UIT DE KERKEN STIJLVOLLE INTERIEURS Is God dood Utócfeclincfetjeó 80 Overtrekt nu Bankstel De Havenloods im GEMASKFJtnE COWBOV f^T DE HAVENLOODS DONDERDAG 21 APRIL 1966 r7e zijn er nog wel, de schilderachtige- «-/ plekjes, maar je moet er tegenwoor dig wel ijverig naar zoeken, want de bouwwoede van de moderne stad eist al le grond op en daarmee verdwijnt veel schoons. Maar de tekening van deze week bewijst dat de hele koek nog niet op is. Deze fraaie boerderij met geboom te en het aardige bruggetje op de voor grond is gelegen waar de Kerkweg en de Groeneweg tezamen komen. Kethel is al sedert vele jaren door Schiedam geannex eerd, vandaar dat ook Kethel met zi»n landelijkheid in deze rubriek thuishoort, hoort Octave De Coninck UW voor bijzonder lage prijs! Vraag vrijblijvend huisbezoek Tel. 25.31.11, Rotterdam b.g.g. tel. 28.34.63 opening van zaken Lak-, verf- en vernisfabrieken VEVEO NV te Schiedam heeft de nieuwe uit breiding van het centraal-laboratorium In gebruik genomen. Vrijdag 15 april is door Mr. A. Blom, president-commissaris van verffabrieken. de nieuwe uitbreiding van het Centraal-Laboratorium officieel in gebruik gesteld. In de nu praktisch verdubbelde ruimte ivan het Centraal-Laboratorium zijn in de verschillende ruimten zow.-.l het ana lytisch-, het research- als het applicatie laboratorium, alsmede de hierbij beho rende ontvangst- en kantoorruimte op genomen. Het controle-laboratorium be vindt zich in een van de fabricagehallen. In het applicatie-laboratorium is te vens de z.g. „studio'' waarmede bedoeld wordt de ruimte, waarin de diverse de monstratie-apparaten (lakgietmachine, plamuurwals, waterschermspuitcabine enz.) is opgesteld, met behulp waarvan tevens de praktische toepassing van de gefabriceerde lakken en verven wordt gecontroleerd en getest. VEVEO levert een uitgebreid assorti ment van merkprodukten voor nieuw bouw en onderhoudswerk, de hout- en metaalverwerkende industrie, de scheep vaart alsmede de „doe-het-zelf" sector. Met de ingebruikname van het nieuwe laboratorium is de eerste fase in de uit breidingsplannen van VEVEO verwezen lijkt; voor de nieuwbouw van de fabri cagehallen is het wachten nu op de rijks goedkeuring. nu... beduidend goedkoper Al bent U nu nog zo gesteld op Uw eigen merk badzeep... toch moet U eens een proef nemen met deze verrukkelijke zeep, met parfumering „tabac". Drie grote stukken luxe „Tabac" zeep, waarmee Uw bad een verfijnd genot wordt, badzeep (t20 grim per stuk), uit de series van 1.9S... heerlijk geurend, rijkschuimend, nu per 3 stuks voor nog géén tachtig o Vrijdag en Zaterdag verkopen wij deze zakken /net 3 grote stukken „Tabac" badzeep, f schrift Kruis-aktie in Kethel Door de gezamenlijke besturen van de Kruisverenigingen in Kethel, nl. Groene Kruis, Wit Gele Kruis en Geref. Zieken zorg is een folder samengesteld speciaal ten behoeve van de nieuwe bewoners van dit Schiedamse stadsgedeelte, waar in informaties over deze instellingen worden gegeven. Men weet dan waar men zich kan aanmelden voor het lid maatschap. tijden van spreekuur, enz. Het Consultatiebureau voor Zuigeling dat door beide eerstgenoemde verenigin gen werd opgericht, bestaat thans 25 jr. Het was dr. Van der Kuy, die indertijd de stoot tot de oprichting van het bu reau gaf. Het werd toen ingericht in het café „De Vriendschap'' In verband met het jubileum is dr. Van der Kuy namens het bureau een boeken- bon aangeboden en diens echtgenote bloemen. Namens de verenigingen is hierbij het woord gevoerd door de heer J. Korpel. stijlmeubelen o exclusieve lampen perzische tapijten Magazine table VAN BOLHUIS EN MEYER 's-Gravelandseweg 616 Verlengde Broersvest Schiedam - Tel. 267793 Advies aan huis Herv. Gemeente: Grote Kerk 10 uur ds. A. Hoffman, 5 uur d's. J D Smids Amersfoort, Open Deur-dienst; Bethel- kerk 10 uur drs. R. H. Wissirak, H. Doop, 7 uur dr. H. Schroten, Rotterdam; Op- stanidinigskerk 10 uur ds. D. J. Spaling. 7 uur drs. R. H. Wissink; Vredeskerk 10 uur ds. J. G. Jansen, 7 uur ds. C. van der Steen; Kethel, Dorpskerk 10 uur ds. Vorvs 7 uur ds. H. W. Hemmes: De Rank 8.30 uur ds. W. Vons. Geref. Kerk: Oosterke'k 10 uur ds. Enkele jaren geleden heb ik op deze plaats eens verteld van die bijeen komst van negers, waarin zü hun toe- •tand als slaven bespraken. Opnieuw had hen een groot onheil getroffen. Allen zaten neer in zak en as. Eén van hen stelde voor te berusten in hun lot- Er zou toch wel nooit iets aan te veranderen zijn. Toen stond een vrouw op. Bijna hysterisch (maar ik voel dat dit woord hier niet juist is) vroeg ze gillend; Is Go/1 dan dood? Het Paasnumnter van het bekende Ame rikaanse weekblad Time heeft deze vraag overgenomen, zelfs op de voor pagina. Tegen een zwarte achtergrond staan de woorden, de gehele pagina vullend „Is God Dead?". In de brief van de hoofdredacteur staat vermen, hoe serieus het blad aan dit onder werp gewerkt heeft. Eén van de re dacteuren heeft er veertig boeken voor doorgeworsteld en talloze mede werkers in alle landen der wereld hebben er 300 interviews voor afge nomen. U begrijpt waarover het gaat. Het gaat over die theologen in Ameri ka, die met deze kreet menen het den ken over God en het reloof bU dr moderne mens weer aan de gang te krijgen. Ook het Algemeen Handels blad wijdde een uitgebreid artikel aan deze vraag. Is God dan dood? Het Is geen nieuws vraag. Het antwoord kennen wij a' eeuwen uit de mond van die mensen die meenden dat er bij de ontwikke ling van het menselijk weten en kun nen voor God geen plaats meer was. God paste niet meer in een wereld die voortaan alleen door de mens. door zijn wetenschap en techniek beheerst zou worden. God had lange tijd ku nen dienen aia een werk-hypothrse. als iets waaraan men. zolang men niet beter weet. maar vanuit gaal. Maar zoals Galliiei' ontdekte dat de aarde om de zon draait en niet omgekeeri-' en niemand dit inzicht tegen kon hou den. ook de paus niet, zo gaat het o<- hiermee. God is dood. Er valt iet meer met zijn bestaan te rekenen. Natuurlijk valt hier ontzaglijk veel van te zeggen. Van heel veel Godsvoor stellingen kan alleen maar gezegd worden dat het goed is dat ze sterven Wanneer Norman Vincent I'eal, een bekende New Yorkie predikant, zegt dat veel Amerikanen van God .,een goede oude heer" gemaakt hebben, die vooral zorgt dat de Amerikaanse economie blijft draaien, dan wordt het tijd dat die god sterft. En zo zijn er wel nieer godsbeelden die opge ruimd dienen te worden. Maar voor velen is dit de laatste wijsheid. Zij willen niets meer van God weten. God Is dood. Toch bekruipt mij dan vaak het gevoel dat hetomgekeerde waar Is. althans vaék waar kan zi<*- Zoals wij vaak ons maar een beeld van God vormen, een projectie ma ken wij willen God zus en zo en dan moet Ilij ook zo zijn zo kan hier ook sprake zijn van een projec tie. Misschien betekenen die woor den: God is dood, wel: wij mensen zijn dood. Luther heeft eens gezegd: zoals je je God denkt zo is Hij. Hij bedoelde erop te wijzen dat de mensen leven in een ban van hun zelf gemaakte God. Is het dan misschien zo, dat wij maar willen dat God dood is omdat we zelf dood zjjn. Dat Hij niet meer antwoordt omdat wij niet meer tot hem spreken? Hier is nog een woord van Luther: „De woorden ..Christus opgestaan U de doden" moet men met hoofdlettera schrijven' met letters zo groot als een toren, ja, als hemel en aarde, znd we niets anders meer zien en horen en denken en weten dan dit". En dan op de voorpagina van „Time". MEDEMENS. P. R. Bveraars. 5 uur ds. J. Naimanensma; Kethel, De Ark, 9.30 uur ds. S. v. d. Veen uit Zwijndrecht, 5 u. ds. Everaa.rs Magnalia Dei Kerk 10 uur ds. A. Reeti uit Rotterdam. 5 uur ds. B. Wentzel uit De Lier; De Goede Haven 10 uur as. R. Beekema uit Schiebroek, 5 uur ds. v. d. Veen; Julianakerk 10 u. ds. Nammensma, 5 pur ds. J. C. Jonker uit Delft. Chr. Geref. Kerk, Warande hoek B.K.- iaan, 10 en 3 uur ds. S. Wijnsma. Ned. Prol. Bond, Westvesl 10.30 uur dis. A. D. Klaassen. Leger des Heils. Lange Haven 71, 10 uur Heiligingssamenkomst, 6.30 uur openluchtsamenkomst Koemarkt, 7.30 Verlossingssamenkomst. Leiding majoor en mevrouw Drijver-Salomon. Oud-Geref. Gemeente, Geref. Jeugd huis. Lange Haven 97 dienst om 9 uur en 3.45 uur. Oud-Kath. Gemeente, Dam 28 10 uur H. Mis. Jehova's Getuigen, Volksgebouw. Tuin- laan 50, 6 uur toespraak. 7 uur Wacht torenstudie. Vrije Geref. Gemeente. Tuinlaan 50, 10 en 4 uur dienst. Baptisten Gemeente, Lange Haven 125, 7 uur samenkomst. Mission to Seamen, Anglicaanse dienst kantine Wilton-Fijenoosd. iedere eerste, derde en vijfde zondag der maand v.m. 9 uur. Rev. Chr. Reeves B.A. Kerkgemeenschap tot verbreiding der Geref. Leer. Lange Nieuwstraat 67, dienst ons 10 en 5 uur. Voorganger ds. H. Hofman. Geref. Kerk (Vrijgemaakt), Westvest 30. 9.30 en 4.30 uur ds. F. van Deursen uit Haarlem. Evang. Lutii. Kerk, hoek Oranjestraat 10 uur ds. A. Stéinhart. Gemeente voor Oorspronkelijk Chris tendom, gebouw Lange Haven 129, 4 uur voorganger de heer N. v. d. Brugge uit Den Haag. Ned. Herv. (Geref.) Evangelisatie, ge- W/V, neneE3EN rnzennren nog we meen ze enjnn nmt geweest I /NTUSSEN 7#/nrr/L zet pe n/psnerde gon V KNNNEN ONT- sneppen" /N&WNEN VOLGEN EN7bNTO SCN/ETEN WEG NLSEEN o/t een boog: r 7B/EN NIS Z'J PRSSEREN WE0K PE GROTE GEEST TOTJEGENPE TONTO: /N RE GROT' msscn/ennnn. VIP SPREEKT.GRO Gee EEST NEN VER- MCVC/tT WC/N TnEE.T ?'J N/ET PNRVEN \tPRER. TE NONEN NOOR N/SSEN/ENZO NNIN S/tVER T/G N/EE.'f 2'JN ONTSNRPT" 2'JN /N GROT MOE GROTE GEEST TE GEN JffGENOE WOLE SPREEKT rZaterdagochtend wordt de Schiedam- se Sporthal officieel in gebruik ge nomen. Maar eerst een grote schoonmaak, waarvoor de sportbeoefenende Schiedam se jeugd zich dinsdagavond heeft inge spannen met bezem, dweil, spons en zeem. TANIGE consternatie veroorzaakt tij- dens een der laatste zittingen van het Schiedamse kantongerecht de ver schijning van de getuige A. O., een tien jarige knaap, die bij het binnenkomen in de rechtzaal zonder voor iemand an ders dan de drie heren achter de tafel nn" hebben voor het hekje plaats ,Jiij is getuige", antwoordde de deur waarder, die niet eens de tijd had ge had om het betreffende dossier op tafel te leggen. De kantonrechter knikte. „O", zei hij en met de gedachte aan een eerder op de zitting behandelde zaak waarin een dertienjarig meisje was opgetreden ze worden wel steeds jonger van daag". O. zei ondertussen niets maar keek In- plaats daarvan een beetje verlegen naar het groen damasten behang, de zware meubelen en het overdadige stucwerk aan het plafond. In de zaak waarvoor hij verschenen tras stond de Vlaardinger M. K. terecht, omdat hij met zijn auto een brug was opgereden terwijl aan de andere zijde verkeer, i.e. de getuige naderde. „Ik heb gekeken, gekeken en nog eens gekeken, maar niks gezien", verdedigde K. zich met een blik opzij als om zich alsnog te overtuigen of de lengte van de naast hem staande verkeersdeelne mer hiertoe niet de aanleiding kon zijn geweest. „Nou ja vervolgde hij met een verontschuldigend gebaar, „en toen ik niks zag ben ik natuurlijk, de brug opgegaan". O. die alles aandachtig had gevolgd, knikte. „Ik kwam net van de landarts", vertelde hij, nadat hij had beloofd dat hij niets dan de waarheid zeggen zou, „en ik was net eiien gestopt om een auto langs te laten gaan, toen die me neer de brug opreed. Dat was vlak voor de brug", vulde hij aan, na eventjes te hebben nagedacht, „maar toen die me- neer^ de brug opreed was ik daar al- „Deze getuigeverklaring", merkte de officier van justitie in zijn rekwisitoir op, „is exacter dan de meeste die we hier van volwassenen horen". Hij con cludeerde zowel uit het feit dat na het ongeval de jongen op de brug lag als uit de verklaring van de jonge getuige, dat de aanrijding indertijd ook daar had plaats gevonden en dat K. derhalve schuldig tras aan het hem ten laste ge legde strafbare feit. li. iverd veroordeeld tot een boete van 25 gulden of vijf dagen. TfVENEENS buiten het kader van het J normaal voorkomende viel de zaak tegen de Schiedammer H. G. N., die door de kantonrechter werd begroet met een (niet al te vriendelijk) „Zo. zo, een welbekende min of meer". N„ die breed tn zijn zwarte werkpak en volkomen op zijn gemak voor de kantonrechter stond knikte. „Ik parkeer altijd mijn vrachtwagens in het doodlopende gedeelte van de straat waar ik woon", begon hij onmiddellijk nadat mr. Van Vloten hem had voorge lezen dat hij terechtstond omdat hij een stilstaunde wagen had aangereden. „En dat stuk dat daar bedoeld wordt", ver volgde hij, wordt altijd voor me vrijge houden". „Niet altijd", repliceerde de kanton rechter, „deze keer niet". „Daarom", antwoordde N. slagvaar dig, „ben ik er ook tegenaan gereden. Ik wilde snel naar huis, maar toen ik de hoek omdraaide kon ik ineens niet verder. Toen stond daar die geparkeer de wagen, waarop ik helemaal niet be dacht was. Zodoende besloot hij en hief zijn handen alsof hij wilde zeg gen: „En wat doe je daar dan nog aan". ,,'t Is overigens een merkwaardig ge val". herbegon de kantonrechter toen N. was uitgesproken, „want. u heeft niet ge lijk de politie van het gebeurde in ken nis gesteld, is het niet". N. maakte hetzelfde gebaar van zoi eren. „Nee", zei hij, „maar dat zit zo. Ik kwam thuis ev reed tegen die wa gen op, waarvan ik niet wist van wie die was. Ik heb daar natuurlijk wel even naar geïnformeerd, maar omdat niemand me het kon vertellen dacht ik: „Nou ja de politie kan ik altijd nog waarschu wen En toen ben ik maar naar huis gegaan". „Dat is natuurlijk niet zo mooi", merk te mr. W. E. van Vloten op. „Nee. dat niet", gaf N. toe, „maar ja, u moet natuurlijk wel begrijpen, dat als tk s avonds om een uur of negen thuis kom ik er dan een hele dag op heb zit ten en dat ik dan graag een keer naar bed toe wil en niet meer zoveel moeite doe-om een bezitter van een wagen op te sporen of eerst nog eens een keer langs het politiebureau te gaan". „Waarom niet?", vroeg mr. Van Vlo ten. „is het zo gek om de politie van het gebeurde in kennis te stellen". „U had dan altijd even op kunnen bel len onderbrak de officier van justi- De kantonrechter vond dat dit argument in het geheel geen hout sneed. „Als u geen rompslomp wenst, moet u zorgen dat u geen aanrijdingen veroorzaakt", besloot hij. Dit was ook de mening van de offi cier van justitie, mr. G. G. Abeln, die in zijn rekwisitoor het gedrag van N scherp veroordeelde. „Niet alleen", zei hij, „is er een aanrijding veroorzaakt, maar bovendien heeft de verdachte de ahdere wagen nog minstens vijftien me ter meegesleurd in de hoop dat die van zelf zou losraken". „Kan niet", onderbrak heftig sticfi lerend N. „Dat is eenvoudigweg onmo gelijk. Dat straatje waar het gebeurde is misschien net. vijftien meter lang en daar moet de lengte van mijn wagen dan nog af". „Vijftien meter of tien meter", ant woordde de officier, „u hebt doorgere den waarbij u die andere wagen gewoon weg hebt meegetrokken. En dan', wendde de officier zich tot mr. Van Vlo ten, „ziet de verdachte nog steeds geen- enkele aanleiding om de politie van het gebeurde in kennis te stellen". Hij eiste tegen N. een boete van 100 gulden of 20 dagen, waartoe déze door mr. W. E. van Vloten conform werd ver oordeeld. Pliilharmonisch orkest in Passagetlieater Onder auspiciën van de Gemeentelijke Onderwijsinspectie heeft dinsdagmorgen het Rotterdams Philharmonisch Orkest in het Schiedamse Passage Theater een jeiigdconcert gegeven. Het Theater was vrijwel geheel gevuld met leerlingen van de scholen, die met onverdeelde aan dacht hebben geluisterd naar wat ten ge hore werd gebracht. Het programma be stond uit het eerste deel van Mozart's Symfonie in D: Sarka uit „Mijn Vader land" van Smetana en L'Oiseau de feu van Strawinski. Dirigent was Eduard Fisoher. spaar... door nu te kopen Wees niet krenterig als het op de aanschaf van kampeerspullen aankomt... het welslagen van Uw kostbare vacantie hangt er voor een groot deel van af! Maar met zo'n moderne slaap zak waarin U slaapt als in Uw eigen bed... is kamperen een vorstelijke bezigheid. In onze Campingafdeling op de tweede etage, verkopen w|j deze prachtige slaapzakken, ge vuld met 1200 gram acryl- vulling, licht als een veertje, warm als een donzendek, uit de serie van f29.75. Practische slaapzakken, uit- ritsbaar, zelf te wassen, over trokken met gebloemd overtrek kiest U nu uit voor iets meer dan 2 tientjes. Op de Camping afdeling ver kopen wij deze luxe, moderne slaapzakken f's winters een extra dek op Uw bed) met fleurig over trek, snijmaat 160 x 190 cm, of schrift

De Havenloods | 1966 | | pagina 2