Bejaarden worden niet aan hun lot overi en Iff/ VEEL VERENIGINGEN BIEDEN HELPENDE HAND KUNSTGEBITTEN Gemeenteraadsverkiezingen staan weer voor de deur Wethouder Van Bockhove opent nieuw benzinestation DE-HAVENLOODS 15e jaargang no. 24 donderdag 14 april 1966 weekblad voor seliiedam OPLAGE 26.500 Combinaties met onze edities in Rotterdam, Vlaardingen, Maassluis, Hoek v. Holland, en/of IJsse) en Lekstreek mogelijk: TOTALE OPLAGE 22».OOO onder accountantscontrole. Redactie Schiedam: Leo 't Hart, Burg. v. Haarenlaan 916, Telefoon 266909. Aangesloten bij de Nederlandse Huis-aan-Huisblad Pers WESTBIAAK 25, ROTTERDAM TELEFOON 13.21.70 (5 lijnen) POSTGIRO 18344 ADVERTENTIES TOT WOENSDAG 10 UUR UITGAVE STICHTING „DE JEUGDHAVEN" Schiedamse bejaarden worden beslist niet aan hun lot overgelaten. Dit kan worden vastgesteld aan de hand van wat is meegedeeld van de zijde van de verschillende Kruisverenigingen en commissies, die zich het lot van hen bijzonder aantrekken. En er mag worden aangeno men, dat ook hier en daar meelevende stadgenoten waar nodig een hel pende hand uitsteken. Om met het laatste te beginnen, met die helpende hand zit het weieens moeilijk. Daardoor moet hulp dan uitblijven of in elk geval wordt het vertraagd. In Schiedam bestaat een goede samenwerking tussen alle groeperingen die zich bezig houden met de hulpverlening in nood. vooral waar dit de bejaarden be treftOok de gezinnen, waar de moeder door verschillende omstandigheden niet in staat is haar veel omvattende taak te verrichten, is er hulp. Mevr. K. Panman, die voor de Stich ting „Humanitas" veel werk op dit chari tatieve terrein verricht vertelde: „Eigen lijk beschikken we nooit over voldoen de hulp. Het kan zijn dat er onverwacht veel zieken zijn of anderen die het niet alleen af kunnen, dan moeten we meteen over krachten kunnen beschikken. Nu is het zo, dat dank zij de goede samen werking we elkaar zo nodig kunnen bij springen en een regeling proberen te treffen. Het blijkt echter maar al te vaak, dat wanneer wij het druk hebben, met de andere organisaties dat ook het geval is. Bovendien hebben we ook allemaal weer dezelfde moeilijkheden om hulp te verkrijgen en op hetzelfde tijdstip. Wanneer de schoolvakanties er zijn of in de vakanties, dan moeten de huisvrou wen, die ons gewoonlijk helpen, in hun eigen gezin blijven en dan zitten we erg krap. Dan kan het gebeuren, dat be jaarden of anderen die in nood zitten weieens langer moeten wachten dan we zouden willen, maar het kan niet anders". Metrv. Panman wees er op, dat in het algemeen de hulp aan bejaarden minder „accuut" is dan bv. in de gezinszorg, waar men soms welhaast geen dag bui ten hulp kan, wanneer een moeder plot seling om welke reden dan ook uitvalt. Dan moet meteen worden geholpen. Bij bejaarden is 't veelal zo gesteld, dat imen langzamerhand het ziet aan komen dat zij het werk niet meer aan kunnen. 'Er is dan wel gauw een buurmeisje of buur jongen te vinden, die een boodschap wil gaan doen, maar het loopt meestal klem met het wat moeilijke huishoudelijke werk zoals ratnen zemen en wat zwaar dere karweitjes. Gebakken visje zorg en Gezinshulp is enthousiast over haar werk. „We horen zo vaak van die dankbare geluiden van bejaarden, die helemaal alleen zitten en naar het schijnt aan hun lot zijn over gelaten. Natuur lijk, het komt voor dat men ontevreden is, omdat iemand niet lang genoeg blijft of men beschouwt iemand die komt hel pen als een gezelschapsdame, maar in het algemeen is het prachtig werk dat voor bejaarden wordt gedaan. Weet u, zo heel vaak willen ze dan een sinaasappel of zo in je tas stoppen als bewijs van hun dank baarheid. Het gaat niet over die sinaas appel, maar veelal hebben die bejaarden zelf ook niet al teveel en is juist iets der gelijks een duidelijk bewijs van de waar dering. Br zijn ook -helpsters die zo mieeleven met „hun" bejaarden, dat als ze vis heb ben gebakken, een visje laten brengen of een schaaltje soep". Mevr. Willemse heeft ongeveer tachtig aanvragen yan bejaar den om hulp en het is soms wel wat schuiven om die allemaal te hulp te ko men. Maar ook zij maakt met waardering gewag van de goede samenwerking die er in Schiedam bestaat tussen de diverse instellingen yoor bejaardenzorg. „We yergeten zo vaak, dat deze mensen het zijn die in hun jonger jaren ontzet tend hard hebben moeten werken voor hun kinderen. En hard werken, beteken de toen ook inderdaad hard werken: da gen van tien, elf of meer uren", zegt mevr. Willemse. „Veelal zijn de kinderen van goede wille om voor hun ouders te zorgen, maar ze zijn er niet altijd toe in staat, soms niet omdat ze een eigen groot gezin hebben, soms omdat ze te veraf wonen of in andere steden. En soms bo tert het niet te best. „Ik vind het heer lijk om die mensen te helpen, eens een kopje koffie met hen te, drinken en laten ze dan maar praten, vooral over vroeger. Velen kunnen immers een hele dag geen woord kwijt Er zijn bejaarden die hele maal alleen wonen. Men kan zeggen dat zij beter in een tehuis kunnen, maar ze verlaten niet zo gemakkelijk het eigen huisje en willen liever „op zichzelf" blij ven. Zijn ze daar eenmaal uit, dan valt het meestal wel mee. Ik zeg ze altijd dat het geen ..strafmaatregel" is en ze niet in een gevangenis gaan. ze kunnen er altijd weer uit, al is dat in sommige gevallen niet zo eenvoudig. Mevr. Ilazebroek van „Het Groene Kruis" klaagt er over dat er te weinig hulpkrachten zijn. „Er is een hele lijst van aanvragen om hulp, waaraan we niet kunnen voldoen en dat is toch wel jam mer. Er zijn veel bejaarden die niet in staat zijn om het wat zwaardere werk in nun huishonden te doen. Wat koken, af wassen en kleine huishoudelijke werkjes, dat gaat nog wel, maar ze zien zo erg tegen wat moeilijker werk op. We zijn al blij als we iemand kunnen krijgen, die een uur of twee per dag, hetzij 's mor gens, hetzij 's middags kan komen hel pen", zegt zij. Voor die hulp wordt een kleine vergoeding gegeven. „Als het echt om verdienen gaat, dan moet men niet bij ons zijn", erkent ook mevr. Haze- broek „de hoge lonen kunnen we echt niet betalen. De bejaarden zelf moeten wel iets bijdragen en als het nodig is, springt de Gemeentelijke Dienst van So ciale Zaken wel bij. Het is hier zuiver een liefde- en hulpwerk ten bate van de niet meer zo valide medepiens". En ook mevr. Hazebroek is ingenomen met de waardering die voor dat werk van de bejaarden wordt ontvangen. „Op deze wijze kun je voor hen niet alleen de moeilijkheden van de oude dag helpen verlichten, maar ook wat zon in hun le- yen brengen". Het Groene Kruis heeft op het ogen blik de beschikking over zeven hulp krachten voor het bejaarden werk, maar dat is lang niet voldoende. Door goede samenwerking kan wel veel worden op gevangen, maar het is dan een kwestie yan schuiven en soms van wachten. Mevr. Smit van de hervormde Stich ting voor Gezinszorg en Maatschappelijk Werk is in feite onverwacht midden in het werk gevallen. Enkele maanden ge leden verliet de vorige leidster de dienst en zij nam die over en dat was niet een voudig. Maar ook zij doet het werk met liefde. „Fantastisch" noemt ze het. Naastenliefde TAe burenhulp van vroeger is nu uitge- groeid tot een meer georganiseerde hulp. Immers niet alle buren voelen die pliöht ivan naastenliefde zo stonk, afgezien dan soms van de onmogelijkheid om die te vervullen. Bij zo'n twintig be jaarden wordt nu iedere dag geholpen om het huishoudentje op gang te houden. Er zijn wel veel meer aanvragen om hulp. maar ook hier zijn helpende han den hard nodig en slechts door de goede samenwerking kan gedaan worden, het geen beslist noodzakelijk is. „Er zijn jong getrouwde vrouwen die 'n paar uur per dag produktief willen maken. Ook zijn er vrouwen, van wie de kinderen zijn getrouwd en nu met hun lege, tijd geen raad weten. Dan hebben zij hier een pracht van nieuwe taak voor zich, waar voor geen diploma's worden vereist, maar wel liefde en hulpvaardigheid", aldus mevr. Smit. Zelf heeft ze een opleiding in het sociaal werk en dus niet alleen debe jaardenhulp valt onder haar toezicht. Ook de zgn. gezinshulp wordt geregeld en daar ligt het zo mogelijk nog moei lijker wat betreft verkrijgen van .vol doende hulpkrachten. En hier is het veelal nog dringender nodig dan voor bejaarden. Jonge meisjes worden in ge zinnen geplaatst, waar zich geen bijzon dere moeilijkheden van sociale- of gees telijke aard voordoen. Naast deze gezinshelpsters, zijn er de gez imsverzorgsters die een speciale op leiding ontvangen, zowel in theorie als praktijk. Zij assisteren in gezinnen waar de moeder is uitgevallen. Haar taak kan soms zwaar zijn en ook om die reden wordt zoveel mogelijk voor afwisseling zorg gedragen. De gezinshelpsters ko men op vaste 'tijden, meest van 's mor gens 8 uur tot half zes. Geheel anders is het met de bejaardenhulp, die de he le dag door kan worden verleend. Er zijn bejaarden die helemaal geïsoleerd leven en van buitenaf weinig of niets te weten komen", aldius mevr. Smit. Voor de uitvoering van al dit werk wordt bij tijden inde kerk een extra collecte gehouden, want veelal is het niet mogelijk voor degenen die hulp ontvangen, de kosten daarvan .volle dig te dragen. Onbekendheid Tk heb de indruk, dat nog heel yeel bejaarden eigenlijk onbekend zijn met alles wat door ons wordt gedaan en zij maar alleen blijven tobben. Soms is er ook een al te grote bescheidenheid, waardoor ze niets vragen en proberen door te gaan, ondanks hun moeilijkheden. En vaak zijn ze ook niet in staat om hun huishouden behoorlijk in orde te houden. Ik heb de indruk, dat het aantal van de bejaarden in Schiedam veel groter is, dan de aanvragen die we ontvangen", aldus mevr. Willemse. Mevr. Panman zegt: „Wanneer iemand ziek wordt dan geven vaak de huis artsen een seintje en ook de kerken fun geren in dit werk wel als een schakel. Iedereen die met recht een beroep op ons doet, wordt zonder enig godsdienstig of ander onderscheid waar mogelijk gehol pen", Zo wordt getracht hulp te verle nen onder stadgenoten in moeilijkheden. Blijkens het jongste overzicht van de Schiedamse Dienst voor Sociale Zaken, ontvangen 666 personen boven 65 jaar een bijstand en 312 personen beneden die leeftijd. Gelukkig verkeren zij lang niet allen in de omstandigheid, dat hulp in het huishouden nodig is. maar het aantal van hen is toch nog vrij groot. Bijzonder voor de gezinshulp komen alle betrokken in stellingen krachten tekort en verzocht men ons een dringend beroep te doen op degenen die mogelijkheid hebben om te helpeu in dit zo noodzakelijke werk Brtllant- schitterend bezit voor altijd! van *Andel Hoogstraat 164-152 Beyerlandselaan 176 Rotterdam REPARATIES te klas werk vanaf t 5,— pei reparatie Z0-karaats gouden kroon f 17,5» U kunt er op wacliten INSTITUUT DENTILIA Meldt", wordt het volgende medegedeeld over de komende gemeenteraadsverkie zingen. De verkiezing voor de leden van de Provinciale Staten is inmiddels al weer achter de rug. De afdelingen van de secretarie, die bij het verkiezings- werk zijn betrokken, concentreren haar aandacht nu op de gemeenteraadsverkie zing, die 1 juni zal worden gehouden. Een onderdeel, dat aan deze verkie zing vooraf gaat, n.l. de registratie van de namen-aanduidingen van politieke groeperingen, is reeds afgewerkt. Tien politieke groeperingen vroegen en ver kregen deze registratie. Naast de groepe ringen, die momenteel in de Raad verte genwoordigd zijn 'PvdA, KVP, Prot. Chr. Groep, VVD en CPN, dienden zich ook nog aan: de PSP, de SGP, de Boe renpartij, de Partij voor Volkswil en Re ferendum, de Partij van Vrije Burgers. Voor de drie laatstgenoemde partijen vrpegen de hoofdbesturen de registratie. Deze registratie betekent niet, dat al deze partijen inderdaad aan onze ge- gemeenteraadsverkiezing zullen deelne men. De deelnemende partijen zullen eerst bij de kandidaatsstelling, die 19 april a.s. zal worden gehouden, naar vo ren komen. Dan kunnen tussen 9 en 17 uur de kandidatenlijsten bij het centraal stembureau worden ingeleverd Bij iedere kandidatenlijst moeten wor den overgelegd: 1. van iedere kandidaat een verklaring, dat hij bewilligt in zijn kandidaatstel ling; 2. een machtiging tot het gebruik van de naam-aanduiding van een politieke groepering, voor zover deze is gere gistreerd: 3. indien meer dan 20 kandidaten worden gesteld de aanbeveling voor een voor keurnummer, getekend door ten min ste tien raadsleden. De kandidatenlijsten moeten worden ingeleverd door een kiezer persoonlijk, die bevoegd is aan de verkiezing voor de gemeenteraad deel te nemen. Er mo gen ten hoogste twintig kandidaten wor den gesteld of ten hoogste veertig, in dien de lijst wordt aanbevolen door ten minste tien raadsleden. Alleen de PvdA en de KVP, die momenteel resp. 16 en 10 leden in de Raad hebben, zijn dus in de gelegenheid veertig kandidaten te stellen. Indien de zittende raadsleden gebruik maken van de gelegenheid, die de Kies wet biedt, om lijsten voor een voorkeur- nummer aan te bevelen, wat zij stellig zullen doen, staat reeds nu vast, dat de lijstnummers 1 t.m. 5 zullen worden ge dragen door de lijsten van de PvdA, KVP, Prot. Chr. groep, WD en CPN. Op de dag van de kandidaatstelling, onmiddellijk na vijf uur, houdt het hoofd stembureau een zitting voor het onder zoek van de lijsten. Indien bij dit onder zoek verzuimen blijken, geeft het hoofd stembureau onverwijld hiervan kennis aan hem, die de lijst heeft ingeleverd. Binnen» drie dagen na deze kennisgeving kunnen de verzuimen alsnog worden her steld Na het onderzoek worden de lijsten terstond voor een ieder ter inzage ge legd. In een volgende zitting beslist het hoofdstembureau in een voor de kie zers toegankelijke zitting over de geldig heid van de lijsten en over de handha ving van de daarop voorkomende kandi daten In de Kieswet is limitatief aangegeven in welke gevallen een lijst ongeldig moet worden verklaard alsook kandidaten moeten worden geschrapt. Tegen deze ongeldigverklaring resp. schrapping staat beroep open bij Gedeputeerde Sta- Als dit alles achter de rug is, vindt de nummering van de lijsten plaats. Eerst worden genummerd de lijsten, die voor een voorkeurnummering van de lijsten zijn aanbevolen. Aan deze lijsten worden onderscheidenlijk de nummers 1 en vol gende toegekend in de volgorde van het aantal raadsleden, dat een lijst heeft aanbevolen, met dien verstande, dat aan de lijst, door het grootste aantal aanbe volen, het nummer 1 wordt toegekend. De nummers voor de overige lijsten wor den door loting aangewezen. Vervolgens worden de lijsten openbaar gemaakt door ter-visie-legging. Eerst dan is het zover, dat de stembiljetten kunnen wor den gedrukt, waarop de kiezers 1 juni a.s. hun keuze zullen bepalen. De namen van de kandidaten worden voor die tijd nog officiéél bekend gemaakt door mid del van huis-aan-huis te verspreiden vouwbladen. Ook dit jaar weer oecumenische maaltijd Evenals verleden jaar belegt de plaat selijke oecumenische raad van kerken ook nu weer een oecumenische brood maaltijd en wel op zaterdag 23 april om 18 uur. Waar deze maaltijd wordt gehouden zal nog nader bekend worden gemaakt. Doel van deze maaltijd is christenen van verschillende Schiedamse kerken met elkaar in contact te brengen ter nadere kennismaking en om elkaar in denken en geloof te leren kennen. Tafel gesprekken zullen dienen om diat doel t.e bereiken. Ook voor deze maaltijd is een verdere partijen, die aan de verkiezing eenvoudige liturgie ontworpen. voor hulpbehoevende of lijdende mede burgers. Voor hen, maar ook voor degenen die de hulp nodig hebben en niet weten waar die te vinden, laten we hier enkele adressen volgen: Het Groene Kruis, nevr. Hazebroek, B.K.laan 264, tel. 269539; Stich ting Kath. Gezinszorg en Gezinshulp, mevr. J. Willemse-van Berkel, Parkweg 117, tel. 261004: Humanitas, mevr. dr. K. Panman. Nieuwe Haven 129, tel. 267614: Herv. Stichting voor Gezinszorg en Maat schappelijk Werk, mevr. Smit, Heinsius- straat 39. tel. 264224. Hoogstraat 40 - It'dam - Tel. 010-126010 Trams 1 - 2 - 3 - 4 - 0 - 10-16-17. en bussen 31 34 deelnemen, zullen hun lijstnummer door loting toegewezen krijgen. De offi ciële nummering vindt na de kandidaat stelling plaats in een zitting van het hoofdstembureau. Op deze nummering wordt hierna nog teruggekomen. De kandidatenlijsten moeten door ten minste vijfentwintig kiezers worden on dertekend. Uit praktische overwegingen verdient het aanbeveling enige kiezers meer te laten tekenen: mocht n.l. blij ken, dat een onbevoegde heeft getekend, dan bestaat niet het risico, dat het aan tal ondertekenaar* het vereiste mini mum niet haalt. De kandidaten worden op de lijsten vermeld met: naam, voorletters, geboor tedatum en adres. Voor de vermelding van de gehuwde vrouw, weduwen, onge huwde vrouwen, alsmede de vermelding van nadere aanduidingen, waaronder wetenschappelijke titels, geeft de Kies wet regels, die bij wijze van toelichting op de kandidatenlijst zijn vermeld. De naam of aanduiding van een gere gistreerde politieke groepering kan bo ven de kandidatenlijst worden vermeld, mits degene, die de lijst inlevert, be schikt over de machtiging daartoe van de desbetreffende politieke groepering. „Tot steun in de strijd" voert «Beau Rivage' op In het kader van de toneelwedstrijd I van de sectie Toneel van de Schiedamse I Gemeenschap brengt donderdagavond I 14 april de Schiedamse toneelvereniging i „Tot steun in de strijd" het spel „Beau Rivage' van George Batson. Dit is de laatste avond van de wed- - strijd, waarna op vrijdag, 29 april de prijsuitreiking zal plaats vinden tijdens een gezellig samenzijn. De jury van de wedstrijden is gevormd door mevr. Eva Hauck en de heren Jan Everwijn en A. Deering. De deelnameprijs bedraagt f2,50 per persoon. Men kan zich opgeven bij de heer W. v.d. Gaag, Vondellaan 13a, tel. 261687. Stort men het bedrag van f2,50 op 2ijn girorekening no. 567499. dan krijgt meei de deelnamekaart toegezon den. De oee. raad hoopt dat velen van deze gelegenheid gebruik zullen maken. V.W. - OPEL - MERCEDES enz. Vanaf ƒ15,— Hoffcar Nederland N.V. O. J. Mulderstraat 10, Tel. 25.6t.75 Wij geven de hoogste korting op onderdelen, banden, enz., enz. BOONE VERF VERF BOONE Noordmolenstraat 68 - Telefoon 24.08.57 Wij hebben Nederlands grootste sortering verlovingsringen LEO VAN IERLAND lijnbaan so k9i»è>niilü.i»ii '.tliiiWiiliiiiiwgRMinÉÜÉ i i - DE Schiedamse wethouder mr. P. van Bockhove opent zaterdagmorgen 16 april om elf uur aan de Horvathweg de nieuwe verkeersader tussen Rotter dam en Schiedam het dubbelzijdige servicestation van TOTAL. Duizenden Schiedammers (en Rotterdammers) kun nen hiervan getuigen zijn, want de offi ciële opening bestaat uit het „lance ren" van een raket, die een hoogte van zevenhonderd meter zal bereiken. Daar zal de raket ontploffen waardoor de tekst „Total-Dorzo" zichtbaar wordt op een soort parachute, die langzaam naar beneden zweeft. Dorzo slaat op de N.V. Dorzo (in Schie dam wellicht beter bekend onder de naam Van Dorp en Zoon), die het sta tion gaat exploiteren. De behuizing van het servicestation, ontworpen volgens de normen voor gro te snelverkeerswegen, is tijdelijk. Nog in de loop van dit jaar wordt zij ver vangen door een ruim stenen gebouw met verkoopruimte, magazijn, doorsmeer- hal en toiletten. Aan de zuidzijde van de Horvathweg zijn twee ppmpeilanden gebouwd met in totaal zes pompen. Tegelijk kunnen hier dus zes auto's worden bediend. Bij het rijwielpad staat een mengsmering- pomp voor bromfietsen. In de toekomst zullen beide pompeilan- den en 't doorsmeerstation worden over dekt door drie luifels, die goed aanslui ten aan de moderne vormgeving van het Schiedamse N.S.-station. Aan de overkant staan drie pompeilan- den met acht pompen. Het tamboer- en pijperkorps Ahoy' zal de feestelijke ope ning muzikaal opluisteren. Op het Edi- sonplein Vertrekt de band om tien uur voor een muzikale mars door het Sin gel- en het Boerhaavekwartier Eind punt is de achterkant van het service station. Na de opening maakt Ahoy' een mars door de wijk Nieuwland. Aan de Schiedamse jeugd zullen ballonnetjes worden uitgereikt. Wethouder Van Bockhove, de heer H. de Boer, adjunct-directeur van TOTAL, Nederland en de heer A. G. van Dorp zullen korte toespraken houden. De ope ning wordt besloten met een receptie (11.3013.00 uur) in hotelrestaurant Rijnmond op de hoek van de Nieuwe Damlaan en de Burgemeester van Haa renlaan. Hervormd© gemeente heeft tekort van f 135.000.— Volgens mededeling van lr. J. Pere boom, lid van het Centraal College van de Ned. Herv. gemeente van Schiedam, worden de uitgaven dier gemeente voor het jaar 1966 geraamd op f 355.000 te gen een inkomsten van f 220.000, zodat een tekort dreigt van f 135.000. Door ver hoging van de bijdragen, extra collec ten enz. zal getracht moeten worden dit tekort op te heffen, daar anders ernstige moeilijkheden dreigen te ontstaan. „Het Singelkwartier" bestaat 35 jaar Het 200ste maandblad dalt is versche nen van de Schiedamse buurtvereniging „Het Singelkwartier" besteed aandacht aan het 35-jarig bestaan, dat de vereni ging in oktober van dit jaar zal vieren Op 5 oktober vindt in het Passage Thea ter de feestavond plaats waaraan mede werking wordt verleend door Willy en Willeke Alberti, De Wama's, het Cock tail Trio, The Three Jacksons en anderen. Het Belglscbe frituurvet, stearlnevrlj VRAAG UW WINKELIER Dlepvrlesverpakking met

De Havenloods | 1966 | | pagina 1