J rmck L_r Carlino's stemmen-collage facet van modern toneel TII ln museum Boymans werd talentvol gemusiceerd Concertseizoen begint oktober met uitvoering Landré's strijkkwartet Verdienstelijke uitvoering van Johannes Passion WASAUTOMAAT „CONCERTO ROTTERDAM" voor symfonie-orkest en jazz-combo Deze week in de bioscopen DOMANIALE KOLENHANDEL TEL. 231625 DE HAVENLOODS»DONDERDAG 31 MAART 1966 TVE TONEELGROEP iSTULIO heef: zijn 1 serie voorstellingen in De Lantaren Welk merk? Welk type? Welke prijs? Vraag de volledige brochure var alle wasautomaten van het Con sumenten Voorlichtingsbureau. Onderstaande bon invullen en opplakken op briefkaart of in ge sloten enveloppe zenden aan: Conaumenten voorlichtings bureau (C.V.B.) Postbus 207 Dordrecht. EERSTE CONCERTEN IN DE DOELEN voofsteUimgegi in De Lantaren besloten met een op-Voering vain Tele- maehus Clay van de 33-jarige Ameri kaanss schrijver Lewis John Carlino. Een callage van stemmen en geluide: heeft Carlino zijn werk stuk genoemd. Een betere aanduiding van zijin werk is nau welijks te geven. Te- lamachus Clay is ze ker qua vorm geen toneelstuk in de nog altijd traditionele zin van ..gespeelde ver telling". Een collage van •temmen en gelukten: dtat wil zeggen dat het gebeuren op het toneel op dé toe schouwer afkamt, zoals iaën concert op de luisteraar. En zoals het in een concert niet van essentiële betekenis is enkele noten te missen, zo ia het.in dit toneel werk niet belangrijk een enkel woord niiet Of nauwelijks te veratjaan. Het ge beuren wordt bepaald door liet ritme waarin het plaats vinlnt, door de .ver springing" van stemmen, gezichten en gebeurtenissen. (Hierin hpeft overig-ene geen excuus gevonden te wtorden voor het veelvuldig onverstaanbaar zijn van de Studio-acteursjIn -het rft-me wordt de toeschouwer opgenomen. gevangen", deel uitmakend van de -haapidelln.g. Telëmachus Clay is in feite een heel simpel verhaaltje. Het gaat over een 20-jarige jongen v.an die naam. een be ginnend schrij-ver, geboren in de pro vincie. die met zijn eerste werkstuk Hol lywood wil veroveren. Idealistisch en Yashica Half 17 Rapid Probleemloos fotograferen door: half automatische belichtingsregeling - bij zonder handig Rapid film inleggen - prettige zoeker, waarin afstandinstel ling en de belichting afleesbaar is - zeer lichtsterke 1,7 lens en een onge lofelijke prijs. bijRINCK ven3t275£ voor....„f li 137,50 (compleet met tas) RINCK FILM Noook leverbaar in 17 Din. n Spteciale prijs Oi- RINCK ik 1.50 3 >r4.25 25 FILIALEN IN NEDERLAND zo ni.iAL.ei N. Binnenweg Oude Binnenwi Coolsingel 52 Lijnbaan 24 Zuidplein 86 Peppelweg 60 a 251-253 Tel. 25 98 55 :g 117 Tel. 13 56 63 Tel. 13 83 44 Tel. 1168 56 Tel. 27 95 50 Tel. 18 93 42 Tel. 20 04 46 CENTRAAL: The bridge on the river Kwai. 14 .1. OOO CINEAC-Beurs: Slavinnen der liefde, 14 J- O Wilde pracht, a.l. (zo. 11 uur) CINERAMA: Battle of the Bulge, 18 j. (prol.) OOO COLOSSEUM: The War Lord, 14 j. (vr. t/m wo.j OO Ali Ba-ba en de 40 rovers, a.l. (za. zo. CORSO: The sound (prol OOO r GRAND: Thunderball, 14 j OOO HARMONIE: Laatste due' ■- 18 j. (do. t/m zo.) OOO Waar J- Gun Hl-U, - vdd rfde schande ik-end, 18 J. (prol.) OOO LUMIERE: De man me 14 j (prol.) OO LUXOR: Derek Flint (proi.) 14 j OO METRO: Geheime opdr t klas-6e dan OO REX: Eddie n STUDIO '62: Mary'Popptns, a.l. (prol. OOO THALIA: Viva Maria, 14 j. (prol OOO r 't VENSTER: The ,,L" shaped room, 18 1 OOO VICTORIA: 18 j. OO We zien z< hoopvol gestemd maaikt hij kennis mei onze wereld- hard. cynisch, koud. zond-er mededogen. Zijn verhaal raakt hij niet kwijt. Maar zijn zwerftocht is meer da i een reis door de wereld; hij is ook op zoek naar zich/elf. Carlino heeft liet bij deze aanduidingen gelaten. Aam het slot van zijn stuk trekt Telemachus verder de wereld in. omdat hij zichzelf nog niet heeft gever. en. Een simpel gegeven. Geschetst eChter in kleu. ren. die de toeschouwer overrompelen. Gespeeld itn het tempo vam de beu'-gene ratie. Carlino heeft zijn t-iein acteurs op bar krukken laten plaatsnemen. Voor hen zit acteur nummer elf. enerzijds vertel ler. anderzijds medespeler in het leven van de hoofdfiguur. Het voetlicht is ver vangen Joor een batterij schijnwerpers, waarvan er telkens twee aa-n-springeii als één van de acteurs of aclriceis iets heeft te zeggen. Dan is er alleen de stem om van d-it eenvoudige verhaa-l toneel te ma-ken. Regisseur Kees van Iersel heeft 'er met zijn Studio-spelpfs meeslepend tor.eel van gemaakt In de eerste plaats hielden zij het adembenemende tempo tot het laatste woord vol; in de tweede plaats wisten zij met de summiere middelen van slem en licht e-em werkelijkheid op te bouwen, die suggereerde d-at wat er gezegd werd zich op dat moment voor onze ogen afspeelde. Het sterkst onderging ik dit wonderlijke effect i-n de bevallingsscène. waarin de angst en de paniek van de jonge moeder en de zakelijke aanwijzingen van de dok ter een spaln-n-in.g opriepen, waaraan brede, plastische gebaren slechts afbreuk gedaan zouden hebben. Hoewel niemand bewoog werd hier toneel betreven yan opzienba rende zeggingskracht.. Rollen, waren er rollen? Ja en nee. Het gezelschap vervulde als geheel de ene rol die Carlino heeft geschreven. En zo er al afzonderlijke prestaties te noemen zijn komt da-; door de tekst die de schrijver aam enkele va-n zijn „objecten" in de collage meegaf. Dan .moet in -dé eenste plaats worden genoemd Dore Smit. die de bevallingsscène een zo verhevigde wer. kelijkheid meegaf. Henk van Ulsen over tuigde sterk als de argeloze -naïeve Tele machus. Frans Vorstma-n leverde een prachtige bijdrage als de verteller en de profeet uit de dope-scène. Carlino heeft zeker een mooi stuk - geschreven. «ander ongeloofwaardige diepzinnigheden, maar met niet te ver geten zinnen. Dat hij in Nederland een regisseur als Kees vam Iersel kreeg, mag hem dankbaar stem-men: een groot deel van de grandioze kracht van d'e voorstel- B-14 organiseert >veer top jazzconcert Onder het motto ..Topjazz uit Ame rika in B-14" organiseert ,,B-14" op za terdag 2 april wederom een topjazzcon- cert in gebouw Do Heuvel. Laure-ns- plaats 5. Hieraan werken mee: de Ame rikaanse tenorsaxofonist Booker Ervin en de Duitse drummer Claus Weiss Aan het combo, dat voor deze gelegenheid werd geformeerd zullen verder mede werken; pianist Rob Franken en bassist Rob Langereis. Tevens staat een optreden van de ..Dixieland-Seven" op het programma, zodat ook de oude stijl-liefhebbers aan hun trekken zullen komen. De AVRO vond dit concert dermate belangrijk, dat zij opnamen zullen maken. Aanvang 20 uur, toegangsprijs f 3,50 per persoon. zijn op 25 mei, 1. 8, 15, 22 juni en 6' juli een zestal concerten geprojecteerd, waaraan bui ten het R. Pb. O., medewerken het Con certgebouworkest o.l.v. Bernard Haitink. het Berliner Philharmonisches Orches- ter o.l.v. Herbert, von Karajan, en het Orchesier der Südwestfunk. o.l.v. Ernest Bour. Het R. Pb. O. wordt geleid door Franz-Paul Decker en Eduard Flipse. Buiten solisten als Bernard Kruysen. bariton Hans Richter Haaser. piano. El- ly Ameling, sopraan. Aafje Heynis. alt. Henryk Szeryng. viool. Maria Stader. sopraan, Marga Hoeffgen, alt. John van Kesteren, tenor, en Derrik Olsen. bas. werken ook mede het Philharmonisch Koor „Toonkunst", het Toonkunstkoor Amsterdam en het Nederlands Symfo nisch Koor. Naast het gangbare klassieke en mo derne repertoire worden uitgevoerd: als wereldpremière de Missa Hispanica van Michael Haydn, verder Impromptus van Fortner, Sonate voor cello en orkest van Penderecki en vele andere novitei ten. De abonnementsprijzen voor deze zes concerten variëren van f 25,- tot f 55 te verhogen met f 3 voor vaste plaats worden bigge ling moet op zijn con schreven Ondertussen mogen we Studio dank baar zijn dit jaar opnieuw naar De Lan taren en zijn gebrekkige accommodatie te zijn gekomen om de Maasstad te laten kennismaken met de vele facetten van modern toneel. Zonder S'-udio zouden we daarvan zo goed als verstoken blijven. Liefdes loze les N.V. SCHIEHAVENWEG ?4 NW. BINNENWEG 127 Buiten deze serie zijn voorts vermeld een promenadeconcert door het R.Ph.O. op 21 mei en een herhaling daarvan op 22 mei voor de arbeiders, die aan de bouw van De Doelen hebben medege werkt. Voor de vele Spanjaarden onder hen zijn in het programma Spaanse werken van Manuel de Falla en twee fragmenten uit de Spaanse opera Car men van Bizet opgenomen Een bijzondere attractie is het, concert op 20 juni. waarop onder de titel. „Con cert 'fill'' moderne werken zullen wor den uitgevoerd, w.o. het „Concerto Rot- Overtreft ALLEN en ALLÉS met H Grootste keus en laagste prijzen. PASCALWEG Lombardijeii B des loze les" op de planken gezet. Een sprankelend spel, hoewel het tempo van. Centrum wel èinige afbreuk deed aan de dartele speelsheid, die de tekst ken merkt. Het is een gekke draaksteker ij met het modieuze n zijn lief- deageschiedëi.ils af. de toeschouwer aich graag ge wonnen geeft. Er werd goed gespeeld. Het meest op vallende was Ton van Duin-ho-ve-n, die zich een zeer mooie kop had gegrimeerd en een zeer wonderlijke wijze van lopen haf aangemeten. Een prachtige karika tuur, waardoor de voorstelling veel aan glans won. JAN HEIN DE GROOT de Aula vari Museum Boy- L mans van Beuningen een vrij grote belüngstelling voor het recital van de mezzosopraan Maria Rondèl, de violiste Vera Beths en de pianiste Tonnie Peper kamp. Het programma was gewijd aan liederen van Mahler. Britten. Frangaix en Bartók en aan Sonates van Handel en Schumann. Hoewel de fraai Wlinkeryle mezzo-so- praan van Maria Rondèl nog aan warm te en sonoriteit kan winnen, bereikte deze jonge zanaeres, vooral in de vier liederen van Mahler momenten van een ontroerende en innig doorleefde voordracht. En d let al minder beke-, -ie liederen in volkstoon van Britten werden KAMERMUZIEKVERENIGING VERHUIST NAAR DE JN maart 1907 werd door de heren Joh. C. Visser, L. Jacobson, L. Schnitzer en mr. P. J. van Wijn gaarden de volgende oproep ge daan: „Het Parijsch Strijk-Kwartet geeft 11 Maart in de kleine zaal van het Concertgebouw te Amster dam eene uitvoering. Verder zul len er Concerten gegeven worden te Den Haag, Leiden, Arnhem, Deventer en Hengelo. Dit berichtje kwam dezer dagen in de bladen voor; hoe beschamend voor Rot terdam, eertijds het middelpunt van het muzikale leven in Neder land Wat kan daarvan de oor zaak zijn? Toch niet verminderde liefde voor een der edelste uitingen op muzikaal gebied? Ondergetee- Keoden willen deze vraag niet onderzoeken, maar hebben zich daartoe vereenigd tot oprichting eener Kamermuziekvereeniging, die gedurende het winterseizoen minstens vier uitvoeringen zal geven, waarin het beste zal ge boden worden wat op het gebied van kamermuziek te krijgen is." De reactie op deze circulaire was ver rassend: de Kamermuziekvereeniging werd een feit en reeds op 14 november 1907 kon in de Groote Zaal van het Nut aan de Oppert worden gestart met het Parijsche Strijkkwartet, bestaande uit Maurice Hayot, le viool, Luicien André, 2e viool, J. Denayer, altviool, en Jos. Salmon, violoncel. Sedertdien zijn er door de Kamermuziekvereeniging Rot terdam honderden strijkkwartet-avonden georganiseerd die in de culturele behoef te voorzien van een groot deel van mu- ziekminnend Rotterdam. Het bombardement 'in mei 1940, waar aan ook de Nutszaal ten offer is geval len. maakte een abrupt einde aan de relatie van de Kamermuziekvereeniging met deze intieme concertzaal. De con certen werden vanal 17 november 1940 voortgezet in de njda van Museum Boy mans-van Beuningen. De heer Verbon. me sedert 1922 als ad ministrateur aan de Kamermuziekveree niging verbonden is. weet over haar ont wikkeling en wederwaardigheden wel het. een en ander te vertellen. Met zijn enorm geheugen, waarmee hij de verhalen en gebeurtenissen uit de mouw weet te schudden, vertelt hij honderd uit over hoogtepunten en ook spannende situaties, die de Kamermuziekvereeniging in de loop van de 59 jaren van haar be staan heeft gekend. Tot één van de hoog tepunten rekent de heer Verbon het ini tiatief tot uitvoering van alle strijkkwar tetten van Bartok door het Hongaarse Vegh-Kwartet, welke op 1 en 3 april 1954 heeft plaats gevonden. Een muzika le gebeurtenis van de eerste rang in onze stad Rotterdam. Maar ook ontbrak het niet aan grappi ge situaties met de nodige spanningen. Zo gebeurde het eens, dat de leden van het Paganini-Kwartet de aanvangstijd van hun concert totaal vergeten waren. Informerend bij de V.V.V. hoorden zij dat het concert 's avonds 8 uur zou aan vangen. Terwijl de aanwezigen in de vol le aula 's middags tevergeefs op het Pu- ganini-kwartet zaten te wachten, waren de heren vanuit hun hotel de stad inge gaan om rustig de etalages te bekijken. Het bestuur besloot voorlopig met de pauze te beginnen. Onderwijl doorkruis te één der bestuurders de gehele bin nenstad. Op het punt staande de speur tocht naar de vermiste kwartetspelers op te geven, zag hij hen tot zijn grote verrassing en opluchting rustig slente rend op de Coolsingel. In allerijl werden zij in de auto meegenomen en zo konden zij nog, hoewel ruim een half uur over tijd. in hun reiscostuum het concert be ginnen. Dit gebeurde in oktober 1953. Concertseizoen '66-67 De Rotterdamse Kunststichting heeft aan Guillaume Landré de opdracht ge geven ter gelegenheid van de opening van De Doelen op 18 mei a.s. een strijk kwartet te componeren, dat door het Nederlands Strijkkwartet onder auspi ciën van de Kamermuziekvereeniging Kleine zaal van De Doelen. zou worden uitgevoerd. Door ziekte van de aanvoerder, de heer Nap de Klijn, gaat deze uitvoering echter niet door. De ze is nu uitgesteld tot het openingscon cert van de kamermuziekserie 1966-1967 die. in tegenstelling tot de gebruikelijke zondagmiddag- en dinsdagavondconcer ten, in De Doelen uitsluitend op dinsdag avond zal worden gegeven. Het zal de vereniging moeilijk vallen van de ver trouwde en intieme sfeer van Boymans, afscheid te nemen, maar men hoopt die zelfde sfeer in de nieuwe kamermuziek zaal van De Doelen terug te vinden. Ln wat het nieuwe concerlseizoen be treft: dit zal in oktober 1966 door het Ne derlands Strijkkwartet worden geopend dat het nieuwe strijkkwartet van Landré ten doop zal houden. Verder zullen in het nieuwe concertseizoen medewerken: het Vlach-Kwartet (november), het Wiener Streichquartett (december), het Allegri- Kwartet (januari 1967). het Tel-Aviv-- Kwartet (februari 1967) en het Dekany- Kwartet (maart 1967), waaraan de solo altviolist van het R.Ph.O., de heer Tho mas Lorand zal medewerken. gevol g f door Cinq Poèmes de Charles d' Orleans van Jean Frangaix. waar van de Franse dictie in de vertolking geprononceerd had mogen ndèl besloot haar pr achttal Hongaarse v deren, die zij in de landstaal zong Men mag bewondering hebben voor de fijn zinnige verklanking van deze liederen, de dl or 1st van Ha'C i-istiek coloriet op de geleid. Ook in Mahler wist Hajdu de milde weemoed der eerste drie liederen en het uitbundig „Wer hat dies Lied- lein erdacht" in een fraai klank-e wicht m?' de voca'.j voordracht te bi gen. Minder geslaagd was zijn begelei ding der Franse liederen, waarin door zijn wat dominerend spel en het niet aan voelen der Franse klanksfeer de houding stem en begeleiding wat evenwichtig uitviel. Na de pauze hoorden we de violiste Vera Beths (19) en de pianiste Tonnie Peperkamp (21) in de Sonate in D. op. 1, no 13 van Handel en de Sonate in a. op. 105 van Schumann. Beiden toon- den een natuurlijke aanleg voor hun in strument. De violiste verraste door een irtnemende stokvoering en techniek. Haar toonvorming zal echter aan warm te winnen, indien zij haar neiging tot te kort en te snel vibreren weet af te leren. Na Handel volgde Schumann's Sonate, waarin het muzikale spel van beide solisten nog werd ondersteund door een grote expressiviteit en benade ring der romantische sfeer van deze he- laes te wei'-iig gespeelde muziek. Dat was knap musiceren, vooral van de pianiste Tonnie Peperkamp" De toehoorders toonden zich na afloop zeer geestdriftig. I. E. Jiampï Tere Babyderm-zeep Scapino Ballet danst in Schouwburg Het Scapino Ballet zal zondag 3 april 's> middags om 2 uur in de Rotterdamse Schouwburg een voorstelling geven van ,,Het meisje met de zwavelstokjes" en ..Straatspelletjes". Het Scapino Ballet staat onder artistieke leiding van Hans Snoek. De choreograaf van Scapino, Jan Re bel, maakte het eerste ballet naar het ge lijknamige sprookje van Hans Christiaan Andersen op muziek van Julius Steffaro en Ton Dissevelt. De rijk uitgevoerde de- kors en kostuums zijn van Hans van Norden. Straatspelletjes. werd ter gele genheid van Scapino's 20-jarig bestaan ingestudeerd door de Engelse choreo graaf Walter Gore: kinderen zien ln dit ballet hun eigen spelletjes in dansvorm terug. Jurriaan Andriessen terdam" voor symfonie-orkest en jazz combo van Jurriaan Andriessen. Boven dien zijn in voorbereiding een tienereve nement (juni), een jazzconcert (juli en het optreden van het Circus van Peking (27 juni). Voor de kleine zaal is de medewer king reeds verzekerd van het Neder lands Kamer Orkest en -Koor. het Beaux Arts-trio, het Rijnmond Blaaskyvintet en van de solisten Stefan Askenase, piano, en Heiman Krebbers-Marinus Flipse (viool-piano). Vele Rotterdamse koren als het Shell-koor, het R.E.T.-Mannenkoor, de Politieharmonie „Hermandadhet Kra- lings Vrouwenkoor met het Rotte's Man nenkoor hebben al beslag gelegd op de grote concertzaal, terwijl ook de Kamer- muziekvereeniigirag Rotterdam voor het seizoen 1966-1967 haar concerten van de Aula van Museum Boymans-van Beunin gen naar De Doelen zal verplaatsen. En wat de congressen betreft: voor de maanden april t.e.m. 31 december zijn er reeds een 31-tal geboekt, met een totaal van ca. 28.500 bezoekers, zodat de opening van de Congres- en Concert zaal De Doelen reeds spectaculaire spaar... door nu te kopen Voor nu of voor de vacantie... voor in de slaapkamer of op reis... morgen begint de ver koop van complete toilette reis-sets voor een onvoorstel baar lage prijs. Vijfdelige sets, bestaande uit Lingerie-tas, toilette-tas met soufflé 24 cm groot, beugel make-up tas, kousenrol voor 4 paar kousen en haarzakje. De totale waarde van deze luxe set is precies uitgerekend 5.85... maar morgen koopt U deze luxe voor nog géén twee Toiletl Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze complete 5-delige tol- lette-sets van fleurig bedrukt plastic tn zeer luxueuze fantasie bioemdessins, Géén Ut. of schrift, best. VVELKOMDIKNST Zondag 3 april ln de Statensingeikerk Aanvang 5 uur des middags. Spreker: dr. K. J. Kraan. Onderwerp: „Offeren is een vreugde' Medewerking: Meisjeskoor, trompet en orgel. Zieken en bejaarden kunnen 120806 bellen, waarop de gehele dienst bij hen thuis via een bandrecorder kan worden afgedraaid. Qe door Piet van den Kerkhoff tot een traditie gemaakte uitvoering van de Johannes Passion door de Kon. Chr. Oratorium Ver. ..Halleluja" vond voor een vrij talrijk publiek wederom plaats in de Koninginnekerk. Over de verrich tingen van dit gedisciplineerde koor val len weinig nieuwe gezichtspunten in de uitvoering van dit machtige en tegelijk fel realistische kunstwerk van Bach te vermelden. De fraaie, genuanceerde uit voeringsstijl van Hallelujagarandeer de ook ditmaal een muzikale en boei ende vertolking met geen enkele inzin king. De solistenbezetting kweet zich be kwaam van haar taak Gerard Honig heeft de moeilijke partil van de evan gelist. heoeiend en onderhoudend zij het niet overal intonatie-vast gezon gen Evenals in vorige jaren wist Ca- rel Willink de partij van Jezus met zijn sonore bas indrukwekkend te zingen. Paul Hameleers heeft met zijn fraai ge- timbreerde tenor, na een onzeker begin vooral in zijn aria no 32 geëxcelleerd. Vo.r Otto Ottens was de moeilijke taak weggelegd de plotseling ziek ge worden Peter de Vos te vervangen. Hij deed dit met zijn lyrisphe tenorale bari ton voortreffelijk Nelly Groenevelt so praan en Watty Krap, alt, hebben ook ditmaal hun aria's zeer expressief ge zongen, uitstekend door de begeleiden de hobo's, fluiten en Cello bijgestaan. De instrumentale partij werd door het R. Ph. O. nogal ongeïnteresseerd ge speeld, wat oorzaak werd van kleine schommelingen in tempi en samenspel. De continu-partijen waren bij Jan van der Meer, clavecimbel en Koos Bons, orgel, in vertrouwde handen, IDO EYLi

De Havenloods | 1966 | | pagina 4