Transworld naar het Rig '58" op weg zonnig Nigeria VIER RUNNERS VERTELLEN ERVARINGEN Schiedam ontevreden over Ned. Spoorwegen «8 Jnf nie(. zo bar sroot KUNSTGEBITTEN Burgemeester opende „drive-in'' hank Delflandwandeltoclit ten bate van M0VE0 DEHAVENIOODS 15e jaargang no. 23 donderdag 7 april 1966 weekhlati voor Schiedam Deze editie wordt bviis aan huis bezorgd in Schiedam en Kethel. OPLAGE 26.500 Combinaties met onze edities in Rotterdam, Viaardingen, Maassluis, Hoek v. Holland, en/of IJssel en Lekstreek mogelijk: TOTALE OPLAGE 228.00» onder accountantscontrole. Redactie Schiedam: Leo 't Hart, Burg. v. Haarenlaan 916. Telefoon 266900. Aangesloten by de Nederlandse Huis-aan-Huisblad Per» WESTBLAAK 25, ROTTERDAM TELEFOON 13.21.70 (5 lijnen) ft POSTGIRO 18344 ADVERTENTIES TOT WOENSDAG 10 UUR ^hef-runner Kees Varekamp van boorplatforni „Transworld Rig. heeft het in zijn gesprekken net zo gemakkelijk over Cartagena, New Foundland, Point de Galle of Djeddah, als over de Noordvliet, de Steenstraat of de Mozartlaan in zijn woonplaats Maassluis. Dat heeft hij overigens wel gemeen met een aantal andere „Sluizers", die aan boord van één van de zeeslepers overal in de wereld varen. Kees zegt: „Alleen in Rusland ben ik nog niet geweest". Je zou eigenlijk erg goed in aardrijkskunde moeten zijn om alle reizen van de sleepbootmensen met alleen te kunnen volgen, maar ook de arfstanden te kennen hen sleepreis van Morgan City naar de Perzische Golf of van Mombassa naar Bordeaux zegt vrijwel niemand iets. Tien tegen één dat men de afstand van Zierikzee naar Rode School beter kan beoordelen, dan al die wereldafstanden waarover Kees Varekamp (32 jaarspreekt. W yt Het maakt Indruk wanneer Kees zegt dat zijn langste reis van huis negen maanden is geweest en dat hij nu met de „Transworld Rig '58" zon tachtig, negentig dagen op stap zal zijn naar Ca- binda in Nigeria (Afrika). Tachtig, ne gentig dagen op een klein stukje plat form. al lijkt het als booreiland dan nog zo'n grote oppervlakte: het is een klein stukje om op te lopen al die dagen. Want er komt geen haven bij te pas en dus geen land. Rond de drie maan den zitten de vier Nederlandse runners met zeven technici (van wie vijf Ame rikanen en twee Nederlanders) op dit stukje booreiland, zoiets van 50 meter boven de waterspiegel. Kees is een runner in hart en nieren. „Heerlijk", zegt hij, „reusachtig. Ik hoop tot mijn 65ste jaar te blijven va ren en als het kan nog langer. En al tijd bij L. Smit en Co". Dit laatste is echt geen reclamestukje van Kees, afgezien of de internationale faam van de Nederlandse slepers bij uit nemendheid nog behoefte zou hebben aan reclame. Kees vindt het geweldig op de Smit- slepers en hij gaat er niet meer van daan. Als het aan Kees ligt: voortaan al tijd op de slepers. Er is een speciale i cden voor dat Kees dit zegt. Vier jaar heeft hij n l. in Australië op een „dai ry-farm gezeten. 0. hij had het er best naar z'n zin. daar niet van. „Maar mijn moeder, die weduwe is, schreef me maar voortdurend: Joh, kom nou terug, e:i toen ben ik dan maar gegaan", ver telt Kees. Er klinkt geen spijt in z'n stem, al kon hij het met de Australi sche boer en de koeien best vinden. ?n en vooral het slepen, het bloed. Ook zijn va- Varekamp Het reusachtige booreiland Transworld Rig '58 wordt beschermd door honderden autobanden, die aan de hoge peilers zijn opgehangen. Brillant - schitterend bezit voor altijd! van Andel Hoogstraat 164-152 Rotterdam Maar het zit hem tochH,J H der was zeeman. Die kwam log om, toen zijn schip werd getorpe deerd. Van zijn veertiende jaar zit Kees ai op de slepers. Eerst als koksmaatje op de „Tyne". Hij hielp de nieuwe „Ro de Zee" van de werf halen en voer er een paar jaar op. De eerste reis met een baggermolen. „Van Glasgow naar Mortara", zegt hij er achteloos bij. Die afstand i REPARATIES te klas werk vanat t 5,— pei reparatie Z0-karaats gouden kroon 117,50 U kunt er INSTITUUT DENTILIA Hoogstraat 40 - R'dara - Tel. 010-126010. Trams 1 2 3 4 - 9 10 - 16 - 17. en bussen 31 - 34. Jaarfeest Instuif Maandagavond, 2e paasdag. wordt door de R.K. Instuif Jong Schiedam in gebouw Arcade het 11-jarig bestaan ge vierd. Des morgens wordt een H. Mis opgedragen in de bovenzaal van het ge bouw, gevolgd door een feestelijk ont bijt. Aan de feestavond wordt medewer king verleend o.m. door „The Hellecats en het trio Heinsbroek. Op een reis naar Australië, besloot Kees dan zijn geluk in het jonge land aan die andere zijde Van de evenaar als farmer te zoeken, maar hij kwam weer terug. Als passagier op een passagiers schip. „Is me dat wat", zegt Kees, nog na-genietend van die herinnering. „Ik zei tegen de kapitein: „Wat mij betreft kun je hier midden in de Oceaan voor anker gaan. Wat een leven, wat een 1 boord van zo'n schip". Ja, _t anders dan de 1"" hoog op de Rig '58! Terug sluis stapte Kees dan maar weer aan boord van de Witte Zee. een vrachtje naar de Perzische Golf. De Golf schijnt in de sleperij net zoiets te zijn als een wandelingetje naar het Hoofd in Maas sluis: telkens maar weer: Perzische Golf. Nu en dan stapte Kees over op een andere sleper van Smit. de jongste reis op de „Orinoco". Het waren aller lei karweitjes die opgeknapt werden, met een tanker naar New Orleans of de Zwarte Zee van olie voorzien. Weer eens naar die Perzische Golf van Texas vandaan met een booreiland. Op 17 no vember vloog Kees naar huis toe voor de aflossing. En daar ligt hij dus weer een paar maanden voor anker. En nu: chef runner op de „Transworld Rig '58". Kees treedt alweer een heel tijdje als chef s-ploeg op. Snorder de runners hun hand niet om, het hoort er bij. En uiteindelijk is dat allemaal gesneden koek voor hen. Zolang het daarbij blijft, gaat het best. Maar het moet niet mis gaan! „Niet dat ik 'em knijp, daar niet van, ik heb het gelukkig altijd kunnen rooien. Maar met die „Transworld" zou het toch wel erg las tig kunnen worden, als er bijvoorbeeld eens een tros zou breken", zo stelt Kees vast. Bij vertrek uit Schiedam zat dé tros beneden aan het booreiland vast. Wanneer de sleep echter op zee is, kuil je daar nooit meer bij komen, dan staat alles permanent onder water. Gebeur# er dan iets, dan is Leiden zwaar in last. Er is op groter hoogte, dus flink boven het water, een reserve-spruitstuk ge maakt- Daarop wordt dan de „125" re serve nylontrekker vastgemaakt en daar aan de drijflijn. Die moet dan door de „Zwarte Zee"-mensen opgepikt worden en opnieuw vastgemaakt wat allemaal niks niemendal geen moeite geeft, in dien de trossen niet de onhebbelijkheid bezaten op zeer ongelegen ogenblikken te breken, meestal in een lekker storm pje. „We hebben dat eens een keer ge had, toen we met twee vliegdekschepen tegelijk op weg waren van New York naar Honolulu", geeft Kees een stukje herinnering weg. Het kon nóg erger, want een tros kwam in de schroef van de „Elbe", die ons sleepte, terecht. Toen dreven we al le drie hulpeloos rond, op duizend mijl afstand van Japan. Er kwam hulp van een sleper uit Japan en van een Cana dees. De één pikte de „Elbe" op, de an dere ons. Maar toen hadden we toch een dag of zes zo maar midden op zee lig gen slingeren. Maar we zijn toch veilig thuis gekomen", besluit Kees dit sleep- intermezzo. 0 Zie verder pagina Qj auditiecompetitie De AVRO is voornemens begin mei talentvolle jonge amateur- en beginnende beroepsartiesten uit Schiedam en omge ving op speciaal voor hen te Schiedam te organiseren audities in de gelegenheid te stellen hun kunnen te tonen op het gebied van de lichte en ernstige muziek het cabaret enzovoorts. Hun prestaties zullen worden beoordeeld door een com missie, bestaande uit vertegenwoordigers van de afdelingen lichte muziek, ernstige muziek, gevarieerde programma's en jeugduitzendingen van het radiobedójf en van de afdelingen amusement en jeugduitzendingen van het televisiebedrijf van de AVRO. Geslaagde kandidaten kunnen in aanmerking komen voor pla sing in een radio en-of televisieprogram- II. Roelfsema heeft felle kritiek ge- uit tegen de Nederlandse Spoorwegen, die onvoldoende verbindingen aan Schie- dam geeft, doordat een aantal treinen sinds de invoering van de jongste dienst regeling niet meer aan het station Schiedam stoppen, terwijl dat wel liet geval is in plaatsen als Delft, Leiden en Dordrecht. De burgemeester consta teerde een groeiende ontevredenheid niet alleen in Schiedam, maar ook bij de treinreizende bevolking op het tra ject Hoek van Holland, Maassluis en Maardmgen en achtte de politiek als door de Spoorwegen in deze gevoerd, ook psychologisch gezien onjuist. Burgemeester Roelfsema uitte zijn kri tiek tijdens een bijeenkomst in restau rant „Europoort" te Schiedam en Nij- erheid en Handel. De bijeenkomst werd bijgewoond o.m. door vertegen- digers van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Beneden Maas en was belegd, naar aanleiding van diver se klachten welke zowel door het ge meentebestuur van Schiedam, Kamer van Koophandel, de pers en particulie ren waren geuit omtrent de dienstre geling der spoorwegen. De chef van exploitatie van de N,S. in het district Rotterdam, mr. J. P. A. van Ballegooyen de Jong, heeft eerst een uiteenzetting gegeven over de sa menstelling der diverse treinverbindin gen in heel het land. Hij deelde mee, dat in Schiedam da gelijks plm. 2700 vertrekkende en aan komende reiziger van de treinen ge bruik make, met een bedrag van f2.098.000 aan reisgelden. Deze cijfers nu steken ongunstig af bij bv. Delft met een omzet van 1.120.000 plaatskaar- ten per jaar en opbrengst van f 2.895.000. Het is ook om die reden, dat sneltrei nen wel in Delft enz. stoppen en niet te Schiedam. Schiedam heeft met Rotter dam vier treinverbindingen per uur. Mr. Van Ballegooien gaf toe. dat het Stoppen van D-treinen te Rotterdam- Noord minder gelukkig is, gezien ook de accommodatie en verder vervoer van reizigers. Er i-s al eens overwogen om in plaats daarvan genoemde treinen in Schiedam te laten stoppen, omdat doorvoeren der treinen naar Rotterdam C.S. voornamelijk op financiële bezwa ren stuit. Spreker deelde voorts mede. dat voor de toekomst, die mogelijk nog wel ver kan zijn, in het Nieuwland te Schiedam, bij het voormalige Kethel een station is ontworpen en tevens een nieuwe lijn door de Benelux-tunnel, ten behoeve van een verbinding met de Z.H. Eilanden. Tijdens de discussie die na de inlei ding plaats vond. werd soms vrij scher pe kritiek geuit en vooral burgemeester Rnelfsema waarschuwde de N.S. ern stig tegen een toenemende ontevreden heid in Schiedam en wijde omgeving. Het is onjuist om treinen niet de la ten stoppen, omdat het aantal reiziger* niet groot genoeg zou zijn, men dient de behoefte te kweken. Er werd op ge wezen. dat tal van reizigers uit Schie- Rotterdam komen om daar de ,jan ajs passa_ trein te „JU giers in Rotterdam worden geteld. Mr. Van Ballegooien verklaarde zich bereid, de klachten in deze met de di rectie van de Ned. Spoorwegen te be gaf te kennen, dat het doen D-treinen te Schiedam ern- worden genomen. spreken e stoppen v stig in studie z De burgemeester Sch UAam, H. Roelfsema, heeft een i^n foor vaii de Algemene Bank Nederland geopend aan de 's-Gravelandseweg 598 (Plein 1940-'45)De stad is hiermee een moderne en efficient Ingericht bankge bouw rijker geworden. Een bijzonderheid aan dit nieuwe bank gebouw is het speciale drive-inloket aan de achterzijde van het kantoor in de Al- phons Ariënsstraat, dat zodanig is op gezet, dat de automobilisten er hun bank zaken kunnen afwikkelen zonder hun au to te verlaten. De drive-in is slechts bestemd voor kortdurende kastransacties, zoals het aanbieden van chèques en het doen van stortingen, zodat slechts weinig tijd no dig is en men geen parkeerruimte be hoeft te zoeken. Ook is het mogelijk om na voorafgaande opdracht vreem de valuta aan de drive-in af te halen. Het contact tussen cliënt en cassière wordt tot stand gebracht door een sta len Lips-schuiflade, waarin een micro foon die tevens als luidspreker kan functioneren is aangebracht. Het dri- ve-in-loket staat met de andere bankaf- delingen in verbinding door middel van een televisiekabel. Aan deze televisie- verbindinig is in idie drive-in de zender van een gesloten televisiecircuit gekop peld, die het beeld van de aangeboden ohèque overbrengt naar de desbetreffen de afdelingen van de bank. Zijn de hand tekening, het rekeningnummer en het bedrag gecontroleerd dan v/ördt dit door gegeven aan de cassière van de drive-in door middel van een lichtsignaal en een merkteken op de ohèque. Daarna kan door de cassière tot uitbetaling van de chèque worden overgegaan. De Schiedamse drive-in is de eerste in Nederland die door middel van dit systeem controle op afstand door mid del van een gesloten telvisiecircuit werkt. Enkele weken geleden heeft de Algemene Bank Nederland in Enschede eveneens een drive-in-bank in gebruik genomen, maar tiaar vindt de overbren ging van de chèque plaats door middel van beeldtelegrafie, dat wil zeggen via een telefoonkabel. Ook dit systeem zal te Schiedam toepassing vinden voor de communicatie tussen het oude kantoor van de bank aan de Koemarkt en het nieuwe kantoor aan het Plein 1940-1945. Omdat de administratie verzorgd wordt op het Plein 1940-1945 is naast het ge sloten televisiecircuit als voornoemd ook de beeldtelegrafie voor een snelle afdoe ning van .de zaken aan de Koemarkt noodzakelijk geworden. Vermelding verdient nog, dat het Ge meentebestuur van Schiedam een zodani ge verkeersregeling voor de Alphons Ariënsstraat heeft getroffen, dat de au tomobilisten rechtstreeks aan het loket van de drive-in kunnen voorrijden. Veel belangstelling bij afscheid Van der Kooy Zeer groot was de belangstelling voor de receptie die in het geref, jeugdhuis werd gehouden, in verband met het af scheid dat het hoofd van de Chr ulo school, de heer D. K. van der Kooy nam wegens bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd. Een lange rij van ouder*, oud-leèrlin- gen en anderen was er om persoonlijk afscheid te nemen van de heer Van der Kooy. De voorzatter der schoolvereni ging. de heer A. Hoek heeft in een toe spraak dank gebracht voor hetgeen de ze ten behoeve van het onderwijs heelt gedaan. Het oud-hoofd van de school de heer N. Heiner bracht diverse ge beurtenissen in herinnering, ook uit diens eigen schooltijd. Hij wees er on dat de lieer Van der Kooy op het ge- bied van de wiskunde bijzondere kwSR- teiten bezit wat bij uitrekenen van d* salarissen hem goed te pas kwam' Na werd 'heer J y een fraaie receptie-album aangeboden en mevr. v d. Kooy ontving Het geschenk werd gecompte? sew.il? ir eeu Fnese staartklok. Hèt couverteaaUnUr geschenk °"dèr H,Hf4 M°°rd is verder nog gevoerd door Wh?' N-,NaTmmensma. de heer C. Baa tenburg de Jong namens collega's en de botosrw^' B0ekh0Ud' hoofd der Reho- de wandelsportver- WALTate V. - OPEL - 1 Vanaf ƒ15,— Hoffcar Nederland N.V. r. Mulderstraat 10, Tel. Z! s zijn politie- zo'n „aanhan- r toe behoort STOOPMAM JUWELIER eigenlijk een „runner"? Laten we het Engelse woordenboek maar bij halen: „loper", „boodschap per", „snorder" en: „politie-agent" Nu weet u het precies: boodschapper, snor der, politie-agent. En dat zijn de runners in feite. Geen „hardlopers" dus. Ze geven boodschappen aan de sleepboot, die idem zoveel honderd meter verder op ligt te slepen, als er iets fout gaat of goed. Ze „snorren" overal in de wereld de vrachtjes vandaan e agenten, omdat het er ger" ordelijk en netjes te gaan. Vier man sterk is het „runnerscorps" op de „Transworld", versterkt dan met de acht Amerikanen, die echter in hoofdzaak hebben te zorgen voor verlich tingsaangelegenheden. pompen, laswerk enz. „Prettige lui, altijd helpen ze ons als het nodig is", zegt Kees tevreden. Nu zitten die runners ook geen negen tig dagen duimen te draaien, dat niet. Eerstens hebben ze voor zichzelf te zorgen, dat is dus eten koken, verblij ven schoonhouden, wassen en dergelijke huishoudelijke zaken. Maar ook: de na- vigatielichten controleren, dek boenen, de „spruit" in de gaten houden, pomp- kamers controleren enz. Vooral dit laat ste is een kwaad karwei op het boor eiland want iedere 12 uur moet Kees dan 150 treden stijlrecht de ladder afda len en uiteraard weer beklimmen. Want de pompkamers bevinden zich helemaal onderin het booreiland en dat is dus on der water. Daarom is die ladder in een koker gebouwd. Voor dat alles draaien Zij. die menen, dat hun prestaties waard zijn op de hierboven genoemde au ditie te worden beoordeeld, kunnen zich voor dinsdag 12 april schriftelijk aanmel den bij de afdeling lichte muziek van het radiobedrijf van de AVRO te Hilversum, waarna hun audit ieformulier zal wor den toegezonden. Deelnemers worden verzocht in de linkerbovenhoek van de enveloppe of de briefkaart te vermelden: Auditie Schiedam. Plan voor bouw van nieuw rusthuis Bij „de Ark" in Kethel zal door de Geref. Kerk een rusthuis worden ge bouwd, waarvoor aan de betreffende in stanties thans de nodige medewerking is gevraagd voor bouwvergunning enz. Ver wacht wordt, dat nog dit jaar de eerste paal kan worden geslagen Grote sporthal krijgt naam „MargnethaP Het is niet geheel onbegrijpelijk, dat tot naam van de Sporthal die op 23 april a.s. te Schiedam zal worden geo pend is. gekozen „Margriet-hal". Er be staat immers wel enige verbintenis tus sen Schiedam en de dochter uit ons vorstenhuis. De opening der Sporthal zal plaatsvinden door de voorzitter van de Nederlandse Sportfederatie, mr. jhr. Feith. De „Margriet-hal" is momenteel de grootste Sporthal van Nederland en de eerste originele Sporthal in de pro vincie Zuid-Holland. JhuSw? -arar - Delft heeft besloten haar iaarliik^ genaamd ..Delflandwan deltocht te organiseren op zaterdag. 7 mei. waaraan door een ieder, zowel in groepsverband als individueel, kan wor den deelgenomen. Evenals vorig jaar werd als zinvol gebaar bepaald het batig saldo van de ze Delflandwandeltocht af te staan aan de Stichting Meer Ontspanning Voor Ernstige Oorlogsgewonden (MOVEO f i5en ag/ De minister van defensie, stelde als startgelegenheid de vliegba sis Ypenburg ter beschikking. Goede parcoursen, waarbij tevens is gedacht aan trainers voor de vierdaagse, over de afstanden 8, 13, 18. 25 en 40 km waarborgen een prettige wandeling in een plezierige omgeving. Uit bijzondere waardering voor het werk van de Stichting MOVEO stelden vele autori teiten waardevolle prijzen beschikbaar, terwijl de herinneringsmedaille uiterst verzorgd werd uitgevoerd. Startgelegenheid: Ypenburg - vliegba sis. ingang uitsluitend Brasserskade 'e Delft, gelegen aan de weg naar Noot dorp. Bereikbaar via HTM-tram (halte Brasserkadei of WSM-bus (stadsdienst halte Ternatestraat Openstelling startbureau: voor deel name 40 km van 10.00—11.00 uur voor deelname uitsluitend 25 km daartoe op speciaal verzoek van 11.00—12.00 uur overige vanaf 14.00 uur. Inschrijfgelden: betaalde voor-in schrijving afstanden 8. 13 en 18 km f 1 25 25 en 40 km f 1,50 militairen in uniform speciaal tarief. Alles per per soon per afstand. Na 30 april 1966 v er hoging van de gelden met f0.25 p.p Aanmeldingen: Seer. Corn, de Witt- straat 12. Delft of per postwissel of postrekening No. 522031 t.n.v. Penning meester C. W. S. v. Emm te Delft. Bespeling carillon op le paasdag Don, De Stadsbeiaardler, de heer zal op le Paasdag van 'smorf 8.30 tot 9.00 uur hp het carill&i in de toren van de Grote Kerk een program ma van Paasliederen ten gehore bren- 0 Volle Evangelie Samenkomst, vrijdag 8 uur, gebouw Chr. Soc. Belangen, Lan ge Haven 73, Schiedam, Leiding: B. Wes terduin. Toegang vrij. Om cheques te innen behoeven de auto mobilisten bij de Algemene Bank Neder land in Schiedam tegenwoordig niet meer uit de auto te komen. Zy rijden voor het loket en kunnen door het geopende raam heen de zaken afhandelen.

De Havenloods | 1966 | | pagina 1