ERKENRODE: hoopvol keerpunt voor gehandicapte jonge mensen lp i (IR! 'ir Minister Biesheuvel opent 15e ROKA WERKENRODE - voor vele tientallen lichamelijk gehandi capte jonge mensen, enige plaats waar zij voor een technisch vak kunnen wor den opgeleid. En waar zij kunnen tonen geen stakkers te zijn. Negentienjarige Bé de Weerd uit De venter, vanuit zijn rolstoel vaardig een draaibank bedienend: „Zonder Werken- rode zou ik nooit een vak hebben kun nen leren. Dan zouden wij nooit kunnen bereiken wat wij nu bereiken kunnen". Zestienjarige Jos Hebben uit het Lim burgse Heythuizen, in 1957 door polio aan de linkerarm getroffen: „Als Werkenrode er niet was geweest, zou ik, mèt tegen zin, naar een kantoor zijn gegaan. Ik ben nu' machinebankwerker, maar ik wil graag elektromonteur worden". Achttienjarige Jos uit Groningen, sinds zijn geboorte over beide benen gehandi capt: „Soms ben ik daar wel neerslach tig om, maar het feit dat ik nu een vak kan leren, helpt me daar wel overheen. Ik heb nu de kans te bewijzen dat ik zoiets ook aan kan". Zeventienjarige Joop Heerkens uit Veghel, gehinderd door een hem minder- valide makende ziekte aan beide benen: „Dankzij Werkenrode kun je iets in de maatschappij bereiken. Ik word opgeleid voor metaalarbeider, maar daar ben ik niet tevreden mee. Na het eindexamen wil ik graag naar de u.t.s." Instituut-directeur A. A. M. Bergers (35): „Werkenrode wil door een goede vakopleiding lichamelijk gehandicapte jonge mensen de mogelijkheid geven als volwaardige mensen in het bedrijfsleven te worden geaccepteerd. Als ons instituut niet bestond, zou het grootste gedeelte van deze jongens nergens aan bod kun nen komen". Schooldirecteur J. J. Verstegen: „Ook gehandicapte jongens hebben recht op een gedegen vakopleiding. Zij hebben het door hun gebrek toch al zo moeilijk. Moe ten zij dan nog eens extra worden ge hinderd door het ontbreken van goed, speciaal op hen ingesteld onderwijs?" hoopvol keerpunt rolstoeler aan de draaibank mogelijk gemaakt dank zij Werkenrode. Deze negentienjarige ■ngen zal deze zomer .1l:;i_ i i- til.SI PCD vrt nh i n n bt riin i« n v. T» 7 l. i 7 .1 - als een volwaardige machinebankwerker een goed betaalde baan krijgen. pedische inrichting is zowel een revali datiecentrum als een Mytylschool aan wezig. Tijdens de reünies bleek steeds weer dat een aantal gerevalideerden door de maatschappij niet was geaccep teerd en dat zij, gedwongen door die om standigheid, waren afgezakt tot de be schutte werkplaatsen". Het was duidelijk: met de revalidatie in de kliniek alleen was men er niet. De patiënten hadden hun ledematen weer le ren gebruiken, maar in de maatschappij konden zij er nietmee werken. Want dat hadden zij niet geleerd. Conclusie: de behandeling in het centrum zou moe ten worden voltooid met een vakoplei ding. De ouders brachten hen er in een wat den", na de poliogolf van 1955 in het le ven geroepen om patiënten van de Sint- Maartenskliniek ontspanning te bieden, besloot in 1960 deze taak op zich te ne men. Uitstapjes en gezellige bijeenkom sten werden naar de achtergrond ver drongen door een nieuw doel: een gede gen vakopleiding geven aan gehandicap te jongens zodat zij dezelfde kansen krij gen als hun niet gehandicapte leeftijdge noten. De heer Bergers: „Ook voor hen zien wij goede mogelijkheden. We zijn begon nen met twee vakrichtingen: een voor metaalbewerking en een voor de confec- tie-industrie. De afdeling is nog erg pril, - hebben goede verwachtingen. Zelfrespect terug net precies hetzelfde aantal r hun gebrek te aanvaarden. Als zij na drie jaar weggaan zeggen zij: „Goed ik heb een gebrek, maar ik ben er niet minder om dan een ander". Dezelfde kans TTET ANTWOORD ligt voor de hand. 11 Maar tot oktober 1961 kende ons land geen technische school voor lichamelijk gehinderden. Zij konden zich o.a. op de Mytylscholen, wel intellectueel ontwikke len, maar de mogelijkheid voor het leren van een praktisch vak bestond nergens. De heer Bergers: „Op reünies van pa tiënten van de Nijmeegse Sint-Maartens kliniek werd men telkens met de neus op deze leemte gedrukt. In deze ortho- Grote behoefte /"iKTOBER 1961 begon men in het kerkdorp De Horst onder de gemeen te Groesbeek in een gebouw dat eerst als klooster en later als fabriek dienst had gedaan de eerste cursus. Acht tien jongens werden aan het nieuwe in stituut toevertrouwd. De ouders braihten hen er in een wat angstige spanning heen: zouden hun zor genkinderen hier toch nog leren in eigen onderhoud te voorzien? De jongens kwamen in hoopvolle span ning: zouden zij hier de zon zien opgaan boven hun tot dan toe duister ingeziene toekomst? De heer Bergers: „Ik kan veilig zeg gen dat tachtig procent van de leerlin gen na drie jaar schoolgaan volledig in Zij ondervinden er geen moeilijkheden meer. Zij hebben hier hard moeten wer ken en zijn al gewend geraakt aan eisen en tempo van het bedrijfsleven. Een en keling valt terug op een beschutte werk plaats, soms veroorzaakt door overbe- scherming in het ouderlijk huis". Werkenrode telt nu 83 leerlingen, van wie 78 intern. De heer Bergerr: „Toen men eenmaal de moed had opgebracht deze opleiding mogelijk te maken, bleek de behoefte er aan erg groot. Aan het begin van het tweede cursusjaar hadden we dertig leerlingen. Herfst '63 waren het er al vijftig, het jaar daarop ruim zestig en nu dus ruim tachtig". Daarmee is men net over de helft van de toekom stige maximumopnamecapaciteit. De heer Bergers: „Als de nieuwbouw helemaal achter de rug is, kunnen wij 150 leerlingen hebben, van wie dan 120 intern. De andere dertig komen uit de nabije omgeving. Zij worden dan elke ochtend per pendeldienst van huis ge haald en 's avonds weer teruggebracht". Komt iedere gehandicapte voor opna me in Werkenrode in aanmerking? De heer Verstegen: „Wij nemen alleen jon gens op van wie wij overtuigd zijn dat zij na drie jaar school gaan werkelijk in het bedrijfsleven kunnen worden ge plaatst. Als wij deze maatstaf niet hanteer den, zouden wij èn bij de ouders èn bij de jongens valse verwachtingen wekken, met alle funeste gevolgen van dien. Daarom wordt iedere toekomstige leer ling drie dagen voor proef opgenomen. In die tijd kunnen wij zijn mogelijkheden bestuderen". We zijn met precies hetzelfde aantal meisjes begonnen als destijds met de jon gens achttien stuks". De kleine klassen maximaal twaalf, maar in de praktijk tien leerlingen openen de mogelijkheid veel aandacht te besteden aan individueel onderwijs. In veel gevallen is dat noodzakelijk. Veel van de leerlingen hebben op de lagere school langdurig moeten verzuimen. Er ontstonden leemten in hun kennis die nu met speciale aandacht kunnen opgevuld. Jongens voor wie de theorie van him op leiding te zwaar is, komen net als op elke technische school in aanmerking voor het individueel technisch onderwijs. Zij krijgen niet meer theorie dan zij in dividueel kunnen verwerken, maar moe ten wel voldoen aan de normale prak tij keisen. De heer Bergers: „Het psychisch effect van een verblijf op Werkenrode is soms na een paar maanden al verrassend. We kregen eens een leerling uit de Wierin- germeer. Voor zijn komst had hij zich in het ouderlijk huis opgesloten. De bu ren zagen hem nooit. Na drie maanden Werkenrode ging hij met vakantie naar huis. Na een paar dagen belden zijn ouders ons op. „Wat hebben jullie toch met die jongen gedaan? Hij is bijna niet thuis te houden. Hij gaat bij de buren op bezoek, trekt het dorp in, praat met veel mensen het is voor ons gewoon een wonder. Op Werkenrode wordt hun aandacht wat van hun eigen handicap afgeleid. Zij zien andere jongens om zich heen, van wie zij aannemen dat die er erger aan toe zijn dan zijzelf Zij leren hie: ook lenvam de vier paviljoens (waarvan f Psychisch effect TVE OPLEIDING op Werkenrode is tot nog toe wat eenzijdig: men richt zich nu echter ook op de elektrotechniek. Men hoopt er binnen afzienbare tijd mee te beginnen. Verleden jaar oktober heeft men de mogelijkheid trouwens toch al uitgebreid: na aan alle kanten daarvoor aanvragen te hebben ontvangen opende men in het inmiddels door de jongens verlaten ge bouw in De Horst een meisjesafdeling. Maandagmorgen 25 april opent de mi nister van Landbouw en Visserij, mr. B. W. Biesheuvel officieel de 15e Inter nationale Levensmlddelenbeurs ROKA 1966, de grootste beurs die in Nederland op dat gebied ooit werd gehouden Vijf hallen op het Jaarbeursterrein aan de Croeselaan te Utrecht, met een geza menlijke oppervlakte van ruim 37.000 vierkante meter zullen vijf dagen van 25 tot en met 29 april, dagelijks van 10 tot 22 uur, behoudens donderdag 28 en vrijdag 29 april wanneer de beurs om zes uur sluit in het teken staan van de internationale produktie van en han del in voedings- en genotmiddelen, alsme de winkelapparatuur in de breedste zin Van de bijna 800 getoonde fabrikaten, komt de helft uit Nederland en de helit uit 28 landen. Acht landen zullen zijn vertegenwoordigd met een collectieve in zending t.w. België, Luxemburg, Frank rijk, Indonesië, Israël, Ivoorkust, Ma rokko en de Verenigde Staten, welk laat ste land een gigantische voedselshow inricht waartoe o.m. dagelijks vers fruit uit de V.S. wordt overgevlogen. Vrijwel alle belangrijke Nederlandse producenten van voedings- en genotmid delen van naam en faam komen op de deelnemerslijst voor. naast een rijke schakering van bekende buitenlandse hui zen, waardoor deze ROKA meer dan ooit met recht het predikaat internatio naal en algemeen waar maakt. De belangstelling om aan deze beurs deel te nemen, was zo groot, dat te elf der ure nog een vijfde hal aan de expo sitie moest worden toegevoegd, zodat de ROKA naast de Irene- en Bernhardhal, de Marijke- en Margriethal. ook nog een deel van hal C omvat. De Nederlandse levensmiddelenindus trie groeide het afgelopen jaar tot de be langrijkste nationale industrie, met een omzet van 15.7 miljard gulden (1.7 mil jard hoger dan het jaar daarvoor), 0,2 miljard meer dan de tot dan toe groot ste industrie, de metaalindustrie. De ROKA, in ha„r derde lustrum, zal daar van een kolossale getuigenis zijn. TJINNEN afzienbare tijd zullen jaar- JJ lijks een dertig gehandicapte, maar vakbekwame jongemannen Werkenrode verlaten jongens die spastisch zijn, d°°r polio zijn getroffen, met een hart afwijking kampen, door een verkeers- of ander ongeluk arm of been of beide be nen verloren of niet meer normaal kun nen beschikken over bepaalde spiergroe pen. Werkenrode is voor hen het keerpunt geworden. Zij hebben moeilijke tijden doorgemaakt, de toekomst duister inge zien. Bij hun komst op dit unieke insti tuut gloorde voor hen aan de horizon een lichtstreepje Na drie jaar hard werken en stug doorzetten is voor hei de zon opgegaan. Een 20-jarige metaaldraaier uit Berg- schenhoek: „Ik had nooit gedacht dat het geleerde op Werkenrode zo goed was dat ik mij in het werk zo goed zou kunnen aanpassen". Een 21-jarige machinebankwerker uit de Wieringermeer: „Ik geloof dat ik evenveel werk aankan als de jongens die van een gewone technische school ko- spaar... door nu te kópen Onze klanten weten uit o.ider- vlnding dat het dragen van ee flanellen pyjama In elf maanden van het jaar een genot Is... En daarom moet U nu zo'n heerlijk.warme,- keperflanellen dames-pyjama komen uitzoeken, geen luxe, maar een noodzaak... om beter en prettiger te slapen. Keperflanellen damespyja ma's, het jasje In veelkleurige bloemdessins, de pantalons In bijpassende kleur, voor nog géén vijf gulden. Vrijdag en zaterdag begint de verkoop van deze mooie, keper flanellen damespyjama's, in de 40 t/m 48, Ciin ttl. of schrift, best. Directeur van Werkenrode Dhr. A. A. M. Bergers (35): „Zonder Werkenrode zouden de meeste van de jongens op de beschutte werkplaats of op de charitas zijn aangewezen. Hier leren zij in hun eigen onderhoud te voor zien". Aan de Nijmeegsebaan halverwege Groesbeek verrijst op een negen hectare groot, door dichte bossen omringd terrein een voor Neder land uniek onderwijsinstituut. Twee jaar ge leden is men met de bouw begonnen. Eind ver leden jaar werden de eerste twee paviljoens in gebruik genomen, half maart volgde het schoolcomplex, waarin ook een sportzaal en een instructiezwembad komen. Er zal ook nog een vierde paviljoen worden gebouwd. Sep tember 1967 moet alles zijn afgebouwd. Dan wordt dit even unieke als waardevolle, nu al op volle toeren draqiend onderwijsinstituut offi cieel geopend.

De Havenloods | 1966 | | pagina 15