4 De zee: altijd bron van blijft legenden zii een e$ bij huisman ZOVEEL HOOFDEN QO ZOVEEL ZINSNEDEN AUTOMOBILISTEN DOOR NIEUWE VINDING GERUGGESTEUND ft? 4 in één Idee Duits chirurg in Schiedam uitgewerkt 69 DE HAVENLOODS DONDERDAG 14 APRIL 1966 TAE ZEE heeft nooit nagelaten haar bekoring op de mensen uit te oefenen. Wanneer de stor men over het land gieren, trek ken de mensen naar de duinen of naar de boulevards van de badplaatsen om te kijken naar het onstuimige geweid van de golven om iets mee te voelen van de ontembare kracht van het water. Maar ook als de see rustig is een schijnbare rust, omdat de zee nooit aflaat - komt men gemakkelijk in haar ban. De zee werkt op onze ver beelding, hoe nuchter wij ook denken te iRn. De zee doet ons verlangen naar verre landen, naar lange reizen, naar avon turen, waarin de mens zich kan meten met het onbekende en waarin hü kan zegevieren. De mensen hebben altijd al de zee bevaren. Vroeger tijdens maandenlange reizen op zeil schepen, ontberingen lijdend, angst er varend. Nu op, óók voor de bemanningen comfortabel ingerichte schepen met mo derne navigatie-apparatuur. schepen, die feilloos de haven zoeken door een rustige zee of door het geweld van de stormen. Maar het zijn. altijd mensen geweest, die deze schepen hebben bevaren. Mensen met hun fantasieën, hun dromen, hun eenzaamheid. Het is daarom niet verwonderlijk, dat de zee altijd geheimzinnig is gebleven, voor de landrot zowel als voor de zeeman. Maar voor de laatste vooral. Hij immers heeft de zee leren liefhebben en tegelij kertijd leren haten. Hij heeft geleerd met wantrouwen te kijken naar haar rusteloze gewoel, hij heeft geleerd respect te heb ben voor het tomeloze geweld van de aanstormende golven, waarin elk schip, hoe groot ook. slechts een speelbal kan En hij heeft de eenzaamheid van de zee geleerd. Er is waarschijnlijk geen zee man, die, beter dan welke landrot dan ook, kan meepraten over die eenzaam heid. De stilte van het wachtlopen bij nacht, de ogen turend in het duister, zoe kend naaf- een lichtje op die eindeloze watermassa, een lichtje, dat er misschien niet eens hoeft te zijn. En in die uren gaan de gedachten werken, krijgt de fantasie de vrije hand en dringt het mysterie van de zee zich aan de zeeman op. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat er een onuitputtelijk arsenaal is van ge heimzinnige verhalen over de zee. Vooral in het verleden, toen de zeeman bijgelovig was en bang was voor het onbekende. Toen een natuurverschijnsel hem kon doen denken aan het vergaan van de wereld en toen hij verklaringen zocht voor din gen, die hij niet begreep. In de tijd, waarin de zeeman maanden achtereen rond zwalkte en toen de verveling moest wor den verdreven met verhalen Verhalen over de zee zelf,, een onuitputtelijke bron. Vliegende Hollander Wie kent bijvoorbeeld niet het verhaal vam de „Vliegende Hollander", hei spook,, •chip, bevaren.door. een .schipper, die zijn riel aan de duivel had verkocht en ge- spaar... door nu te kopen Geld-ontwaardlng, Inflatie... allemaal tot yw dienst, maar gewone mensen als U en wij kunnen er toch niets aan doen. Wat U wèl kunt doen Is band recorder-banden kopen, die U zich al lang wenste... maar dan niet wachten, neen, nil kopen en... sparen. Want n£i verkopen wij 18 cm spoelen met liefst 400 meter Polyester langspeelbanden voor 4 en 2 sporen, dubbel gepolijst (voorkomt beschadiging aan de kop) met volledige garan tie, voor een prijs, om eens flink te sparen, voor nog géén vijf gulden. 400 meter langspeelband 4-2 sporen, met garantie Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze kwaliteits langspeel banden, 400 meter Polyester band, met volledige garantie, voor 4 en 2 sporen, doemd was eeuwig rond te blijven ken. De Vliegende Hollander werd altijd bij stormweer gezien, met volle zeilen voortrazend over de kokende zee. En de ooggetuigen zagen het heilloze schip, dat hun niet veel goeds voorspelde, bijna altijd tfcr hoogte van Kaap de Goede Hoop De Vliegende Hollander is misschien wel een van de meest bekende legenden van de zee geworden. Maar lange tijd is dit spookschip meer dan een legende ge weest. Want in de tijd van de zeilvaart waren er genoeg zeelui, die durfden zwe ren, dat zij het schip met eigen ogen heb ben aanschouwd. Tegenwoordig lachen wij erom, omdat wij nuchterder zijn ge worden en omdat ,wij geleerdhebben te denken, dat er voor elk verschijnsel een verklaring is te vinden. Misschien is die verklaring er ook wel. Misschien hebben die zeelui wel in hun angst tijdens de zware stormen gemeend iets te zien. wat op een schip onder volle tuigage leek. En misschien is het verhaal van de Vliegende Hollander ook wel in een geval waar ge weest, zonder dat men dan hoeft te den ken aan een door de duivel bezeten schipper. Ook onze tijd kent echter dergelijke verhalen, al worden zij dan ook meestal heel snel ontdaan van het geheimzinnige waasje, dat er omheen schijnt te hangen. Zo trof de Amerikaanse kustwacht In augustus van het vorige jaar in Straat Florida de stuurloos ronddrijvende „Seven Seas" aan. Bij onderzoek bleek, dat er slechts één man aan boord was. Hij ver telde. dat de kapitein en nog een andere opvarende waren doodgeschoten. Zelf had hij zich verstopt in het kabelgat. De moordenaar was met een reddingsboot ontsnapt. Hij werd later opgepikt door een Duits schip, dat hem overleverde aan de Amerikaanse autoriteiten. De moorden had hij gepleegd uit politieke overwegin gen, naar aanleiding van de moeilijk heden in Cuba. Het is^niet ondenkbaar, dat dergelijke gebeurtenissen ook in het verleden zijn voorgekomen, zonder dat daarbij van een misdaad sprake geweest behoeft te zijn. De zeilschepen, die soms maanden en maanden lang onderweg waren, die soms weken achtereen ronddreven zonder een zuchtje wind. die door tegenwind soms honderden mijlen werden teruggezet, droegen vaak het ongeluk bij zich. Scheurbuik en besmettelijke ziekten, ge volgen van de slechte voeding en het op -s- de lange reizen in een tropisch klimaat vaak chronische gebrek aan drinkwater, hielden soms op ontstellende manier huis onder de opvarenden. Het is niet ondenk baar, dat een bemanning door dergelijke kwalen werd uitgeroeid of zo sterk werd r/0JUIST is men in ons land gestart met de fabricage van een uitgedund dat het navigeren met het A splinternieuwe rugsteun, die speciaal werd ontworpen voor schip niet meer mogelijk was. Dan kon de vaak zwaar.beproefde automobilistenruggen. De steun is een het schip, wanneer het volledig getuigd uitvindillg van en ontwikkeld door de Westduitse chirurg dr. was, inderdaad als een spookschip door j|eimut Schmirler uit Remseheid. Jarenlang heeft dr. Schmirler de golven worden voortgejaagd, omdat zk.h beziggehouden met „rug-patiënten", die, ondanks hun klaeh- het niet onwaarschijnlijk is. dat een op- lellj gedwongen waren vele uren per dag in een auto door te varende het roer had vastgezet, omdat hij brengen, niet meer bij machte was te sturen, maar toch hoopte, dat de wind hem naar land Na veel experimenteren heeft hij ten slotte een rugsteun ont- zou brengen. Maar zo n spookreis kan wikkeld, die voor elke automobilist een individuele „aanpassings- nog sterker, nog fantasierijker. Verhalen van enorme monsters, die de zeeën be volkten, monsters, waarover men slechts fluisterend durfde te spreken. Het moeten pre-historisehe schepselen zijn geweest, die in staat waren een schip op te tillen en het te laten kapseizen of die een schip met man en muis naar de donkere diepten van de zee konden trekken. Maar die verhalen zijn niet alleen van vroeger, want. ook nu nog duiken zij steeds op. Steeds weer opnieuw zijn er mensen, die beweren een zeeslang te hebben gezien. De wetenschap is er zeif nlog niet uit. Een dee! van de geleerden verwijst deze verhalen naar het rijk der fabelen. Een ander gedeelte is bereid er ernstig rekening mee te houden, dat er In de onvoorstelbare diepten van de wereldzeeën inderdaad nog monsters leven. Zij wijzen op het feit. dat thans ook bewezen is. dat er inktvissen bestaan, die een afmeting kunnen krijgen van vijftien tot twintig meter. De zee zal nooit ai haar geheimen prijs geven. Steeds opnieuw zullen er raadsels zijn, die niemand vermag op te lossen. In het verleden zijn ze talloos geweest, al zal een deel daarvan moeten worden ver wezen 'naar het rijk der fantasie. Maar ook in onze tegenwoordige tijd duiken de mysteries op. Want ook in de recente ge schiedenis zijn er gevallen bekend van schepen, die spoorloos zijn verdwenen. En dan is er altijd nog het verhaal van de Zweedse kusttarvker „Thuntank V", die enige jaren geleden op geheimzinnige ma nier verongelukte Ver uit de koers, die het schip had moeten varen, had een aan varing plaats met een Katwijkse kotter. De theorie is. dat de tanker moest zijn aangevaren nadat het schip is gekapseisd. Anderen beweren, dat dit niet mogelijk is. Wat er precies .in die donkere storm achtige nacht is gebeurd, zal niemand ooit kunnen vertellen De bemanning heeft de ramp niet overleefd. De zee zal ook dit geheim bewaren. JAN DIJKSTRA Zangeressen gevraagd voor plaatopname Vlak na Pasen organiseert de redactie voor de grammofoonplaat „Kerstfeest op zee" samen met de Commissie Zeeva renden Vlaardingen en de hervormde Zeemansraad Maasmond een repetitie zangavond in de grote zaal van de Im- manuëlkerk. Die repetitie is noodzake lijk om voor de plaatopname in Hilver sum op 21 april goed voor de dag te ko men. De organisatoren hopen dat alle zangeressen op 18 april in de Immanu- elkerk aanwezig zullen zijn. Meezingen kunnen alleen vrouwen, dus echtgeno ten, verloofden en dochters van zeeva renden. De minimum leeftijd voor de zangeressen is vijftien jaar. Aan de opname in Hilversum wordt een excursie vastgeknoopt naar Bussum en de Lage Vuursche. Daaraan kunnen ook mannen deelnemen maar geen kin deren De kosten voor deze tocht bedra gen f7,50. Opgeven moet uiterlijk vrij dagochtend 15 april gebeurd zijn op het kantoor van de Zeevarende Gemeente Heyplaatweg 2,1 Rotterdam. Onderwijzend theaterkamp middelbare scholieren 19 augustus wordt, in de in „het Gooise avant-garde i theaterkamp van het CHJ Het kamp is speciaal voor e scholieren van 15 jaar en ouder. Ieder krijgt toneel-, zang-, dans en muziektraining van beroeps- of se- mi-beroepskrachten. Nadat men wat is ingewerkt ligt het dit jaar vooral in de bedoeling dat men leert zelf teksten te schrijven en muziek te componeren. Verdere bijzonderheden alsmede een kampfolder kan men vragen bij het se- kretariaat van de C.H.J., Sint Laurens- plaats 5, telefoon: 137462, Bridgewedslrijden voor gemengde paren Het Districtsbestuur Vlaardingen van de Nederlandse Bridgebond heeft besloten een bridgewedstrijd te organiseren voor „Gemengde paren", waaraan elke brid- geliefhebber(ster) kan deelnemen, onge acht of men lid is van een bridge ver eniging of niet. De wedstrijd zal worden verspeeld in 2 zittingen, n.l.: de voor ronde op dinsdag 26 april a.s. in het Ontspanningsgebouw van de E.N.C.K. en de finale op vrijdag, 6 mei a.s in het Shell Sportpark „De Vijf Sluizen". Inschrijvingen kunnen geschieden bij de competitieleider, de heer D. A. de Ruyter, Datheenstraat 293 te Vlaardin gen, tel. 01898-5858 tot uiterlijk 20 april a.s. en het inschrijfgeld bedraagt f 4.- per paar. Voor de eerste 10 paren van de fina le zullen zéér mooie prijzen beschikbaar worden gesteld en het bestuur verwacht dan ook, dat velen voor deze aantrekke lijke wedstrijd zullen inschrijven. „Vier Brabanders" in Dominant Zaterdag heeft de heer Jac. Martens de tentoonstelling „Vier Brabanders" ge opend in de muziekschool „Dominant", Markt 42. Er waren heel wat belangstel lenden samengestroomd in de vroegere burgemeesterswoning. Het werk van de vier is geheel ver schillend ondanks het feit dat ze met el kaar de zogenaamde Meigroep vormen. De heer Martens hoopte dat er veel be zoekers naar deze boeiende tentoonstel ling zullen komen. De vier kunstenaars zijn Mado Schoolmeesters, Janus Nui- ten, Sjaak Mous en Jan van der Strae- ten. De expositie is geopend tot 17 april. Zaterdag en zondag van 14 tot 17 uur en op werkdagen van 19 tot 21 Uur. KORTE HOOGSTRAAT 15 ie MIDDELLANDSTRAAT98 -100 'HAERTSBOCHT 218-224 Kostuums, wol en Terlenka 139,- Groninger Stijlgroep ,.179.50 nieuwste modellen Twiifel' U: «wee-rij, één-rij, Korte,leng» revers? Huisman geelt U niet alleen de juiste adviezen - Huisman kan die adviezen ook "illustreren" en waar-maken. En dat nog wel in betaalbare prijzen. prima stoffen betere afwerking betaalbare prijzen Herenmode speciaal: nylon ankiets 2.88 2e paar 0.99 Heel wat ouders zitten met hetzeljde probleem als de overheid: Het verlies van contact met. hun kinderen. Een hele boel ouders zeggen nu over die provo's- Laat de overheid maar eens optreden. Maar dat vind ik een zwakheid. Die men sen vragen van de overheid, wat ze zelf niet klaarspelen. Mr. G. P. J. Cammelbeeck De belangrijkste culturele verenigingen in Antwerpen hebben onlangs een hoge aanbieding gehad door bemiddeling van lang hebben geduurd, omdat schip zonder zeelui, mèer dan ooit, eer speelbal van de elementen in. Die verhalen werden voórtverteld tij dens het wachtlopen en tijdens de éinde- loze perioden van verveling, wanneer de wind verstek liet gaan. Mogelijkheden tol oommunicatie bestonden niet. Een schip, *1«J mogelijkheid" bezit. Dr. Schmirler zocht zijn heil bij „lucht". En terecht. Het kussentje past zich geheel aan bij de vorm van de autostoel, maar tevens bij de rug van degene, die er gebruik van maakt. De „lege" ruimte in de autostoel, waar zitting en leuning elkaar raken, wordt gevuld en vandaar uit wordt de rug van de gebruiker ondersteund. Dr. Schmirler zegt: „Dit kussentje geeft, in onderscheiding met enige jaren lang niets had e"te andere rugsteun, de steunkracht precies daar, waar de rug werd als vermis! beschouwd van de automobilist deze steun nodig heeft." dat weer thuisvoer, was winst. Het systeem is heel eenvoudig. Het kussentje, te vergelijken met een heel klein luelitmatrasje, maar dan aangepast van vorm kan Zeemonsters worden opgeblazen met behulp van een kleine gummibal. Is de juiste spanning eenmaal bereikt, dan ligt de gummibal uit het gezicht in eenmaal met de ver- tussen de stoelen. Vindt de automobilist, bijvoorbeeld na een paar bezig was, kwamen er andere los, honderd kilometer rijden, dat hij een ietwat stuggere steun in zijn rug nodig heeft, dan behoeft hij alleen maar een paar maal in de Ï'V/T trplll» 111*1 1111*' gummibal te knijpen en het kussentje krijgt meer spanning. Ingenieus l' ^UIM Lil 1 IIII is bet ventiel, om de spanning zo nodig, te kunnen verminderen. Een I lichte druk met de' duim is voldoende. Er behoeft dus niet te worden in HarmoniezaaI gedraaid Dr. Schmirler stelt, dat regelmatig gebruik van deze autosteun veel rugklachten zal wegnemen. Hij hecht echter minstens zoveel waarde aan het voorkomen van deze klachten. In de medische zin van het woord kan de dr. Schmirler-patentsteun worden aangemerkt als een noodzakelijke en doeltreffende voorzorg tegen beschadiging van de wervelkolom van de automobilist. Het kussentje is geconstrueerd als een wigvormige harmonica, vangt schokken op en voorkomt het ineenzakken van de rug. De automo bilist zit volledig ontspannen in z'n wagen en zal dit urenlang, zonder vermoeid te raken, kunnen volhouden. M Op 19 april zal als laals in de Hippo Campus-serie 1965/1966 Harmonie-zaal (aanvang 8 uur) door de Beatle Street Jazz Band een jazzavond worden gegeven, ingeleid door Michiel de Ruytei onder het onderwerp: „Jazz gebeurt nu". Jeugdpaspoorthouders genieten een be langrijke reductie op de toegangsprijs. Het Hippo Campus programma voor het seizoen 1966 1967 is in een vergevor derd stadium en zal binnenkort worden bekend gemaakt. Verkoopdag „De Oude Kerk De Hervormde Wijkgemeente „De Oude Kerk" heeft een verkoopmiddag en -avond georganiseerd, ten bate van de wijkkas. Op dinsdag 19 april van 2—5 uur en 7—10 uur worden belang stellenden verwachi in het Wijkcentrum Piet Heynstr. 1 (achter de Oude Kerk). Er is een grote sortering in poppen- kleertjes, hand- en theedoeken, gebrei de heren- en kindersokjes, bedsokken, babykleertjes, wollen truitjes, vesten De organisatie berust bij de dames kring van de Hervormde Wijkgemeente „De Oude Kerk". de Alliance Frangaise. Ze zouden dan voortaan wel het Frans ols voertaal bij hun manifestaties moeten gebruiken. Na tuurlijk is dat aanbod geweigerd. De Nederlanders mochten wel eens beseffen, hoe wij een barricade vormen tegen de verfransende invloed. Vlaamse betoger De middelmatigheid vdn een criticus is gevaarlijker dan die van-een schrijver. lonesco Boerenpartij vraagt enkele serieuze personen voor kandidaatstelling gemeen teraad van Diemen. Gelieve zich spoeutg in verbinding te stellen met J. Kranstau- ber, Diemen. In de politiek zijn er veel meteorologen, die geheimzinnig het u eer van gisteren voorspellen. George Kennan (Am. diplomaat) spaar... door nu te kopen Jongens en meisjes sportkousen van 100% Helanca, in een grote sortering kleuren en dessins, het laatste op 't gebied van sport kousen voor dit seizoen. Prachtige sportkousen, die altijd passen en mooi glad zitten, die zó droog zijn, die U niet hoeft te stoppen, omdat ze ijzer- sterk zijn. PRODUCTIE QE productie van -deze autosteun bracht nogal wat moeilijkheden met zich mee. De bijzondere eigenschappen kunnen alleen verkregen worden wan- naar de steun hoofdzakelijk in handwerk gefabriceerd wordt. De fabricage van eengroot luchtbed vraagt minder tijd en zorg dan van deze kleine autosteun. Het is de Industrie- en Handelsonder neming „Bonita" te Schiedam geweest, die in Nederland de produktie ter hand genomen heeft en eerst in ons land deze autosteun verkrijgbaar gesteld zal wor den. De heer Van Krimpen, directeur van deze onderneming en een vriend van dr Schmirler zegt: „Het zou toch erg jammer zijn ais deze vinding niet in produktie genomen zou kunnen worden. U moet zich eens voorstellen hoeveel automobilisten, dankzij deze patent-steun weer met plezier in hun auto stappen en geleidelijk aan vergeten, dat ze een ..moeilijke" rug hebben. De dr. Schmirler Patentsteun kan ge leverd worden voor de prijs van 42,50. Voorlopig alleen verkrijgbaar bij Han delsonderneming „Bonita", Korte Haven 6, Schiedam. TeL 268142. De nieuwe patentsteun voor automobi listen wordt met behulp van twee elasti sche koorden aan de rugleuning van de autostoel bevestigd. Een paar slagen met een luchtpompje en de automobilist heeft precies die „ruggesteun", die zijn rug behoeft. Bemetel-prijs uitgereikt Aan de 19-jarige Otto van Lent is de Bemetel-prijs uitgereikt. Hij was de bes te leerling van de bedrijlsschool van Wil- ton-Fijenoord. De prijs bestaat uit een oorkonde, een bronzen legpenning en een bedrag van 200,-. die weer Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze 100% Helanca sport kousen, voor de leeftijd van 4 tot 15 jaar, in leuke, kleurige dessins, voor prijzen, die U geen tweede keer kunt verwachten.

De Havenloods | 1966 | | pagina 4