■dl* Paalman's plannen Even dreigde het Schiedamse Stedelijk een bedevaartoord te bekend onder de naam Pierre's Place Nu is het echter verbouwd tot Castle Bpemufcoo 'DS VRIJDAG 20 MEI U 'poen het volk van Nederland zijn levenswijze ging veranderen door In tram en- bus van gedachte te wisselen over de man die alles wist, ook wel lange magiër genaamd: Pierre Jansen, kreeg het Stedelijk Museum in Schiedam toekomst. Tevoren was het zoiets geweest als het museum in Alkmaar, en zou het niets verschild hebben van dat in Scherpenzeel of Beetsterzwaag, als de bewoners van deze begenadigde plaatsen ooit op het idee waren gekomen een museum te ■tichten. Het Schiedamse Stedelijk kabbelde rustig voort in wat enthousiastelingen de vaart der volkeren noemen. Toen verscheen Pierre in zijn atoomonderzeëer aan de kim en werd onmiddellijk nummer twee op de plaatselijke amusementshitparade. Hü benaderde de jenever op enkele slokken afstand. Zelfs hij moest zich er echter bjj neerleggen, dat er voor de doorsnee Schiedammer meer beat in brandewijn zit dan in Appel. Er grepen in die periode wonderlijke gebeurtenissen plaats. Hans Sonnenberg van de galerie Delta reisde plotseling van zijh woonhuis aan de Henegouwer laan in de richting van Schiedam. Dit liet niet na indruk te maken. Er ont stond zelfs onrust. De revolutionaire stemming werd nog aangewakkerd door de tentoonstelling' van Gus Romijn. Een voudige Schiedammers demonstreerden met spandoeken waarop de geheimzinni ge leuze stond: HET GRAAN WORDT GEKWEEKT OM HET TE DOEN ONT KIEMEN. Daar is niets tegen in te bren gen. Men krijgt er alleen een vochtige smaak van in de mond. Het werd steeds duidelijker dat Schiedam Pierre niet kon behouden. Hij steeg steeds hoger. Soms bevond hij zich maanden lang in een ballon boven de stad, af en toe een kunstkorst uitwerpend ooi geen hoogte te verliezen. Op een kwade dag was hij geheel ver dwenen. Nog steeds beweren kwaadden kende Schiedammers dat het in de buurt liggende Rotterdam daar de hand in heeft gehad. Wij hebben hier voor ons een rapport van Havenloods 007, waarin onomwonden staat: ze hebben gelijk. Nu het Stedelijk Museum van Schiedam Pierre's v-lie/ugels verloor, stond hef na- door JAN DONIA tuurlijk op het punt teruggestort te wor den in de peilloze afgrond van de ver getelheid. Ware daar niet, ware daar niet Hans Paalman geweest. Paalman kwam ja, waar kwam hij vandaan? Dat weet nog steeds niemand en hij wist dat hij met een verras send plan moest komen. Een plan dat de Rijnmondse kunstwereld op zijn kop zou zetten. Dat plan heette de Salon van de Maassteden. Ik herinner mij de reac ties die er door gewekt werden. Bijna iedereen nam zich voor niet in te zen den. Iedereen zond ten slotte in. Weken lang werd er over niets anders gepraat dan over deze grote tentoonstelling. Bij Pardoel en in het Sterretje werden de koppen bij elkaar gestoken. Een groep kunstenaars begaf zich zelfs naar de meetings van Lou de palingboer om daar kracht te verzamelen. Toen viel die beslissing. Honderdien schilders werden niet voor expositie ge schikt geacht. Woedend haalden zij hun doeken terug. De tochten door de stad van jurylid Dolf Welling kregen een steeds schimmiger karakter. In zijn ko gelvrije vest voelde hij zich niet veilig meer. Hij besloot toen in het vervolg al leen biënnales te jureren. Men fluistert dat het kogelvrije vest dat prins Claus op de dag van zijn leven volgens de NRC aan hem was overgedaan. Wij laten dit natuurlijk voor rekening van de fluiste- De image van die eerste salon werd mede bepaald door rumoer De elektri sche stoel van Woody van Amen, bekend van radio en televisie, werd bijvoorbeeld geweigerd. De kranten die hem om die stoel destijds in de grond boorden, ver eren hem nu. De stoel is na expositie in tal van musea gekocht door de Ameri kaanse Sing-Sing en zal nu zijn nut moe ten bewijzen. Van de prijzen voor de win naars was er één uitgeloofd door de ge zamenlijke jeneverstokerijen. Het was niet veel, vierhonderd gulden waarmee men van een salon nog wel niet direct Iknou in a f/^t 7/ win i 'Cduse I u/in G very .fight I dm in f Schilderij van Wim Cijzen, die ontdekt werd op de Salon in het Stedelijk van Schiedam «fc» Appel deel uit maakt it in het een saloon kan maken, maar het was in ieder geval een begin en in het jaar des Heren 1963 was het accijns nog niet zo hoog dat men er geen flinke borrel voor kon kopen. Natuurlijk kreeg Mathieu Fi- cheroux de prijs die onmiddellijk weer naar de bron terugvloeide. De jenever stokers wreven zich in de handen. Zij schijnen zelfs overwogen te hebben een nieuwe, zeer sterke drank in de handel te brengen onder de naam Flcheroux, Fiche op, laat je rijden. Er ontstond in Schiedam dus een ge zonde situatie. Het swingde. Men deed iets, men deed het enthousiast. Na de ge deeltelijke mislukking van de eerste sa lon zou de tweede bepaald een succes worden. Natuurlijk zou er nog een heer lijke wild-west bij zijn. Beeldhouwer Jan Wolffers wierp uit protest tegen het feit dat zijn werk voor expositie geweigerd was, een stoel door een fraaie antieke spiegel. De stoel was een zogenaamde boerensteel. De Rijnmondse dagbladpers was er als de kippen' bij omdat zij dacht dat het Jan Wolkers was geweest die zo sterk in zijn polsen was. Sterk naar voren traden op de salon 1965 Jan van den Broek, Wim Gijzen en Jakob Zekveld. Van den Broek won de prijs 2.0Ó0) voor schilderkunst De mens staat centraal op zijn schilderijen, die ontstaan vanuit een geobsedeerd zijn door geweld en sex. Van den Broek werkt In grote vlakken. De figuratie bestaat meestal uit lichaamsdelen. ,,De grote ontdekking", zegt Paalman, „was Wim Gijzen. Daar was iedereen het, geloof lk, wel over eens". Het nieuw-reaüsme van Gijzen heeft het karakter van perscom- muniqué's. Het formuleert in kernachtige bewoordingen een bepaalde situatie. Op zijn laatste tentoonstelling in de galerie Delta had hij bijvoorbeeld het panorama weergegeven dat de doorsnee-burger van uit zijn raam ziet Hij leeft met de over kant van de straat langs de bloempotten op zijn kozijn. Het Stedelijk Museum van Schiedam mag zich op een groeiende belangstelling van de bevolking verheugen Niet ten on rechte want men tracht op een plezierige wijze voorlichting te geven. Dat men daarbij de modernste stromingen een beetje vergeet, is niet zo wonderlijk. Het is al heel aardig dat directeur Paalman van een reis naar de Verenigde Staten een verzameling pop-art grafiek mee bracht, die hem geschonken werd door de Philip Morris fabrieken. Zo houdt hpt museum, dat een levend, een actief mu seum is, contact met het heden. Pierre Jansen schreef bij gelegenheid van het zestigjarig jubileum van het mu seum op Kerstmis 1959 in een catalogus van de verzameling: „Binnen de beper kingen die wij ons opleggen, mogen wij niet tevreden zijn met half-werk, mogen wij de uitdaging die de tijd ons stelt, niet met een beroep op plaatselijke normen slechts gedeeltelijk beantwoorden". Men zou kunnen stellen dat dit de leidraad van het gevoerde beleid is. Daarbij is het plaatselijke karakter uit beginsel ge handhaafd De binding met de burgerij ia het bestaansrecht van het goed vertegenwoordigd. Directeur Hans Paalman is een aardi ge man die het voordeel heeft er niet als een museumdirecteur uit te zien Hij praat rustig, windt zich nauwelijks op. Soms kan er bij hem een onmiskenbare, heel eerlijke belangstelling waargenomen worden. Bijvoorbeeld als wij spreken over Struyken o£ Ad Dekkers. Hij is een realist met een vleugje idealisme. „Acht juni gaan wij weer open. Dan is de verbouwing helemaal klaar. In de rechtervleugel zullen oude dingen geëx poseerd worden. De schutterij bijvoor beeld, facetten van de stedelijke historie. Links komt de moderne kunst Daarmee bedoel ik vanaf 1945 tot de koele abstrac te richting die nu belangrijk Is. Tot augustus laten wij de verzameling zien. Met de beperkte middelen die wij hebben is zeker iets bereikt. Als je het bij elkaar ziet, Is 't zeker niet rot". Hoe groot zijn die middelen? „Het bedrag dat wij voor aankoop van kunst kunnen uittrekken is 12.000 gulden per jaar. Tegenover de budgetten van de grote musea een lachertje, dat weet ik wel Sedert 1947 wordt er moderne kunst gekocht. Wij hebben veel van de Cobra groep Dat werk zou nu voor ons onbe taalbaar zijn. Wel een bewijs dat Schwa- german die destijds directeur was, goed gekozen heeft. Overigens moet ik van die twaalfduizend ook medailles kopen en bijvoorbeeld een oude stoel. Feitelijk een waanzinnige toestand. Kijk, als een groot museum iets koopt, dat ze op een gegeven moment tegenvalt, zetten ze het in de kelder. Ik kan misschien vijf din gen kopen. Die moet ik allemaal laten zien Als er drie rot blijken te. zijn, sta ik er gekleurd op. Wat koop je? Ik ben geporteerd voor de koele ab- stracten Struyken, Dekkers. (Diezelfde middag koopt hij inderdaad een schilde rij van Daan van Golden waarmee hij natuurlijk heel goed zit). Heb je belangstelling voor de modernste richtingen in de beeldende kunst? Bij voorbeeld objecteurs? Belangstelling wel, maar om te kopen niet, geloof ik. Woody van Amen vind ik bijvoorbeeld de ene keer goed, de ande re keer geloof ik er niet in. Je kunt hem nu nog betalen. Over een jaar kost elke assemblage tien mille. (lacht) In september starten wij met een aantal afspraken voor tentoonstellin gen. Hoe het programma er precies uit zal zien, weet ik nog niet. In ieder geval komt begin '67 de salon weer Ik hoop dat wij wat meer geld krijgen voor prij- Ben je tevreden over de salon? Heel tevreden. Hij is erg aangeslagen Voor sommige jongens is het een start geweest. Het is toch wel heel bijzonder dat een figuur als Gijzen zo naar voren komen. Dat vind ik heel fijn. Hoe zie je de plaats van het museum? Be geloof dat wij een levend museum ln het Rijnmondgebied zijn. Wij kunnen naast Boymans bestaan, omdat wij de dingen doen die daar niet mogelijk zijn omdat ze misschien nog niet het nood zakelijke niveau hebben. In het museum journaal stond het goed omschreven Wij fungeren als een soort proefstation voor de musea voor moderne kunst. Nog steeds het belangrijkste voorwerp is de galg voor acht personen. Misschien kwam dat dan wel weer voort vanuit de bekende Schiedamse spreuk: glaasje op, laat je hangen. Want ook de jenever stokerij 'is in het museum driftig verte genwoordigd. Een oude branderij waar duizenden hun dorst aan kunnen lessen. Waarschijnlijk heeft dat de voormannen van Cobra naar de drankstad gelokt, waar zij overigens door directeur SChwa- german met open armen werden ontvan gen. Schwagerman werd de profeet van Cobra in het Maasgebied. Mede dank zij de steun van de vereniging „Vrienden van het museum" werden schilderijen Directeur J. Paalman In de loop van de jaren heeft men lang zaam en met smaak bijgetoocht: Benner, Bouthoorn, Pieters Maar het grootste succes van de laatste periode is wel de schenking van de serie pop-art grafiek door Philips Morris. Elf van de belang rijkste pop-kunstenaars uit de wereld hebben prenten gemaakt voor de sigaret- tenfabriek, Wij noemen hier Andy War hol, Roy Lichtenstein, Allan d'Arcangelo, Jim Dine, James Rosenquist. Juist nu de pop-art en de stromingeh die eruit zijn ontstaan zo'n vlucht heeft genomen, is zo'n collectie een waardevol bezit. Ik mag in dit verband uitspraken uit News week aanhalen: „De pop-art Is juist op dit ogenblik intenser dan ooit, ook al wil len 'esteten uit de stad (New York) het tegendeel verklaren". In het weekblad The Village Voice waarvan de redacteu ren bij wtijze van speken piet hun neus op de hete brij gedrukt zitten, wordt dit De rest van het beeldend kunst leven in de stad Schiedam wordt bepaald door de galerie aan de Buitenhavenweg en door het café 't Sterretje waar de man nen van .4 elkaar treffen. Er wordt een goede pils en een lekkere soep gereser- Jenevertje, jenevertje, oftewel jajem moet er zijn. Op de openingen wordt echter alleen koffie en thee geschonken.

De Havenloods | 1966 | | pagina 9