6.75 Raad voor kampt met de kinderbescherming tekort aan personeel Theologie van de kinderen HUUR - - PIANO'S HUUR Gezondheidsdag in Vlaardingen MICHELIN IMIililIf Wethouder Koos Smit leidt verkiezingscampagne DE HAVENLOODS DONDERDAG 28 APRIL 1966 DIT JAAR bestaat de Raad voor de Kinderbescherming tien jaar. Het is een lustrum dat niet zal worden gevierd. Be Raad is Je opvolgster van de Voogdij raad, die In 1956 werd opgeheven. De medewerkers behartigen de belangen van alle minderjarige kinderen, die om de een of andere reden hulp behoeven. De Rotterdamse Raad wordt sterk gehandi capt door het feit, dat er slechts 35 maat schappelijk werkers aan verbonden zijn, terwijl dat er minstens 75 moeten zijn. Diverse zaken, die sneller afgehandeld souden moeten worden, krijgen daardoor een plaatsje op de wachtlijst. De reden dat er zoveel vacatures zijn is eenvoudig: deze vorm van maatschappelijk werk is bij velen onbekend. Bovendien is het erg zwaar en verantwoordelijk werk De meesten zeggen dan ook: „Als ik het zelfde salaris kan verdienen en het veel gemakkelijker kan hebben, waarom zou Ik dan de moeilijkheden opzoeken?" Directrice van de Rotterdamse Raad voor de Kinderbescherming is mej. mr. E. A. Stoop. Samen met één van haar super- visoren. de Heer A. van der Hoeven ver telde zij over het veelomvattende werk van de instelling. Een van de taken is, de rechtbank voorlichten over kind en gezin als er kinderstraffen aan de orde zijn. De Raad moet ook onderzoeken als er meldingen binnenkomen, dat kinderen door ouders niet goed behandeld worden, verwaarloosd zijn of als anderszins de goede harmonie in het gezin verstoord is waardoor het kind te lijden heeft. Deze meldingen komen van zeer verschillende kanten binnen en worden alle nauwkeu rig onderzocht. Allereerst wordt met de ouders gepraat en als het absoluut nodig is, wordt het kind uit het gezip gehaald en ergens anders ondergebracht. Deze maatregel wordt echter als laatste red middel gezien. De Raad probeert eerst een andere oplossing te vinden. Dan is de Raad ook de instantie die zorg draagt voor het doorsturen van de alimentatie aan kinderen die bij een echtscheiding aan één van de ouders zijn •toegewezen. Het is nog een veel verbreid misverstand, dat de ouder, die de kinde ren bij een echtscheiding krijgt toegewe zen, automatisch degene is, die géén schuld heeft aan de zaak. De Raad heeft als taak, na de gaan, bij wie of dat nu de vader of de moeder is de opvoe ding van de kinderen in de beste handen ia. En deze krijgt dan de kinderen. De andere partij moet natuurlijk ook een ge deelte van de opvoeding bekostigen en deze geldzaken lopen vla de Raad voor de Kinderbescherming. Ook adoptie Tenslotte regelt de Raad de adoptie: een veel omvattend terrein, waar met de grootste nauwkeurigheid te werk moet worden gegaan. Tientallen echtparen WURLITZER (I Prijzen met recht van koop 9E m P.mnd. zondereerste storting j Demonstraties van de modellen 1960 te Rotterdam dag van 10 tot 4 uur door onze Wurlitzer-orgamst Joop Walvis. j Bij aanschaffing van een orgel 3 MAANDEN GRATIS ONDERRICHT. Enorme sortering Prijzen vanaf 67J.- met recht van koop 1 C m v.a. JL 9 p.mnd. zondereerste storting Lel welt hoge Inruilwaarde voor Uw oude PIANO of ORGEL. Vreag folders en Inlichtingen over de nieuwe serie lttt bij de WurUtzer-lmporteur: De provinciale raad voor de Volksge zondheid in Zuid-Holland organiseert op dinsdag 10 mei een provinciale gezond heidsdag, welke tot onderwerp zal heb ben „De Verpleegkundige Brug" (ver- pleegtechnische communicatie tussen zie kenhuis en maatschappij). De bijeenkomst zal plaatsvinden in de Stadsgehoorzaal te Vlaardingen. Zij zal onder leiding staan van de voorzitter van de raad mr. J. Klaasesz, Commis saris der Koningin in de provincie Zuid- Holland. Over dit onderwerp zullen een inlei ding houden: dr. P. Lopes Cardozo, in ternist, zr. E. M. van Aken, directrice van het gemeenteziekenhuis Zuidwal en zr. M. C. Nugteren, wijkverpleegster te 's-Gravenzande. Als co-referenten zullen respectievelijk optreden: dr. J. A. A. van der Horst, geneesheer-directeur van St. Anthonius- hove te Voorburg, zr C. Meuldijk, ver pleegster in algemene dienst van het Oranje-Groene Kruis en dr. G. J. Bre mer. huisarts te Nieuwkoop. staat er op BANDEN CENTRUM f staat er achter met een 35-jarige ervaring in hamtenservice UITLIJNEN BALANCEREN SPECIALE GARANTIE CEWTOUM:SCHIETBAANSTR7,TEL.2p1234 ZUID: KORTE HILLESTR. 2-W3, TEL173969 WEST: BETTOWEG11 (SPAANSE POLDER) v -e»"'*. Soms levert de sanering van de binnenstad een onverwacht speelterrein op. I Door grootste omzet, laagste prijzen! de moeders voelen een grote zorg van vaak nog onvolwassen schouders glijden. Maar het is de taak van de maatschap pelijk werkers om hiet juiste kindje bij het juiste echtpaar geplaatst te krijgen. Vooral het afhandelen van deze adoptie zaken vereist veel tijd en tijd is kost baar bij de Raad. met de onderbezetting waarmee men moet werken. Het komt dan ook voor, dat een echtpaar veel lan ger moet wachten, dan strikt nodig zou zijn. Het werkgebied van de Rotterdamse Raad strekt zich uit van Hoek van Hol land tot Gouda en omvat dus de stad Rotterdam, het Waterweggebied, de eilanden IJsselihonde, Voome en Putten, Goeree en Overflakkee en de Krimpe- nerwaard. Het arrondisenlent is het grootste van Nederland, want niet alleen bevinden zich in haar gebied de meeste jongeren tot 21 jaar in vergelijking met de rest van ons land, er zijn ook de meeste jongeren die hulp nodig hebben. De heer Van der Hoeven formuleert het als volgt: ,,Het aantal minderjari gen dat hulp behoeft, hangt niet alleen af van de grootte van de groep, maar ook van de graad van verstedelij king van het gebied waarin ze wonen- Industrialisatie, met als gevolg verstede- keling, is vooral voor de jeugd moeilijk. BraaKiigigende gronden en weilanden worden nen afgenomen en maken plaats voor hoge flatgebouwen en grote winkel centra en warenhuizen. In deze waren huizen schuilt vooral gevaar. De jeugd heeft geen gelegenheid meer om te spe len. Slentert wat rond, loopt de waren huizen binnen, waar tientallen artikelen zo voor het grijpen liggen en grijpt ze dan ook. Dan komen de moeilijkheden; warenhuisrecherche, politie, rechter en natuurlijk de Raad voor de Kinderbe scherming. Het werk van de Raad is in de tien jaar van het bestaan enorm toegenomen. Als men alleen al de kolossale stad be ziet die tussen Maassluis en Capelle aan den IJssel uit de grond is gestampt, be grijpt men hoe veelomvattend het werk van deze instantie is. Het grote tekort aan maatschappelijk werkers vormt dus een ernstige belem mering voor 'n vlot verloop van alle te behandelen zaken. Jonge mensen, die be langstelling hebben voor deze arbeid en vooral andere jonge mensen willen hel pen op de moeilijke weg naar de volwas senheid kunnen zich wenden tot de Raad dlie in een fraai kantoor aan de Wijnha ven 144 in Rotterdam is gehuisvest.. Sinds enkele jaren bestaat er een spe ciale opleiding, waarmee men meteen met de praktijk kennis maakt. NERGENS ZOVEEL KEUS-NERGENS 20 VOORDELIG TLA EN kan nog wel eens de opmerking horen: „Ach, je moet x die tere hersentjes van onze kinderen nog niet met gods dienst vullen. Daar komen alleen maar geestelijke krampen van en waanideeën". Men acht dan vaak pas de volwassen mens oud en wijs genoeg zich op de dingen van God en van geloof te bezinnen. Ik heb het idee, dat deze opmerking tegenwoordig minder te beluisteren is dan vroeger. Psychologen en pedagogen wijzen erop, dat het kind op een heel natuurlijke wijze bezig kan zijn met geloof en het hiernamaals, en dat jongens en meisjes, die in liun jeugd in dit bezlig-zijn met God geen leiding krijgen, iets wezenlijks missen, ze komen tekort in geestelijke groei. Vele ouders, die zelf geen godsdienstige opvoeding hebben gehad, laten hun kinderen dan ook zonder enig bezwaar aan het godsdienstonderwijs op de scholen deelnemen: „Dat kan in elk geval geen kwaad". Maar dan komen de kinderen met vragen en opmerkingen thuis, die wij ouderen vaak maar heel moeilijk kunnen plaatsen en beantwoorden. Ik ken veel vaders en moeders, die dan voor het eerst naar een kinderbijbel grijpen om thuis dezelfde ver halen te lezen als hun jongen of meisje op school. Maar ook in zo'n kinderbijbel zijn. zo maar niet alle antwoorden te vinden. We verwachten in deze veel hulp van mej. ds. J. L. Klink, remonstrants predikante te Haarlem. Ze heeft al een prachtige jeugdbijbei geschreven: „Bijbel voor de kinderen met zingen en spelen", en ze is nu bezijj met hulp van veel anderen een boel? te schrijven: „Theologie van de kinderen". We lazen ln „Trouw" dat zij op het ogenblik opmerkingen verzamelt van „jeugdige gelovigen" (van 3 tot 12 jaar) van allerlei kerkelijke richtingen om een inzicht te krijgen welke vragen op het gebied van het geloof de jeugd het meest bezighouden. Het is niet haar bedoe ling van dit boek een verzameling anekdotes te maken onder het motto „Vit de kindermond", maar om ouders door middel van spontane opmerkingen van kinderen en daarop aansluiten de beschouwingen, aan het denken te zetten. Zij wil ln het boek ook geen pasklare antwoorden geven voor de vele kindervragen. Integendeel, zij wil de ouders juist waarschuwen niet gedachte loos geijkte antwoorden te geven aan vragende kinderen. „Op de vraag „hoe ziet God er uit", moeten we vooral niet antwoorden „een man met een lange baard". Je mag kinderen nooit iets vertellen wat je zelf niet gelooft. Dan kun je als vader of moeder beter zeggen, dat je het niet precies weet", zegt dominee Klink. „In deze tijd, waarin veel traditionele denkbeelden van de kerk over geloof en zeden op losse schroeven komen te staan raken veel mensen een beetje in de war. Wat moeten zij nu nog geloven en wat niet meer? Het is daarom belangrijk nu met de ouders te spreken oyer de dogmatiek, want dat is het ten P.v.d.A. SCHERPT DE WAPENEN „Rapsodie in rood" voor N.C.V.B. In gebouw „Iréne" heeft de afd. Cen trum van de Ned. Chr. Vrouwenbond, afd. Schiedam de jaarlijkse feestavond gehouden, die werd verzorgd door eigen leden. Opgevoerd werd nl. het toneelspel „Rapsodie in rood" van M. van Kam pen. De regie was in handen van mevr. M. J. Ligthart-Kootwijk. Er was voor deze avond veel belangstelling en alge meen heeft men het spel weten te waar deren. Voorts werd een wedstrijd gehouden over kennis van artikelen van Neder lands fabrikaat, waarvoor diverse prij zen beschikbaar waren gesteld. Vrijdag 29 april is er eein Volle Evan- geliesamlenikomst in het gebouw Christe lijke Sociale Belangen, Lange Kaven 73. Spreker B. Westerdluin uit Den Haag. Iedereen welkom. HET afdelingsbestuur in Maassluis van de PvdA heeft met de fraktie en het corps van propagandisten verga derd en is tot de crtnclusie gekomen dat er dit jaar een zware verkiezingsstrijd te wachten staat. Alle aanwezigen wa ren ztoh tenvolle bewust dat, wjl de par tij van de brbeid zijn invloed in Maas sluis bewaren, er hard gewerkt zal moe ten worden. Men toonde zich hier gaar ne toe bereid. Het plan de campagne wat uit de bijeenkomst resulteerde houdt in dat onder aanvoering van wet houder Koos Smit (cultuur, onderwijs en sport) Maassluis wijk voor wijk be werkt zal worden. Hierbij zullen zowel klassieke als moderne middelen worden gehanteerd. In brede kringen in Maassluis is de heer Smit een geziene figuur. Zijn aan pak is duidelijk, maar zijn werkterrein niet altijd even eenvoudig. Reeds tij dens zijn raadslidmaatschap Streed hij voor het doorbreken van de grote ach terstand die Maassluis kent op het-ge bied van zalen en sportaccommodaties, welke voorzieningen jaren achter bleven bij de ontwikkelingen van deze één van de snelst groeiende gemeente in ons land. Ook het museum en eindelijk eens een behoorlijke expositie-ruimte en niet te vergeten het „Cultureel Centrum" zijn voor hem duidelijke doelen. Zijn frisse aanpak van de sportaccommoda ties en het streven naar lokaliteiten voor binnensporten en repetities van vereni gingen heeft aan de betrokkenen ver trouwen geschonken voor de toekomst- Om echter zijn plannen door te kunnen voeren heeft hij een duidelijke steun nodig van de Maassluise bevolking en daarom kan hij (ondanks zijn drukke werkzaamheden) niets beter doen dan zelf aktief deel te nemen aan de ver kiezingscampagne. Hierbij ontvangt hij nog een belang rijke steun, want tijdens deze bijeen komst kon voorzitter M. Duimelaar de bemoedigende mededeling doen dat in de laatste weken een groot aantal nieu we leden zich had aangemeld en door vele leden financiële steun was toege- Hengelsportvereniging houdt vergadering Blijkens het jaarverslag van de hen gelsportvereniging Schiedam en omstre ken, bedroeg het aantal leden op 1 ja nuari van dit jaar 1585. Er zijn weer veel wisselingen geweest. Er werden 1300 aanvragen om een witvisvergun- ning ingediend en 450 voor levend aas vissen. Er kwamen 850 leden in het be zit van een vergunning om in het com plex van de Brielse Maas te mogen vis sen. Het is gelukt de visstand in het Beatrixpark op peil te houden door voor f4171 aan vis bij te kopen voor aan plant. Deze vis heeft afgelopen winter geen noemenswaardige schade opgelo pen, doordat het ijs werd opengehakt. Het afvissen van het kweekwater, sin gels in stadsgedeelten werd berpoeilijkt, doordat deze door de gemeente niet steeds werd schoongehouden. GRANDIOZE BUITENSHOW uitstaande tentmodellen. Vele soorten bagagewagens o.a. EBO, GEZA, ERKA, TIROLER CARAVANS, ROAD MASTER VOUWCARAVANS Enorme keuze RUBBER BOTEN, BUITENBOORD MOTOREN, ALLE KAM- PEERARTIKELEN, TUIN MEUBELEN, enz. Vergelijk vóór u koopt slotte. Via de uitdrukkingen, vragen en opmerkingen van kin deren merk je, dat bepaalde dingen echt wel anders gefor muleerd kunnen worden, veel verrassender en eerlijker vaak", aldus de schrijfster. Dit gesprek ouders-kinderen zonder de traditionele dood doeners vindt dominee Klink bovendien bijzonder heilzaam voor de theologie van de kerk. „Wij leren dan de heilswaarheid op nieuw vertalen. Niet om afbreuk te doen aan de grote traditie van de kerk, maar om het evangelie levend te houden". Treffend in dit verband is het antwoord van een vierjarig jongetje op de mededeling van zijn moeder „God is overal": „Ik weet niet waar dat is, overal, ik kan het nergens vinden". Op dit ogenblik heeft ds. Klink al honderden reacties op haar oproep ontvangen. Het is steeds gebleken, dat heel jonge kin deren vooral veel over de dood denken en vragen. De meeste opmerkingen, die ze ontvangen heeft, hebben betrekking op dit onderwerp. Daarnaast zijn de kinderen ook vaak bezig met de vragen: Wie is God, waar is God, het kontakt tussen God en de schepping. Gewoon kinderlijk-naïef zijn vragen als: „Hoe kun Je nu uit een kist onder de grond in de hemel komen? Er is zeker wel ergens een gat in de kist, waar je 's nachts uit kunt kruipen? (meisje, 6 jaar) „Ik wou, dat ik hier nooit geweest was. Dan moet ik maar weer doodgaan en dat zal wel erge pijn doen. <r.k. jongetje, 5 jaar). Een r.k. meisje, 5 jaar, speelt dat ze in de hemel is. Heer, wilt u mij alstublieft zeggen, waar de snoepkamer is? Waarom mogen dieren niet in de hemel? Nou, natuurlijk mogen ze niet in de hemel. Die kan toch niet telkens open-dicht, open-dicht de hele tijd. (r.k. meisje, 3 jaar). Maar soms treft een kinder-gezegde diep. Zoals die opmerking van een vijfjarig jongetje: „Iedereen gaat dood. God blijft alleen over. Hij is ook alleen begonnen". Wat heerlijk als je tegen zo'n kind mag zeggen: „Ja, dat is zo, God is alleen begonnen. Maar hij houdt zoveel van de mensen, dat hij nooit meer alleen wil zijn en dat Hij ons ook nooit meer alleen wil laten. Hij is er altijd helemaal voor ons. Als we vragen of we altijd bij Hem mogen blijven, haalt Hij ons als we doodgaan thuis in de hemeL De hemel, dat is voor altijd thuiskomen bij God". Terwijl ik dit schrijf, besef ik opeens, hoeveel er vast kan zitten aan zo'n kinderlijk antwoord. Kunnen we elkaar mis schien wat helpen? Als u uw opmerkingen en vragen uit kindermond (misschien wel uit uw eigen jeugd!) opstuurt aan De Havenloods (motto: Kindervragen), dan bespreken we ze, indien mogelijk in deze rubriek en dan sturen we ze ook aan ds. Klink door. U kunt dit ook rechtstreeks doen. Haar adres is: Wilhelminastraat 22 te Haarlem. Dr. K. J. Kraan. Hoe de duiven vlogen De Schiedamse vereniging „De Vrij heid" heeft 424 duiven verzonden voor de tweede wedvlucht vanuit Duffel, een afstand van 90 km. De duiven kwamen door de zuid-wes ten-wind geholpen aan een snelheid van 100 km. per uur. De eerste 25 prijswinnende eigenaren zijn: 18 A. de Rouw; 11 2 en 24 J. Duy- mel en Co; 3 J. Paulussen; 4 H Over- heul; 5 E. de Potter; 6 A. Houtsma; 7 en 9 H. Hagen 8 12 13 en 14 M. Put ters; 10 en 16 H. Put; 15 M. van Ros- sum: 17 J. Kazenbroot; 19 J. Doejaa- ren; 20 D. Ram; 21 G. Barzilay; 22 en 25 H. v.d. Steen. Gelost 7 uur 50 min. Eerste duif 8 uur 47 min. Een inbraak in het kantoor van de Schiedamse gemeenschap leverde de da- der(g) dertig gulden op. Door verbre ken van een ruit aan de achterzijde van het gebouwtje kwam men eerst in het kantoor der V.V.V. waar niets te halen viel, hetgeen bij S.G. iets beter Uitslag van de wedvlucht vanuit Neuf- villes, afstand: 156 km. Deelname: 328 duiven. Gelost: 24 april 7.30 uur. Eersite duif: 9.06.18 uur en de laatste prijoduif: 9.24.02 uur. J. de Koster 1 14 1P 33 41 43 52 H. Rrök- lirtg 2 39 69, A. Brouns do 3 5 67, C. Anker L. Toutyn 4 16 26; A v d Grijp Co 6 8 34 36 78; A Brökling 7 30 P. Gouweleeuw 9 38. C. Verhaeren 10, J. van Karnmolen Vol 11 64, P. Sparla 12 56, T. van Weel-e 13 37 73, A. Suttorp 15, A. Boon 17, O. Bolkenbaas 18 65, C. den Tuinder 20 29 53 76, M. van Lingen 21, A. Vis 22 23 47 H. Veltinan 24 61, A. van Gogh 25 45, E.' van Smirren 27 70, W. v. d. Kant 28 71, A. Smits 31, C. v. d. Grijp 32, W. van Deurzen 35 40 44 48 60; M. v. d. Waal 42 74; L. v. d Mey 26 50, H. v. d. Kant 49 57, G. van Tricht 51, C. Herwig 53, A. Boes 55 62 80 82 dipl., I. v. d. Tuyn 58 G. Vermeer 59 66, H. Breuker 63, T. Jansen 67 G Meyer 72 77 L. Vis 75, J. Vis 79, N van Ark 81. Fijne middag voor bejaarden Op de laatst gehouden soos van de Maaslandse bejaarden is het weer een extra feestelijke middag geworden, een middag met allerlei verrassingen. Na de gebruikelijke opening waren er eerst weer vijf jarigen die aller gelukwens in ontvangst mochten nemen. Zij werden hartelijk bedankt voor de meegebrach te lekkernijen. Dan was er een onbeken de die eveneens voor een heerlije tracta- tie en een rokertje had gezorgd, iets dat bijzonder op prijs werd gesteld. De heer en mevrouw Knop werden wel kom geheten Op hun reis door Canada gedurende vier maanden, maakte de heer Knop een serie prachtige dia's, waar de soosleden van mochten genie ten. Tijdens de vertoning vertelde de heer Knop er het een en ander bij. Ook de heer en mevr. Knop onthaalden de aan wezigen op een fijne traetatie en voor de heren een rokertje. Dat de dames en heren deze bijzondere middag op zeer hoge prijs stelde bewees wel het dank baar applaus aan het eind van de samen komst. Aan de heer en mevr. Pols-de Bloois die hun gouden bruiloft vierden werden een gelukwens en bloemen gezonden. De jaarlijkse uitgaansdag is nader bepaald op 14 juni a.s. De tocht zal dit jaar naar Zierikzee en omgeving worden gemaakt. zegd voor de te voeren verkiezingscam pagne. Met de verrassingen die de laatst gehouden P.S. verkiezing te zien gaven is een hevige verkiezingsaktie in Maas sluis te verwachten. Wat mogelijk velen er eens toe aan zal zetten een bewuste kleur te kiezen. Vruchtbaar jaar voor de K.G.M. De stichting Katholieke Gemeenschap Maassluis, die het seizoen 1965-1966 voor het eerst van start ging, kan blijkens het de afgelopen week uitgekomen jaarver slag terug zien op een vruchtbaar jaar waarin het een en ander goed van de grond is gekomen. Begonnen is de paro chie karthoteek, die berustte bij de KVP over te brengen naar dit orgaan, waar door de KGM als centraal lichaam kon gaan dienen als informatiebron en ook werd de coördinatie ter hand genomen. Er werd gestart met een gespreksgroep en voorlichtingsavond (o.a. mgr. Jansen over het concilie) werden gegeven. De werkgroep „Auto service" zag het levens licht, die als doel had, bejaarden en hulp behoevenden op zondag naar de kerk te brengen. Een commissie verenigingsge bouw werd geïnstalleerd, waardoor reeds positieve adviezen aan het kerkbestuur gegeven konden-worden. Halverwege het boekjaar was een zodanige vaste kern ontstaan dat een bliksemaktie voor de in richting van de woning van pastoor Ver meulen met succes kon worden gehou den. Een verdienstelijk succes was het doen uitgeven van een KMG-gids, welke reeds tweemaal verscheen, het derde nummer komt met pinksteren uit. Ook representatief heeft de KGM opgetreden. Onderwerp van studie is momenteel de bejaardenzorg in beide parochies van Maassluis Op maandag, 2 mei, komt het KGM- bestuur bijeen voor de bespreking van het jaarverslag en het afhandelen van de lopende zaken. Daverende seizoen - aanbieding VRIJDAGMORGEN 9 UUR begint de verkoop van deze ongelooflijke voordelige sporthemden! Gemakkelijke, vrolijk» sporthemden in tal van moderne des sins en kleuren. Prach tige niet-stri jken kwa liteit. Nd ALLE maten ROTTERDAM i ROTTERDAM I HOOGVLIET SCHIEDAM I VLAARDINGEN LEIDEN I ZEIST ARNHEM

De Havenloods | 1966 | | pagina 15