drie <=Pa.a.ó De vrouwen, die op de vroege Paasmorgen het graf van Jezus gaan bezien krijgen drie op drachten mee. Deze drie Paasgeboden luiden een nieuw tijdperk in ze rekenen af met het verleden ze veranderen het heden ze bepalen de toekomst. WEEST NIET BEVREESD Het eerste gebod rekent af met het verleden de vrees mdg plaats maken voor de grote blijd schap. Want Jezus leeft De opgaande zon van de Paasdag zet een nieuwe wereld in gloed. Bij het sterven van Jezus was het donker geworden op Golgotha. Midden op de dag. Gods eerste scheppingswoord „Er zij lichtbrak af. Het licht was er niet meer. De oude wereld lag in donker. Vol vrees verborgen kinderen hun gezicht in de rokken van moeder. Bij het sterven van Jezus was het urenlang stil op Golgotha. Het Woord, dat vlees geworden was, werd stom. Het Woord, waardoor alle dingen geworden waren, was uitgesproken. Zwaar lag het zwijgen van God over de oude wereld. Alle verbindingen tussen hemel en aarde, tussen Hem, die gesproken had, en alle dingen, die door Zijn Woord geworden waren was verbroken. „Mijn God, mijn God, waarom hebt Gij Mij verlaten Bij het sterven van Jezus bloedde de mensheid dood. Bij het sterven van Jezus rekende God af met Zijn schepping, met de oude wereld, met de oude mens. Maarnu, nu de zon opgaat over het lege graf, nu begint God Zijn nieuwe schepping. Het Woord spreekt weer, uit de hemel, en het brengt licht„Weest gij niet be vreesd En er was licht Niets leek veranderd. De bomen niet. En de huizen niet. En de mensen niet. En de dood niet. En toch was alles nieuw. Want het oude was voorbij. De aarde leek dezelfde. Maar God was niet meer dezelfde Hij was aan de nieuwe aarde begonnen. De eerste Adam was niet meer. De tweede Adam was tot leven geroepen. Uit het niets. Uit het graf. Tot het nieuwe leven. Geen oplapwerk. Maar een nieuwe schepping. Geen verbeterde editie mens. Maar een nieuwe mens. Geen ontmoedigd God. Maar een zich verheugende Vader. „Weest niet bevreesd; want ik weet, dat gij Jezus zoekt de gekruisigde. Hij is hier niet, want Hij is opgewekt KOMT EN ZIET Het tweede gebod verandert het heden de uitzichtloos heid maakt plaats voor het perspectief. De vrouwen buigen zich voorover. Ze zien de plaats waar Jezus gelegen heeft. Het graf is leeg. Ze herinneren zich het Woord dat Hij gesproken heeft. En, zie, Jezus kwam haar tegemoet en zeide „Weest gegroet En met deze ontmoeting en met deze groet vanuit het nieuwe begin van God buigt zich het heden om. Niet langer beklemt hetzoals hij ...ook wij Niet langer geldt zoals Jezus geboren is, zo worden ook wij geboren zoals Jezus geleden heeft, zo moeten ook wij lijden zoals Jezus gestorven is, zo zullen ook wij sterven. Overwonnen is deze dwangmatigheid. omdat Jezus de dood overwon, daarom zullen Iwij met Hem leven omdat Jezus het leven nam, daarom zijn Iwij vol goede moed omdat Jezus de demon overwon, daarom verwach- ten wij een nieuwe hemel en een nieuwe aarde Daarom naderen de vrouwen Jezus, die hen tegemoet kwam, en zij grepen Zijn voeten en aanbaden Hem. GAAT EN ZEGT! Het derde gebod bepaalt de toekomstde Kerk heeft weer een bood schap Jezus Leeft „Gaat terstond op weg en zegt het zijn leerlingenbeveelt de bood schapper uit het Evangelie, de Goede Tijding. „Gaat heen en bericht mijn broederszegt de Heer ^ZieitJneJr Cirkfen °m he,Keigen »ik"> om het eigen belang, om het eigen lot. Maar uitwaaieren! Naar de broeders! Naar de naaste Naar de uitersten der aardeGeen ontmoeting van de levende Heer is in de Bijbel te vinden die niet het egoïsme en de clan-gedachte doorbreekt. De vrouwen hebben dit derde Paasgebod begrepen. Ook de leerlingen van Jezus. Die eerste week, waarin zoveel te denken was, zoveel te doen, zoveel te plannen, vermeldt maar één daadThomas, die zich afgezonderd en afgesloten had van de andere leerlingen, werd qezocht en gevonden. Die eerste jaren, waarin zoveel behoefte was aan zelfbescherming, aan consolidatie, aan veiligstelling ze vermeldden maar één streven he bericht van de opstanding van Jezus Christus werd in de wereld uit gebazuind. Want als het verleden heeft afgedaan, en als het heden is omgebogen, wie zal dan over Gods toekomst kunnen zwijgen! „Laat na de sabbat, tegen het aanbreken van de eerste dag der week, ging Maria van Mag- dalena en de andere Maria het graf bezien. En zie, er kwam een grote aardbeving, want een engel des Heren daalde uit de hemel en kwam nader, en hij wentelde de steen weg en zette zich daarop. Zijn uiterlijk was als kleding wit als sneeuw. En de bewakers werden door vree» voor hem bevangen en zij werden als doden. de engel antwoordde ei tot de vrouwen: „Weest liet bevreesd, want ik weet, gij Jezns zoekt, de ge- isigde. Hij is bier niet, "*j is opgewekt, gelijk Hij gezegd heeft; komt, ziet de plaats, waar Hij gelegen heeft. En gaat terstond op weg ril zegt Zijn discipelen, dat Hij is opgewekt uit de doden. En zie, Hij gaat U voor naar daar zult gij Hem zien. Zie, ik heb het u gezegd. En zij gingen van het graf, n grote blijdschap, bevreesd, bericht mijn broeders, dat zij naar Galil daar zullen zij Mij

De Havenloods | 1966 | | pagina 13