bij huisman Honderd uitvindingen die geen cent opleverden 4 in één Bij Maasboulevard zijn bruggen veel te laag ski *289 IVOROL Democratie geen exportartikel HUUR 25.- PIANO'S HUUR h«' DE HAVENLOODS DONDERDAG 5 MEI 1966 KORTE 1EMIDC WurliTzer Prijzen 'v.a. 1.145,- Jongens spijkerbroeken .14 jaar In de afdeling Kinder-confectie verkopen wij deze oersolide spijkerbroeken, in blauw en brons, voor een prijs, die U geen tweede keer kunt verwachten, fêfc Géén tel. of schrift, best. HEER KORNET HEEFT MAPPEN VOL IDEEËN „Ja, als ik het precies moet zeg gen, dan heb ik wel zo'n honderd uitvindingen gedaan. Maar ik heb er nooit iets aan gehad. Ik heb er nooit een cent voor gekregen". De 67-jarige heer A. P. Kornet uit de Friesestraat 35b bladert in dikke mappen, waarin technische tekeningen en beschrijvingen van uitvinden door de jaren heen aan het vergelen zijn. En passant haalt hij er nog manhscripten uit van boeken, die hij heeft geschreven, een dikke bundel met gedichten, enige kinderboeken en een dikke bundel papieren, waarop hij eigen spreuken en gedachten heeft ver zameld. Het is een documentatie, waaruit de veelzijdigheid van deze levendige man blijkt. De heer Kornet ging tot zijn tiende jaar in Rotterdam naar school. „Toen verhuisden mijn ouders naar Middel burg en ik moest daar bij een bakker gaan werken voor f 1,25 in de week. Daar had ik helemaal geen zin in, want ik wilde timmerman worden. Toen we een jaar later weer in Rotterdam gingen wonen ben ik gaan werken bij een trapmaker. Daar heb ik het vak door en door geleerd. In die tijd ging het nog hard, want als ik een beitel verkeerd vasthield, kreeg ik van mijn baas een tik met een lat op mijn, vingers." Op 23-jarige leeftijd monsterde de heer Kornet als eerste timmerman op de toenmalige „Rijndam" van de Hol land Amerika Lijn. „In mijn hart was ik helemaal geen zeeman, maar ik wilde iets van de wereld zien", zegt hij. Dat zeemansleven hield hij een half jaar vol. Toen vestigde hij zich weer aan de wal, ook al, omdat hij pas getrouwd was. Hij bleef dertig jaar lang op het droge en gedurende die periode heeft hij zijn meeste uitvindingen gedaan. Op 21-jarige leeftijd begon hij met uit vinden en hij begon ook zijn eerste ge dichten te schrijven. „Dat uitvinden gaat steeds maar door", zegt hij. „A.ls ik ergens een technisch probleem zie, probeer ik het op te lossen. Meestal voor andere mensen. Maar als je het dan voor hen in orde hebt gemaakt, vergeten ze je weer. Ik doe het nu dan ook niet meer." Teleurstellingen die man weer wordt gepuDiiceera zegt hij nu. „Het is allemaal al zo lang gele den en ik heb me er al helemaal bij neergelegd. Maar verschillende uitvin dingen van mij worden nu gebruikt, zon der dat ik er ooit een cent voor heb gekregen." Het zijn voor het merendeel verbluf fend simpele uitvindingen. „Van een van mijn uitvindingen profiteren nu vele automobilisten", zegt de heer Kornet. „Het is een dimlamp, waarbij een ver schuifbaar kapje de lichtstraal bundelt en regelt. En zo zijn er nog veel meer uitvindingen, waar men belangstelling voor had. maar waar ik later nooit meer iets van heb gehoord." ue oi-jUTtyv nttvr SR i xwumo uitvinding, die het overmatig slijten van vliegtuigbanden tijdens de landing moest voorkomen. Deze gedachte werkte hij jaren geleden uit op verzoek van een functionaris van de KLM. „Ik heb er nooit meer iets van gehoord", zegt de heer Kornet had nu rijk kunnen irijn". zegt""hij; v.éh'' - in plaats daarvan kan ik precies mijn hoofd boven water houden." De teleurstellingen begonnen al vroeg. Als hij een uitvinding had gedaan, sprak hij er openhartig over met mensen, die daar iets aan konden hebben. Meestal hoorde hij er dan niets meer van tot hij tot de ontdekking kwam. dat men een uitvinding van hem toch op de een of andere manier had gebruikt. Geld om daar iets tegen te doen, had hij niet. Op negen uitvindingen vroeg hij patent aan, zes uitvindingen lagen jaren gele den in zijn kast, gereed voor het aan vragen van octrooi. De heer Kornet liet ze met al zijn andere' gedachten, die hij aan het papier had toevertrouwd, in de kast liggen. Tot hij weer in contact kwam met iemand, aan wie hij zijn ver trouwen schonk. „Ik wil niet hebben, dat de naam van, nu... beduidend goedkoper Voor die Moeders die weten wat Kindergoed kost, houden wij een speciale verkoop van ijzer- sterke jongens spijkerbroe ken, van een mooie kwaliteit denim, met 2 achterzakken, 2 steekzakken, metalen rits in de gulp en aanhaal-riempjes in de taille. Echte ravotvaste broeken, één en al soliditeit. verbitterd. Brief aan Kennedy teld. „Ik- J grote tekening bij, waarop een heel simpele manier wordt uiteengezet om de davits van reddingssloepen verder bui ten boord te draaien. „Op schepen, die slagzij maken, kan de reddingsboot aan de hoge kant vaak niet worden uitgezet, omdat de boot dan tegen de huis van het schip komt. Met mijn methode hoeit men daar niet bang voor te zijn. De boten komen drie keer zo ver buiten het schip te hangen." Maar ook een ander reddingsmiddel, het rubbervlot, heeft de heer Kornet aan het denken gezet. „Dat ding moet nu overboord worden gegooid en dan blaast het zichzelf op", zegt hij. „De mensen moeten in het water springen en ver volgens aan boord klauteren. Dat wordt dan een fijne kledderboel met al die natte kleren. Ik laat de boot compleet met twaalf man er in van het schip af komen. Dat duurt niet langer dan der tig seconden. Bovendien kan het ding niet omslaan." De heer Korenet lacht een beetje fijn tjes als hij onze verbazing ziet. „Ik ben van plan geweest met die uitvinding naar een fabriek te stappen", zegt hij dan. „Maar dat heb ik bij nader inzien niet gedaan. Ik wacht nu maar af tot ik er zeker van ben, dat ik een eerlijk mens tegen ben gekomen, die mij kan helpen." Wel heeft de uitvinder een brief ge schreven naar president Kennedy, waar in hij een uitvinding uiteenzette. „Dat was. toen er weer een Amerikaanse duikboot was gezonken. Ik garandeer je, als ze het aan mij overlaten en ze doen het naar mijn gedachten, dan kan een duikboot op 1 januari 1965 zinken (ik noem maar een datum) en dan kan de bemanning voor mijn part tot 1985 in le ven blijven of nog langer als ze dat wil len. Bovendien kan de onderzeeër uit zichzelf naar boven komen. Het contact met de buitenwereld blijft bestaan, om dat men de plaats, waar de boot gezon ken is, kan markeren. En men kan het schip via een plastic buisleiding blijven bevoorraden. Zodra de boot zinkt, laat hij aan een nylon kabel een boel los, die naar de oppervlakte komt. Die boei neemt ook een paar grote kabels mee, waarmee men de boot kan ophalen.' Ook van dat voorstel heeft de heer Kornet nooit meer iets gehoord. „Waar schijnlijk, omdat president Kennedy toen vermoord is", zegt hij. „Maar ik vraag me wel af waar mijn brieven en de tekeningen zijn gebleven. Ik begrijp het natuurlijk wel een beetje. Die zijn naar de Amerikaanse marine gegaan en men heeft mij vergeten...." opgemerkt dat de Amerikaanse politiek in Azië van onkunde jegens de Aziaat getuigt en naief is. Deze beoordeling die tege lijkertijd een veroordeling inhoudt is by de vastgelopen situatie in Viet nam weer actueel geworden. Als de regering Johnson uitsluitend zou hebben gesteld, dat zij met de oorlog in Vietnam de communistische machts invloed wil keren, zou dit voor de grote meerderheid van de Amerikanen én voor de Vietnamezen een duidelyk motief zijn, ongeacht of men het er mee eens is of niet. Maar als de Amerikanen als een van hun doel stellingen het vestigen van een demo cratie in Vietnam zien en dat ook zeggen, vergeten zij dat verreweg de meeste Vietnamezen eenvoudig niets voor de westerse vorm van democratie voelen. De boeddhisten zijn anti-communistisch, maar krachtens hun wereldbeschou wing ook onverschillig voor de parle mentaire democratie. Andere groepe ringen in Vietnam zijn religieus en historisch gevormd door beginselen waarin de gedachte aan een in „lagen" verdeelde gemeenschap veel meer overheersend is dan het democratische denkbeeld van gelijkwaardige partijen en belangengroepen. Wat de commu nisten betreft behoeven wij inzake de instelling van een parlementaire democratie in het geheel geen lllussles te koesteren. Hoe betreurenswaardig dit alles ook de westerse democraat mag toeschijnen, onze democratie is een ook in onze landen moeizaam verworven gemeen schapsvorm, die maar niet zonder meer geëxporteerd kan worden! Ook de jongste ontwikkelingen in de Afri kaanse staten wijst er op dat volken een bepaalde instelling en politieke rijpheid moeten bezitten om de wes terse democratie te kunnen aanvaar den. Het is ook nog niet te voorzien hoe de Indonesische revolutie zich verder zal ontwikkelen, maar de toenemende in vloed van de mohammedanen zal ook daar het westers type van democratie moeilijk ingang doen vinden. Moham medanen zijn immers in de eerste plaats de volgelingen van de profeet die een theocratisch bestel voorstond, en ddn pas modern Ingestelde mensen met hier en daar democratische ideeën. De binnenlandse troebelen in Zuid-Viet- nam worden stellig verergerd door de Amerikaanse aanspraak, daar demo cratie te brengen. Méér nog dan hun motief het communisme te stuiten is dit laatste motief een struikelblok op de weg naar vrede. De hoogst haalbare kaart voor de Amerikanen in Vietnam lijkt een bestand met Noord-Vietnam zonder aanspraken in de binnenlandse politiek van Zuid-Vietnam. H. V. met recht van koop np i ik Een simpel apparaatje, dat het gevaar van verblinding door autolampen volledig wegneemt. De uitvinder, de heer Kornet doet er niets mee, omdat, zoals hij zegt, hij al zo vaak teleurgesteld is. uitvindingen, al heeft zijn vrouw daar een andere mening over. Zij heeft zijn trots nooit gevoeld, maar wel het ver driet gezien, dat deze 67-jarige man in zijn leven heeft moeten ondervinden, als gevolg van te weinig mogelijkheden om zijn gedachten om te kunnen zetten in geld. „Weet je, de mensen klagen wel eens over hun beslagen autoruiten. Daar heb ik ook iets op gevonden. Je mag voor mij alle ruiten van een auto dichtplak- ken. zodat het binnen hardstikke donker is. Dan kun je nog zonder gevaar door het drukste verkeer rijden. Ik heb een apparaatje uitgevonden, dat je voor op het stuur zet. Ik noem het „koude ra dar". Nee, ik hefo het apparaatje nooit gemaakt, maar ik zou het zo voor je kun nen schetsen." Tussen zijn uitvindingen door heeft de heer Kornet legio gedichten geschreven en enkele manuscripten voor boeken. ier jvorner zijn uimuuimcu „Ik ^en e,r ec"s,|"eem»»! de kast laat liggen. „Toen gever gestapt zegt hi„ „Maar dan z het eerst van de wankelmotor Mt wpl pe Koude radar" hoorde, ben ik gaan lachen", vertelt hij verder. „Want ik heb een motortje ont worpen, dat nog veel meer revolutionair is Die motor is twintig centimeter hoog en lang. Elke leek kan hem repareren. Als de auto sneller moet rijden, dan zet je er een tweede motor bij of zo veel meer als je in de auto wilt heb ben. Als een motor stuk gaat, schakel je hem uit en je rijdt op de andere motor tjes verder. Een versnellingsbak heb ik zit wel een hoop in, u hebt niet geleerd te schrijven. Daar kon ik het dan mee doen, maar nie mand heeft mij ooit verder geholpen. Dan citeert hij een gedicht, onderte kend met de naam Adri Piston, de naam, die ook onder zijh uitvindingen prijkt: „Wat brengt ons geld, veel goed en eer, kracht? En baat het ons v.a. 79,50 manufttte mortallen Kostuums voor de "coming man" met nieUWSie moaeiien versChiiiende geraffineerde nieuwlghe- prima Stoffen den, zowel In model als dessin. Vlot, holore afwerkina modern van coupe, maar toch "gekleed" betere aiwerKlng genoeg om jongensdromen écht te betaalbare prijzen maken. Bel-O-Fast overhemd 12.90 2 stuks 19.50 MENING VAN SCHUTTEVA TAE Rotterdamse Maasboulevard is "u te t m een typisch voorbeeld van, dat men ie "weinig aandacht besteedt aan de kruisingen tussen het water- en het wegverkeer. De bruggen in die boulevard liggen te laag, zodat er voortdurend oponthoudt ontstaat voor beide middelen van vervoer. Als de gemeente Rot terdam advies had gevraagd aan Schuttevaer, zou dit niet zijn gebeurd. Schutte- vaer kent de maten. De gemeente Rotterdam schijnt die maten niet te kennen. Dit zei vorige' week mr. J. C. W van zien. Vooral was hij er blij om, dat de Dam, voorzitter van de Koninklijke secretaris er blakend van gezondheid Schippersvereniging „Schuttevaer" tij- bij zat, „want" zo vervolgde hij, „op de Hens het te Zierikzee Behouden tweedaag- vorige vergadering was de secretaris dood en op de vergadering daarvoor vanaf per mnd. zonder eerste storting. DEMONSTRATIES van de modellen 1966 te Rotterdam dag. van 10 tot 4 uur door onze Wurlitzer-organist Joop Walvis. I Bij aanschaffing van een I orgel 3 MAANDEN GRATIS I ONDERRICHT. Enorme sortering Prijzen vanaf 675. met recht van koop yanaf 1 5 p- mnd' j,»» zonder eerste storting j Let wel: I HOGE INRUILW AARDE I voor uw oude piano en orgel. Vraag folders en inlichtingen over de nieuwe serie 1966 bij de Wurlitzer-importeur: Fa. I.van urk ?sss Westersingel 42-44 R'dam tel.(010)135025 Concert van Rotterdams Barok Ensemble niet nodig. Het aantal motoren fungeert dan als versnelling. Ach, dat zijn voor mij van die kleine dingen. Daar had ik Kornet zich dan plezier in. Ik vind het nu niet zo erg meer. dat er nooit iets mee zal gebèu- ren. Ze hebben mij al zo veel pijn ge daan. dat ik gevoelloos ben geworden.' Dat laatste is niet helemaal waar. het geen hij zelf ook wel weer toegeeft. Uiteraard is hij nog steeds trots op zijn Het Rotterdams Barok Ensemble geeft op zaterdag 7 mei een goncert in de Oude Kerk, Aelbrechtskolk. Op het program ma staan werken van D. Buxtebude Cantate „Alles was ihr tut": A. Vivaldi: „Magnificat"; Graupner: „Concert voor JAN DIJKSTRA D, en het „Sanctus". naar goederen, uit arbeid der anderen verkregen. dens het te Zierikzee gehouden tweedaag se congres van deze vereniging. De heer Van Dam zei dit, toen de openingstijden van de bruggen aan de orde waren, ove rigens slechts een onderdeel van de 212 punten tellende agenda. De voorzitter van „Schuttevaer" betoogde, dat men meer en meer moet streven naar onge lijke kruisingen tussen het weg- en het waterverkeer. „De tijd kan nog wel eens komen", zo stelde hij, „dat de wegen zo overbevolkt raken, dat men nog meer zal moeten uitwijken naar het water" Een congres van „Schuttevaer" ken merkt zich altijd door de typische onge dwongen sfeer. Hoewel het bestuur de zaak volkomen in de hand heeft, heeft de vergadering het karakter van een ge zellige bijeenkomst, ondanks de harde no ten, die er van tijd tot tijd worden ge kraakt. Het feit dat altijd veel autoritei ten een dergelijke bijeenkomst meema ken, doet het kraken van die noten nog harder klinken. Uiteraard kwam ook weer de leerplicht voor schipperskinderen aan de orde, een streven waar „Schuttevaer" nu al ettelij ke decennia mee bezig is. De heer Pors, voorzitter van de commissie ter verkrij ging van die leerplicht, stelde, dat in de Grondwet staat, dat het onderwijs een zorg van de regering is. „We zouden zo langzamerhand kunnen zeggen, dat het onderwijs aan schipperskinderen de over heid een zorg is", riep de heer Pors uit. Er waren nog veel meer wensen en ver langens, die tijdens het congres naar vo ren kwamen. Vele daarvan waren al leen van belang voor de schippers zelf, zoals de verbreding en verdieping van vaarwegen, het aanbrengen van water kranen, verbetering van beschoeiingen veirlidhMmgen en diergelijke zaken meer. Een punt, een voorstel van die Rot terdamse afdeling van „Schuttevaer", werd van de hand gewezen. Dat was het voorstel om bruggen en sluizen op zon dag gesloten te laten ter bevordering van de zondagsrust. De meeste schippers meenden, dat dit economisch niet verant woord was. omdat er ook op zondag ge varen zal moeten worden, terwijl men, als dit voorstel zou worden doorgevoerd, tevens de watersport zou schaden. De le den van „Schuttevaer" zijn namelijk niet alleen schippers, maar onder andere ook vertegenwoordigers van watersportver enigingen. Bij de opening van het congres werden de leden herdacht, die gedurende het af gelopen jaar aan de vereniging waren ontvallen. Tot hen behoorde ook mr. W. A. C. van Dam, erevoorzitter, de vader van de voorzitter van „Schuttevaer". Na dat zij met een minuut stilte waren her dacht. werden de leden gehuldigd, die zich gedurende een lange reeks van ja ren verdienstelijk hadden gemaakt voor de vereniging. Onder hen bevond zich ook de negentigjarige J. Vermeulen uit Middelburg, die al zeventig jaar lang lid was van „Schuttevaer". Evenals de an dere gehuldigden ontving hij de kop en schotel van de vereniging. Levende secretaris Deze plechtigheden dreigden even uit de hand te lopen, toen 'emand uit de zaal meedeelde, dat het hem verheugde het voltallige bestuur weer bij elkaar te kon hij ook al niet zijn wegens ziekte". De levende secretaris dankte voor deze vriendelijke woorden. Tijdens het congres werd een vaar tocht gemaakt naar de Volkerakdam, waarbij tevens een demonstratie werd gegeven met radar. Wij hoeven U toch niets inter te vertellen over de grote «Borde len van Bel O Pes® oNerhem- den, die drafc geadverteerd in prijzen tot 15 gulden toe, vol doende bekend zijn. Wassen zoals U zelf verkiest... met de hand of In de machine, Bel O Fast overhemden van popellne, dat zich zelf strijkent In de was. Van deze voortreffelijke hémden met alle goede eigenschappen die U van Bel O Fast kunt ver wachten, hebben wij een speciale aanbieding voor nog géén acht Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze Bel O Fast overhemden 36 t/m 43, DE KWALITEITS TANDPASTA tanden rein en blankadem fris als morgendauw Géén te/., of schrift

De Havenloods | 1966 | | pagina 19