Beatrixpark vormt een brok prachtige recreatie VEEL SCHIEDAMMERS- ZIJN ONDERSCHEIDEN SCHIEDAM LEGDE PARK AAN IN WERKVERSCHAFFING KUNSTGEBITTEN BURG. VAN HAARENLAAN GEDEELTELIJK OPEN „Het Zonnehuis" houdt kollekte Mveehblad voor schiêdam 15e jaargang no. 27 donderdag 5 mei 1966 Deze editie wordt bais aan huis bezorgd in Schiedam en Kethel. OPLAGE 27.000 Combinaties met c Maassluis, Hoek a mogelijk: TOTALE OPLAGE 21*2.000 onder accountantscontrole. Redactie Schiedam: Leo 't Hart, Burg. v. Haarenlaan 916, Telefoon 266900. Aangesloten bij de Nederlandse Huis-aan-Huisblad Pen Brillant- schitterend bezit voor altijd 1 P vanAndel Hoogstraat 164-152 WESTBLAAK 25, ROTTERDAM TELEFOON 13.21.70 (5 lijnen) it POSTGIRO 18344 ADVERTENTIES TOT WOENSDAG 10 UUR UITGAVE STICHTING „DE JEUGDHAVEN" REPARATIES Xe klas werk vanal t 5,— per répara i:t Zo-karaats gouden kroon 1 IJ,SO U kunt er op wachten INSTITUUT DENTIUA Hoogstraat 40 - R'dam - Iel. 010-126010 Trams 1-2-3-4-9 - 10 - 16 - IJ en bussen 31 34. UITLAATPOT V.W. - OPEL - MERCEDES eni Vanaf 1 15,- Hoflcai Nederland N.V. Wy geven de hoogste Korting op ]tyJ.E2V zou het zo op het eerste gezicht niet zeggen, dat Schiedam, de fabrieks-, werf- en woonstad, nog niet zo slecht in de recreatiemoge lijkheden zit. Men ziet deze ook niet dadelijk. De gebieden liggen ver borgen. Toch heeft Schiedam aan de Schiedammers op dat terrein veel te bieden, zelfs erg veel. Het loont de moeite om nu het volgens de kalender op de zomer aan gaat die terreinen eens te gaan ver kennen en het zal ongetwijfeld voor vele stadgenoten nog een open baring betekenen. De naam „Beatrixpark" is bij iedere Schiedammer bekend. Wat moeilijker zal het liggen om de vraag te beantwoorden, waar dat park nu eigenlijk is te vinden. Ja, het zal wel bekend zijn, dat het „ergens in het Nieuwland" ligt, maar velen zullen de weg er heen overdag moeilijk weten te vinden, laat staan 's avonds! Mogelijk wat meer bekend zal de weg zijn naar sportpark „Thurlede", het buur- gebied van het Beatrixpark, want op Thurlede wordt veel sport beoefend. En ook Thurlede lieeft aantrekkelijkheden, daar niet van. Hoe zijn we in Schiedam zo aan dat park gekomen? Daartoe laten we hier een voorstel aan de Schiedamse gemeenteraad van 20 oktober 195* volgen. Het luidt ais volgt: auto en knetterede bromfiets te ontgaan. Om Schiedam van de fabrieken en de werven te vergeten. de zgn. Blauwebrug kan bereiken. Moge dan noord-westelijk Schiedam op recreatiegebied wel het meest heb ben te bieden, mede door de aanwezig heid van het Hargacomplex, Bad-Groen- oord en nu de Sporthal, ook het zuide lijk deel der stad is beslist niet zonder aantrekkelijkheden. H* Zoals bekend, is uit de opbrengst van dc grondverkoop aan de Dok- en Werf- Maatschappij Wilton-Fijenoord N.V. in 1950 een bedrag van 1000.000 bestemd als bijdrage in de kosten van het Stads park Kethel. De uitvoering van de daaraan verbon den werkzaamheden zou geschieden in D.A.C.W.-verband. De ten laste van de gemeente blijvende kosten werden in het rapport van de directeur van ge meentewerken d.d. 9 oktober 1951 U aangeboden bij brief van 29 november 1951 (Verzameling Raadsstukken blz. 537 t.m. 542) zonder de aankoop van de nog niet in het bezit van de Ge meente zijnde grond. getaxeerd op 860.000. Aangezien dit object in 1952 èèn van de zeer weinige belangrijke icerk.objec- ten in het zuidelijk deel van Zuid-Holland was. liep het aantal tewerkgestelden in de loop van 1952 op tot 350, daarmede ver uitgaande boven de aanvankelijke verwachting. Dat dit in financieel opzicht ongunstig was, werd aanstonds onderkend, maar als onafwendbaar aanvaard. Daartegenover stond als winstpunt, dat dc aanleg van het Stadspark eerder zou zijn voltooid dan oorspronkelijk in de bedoeling lag. Evenwel, de overstromingsramp 1953 deed het winstpunt, verloren gaan en vergrootte het nadeel. Terreingedeelten die reeds in bewerking waren, wegen waarvan de onderbouw reeds was aan gebracht, werden door onkruid overwoe kerd, het overige terrein —vooral wei land was voor beweiding onbruikbaar geworden, en een gedeelte van de ge projecteerde vijvers moest op last van de desbetreffende polderbesturen wor den voltooid, hetgeen bij gebrek aan D.A.S.W.-arbeiders in „vrij" werk moest plaats vinden. Dat was voor ons aanleiding om ons met de D.A.C.W. in verbinding te stel len en te verzoeken om extra-bijdrage in de extra-kosten, welke de Gemeente zich heeft moeten getroosten. Het doet ons genoegen te kunnen me dedelen, dat één dezer dagen bericht werd ontvangen, dat een subsidie zal worden toegekend van 130 pet in het bedrag van de uitgaven wegens arbeids lonen overeenkomstig goedgekeurd plan en begroting, in overleg met Gemeente werken tot stand gekomen. Er zal daarna echter nog f320.000 no dig zijn om het werk af te maken. Daaronder zijn echter tot een bedrag van f95.000 werkzaamheden begrepen, waarvan uitstel geen grote moeilijkhe den zal opleveren. Wij denken hier aan een theehuis, een kiosk en een toiletge bouwtje. Blijft de verwezenlijking daar van nog even achterwege, dan is het thans benodigde bedrag nog f 225.000. Daartegenover staat de hogere subsidie van de D.A..C.W., zodat per saldo nog be roep op f 135.000 aan nieuwe middelen nodig blijkt. Wij hebben de eer voor te stellen dit bedrag beschikbaar te stellen en de begroting daarmede in overeenstemming te brengen! W erkver schaf f ing XTET zal uit dit prea-advies duidelijk zijn, dat het toen geheten „Stads park" in zgn. „werkverschaffing" werd uitgevoerd. Dat het desondanks een paar losse miljoenen heeft gekost, blijkt uit het bovenstaande wel. Maar daar praten we verder niet over, want er is inderdaad iets voor verkregen van blijvende waarde. Of juister, dat in waarde steeds meer gaat toenemen. Want bij de als maar hoger wordende "Wei Theehuis aan de prachtige vijver is ten ontdekking voor de wandelaar in het Beatrixpark flatgebouwen, iedere vierkante meter grond die wordt benut, het rumoer en lawaai in straten en rond de flatgebou wen, zal het Beatrixpark steeds meer een oord gaan worden, waar een mens tot zichzelf kan komen en „recreëren". Dit wat de voorgeschiedenis betreft. Het resultaat? Het is een heel wat moeilijker opgave om dat te verhalen, dat moet men zelf zien. Want, degene die schoonheid van de natuur zodanig kan beschrijven dat die de werkelijkheid ook maar benaderd, moet neg geboren worden. Ondanks alle prozaïsche, poëtische of lyrische ontboe zemingen. Daarom zullen ook wij daar geen po ging toe doen. eenvoudig, omdat woor den hier „tekort schieten". Slechts deze opmerking, het Beatrixpark is er uitslui tend en alleen voor degenen, die de na tuur in de meest ruime betekenis, kun- nn waarderen maar ook beschermen. Er is dus geen plaats voor „bloemetjes plukkers" voor „ravotters" of boom klimmers. Het is een oord van stil ge nieten, rustig wandelen en kijken en be wonderen. Of dat nu gebeurd in de keu rig onderhouden paadjes, waar gelukkig bromfietsers taboe zijn. dan wel in het kleurig geheel dat de reeds genoemde ..jeugdboerderij" biedt, het is alles om het even. Er is zes hectare grond om te wan delen of verpozen. Om uit de olie- en benzinedampen te komen; de razende Theehuis is een centrumstukje vrede en rust. Gelegen aan de prachtige vijyer, afgesloten door bo men, heesters en planten, vergeet men hier de tijd. Meen ook weer niet, dat het er een eenzaam plekje is. „Op een drukke dag is er eens een telling ge weest en toen bleek het, dat er toen vijftienduizend mensen in het Beatrix park waren geweest", zo vertelt ons de heer J. Dupius, de gerant van het Thee huis. Helemaal onbekend is het Beatrix park dus niet, maar het zal toen wel een „topdag" zijn geweest. En boven dien, zijn die 15.000 over de zes hecta ren verdeeld. De vijver is wel een echte pleisterplaats. Op warme zomerdagen is het een ideale plaats om (er eens lekker te bruinen, wat voor sommigen het „summum" van interessantheid of aan trekkelijkheid is. Goed, ieder diertje z'n pleziertje en bruin worden kost niks als de zon er is. Aan de boorden van de vijver is het dan goed toeven, even als trouwens op het terras van het Thee huis, dat alleen in de goede seizoentijd is geopend. Behalve dan in de strenge winter, wanneer de vijver in teen pracht ijsbaan is omgetoverd, waar het bij avond door de verlichting erg druk kan De heer Dupius heeft dus het Theehuis „De Ketel" en op van die drukke dagen hebben zeven kelners de handen vol om de klanten te bedienen. „Ik denk er wel eens over om hier een klein res taurant aan te verbinden, met wat grill en vis", oppert de heer Dupius. Want afgezien van die 15.000 mensen, is het Beatrixpark toch wel aardig exclusief. Jeugdboerderij \P de Jeugdboerderij scharrelen wat vJ pauwen, schapen, lammeren en nog wat ander bijzonder gedierte rond, waaraan in het bijzonder de vaders en moeders met kleuters plezier aan bele ven. Misschien is het wel goed aan ie duiden, waar men dit alles kan vinden. De spoorwegovergang in de Schiedamse- weg naar Kethel passerend, vindt men rechts de weg naar het park aangege ven, dat men ook vanuit Groenoord via Het vanouds vermaarde Sterrebos heeft dan heel veel aan oppervlakte in- rr17 7 geboet en door toenemende werven en fa- 1 heelmis brieken ook aan rust en aantrekkelijk heid, het verblijf in het Volkspark mag er ook zijn, al is dat dan lang niet zo groot als het Beatrixpark. Er is een goede wandelgelegenheid en veel groen, iets waarmee heel wat ste den minder bedeeld zijn dan Schiedam. Zodat het. hier beslist nog niet zo kwaad STOOPMAN JUWELIER MGR. NOLENSLAAN 512 - SCHIEDAM „Witje", het vondeling lammetje dat dwalend in het Beatrixpark werd aange troffen, vond een vriendelijke ontvangst op de Jeugdboerderij EDURENDE een aantal weken Is nu een gedeelte van de Bur gemeester van Haarenlaan voor het ver keer opengesteld en als men zo eens informeert bij de weggebruikers, dan kan men onverdeelde waardering horen over deze modernste verkeersweg van Schie dam. Niet alleen het uitstekende wegdek, maar ook de ruimte en de goede ver keersregeling zijn voor die waardering aanleiding. Het ligt niet aan de autoriteiten die deze weg hebben ontworpen, indien een niet geheel juist gebruik er van wordt gemaakt. Zo is er een goede voorsortering mo gelijk gemaakt voor afbuigend verkeer, waardoor het achterop komend verkeer niet wordt gehinderd. De wegkruisingen zijn ruim en volkomen overzichtelijk, zodat geen naderend verkeer bij verras sing mogelijk is. Zeer belangrijk is ook, dat op ver schillende drukke kruispunten een ver- keersinstallatie is aangebracht, die zo dra de gehele weg voor het verkeer zal zijn geopend, in werking wordt gesteld. Hoewel in het verleden op de Burg. van Haarenlaan geen enkel ongeluk van ernstige aard zich heeft voorgedaan, werd nu de weg is gemoderniseerd, ook die veiligheidsmaatregel wenselijk ge- Uiteraard is het voor de snelle door stroming van het verkeer noodzakelijk dat de voorrangsregeling blijft gehand haafd, maar juist die verkeerslichten zullen het overstekend verkeer nu gaan Wat de snelheid op de nieuwe weg be treft. deze blijft op 50 km. gehandhaafd. Dat het de Schiedamse politie daarmee ernst is, heeft men kunnen constateren uit de controle welke thans reeds regel matig wordt gehouden. Waar het voor overstekende wielrijders en jeugd bijzonder bij verkeerslichten ge makkelijk wordt gemaakt, zullen ook en kele zebra's moeten blijven gehandhaafd, die evenwel even veilig werken als tot dusver het geval is geweest. De wielrijders en brommers vinden straks weer hun eigen rijwielpad terug vooral zij zullen er bij het oversteken rekening mee dienen te houden, dat de van Haarenlaan een voorrangsweg is ge bleven en dus het snelverkeer voorrang heeft. Helaas zijn er nog teveel wielrij ders en bromfietsberijders, die in het geheel geen of slechts geringe kennis be zitten van de voor hen geldende ver keersregels. Niet alleen dat zij tot het ..langzame verkeer" worden gerekend, maar vaak verzuimen zij tijdig en dui delijk richting aan te geven. Wanneer rustig wordt gewacht is er al tijd een ogenblik dat veilig de drukste verkeersweg kan worden overgestoken, omdat automobilisten zich nu eenmaal ook aan de verkeersregels ten aanzien van een voorrangsweg hebben te hou den, om geen ongelukken te maken. De autoriteiten hebben dan ook veel vertrouwen, dat de gereconstrueerde Burg. van Haarenlaan niet alleen een be ter verkeersregeling zal geven, maar iij de praktijk een groter veiligheid zal bieden. Uit de richting Rotterdam is nabij de Parallelweg reeds een rijwielpad aanwe zig terwijl uit dg richting Schiedam naar Rotterdam, het rijwielpad in aanleg is. Zoals reeds opgemerkt, de situatie langs de Burg. van Haarenlaan blijft overigens gelijk zoals deze eertijds be stond, met dus een rijwielpad aan de noordzijde van de weg en de secundaire weg aan de -zuidzijde. Ongetwijfeld zal, wanneer het hele wegvak voor het verkeer kan worden opengesteld hetgeen nu spoedig mogelijk is, omdat de aansluiting 'naar de rich ting van de Burgemeester Knappertlaan gereed is, er meer van deze weg ge bruik worden gemaakt, waarop deze dan ook tenvolle is berekend. Evenals op de B.K.-iaan regelmatig gebeurt, blijft de politie waken tegen overschrijding van de maximum snel heid. Schiedam hebben ter gelegenheid van de verjaardag van de Ko ningin een onderscheiding ontvangen in verband met hun verdiensten op verschil lend levensterrein. Tijdens een bijeenkomst in de Aula van het Stedelijk Museum, heeft de burge meester de volgende onderscheidingen uitgereikt. De ere-medaille van de Orde van Oran je Nassau in brons aan: Petrus Jacobus Frederieus Dolleman, wonende aan de IJsselmondesestraat 37a, boordër bij de Rotterdamsche Droogdok Maaschappij N.V. (Scheepsbouwmij. Nieu we Waterweg). Pieter van Gulik, wonende aan de Van Oldenbarneveltstraat 5, aanbouwer bij de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij N.V. (Scheepsbouwmij, Nieuwe Water weg). Johannes van Keulen, wonende Van Beverenstraat 39b, ijzerwerker bij de Rot- terdamsche Droogdok Maatschappij (Scheepsbouwmij, Nieuwe Waterweg). Dezelfde medaille in zilver aan: Mfeindert Hendrik van Dijk, wohende Nieuwe Maasstraat 110b, werkmeester bij de afdeling ijzerwerkers van de Rotter damsche Droogdok Maatschappij. Pieter de Regt, wonende Nieuwe Maas straat 126a, werkmeester bij de afdeling dokvervgrs van de Rotterdamsche Droog dok Maatschappij (Scheepsbouwmij. Nieu we Waterweg). Gerrit Samuel Sluiters, wonende Huijs- mansstraat 93b, werkmeester bij de afde ling bankwerkers van de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij (Scheepsbouwmij. Nieuwe Waterweg). Jacobus Franciscus van Tol, wonende Jan Oudegeeststraat 106, baas van de af deling bankwerkers-machinefabriek bij de Dok- en Werf Maatschappij Wilton- Fijenoord Bronswerk. Pieter Krommenhoek, wonende West- frankelandsestraat 90b. Hij maakt reeds meer dan 40 jaar deel uit van het Schie damse muziekleven en vervult momenteel de functie van secretaris van Gusto's Mu ziekvereniging. Voorts is hij secretaris van de afd. Z.-Holland van de Bond van Militaire Slachtoffers. Pieter Kalden, wonende Westfranke- landsestraat 142b. Als oprichter van de voetbalclub „Stormvogels" in 1926 maakt hij reeds al die jaren deel uit van het bë- stuur. In 1947 werd besloten tot lusie met „Pro Patria" en ontstond „PPSC". Vanaf deze fusie tot heden is - hij 2e voor zitter. Voorts is hij reeds meer dan 42 jaar werkzaam bij Drukkerij De Een dracht, momenteel als chef-drukker. .Dezelfde medaille in goud werd uitge reikt aan: Lanjbertus Schuitman, wonen de aan de Parkweg 43 in Schiedam. Sinds 5 november 1934 maakt hij deel uit van het Schiedamse politiekorps en momen teel in de rang van adjudant. Met uitzon dering van de periode van 1942 tot 1954 toen hij dienst deed bij de afdeling spe ciale wetten heeft hij steeds dienst ge daan bij de afdeling surveillance. Benoemd werd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau: Gerrit Hendrik Hoor- man. wonende Buys Ballo'singel 64b. De heer Hoorman begon in 1919 zijn carrière bij het christelijk onderwijs en was laat stelijk hoofd van de Prinses Irene ULO- school. Hij heeft zich doen kennen als een uitstekend schoolhoofd. Van zijn bij zondere toewijding hebben vele leerlingen geprofiteerd. De resultaten van de exa menkandidaten zijn dan ook .uitstekend. Bij koninklijk besluit werd aan de heer A.J. Verschuren, technisch hoofdambte naar bij de afdeling elektriciteitsdistribu tie van de Gemeentelijke Technische Be drijven toegekend de ere-medaille, ver bonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in goud. De heer Verschuren verliet de Techni sche Bedrijven per 30 april in verband met het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd, na een diensttijd van ruim veertig jaren. Burgemeester Roelfsema heeft de schei dende functionaris tijdens een speciaal voor dat doel belegde bijeenkomst toege sproken en hem de toegekende Koninklij ke onderscheiding uitgereikt. Politie houdt een wrakbestuurder aan Door de Schiedamse politie werd een 27-jarige autobestuurder uit Vlaardingen aangehouden, die hier in een soort auto wrak rond toerde. Het vehikel had drie gladde banden, lekke uitlaat, kapotte ruitenwisser, defecte richtingwijzer met als slot: defect stuur. En de bestuur der van het geval had geen rijbewijs, geen belastingkaart en was uiteraard niet verzekerd. Nieuwe kleuterschool feestelijk geopend galerie Wiegman hebben gehangen Cees wil zich absoluut niet aan zijn werk binden vandaar deze kunstzinnige vlammenzee Filmmiddag voor bejaarden De afdeling Schiedam van de Algeme ne Bond van Bejaarden, belegt op dins dag 17 mei voor haar leden een filmmid dag. Vertoond zal dan worden de kleu renfilm ,,Ik zal je op handen dragen". De voorstelling vindt plaats in Musis-Sa- crum Lange Haven en begint om half twee terwijl de zaal om 1 uur open is. De toegangsbewijzen kunnen, op vertoon van de contributiekaart worden afge haald aan het Blauw Huis, Lange Nieuwstraat op donderdag 12 mei 's morgens van 10 tot 12 uur en 's mid dags van 2 tot 4 uur. De toegang is gratig terwijl in de pauze gratis een kop koffie zal worden aangeboden. Aan de Meesterstraat 40 te Schiedam is de nieuwe chr. kleuterschool van de g.l.o. school Mastenbroekschool op fees telijke wijze geopend. Daartoe werd door de secretaresse der Ver. tot bevordering van chr. onderwijs te Schiedam, mej. A. E. van Otterloo het lint doorgeknipt waarna de tweeling Lenie en Marry van der Kaaden, 6 jaar met een schaar het papier voor de deur verwijderen. Tal van ouders gaven van hun belangstelling voor dit gebeuren blijk. Tot dusver moesten ongeveer 120 kleuters elders worden ondergebracht. De school bevat drie lokalen en dienstvertrekken. De Schiedamse kunstenaar Cees Bouw (links op de voorgrond) heeft zater dagavond op de zandvlakte in het sterrenbos zijn niet verkochte kunst werken verbrand, die op de expositie in Volgende week wordt in Schiedam de jaarlijkse collekte gehouden voor de Ver eniging Het Zonnehuis, de vereniging, die christelijke verpleging beoogt van langdurige zieken en ernstig invaliden van alle leeftijden en ongeacht gods dienst of gezindte. Zij doet dit thans in vier „Zonnehuizen", die gevestigd zijn te Beekbergen, Doorn, Vlaardingen en Zuidhorn. In deze moderne verpleegtehuizen wor den meer dan 470 zieken, invaliden en gehandicapten verpleegd. Bij uitvoering van de huidige uitbrei dingsplannen zal de vereniging haar zorg binnen vijf jaar over meer dan dui zend hulpbehoevenden kunnen uitstrek ken. Deze plannen omvatten de afbouw van „Het Zonnehuis" te Vlaardingen tot 200 bedden in 1966, de bouw van een „Zonnehuis" te Amstelveen met ruim 300 bedden, waaronder 100 voor geeste lijk gestoorde bejaarden; de bouw van een nieuw „Zonnehuis" te Doorn. De Vereniging „Het Zonnehuis" ver richt haar werk reeds vijfenveertig jaar. De behoefte aan gespecialiseerde ver pleging van langdurig zieken en ernstig invaliden in ons land is zeer groot. Door het feit, dat deze groep hulpbehoeven den decennia lang een „vergeten groep" was, is er een enorme achterstand ont staan in hun hulpverlening. Een zeer groot aantal wordt ook nu nog onvol doende verpleegd, of op een onverant woorde wijze verzorgd. Vandaar dat het streven der Vereni ging „Het Zonnehuis" allerwegen grote waardering ontmoet en de Zonnehuis-col lecte bijzondere aanbeveling verdient.

De Havenloods | 1966 | | pagina 1