FORD ENGELAND lanceerde nieuwe series Zephyr en Zodiac in Nederlandse jongens ontwierpen Auto van de Toekomst Fiat brengt nieuwe 124 Twintig jaar Wegenwacht Middenberm- Oldsmobile Tornado: Anglia met Italiaanse carrosserie beveiliging DE HAVENLOODS DONDERDAG 28 Af ML 1966 8 P. Deze maand bestond de Wegenwacht precies twintig jaar. De ANWB maalkte bij deze gelegenheid de balans op en stelde vast, dat in ruim 2,6 miljoen gevallen door de Gele Rijders hulp werd geboden. Begon nen werd in 1946 met zes man aan een motor-zijspan-combdnatie. Nu is het corps uitgegroeid tot 360 man en telt de Wegenwaoht meer dan 600.000 leden. De ANWB nam het idee van een Wegenwacht over van de zuster organisatie in Engeland. In de afgelopen twintig jaar werd in 2,3 miljoen gevallen technische steun verleend aan automobilisten. Het is interessant te zien, op welike punten het meest assistentie moest worden geboden. In 28 procent van de gevallen waren reparaties aan de electrische installatie nodig, in 17 procent van de gevallen moest de carburateur worden gerepa reerd en jn 4 procent van de gevallen betrof het bandenpech. In 8 procent van de gevallen stond de automobilist zonder benzine of olie en bij 1 procent kon de Wegenwacht niet op korte tijd technische hulp bieden en moest assistentie van de garage worden ingeroepen. Onder degenen, die door de Wegenwacht werden geholpen, bevonden zich 100.000 buitenlanders. Nieuwe Volvo op komst van dit model zijn onlangs in ons land gearriveerd. Een speciale versie van de Olds- mobile V8 motor zorgt voor het vermogen (390 PK). De wagen is ontworpen als een zes-persoons coupé en heeft een uitstekende ve ring, dankzij twee horizontale en twee vertikale schokdempers. Een speciaal ventilatie-systeem, waar bij ventilatieruitjes overbodig wer den, zorgt voor de afvoer van lucht via spleten onder de achter ruit. Geluidshinder door zijwind wordt hierdoor tot een minimum beperkt. Opvallend zijn de weg- klapbare koplampen. Bij het aan steken van het licht door middel van een uittrek-schakelaar gaan de beschermkleppen geheel auto matisch omhoog en draaien de lampen in de juiste positie. Door de schakelaar op de parkeerstand te zetten of uit te zetten, doven de lampen en kantelen terug in de canros serie. Van een snert-weg gesproken Elke automobilist heeft het wel eens (zij het héél zachtjes, bin nensmonds) gemompeld: wat een sn.t-weg. Maar die weg was gegarandeerd nog niets, verge leken bij het 500 meter lange tra ject, dat ze nu bij Dunlop in Bir mingham hebben aangelegd. Het traject dient om na te gaan, wat de banden kunnen h ebben onder dte allerellendigste amstamdAghe- den. Het wegdek bestaat uit een on derlaag van graniet en een deklaag van steen, die speciaal uit Noord Wales werd gehaald. De testwa gens worden het circuit rondgere den met normale belading en een snelheid van 25 kilometer per uur harder is onmogelijk. De stenen hebben scherpe snijkanten en pij nigen de banden onophoudelijk. Maar dat is nu ook juist de bedoe ling De wagen, die op de jongste automobieltentoonstelling in Gene ve door velen werd gemist, is ten slotte tóch gelanceerd: de nieuwe 124 van Fiat. Zo op het oog: een stoere middenklasse-wagen. Onder de motorkap schuilt een 1197 cc watergekoelde vier-cilinder. Ver mogen: 65 SAE PK, topsnelheid tenminste 140 kilometer per uur. Volgens de importeur zal dit na jaar met de levering in ons land worden begonnen. Over de prijs is officieel nog niets bekend. Na een researcharbeid van in totaal bijna 5 jaar en een inves tering van niet minder dan 280 miljoen gulden kon Ford deze maand niet zonder trots voor het voetlicht komen met twee nieuwe wagens: de Zephyr en de Zodiac. Het uiter lijk van de wagens doet zeer modern aan. Kort achtersteven, lange neus: de auto-modellijn, die met snel stagend succes wordt toegepast. Onder de motorkap ligt een twee, twee en een halve of een drie liter motor. De nieuwe Zephyr 4 is uitge rust miet een 2 liter V 4 motor die een vermogen kan ontwikkelen van* 93 SAE PK. De Zephyr heeft een 2.5 liter V 6 motor met een vermogen van 118,5 SAE PK en de Zodiac het vlaggeschip van de serie heeft als kracht bron een 3 liter V 6 motor, goed vopr 144 SAE PK. De wagens heb ben een 68 liter brandstoftank en schijfremmen op alle vier de wie len. Het interieur is smaakvol af gewerkt en grote aandacht is be steed aan de veiligheid van de in zittenden. Zo heeft het tweespaki- ge stuurwiel een diepverzonken naaf: het is zö geconstrueerd, dat het bij een hevige stoot bezwijkt. In de spaken van het stuurwiel zijn staafjes gemonteerd, waar mee de signaalhoorns worden be diend. Onderzoekingen hebben vol gens de constructeurs bewezen, dat deze staafjes veiliger zijn dan een claxonring. Verder is de bin nenspiegel botsingveilig: hij be zwijkt onmiddellijk bij een harde stoot. Alle portieren zijn uitgerust met sloten, die bij een botsing niet open kunnen springen en zo wel voor als achterin de wagen zijn bevestigingspunten aanwezig voor veiligheidsriemen. Er is keuze uit drie transmis sies: de geheel gesynchroniseerde 4-versnellingsbak, de vtierbak met transmissie. De wagens hebben overdrive en de automatische transmissie. De wagens hebben het Aeroflow ventilatie en verwar mingssysteem, dat ook bij de Cor tina en Corsair wordt toegepast. Bestuurder en voorpassagier heb ben op het dashbord afzonderlijk instelbare ventilatieroosters tot hun beschikking. Hiermee kan warme of koude lucht in iedere richting van de wagen worden ge leid. Roosters m de achterdakstij- len zorgen voor de afvoer van de gebruikte lucht. Alle chassis-componenten, inclu sief het differentieel, zijn voor „eeuwig" gesmeerd, zegt Ford. De olie van de versnellingsbak hoeft alleen na de eerste 5.000 ki lometer te worden ververst. De motorolie en het filter worden na de eerste 5.000 kilometer ververst en daarna, slechts om de 10.000 kilometer. Amerikaan met voorwielaandrijving Op de Nederlandse markt gaat nu ook de „Torino" verschijnen- een Ford Anglia met een in Italië door de befaamde carrosseriebou wer Giovanni Michelotti ontwor pen „maatpak." Opvallend is de schuin naar achteren hellende ach terruit. Zoals bekend, wijkt de ach terruit van de „gewone" Ford An glia (waarvan overigens al méér dan een miljoen exemplaren zijn gebouwd) naar binnen. De Anglia kost in ons land f5850, de Torino gaat f6140 kosten. Gemiddeld 280 auto's per garage Rotterdam en J. Walter uit Soest. Zij kregen een polshorloge met in scriptie en mochten een kijkje ne men in het styling-centre vain Ford in Duitsland. Aan twee andere jon gens zal, op grond van hun inzen dingen, de kans worden gegeven een opleiding te volgen bij de ont werpafdelingen van Ford in En geland of Duitsland. Bij de tekeningen: De auto van de toekomst moet royaal uit zicht bieden, vindt Piet Meulen- steen uit Eindhoven. Gehoord in de garage HOLTS heeft een nieuwe spuit bus op de markt gebracht met z*er harde was, die op chroom kan worden gespoten. De dun aan gebrachte laag vormt een harde en duurzame film,, die niet kan worden aangetast door regen, ijs, sneeuw, modder, pekel, zeelucht, corrosieve industriedampen en op springende steentjes. De natuur lijke glans van het chroom wordt niet aangetast. Prijs f3,95. Bron: Holts. Nog dit jaar zal Volvo starten met de serie-produktie van een nieuw model. De nieuwe Volvo is groter en luxueuzer dan het huidi ge type in de 120-serie (bij het pu bliek nog steeds bekend als „Ama zon"), dat overigens normaal in produktie zal blijven. De eerste grote Volvo's zullen in de herfst van dit jaar van de band lopen. Een officiële naam voor het nieu we model is nog niet vastgesteld. Dit is de nieuwe „Tornado" van Oldsmobile: een verrassend com fortabele Amerikaan met voorwiel aandrijving. De eerste exemplaren In 1966 zal de middenbermbevei liging op onze autosnelwegen met ruim 2000 kilometer worden uitge breid. De totale lengte van de mid denbermbeveiliging op de autosnel wegen zal (hoopt men) eind van dit jaar 425 kilometer bedragen. Zeker is, dat dit jaar de snelwe gen Den Haag-Rotterdam Arn hem-grens, en Amsterdam-Ütrecht Den Bosch en Den Haag-Rotter- dam-Breda een doorgaande mid- denbermbeveiliging zullen krijgen. Bij de aankondiging van de ten toonstelling AUTO VAK (van 9 tot en met 14 mei a.s. in het RAl-ge bouw in Amsterdam) is door de statistiek-experte vastgesteld, dat op het ogenblik gemiddeld 280 au to's door één garage moeten wor den verzorgd. In 1960 was er voor elke 125 auto's in ons land gemid deld een garage beschikbaar: door de groei van ons nationale wagen park is dit gemiddelde snel opge lopen. Tevens werd vastgesteld, dat de garages op elke drie goe de monteurs er één tekort komen. Op de tentoonstelling wordt voor de vakmensen veel moderne appa ratuur verwacht. Dankzij veel tech nische hulpmiddelen zal het in de toekomst mogelijk zijn de tijd, die per auto per man moet worden besteed (bijvoorbeeld om „de fout" te zoeken), aanmerkelijk in te korten. Meer dam vijfhonderd Nederland se jongens hebben meegedaan aan de door de Jeugd Automobiel Club en Ford georganiseerde wed strijd: „Teken de auto van de toe komst." Er mocht worden deelge nomen in twee rubrieken. Rubriek A (ontwerpen, die aan de eisen van bruikbaarheid moesten vol doen en dus ook inderdaad nage bouwd moesten kunnen worden) en Rubriek B (fantasie-ontwerpen) V eiligheid s-medail le voor Citroën Citroën heeft dit jaar de gouden „veiligheids-medaille" gekregen van de Zweedse automobielclub Motormannes Riksförbund. Techni ci, verkeers-experts en artsen die in de jury zaten, kenden de fa briek deze onderscheiding toe yoor de rembeveiliging, die is toege past op de DS 21. In de remvoe- ring van de wagen is een metalen draad aangebracht die, als de remvoering voor een goed deel versleten is, in aanraking komt met de metalen remschijf. Door het kontakt dat zo ontstaat, gaat er op het dashbord een controle lampje branden. De automobilist weet dan, dat de remvoering aan vervanging toe is. De jury bestond uit de Neder landse autojournalist-tekenaar Piet Olyslager, John Fallis, hoofd exterieur-ontwerpen van Ford En geland en Uwe Bahnsen van Ford Duitsland. Piet Olyslager was over de ontwerpen erg enthousiast: „er is met animo en weldoordacht ge tekend", zei hij. Aan de ontwerpen is zeer veel werk besteed. Over het algemeen is het peil zeer be hoorlijk. Het werk getuigt van grote liefde voor de automobiel". In rubriek A. gingen de prijzen naar Sjoerd Ter Burg uit Aalten, J. G. de Jong uit Leiden. Thiang Ong uit Amsterdam. A. Visser jr. uit Leeuwarden en C. de Vries uit Zutphen. In rubriek B. wonnen A. Honderdors uit Baara, Theo Kriek uit Amsterdam, Bob Spelten uit Amsterdam, Frank Terwogt uit

De Havenloods | 1966 | | pagina 8