5P Als in grootmoeders tijd we rijgen ons in laarzen ORGELS M.A.I.-bureau voorziet met vakantiekampen in behoefte Velen willen vreemde taal beter leren SCHOEISEL WORDT DUURDER GEEF KAAS EEN PLAATS BIJ DE HOOFDMAALTIJD KOKEN HUISHOUDBEURS: LEUK VOOR MA, MAAR OOK VOOR PA „Piet de melkboer" 40 jaar bij R.M.I. L)£j n,. schoenenbeurs, die onlangs in Utrecht werd gehouden, was duidelijk te zien dat de schoenenmode in enkele seizoenen ra dicaal is veranderd. Verdwenen zijn de spitze neuzen en angstig dun en hoge steltjes waarop de vrouw zo langzamer hand gewend was zich voort te bewegen. De vrouw, die dit altijd een opgave vond kan ze nu met een zucht van verlich ting uitschoppen. En diezelfde zucht kunnen ook directie leden slaken die in de loop van de ja ren hebben berekend hoeveel gewicht per naaldhak de fraaie vloerbedekkingen let terlijk geweld aandeed. Mochten de som metjes velen van een andere vloerbedek king hebben afgehouden: die kan er dan nu op. Een comfortabele blokhak van 3 tot maximaal 6 cm hoog zal het mo debeeld beheersen. Weg is ook de slanke spitse leest. De modellen hebben nu kor te halfronde tot breedronde en ook vier kante neuzen. Heel wat meer comfort dus, waar de Italiaanse en Franse vrouw ook al ja tegen hebben gezegd. Wie ech ter al te enthousiast de vermoeide voe ten uit de-hooggehakte schoentjes haalt: rekene er wel op dat de schoenen duur der worden! De oorlog in Vietnam, een slachtver bod in Argentinië als gevolg van hongers nood, mond- en klauwzeer, het zijn eni ge van de oorzaken die de prijzen van huiden binnen korte tijd hebben opge jaagd. Naar wij op de beurs hoorden zal het niet anders kunnen of de schoenen zullen in prijs omhoog gaan. Naar som mige menen zo'n tien procent. Want op de beurs bleek ook weer dat leer voor schoenen nog steeds het aangewezen ma teriaal is. Hoewel de schoenindustrie de ontwikkeling van nieuwe materialen met belangstelling volgt is er nog steeds geen kunststof die althans voor de schoen voor wereldschokkende nieuwtjes heeft ge zorgd. Er mogen dan magnifieke ver- vangingsstoffen zijn voor tassen en an dere gebruiksvoorwerpen, leer aan de voet stelt hele andere eisen. Leer „ademt" zo zegt men en daarom was op deze beurs leer dan ook nog steeds troef. Doe het zelf! e zien. Kunststof werd vooral gepre senteerd in bijvoorbeeld laarsjes met op- art-dessins. Vooral deze zwart-witte mo delletjes zullen het winterse beeld wel licht fris en fleurig maken. Of de voe ten er echter even fris in zullen blijven lijkt ons een andere vraag. De jonge da mes (en heren) zullen zich daar echter wellicht minder om bekommeren. Overi gens heeft de zwart-wit-rage er zo lang zamerhand toe geleid dat we ons hoofd niet meer kunnen keren of we zien de op-art en geometrie in alle modevoor beelden die we ons maar denken kun nen. Zelfs voor de heren zagen we op de schoenenbeurs die zwart-wit-combina- tie in schoenen in geometrische (niet te verwarren met op-art!) stijl. De prijs van het origineelste idee mag van ons naar de fabrikant die de „Doe het zelf-laarsjes" bracht. Bij elk paar wit te of zwarte laarzen hoort namelijk een strook zelfklevend vinyl in respectieve lijk zwart of wit. Daar kunnen figuren, lettors en wait men maar wil vam wor den geknipt, die op de laarzen geplakt kunnen worden. Het vinyl plakt uitste kend op rubber en plastic en zo kan ieder een op-art en geometrische of andere ideeën lustig botvieren. Dat is dan ook al uitgebreid gedaan, want wellicht on der het motto „niets is ons te dol" heeft men al tieners gesignaleerd met een wit- zwarte en een zwart-witte laars. Je moet het maar mooi vindenDat neemt niet weg dat er in deze stijlen als zo danig mooie dingen te zien waren. Ge ïnspireerd op ruimtevaart en schilder kunst waren er heel wat fraaie model- halfhoge laarsjes a la Courrège en lage bootee typen. Van deze laatste zagen we hele praktische en ook mooie voorbeel den in suède. Het waren lage laarsje* met driehoekige uitsnijdingen echter op gevuld met elastiek zodat ze heerlijk om de voet sluiten. Een lusje aan de hiel had een tweeledig doel: Gemakkelijk bij het aantrekken en leuk als simpele gar nering. Suède wordt evenals bij de tassen weer belangrijk materiaal. Vele laarzen zullen ritssluitingen opzij hebben en schrik niet ook de met lange veters gesloten rijglaarzen, die we ons nog van heel vroe ger kunnen herinneren wellicht, komen weer terug. Bruin, wit en camel zullen naast zwart de meest gewilde kleuren zijn voor laarzen. Voorts waren er ve le voorbeelden van behaard zeehonden en veulenleder. In de modellen invloe den van Courrège, van Mondriaan (toe gepast door Yves Saint-Laurent in de mode) en voorts (uiteraard) Op-art. len. Tot aan de knie AL deze belangstelling voor de voet danken we eigenlijk een beetje aan de korte-rokken-mode die voet en been in de belangstelling hebben gezet. Dat is al gebleken uit de vele soorten mail lots en kousen en de ontwerpers van schoenen en laarzen hebben ook hun best gedaan. Het schijnt dat wat de een min der aan stof gebruikt, de ander wil toe voegen, want aangenomen wordt dat de laarzenmode nog gevarieerder zal zijn. Hoge laarzen tot aan de knie zullen komende winter zijn, naast ook Voor de schoenen, waarvan het model al is uiteengezet, is chroomgeitenleer weer teruggekeerd. Ook hier suède, en naast het gebruikelijke rund en kalf, lak leer en voorts onder meer reptiel en kro kodil. Suède tussen haakjes wordt voor laarsjes vaak gevet en waterafstotend gemaakt. Voor najaar en winter 1966- 1967 zal bruin voor schoenen erg belang rijk zijn. Van licht naar donker worden deze vier kleuren gepropageerd: Antilo pe (reebruin), bever (middenbruin), kas tanje (klassiek roodbruin) en sudan (don kerbruin). Zwart blijft modern en daar bij komt ook dtomlkerblauw. Aan deze kle ren worden voorts nog toegevoegd don- „Doe-het-zelf'-laarsjes. Effen laarsjes waarbij zelfklevend vinyl wordt ge- geleverd dat geknipt en geplakt kan worden. Geometrie, opart en desnoods initialen en namen. Laarsjes naar ei gen smaak dus. Op de foto een paar aardige voorbeelden van laarsjes met versieringen in op-art en geometri sche stijl. De rijglaars keert terug. Voor de ko mende winter is het een moderne laars. Mogen we de wekker wel wat eerder zetten ker wijnrood, donkergroen, „Rook" (een middelgrijze kleur) beige en een don kerrood met iets paarse inslag. Deze kleuren waren ook uiteraard op de beurs te zien en in het rood-paars had de Italiaanse inzending opvallende voorbeelden. Daar bracht men open schoentjes met banden over de voet die niet van leer noch van kunststof waren, doch van kralen. Ze deden wat denken aan de brede halssnoeren, die als kraag jes zijn vervaardigd. Erg bekoren kon het ons overigens niet. Voor het overige kan men rekenen op heel veel combina ties. Geen schoenen die uitsluitend uit een kleur bestaan dus, maar combina ties van kleuren. Herenschoenen spaar... door nu te kopen Het dragen van echt lederen handschoenen is niet alleen maar een luxe voor enkele dames, neen, iedereen, al onze klanten kunnen zich deze luxe veroorloven, want morgen be gint er een speciale verkoop van 100% Nappa lederen dames handschoenen voor een onge kend lage prijs. Lederen voorjaars-dames- handschoenen, van 100% Nap paleder, tafelgeverfd, d.w.z. geven niet af aan de binnenzijde, normale prijs 14.90, nu per paar voor nog géén zes gulden. 100°/. nappa-lederen dameshandschoenen^ In onze handschoenenafdeling verkopen wij deze nappalederen voorjaars - dameshandschoenen in alle maten en in de kleuren zwart, wit en marine per paar NIET ADAM vele, uitmuntende soorten kaas worden geproduceerd. Eigenlijk is er voor elke smaak wel een kaassoort, van de zacht, romige, jonge kaas tot de pittige oude, brokkelige. Daar tussen ligt een grote schakering: fabriekskaas boeren kaas, Leidse, Friese, fcL nagelkaas, Kernhemse kaas en noem ze zo /n verder maar op. En al die kaassoorten zijn meer waard dan al leen maar in een dun vliesje op de boterham te worden gelegd. Uiteraard kennen we het kaashapje bij het borreltje, blokjes pittige kaas, al dan niet voorzien van een stukje gember of een partje ananas. Op dit thema zijn ook al weer heel wat variaties te bedenken. Bij de lunch en de warme maaltijd kan kaas echter ook dienst doen als heerlijke afwisseling van vleesgerechten, maar ook als aanvulling daarop. De combinatie van kaas en vlees is meestal verrukkelijk. Het Nederlands Zuivelbureau doet zijn best om het eten van kaas (nog) meer te bevorderen. En terecht. Kaas is een betrekkelijk goedkoop artikel met een hoge voedingswaarde. Het bureau geft daarom van tijd tot tijd een keur van recepten uit, waarvan ik er hieronder een paar laat volgen. Hoewel de Paasdagen al weer achter ons liggen, zullen de eieren toch niet van ons menu verdwenen zijn. Vandaar dit recept voor roereieren met kaas. Men klopt vier eieren los met wat zout. peper en gehakte peterselie. Daar door heen worden vier lepels melk en vijftig gram geraspte kaas gemengd. In een pan netje laten we een klontje boter smelten, de eiermassa wordt toegevoegd en wp laten het mengsel onder voortdurem roeren op een zacht vuur stollen. De ge- stolte massa wordt steeds van de bodem losgeschept. Zodra de eimassa niet meer vochtig is (maar zij mag niet korrelig worden) worden de roereieren opgediend. Desgewenst kunnen dobbelsteentjes ham door de roereieren worden gedaan. De „cordon bleu" is ook vaak een ge liefd recept op het menu van de hoofd maaltijd. Daarvoor worden mooie kalfs- coteletten in de lengte opengesneden, zo-" dat men twee platte delen aan het been overhoudt. De coteletten worden gevuld met een schijf kaas, die omgeven is door een plak ham. De cotelethelften worden gezouten, dichtgevouwen en goed aange drukt. Eventueel binden we ze met een dun draadje dicht. Daarna worden de co teletten door een losgeklopt ei gehaald, gepaneerd en op een klein vuur goud geel gebakken. Tenslotte een Italiaans recept: Risotto Milanese. Daarvoor fruiten we een fijn gesneden udt in een pain met een dikke bodem. Twee kalfsnieren worden gewas sen, met ruim water aan de kook ge bracht, afgegoten en met koud water overgespoeld. Daar worden ze weer met ruim water en wat zout aan de kook ge bracht en gaar gekookt. De nieren wor den fijn gehakt en bij de gefruite ui ge daan. Eventueel voegen we cr wat knol-* look aan toe. We doen er 200 gr. rijst t. i en laten die even meefruiten tot.de kor rels lichtgekleurd zijn. Dan voegen Wr er een halve liter bouillon, wat zout, peper en een paar draadjes saffraan aan toe en we laten de rijst daarin zachtjes gaar koken. Van het vuur af roeren we er nog honderd gram geraspte kaas door heen. Eventueel strooien we die kaas er direct bij het opdienen overheen. JAN DIJKSTRA ELECTRO\ISCHE service door geheel Nederland I ROTTERDAM. SCHIED. VEST 67 (VERL.I COOLSINGEL), TEL. 12 27 66. Goes - A™-« am - Haarlem - Hilversum. WA Een klassieke brede leest dus geklede schoenen. In het sportieve gen re is er grotere verscheidenheid. Week end-, vrije tijd-, beatle- en auto-schoenen zijn enkele van de benamingen, die in naam al variatie genoeg garanderen. Ze zijn wat nonchalanter van snit en zijn vaak gesloten met elastiek of ritssluiting. De autoschoenen hebben daarnaast nog een aan de achterkant afgeschuinde hak. Naar verluidt gemakkelijker bedienen van het gaspedaal (Waar men al niet aan denkt, hè, mijnheer?). Populair schijnt voorts de Chukka boot, een tot de enkel reikend laarstype met veter of elastiek gesloten. De beatle-laars, heren, is veel hoger en heeft vaak ook veel ho gere hakken! Maar een klassiek model dus voor de geklede schoen. Mevrouw mag als ze uitgaat wat hogere hakken dragen. Het uitgaansschoentje voor haar heeft een hak van ten hoogste 5 tot 6 cm, maar mevrouw, van een stevig recht type. Al zo'n jaar of acht geeft het Maatschappelijk Advies- en ■f" inlichtingenbureau voorlichting en adviezen aan jongelui die in hun zomervakantie naar het buitenland willen om daar iets van de taal te leren. Volkshogescholen en universiteiten in verscheidene Europese landen geven namelijk elk jaar speciale vakantiecursussen, die b.v. alsvolgt zijn samengesteld:des morgens worden colleges gegeven in de taal, de cultuur cn de geschiedenis van het betreffende land en 's middags worden excursies gemaakt. De minimum leeftijd van de deelnemers aan de universitaire cursussen is gesteld op 17 jaar. Wat deze taalcursussen betreft, bieden Engeland, Frankrijk, Duitsland en Zwitserland wel de meeste mogelijkheden. Maar ook Denemarken heeft een aantrekkelijk programma. Dit va rieert van vijf dagen tot vier weken en wordt in Kopenhagen gehouden. De voertaal is Engels: de cursussen worden ook in het Engels gegeven. Voorts geeft de universiteit van Wenen Duitse lessen en excursies en aan de universiteit van Verano in Spanje worden colleges gegeven in het Spaans, in de Spaanse literatuur, de geschiedenis en de muziek. „Er bestaat veel belangstelling voor deze vakantie-cursussen" vertelt mejuffrouw C. Barten. Zij is één van de mensen van het M.A.I.-bureau, die zich met dit deel van het veelomvatten de werk enthousiast bezighouden. „Degenen die er aan hebben deelgenomen, zijn doorgaans zeer tevreden. Er zijn er ook vrij veel, die voor een tweede keer deelnemen. Sommigen vinden de kosten wat hoog, maar die kunnen onmogelijk lager worden gesteld. Buiten die cursussen waarover wij inlichtingen verstrekken en adviezen geven, hebben we zelf de zorg van een aanta. kampreizen op ons genomen. De leeftijden van de deelnemers variëren van 14 tot 21 jaar. Deze groepen staan onder onze leiding. Je kunt die jongelui per slot van rekening niet alleen laten gaan. Dat willen trouwens de ouders ook niet. Het zijn hoofdzakelijk scholieren die aan deze kampweken deelnemen' De programma's zijn ongeveer gelijk aan die van de universi teiten. Zo is er bijvoorbeeld het kamp in Rhoose in Zuid-Wales met talrijke aktiviteiten, zoals discussies, excursies, conversatie lessen voor beginners en gevorderden uiteraard in het Engels en voorts tennis, zwemmen, golf, en bergbeklimmen. De heen- en terugreis wordt per vliegtuig gemaakt. lOtOG*^ ft Rhoose in trek Rhoose is erg in trek. Dat blijkt uit het feit, dat de eerste periode van 2 tot 23 juli al helemaal is volgeboekt. Alleen voor de periode van 30 juli tot 13 augus tus zijn nog plaatsen vrij. Dan kan men ook nog naar Edinburgh in Schotland in dé periode van 13 augustus tot 2 septem ber. Er zijn twee groepen: één van 17 tot 21 jaar en één van 15 tot 18 jaar en twee mogelijkheden: men kan deelnemen aan het centre West-Linton, dat georganiseerd STEFFIE STOKVIS wordt in samenwerking met Rencontres interesse vc de Jeunes of als betalend gast onderdak krijgen bij een Engelse familie. In beide gevallen heemt men deel aan het festival in Edinburgh. Op het programma staan toneelstukken, concerten en opera. Maar ook voor de kampen in Frankrijk bestaat veel animo. Hier zijn eveneens al enkele kampen volgeboekt. Maar er zijn nog tal van mogelijkheden. Wel is gebleken, dat Duitsland daarbij minder in trek is. De meeste jongelui willen naar Engeland en Frankrijk en dan voor al Zuid-Frankrijk. „Het idee van deze vakantiecursussen is gelanceerd door de directrice van het M.A.I.-bureau, mejuffrouw Bosch. De be hoefte aan dergelijke cursussen werd namelijk groter. Dat is trouwens typisch Nederlands, want een Fransman bijvoor- De Internationale Huishoudbeurs die tot en met zondag 24 april in het RAI- gebouw te Amsterdam wordt gehouden staat in het teken „doelmatig het huis houden doen" en „hoe de daardoor ver kregen vrije tijd nuttig te besteden". De huishoudbeurs is gekoppeld aan de Idee tentoonstelling omdat die twee elkaar dreigden te overlappen. Alle hallen van de RAI zijn nodig om de Nederlandse huisvrouw (maar ook de maal) te laten zien wat er allemaal voor haar gezin te Kleine handige apparaatjes om haar het leven gemakkelijker te maken maar ook grotere die haar zoveel werk uit handen nemen, dat ze tijd over kan hou den, om ook eens wat anders te doen dan koken, strijken en afwassen. Men vindt er stands met meubelen, keukens, woningtextiel, een super-tuin center en zelf-bouw-zwembad, levensmid delen, hudshoudielijke apparaten, porse lein, aardewerk, cosmetica, kleding, een groot doe-het-zelf-centrum en diverse voorlichtingsstands. Natuurlijk kan er uitgebreid geïnformeerd worden over de doelmatigheid van aardgas en oliestook. Bovendien is er een kinderbewaarplaats, zodat mama op haar gemak kan rond neuzen, terwijl haar spruiten veilig on der gebracht zijn en bovendien niet over al met hun grijpgrage vingertjes aan zitten. De toegangsprijs tot de beurs bedraagt ■een rijksdaalder per persoon. De ope ningstijden zijn op alle werkdagen van .10-17 uur en van 19-22.30 uur. Op zondag ■is de Huishoudbeur* 's avonds gesloten. MAASKANT .„IS behangsel Vakkundige behangers VRAAGT STAALBOEKEN 2eMIDDELLANDSTR.2-Tel. 233192 WOLPHAERTSB. 236 - Tel. 274825 ROTTERDAM beeld, zal geen enkele moeite doen om een vreemde taal te leren. Zelfs op die Engeland, Overigens kan men alle inlichtingen en adviezen krijgen aan de balie van het M.A.I.-bureau in de hal van het A.M.V.J.- gebouw, aan de Mauritsweg 2. De heer P. Ruysbroek uit de Galilei- straat 31 in Schiedam, is op woensdag 27 april 40 jaar als melkslijter in dienst bij de Rotterdamse Melk Inrichting. Vrijwel die gehele periode, om precies te zijn 39 jaar lang, heeft hij melk be zorgd in de Willem Buijtewechstraat en omgeving. De ongeveer 300 klanten die hij in deze wijk heeft, kennen hem dan ook beter onder de naam „Piet de melkboer". De heer Ruysbroek is nu 61 jaar maar hij gaat nog elke morgen om half zes de deur uit om op tijd aan zijn ron de te kunnen beginnen De melkbezor- ging is overigens in die veertig iaar wel een stuk verbeterd Vroeger iep de heer Ruysbroek achter dt bekende handkar met de grote ouderwetse melk kan. Tegenwoordig bezorgt hij de melk met een zogenaamde „ijzeren hond". Met nog 11 ander jubilarissen wordt de heer Ruysbroek woensdag 27 april in een besloten oijeenkomst gehuldigd, 's Avonds is er van zes tot acht uur een receptie in „Beatrix" in de Lange Kerkstraat 68 in Schiedam.

De Havenloods | 1966 | | pagina 8