JV. V. Tanker Cleaning maakt schepen schoon als pannen in de keuken SCHIEDAMS SCHOONMAAKBEDRIJF BESTAAT 10 JAAR •Si Sf li Sociaal werk stuit op veel moeilijkheden KUNSTGEBITTEN VOETBALPROGNOSES ^Éfjl COCOSMATTEN UITLAATPOT AUTORADIO Juliana wint eerste promotiewedstrijd BE HAVENLOODS donderdag 12 mei 196S weekblad voor sckiedam 15e jaargang no. 28 Deze editie wordt buis aan huis bezorgd in Schiedam en Kethel. OPLAGE 27.000 Combinaties met onze edities in Rotterdam, Vlaardingen, Maassluis, Hoek v. Holland, en/of IJssel en Lekstreek mogelijk: TOTALE OPLAGE 2:i2.IHMI onder accountantscontrole. Redactie Schiedam: Leo 't Hart, Burg. v. Haarenlaan 916, Telefoon 266900. Aangesloten bij de Nederlandse Huis-aan-Huisblad Pen WESTBLAAK 25, ROTTERDAM TELEFOON 13.21.70 (5 lijnen) POSTGIRO 18344 ADVERTENTIES TOT WOENSDAG 10 UUR UITGAVE STICHTING „DE JEUGDHAVEN" gchepen zijn soms vies van vieze vrachtjes. Daar kan geen kieskeurig heid bij te pas komen. Als er een klant is, die een vracht kreosoot, teer, palmolie of niet zo lekkere chemicaliën vervoerd willen hebben, dan kan een reder moeilijk zeggen, dat zijn schip daar te fijn voor is gebouwd. Maar als vlak daarop een lading vliegtuigbenzine, consumptie-olie of eetbare vetten in de tanks moeten, dan dienen deze even schoon te zijn als de pannen in de keuken van een heldere huisvrouw. Daarvoor zorgt dan de N.V. Tanker Cleaning Schiedam. Die maakt alles weer spiek and span", zoals dat wel wordt genoemd. Je kunt dan uit de vuilste tank wel eten. Natuurlijk, dat is een heel karwei. Wie weieens zo'n vies, vettig tankschip heeft mogen betreden zou het zich niet voor kunnen stellen, dat de tanken nog eens zo schoon worden, dat net als in de keuken met een lap de hoekjes en gaatjes nog worden uitgeveegd. Niet dat het er altijd zo gaat, maar het is móge lijk en het gebeurt dan ook wel. Er zijn schepen die een „quick wash" krijgen Soms zélfs meerdere malen per dag. Dat zijn dan de kleiner rivierschepen, die b.v. des morgens een lading olie uit de Botlek halen en naar Rotterdam brengen, en 's middags een vracht benzine gaan vervoeren. Die lopen dan even in Schie dam de Spuihaven binnen, krijgen een wasbeurt en binnen een uurtje is alles weer even netjes en schoon. Tanker Cleaning is een groot schoonmaakbedrijf in Schiedam, waar zowel de rivierschepen als 100.000 tons zeeschepen een goede beurt kunnen krijgen. De tankwagens aan de wal worden er tussendoor genomen. Op 2 juni zal NV Tanks Cleaning tien jaar in Schiedam zijn gevestigd. Het is min of meer een voortzetting van de vroegere opslagplaats van Schieveem van de NV Ph. v Ommeren. Toen die ruimte tekort kwam en ging verplaat sen. werd het plan geboren hier een „schoonmaakbedrijf" voor zeeschepen te vestigen. Dat werd in 1955 begonnen op kleine schaal, maar er kwam zo veel werk dat al vrij spoedig de zaak op grootser wijze moest worden aangepakt- Er werd een nieuwe NV gesticht waarin ook de NV Unitas en Van Ommeren werden opgenomen. De terreinen aan de Havenstraat werden „ontmanteld en nieuwe installaties, ingesteld op het .cleaningwork", aangebracht en dat draait nu dus bijna tien jaar gedurende dag en nacht. Er kunnen drie grote zee schepen gelijktijdig aan de steigers ko men? Soms moeten er in de haven op hun beurt wachten. Maar in het alge meen gaat het wel aan de lopende band. Normaal duurt een gewone schoon maak ongeveer 36 uur. maar een extra- beurt vordert het dubbele van die tijd. Dat komt echter niet iedere dag voor. Meestal gaat het er om de schepen „werkbaar" te maken, dat wil zeggen, te zorgen dat de gassen er uit zijn en ruwweg" de olieresten zijn verwijderd. Dit betreft dan veelal schepen, die er gens naar een werf moeten. Uiteraard kunnen geen „vieze schepen" worden ge accepteerd, een schip dus, waarin de men sen niet kunnen werken door de resten olie. bezinksel en wat al niet meer. Af gezien van de gassen, die gevaarlijk kun nen zijn. Vandaar ook dat op het bedrijf grote voorzichtigheid wordt betracht. Vuur in welke vorm dan ook is verbo den. De harde les die het vorig jaar aan de Botlek is geleerd, heeft dat opnieuw Dit zijn de vlaggen van de schepen, die op dat moment bij de N.V. Tanker Cleaning aan de steigers liggen. ken bij ons vanaf het begin, kennen veel schepen en weten precies waar zij aan toe zijn". Zoals reeds opgemerkt, ko men soms keine schepen vaker per dag voor een schoonmaakbeurt, maar er zijn ook zeeschepen, die regelmatig terugke ren. Uiteraard zijn het schepen van vrij wel alle nationaliteiten, maar bijzonder veel Noorse tankers. De „Butterworth-machine" doet een belangrijk deel van het werk. Het is een soort van draaiende borstel, die met be hulp van de stooqa het vuil in de tanken los maakt, waarna die resten worden uitgepompt naar de tanken op het terrein Die olieresten hebben vrijwel geen han delswaarde meer, het bedrijf zelf kan er nog wel iets mee doen voor eigen instal laties. Schepen met 8% meter diepgang kunnen gebruik maken van de Wilhelmi- nahaven-steigers, de kleine tankers ko men in de Spuihaven. Tankers tot 100.000 ton kunnen onder handen worden genomen. Behalve ten behoeve van het „dokken", vindt de schoonmaakbeurt ook plaats voor het verwisselen van soort van lading. Een tanker die bv. zware olie heeft vervoerd kan voor de volgende reis gasolie of ben zine moeten gaan laden. Dan moet er dus een schoonmaakbeurt volgen en Het komt niet altijd aan op het laat ste olierestje, maar wanneer het gaat over vliegtuigbenzine b.v. moet het laat ste spatje water of het laatste vuiltje uit de tank. En dan komt die lap er aan te pas. De heer Winters deelde mee, dat ook steeds meer de tankers worden benut voor het vervoer van graan en ook in een dergelijk geval is tevoren een zware beurt nodig. Tankauto7 s Een nieuwe zijlijn is ook ontwikkeld door de tankauto's, die bij vele duizen den tegenwoordig over de internationale wegen snellen. Ook hun lading kan variëren van olie tot melk of wijn. Zij komen dan bij de NV Tanks Cleaning even een wasbeurt halen, welke taak aan een speciale man is opgedragen. Er kan ook voor specia le verwarming worden gezorgd, Zo ko men b.v. tankwagens per ferry uit En geland met produkten, die op bepaalde temperatuur moeten blijven. Dan blijven zij 's nachts in een speciale verwarmde cel staan om de volgende dag de tocht naar Italië of welk land dan ook in Euro pa te vervolgen. Zo is in dit Schiedamse havengebied tot een voor de scheepvaart onmisbaar bedrijf gegroeid, dat duidelijk nog meer mogelijkheden in zich heefl. Vanuit het. fraaie en ruime kantoor met uitzicht over de haven, ziet men tankwagens en tank schepen, die aan de werven een goede goede beurt krijgen. De sleepboten varen af en aan om ar riverende of vertrekkende zeeschepen te assisteren. „We zitten hier nog niet zo gauw klem met de havenruimte, want de nieuwe tankers die alsmaar groter worden, zijn dat vooral in de breedte al krijgt de diepgang er op den duur ook wel mee te maken", zo constateert de heer Winters. Maar voorlopig is er nog geen vuiltje aan de lucht; de Schie damse haven heeft daarvoor diepte ge noeg. HET jaarverslag van de geref vereni ging voor ziekenzorg en maatschap pelijk werk te Schiedam is verschenen. Woensdagavond, 11 mei zal in het geref. jeugdhuis de jaarvergadering worden ge houden. In het verslag wordt melding gemaakt van diverse mutaties onder het verplegend personeel en de moeilijkhe den om ontstane len. Voorzorgsmaatregelen Wanneer een schip arriveert, worden eerst de nodige voorzorgsmaatregelen ge nomen, voordat een man in een tank af daalt. Voorman H. W. van Vliet met 30 jaar ervaring weet wel waar hij toe is. Hij kent alle gevaren e geen risico's. „Bovendien is het voor ons belangrijk, dat we een grote kern Van vast personeel hebben, dat met het werk volkomen vertrouwd is en het vak ver staat". vertelt de directeur, de heer J. D Winters. „De meesten 1 l hen wer- REPARATIES le klas werk vanal t 5.— pei reparatie 20-karaats gouden kroon f n#M leunt ei op wachten INSTITUUT DENTILIA Hoogstraat «0 - R'datn - Tel. 010-126010. Trams 1-2-3-4-9-10 «10 -11. en bussen 31 - 84. Ook tankauto's worden door de maatschappij weer helemaal schoongemaakt. Bij dit alles kwam nog een nieuwe taak. Omstreeks juli-augustus van 't af gelopen jaar kon men van start gaan met het houden van een consultatiebureau voor zuigelingen en kleuters in het stads deel Kethel. Zoals bekend verhuizen in de laatste tijd regelmatig Schiedammers uit de oude stad naar Kethel en in het bijzonder naar het gedeelte bij Groen- oord. Onder deze groep bevindt zich een behoorlijk aantal Ziekenzorg-leden, wat, zoals vanzelf spreekt, tot gevolg heeft, dat het bestuur zich inspant om voor deze leden ter plaatse voorzieningen te treffen. De opleiding van gezinshelpster tot ge diplomeerd gezinsverzorgster behoudt kortdurend de aandacht van het be stuur. De dames J. de Jonge, M. D. Lan- gendoen en T. J. Koster namen in 1965 hun getuigschrift in ontvangst en begin nen aan het praktijkjaar om het diploma te behalen. Begin september vertrokken twee dames, t.w. A. L Donkers en T. van Rij, naar de opleidingsschool, terwijl voor 1966 ook weer een gegadigde voor de opleiding kon worden aangemeld. In verband met de combinatie: gezins verzorging maatschappelijk werk-studie, vond een reorganisatie van zowel ge zinsverzorging, maatschappelijk werk als bejaardenzorg plaats. Wat de gezinsver zorging betreft komt dit hierop neer, dat mej. De Boer de uiteindelijke leiding en" verantwoordelijkheid over deze afdeling heeft en dat het dagelijks werk hieraan verbonden verdeeld is over haar en mej. Snoek. Laatstgenoemde werkt in de wij ken Oost en Zuid van Schiedam, terwijl mej. De Boer de wijken West, Nieuwland en Kethel onder haar zorgen heeft. Op bestuursniveau werd de samenwer king in de coördinatiecommissie voor de gezinsverzorging te Vlaardingen gehand haafd. Een drietal vergaderingen van •deze commissie werden vorig jaar door enige van de bestuursleden bezocht. Ver heugend is het feit, dat wij in 1965 te Schiedam eveneens konden komen tot de oprichting van een coördinatiecommissie voor de gezinsverzorging. Hierdoor ont stond een nauwe band tussen alle vere nigingen en stichtingen voor gezinsver zorging te Schiedam en Kethel. Het voornaamste onderwerp van be spreking in genoemde commissies, zo wel te Vlaardingen als in Schiedam, vormde een in (te voeren nieuwe retribu- tieschaal. Alle verenigingen leden grote verlieien op het gezinsverzorgingswerk, een toestand, die niet langer kon voort duren. De hoop van alle bestuurders is gevestigd op een toekomstige verhoging van de subsidie, zowel van het Rijk als van de Gemeente, zodat men t.z.t. kun nen komen tot een meer sociale retribu- tieschaal en de retributie voor bepaalde gezinnen geen beletsel meer zal vormen tot het aanvragen van gezinsverzorging. Pogingen tot het optrekken van de sub sidie worden van vele zijden aangewend, maar dit is een zaak. die zeer veel tijd en geduld vergt. Werd het jaar 1965 begonnen met 10 bejaardenhelpsters, men mocht dat jaar eindigen met een aantal van 20 dames, die hun krachten voor dit mooie en nut- tige werk inzetten. Aan totaal 25 gezinnen en-of alleen staanden werd in 1965 hulp verleend, een aantal, dat in het jaar 1966 misschien wel het dubbele zal bedragen, op voor waarde, dat de gelegenheid bestaat re gelmatig nieuwe krachten aan te trek ken. Niet alleen in de kring van onze vere niging ondervond dit werk onder de be jaarden uitbreiding. Melding kan wor den gemaakt van de oprichting van de Gereformeerde Commissie voor de Be jaardenzorg te Schiedam, waarin ver schillende vertegenwoordigers uit het ge reformeerde kerkelijk leven alsmede uit de vereniging zitting hebben. Op gemeentelijk niveau ontstond de Schiedamse Raad voor Bejaardenzorg, ten doel hebbende de bundeling van alle krachten, die werkzaam zijn op het ge bied van de bejaardenzorg. Een sectie uit deze Raad voor Bejaardenzorg legde zich toe op een eerste taak, n.l. het or ganiseren van een warme-maaltijden- project. Een 40 a 50 bejaarde Schiedam mers trekken reeds profijt van dit initia tief, dat intussen tot tevredenheid van de grond kwam. De vereniging was betrok ken bij het verzamelen van gegevens, het noteren van gegadigden alsmede bij het aantrekken van dames, die helpen bij de verstrekking van deze maaltijden. Het verslag maakt verder melding van goede samenwerking met diverse instan ties en brengt in herinnering, dat najaar 1965 werd overgegaan tot inrichting van een Bureau Maatschappelijk Werk in het wijkgebouw aan de Mesdaglaan. Mede gedeeld wordt, dat men veel te worstfe ien heeft met een krappe kaspositie, hoe wel f1200 aan giften werd ontvangen. De schepen, die na een lading ruwe olie bijvoorbeeld met vliegtuigbenzine wor den geladen moeten zeer zorgvuldig schoon worden gemaakt. Tbc-onderzoek wordt veel tegengewerkt Reeds enige tijd is nu in Schiedam het onderzoek op t.b.c. gaande en het gebouwtje daarvoor is nu aan de Burg. Honnerlage Grethelaan opgesteld. In het algemeen blijkt men niet snel aan de oproeping te voldoen. In Centrum, Oost en Zuid moesten 12.000 herhaalde oproe pen worden verzonden, waarbij 4000 geen gevolg gaven. In Kethel bleek meer animo te bestaan, er waren ongeveer 4000 personen opgeroepen, waarvan slechts enkele honderden verstek lieten gaan. DE voetbalcompetitie loopt bijna ten einde, de kaarten zijn reeds geschud maar wie zal de laatste slagen binnen halen? Zal het SVV gelukken de eerste divisie te bereiken? Deze vraag zal zon dag reeds gedeeltelijk beantwoord kun nen worden want dan vindt op het sport park „Harga" de ontmoeting plaats tus sen twee oude rivalen SVV en DEC. De Dordtenaren staan momenteel op de tweede plaats op de ranglijst van de tweede divisie B. Een plaats die recht geeft op promotie naar de nieuw te vor men eerste divisie. SW daarentegen is slechts een punt hiervan verwijderd. De jongens van trainer Rinus Gosens kunnen zondag promoveren als zij ten minste winnen. Een overwinning waar toe de rood-groenen zeker in staat zijn, ondanks het zeer matige spel dat de aan- valslinie de laatste weken heeft laten De SVV'ers komen naar alle waar schijnlijkheid zondag als volgt in het veld: E. van de Roer, keeper, Th. Klin- dijk, J. van Dongen, K. Glaudemans, T van Leeuwen, M. van Beek, K. vtn Schie, L. Hubert, D. van Dijk, W. van Meeteren, L. Corpelijn. Van DFC is nog geen opstelling be kend. Zij zullen het echter zonder ko- ningsschutter Klijnjan en linksachter Van de Bosch moeten stellen. Helmondia '55Hermes DVS. De blauw-witten doen hun uiterste best om enkele plaatsen op de cpmpe- titieladder te stijgen. Deze poging zal B.B. -ers houden een oefening zondag wel gelukken aangezien Helmon dia '55 de laatste weken weinig punten heeft verzameld. De Hermes DVS-aan- val zal dan meer kracht moeten ont plooien, want anders zou de -druk op de verdediging weieens te groot kunnen worden. De SVV-i«serves trekken zondag naar Deventer om daar de strijd aan te bin den tegen Go Ahead, dat nog de illusie mag koesteren door te dringen naar de bovenste plaats. In Schiedam werd het destijds 11 een resultaat waarmee: SW thans heel tevreden mag zijn. Hermes DVS 2 heeft zondag een vrije dag. terwijl het jeugdelftal de strijd aan gaat binden tegen Holland-Sport wat wel een overwinning op kan leveren. Ditzelf de geldt ook voor de rood-groenen „se- mi-profjes" die de DFC-jeugd op 'eigen terrein gaan bekampen. Gusto gaat nieuw booreiland bouwen Op de werf Gusto zal een nieuw booreiland worden gebouwd voor de Bri tish Petroleum Cy, welk platform ge bruikt zal worden voor olieboringen in de Noordzee. Het platform komt op vier holle, stalen poten te staan. Het wordt met de poten inbegrepen, ruim 47 meter hoog. De aflevering zal in juni plaats vinden. grote Vanavond 12 mei zal in de omgeving van de Veile vest een groots opgezette oefening plaats vinden door de dienst Schiedam van de Bescherming Bevol king. De oefening begint om half acht en eindigt omstreeks tien uur. Er wordt in totaal door ongeveer 200 manschappen aan deelgenomen onder algemene lei ding van het districtshoofd Rechter Maasoever West, de heer F. L. Kroesen. Er zullen brandweeroefeningen met eigen materiaal aan verbonden zijn. Het hoofdkwartier wordt gevestigd in de Korenbeurs. Tijdens de oefening zal het gebied waarin wordt geoefend afge zet zijn. Ook enkele groepen uit Vlaar dingen nemen aan de oefening deel. Het geheel van deze oefening „Vellevest" is ter voorbereiding van grote paraatheids oefening, die in oktober zal worden. Brillant - schitterend bezit voor «Itijd! van Andel Hoogstraat 164-152 Beyerlandsataan 176 Rotterdam geheel compleet (voor- en achter), 6 kleuren VOLKSWAGEN f 18,88 ANDERE MERKEN f 34,88 VW - OPEL - MERCEDES enz. Vanaf f 15,— v a. Blaupunkt Philips - Ten etc. etc. inbouw f 20,- HOFFCAR NEDERLAND N.V- G. J. Mulderstraat 10 Telefoon 010 - 25 68 75 Rotterdam. Onderdelen - Accessoires bekleding. Spec. Volkswagen - Opel - Mercedes. Verkoop van merkartikelen met hoge korting. V-W.-bumper (origineel) f 13,95. Het eerste herenteam van Juliana-Schie- dam lieeft de eerste promotiewedstrijd te gen VIOS uit Amstersfoort met 32 ge wonnen van de andere kandidaat, t.w. T. L. C. uit Zwolle. Daar twee van de drie ploegen promoveren naar de hoofdklasse, is de kans dus heel groot dat Juliana zich reeds a.s. zaterdag via een overwin ning op TLC verzekert van promotie. Juliana heeft het overigens tegen VIOS lang niet gemakkelijk gehad. Weliswaar wonnen zij de eerste set met 1512 maar de bezoekers, die een grote hoeveelheid luid toeterende supporters mee hadden gebracht, sloegen in de tweede set fel terug. Mede doordat de Juliana-aanval in de fase van de strijd niet op dreef was, konden de Amersfoorters de tweede set met het geringst mogelijke verschil t.w. 16—14, winnen. Juliana was door deze te genslag duidelijk aangeslagen en VIOS profiteerde hiervan dankbaar door de der de set met duidelijk verschil te winnen: 15—7. Onze stadgenoten herstelden zich in de vierde set echter uitstekend. De aanvallen kwamen nu pas goed uit de verf. De kei harde smashes van Jaap Keizer. Cees de Munnik en Peter Soeters zaaiden paniek in de Amersfoortse verdediging en onder mijnden .het zelfvertrouwen van hun te genstanders. Juliana bracht deze set met 1511 op haar naam waardoor beide ploe gen weer op gelijke hoogte kwamen: 22. In 'de laatste set ging de betere condi tie van de Juliana-spelers een woordje meespreken. Onder oorverdovend gejuich en getoeter van de gehele'supportersscha- re nam Juliana direct een voorsprong en liep snel.van haar tegenstanders weg. De Schiedamse machine liep nu op volle toe ren en overspeelde VIOS soms volkomen. Via de setstanden 8—0, 91 en 13—3 werd het tenslotte 154 waardoor de einduitslag dus-3—2 in het voordeel van Juliana werd. Ook in de. afdeling is de competitie nu bijna ten einde. Behalve Heren-1 kwamen nog slechts drie Juliana-teams binnen de lijnen. Heren-3 verloor met 3—0 van koploper Kangoeroes en Meisjes B ver loor met eveneens 30 van AMVJ-RLVC- a. Heren-4 leverde een goede prestatie door in de uitwedstrijd tegen het hoger geplaatste Time-Out een 2—2 gelijkspel uit het vuur te'slepen. Het weekeinde komen, evenals de vorige jaren, de dames- en herenploegen van Sportclub Lochem op bezoek bij Juliana. Er staan weer enkele interessante punten op het programma zoals een feestavond 'en een toernooi dat a.s. zaterdag van af 12.00 uur gehouden zal worden in de zaal aan de Thomas fi Kempisstraat te Schiedam. 's-Middags om 16.00 uur zal tijdens het toernooi, het eerste heren team haar tweede promotiewedstrijd spe len tegen het Zwolse TLC. Wint Juliana deze wedstrijd danis de promotie een feit en is het 's avonds dubbel feest. BLANC DE BOEUF OSSEWIT ,t Belgische frituurvet, stearinevrt). VRAAG UW WINKELIER Diepvriesverpakking met GRATIS SPELDJE Wij hebben Nederlands grootste sortering rlovingsr LEO VAN IERLAND LIJNBAAN 50 4

De Havenloods | 1966 | | pagina 1