Schiedams Europoortrestaurant uniek in Nederland DIRECTEUR LOUWERSE WIL HOTELACCOMMODATIE Geld gevraagd voor nieuw reinigingsmaterieel Weer 540 woningen in Groenoord-noord Door aardgas niet meer vergassen maar spuitje KUNSTGEBITTEN SE HAVENLOODS weekblad voor schiedam 15e jaargang no. Z5 - donderdag 21 april 1966 OPLAGE 26.500 Combinaties met onze edities in Rotterdam, Viaardingen, Maassluis, Hoek v. Holland, en/of IJssel en Lekstreek mogelijk: TOTALE OPLAGE 221MMMI onder accountantscontrole. Redactie Schiedam: Leo 't Hart, Burg. v. Haarenlaan 916, Telefoon 266900. Aangesloten bij de Nederlandse Huis-aan-Huisblad Pers WESTBLAAK 25, ROTTERDAM ft TELEFOON 13.21.70 (5 lijnen) ft POSTGIRO 18344 ADVERTENTIES TOT WOENSDAG 10 UUR ft UITGAVE STICHTING „DE JEUGDHAVEN" ilPiïfS jyjet recht mag directeur P. Louwerse het zeggen: „Europoort is een uniek restaurant, zoals je dat nergens in Nederland kunt vinden." Het zijn niet alleen de Schiedammers, die mogelijk met een tikkeltje chauvinisme dat Europoort als iets bijzonders van hun stad betitelen, want de faam van dit restaurant is niet alleen nationaal, maar ook in ternationaal. Dat kan iedereen zien en horen bü een bezoek aan Euro poort, waar vele verschillende talen worden gesproken. Europoort, dat vrijdag, 22 april, zeven jaar wordt, is méér dan een restaurant, het is een rustoord, waar veel valt te genieten. Niet alleen in culinair opzicht maar ook door het beeld dat de altijd in beweging zijnde scheepvaart op de Maas aan de toeschouwers heeft te bieden. Een gesprek in restaurant Europoort voer je bijna helemaal met je gezicht van ™«?P SPö er'! at9lwend- Beleefdheidshalve moet je de gastheer wel even hne^nei' P zlch'üPhet water vlak voor het restaurant afspeelt is zo hï?'dat Jammer is daarvan een stukje te moeten missen. Daar gaat bv. ten hypermoderne cutter-zuiger op de proefvaart, welke dezer dagen door één van onze werven aan Rusland zal worden afgeleverd. Daar gaat de Grootekerk nf aan T een gTOue relS beSinnen- Driftig stomen de coasters naar owiten of naar binnen; zeeschepen uit alle delen van de wereld komen voorbij ficrWhr met verschillende kleuren. Ook sleepboten, enkele ple- rilstin^nn^iV1 T ?r d%e scheePswir^ar. En dat alles zit je zo maar rustig aan te kijken door de glazen wanden van Europoort. Want waar je ook zit, het uitzicht ts er wijd en royaal. „Begrijp je dat nou, dat er soms klan ten zijn die hevig verontwaardigd zijn, omdat ze geen plaats vlak voor het raam kunnen krijgen, je kunt alles hier van daan precies even zo goed bekijken", zegt de heer Louwerse. We zitten achter in het restaurant, dat eigenlijk het café is. Europoort is een uniek restaurant. Het is waar, men kan langs Waterweg, Maas, Rijn en ook wel andere Nederlandse Waterwegen meer van dergelijke restau rants vinden, waarvan we echt niets geen kwaads willen zeggen, maar Euro poort heeft toch net iets meer te bieden, al was het alleen maar in sfeer en gezel ligheid. Want, die voeren de hoogste toon bij de heer Louwerse, die echt gezellig heidsmens is. Die graag zo met die en gene een praatje maakt, liever nog dan alleen maar achter het zakelijke aan te gaan. „De mensen moeten zich bij je thuis vpelen", zegt hij. „Of ze nu alleen maar een kopje koffie komen drinken of heel uitgebreid dineren met het nodige er bij, ze zijn me allemaal even welkom. We hebben hier 's zomers gasten, die 's morgens voor een kopje koffie komen, blijven zitten tot lunchtijd, dan 's mid dags een kopje thee, later kopje koffie en een diner. Die dus de hele dag hier komen doorbrengen en zich geen ogen blik vervelen". Hotelivens groot hiaat: een hotelaccommodatie bij Europoort. „Wat zouden de mensen hier kunnen genieten aan de Maas; je kunt hier je vakantie doorbrengen. En dan de gasten van al die werven en gro te bedrijven! Wat zouden die op deze plek een rustige logeergelegenheid kun nen worden aangeboden", zo betoogt de heer Louwerse. De grond is er wel voor aanwezig, maar er zijn heel wat proble men op te lossen, voordat de wensdroom van de heer Louwerse werkelijkheid zal kunnen worden. Eerlijk gezegd, hij ziet zelf die werkelijkheid nog niet, maar het blijft een droom en een wens van hem Ook wat exploitatiemogelijkheid betreft ziet mj er wel iets in. Gasten zullen er in het algemeen wel genoeg zijn, want nu gaat men vaak door naar Rotterdam, als de gasten in Europoort hun diner heb ben genoten. „En als ze hier blijven, vind je 's morgens vijftien gulden op het kus sen", zegt de heer Louwerse in hoteltaal. Maar het was en is nog alleen restau rant. Op 22 april 1959 geopend. Het was in het bijzonder de oud-burgemeester, mr Peek die de stoot tot de stichting van Europoort heeft gegeven. Hij zag dat als een aansluiting voor de toen in aanleg zijnde Maasboulevard. Daar verwachtte hij heel wat bezoekers, zowel stadgeno ten als vreemdelingen en dan moest er iets zijn, waar je een kopje koffie kon drinken en wat eten. Zo kwam dan de „Horeca Exploitatie Maatschappij Schie dam" tot stand. De gemeente participieerde voor een niet onbelangrijk bedrag in de stich- tingskosten. De heer Louwerse verkrei meteen al de leiding. Trouwens, hij had zijn sporen verdient. Hij begon kleintjes, als „pantry-boy" op één van de „Kerk- boten". In later jaren, chef-kok van ho tel „Des Indes" in Batavia. Vervolgens gerant van Sociëteit „De Harmonie" in dezelfde plaats. De bekende gebeurtenissen verdreven ook de heer Louwerse met zijn gezin uit het huidige Indonesië en hij spreekt daar met zekere weemoed over. Zijn hart gaat open, wanneer hij zo nu en dan van die oud-Indische gasten weer ontmoet, zoals dezer dagen, toen de gezant van Canada, die nu in Engeland verblijft, maar toen in Batavia woonde, plots in Europoort Directeur Louwerse (rechts) en zijn rechterhand, eerste maitre d'hotel Eekels, bewonderen, de fontein met bloemversiering, die dezer dagen in de hal van restaurant Europoort werd ingericht. 1 Men heeft een grandioos uitzicht vanuit het restaurant of het terras van Europoort. En zo komen er vaker van die goede, oude kennissen. We zeiden het reeds, de heer Louwerse is een man van gezellig heid en relaties. En hij geeft ook graag iedereen het zijne. Wanneer een gast bv de rijsttafel prijst, dan moet „kokki" even uit de keuken komen om kennis te maken. Een andere keer zal het chef-kok C. de Wit zijn of de chef-café, Paul van der Lee. „Wat zou ik hier klaar maken zonder die mensen", constateert de heer Louwerse. Paul behaalde dezer dagen <- eerste prijs bij de vermaarde strijd van „Het Gilde van het Gouden Glaasje", door diens capaciteiten in het schenken en serveren. Hij versloeg daarmee 20 Nederlandse collega's. En chef-kok De Wit weet wat een hongerig mens toe komt. Vorige week nieuw is in dienst van Europoort getreden de le maitre de ho tel, C. J. Eekels. Zijn „staat van dienst" vermeldt o.m. chef in het Jaarbeurs-res taurant te Utrecht (met 300 man perso neel ook niet altijd een pretje) hij ex ploiteerde een eigen restaurant, maar omdat hij van alle zorgen af wilde zijn, laat hij nu zijn oog gaan over personeel en gasten in Europoort. „De service zo mogelijk op nog hoger peil brengen en zorgen dat de mensen het hier gezellig hebben", zo omschrijft hij eigen taak. Dan is er de 2e maitre de hotel, F. Felt- meyer, die zich daarbij aansluit. Coureur i"\ver de heer Eekels nog iets anders. J Hij was eertijds een vermaard auto coureur. Hij miste om zo te zeggen geen rally; uiteraard de grote Europese ral ly, verder de Sauerland-rally en diver- w. van Schiedam de meenteraad mededelen, neemt het ge bruik van containers voor het afhalen van grote hoeveelheden afvalstoffen hand over hand toe, waardoor een alles zins gewenste mechanisatie van het rei- nigingswerk verkregen wordt, die zowel t.a.v. het personeelstekort als met het oog op de arbeidsbelasting van het per soneel een verbetering betekent, welke in betekenis toeneemt naar mate het aantal uitgezette containers sneller kan worden opgevoerd. Naar schatting zullen zeker 400 a 500 containers geplaats kunnen worden mo menteel zijn 75 containers in gebruik. Er was op gerekend, dat in dit jaar 50 containers zouden worden aange schaft. doch aangezien pas in augustus van het vorige jaar werd begonnen met het gebruik van de containers, was tjij het opstellen der begroting voor het lo pende dienstjaar de snelle ontwikkeling in deze niet te voorzien; de aanschaf fing van 100 containers is thans evenwel zeer gewenst. De prijs van 100 contai ners bedraagt f57.500,- af te schrijven in ten hoogste 10 jaar. Twee bestelauto's, in gebruik bij de Gem. Technische Bedrijven voor fitters- werkzaamheden gas en water, dateren van 1960 en zijn aan vervanging toe: zij zijn geheel afgeschreven. De prijs van twee nieuwe auto's bedraagt per stuk f6.590,- Het aanbrengen van schap pen, kastjes enz. in de laadruimte vergt een bedrag van plm. f 1.200,- per auto, terwijl de verdere afwerking plm. f200.- per auto zal kosten. Het totaal benodig de krediet van beide wagens bedraagt derhalve f 15.980,-. afgerond f 16.000,-, welk bedrag ware af te schrijven in ten hoogste 5 jaar. De lichte bestelauto, in gebruik bij het Openbaar Slachthuis, dateert van 1960 en is aan vervanging toe; zij was op 31 december 1964 geheel afgeschre ven. Het noodzakelijk vervoer t.b.v. de Keuringskring Schiedam heeft geduren de een aantal jaren plaats gevonden met één auto. doch deze gang van zaken wordt niet bevredigend geacht, omdat het gecombineerde vervoer van perso nen i keuaneesters) en o.m. cadavers met dezelfde auto in strijd is met de moderne begrippen omtrent hygiëne. Een proef met een aanhangwagen heeft evenmin bevredigende resultaten opge leverd. De directeur van de Keuringsdienst acht het daarom gewenst, dat het des betreffende vervoer verdeeld wordt over twee auto's t.w. een personenauto en een bestelauto. De aan de aankoop van twee auto's verbonden kosten bedragen f 10.500,-, inclusief het aanbrengen van een tussenschot en een uitneembare bak voor cadaververvoer in de bestelwa gen. De afschrijvingstermijn ware op ten hoogste vijf jaar te stellen. Naar B. en W. van Schiedam de ge meenteraad meedelen, is door de N.V. Elementum te Maassluis een prijsaan- bieding gedaan, gebaseerd op de bouw van 2000 woningen, systeem Larsen Nielsen, in 9 woonlagen. Voornoemde N.V. deelde tevens mede, dat de Centra le Directie van de Volkshuisvesting ep de Bouwnijverheid te 's-Gravenhage met de prijs akkoord gaat. De prijs per woning bedraagt f 33.583, inclusief honorarium voor architect en constructeur, liften en centrale verwarming. In Schiedam zouden in principe 5 blok ken, ieder bevattende 108 woningen, in totaal 540 woningen kunnen worden ge bouwd in het uitbreidingsplan „Groen- oord-Noord", ten westen van de Laan van Spaland- In verband met de conti nuïteit van de bouw zal met het heiwerk in deze gemeente moeten worden aange vangen eind augustus, begin september De woningen zullen worden gebouwd met steun van het Rijk en met Rijksvoor schotten. Het ligt in de bedoeling om met één of meer andere gemeenten in het Waterweggebied een contract aan te gaan voor de gezamenlijke bouw van 2000 woningen. Voor de voorbereidings werkzaamheden zal moeten kunnen wor den beschikt over een aanvangskrediet van f 1.000.000,- dat B en W aanvragen. DIERENBESCHERMING SCHIEDAM se andere. Vaak werd hij nummer één en was dat ook van menige club-rally. Nu is dat afgelopen, want het gezichts vermogen is er zo zachtjes aan niet goed genoeg meer voor. „En dat moet prima zijn als je zo'n nacht of drie, vier achter het stuur moet zitten", aldus de heer Eekels. „Kijk, je kunt wel mee blijven doen, maar je voelt je niet lekker als je op de honderdste plaats of zo eindigt, wanneer je jaren nummer één bent ge weest". Maar goed, in zijn nieuwe baan heeft hij plezier, ook hij geniet van het uitzicht dat Europoort heeft te bieden. Wat het verschil tussen restaurant en café betreft, het volgende. Eigenlijk was de bovenverdieping bestemd tot restau- 'rant en beneden tot café. Zo is het in het algemeen nog maar de belangstelling voor het restaurant is zodanig, dat er op „spitsuren" of bij bijzondere bijeenkomsten, het café naar het achterste deel der beneden-verdie ping wordt verdrongen. En ook daar is het uitzicht best. On langs is er een nieuw zaaltje bij ge bouwd. plaats biedend aan plm. 50 per even rustig bijeenzitten. Met de 350 plaatsen die thans beschikbaar zijn kan het soms wel moeilijk zijn, vooral wan neer er gezelschappen komen en dat ge beurt nogal eens. Binnenkort bv. een he le groep van burgemeesters uit de pro vincie Zuid-Holland. Het is dan ook in de keuken „poot aan" spelen en ook de heer Louwerse springt dan wel bij. Per slot van reke ning kent hij het vak en het oog van de meester, maakt in deze dex gast welis waar niet vet, doch wel tevreden. „Van hier tot Bazel vind je niet een gelegen heid, als wij hier hebben", zegt de heer Louwerse met zekere trots. En daar kunnen we het in Schiedam ook best D. EN W. van Schiedam wijzen de ge- 1meenteraad er op, dat het weren van loslopende honden en katten op de openbare weg gerekend wordt te beho ren tot de taak van de gemeentelijke overheid. Deze taak bepaalt zich tot het opnemen, tijdelijk verzorgen (drie da gen ter beschikking van de eigenaar hou den l en eventueel afmaken van deze zwerfdieren. Daarnaast moet het moge lijk zijn huisdieren wegens ziekte of ouderdom te laten afmaken, maar ook ter voorkoming, dat aan niet langer ge wenste dieren een zwerversbestaan wordt toebedeeld. Bij de Gemeentelijke Vervoer-, Reim- gings- en Ontsmettingsdienst kan men momenteel een hond of een kat door vergassing pijnloos laten afmaken tegen Twee Schiedammers kon. onderscheiden Bij koninklijk besluit van 13 april no. 5 is aan de heren Antoon Collewijn wo nende in Schiedam aan de Huijsmans- straat 26c, autogeen lasser/brander, en aan Pieter Bijl Schiedam en wonende aan de Schiedamseweg 227a, bankwer- ker, toegekend de ere-medaille, verbon- den aan de Orde van Oranje-Nassau, in brons, in verband mt hun vertigjarig jubileum bij de N.V. Netam in Rotter dam De beide jubilarissen zijn gehuldigd in een bijeenkomst op het bedrijf, waarbij de genoemde onderscheidingen hen na mens de burgemeester van Rotterdam zijn uitgereikt. Tien partijen voor raadsverkiezingen Dinsdagmiddag om 6 uur is de gele genheid tot het indienen van de kandi datenlijsten voor de komende gemeente raadsverkiezingen. Hiervoor zijn in to taal tien lijsten ingediend met namen, die merendeel» zijn gepubliceerd. Naasr (ie grote partijen zoals de PvdA, KVP, Prot. Schiedam, WD, komen ook voor de SGP, die thans niet samen gaat met Prot. Schiedam, voorts de Pacifis tisch Soc. Partij, de Boerenpartij, Par tij voor Volkswil en Referendum. Par tij van Vrije Burgers, CPN. Opeiicïeurdienst in de Grote Kerk De commissie voor het Open Deurwerk van de hervormde gemeente te Schie dam organiseert weer een Open Deur- dienst in de Grote Kerk aan de Lange Kerkstraat en wel op zondag 24 april aanstaande om 5 uur n.m In deze dienst zal voorgaan ds. J. D. Smids, hervormd predikant te Amers foort. Als onderwerp voor deze dienst koos ds. Smids „Wat dierenvrienden ons kun nen leren. naar aanleiding van enkele verzen uit het boek der spreuken, name lijk uit Spreuken 30 vers 24—28 Bnllant - schitterend bezit van Andel REPARATIES INSTITUUT DENTILIA a bussen 31 - 34. bet geringe bedrag van fl,-. Met de komst van het aardgas zal, wegens de samenstelling van dit gas, deze methode niet meer kunnen worden gevolgd. Dan zal met een injectie, die veel duurder is, moeten worden gewerkt. Zoals wellicht bekend is, exploiteert de Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van Dieren, afdeling Schiedam, sedert 1957 een dierentehuis aan de Sint Anna Zusterstraat alhier. Deze ver eniging ontvangt voor haar werk in het algemeen jaarlijks een gemeentelijke suBsidie ten bedrage van f1100.-. De laatste jaren is de gang van zaken zo. dat de politie door haar op straat aan getroffen dieren naar het dierentehuis brengt. Deze dieren worden "in het die rentehuis opgenomen, verzorgd en voor zover mogelijk weer ondergebracht bij nieuwe eigenaars. Lukt dit laatste niet, dan worden de dieren afgemaakt. De inwerkingtreding van het Hon den- en Kattenbesluit van 9 oktober 1964 brengt voor de Vereniging een niet ge ringe verzwaring van haar financiële las ten met zich mede. Opgevangen zwerf honden en zwerfkatten moeten op grond van genoemd besluit worden in geënt tegen honde- of katteziekte en drie weken in bewaring worden gehou den alvorens zij mogen worden afgele verd. De kosten van de inentingen bedragen thans volgens voorschrift van de Maat schappij voor Diergeneeskunde voor honden f 12.50 en voor katten f7.50 ner inenting. Voor het pijnloos afmaken zijn de kosten resp. f8.50 en f6.50 per in- Gevoegd bij het feit, dat het salaris van de beheerder van het dierentehuis in de loop van de jaren aan de alge mene loonontwikkeling moest worden aangepast, behoeft het geen verwonde ring te wekken, dat de Vereniging voor zodanige financiële problemen is komen te staan, dat zij tot sluiting van het die rentehuis moest overgaan. verzoek te bevorderen, dat van gemeen tewege ruimere financiële steun wordt gegeven, ten einde haar werk te kunnen voortzetten. Met het bestuur van de vereniging is van gedachten gewisseld om tot een voor beide partijen bevredigende oplos sing te komen. De conclusie was, dat het meer op de weg van de Vereniging dan van de gemeente ligt in deze werk zaam te zijn. De Vereniging was bereid de taak op zich te nemen, mits daar voor een vergoeding per dienstver richting wordt gegeven. Naar schatting zal dit een bedrag van f8.000,- per jaar vergen. Alsdan zal het voor de Vereni ging mogelijk zijn haar dierentehuis ver der te exploiteren. Het Belgische frituurvet, stearluevrt] VRAAG UW WINKELIER PMAN JUWELIER UITLAATPOT V.W. - OPEL - MERCEDES enz. Vanaf 15.— Hoffcar Nederland N.V. G. J. Mulderstraat 10, Tel. 25.68.15 Wij^geven de ^hoogste korting op Vlotjevaren is nog altijd een geliefde bezigheid van de jeugd. Als er zomaar een boot voor het grijpen ligt. waarom zal je dan een paar natte voeten gaan halen. Deze jongens denken er ten minste zo over en proberen een wat groot bootje naar de kant te trekken. Zou het lukken. I

De Havenloods | 1966 | | pagina 1