De bisschop en zijn kerk in 'S PIANO Duizenden jongeren naar Paasappèl in Den Haag Uitslag Boekenpuzzel Eeuwenoude orthodoxe traditie springlevend ulTBEIJERSE Wi verkopen n schotels, Rotterdam, (Vert,) Schiedam tel. 1227 66. GOES-AMS HILVERSUM - HAARLEM spaar... door nu te kopen iKD'AG 7 APRIL I Tijdelijke voortzetting van onze grandióze INRUILAKTIE Bij aankoop van een nieuw T.V.- toestel o.a. Philips - Erres - Tele- funken - Grundig enz. geven wij ONGEZIEN 275,VOOR UW OUDE T V. 59 cm grootbeeld, luxueuze edel- houten kast, ontvangst Ned. 1, 2 en straks ook 3. Automatische syn chronisatie en moderne frontale bediening. MODELLEN 1966 b.v. Philips 998,- ongezien voor uw oude T.V. 275,- U betaalt slechts 723,- Kontant of desgewenst 10,- p/week We geven ONGEZIEN 25,Voor uw oude stofzuiger bij aankoop van het nieuwste Philips Ketelmodel 169,-- Enorme zuigkracht 5 lite; stofinhoud Moderne voetschake laar Speciaal voor plaatsing op trappen. 1) D Dorp aan de rivier; 2) E Eline Vere; 3) L Letje; 4) E Een Alpenroman; 5) N Nog pas gisteren; 6) T Terugkeer tot Thera; 7) E Er gebeurt nooit iets; 8) K Kort Amerikaans; 9) O Oude mensen: 10) M Mensen zonder geld; 11) T Twintig ramen aan de straat; 12) V Vrouw en vriend: 13) A Aren lezen achter de maaiers; 14) N Noorderlicht; 15) V Van vrijheid en dood; 16) E Een blauwe maandag op aarde; 17) R Rennen zonder riöhtiriig. De dichtregel is: De lente komt van ver... (Uit ,,Mei" van Herman Gorter). een Rotterdamse zijstraat E® IS MOEILIJK een groter contrast denkbaar dan tussen de een voudige kamer onder de kap van een oud huis aan de Persijnstraat en het ambt van de man die deze kamer bewoont. Slechts een klein huisaltaar en enige ikonen duiden op wat die lange, schrale man in een zwarte pij vertegenwoordigt. Bisschop Dionissios van de Russisch Ortho doxe Kerk woont niet in een bisschoppelijk paleis en alleen wat foto's herinneren aan de luister van een kerkelijk hoogwaardigheidsbekleder. Nog maar enkele weken geleden is de voormalige archimandriet in het ten noorden van Moskou gelegen klooster van de Heilige Sergius door Alexis, patriarch van Moskou, tot hulpbisschop van België en Nederland gewüd. Vreemd steekt de eenvoud van de kamer en die van de monnik af tegen de byzantijnse pracht en praal die hem omringde toen hij in het verre Rusland bisschap werd. Het moet voor Dionissios een bijzon- dere ervaring geweest zyn daar in Moskou, na bijna vijftig jaar op vreemde bodem te hebben geleefd, Rusland weer te zien. Meer nog zal hy bewogen geweest zijn door de aanraking met een duizenden jaren oude traditie temidden van het twintigste eeuwse Sovjet-rijk. De Russische Orthodoxe Kerk telt nog altijd miljoenen gelovigen en hoewel de kerk geen missie bedrijft, heeft zij op vele plaatsen in de wereld haar „buiten posten". Een van deze standplaatsen is Rotterdam, waar bisschop Dionissios in zij-n. kleine kapel regelmatige diensten volgens de eeüwèn-oude ritus van zijn kerk leidt. De directe parochie is maar klein, maar zijn ambtsgebied strekt zich uit over geheel België en Nederland. Me nigeen vraagt zich af, hoe deze altijd wat mystiek en exotisch aandoende kerk in het nuchtere, calvanistische Nederland is terecht gekomen. Ook de verbinding met de Sowj et-Unie is velen niet duide lijk. Bisschop Dionissios heeft er ons aan de vooravond van Pasen het centrale feest voor Orthodox Rusland iets van verteld. En dan blijkt in deze eenvoudige priester en mysticus een groot en ook in de Sowj et-Unie nog fel levend geloof vertegenwoordigd. Een rijke christelijke traditie ook, die door de Orthodoxe Kerk herleid wordt tot Christus en zijn aposte- Sinds tsaar Peter cpSAAR Peter de Grote die, zoals men -*• zich nog uit de vaderlandse geschie denis herinnert, naar Nederland kwam om de scheepsbouw te leren, bracht ook TTET PAASAPPèL dat reeds driemaal AA in Utrecht plaats vond, zal dit jaar gehouden worden in de Houtrusthallen te Den Haag. Deze massale bijeenkomst waar dit jaar ongeveer 3000 jongeren verwacht worden is vastgesteld voor de tweede paasdag (11 april) en begint om 11 uur. Des middags zijn er diensten om half twee en kwart over driq Als bijzonderheid vermeldt het pro gramma voor Paasappèl 1966 een forum. De organisatoren achten het van groot belang dat op de vragen, die bij de jon geren leven, ingegaan wordt én dat op recht gezocht wordt naar duidelijke ant woorden. De forumleden zullen ingaan op de problemen, welke voortvloeien uit de confrontatie van het geloof in Jezus èn het moderne leven. Bijzondere aandacht krijgen de conflict-situaties: moderne li teratuur, het sexuele gedrag, de provo cerende jeugd e.d. Daarnaast zal ingegaan worden op de vraag wat kerk èn zending voor de jeugd van vandaag nog betekenen of te beteke nen hebben. Het forum staat onder lei ding van ds. G. A. Brucks, directeur van Youth for Christ Nederland, één van de vier jeugdbewegingen die dit Paasappèl organiseren. Vier jeugdbewegingen zetten zich te zamen in voor dit vierde Paasappèl. Dit mag een teken zijn van het verlangen van de jeugd naar samengaan èn samen doen, juist in zaken van groot belang. Het is van het grootste belang dat ook dit jaar het appèl van Pasen: „De Heer is waarlijk opgestaan!" wordt gehoord. Jong Nederland voor Christus (JNVC) Verdieping en Activering (V en A), de jongeren van de Nederlandse Christelijke Gemeenschapsbond en Youth for Christ hebben dit met elkaar leren inzien en roepen daarom alle jongeren, of zij behoren tot een kerkgenootschap óf ner gens mee verbonden willen zijn, om op tweede paasdag in de Houtrusthallen aan wezig te zijn. Ook vanuit Rotterdam worden bustoch ten georganiseerd: inlichtingen en opga ven bij H. W. Cornelder, Randweg 102, Rotterdam. Tel. 191480. Het centrale thema van dit Paasappèl zal zijn: „Jezus Christus, opgewekt uit de doden! Er is geen andere naam waar door wij behouden moeten worden". Sprekers over dit onderwerp zijn de evan gelisten J. van Veen en Sidney S. Wilson. Voor een afwisselend programma zorgen o.a. de „Spiritual Singers", een koor van 35 personen, dat negro-sprituals ten ge hore brengt en het „Gospel-Trio". De sa menzang leid); Hans van der Steen. Ee»i interessant aspect van deze dag is de deelname van zeer vele zendingsge nootschappen. Gezamenlijk geven zij in de pauzes tussen de samenkomsten een inzicht van wat er vandaag aan de dag over de gehele wereld wordt gedaan voor de uitbreiding van het Evangelie. Het Nederlands Bijbelgenootschap is daar aanwezig, evenals de Africa Inland Mission, de Zendingsraad en de Autozen ding in Nederland. Zij èn de anderen weten zich verbonden in hetzelfde werk en hopen velen iets te kunnen laten zien van deze fascinerende, maar ook zo veel eisende arbeid. Al met al belooft ook dit Paasappèl een waar feest te worden een feest van jongeren! Velen hebben zich in de afge lopen maanden reeds ingezet om ande ren uit te nodigen mee te gaan en zij zien echt naar deze dag uit. 11 april zul- i len zij elkaar ontmoeten en zullen zij met elkaar het lied inzetten: Hij leeft, ik weet dat mijn Verlosser leeft: zijn religie mee. In Amsterdam werd een grieks-orthodoxe parochie gesticht, die door de Russische keizerlijke regering gesubsidieerd werd. Waarschijnlijk was deze parochie hoofdzakelijk voor zeelie den. Later richtte Anna Paulowna een kapel in aan de Oud-Scheveningseweg in Den Haag en niet lang voor de eerste wereld oorlog uitbrak bestonden bij het Russi sche gezantschap in ons land plannen voor de bouw van een kerk. te bouwen in de nabijheid van de plaats waar nu het Vredespaleis staat. De eerste wereld oorlog en de Russische revolutie in 1917 doorkruisten dit plan en, in de illusie dat de revolutie niet van blijvende aard zou zijn, werden de bijeengebrachte gelden voor de kerkbouw besteed aan de levens behoeften van de in ons land aanwezige ballingen en emigranten. Toen duidelijk werd dat het nieuwe regime in Rusland zou aanblijven, moest de voor de kerk bouw bestemde grond worden verkocht Later wist de thans reeds dertig jaar in ons land gevestigde Dianissios de door Anna Paulowna verzamelde kerk schatten te behouden en onder zijn lei ding werd in de Haagse Obrechtstraat een kerkruimte gejtifch; De leden van de Russische Orthodoxe Kerk in Nederland waren .oorspronkelijk mensen van de Russische ambassade, Griekse zeelieden en handelsmensen. Na de eerste wereldoorlog nam het aantal emigranten natuurlijk toen en ook uit Duitse krijgsgevangenschap gevluchte Russische soldaten voegden zich in ons land bij deze kerk. Bisschop Dianissios, die in 1911 te Sebastopol als zoon van een officier van de keizerlijke marine werd geboren (burgernaam" Michaël Loukine) vluchtte in 1918 als onwetend kind met zijn ouder op een vlooteskader naar Constantinopel. Na dit avontuur ont ving hij in Parijs zijn middelbare oplei ding en studeerde hij theologie. In 1936 werd hij door.het patriarchaat van Con stantinopel naar Nederland gezonden. Van de aanvang af heeft Dionissios, tot 1957 in Den Haag en daarna in Rotter dam, de in Nederland verblijvende gelo vigen van zijn kerk geleid De tweede wereldoorlog versterkte het ledental van de kerk met vluchtelingen uit de kampen voor „displaced persons" uit Duitsland en Oostenrijk. Ook Russi sche aaitionaliisten en conservatieven, die zich met de terugtrekkende Duitse legers buiten de Sowj et-grenzen begaven, kwa men Nederland binnen en schaarden zich onder de gelovigen der Russische Ortho doxe Kerk. Grote invloed /YFSCHOON hun aantal niet groot is, aa hebben ook Nederlandse katholieken en protestanten zich in de loop der jaren bij deje kerk aangesloten. Wat de protes tanten betreft zijn dit uitsluitend doople den. De rooms-katholieken die zijn over gegaan naar de Russisch Orthodoxe Kerk m ons land zijn echter mensen die in conflict zijn gekomen met hun eigen kerk en vooral degenen die aanstoot heb ben genomen aan de in de R.K. Kerk heersende onzekerheid. Ook tijdens en na het concilie zijn verschillende katholieken naar de Orthodoxe kerk overgegaan. Deze katholieken waaronder Bene dictijner monniken hebben blijkbaar de ongebroken traditie en de stabiliteit van deze kerk verkozen boven de zozeer in beweging zijindle rooms-katholieke kerk. Bisschop Dionissios legt bij alles dé nadruk op het initiatief, dat in geen ge val van hem of van zijn kerk uitgaat, alle bekende merken service door geheel Nederland maar geheel en al van degenen die een andere kerk verlaten! Er is geen sprake van missie onder de gelovigen van ande re kerken. Wie zich aangetrokken ge voelt tot deze kerk wordt natuurlijk ont vangen, maar naar buiten blijft zij pas sief. De kerk van bisschop Dionissios neemt overigens een merkwaardige plaats in de Sowjet-Unie in. Sedert 1945 is de ver houding tussen Sowjets en de Russisch Orthodoxe Kerk officieel en wettelijk ge regeld. Daarom is het ook mogelijk dat een man als Dionissios thans in Moskou als bisschop is gewijd De grondwettelijk vastgelegd gewetens vrijheid is in de USSR echter een vol komen privézaak. De praktische beleving van het christelijk geloof en de door dit geloof beoogde gemeenschapsvormen zijn moeilijk te realiseren. Waar de kerken geopend zijn, is de belangstelling over weldigend, maar een groot deel van het geloof heeft geen kerkelijke gestalte. Toch behoudt de religiositeit in het Rus sische volk zijn grote invloed en ook on der de jeugd leeft het geloof in Christus krachtig voort. De evangelische opwek kingsbewegingen die thans overal ter we- reld gaande zijn, doortrekken ook Rus land. Al is de positie van de officiële kerk moeilijk, vooral de massale Paas viering toont onmiskenbaar hoe de Or thodoxe kerk ook voor zeer velen onder het communiiömfe opgroeide jongeren een specifieke en unieke heilsfunctie heeft. Het is daarbij typerend, dat verschil lende jongeren een secularisering van geloof en kerk beslist afwijzen an de tra ditionele ritus preferen boven een meer aan de tijdgeest aangepast geloofsbele- Bloemen thuisbezorgd ƒ0.50 extra Met ingang van heden zullen de be stellingen van bloemen in Vlaardingen met f 0.50 worden verhoogd. De Vlaar- dingse bloemisten hebben gemeend tot deze verhoging te moeten overgaan, om dat de bloemenbestellingen de laatste tijd aanzienlijk zijn toegenomen. Twee reuzen-containers naar Amerika verscheept Vorige Week zijn aan de Lloydkade twee reusachtige containers naar Ame rika verscheept. Het waren de grootste die ooit in de Rotterdamse haven zijn verwerkt. Beide containers waren der tien meter iang en waren geladen met vijftig ton stukgoed. De containers zijn zo geconstrueerd, dat zij door een eenvoudige handeling van een dubbel wielstel voorzien kunnen worden. Men behoeft er nog slechts een trekker onder te schuiven en men heeft een complete vrachtwagen-combinatie die ..onder meer over de weg gereden kan worden. Het aan boord zetten van een container is eveneens slechts een kwestie van enkele ogenblikken. Modern ballet uit Parijs in Rotterdamse schouwburg De Werkgroep Danskunst heeft de Fransaise Karin Waehner uitgenodigd om iets te laten zien van het werk, waarmee zij sinds enkele jaren bezig is in Parijs. Samen met een aantal me dewerkers zal zij het Rotterdamse pu bliek een ander aspect van de moderne dans tonen. Les Ballets Contemporains, o.l.v. Karin Waehner tredt zondag 17 april om twee uur op in de Rotterdam se Schouwburg Kaarten a f2, f3, f4, f5 en f6 zijn verkrijgbaar vanaf twee dagen voor de voorstelling aan de kassa van de Schouwbtttg, J«U0d£>M£KtQCt«o geldia Na zijn bisschopswijding in het klooster van de H. Sergius ten noorden van ffloskou zegende Dionissios de gelovigen. De opkomst was zo groot, dat bisschop Dionissios i diensten moest leiden Voor totaal 10.000 mensen. Hieronder waren 2000 communicanten. Vrijdag en zaterdag wij deze mooie kop en per 6 stuks, verpakt, Laat anderen 85 cent en meer betalen voor rijk gedecoreerde kop en schotels... onze klanten kopen ze nu per 6 stuks voor nog géén vier gulden. Mooie, hoge kop en schotels, met gezellig roos-décor, goud- voetje en goudbies, een prima kwaliteit aardewerk, zowel voor thee als koffie te gebruiken. Bisschop Dionissios tijdens dc plechtige inwijdingsdienst. De Boekenpuzzel heeft vele „belezenen" opgeleverd, maar het volgende drietal ging met de uitgeloofde boekenbonnen van respectievelijk f25— f "ft en 15,— strijken 1. mevrouw I. van Gestel-Vedder, Madernastraat 266, Rotterdam-17- 2. mevrouw T. Vogelaar-Teeuw, Jacob Marisstraat 21, Krimpen a. 'd. IJssel; 3. P. A. M. van Vliet, Potgieterstraat 2B, Schiedam.

De Havenloods | 1966 | | pagina 15