Die Noorse kerk knappen wij op ook proefkonijnen zijn NIEUW SYSTEEM VOOR EIGEN WONINGBEZIT Studiowaar bezoekers zei KIPO- Willem directeur Knoops Goodyear ontwikkelt opblaasbaar maanhuis Circus oni Boltini in Maassluis Vorktruckwedstrijden op zaterdag 11 juni Bk' LL ïiAVEiNLOODS - DONDERDAG 14 APRIL 1966 13 P. Ds. Svensen was helemaal verbijsterd DOMINEE JOHN SVENSEN, de predikant van de Noorse zee- manskerk aan de Westzeedyk, mag weer onbezorgd lachen, al kan hij het zelf nog niet helemaal geloven. Vorige week schreven wy, dat het kerkje nodig gerestaureerd moest worden, maar dat het dominee Svensen aan voldoende middelen ontbrak, zodat hij zelf maar de verfkwast en de timmermansha mer ter hand had genomen. Dins dagochtend konden wij hem een verblydend bericht brengen. De heer Willem Knoops, directeur van „KIPO", de in- en verkoop organisatie voor Rijks- en gemeen- tepersoneel, een organisatie, die werkelijk werkt met hoge kortin gen, heeft besloten de volledige restauratie van het kerkje te fi nancieren. Omstreeks twaalf uur op die dag bezegelden hij en domi nee Svensen deze afspraak met een handdruk, nadat de heer Knoops de situatie uitvoerig in ogenschouw had genomen. Het is niet de eerste keer, dat de heer Knoops impulsief tot een derge- lijke daad -besluit. In januari van het vorige jaar hijvoorbeeld hoorde hij, - dat een Philipijns zeeschip, de ..Mindanao Logger", in de Rotterdam se haven aan de ketting was gelegd, omdat de eigenaar van het schip zijn schulden niet meer kon betalen. Dat betekende, dat de bemanning, die het reeds geruime tijd zonder gage had moeten stellen, zonder enige voorzie ning achter bleef. ..Die mensen hadden geen geld en verwarming en zaten daar maar in hun dunne tropenkleding aan. boord", zegt de heer Knoops, die zijn uitspraken meest- al niet maskeert met mooie woorden, maar stevige en puur Rotterdamse uit drukkingen gebruikt, wanneer hij kracht aan zijn uitlatingen wil geven. „Die mensen waren daar maar aan het ver pauperen, zonder dat iemand ze een helpende hand toestak. Daar ben ik toen op getippeld. Het hele zaakje heeft me ruim een halve ton gekost, maar die mensen waren in ieder geval geholpen". De heer Knoops stuurde toen kleding, levensmiddelen en alles wat er meer nodig was om het leven aan boord van het opgefegde schip dragelijk te maken De heer Knoops las vorige week ons bericht over het Noorse kerkje. Onmid- delijk daarna belde hij zijn adjunct directeur, de heer H. van der Sluijs, op met de mededeling, dat KIPO daar iets aan moest doen. „Het is onmogelijk, dat we toestaan, dat een dominee staat te schilderen en te timmeren", zei hij. „Dat is net zo belachelijk als wanneer ik zelf bij onze 200.000 leden de pakjes zou gaan bezorgen". VOORLIEFDE nomen, mede dank zij een energieke aanpak. Op diezelfde manier pakt de heer Knoops thans de restauratie van het Noorse kerkje aan. „KIPO", die zijn hoofdkwartier heeft in Rotterdam, maar ook in Amsterdam, Bergschenhoek en Capelle a.d. IJssel over grote panden beschikt, heeft een eigen bouwafdeling, die zorgt voor het onderhoud van deze gebouwen. Deze afdeling gaat thans de restauratie van het kerkje ter hand ne men, nadat deskundigen eerst zuilen hebben vastgesteld wat er precies moet gebeuren en hoe. dat allemaal gedaan zal moeten worden. „Dit grapje gaat me zeker twee ton kosten", zei dé heer Knoops, „en het hele karwei zal een jaar of anderhalf duren. Maar dan zit alles ook weer piek fijn in elkaar. Dat geschilder van die do minee is maar niks, want zo'n man weet van dat werk niets af. En waarom ik het doe? Ach, zeg maar dat het komt door mijn voorliefde voor de Rotterdam se haven, mijn voorliefde voor stunts en dat er dan ook nog een oecumenische ge dachte op de achtergrond zit. Want zelf Gelukkig is de heer Knoops niet de enige, die dominee Svensen de helpende hand wil toesteken. „Vrijdagochtend kreeg ik bezoek van een dame, die mij wilde helpen", vertelde de Noorse predi kant. „Ze zei, dat ze geen geld had, maar dat ze me wel graag wilde helpen met het schilderwerk". En toen wij de kerk en de gelukkige predikant verlieten kwam een oude heer. naar ons toe. die ons vroeg,of hij zo maar het gebouw kon Een stralende dominee John Svensen drukt, voor het Noorse kerkje in het Park, de heer Willem Knoops, directeur van Kipo, de hand. binnenstappen. Hij kwam een kleine bij drage brengen voor de restauratie van het kerkje, zei hij. Die mensen zijn er gelukkig dus nog steeds. log heeft dit bedrijf een grote vlucht ge- spaar... door nu te kopen Voor meubels, tafels, wanden, deuren en auto-bekleding... U kunt 't zo gek niet verzinnen of kunstleer is dè ideale stof om van oud nieuw te maken. Op onze afdeling kunstleer zoekt U uit tientallen soorten de beste an mooiste uit... de juiste soort... maar dan voor prijzen, die niets meer met de werkelijke waarde te maken hebben. Een voorbeeld noemen we U... kunstleer met geschuimde rug, 130 cm breed, soepel, oersolide en prachtig mooi van kwaliteit, normale prijs ruim een tientje, maar nil voor nog géén vier gulden. i kunstleer ±130 cm Jlfl-iJO breed ben ik katholiek". Toch wil de heer Knoops de eer niet helemaal aan zichzelf trekken, al ziet hij er ook wel een reclamestunt in. Hij is eerlijk genoeg om dat laatste te beken nen. „Kijk", zegt hij, „met die Minda nao Logger was het eigenlijk een schan dalige toestand. Wij gaan er trots op. dat we de grootste haven ter wereld hebben. Dat schip heeft er aan meegeholpen on ze haven groot te maken. Maar toeri de eigpnaar over de kop ging, zaten die binken op het schip in de knoei, zonder dat er ook maar iemand was, die zich hun lot aantrok. Daarom ben ik er in ge sprongen". De heer Knoops heeft destijds Rotter dam uitgenodigd hem te helpen bij zijn actie -voor die zeelieden. Er is niemandt op zijn uitnodiging ingegaan. „Maar nu doe ik het weer", zegt hij. „Iedereen, die wil meehelpen dat Noorse kerkje weer op poten te zetten, kan een bijdra ge storten op onze rekening bij de Amro- 'bank, met vermelding „restauratie Noor se kérk". Misschien zijn er nu wei men sen, ,die iets voor dit doel over hebben. En als ze er niet zijn, komt het alle maal toCh in orde". VERBIJSTERD nOMINEE Svensen was dinsdagoch tend helemaal verbijsterd. Toen de heer Knoops hem vroeg ol' hij op zijn aanbod-in wilde gaan, antwoordde hij: „Ik zeg al „ja", zonder er verder over na te denken, maar ik kan het niet ge loven. In mijn hele loopbaan als predi kant heb ik nog nooit zo iets meege maakt. Het klinkt allemaal fantastisch". Hef klonk inderdaad ook fantastisch, maar het is realiteit. En toen wij dins dagochtend met dominee Svensen zaten te praten en de heer Knoops in de woon kamer van de Noorse predikant rond keek, zei de directeur van „KIPO": „Als straks de restauratie helemaal klaar is, laten we het bankstelletje van de dominee ook opnieuw overtrekken. Want als de kerk aan de buitenkant weer piekfijn in orde is, moet die man ook op goede meubeltjes zitten". De research-afdeling van <le NASA, het Amerikaans bureau voor lucht- en ruimtevaart, heeft onlangs voorgesteld wat het eerste huis op de maan zou kun nen worden. Goodyear Aerospace Corpo ration heeft enige tijd geleden een proto type van een zogenaamd maanhuis ont- vvorpen. Het is een ongeveer 2.10 meter hoog en 4 meter lange opblaasbare cilin der. Als dit ln opdracht van de NASA vervaardigde ontwerp wordt goedge keurd, zou de zonderlinge woning twee astronauten gedurende veertien dagen op de maan kunnen huisvesten Het maanhuis is gemaakt van uiterst dunne staaldraad en andere flexibéle materialen. In het huis kan een constan te temperatuur worden gehouden van on geveer 75 graden Fahrenheit. Dit is erg belangrijk omdat op de maan extreme temperatuurverschillen zijn. Behalve Met een triest gezicht staart dominee Svensen naar een wel bijzonder slecht gedeelte van zijn kerk. Nu kan hij echter weer lachen, nu de heer Knoops hèm heeft beloofd de kerk te zullen laten opknappen. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze grote partij kunstleer, in diverse kleuren, y 130 cm breed, per meter voor Géén tel. of schrift, best. Tn 1965 werd in het Bouwcentrum een zaaltje gebouwd dat de taak van brugfunctie tussen bouwtechniek en beeldende kunst zou kunnen vervullen. Het zaaltje werd in gebruik genomen tijdens de tijdelijke tentoonstelling Rotterdam - Stad in Beweging" om de Rotterdamse kunst in beweging te laten zien. Het lag echter van het begin af in de bedoeling om in deze zaal de experimentele kunstmanifestaties, die zeer nauw aansluiten op de ruimte experimenten in de architectuur, in studiovorm te doen plaatsvinden, dit in tegenstelling tot de traditionele museale kunsttentoonstellingen. Deze Experiment Studio Rotterdam is nu van 16 april af dagelijks -behalve 's-zondags- van 9.00 tot 17.00 uur te be zichtigen. Enige lieden, die over de intenties en mogelijkheden van gedachten wissel den, vonden elkaar en er werd een team gevormd bestaande uit Constant, Harald Eckhardt, Henk Peeters, Nic Tummers, Ben Weehuizen en Bram Wisman. De eerste beslissing van het team was om het woord „kunst" uit de opzet te schrappen en te denken aan een collec tieve ruimtelijke creatie, die zou plaats- DINSDAG. 19 april zal het enige gro te Nederlandse circus van Toni Bol tini een bezoek brengen aan Maassluis, 's Middags om 4.15 opent Boltini zijn optreden met een matinee, waarna er om acht uur een avondvoorstelling is. Van circus Boltini is bekend, buiten dat hij onlangs in het nieuws raakte toen een dompteur in de klauwen van een tijger viel, dat hij een verwoede strijd levert om dit laatste stukje Nederland se circus te behouden. Zonder het ka rakter van het raditioneie circus prijs te geven probeert hij de tieners te trek ken met enkele populaire sterren. Ditmaal zijn het Johnny Lion en Rob de Nijs die het theater voor de piste hebben verwisseld. Boltini zal zijn tent opslaan aan de Bilderdijklaan. In vroe gere jaren waren hier een groot aantal mensen voor nodig, ook hier staat ech ter de tijd niet stil. De nieuwe tent men nu de nieuwe tournee korte tijd door één man kan worden ge daan. Een enorme besparing aan ar beidskracht en mogelijk één van de ga ranties voor het circus zich staande te kunnen houden. Zoals bekend verdwe nen in de na-oorlogse jaren liefst negen tien van. onze vaderlandse circussen, niet uitsluitend de verminderde belang stelling van de zijde van het publiek wordt in vakkringen als dooddoener ge noemd, want het circus leeft nog zegt men. De zwaarste last voor het circus is belasting (in verschillende vormen), die een circus 'de das om doet. Boltini heeft hier oqk zwaar onder te lijden, maar voor geen prijs denkt hij erover de strijd om het bestaan op te geven. In ieder geval is hij aanstaande dinsdag weer, evenals vorig jaar, met twee voor stellingen in Maassluis. Madurodam weer uitgebreid De miniatuurstad Madurodam, in 1952 aan de Haringkade, op de grens van Den Haag en Scheveningen gebouwd, is opnieuw uitgebreid en wel onder meer met een school- en kindertuin, een KNAC anti-slipschool, Amsterdamse rondvaart boten en een mini-midgetgolfbaan. Ook de spoorwegen werden uitgebreid even als een stukje Jordaan. Voor de vierde maal is een tentoonstelling van klein- plastieken ingericht, namelijk de twee de internationale interacademiale, dit maal bestaande uit werken van jonge beeldhouwers uit Schotland, Hongarije, Tsjechoslowakije, Oostenrijk en Neder land. De tentoonstelling is geopend door de hertog van Atholl. een nazaat van Willem de Zwijger en Charlotte de Bour- Madurodaïn trok vorig jaar 1.156.000 bezoekers, waarvan 60 procent buiten landers waren. Met de opbrengst van het stadje wordt steun verleend aan stu denten, die ernstig ziek zijn of om an dere redenen hulp en steun nodig hebben. vinden in de zaal die hierdoor meer het karakter van studio of werkplaats -ja zelf? openbare werkplaats- zou krijgen. Deze werkplaats kreeg de naam „Expe riment Studio Rotterdam" (afgekort E.S.R.). Het team ontwikkelde de ruimte op basis van de elementaire zintuiglijke prikkelingen, die van ruimte in de ruin- ste zin uitgaan. Naast het zien, horen en tasten en ruiken werd de gelegenheid ge schapen om te klimmen, te zitten, zelf te creëren of te recreëren. Het geheel, dat lijkt op een speelplaats voor volwas senen of op een overdimensionale klim- plastiek, heeft in wezen echter een veel diepere zin. Het team wil de reactie van de bezoeker peilen op deze ruimte, die continu in wording is en waar (dus technici en ontwerpers steeds weer aan de gang zullen zijn teneinde tot een her waardering van ruimten te komen. Documentatie van soortgelijke experi menten en een enquête onder de bezoe kers van dit experiment zullen beschik baar zijn voor allen die zich bezighou den met het creëren van onze woningen, huizen, wijken, steden en stadslandschap pen. Hoe lang het experiment in de huidige vorm in de studio zal blijven, is op dit moment moeilijk te zeggen, omdat het in de bedoeling ligt geleide lijk maar voortdurend veranderin gen aan te brengen. Bovendien is het de bedoeling van het team om slechts voor het eerste experiment verantwoor ding op zich te nemen en voor alle hier na volgende experimenten, de samenstel ling van het team geheel of gedeeltelijk te wijzigen of uit te breiden. Op zaterdag 11 juni zullen voor da tiende maal de jaarlijkse Europoort Vorktruckwedstrijden worden gehouden. Ook ditmaal zullen deze wedstrijden voor werknemers van de Rotterdamse haven bedrijven worden gehouden op de Park kade met de Maas als achtegfond en „de Heuvel" als natuurlijke bescher ming en tribune. In tegenstelling met vorige jaren zul len er geen selectiewedstrijden worden gehouden maar zijn de bedrijven uitge nodigd om een vertegenwoordiger af te vaardigen naar de op 11 juni te houden wedstrijden. Naar keuze van het bedrijf kan deze afvaardiging worden vastge steld door het houden van onderlinge wedstrijden in het bedrijf dan wel door loten of stemmen. De wedstrijden zullen om 9.30 begin nen en in de middaguren zullen de drie best geplaatste rijders het dan ver zwaarde parcours nogmaals rijden ten einde de toekenning van de wisselprijs en de persoonlijke prijzen vast te stel len. De Europoort Wisselprijs, die door do Havenver. R'dam werd beschikbaar ge steld, zal een nieuwe gedaante hebben daar de vorige in bezit is gekomen van de N.V. Thomson's Havenbedrijf doordat de heer J. Sins voor de 3e keer het kampioenschap behaalde. De commissie Vorkheftruckwedstrijden organiseerde voor het eerst wedstrijden tijdens de E 55 in 1955. Deze wedstrij den hadden een nationaal karakter. In 1958 werden weer wedstrijden georgani seerd die daarna een jaarlijks weder kerend evenement zijn gebleven. De commissie gaf ook de stoot tot het in stellen van cursussen voor vorktruckrij- ders die onder auspiciën van de Stichting Vakopleidingen Havenbedrijf in de Ha- venvakschóol worden gegeven. Met dit opblaasbare maanhuis is Gqodyear op het qgenblik aah -het experimenteren. De opblaasbare cy linder is gemaakt van ragfijne staal draad en andere flexibele materialen. het maanhuis zelf zal door de ruimtecap sule tevens de bijbehorende apparatuur worden meegevoerd, zoals een energie le verend generatorsysteem, een tempera- tuurcontrolesysteem, water- en zuurstof tanks en verbindingsapparatuur. Het in terieur bevat twee slaapplaatsen en' ver schillende voorzieningen, die het verblijf bp de maan, zo comfortabel mogelijk moeten gaan maken. In vergelijking met de mogelijkheden die een ruimtecapsule biedt, ligt het groot ste voordeel ip de veel langere tijd die de astronauten in dit huis op de maan kun nen doorbrengen. Volgens Goodyear zou de praktische toepassing van het maan huis nog voor 1970 een feit kunnen zijn. N.C.V.B. vergadert in „De Magneet" De afdeling Maasland van de Ned. Chr. Vrouwenbond vergadert heden don derdagavond om 7.30 uur in „De Mag neet". Mevr. Groot Enzerik-Van der Tas houdt een bespreking over het boek „De engel en de blinde man" van mr. J. van der Hoeven, particulier secretaris van de Koningin. Uet loeer met Pasen was wel mooi maar dat hield veel water sportliefhebbers toch niet binnen. Op de Vlaardingse Vaart was het al weer druk. Enkele vluggerds hadden de boot al in het water en voeren ondanks de regen alweer dapper rond. Nog Vorige week donderdag heeft dp heer Karsten, directeur van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten 'te Spijkenisse de eerste modelflat in gebruik genomen van een serie van 110, die volgens een geheel nieuw systeem zullen worden ge financierd. Het Bouwfonds heeft tot deze revolutionaire maatregel besloten, om dat de rentevoet zo hoog was opgelopen, dat daardoor het bevorderen van het eigen woningbezit in de verdrukking zqu komen. Bij dit nieuwe systeem zal de koper jaarlijks een bepaald bedrag betalen, dat is afgestemd op zijn inkomen èn zijn gezinssamenstelling. Gedurende een be paald aantal jaren zal deze aflossing worden verhoogd met een bedrag, dat is afgestemd op de loonsstijging. Het Bouw fonds gaat daarbij uit van een jaarlijk se loonstijging voor industrie-arbeiders van zes procent per jaar, gedurende tien jaar. Het systeem is bestemd voor diegenen met een inkomen tussen de aëhtduizend en de twaalfduizend gulden per jaar. Na verloop van een bepaald aantal jaren zal dan een bedrag zijn be reikt, dat daarna als vast wordt aange- Het nieuwe systeem bergt veel risico's in zich, aldus deelde de heer Karsten mee. Er zal dan ook een computer aan te pas moeten komen bij de berekening van het bedrag en elk geval zal daardoor individueel worden bekeken. De wonin gen in Spijkenisse dienen als proef voor dit nieuwe systeem, dat nog niet op gro tere schaal kan worden opgezet, omdat daarvoor een garantie van het Rijk nodig zou zijn. meer mensen legden de hand aan het vaarklaar maken van hun boten. De Paasdagen waren daar uitermate ge schikt voor. Nog meer schepen liggen echter nog op de werven en werfjes. De foto laat zien wat er zoal ligt op de werven langs de Havenstraat. Van af de Hoflaan heeft men er aardig kijk op. Stampvol is het met allerhande vaartuigjes die Hggen te wachten tot 't zover is dat de eigenaars weer kun nen instappen. Dat kan gauw gaan, wat meer zon en een iets hogere tem peratuur en de hellingen zijn binnen de kortst mogelijke tijd helemaal leeg. Tot het najaar, maar dat is nog ver weg, gelukkig. U.V.V. wil oppasdienst in Alexanderstad de ouders afwezig zijn, wil de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers hier voor een dienst in het leven roepen, die in andere stadswijken reeds bestaat. Me vrouw N. Castendijk-Bevers, Lieven de Keystraat 95, heeft zich bereid verklaard hiervoor haar bemiddeling te verlenen. Zowel gezinnen, die voor oppashulp in aanmerking willen komen, als dames, die hulp willen bieden, kunnen zich na 15 april wenden tot mevrouw Casten- dijk, telefoon: 201706, tussen 9 en 11 uur

De Havenloods | 1966 | | pagina 13