdsopbouw der be volking geeft het statistisch overzicht aan, dat er in Schiedam 10 vrouwen en 2 mannen zijn in de leeftijd tussen 95-99 jaar, 48 vrouwen en 38 mannen tussen 90-94 jaar, 196 vrouwen en 129 mannen tussen 85-89 jaar, 426 vrouwen en 315 nnen tussen 80-84 jaar. 842 vrouwen 662 mannen tussen 75-79 jaar, 1374 luwen en )1136 mannen tussen 70 74 jaar. 1756 vrouwen en 1480 mannen tussen 65-69 jaar. i dan ook z Zelfstandigheid Het wordt 23 april een grote dag voor sportief Schiedam, zegt directeur Bol mers, i schroevedraaier in de ene hand, een aantal schroeven en schroefjes in de andere). Hij zit nog niet veel achter de talel met zijn toekomstig bureau, ook hij bouwt mee. Met trots constateert hij: „In Ensche de hebben ze een,, houten hal' gebouw^ Met twee onbezette wethouderszetels, was het Schiedamse college terugge bracht tot burgemeester en de wethou ders mr. van Bochove en mr. van Kin deren, die gezamenlijk dus alle porte feuilles moeten beheren. De wethouders Sabel en van Schooneveld zijn beiden met ziekteverlof. De agenda bracht ove rigens geen zware discussiepunten en het grootste aantal zaken ging onder de hamer door. Bij het voorstel van B. en W. om de Centrale Schoolbibliotheek in die zin uit te breiden, dat ook de derde klassen der openbare en bijzondere scholen voor g.l.o. daarvan gebruik zullen maken, sprak de heer Kuiper CProt. Schiedam) zijn waardering uit jegens dit voorstel, ook omdat dit geen financiële konse- kwenties heeft en reeds met inschake ling van de derde klas rekening werd gehouden bij invoering der regeling. „Refeeren is vooruitzien", zo constateer- de hij. „Het is domweg een financiële meevaller", weersprak wethouder van Bochoven in deze aangelegenheid. Bijstandsnormen De nota van B. en W. inzake de nor men voor de bijstandsverlening ingevol ge de Bijstandswet deed de heer Simons verklaren blij te zijn, dat de normen nu zijn opgetrokken, omdat er daarom trent enige ongerustheid bestond Hierdoor zijn de normen aangepast bij die van de gemeenten in onze omgeving. Het was tot dusver een wat onduidelijk beleid, zo meende spreker, als gevolg van het verschil in de normen. Wel verzocht spreker om ruime publicatie en op duidelijke wijze. Wethouder van Bochoven deelde mee, dat met Rotter dam en Vlaardingen omtrent deze aan gelegenheid overleg is gepleegd en spr. hoopte, dat de Commissie van Bijstand overleg zal plegen met B. en W„ ten einde de regeling zo goed mogelijk te stellen van B. en W. zoals reeds ver meld akkoord. Voor verbetering der speelplaats aan de Verveenschool, werd f17.000 toege- Voor de overgang op aardgas, werd een krediet van f3.800.000 verleend. Voorzieningen zullen worden getroffen aan het honkbalveld van „Schiedam" waarvoor f4000 werd toegestaan BrtUant schitterend bezit van Andel BLANC Het Belgische frituurvet, etearlnevrlj VRAAG UW WINKELIER Diepvriesverpaldttng met GRATIS SPELDJE REPARATIES 20-karaats gouden kroon njjj U kun» er op wachten INSTITUUT DENTILIA Hoogstraat 40 - K'dam Tel. 010-126010 Trams 1-2-3-4-S - 10-16-17. en bussen SI - 34.

De Havenloods | 1966 | | pagina 1