de Boom der Kennis of de Boom des Levens 0.17 0QO CITROE Dykshcoyn DE HAVENLOODS DONDERDAG 14 APRIL 1966 13 jyjILJOENEN JAREN is de aarde onbewoond geweest. De oceanen bespoelden volkomen verlaten stranden; vlakten, velden, wouden en moerassen kenden alleen de stem van wind en donder. Alleen de seizoenen en natuurrampen brachten veranderingen aan op het aardoppervlak. Zelfs de miljoen jaren dat de reusachtige sauriërs de aarde beheersten en de honderdduizenden jaren dat de verre voorouders van de mens op aarde leefden konden het aanzien van onze planeet niet noemenswaard wijzigen. Eerst de laatste 5000 a 6000 jaar, maar enkele seconden op den denkbeeldige klok van 12 uren, werden de dingen fundamenteel anders dan zij waren. Omstreeks 4000 jaar voor onze jaartelling zien wij een plotselinge ge weldige „sprong" in de ontwikkeling. Dan verrijzen bouwwerken en steden, pyramiden en tempels. In kleitabletten gegrifte tekens vertolken gedachten en gebeurtenissen, tekeningen en schilderingen getuigen van denkende wezens, organisaties, strijd en op bepaalde doeleinden gerichte activiteiten. Eerst als de denkende mens op aarde is verschenen komt er iets geheel nieuws, iets dat wij het beste kunnen aanduiden als „de dingen anders maken dan zij altijd waren" en vooral „nieuwe dingen maken die niet als vanzelf uit de aarde voortkwamen". Vergeleken met de miljoenen jaren vóór de denkende mens verscheen, waren de 6000 jaar, die wij „beschavingsgeschiedenis" noemen, een enorme verandering, maar vergelijken wij de laatste eeuw op haar beurt weer met de daarvoor liggende eeuwen van menselijke beschaving, dan zien wij hoe juist onze eeuw een ongekend hoge sprong in ontwikkeling te zien geeft ten opzichte van alle voorgaande tijden. Sterker nog: de laatste 50 jaren en vooral de 20 jaren na de tweede wereldoorlog tonen, in vergelijking met de lange ont wikkeling sedert de pyramiden gebouwd werden, zo'n verbluf fende toename in wetenschappelijke kennis en mogelijkheden, dat een curve, uitgezet van bijvoorbeeld 4000 jaar voor Christus tot het jaar 2000, op het laatste moment een bijna loodrechte stijging vertoont. Als wij werkelijk grote en fundamentele ver anderingen als norm nemen, laat juist onze tijd alle voorgaande eeuwen ver achter zich. André de Cayeux heeft er in het tweede nummer van het driemaandelijke tijdschrift „Bres" een interessant artikel over geschreven, waarin hij o.m. ook de ideeën van de Franse filosoof Francois Meyer aanhaalt. Wij weten reeds dat de wetenschappe- lijk-technische vooruitgang in onze tijd de indruk geeft van een steeds toenemende versnelling. Meyer beweert aan de hand van grafieken, dat ieder tijdperk vijfmaal zo snel doorlopen wordt als het voorgaande. Cayeux noemt een periode van 1.600.000 jaar dat het eerste, menstype, de Zinjanthropus, niet verder komt dan het gebruik van zeer primitieve werktuigen van kiezel steen. De volgende 400.000 jaar brengt de mens het tot stenen vuistbijlen en hakmessen. Van 150.000 tot 40.000 voor Chr. worden de stenen werktuigen sierlijker en doelmatiger en daarna zien wij de speer en de harpoen verschijnen, naalden en artistieke uitingen. Deze opsomming illiustreert het uiterst trage tempo van de ontwikkeling, totdat in het Nabije- en Midden-Oosten de grote beschavingen ontstaan. Maar ook na de grote sprong van onge veer 5000 jaar voor Chr. is de ontwikkeling naar onze tegen woordige maatstaven nog zeer traag. Het komt er eigenlijk op neer dat in de laatste 50 jaar meer veranderd is dan in alle tijden daarvóór! Deze enorme versnelling moet zich volgens Meyer's denk beelden voortzetten tot omstreeks het jaar 2100 en zal dan als het ware „oneindig" worden. Wat uiterst langzaam op gang kwam is, eenmaal versneld niet meer te stuiten en komt tot oneindige waarden, waarin de tijd en trouwens onze gehele wereld zoals wij die thans kennen, worden opgeheven. Dit fantastisch gezichtspunt doet denken aan de ideeën van de na zijn dood zo beroemd geworden Jezuïetenpater Teilhard de Chardin. Bij Teilhard mondt de ontwikkeling van de mensheid uit- in een collectief bewustzijn dat alle menselijke bewustzijns omvat en dat ontheven wordt aan onze tijdruimtelijke wereld. In zekere zin laat de theorie van de in oneindige waarden opgaande ontwikkeling van bewustzijn en kennis ook een ver gelijking toe met de bijbelse leer van het hemelse leven. De Bijbel weet immers ook van een „verhoging" en een „opname" van mensen tot een oneindig hogere bewustzijnstoestand. Ook rische tijd „vol" is, waarin de menselijke ontwikkeling „uitloopt" kent de Bijbel het begrip „volheid der tijden", waarin de histo- in een totaal ander en andersoortig bestaan. VOORHOEDE TTOE FANTASTISCH dit alles ook is, wij zullen er in onze tijd aan moeten wennen het fantastische niet zonder meer te beschouwen als fantasie. De werkelijkheid waarin wij leven fs reeds fantastisoh van aard. In ons gewone doen en laten be speuren wij dit nauwelijks. De versnelling van de ontwikkeling is zo enorm, dat enerzijds de raketten voor de maan en Mars startklaar worden gemaakt en anderzijds nog miljoenen mensen naar omstandigheden en bewustzijn in de middeleeuwen of in de 18e eeuw leven. Een voorhoede van de mensheid staat In gedachten en ten dele in mogelijkheden reeds in een volkomen nieuwe en andere wereld, terwijl de grote massa nog in de illusie leeft dat alles zo blijft als het altijd geweest is. Er is menselijkerwijs gesproken vrijwel niets meer onmogelijk. Een man als de Britse professor Arthur C. Clarke kan men be slist geen gebrek aan nuchterheid verwijten. In zijn boek „Tasten in de toekomst" bespreekt hij met kennis van zaken de uiterst snelle ontwikkeling van wetenschappen en technieken, die tot de meest verbijsterende mogelijkheden en verworven heden zullen leiden als er niet een grens gesteld wordt aan deze expansie. Slechts enkele toekomstverwachtingen, die hij alle baseert op de huidige stand van kennis zijn voldoende om ons de duizelingwekkende perspectieven bewust te doen worden. Wij citeren: 1970: landing op de maan, door kernenergie voort gedreven raketten, vertaalmachines, opslag van elektriciteit en talen van walvisachtige zoogdieren. Van 1980 tot 2000: landingen óp andere planeten, kolonisatie van vreemde planeten, kunst matige intelligentie, draadloze energie, kennis van de atoom kern. Van 2000—2100 o.m.: onderzoek van de sterren, uitzending cn ontvangst van gevoelens en emoties, intelligent? en menselijke robots, beheersing van de erfelijkheid, contact en ontmoetingen met buitenaardse wezens, mechanische opvoeder, opgeschort leven, beheersing van zwaartekracht en klimaat, atomische overbrenging van mensen, vervorming van ruimte en tijd en onsterfelijkheid. FANTASIE 1ZUNNEN WIJ volstaan met deze en dergelijke voorspellingen als overspannen fantasieën naast ons neer te leggen? We behoeven echt niet alleen aan een visionair als Jules Verne te denken om daar bijzonder voorzichtig mee te zijn! De Franse vertegenwoordigers van het „fantastisch realisme", Jacques !/s'! ,n i voorouders Bergier en Pierre de Latil verwijzen ln een boek „Uitvindingen van morgen" naar de profetieën van de Amerikaanse natuur kundige Gernsback. In 1913 „zag" deze reeds de grote raketten, de fluorescerende verlichting, de elektro-encefalograaf. en elek tronische vertaalmachines. Het is een feit dat bijna alle grote ontdekkingen en uitvindin gen van tevoren door visionaire schrijvers „gezien" zijn. Trou wens, wij zien. als wij niet bewust of onbewust blind zijn, dage lijks de dingen om ons heen verrijzen die door onze grootouders voor onmogelijk zijn gehouden. Televisie, mechanische hersens, ruimtevaart, hartoperaties werden zelfs 25 jaar geleden nog als „fantastische nonsens" bestempeld. De ervaring heeft geleerd dat met de ontwikkeling van wetenschap en techniek het on mogelijke mogelijk wordt en dit feit dwingt ons tot serieuze aandacht voor visies die duiden op een „volheid der tijden". In de visie van prof. Meyer en tot op zekere hoogte ook in die van Teilhard de Chardin is de gehele mensheid betrokken bij de opwaartse beweging naar „oneindige waarden" en een super- bewustzijn. Natuurlijk heeft zo'n voorstelling van zaken maar een zeer betrekkelijke waarde. Van evolutionistisch standpunt zou men ook het beginsel van een selectie moeten invoeren, d.w.z. dat slechts een deel van de menselijke „soort" zijn be stemming bereikt. Bovendien is bij Meyer een eindpunt ge kozen, dat in het geheel niet vaststaat. Wat de „selectie" betreft, ook hier zijn parallellen met de Bijbel te trekken. Het geschiedenisbeeld van de Bijbel kent geen universele verheffing van de mensheid en ook is daar geen sprake van een ontwikkeling die afhankelijk zou zijn van weten, schap en techniek. De sterk stijgende lijn van de ontwikkeling volgens het schema van Cayeux en Meyer heeft uitsluitend be- trekking op de wetenschappelijke en technische „versnelling". De in menig opzicht vérbijsterende vooruitgang geldt helaas niet de geestelijke en morele structuur van de mens! Sinds de Griekse wijsgeren en dichters hun verheven gedachten tot uiting brachten, sinds Mozes en de profeten optraden en Christus Zijn evangelie verkondigde, is de mens geestelijk en zedelijk vrijwel zichzelf gelijk gebleven. Geestelijk en zedelijk beschouwd is er uiterlijk althans weinig of geen verandering. Hier is de ontwikkelingslijn „hori zontaal" gebleven. De laatste oorlog met zijn helse concentratie kampen heeft zelfs een in de gehele geschiedenis ongekend ver val doen zien en de naoorlogse tijd heeft meer dan ooit aange toond hoe onverbeterlijk de mens ook onder de gunstigste materiële levensvoorwaarden Is. Het bijbelse beeld van de ontwikkeling is dat van een op groeiende oogst waarin goed en kwaad, positief en negatief als graan en onkruid beide opgroeien tot de Grote Oogst. Als de tijden „vol" zijn, als de „maat" van Gods Plan „vol" is komt de oogst. Dan vindt de „selectie" plaats en wordt het „koren" ge borgen en het „onkruid" vernietigd. De verhoging van de mensheid tot „oneindige waarden" is in de Bijbel niet bepaald door de mate van kennis en technische vermogen, maar van de liefde van God, die dat deel der mens heid tot zich trekt, dat in het volle besef van eigen onver mogen aan die liefde wil beantwoorden door onvoorwaarde lijke overgave aan Christus. Het wegdoen van het onkruid is geen liefdeloosheid, het is juist de hoogste liefde die het be dervende en verstikkende opruimt ter wille van de mens naar Gods beeld en gelijkenis. VERLEIDING rJOE GROOTS en naar onze overtuiging in grote trekken waar visies als van Teilhard, Cayeux en Meyer ook zijn, zij zijn evenzeer gevaarlijk voor allen die van een universele, alles omvattende „opstijging" naar oneindige waarden dromen. Goed en kwaad, positief en negatief spitsen zich, overeenkomstig het profetisch beeld van de Bijbel meer en meer toe tot een oogst. Het „plafond" van de menselijke ontwikkeling uit eigen kracht is niet een „goddelijk* bewustzijn", maar „de mens der raketten voor de Mars hoge sprong in ontwikkeling zonde", d.w.z. de mens die „het doel gemist heeft", door van God af zelf tot afgod te worden. Niet de Boom der Kennis leidt tot de menselijke eindbestemming, maar de Boom des Levens. Op het hoogtepunt van menselijke kennis en kunde zal de oer- verleiding: als God te worden door het eten van de vrucht der kennis, het sterkst zijn. Het uitzicht van de „volheid der tijden" is een geweldig pers pectief, maar het is een afgrond, als wij de „laatste selectie" uit het oog verliezen en ons niet voegen bij het „koren" dat ge borgen wordt. H.V. verrijzen pyramiden en tempels Hoofdagent voor geheel Rotterdam en omstre Service e Verkoop e Occasi DYNAM0STRAAT 16 - TEL. 010-176700 Achter het verzamelgebouw R'dam-Zuid Bejaardensoos kan weer nieuwe leden inschrijven Na verbouwing en modernisering van het Crooswijkse Volkshuis aan de Van Reynstraat 32 kunnen zowel voor de da mes- als de herensociëteit weer nieuwe leden worden ingeschreven. Belangstel lenden zijn van harte welkom op iedere clubmiddag ('s-maandags) tussen 1 en 4 uur, waar mevrouw A. Kazander-Van Zijl alle gewenste inlichtingen zal geven. Bij voldoende deelname is het mogelijk nog een tweede middag te organiseren. Kent U het idool 0-17? Voor ons al jaren een goede be- kende!TochkentUO-17ook! Het is de dartel-spartelen de, rolbollende er ook bijho rende groep van 0-17! Deze 0-17 kleden en er aandacht aan besteden is ons geheim dat wij U graag verklappen. Jongenskleding alléén van O-IO jaar. Binnenweg hoek Mauritsweg Rotterdam RANO bracht lentegroet bij patiënten Afgelopen zaterdag werd er hard ge werkt in een lokaal van het zusterhuis van het Dijkzigt-ziekenhuis. Omroep- sters, technici en andere medewerkers vah de Stichting RANO Omroep voor Zieken hadden hun handen vol om 3000 narcissen in kleine bosjes te bun delen. Deze bloemen, belangeloos beschik baar gesteld door de Keukenhof in Lis- sr, waren bestemd voor de patiënten in de Rotterdamse ziekenhuizen Boezem-, Dijkzigt-, Haven- en Oog-, In deze zie kenhuizen verzorgt de RANO wekelijks radio-ontspannings-programma's, die spe ciaal zijn afgestemd op het betreffende - ziekenhuis. Verzoekplaten kan men bij de RANO aanvragen. Een briefje naar postbus 911 te Rotterdam, met vermelding van de gevraagde plaat, de naam van de patiënt en die van het ziekenhuis, of een telefoontje (nr. 127024) is voldoen de. Aan een verzoekplaten-aanvraag zijn geen kosten verbonden. Leo Nelissen in Schiebroek Leo Nelissen. befaamd door zijn pla- tenprogramma's voor de radio, komt morgenavond naar Schiebroek. In het rooms-katholiek Wijkcentrum op de hoek van de Kastanjesingel en de Larikslaan wil hij de bewoners van Schiebroek on der de titel „Op zijn eentje" meene men naar vele landen Hij parodieert, zingt en praat gedurende twee uur. Wie naar hem wil luisteren, kope voor f 2,50 een kaart bij het Wijkcentrum of bij sigarenhandel J H. Vermeulen, Pep- pelweg 141. De avond begint om kwart over acht. De vereniging „Nijverheidsscholen voor meisjes" te Rotterdam houdt op vrijdag 22 april in de „Starrenburg" Je Hogenbanweg 111 de algemene ledenver gadering. De vergadering begint om 10.30 uur. Zuid-Molukkers herdenken onafhankelijkheid Op 25 april zal de Zuidmolukse ge meenschap in Nederland een landelijke herdenking houden naar aanleiding van de zestiende herdenking van de Zuidmo lukse onafhankelijkheidsproclamatie. De herdenking zal evenals in voor gaande jaren in Den Haag gehouden worden. Het ligt in de bedoeling, dat op die dag alle Zuid-Molukkers uit diverse kampen en woonwijken naar Den Haag komen en daar in de ochtend vanaf het Malieveld een mars ondernemen naar de Houtrusthallen. Vooral de Zuidmoluk se jongeren zullen bij deze herdenking op de voorgrond treden. Veger: .Je wordt dik zeg I Matteklopper: „Wat wil je. sinds Eurotop er is heb ik geen klap meer te doen" Eurotop,devoliedig automa- matische tapijtreini ging. Binnen een week hebt u uw ta pijt of loper: stofvrij, zandvrij, nieuw van kleur en verstevigd terug ...Nu slechts f3.— per m2, mits uzelf haalt en brengt in een der winkels van Roeloff, Bierens, Prima. f3.25 per m2, incl. thuis halen en bezorgen door Motex, .,T.,,W ,/f

De Havenloods | 1966 | | pagina 9