0 "EiHi Verzorger Gerrit Visser wil met „doping" niets te maken hebben A. van Sche: we moeten de trom roeren en de turnsport uitdragen T#T# JULIANA" HAD VEEL MOEITE MET HML itm* Sport Rond pasen f 2 toto's met een bijzondere attractie EXTRA PRIJS fl. 25.000 4 P. TURNEN VERLIEST AAN POPULARITEIT ginds kort is de zestiger A. van Schie uit Rotterdam voorzitter van de Rotterdamse Turnbond. In een periode waarin het turnen duide lijk aan populariteit verliest werd er een voorzitter gevraagd met moderne opvattingen, die bereid zou zijn om het vraagstuk van de dalende belangstelling te bestuderen en wegen aan te geven waarlangs deze tak van sport weer tot grotere bloei gebracht kan worden. De huidige situatie is 1 direct alar merend, want nog steeds zijn twintigdui zend jongens en meisjes, mannen en vrouwen uit Rotterdam en omgeving in de turnbond georganiseerd terwijl er in de christelijke en katholieke bond ook nog eens vele duizenden turners en turn sters staan geregistreerd. De dalende animo ls vooral te bespeuren bij de oudere jeugd en dat is toch wel een be denkelijk symptoon. De heer A. van Schie elf jaar pen ningmeester en al 22 jaar voorzitter van de grote Schiedamse vereniging T.H.O.R. legde de papieren op tafel waarin het deprimerende verloop in cijfers vervat stond. Het sprak over een drastische te ruggang vooral van het aantal leden 'boven de zestien jaar. Geconcludeerd moet worden, dat veel jongens en meis jes wellicht op aandringen van hun ouders ,lid worden van een turnvereni ging, maar dat zij, eenmaal tot een zelf standiger keus gekomen, toch andere takken van sport prefereren. Vooral het aantal mannen op de ledenlijsten gaf te denken, speciaal omdat uit deze groep in de toekomst het kader moet worden gekweekt. De heer Van Schie zei: „In de turn bond ga ik straks doen wat de hand vindt, maar vooral hoop ik me met or ganisatorische kwesties bezig te houden. Daaronder valt misschien ook een reor ganisatie, die in de toekomst het turnen een nieuwe klank moet geven. In de afge lopen jaren heeft onze sport al een ge heel nieuw gezicht gekregen. De jaren waarin bijvoorbeeld de discussies over het tenue van de turnsters hoog oplaai den liggen nog niet zover achter ons. We zitten momenteel in een situatie die twintig jaar geleden voor onmogelijk werd gehouden, maar toch zullen we ons op dit moment apmneuiw moeten bezinnen op de vraag of het turnen in zijn huidi ge vorm wel voldoende perspectief biedt. We zijn in een stadium gekomen waarin een revue te schrijven, die door de leden zelf zou worden opgevoerd Normaal huiver je bij zo'n idee, omdat zoiets op het eerste oog vreselijk uit de tijd schijnt. We hebben niettemin door gezet en het is een doorslaand succes ge worden Enkele avonden is er gespeeld voor volle zalen en niet alleen het pu bliek, maar ook de medewerkers waren bijzonder enthousiast. Moeten we nu in iedere turnvereniging een afdelingcaba ret oprichten omdat de jeugd daardoor hechter aan de vereniging zou worden gebonden? Dat geloof ik niet, maar wel is het bewijs geleverd dat een turnver eniging in bredere opzet de jeugd toch sterker zou aanspreken" Leiding geven aan sportverenigingen met een omvang als vele turnverenigin gen is tegenwoordig een uiterst moeilijke zaak geworden. Geen kwestie die in een verloren momentje kan worden geregeld. Grote sportorganisaties vragen daarom om ervaren en bekwame mensen die met volle inzet willen werken aan de verwezenlijking van een groot idiaal. Het ziet er naar uit, dat de Rotterdamse bond m de heer Van Schie zo'n man heeft gevonden. de t e sport moeten uitdragen. De he dendaagse jeugd is niet meer met simpe le middelen enthousiast te krijgen en de invloed van de ouders is in dit opzicht ook duidelijk aan het minderen Zelf ben ik met sportbeoefening opge groeid. Via het voetbalveld, de atletiek baan en het handbalveld ben ik de turn zaal binnengestapt. In die jaren moesten we voor de sportbeoefening grote offers brengen. Accommodatie en terreinen moesten door ons zelf worden aangelegd en onderhouden, maar daar krijg je de jeugd tegenwoordig niet meer voor. Je kunt het wel vragen en dan achteraf zeg gen dat die jeugd niet deugt, maar we kunnen ons ook op bat standpunt stellen dat de tijden aover zijn veranderd, dat je die bouwactiviteiten niet meer van de mensen kunt verlangen. Wij als turn bond moeten daarom naar de jeugd toe komen en proberen hen met andere mid delen voor onze verenigingen te interes- Wat kan er nu worden gedaan om de turnverenigingen een zodanig karakter te geven dat ook de oudere jeugd er door geboeid blijft? Het is een vraag die in brede kringen de aandacht heeft, maar die nog door niemand is beant woord. De heer Van Schie zei: „Zelf heb ik daar ook nog geen oplossing voor ge vonden, maar ik herinner me toch een periode uit T.H.O.R. waarin we met eni ge nevenactiviteiten veel eer hebben inge legd. Dat was twee jaar geleden tijdens het zestig jarig bestaan van de vereni ging. Toen is de gedachte geopperd om T af eltenniswedstrijden in nieuwe sporthal Als één van de eerste sport-evenemen- ten na de openingssportweek, staat het Sporthal-tafeltennistoernooi op het pro gramma, georganiseerd door T.S.F, (Schiedam) en Germinal (Rotterdam). Het toernooi wordt gehouden zondag 15 mei en er wordt gespeeld aan totaal 48 tafels De inschrijving staat open voor Bel gië en leden van de N.T.T.B. Toernooi leiding is in handen van de heren J. D. Degree! te Schiedam, leider, J. van Kesteren, Hoogvliet, secretaris, H. Moesker, Schiedam, penningmeester, A. P van Kuik, X. A. Koene en H. Nuys. Inschrijving is mogelijk voor maxi maal 2 enkelspelen en 1 dubbelspel, een en ander niet lager dan de Bondskaart 1965-'66 aangeeft. De toernooileiding heeft het recht inschrijvingen te weige ren, onder andere indien de toernooi- capaciteit wordt overschreden. Inschrij ving kan slechts geschieden door inzen ding van het bij deze circulaire beho rende formulier. Enkelspel: 7 klassen heren, 5 klassen dames en 2. kl. junio ren; dubbelspel: 7 klassen dames-heren en 1 klasse junioren, een en ander als op het inschrijfformulier vermeld. Er is geen apart damesdubbelspel noch mixed- dubbelspeL De toernooileiding behoudt zich het recht voor tot samenvoeging van klas- Enkelspel: eerste ronde poulesysteem, daarna afvalsysteem eindigt men in een poule gelijk, dan beslissen achter eenvolgens gametelling, puntentelling en het lot; dubbelspel: direkt afvalsysteem Minimaal drie per klasse enkelspel en twee per klasse dubbelspel. Bovendien een verenigingsprijs. toe te kennen vol gens nader bekend te maken systeem. Een nerveus spelend Juliana (Schie dam) is er In Den Haag slechts met de grootste moeite in geslaagd HML 2 op de knieën te krijgen. De thuisclub, die tot deze wedstrijd op één uitzondering na in eigen huis alle wedstrijden had gewonnen, heeft van begin tot eind fu rieus tegrnstand geboden. De Schiedammers speelden onder grote druk doordat zij moesten winnen om een kans op het kampioenschap te blijven behouden. Weliswaar wonnen zij de eerste set met 15—7, maar de grote strijd moest eigenlijk nog beginnen. HML beet in de tweede set fel van zich af en langzaamaan werd het dui delijk dat de Juliana-ploeg, waarin Jaap Keijzer uitstekend werd vervangen door Hans Soeters, te kampen had met ernstige moeilijkheden. Tengevolge van de lage zaal durfden de Schiedammers de passes niet ver genoeg naar voren te geven, hetgeen resulteerde in een krampachtig spelletje waar de Hage naars al spoedig een antwoord op had- spaar... door nu te kopen Cashmilon pullovers, een 100% Acryl, fyllu fashioned (geheel geminderd) pull-overtje van rond tien gulden, dat de modewereld veroverde... nu als speciale aanbieding voor al onze klanten voor nog géén zeven gulden. Heerlijk dragen, luchtig en toch behaaglijk, een bijzonder mooie kwaliteit, makkelijk in onder houd en In het zo flatteuze, klassieke model met kort mouwtje. den. HML won deze set dan ook ver diend mét royaal verschil; 15—6. Een omzetting in de Schiedamse ploeg bracht echter enige verbetering waardoor met name de aanval wat ge varieerder werd. Met veel pijn en moei te won Juliana de derde set met 16—14 maar m de vierde set bleek de Haagse verdediging weer onvermurwbaar. Met 15—8 trok HML aan het langste eind. In de beslissende vijfde set nam Ju liana al dadelijk een voorsprong en wist deze zelfs uit te breiden tot 82. HML gaf zich echter nog lang niet ge wonnen en veelvuldig gebruik makend van de zachte plaatsbal wisten zij de achterstand langzaam maar zeker te verkleinen Juliana bleef gelukkig over eind in die laatste zenuwslopende mi nuten ook al kwamen de Hagenaars nog angstig dichtbij. Via de setstan den 8—2, 8—6, 10—7 en 13—12 werd het 15—12 voor Juliana. Juliana 2 heeft in een aantrekkelijke wedstrijd de nog ongeslagen kampioen AMVJ—RLVC een gelijkspel afgedwon gen Beide ploegen hebben enthousiast gestreden voor de overwinning en een puntenverdeling was dan ook, mede ge zien het spelbeeld, de Juiste uitslag. De jonge Schiedamse ploeg is door dit re sultaat nu zo goed als zeker van het behoud van de tweede plaats. Teleurstellend waren de nederlagen die Heren 3, Heren 4 en Jongens A te slikken kregen van respectievelijk ZVC 4, Jong Pendrecht 3 en DRL a- Vooral teleurstellend omdat in al deze geval len tenminte een gelijkspel voor het grijpen lag. Meisjes A deed het heel wat beter. Deze ploeg heeft zich in betrekkelijk korte tijd dank zij veel en hard trai nen naar de top in de juniorafdeling van de afdeling Rotterdam opgewerkt en neemt in de competitie thans op de ranglijst een tweede plaats in. Ditmaal werd stadgenote SVC-AC A met 3—0 (setstanden 15—6, 1715, 154) aan de zegekar gebonden. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze 100% Acrylic Cashmi lon jumpertjes, ideaal voor 't voorjaar en de zomer, in de maten 36 t/m 46 en in diverse modetlnten, voor TJET oordeel van mensen buiten de wielersport over de soigneur-masseur is kort en krachtig: hij is de man van de stimulerende middelen. De man, die de jonge rennertjes tot meerdere eer en glorie van zichzelf volstopt met opwek kende preparaatjes. Een soort wonderman die de sport aan zijn laars lapt en louter oog heeft voor de uitslagenlijst. Die opvatting van zijn beroep is Ger rit Visser (54) uit Rotterdam niet vreemd en hij kan ook niet ontkennen dat de volksmond wel eens gelijk heeft. Eer lijke sportmensen weten echter te ver zekeren. dat de Rotterdamse soigneur buiten de verguisde categorie valt, om dat hij zich zijn verantwoordelijkheid terdege bewust is. Overigens behoeft men de grote coureurs die nij onder zijn hoede heeft ook echt niets meer te ver tellen over het „slikken". Hij zegt: „Wanneer ze dat willen moeten ze dat helemaal zelf weten. Ik wil daar niets mee te maken hebben". Er gloeit een sterke overtuiging in zijn stem wanneer hij deze belijdenis op tafel legt. Al vele jaren is Gerrit Visser in dienst van de Franse ploegleider Louviot, die zijn groep renners dit jaar onder dak heeft gebracht bij Ford-Anquetil. Men kijkt daar niet te vreemd tegen aan dat op ie tweewieler-met-mankracht de glorie van de Ford-automobielen moet worden uitgedragen. De automensen heb ben de ploeg van Louviot gekozen om dat befaamde coureurs als Stablinsky en Anquetil hun belangen dienen. Succes is daarmee wel haast verzekerd. Een be scheiden bijdrage hierin wordt geleverd door Gerrit Visser. Hij verzorgd en mas seert de renners en met een ervaring van 33 jaar wielersport is hem dat ze ker toevertrouwd- „Zelf heb ik ook gefietst", zegt hij op een toon, die geen verwachting wekt over roemruchte daden tussen twee wie len. ..Mijn grote kracht ligt echter in de verzorging van de renners Een groot aantal jaren geleden ben ik ermee be gonnen. Een Fransman, die ik in de oor log had leren kennen belde me en vroeg me of ik bereid was een ploegje •renners naar Zuid-Afrika te begeleiden. Ik zeg: man schei nou even uit, ik heb nog nooit een been gemasseerd. Daar kan ik echt niet aan beginnen. De Frans man hield aan en hij wist me tenslotte ■te overrreden mee te gaan. Burg. Van Haarengroep vierde zesde lustrum De Schiedamse padvindersgroep: „Burgemeester van Haaren" heeft in Musis Sacrum met een uitnemend ver zorgde feestavond het zesde lustrum ge vierd, waarvoor zeer grote belangstel ling bestond en de zaal was tot de laatste plaats bezet. Door de heer J. Hazebroek was on der de titel: „Een eeuw achter" een revue samengesteld, die een enorm succes heeft kunnen oogsten. De jonge lui in de zaal hebben genoten en daar van duidelijk en luidruchtig zoals het hoort, doen blijken. Groepsleider Joh. M. N. Adriaanse sprak een welkomst woord, waarin hij het betreurde, dat mevr. Van Haaren deze avond niet kon wets op de taak 1 i de Gerrit Visser: Ik had nooit een been gemas seerd Geen diploma In die ronde kreeg ik o.m. de Belg Couvreur te verzorgen en hij zei na een paar dagen tegen me: man, jij kent d'r wat van. Bovendien wist de Belg de ronde te winnen en dat gaf me het gevoel, dat ik het inderdaad goed had gedaan. Later heb ik nog vele bekende renners geassisteerd. Bas Maliepaard bijvoorbeeld en Ab Geldermans. Een di ploma heb ik nooit gehaald, maar de praktijk van de wielersport is voor mij belangrijker dan alle theorie" In zijn loopbaan heeft Gerrit Visser door heel Europa en Zuid-Afrika gezwor ven. Ook dit jaar staan weer vele rei zen op het programma. Vandaag ver trekt hij naar Spanje waar hij zich weer bij de ploeg van Louviot zal voegen. Of schoon iedere trip een avontuur is, be waart hij de beste herinneringen aan zijn reizen door Marokko en Tunesië. Vooral de rustdagen leverden onverge telijke taferelen op wanneer het gezel schap werd ontvangen door hooggeplaat ste regeringsautoriteiten en door sjeiks. Het valt wat moeilijk om die echte Rot terdamse Gerrit Visser voor de geest te halen als een kerkganger in een mos kee of met gekruiste benen op de vloer aanzittend aan een feestelijke dis die op de grond werd geserveerd. In zijn loopbaan heeft Gerrit Visser altijd tussen grote renners gewerkt. Een van de meest opvallende rouleurs is Jacques Anquetil, de grote Franse vedette in wiens omgeving Visser al ja ren werkt. „Een merkwaardig man, die Anquetil", zegt hij. „Een natuurtalent dat zich naast de inspanning op de weg de luxe van een vrolijk leventje kan per- Lees vooral het strooibiljet. SVC volleyballers hadden succes Voor de teams van de Schiedamse Volleybal Club waren er in de afgelo pen week slechts vier wedstrijden te spelen. Heren 2 stelde zich weer wat veiliger door een verdiende 3—0 zege op Liba non 4. Het derde herenzestal blijft in de gevarenzone. Ditmaal werd met 30 verloren van Hou Stand 1. Dames 2 blijft zegevieren. Nu werd ZVC 2 met 3—1 geklopt. Meisjes A tenslotte verloor met 30 van Juliana A. Dames 1 speelt deze week twee wed strijden. De Schiedamse dames gaan op bezoek bij het Rotterdamse Libanon en ontvangen Syrena uit Den Haag. Beide keren verwachten we felle strijd. padvindersbeweging, die gestalte geeft de/uxe van een vroii K leven je Kan per- aan de naastehefde. Er zijn moeilijke Jtm Géén te/. of schrift, best. Clubbladennieuws Excelsior Nieuws" deelt mee, dat de officiële toezegging van de vergunning voor stichting van een clubgebouw is ontvangen. Met de voorbereidende werk zaamheden is een aanvang gemaakt. De bebossing naast de overdekte tribune, tus sen het eerste en het derde veld wordt gekapt en de grond gelijk gemaakt, het werkschema uitgezet. In verband met de bodemgesteldheid ter plaatse, is het volgens de gronritechniische dienst niet mogelijk het gebouw te plaatsen op een enkele betonfumderimg, zodat het nodig zal zijn om te helen. Hiervoor zullen dan 86 palen de grond in gaan, hetgeen uiter aard veel kosten met zich brengt Bui ten het heien en betonstorten, zal echter het overige werk zoveel mogelijk door de leden worden verricht. Het DOK-agenda geeft aan, dat op 12 en 13 april het volleybaltoernooi zal wor den gesepeeld, op 23 april vaardigheids- proeven voor adspiranten van 1013 jaar zal plaats vinden en op 30 april aan een mars wordt deelgenomen. Er zal weer worden deelgenomen aan de actie ten behoeve der Chr. Sportfederatie. DOK zal overgaan tot aanschaffen van een trampoline. ODI heeft besloten over te gaan tot samenstellen van een technische com missie, die zeer nauw zal samenwerken met de twaalftalcommissie en mogelijk zelfs met deze zal samensmelten. Hier voor zal echter het huishoudelijk regle ment van deze Chr. Schiedamse korfbal club gewijzigd dienen te worden. Het is nodig, dat de vereniging intern beter gaat draaien en daartoe moeten diverse regelingen worden getroffen. Het wordt juist geacht, dat de trainers spelers inde len naar kwaliteit, ijver enz. tijden geweest voor de groep, vooral ook als gevolg van gebrek aan huisves ting. Er wordt nu hard gebouwd en binnenkort hoopt men het eigen ge bouw in gebruik te kunnen nemen. Na het welkomstwoord, volgde de show waaraan ook de welpen meewerkten. Schiedams vrouwenkoor zong in kerk De belangstelling voor het concert dat het Schiedams Vrouwenkoor in het kerk gebouw van de Ned. Prot. Bond gaf, was zeer minimaal. Wat het koor on- der leiding van dirigente Ria Borgmey- er bracht, kon de toets der kritiek ten- volle doorstaan. Uiteraard stond dit pro- f gramma in de Passie-sfeer en werd stijl- i vol gebracht. Medewerksters waren de sopraan Johanna Uitenbogaardt en de alt Rijkje Wolleswinkel, die ieder voor f zich, de luisteraars aan zich hebben ver- j plicht. Ondanks de matig bezette kerk was het een goed geslaagde avond. R.K. jeugdcentrum J is betrokken Deze week is het rooms-katholiek jeugdcentrum. „Landvreugd" aan de Sweelinckstraat in Groenoord betrokken. Het is een oude boerderij, die nu Is in- f gericht als noodkerk en vergadergele- genheid, dit als gevolg van de omstan- digheid, dat door de woningbouw de r.k. jeugdkerk moet verdwijnen. Er zal t weliswaar een nieuwe kerk worden ge- bouwd, maar deze zal pas in begin 1967 gereed zijn. Zondag is door pastoor M. Wuyster voor de laatste maal de H. Mis in de noodkerk aan de Molensingel j> opdragen. In „Landvreugd" zal nu ook zaterdagavond om half elf de Paas-wake worden gehouden. f Palmpasenstoet trok door Schiedam Volgens traditie hebben de leden van de diverse Schiedamse PadVindersgroe- t pen palmpasen gevierd met een op- 't tocht door het westen van de stad. Aan - ziekenhuizen en rusthuizen brachten padvinders hun geschenken voor patiën ten, een daad, die bijzonder werd ge waardeerd. Er was onderweg veel be langstelling voor de stoet. in huis en dan wordt er gefeest en ge dronken tot diep in de nacht. Hij heeft als renner zeer veel geld verdiend, dat hij heeft belegd in boerderijen en grond. Ook heeft hij aandelen in een grote baggermaatschappij. Ofschoon hij hele maal niet voor zijn beroep leeft incas seert hij ieder jaar zo'n half miljoen gulden. Toch denk ik dat de grote Ja- ques aan zijn laatste seizoen is begon nen. Hij wordt een jaartje ouder en hij zal nooit kunnen verdragen dat hij een ondergeschikte rol zal moeten spelen. Daarvoor is hij te eerzuchtig, ook al zou hij nog vele jaren hoge startgelden kun nen krijgen" ROESTVRIJ STALEN GOOTSTENEN e LOSSE BAKJES in alle maten uit vooi raad leverbaar. H. v. d. ENDEN 't Voordeligste adres in Nederland. ^Horizontaal: 1 8 schraal 3 onbeschaafd mens 8 zie 1 9 zoogdier f 11 wankelbaar 'i 13 vogel •j 14 breed 15 hetzelfde 16 mevrouw (Eng. afk.) lawntennisclub „Keep Smiling" heb- 17 18 muziekinstrument 52 mijmeren ben in de zaal Marijke het zilveren ju- i 19 seconde 54 Gelderland bileum van hun club gevierd. Het is 20 snijgerei één van de oudste tennisclubs in Schie- 21 paardmens dam. Men speelde vroeger op de banen 23 vogel die op een terrein in de Tuinlaan wa- j 24 27 plaats i ren aangelegd- Overijssi Sinds 1 april 1948 speelt men op de 25 deel van auto banen van Spieringshoek. De club telt 26 insekt 75 leden die met 8 teams aan compe- 27 zie 24 tities deelnemen. In het bestuur hebben jf5 kledingstuk Keep Smiling vierde zilveren jubileum Leden en oud-leden van de Schiedam- 40 zie 37 41 schaap 42 aandoenlijk 44 vaas 45 verstomd 46 47 ongevuld 48 per, langs 49 deel van trap 50 voertuig 51 ongeschonden zitting de heren W. H. Magnin, zitter, A. J. Hofman, secretaris Hoogendoorn, penningmeester. 29 stroomeenheid (afk.) 30 gelofte 31 berg op Kreta 32 standvastig 33 Engels voegwoord 1 34 Het programma van de Schiedamse $4 b ilj artrtok Jazz Sociëteit Guillauime bevat o.m., za- VBn rechtzaken woensdag 9 april „The Westend Combo", P°®® om woensdag 13 april, culturele avond in ge- bouw Irene met Peter Blanker, zaterdag ÏÏÏfSinN O -polder 16 april, The Jazztraders, zaterdag 23 39 plaat5 ta N O' poWer april Magnolia Jazz Group 65, zaterdag Oplossing van deze puzzel elders in dit nummer 3(1 anril. Oraniebal met ..The stokers r "B 58 lichaamsdeel 57 les geven 58 zie 56 Vert'caal: 1 +52 eten 2 waardeloos produkt 3 zangstem 4 in 't jaar der wereld (afk.) 5 pap 6 bijwoord 7 wiel 8 god van de wind 9 55 voornemen 10 vreemde taal 11 lering 12 metalen mondstuk 13 als voren 14 zeef 15 spoedig pers. v.n.woord kuil 20 oorlogsschip 21 soort toezicht 22 trommelslager 23 jongensnaam 24 strijdperk 25 34 kaarterm 26 36 tocht 28 kledij 29 bloedvat 80 me-iicijn 31 insekt 34 zie £5 36 zie 26 37 soort parade 38 waanzinnig 39 griezelig 40 metalen spijl 41 bericht 42 gemalen schors 43 alvorens 44 melkklier 45 hoofddeksel 48 sthk papier 49 soort verklaring 50 groet 51 pers. v.n.woord 52 zie 1 53 windrichting (afk 54 pesv v.n.woord 55 zie 9

De Havenloods | 1966 | | pagina 4