m Tussen 1980-1985 zal Schiedam bordje „vol" moeten uithangen Nog een ferry voor Gustowerf Neergestort vliegtuig met rommelig effect 15e jaargang no. 2S vrijdag 20 mei 1986 STADSPLANNERS MOETEN VER VOORUIT KUNNEN ZIEN wa: Burg. Van Haarenlaan vrijdag geheel open Zaalsport voor gehandicapten COCOSMATTEN UITLAATPOT AUTORADIO KUNSTGEBITTEH DE HAVENLOODS Deze editie wordt bals a Kethel. weekblad voor schiedam i huls bezorgd in Schiedam en OPLAGE 27.000 Combinaties met onze edities in Rotterdam, Vlaardingen, Maassluis, Hoek Holland, en/of IJssel en Lekstreek mogelijk: TOTALE OPLAGE 232.000 onder accountantscontrole. Redactie Schiedam: Leo 't Hart, Burg. v. Haarenlaan 91B, Telefoon 266900. Aangesloten hij de Nederlandse Huis-aan-Huisblad Pers WESTBLAAK 25, ROTTERDAM TELEFOON 13.21.70 (5 lijnen) 8344 ADVERTENTIES TOT WOENSDAG 10 UUR UITGAVE STICHTING „DE JEUGDHAVEN" .lW Jn 1949, zei de stedebouwkundige Ir. A. Siebers te Ulvenhout in zijn „Memorandum over de Stedebouwkundige onwikkeling van Schie dam": „Alle tekenen wijzen erop, dat Schiedam in de naaste toekomst een zeer belangrijke periode in ontwikkeling zal doormaken." Nu, ruim 15 jaar later zal niemand de juistheid van die opmerking kunnen ont kennen. Schiedam is „uitgebroken" aan alle kanten, in het bijzonder aan de noordzijde. Hoe ver ziet een „stadsplanner" vooruit en hoe komt hij tot het ontwerpen van zijn plannen Deze vraag hebben we voor gelegd aan de Dienst Stadsontwikkeling van Gemeentewerken Schiedam. Hoe Schiedam zich in de laatste vijftien jaar heeft ontwikkeld is voor ieder zicht baar. We accepteren de nieuwe woonwijken, de straten, de grote verkeerswegen. De scholen, de kerken en al hetgeen meer tot een stadswijk behoort. Dat komt niet allemaal vanzelf. Het gaat niet zó, dat op zekere dag een opzichter of zo maar eens een plek gaat aanwijzen, waar een school, kerk, bibliotheek of welk openbaar gebouw dan ook mag verrijzen. Het is allemaal „gepland", zoals dat ook is voor de recreatie. Wie heeft dit voor Schiedam gedaan? Reeds voor de jongste wereldoorlog waren er wat lijnen op papier gezet, waarlangs de toekomstige ontwikkeling van Schiedam zou dienen te gaan. De ruwe schets, zonder details. Maar eigenlijk was het wachten op de vraag wat er met het dorp Kethel zou gebeuren, ihet gebied, waar Schiedam in de eerste plaats zijn uitbreiding zou moe ten verwachten. Toen In 1941 Kethel en Spaland werd opgeheven en het grootste deel aan Schiedam werd toegevoegd en een klein stukje bij Vlaardinger-Ambacht en een klein stukje bij Rotterdam, pas toen kon aan verder uitwerken der plannen wor den gedacht. Daarvoor werd de afdeling „Stadsont wikkeling bij de Schiedamse dienst van Gemeentewierkenopgericht Het was duidelijk, dat aan uitvoering vam grote werken voorlopig niet behoefde te worden gedacht. Men kon zich ten- volle bezig houden met de plannen. De toen bekende stedebouwkundige ir. Siebers te Ulvenhout, werd bereid ge vonden de leiding van de nieuwe afde ling op zich te nemen. Voorts werd bij de dienst aangesteld ir. D. G. Th. Ha- braken. Er was nog geen analyse van de vroegere stadsontwikkeling opgesteld. Dit zou een enorm werk worden en daartoe werd nog aangetrokken de ecc- noom, drs. W. J. Croon. Verder werd nog tot adviseur aange steld prof. ir. Bijhouwer uit Wageningen, speciaal voor het grondonderzoek, om dat de grond rond Kethel een speciale studie vereiste. XJit dit onderzoek werd vastgesteld, hetgeen voor bebouwing in aanmerking diende te komen en wat voor recreatie. Stelselmatig voortgaande, werden de onderdelen van het plan vast gelegd, werd bepaald waar noodzakelij- stad. benevens de plannen voor veran dering in de spoorlijnen. Ook ontbrak een gefundeerd inzicht in de ontwikkeling van de streek in het algemeen. Het was geen eenvoudige opgave voor Schiedam een passend plan vast te stellen. Grote stad GTOALS het er thans bij staat, wor- -Zj den de plannen ingesteld op een stad van 110.000 inwoners; thans telt Schie dam plm. 80.000 inwoners Geleidelijk namen de plannen voor verkeerswegen enz. vastere vormen aan. Aan de hand van de streekplannen voor het Westland en voor IJsselmonde, kon den voor Schiedam conclusies worden getrokken. Men verwachtte, dat even als voor veel andere steden Schiedam waarschijnlijk binnen weinig decennia aan het einde van een stormachtige ont wikkeling zal zijn gekomen. De eerste voortekenen hiervan zijn thans reeds zichtbaar. Dan zal de stad de hoofdlij nen hebben verkregen, die voor vele ja ren blijvend zullen zijn, al betekent dit allerminst, dat dit moment reeds is aan gebroken. Daarvoor hebben we slechts te wijzen op de nog steeds ynbekende plannen ten r.snzic. vpw binnenstad, evenals de sZniriïïg vad achiedam-Zuid. Maar ir. Siebes voorbelde reeds, dat de komen de jaren zeer belaaytrijke werken te zien zouden geven, waarvan we er thans di verse tot stahd hebben zien komen- We denken hierbij in het bijzonder aan alles wat zich in het jongste, moderne stads wijk Nieuwland-Kethel ontwikkelt en ook de wijzigingen die zich in de nabijheid van de Maasboulevard hebben voltrok ken. In oostelijk Schiedam was nog maar weinig ruimte beschikbaar. kilometer. Beslist niet onvermeld mag blijven de bijdrage die wilen ir. Horvath aan de ontwikkeling van Schie dam heeft geleverd. Van lijn tot plan Memorandum doorbraken moesten komen oude binnenstad van Schiedam, en hoe de sanering diende te worden uitgevoerd. Tevens werd nagegaan hoe de oudste stadskern met de nieuwe wijken van TTIT hetgeen we vertelden blijkt, dat U een kleine halve eeuw geleden de eerste lijnen voor het huidige en toekom stige Schiedam werden getrokken. Die lijnen betekenen op zichzelf nog niet zo veel, want zolang er geen „Plan in hoofdzaak" bestaat en is vastgesteld, kan men nog alle kanten uit. En dat plan is in feite tijdens de oorlog geboren. Men dacht zich in die tijden reeds het oude Kethel als een „satelliet-stadje" van Schiedam en die richting is het dan ook uitgegaan. Wilton-werven waren reeds aanwezig, maar de oudere Schie dammers weten wat zich in de laatste 20 jaar in en rond het eens vermaarde Sterrebos heeft voltrokken. Voor de in dustrie moest langs de Waterweg vol doende ruimte tot ontwikkeling zijn, dat heeft een flink stuk van het Sterrebos gekost, waarvoor een flink stuk Volks park in ruil is gekregen. Onlangs schreven we hetgeen bijzon derlijk in het gebied van het Beatrix- park en Thurlede aan recreatie is ont staan. Dan waren er ook de diverse sportvelden. Schiedam bezit zo ongeveer honderd ha aan recreatie, oftewel 30 m2 deze studie i ..wam in 1944 eei_ morandum" tot stand. Tevens kwam het „Plan in hoofdzaak" voor de gemeente gereed, waarop in 1944 de goedkeuring werd verkregen. Men meende, dat da delijk na de oorlog kon worden begonnen met het uitvoeren van de plannen. Aan de toenmalige directeur van ge meentewerken, ir H. B. J. Aikema werd verzocht een tienjarenplan op te maken voor de grote werken die in Schiedam tot uitvoering moesten worden gebracht, gevolgd door een vijfjarenplan. De na-oorlogse armoede was oorzaak, dat de plannen slechts' zeer langzaam tot uitvoering kwamen. Het bleek, dat de gemeente Schiedam zich ontwikkeld van een stadje met ongeveer 12.000 in woners, tot een stad met 65.000 inwoners. De overeenkomstige ontwikkeling van de stad vond „broksgewijze" plaats. Niemand kon aanvankelijk zien waar toe de ingezette ontwikkeling zou leiden- Tot voor enkele jaren werd de opkomst van de steden nog algemeen als een on begrensd groeiproces beschouwd, maar de gegevens om dit proces doel treffend te kunnen leiden, ontbraken. Er was onzekerheid over de vraag, hoe te nauwe grenzen van het grondgebied zich zouden wijzigen; er was ook onze kerheid over de projectie van wegen voor 't interlocale verkeer in en om de zijn over alles wat de stadsplanner ons heeft toegedacht! De totale oppervlakte van de gemeente Schiedam bedraagt 1900 ha, wat neerkomt op plm. 16 vierkante Hier het beeld van ,Johg Schiedam" dat zich nog steeds in ontwikkelings stadium bevindt. Het is het gebied gezien vanaf de Stationsflatnaar Nieuwland. De toekomst nu te zeggen va-n de toekom stige ontwikkeling van Schiedam? De „stadsplanners" van heden bereke nen, dat tussen 1980-1985 in Schiedam het bordje „voil" moet worden uitgehan gen. Dan is al het beschikbare land vol gebouwd en zitten we stijf tegen Rotter dam, Overschie en Vlaardingen Jwan. Nog ietwat in de lucht hangt, wat ér a,an de noordzijde, van de stad, in Kethel gaat gebeuren. Hier is voorshands als grens de Ver lengde Doenkade getrokken. Dat wil zeggen, verder noordelijk daarvan komt men al spoedig in het gebied van mid den-Delfland terecht, .waarover momen teel nog een waas vaa geheimzinnigheid hangt. Dat wil zeggen, men weet niet waar het naar toe gaat. Men spreekt over de aünleg van een groot bos, dus tussen die Doenkade-Schipluiden-Maas- land. Juist dezer dagen vernamen we, dat er besprekingen gaande zijn om dit gebied door te trekken tot in de buurt van vliegveld Ypenburg en'de grens der gemeente Wateringen. En er zijn thans ook nog bepalingen, dat Schiedam een zeker aantal kilome ters uit het grensgebied van Delft moet blijven. Afgezien van deze situatie, is er ook nog de te dempen'Poldervaart die ook aan Schiedam wat grond zal opleve ren, hetzij voor recreatie, hetzij om er woningen op te zetten. Helemaal duide lijk is ook nog niet, wat er rond het rayon bij de Benelux-tunnel gaat gebeu ren, al zijn uiteraard de plannen in het algemeen wel vastgesteld. Kortelings vernamen we nog van plannen tót aan leg van een weg, die zo ongeveer dwars door Vlaardingen zou gaan. Dit alles zijn details, waaaröver de huidige stadsplanners zich nog geen zorgen ma ken. Snel leven We weten het allen, we leven snel. Dat feit maakt het de stadsplanner er niet gemakkelijker op. Dat wil zeggen telkens doemen er nieuwe gezichtspun ten, andere wensen en noodzakelijkheden op. Hoever leeft een stadsplanner thans vooruit? „Misschien hoogstens 25 jaar", luidde het antwoord dat men gaf bij de Deinst van Stadsontwikkeling in Schiedam. Daar houdt men zich thans bezig met de (voorlopige) eindfase van de Schie damse ontwikkeling. De hoofdlijnen daar voor zijn in handen gelegd van het bu reau Fledderus te Rotterdam en ook het Economisch Techn. Instituut voor Zuid-Holland bemoeid zich daarmee, vooral wat de economische ontwikkeling betreft. Hoe moet het gaan met het steeds vol ler groeiend westen van ons land? Met de toenemende industrie, die mensen en dus woningen vraagt? Dezer dagen kwam Rotterdam met het groot se havenplan voor het gebied tus- Dit is het oude hart van Schiedam. Wat zal de stadsplanner hiervan gaan maken? sen Miaassluis-Poortershaven op de proppen en in het Westland ziet men dit terecht als een zware bedrei ging. Welke ruimte blijft er nog beschik baar „behalve dan om te werken? Wat zal er uiteindelijk overblijven van het recreatiegebied „Midden-Delfland", waarover bijzonder de burgemeester van Maasland dezer dagen verontrus tende woorden sprak? De stadsplanners hebben met dit alles ook voor Schiedam rekening te houden. Wat moet er gebeu ren met de oude binnenstad; hebben de winkels er reden van bestaan nu er steeds meer een ontvolking plaats vindt. En welke doorbraken en verbredingen zijn er nog nodig? Niet dat degenen die de toekomstige ontwikkeling van Schiedam ontwerpen da -'-.peloze nachten over zullen heb ben, maar het is wel ver vooruit zien. In nog sterker mate dan bij de vorige ontwikkelingsplannen geldt, dat niemand kan zien waartoe de huidige ontwikke ling zal leiden. Dat een „stadplanner" over een voor uitziende blik dient te beschikken, dat staat wel vast, al kan die zich beslist niet meer over eeuwen uitstrekken STOOPMAN JUWELIER Vrijdagmiddag, 20 mei om vier uur zal de gehele Burgemeester van Haaren laan vogr het verkeer worden opgenge- steld, na gedurende ongeveer een half jaar in verband met de reconstructs te zijn afgesloten. Indien het de bedoeling was om de akelige werkelijkheid zo dicht mogelijk te benaderen, dan had de grote oefening welke de dienst Schiedam van de Be scherming Bevolking hield wel het ge wenste gevolg, want chaotisch was het in elk geval. Als het er echter om ging een geor- Het was een merkwaardig gezicht in de Sporthal Margriet te Schiedam, waar tientallen gehandicapten hun sportdag haddep. Uiteraard is er enige beperking in de beoefening daarvan, maar niette min werd vol enthousiasme en met grote behendigheid deelgenomen o.a- aan zit- volleybal, rolstoel-basketbal en tafelten nis. De heer J. Blankert, die bij de Olym pische wedstrijden in Tokio de eerste prijs boogschieten voor invaliden won, gaf een demonstratie van deze sport. De organisatie van deze sportdag was in handen vai de Schiedamse Lions Club. Getracht zal worden een afd. Schiedam dam der Ned. Invaliden Sportbond op te richten, waartoe 'zaterdagmorgen, 21 mei in gebouw Irene een bijeenkomst wordt gehouden. Nieuw dok in gebruik bij Wilton Fijenoord Waarschijnlijk zal op donderdag 16 juni het nieuwe gegraven dok op de terrei nen van Wilton Fijenotrd te Schiedam officieel in gebruik worden genomen. Dit dok zal in staat zijn schepen tot 150.000 ton op te nemen- De lengte van het dok bedraagt 305 meter, breedte 49 meter en aan de ingang ruim 46 meter. De diepte is 10.75 meter. Het dok ligt aan de kop van het terrein nabij de Wa terweg. Onvoorzichtige kinderen werden aangereden Toen de 5-jarige S. V. uit de Van Hoo- gendorpstraat de rijbaan opliep, passeer de juist een auto bestuurd door de 30- jarige verkoopleider S. S. die het kind niet meer kon ontwijken. Het kind werd zes meter weggeslingerd en liep één zware hersenschudding op. Het werd naar de Dr. Noletstichting vervoerd. In de Stationsstraat stak de 6-jarige F. V. plotseling de straat over en werd aan-„. gereden door een personenauto, bestuurd door de 28-jarige G. J. M- H. Het kind kwam er met lichte verwondingen af. De 11-jarige A. Olivier, wonend aan de Am. van Solmstraat stak nabij de Vijfsluizen plotseling de weg over, waar door hij werd aangereden door een auto, bestuurd door de 38-jarige bankbediende J. P. M. Het kind kwam op de motor kap terecht en vervolgens tegen de voorruit die werd vernield. Met een zwa re hersenschudding is het slachtoffer naar het gemeenteziekenhuis gebracht en later naar het Academisch zieken huis in Leiden. Glazenwasser viel van zijn ladder Bij zijn werkzaamheden aan de Jan van Zutphenstraat viel de 36-jarige gla zenwasser P. K. van D. van een hoogte van plm. drie meter op straat, doordat de beugel van zijn ladder brak. De gla zenwasser werd slechts licht gewond. In de Plantage viel bij het spelen de 3-jarige Eddy Poort tegen een betonnen wand, zodat hij'een liclhte hersensdhuid- ding opliep. ganiseerde oefening te houden, kreeg men eerder de indruk van een desorganisatie. Het ging er allemaal even rommel- achtig en verward aan toe, waar de vrijelijk ronddravende en bromfietsende jeugd niet weinig toe bijdroeg. Deze had in elk geval een fijne avond, waarschijn lijk in tegenstelling met de bewoners van de Damlaan die onthaald werden op roetzwarte rookkolommen, verwekt dflor vuile olie, banden etc. welke de vlammen van de brandende auto's kwa men versterken. Dat kennelijk voortijdig de brand in één van de zeven autowrakken werd ge jaagd zal niemand de B.B. euvel dui den, de jeugd had daarop reeds zo lang staan wachten. Dat terwijl de éne B.B.-man benzine op het vuur wierp en de andere er de waterstralen op richtte, kan bij de oefening behoren. Maar dat het publiek als een geheel tussen oef- nende B.B.'ers krioelde met alle geva ren van dien, moge in echte oorlogstijd op de koop toe worden genomen, doch in deze tijd van vrede, kon dat toch niet helemaal zonder bedenkingen wor den genoemd. De „afzetting" met behulp van een touwtje, versterkt door oude kasten en dergelijken kan moeilijk als een voor beeld van politiële assistentie worden ge- Wanneer de Jol van de „life-show" met betrekking tot geredden uit de voor de sloop bestemde gebouwen er af was, men genoeg pret had beleefd van de „dummies" die zich gemakkelijker lie ten hanteren op de ladders, dan waren er altijd de brandende en zwaar roken de autowrakken, die door de jeugd met stenen werden bestookt. De zware (vuur werk)-knallen vermocht hen niet af te schrikken. We willen niets afdoen van de beteke nis en mogelijk welslagen van deze „operatie Vellevest" maar zo op het gezicht haperde er hier en daar wel wat. Wordt Passagetheater in toekomst verkocht? Er is een probleem onstaan tussen de directie van het Passage Theater en het bestuur van de Schiedamse Gemeen schap, inzake de huur van het Theater op woensdagavonden over een lange ter mijn. De mogelijkheid zou nl. aanwezig zijn, dat het theater zal worden verkocht, als gevolg waarvan geen bindende over eenkomsten omtrent grote evenementen gemaakt kunnen worden. Uiteraard brengt dit voor S.G. grote moeilijkheden mee. Er wordt nu naar een oplossing gezocht. Overwogen is dat desnoods be paalde concerten van toonkunst weer in de Julianakerk te doen geven en ook de filmkring zoekt naar een uitwijkmoge lijkheid indien de verkoop zou plaats vin den. Zelfs wordt nagegaan het eventueel stichten van een eigen gebouw. De Schiedamse Oranje Garde die de laatste tijd zeer actief is, zal zaterdag. 21 mei met twee groepen deelnemen aan de trainingstocht die door het vendel Ber gen op Zoom wordt gehouden vierdaagse. de Brtllant- schitterend bi voor altijd) van *Andel Hoogstraat 164-152 BLANC DE BOEUF OSSEWIT Het Belgische frituurvet, stearlnevrtj. VRAAG UW WINKELIER Diepvrlesverpafcklng met GRATIS SPELDJE S - Bij het te water laten van de Free Enterprise 3 heeft de managing-director van Townsend Car Ferries laten door schemeren, dat zeer waarschijnlijk aan de werf Gusto te Schiedam ook de bouw van een vierde ferry zal worden opge- gedragen. Het te water laten geschiedde onder ideale weersomstandigheden en bij veel belangstelling. Het muziekkorps van Gusto verleende medewerking. De doop geschiedde door mevr. Wicken- den, echtgenote van genoemde managing- director. In veel opzichten lijkt de „Free Enter prise lil" op de „Free Enterprise II", die, evenals trouwens de „Free Enterprise I", op dezelfde helling werd gebouwd. De „lil" zal met zijn hoofdafmetingen: lengte 117,50 m, breedte IS,59 m. en holte 5,79 m, de grootste autoveerboot zijn in de dienst tussen Engeland (Dover) en het Euro pese vasteland (Zeebrugge). Net als zijn voorganger is de „Free Enterprise lil" een veerboot van het „roll on - roll off" type, d.w.z. dat zowel de boeg als de achtersteven geopend kunnen worden om auto's te laden of te lossen. Het zeer modern ingerichte schip zal accommo datie bieden aan 1000 passagiers, boven dien is er plaats voor ongeveer 200 auto's en autobussen. Aan boord vindt men twee bars (met tax-free drinks!), een restaurant met 188 zitplaatsen, winkels met accijnsvrije artikelen, wisselkan toren, kantoorruimten voor douane autoriteiten, paspoortbureaus en infor matiestands van Engelse automobiel clubs. Het totaal geïnstalleerd vermogen er zijn zeven dieselmotoren voor voortstuwing en stroomopwekking be draagt ruim 14.000 pk. De veerboot zal nog in de loop van deze zomer in de vaart komen. Afscheid bij het Leger des Heils Wegens vertrek naar Groningen, heeft majoor S. Drijver van het Leger des Heils te Schiedam en diens echtgenote, in een speciale bijeenkomst afscheid geno- - men. Hiervoor bestond veel belangstel-1 ling. Medewerking werd verleend door het muziekcorps, onder leiding van ka- pelmeester A. van Gulik. Na een intro ductie over het thema „Ik heb een bood schap", volgde het afscheid, waarbij het woord werd gevoerd door de heer B. F. J. v. d. Hoek. Namens de kring Nieuwe Waterweg sprak de heer J. Struis die dank bracht voor de goede sa menwerking tijdens de kerstfeestvierin gen, waarna mevr- De Hartog het ver trekkende echtpaar namens de afdelin gen van het Leger des Heils toesprak. Met een toespraak over Lucas 15 „God heeft de enkeling lief', dankte majoor Drijver voor de vriendelijke woorden tot hem gericht. Opvolger van het echtpaar is majoor C. C. Gerstel, die in Dordrecht afscheid heeft genomen. geheel compleet (voor- en achter), 6 kleuren VOLKSWAGEN t 18,88 ANDERE MERKEN f 34,88 VW - OPEL - MERCEDES enz Vanaf f 15,— v a. f Blaupunkt Philips.- Ten etc. etc. inbouw f 20,- G. J. Mulderstraat 10 Telefoon 010 - 25 68 75 Rotterdam. Onderdelen - Accessoires bekleding. Spec. Volkswagen - Opel - Mercedes. Verkoop van merkartikelen met hoge korting. V-W.-bumper (origineel) f 13,95. REPARATIES 'O-karaats gouden INSTITUUT DENTILIA 10, R'dam, Tel. 010-126010 - 3 - 4 - 9 - 10 - 16 - 17 n bussen 31 en 34

De Havenloods | 1966 | | pagina 1